Szélvihar, jégeső



AZ ÉGHAJLAT MEGVÁLTOZÁSA ÉS AZ ÓCEÁNOK FELMELEGEDÉSE NÖVELI AZ IDŐJÁRÁSI SZÉLSŐSÉGEK INTENZITÁSÁT.
A HURRIKÁNOK, TRÓPUSI VIHAROK, TÁJFUNOK ERŐSEBBÉ, A MÉRSÉKELT ÉGÖVI VIHAROK KISZÁMÍTHATATLANABBÁ VÁLNAK.

A GYAKRAN DRASZTIKUS GYORSASÁGGAL ÉRKEZŐ, ÓRIÁSI EREJŰ SZÉLLÖKÉSEK ÉS A HELYENKÉNT KIALAKULÓ JÉGESŐ ÓRIÁSI PUSZTÍTÁST KÉPES OKOZNI AZ EMBERI TULAJDONBAN, A MEZŐGAZDASÁGBAN ÉS A TERMÉSZETBEN EGYARÁNT.

MIT TEHETSZ?

A VIHAROK KÁROKOZÁSÁNAK CSILLAPÍTÁSÁRA ÉS AZ IDŐJÁRÁS SZABÁLYOZÁSÁRA SZÜLETTEK MÁR KÉMIAI MEGOLDÁSOK.
A KÖRNYEZETVÉDELMI SZAKÉRTŐK SZERINT EZZEL AZONBAN BELEAVATKOZUNK A TERMÉSZET FOLYAMATAIBA.

AZ EGYRE ERŐSEBBÉ VÁLÓ IDŐJÁRÁSI SZÉLSŐSÉGEK CSILLAPÍTÁSÁRA VISZONT CSAK EGYETLEN MEGOLDÁS VAN: CSÖKKENTSD A MELEGEDÉST OKOZÓ, KLÍMAVÁLTOZÁST KIVÁLTÓ TEVÉKENYSÉGEIDET!

A környezeti- és természeti hatások leírásai a hatások jellegétől fogva megzavarhatják nyugalmadat, ezért csak saját felelősségedre olvass tovább.

Hatás


Ahogy a földi klíma változik, egyre gyakrabban fordulnak elő időjárási szélsőségek.

Az éghajlat megváltozása az egyre intenzívebbé váló, tomboló hurrikánok és szélviharok létrejöttének is kedvez, amelyek ráadásul időnként mindent megkárosító, elpusztító jégesővel is kiegészülnek.

A hurrikán, a tájfun, vagy a trópusi vihar (a neve attól függ, hogy az Atlanti-óceán, a Csendes-óceán, vagy Ausztrália térségében jön-e létre) meleg óceán felett kialakuló zivatarok kör, vagy spirál alakú, forgó együttese, amelynek átmérője több ezer kilométer is lehet [3].

1
Óceán fölött képződött hatalmas hurrikán
1
Kíváncsiak vagyunk a viharok természetére - létrejöttük körülményei és viselkedésük megértése segíthetnek az ellenük való felkészülésben és védekezésben

Óriási kiterjedése miatt egy adott területen több napig is eltarthat, amíg átvonul óránként 200 kilométert is meghaladó széllökéseivel, teljes élettartama pedig több hét is lehet.

Ahhoz, hogy megértsük, hogyan jönnek létre a hurrikánok, először a ciklonok létrejöttét kell megértenünk.

A levegő mindig a magas nyomású területek felől áramlik az alacsony nyomású felé - addig, amíg a folyamat végén beáll az egyensúlyi helyzet.

Az áramlás nem egyenes vonalban, hanem a Föld forgása miatt jelenlévő Coriolis-erő vonalában, spirálisan történik.

A szél emellett a magas nyomású rendszerekben lefelé és kifelé fúj, az alacsony nyomású rendszerekben pedig befelé és felfelé - ez utóbbiakat nevezzük ciklonoknak.

1
Izland térségét veszélyeztető ciklon

A ciklonok ott alakulnak ki, ahol viszonylag meleg, nedves levegő emelkedik fel a Föld felszínéről - fent aztán a hideg és a meleg levegő találkozásakor, a nagy sebességű, folyamatosan felfelé áramló levegő félelmetes légörvényeket hoz létre, illetve a párás, meleg levegő hatására zivatarfelhők keletkeznek.

A magasabb hőmérséklet eredményeképpen több víz párolog el a levegőbe és ezt a vízpárát beszippantja a vihar.

Azután amikor eső keletkezik, felszabadul a hő, amely tovább növeli a vihar intenzitását.

A hurrikánok nyári és őszi hónapokban, leggyakrabban a trópusi éghajlati öv alatt, de az Egyenlítőhöz távolabb (legjellemzőbben a 10. és 20. szélességi kör között), intenzíven melegedő óceánok felett keletkeznek.

Azért csak meghatározott szélességi körökön jöhetnek létre ezek a képződmények, illetve az Egyenlítőt nem lépik át, mert az Egyenlítőn a Coriolis-erő zéró (0) nagyságú, amelynek forgató hatása azonban szükséges a felfelé szálló meleg, páradús levegő megforgatásához.

A 26 Celsius-fokos tengervíz hőmérsékletet tekintjük határértéknek - ha ezt eléri a tengervíz felső 50 méteres rétegének átlaghőmérséklete, már elegendő hőenergiát biztosít a hurrikánok létrejöttének [4][5][6].

1
Az üvegházhatású gázok hozzájárulnak az éghajlat melegedéséhez és ezáltal az óceánok intenzívebb felmelegedéséhez is. A klímakutatók még nem tudják biztosan, hogy a felmelegedés miatt keletkezik-e több hurrikán (bár egy 2022-es kutatás [1] szerint kétszer valószínűbbek az extrém atlanti hurrikánok, mint a nyolcvanas években), az viszont bizonyos, hogy a formálódó viharok nagyobb intenzitást érnek el, a pusztító hurrikánok egyre erősebbé válnak. Az elemzések is ezt támasztják alá: egyes régiókban, többek között az Atlanti-óceán északi részén előforduló legerősebb hurrikánok intenzitása megnőtt az elmúlt két-három évtizedben

A tengervízből folyamatosan felszálló meleg levegő hatására létrejövő zivatarfelhők hatalmas szupercellákká alakulnak át, amelyeket még a Coriolis-erő is megforgat.

Ahogy a felhő forgása felgyorsul, a középpontjában a fokozódó feláramlás miatt légnyomáscsökkenés keletkezik be.

Ennek hatására kialakul egy, akár 40 kilométer szélességet is elérő felhőmentes lefelé irányuló áramlás, amit a hurrikán szemének is nevezünk.

1
A hurrikán szeme roppant megtévesztő: a közepén derült és nyugodt az időjárás, a szemhéjainál viszont a legerősebb szelek tombolnak

A hurrikán áramlási sebessége (azaz szélsebessége) attól függ, hogy milyen erőteljesen növekszik a légnyomás a hurrikán középpontjából kifelé haladva.

A hurrikánokat a szélerősség alapján kategorizálják a Saffir-Simpson-féle skála szerint, ahol az 5-ös a kategóriát a legpusztítóbb hurrikánok kapják.

A hurrikán óriási szele, amikor a tengerből a szárazföldre lép, több méter magas vízoszlopot tol maga előtt.

1
Iszonyatos erővel csapódnak a hullámok a hullámtörő felületekhez
1
A tengervíz bezúdul a szárazföldre és mindent ellep

Ez a hatalmas vízmennyiség elönti a part menti területeket, a hurrikán tombolása pedig mindent tönkretesz: az épületek romba dőlnek, tárgyak százai-ezrei röpködnek a levegőben, a növényzet a földből kicsavarva, ágaik letörve, leveleik letépve.

A felhőszakadások következtében mindent elborít a szennyvíz, ivóvíz nincs, az utak járhatatlanok, az áramellátás megszakad, teljes az információhiány, horrorfilmbe illő jelenetek mindenütt.

1
1
1

Óriási vihar, ciklon nemcsak az egyenlítői térségekben, hanem extratrópusi (trópusokon kívüli) területeken (a trópusok és a mérsékelt égöv határán) is keletkezhet.

Gyakran alakul ki az év hűvösebb részében (szeptembertől májusig tartó időszakban) is az Atlanti-óceán északi részén.

A mérsékelt égövön általában a nyugat–keleti irányú zonális áramlás az uralkodó az év nagy részében, a hőkülönbségek mérsékeltek, az időjárás kiszámítható, nincsenek hirtelen változások, vagy extrém események.

Azonban, amikor a sarki hideg és az egyenlítői meleg között nagy a különbség és az energia hatalmas erővel igyekszik kiegyenlítődni, létrejön egy rendkívül intenzív észak–déli irányú meridionális áramlás, ez pedig hirtelen, jelentős változásokat és szélsőséges időt okoz.

Ciklon ott alakul ki, ahol a trópusok és a mérsékelt égöv határterületén a hideg és a meleg, nedves levegő egymásnak feszül, amelyhez helyileg a legkedvezőbb feltételek a korábbinál jóval melegebb Golf-áramlat területén vannak - az áramlat feletti meleg levegő összekeveredik a Kanada, vagy a sarkvidék térségéből érkező hideg levegővel.

Ettől kezdve már csak a kialakuló "szupervihar" iránya a kérdéses: keletnek tartva egy közepes hurrikán erejével csaphat le Európára, nyugat felé haladva pedig óriási hóvihart zúdíthat Észak-Amerikára.

A kutatók megfigyelték, hogy a meridionalitás nemcsak erősödik, hanem gyakrabban jön létre és hosszabb ideig áll fenn - a folyamat összetett, mert a meridionális áramlás kialakulását és intenzitását a tengeri áramlatok átalakulása, a tenger melegedése és az észak jég olvadása is befolyásolja.

1
Jégesővel fenyegető, nagy széllökésekkel közeledő szupercella

A világszerte egyre gyakoribbá váló szélsőséges időjárási események legfőbb okai a WMO (az ENSZ Meteorológiai Világszervezete) szerint a légkör futóáramlatainak megváltozása.

A bolygó felső légkörében, nagy sebességgel áramló szelek nagy hatással vannak a klímára a szubtropikus és a poláris áramláson keresztül - és ezek a légáramlatok a normálistól eltérően a megszokottnál délebbre is eljuthatnak.

Ennek következtében alakulnak ki szokatlanul enyhe, vagy extrém hideg időjárási jelenségek, orkánerejű szelek, hegyvidékeken lavinaveszéllyel együtt járó özönvízszerű esők, vagy hirtelen leeső, több méteres hómennyiség.

1
Az időjárási szélsőségek példátlan mennyiségű havat is eredményezhetnek. A nyugat-olasz Alpokban a hatalmas mennyiségű leesett hó már 2008-2009 telén is számos katasztrofális lavinát okozott, amelyek erdőirtással felérő károkozásai súlyosan veszélyeztették az erdei örökséget

De mi az oka annak, hogy a futóáramlatok egyre délebbre jutnak?

A klímakutatók szerint többek között az, hogy Északi-sarkvidék gyorsabban melegszik, mint a trópusok.

A globális felmelegedés következtében fellépő jégolvadások és a megszokottnál melegebb sarkvidéki levegő egyes kutatások [2] szerint gyengíti az északi poláris örvényt (északi polar vortex - az északi sark felett keringő óriási ciklon), ami kihat a hozzá tartozó futóáramlatokra is, amelyek vesztenek stabilitásukból: a déli melegebb levegő beáramolhat északra, a hidegebb sarki levegő pedig betörhet délre - zavart okozva ezzel az időjárásban.

Ez erős poláris örvénynél és stabil futóáramlásnál nem fordulna elő: ezek a ciklonok a hideg levegőt a sarkok felett tartják és nem engedik elszökni.

1
A klímaváltozás gyakoribbá teszi az időjárási szélsőségeket

2023-ban a Földközi-tengeren rekord meleg vízhőmérsékletet mértek júliusban (úgy, hogy a hőmérsékleti maximumok jellemzően augusztusra jellemzőek) [8].

A tenger felszíni hőmérséklete mindenhol magasan 20 Celsius-fok felett volt, sőt helyenként elérte a 30-32 Celsius-fokot is (ez akár 5 Celsius-fokkal is melegebb az átlagosnál).

Mit jelent ez? A hőmérséklet növekedésével járó intenzív párolgás megnöveli a légkör vízgőztartalmát, emiatt a vízkörforgás gyorsul, ami intenzív, igen szélsőséges időjárási eseményeket eredményez.

A fél kg-os szemnagyságú extrém jégeső és a villámárvizeket okozó, özönvízszerű csapadék nem csak a Földközi-tengeri régiót sújthatják: az ott kialakuló kialakuló mediterrán ciklonok csapadéksávja elérheti Európa belső területeit is.

A ciklonokat, hatalmas viharokat az óriási esőzések mellett időnként tehát jégeső is kíséri, ami csillagászati nagyságú károkat okoz a mezőgazdaságnak.

1
1

A károk csökkentése érdekében a tudósok megoldást kerestek a jégeső ellen: kidolgoztak egy szürkés-sárgás színű, ezüst-jodid (AgI) nevű porszerű vegyületet, amit feljuttatnak a felhőkbe párologtatással, repülőkkel, vagy rakétákkal.

1
A légvédelmi rakétáknak egészen egyedi feladatuk is lehet: szolgálhatják a mezőgazdaság védelmét is

Ez a vegyület aztán a felhőkben a jégkristályképződést felgyorsítja, illetve a jégdarabkák számát megnöveli, méretüket viszont jelentősen csökkenti.

Ennek következtében az apró jégkristályok hó formájában, vagy esés közben elolvadva vízként, eső formájában érik el a felszínt.

A mezőgazdászok üdvözlik ezt a technológiát, de a környezetvédők szerint ez beavatkozás az időjárásba és így a természeti folyamatokba, illetve az sem elhanyagolható, hogy az alkalmazott kémiai vegyület a csapadékkal együtt a talajba kerül.

Egy másik lehetőség a jégesőkárok csökkentésére a szárazjég használata (a szárazjég a szén-dioxid gáz -78.5 Celsius-fokra lefagyasztott szilárd formája).

1
A szárazjég normál hőmérsékleten gyorsan légneművé válik, miközben alaposan lehűti környezetét

A felhőbe bejuttatott gyorsan szublimáló (légneművé váló) szárazjég részecskék az átalakulásuk közben bekövetkező, jelentős hőmérséklet csökkenés következtében megfagyasztják a legapróbb vízcseppeket is.

Ezáltal sok apró jégdarabka jön létre a természetes módon létrejövő kevesebb, de nagyobb jégdarabok helyett.

A mezőgazdaság az időjárás hatásainak leginkább kitett termelési ágazat, ezért a termelők többsége az időjárás-jelentéssel kel és fekszik.

Az elmúlt évtizedek változásai azonban világszerte gondolkodásra késztetik a termelőket - már nem az időjárás, hanem egyre inkább a klíma változása miatt.

Az időjárás generációk óta megszokott mintái egyre jobban elmaradnak, az évszakok szokásos átmenete helyett az időjárás egyre szélsőségesebb, egyre kiszámíthatatlanabb, akár egy hónapon belül többször is ellenkezőjére változik.

A termesztett növények hozamcsökkenéssel reagálnak a hőmérsékleti és időjárási szélsőségekre, az aszályok is egyre erősebb hozamkorlátozók, a gyümölcsösök termését elpusztítja a fagy, a gyorsan változó, ezért nehezen észlelhető jeges felhőkből hulló jégesők az egész országra kiterjedő jégkárelhárító rendszer ellenére nagy területeken teszik a földdel egyenlővé a gabonákat.

1
Szinte földig ér a szupercella alja - ha is jeget hoz, az letarol mindent
1
A jégeső teljesen letarolta a növényzetet...
1
...illetve minden mást is komoly kár ér, amit kint hagyunk a szabadban
1
Nyári nagy vihar után megfigyelhető, hogy a mezőgazdasági termőterületek egy részén a növények elfekszenek a földön. Ennek az erős, hirtelen lecsapó szél az oka. Az ilyen területen a betakarítás sokkal nehézkesebb, a termés egy része veszendőbe megy. Ez ellen a termőterületek mellett kialakított mezővédő erdősávokkal lehet védekezni. Az erdősávok magas növésű fái és bokrai megvédik a termést a túl erős széltől, mivel lecsendesítik azt
1
Az erős széltől kertedet is megvédheted: ültess a házad elé, vagy a termőfölded egyes pontjaira változatos nagyságú növényeket. Ismerd meg az uralkodó szélirányt és ennek megfelelően telepítsd a növényeket! A növények nemcsak a széltől védenek, hanem szénmegkötésükkel hozzájárulnak a klímaváltozás csillapításához, illetve azzal, hogy élőhelyeket nyújtanak, erősítik a helyi állati életközösségeket is
1
A dombházak teteje földdel vastagon borított, így a külső behatásoktól (például a jégeső) nagyrészt védett. A viharkárnak leginkább kitett részek a dombház megvilágítására szolgáló üvegkupolák, ezek azonban nem nagy méretűek, ezért viszonylag alacsony költséggel beboríthatóak nehezen törő biztonsági üveggel

Létezik már olyan technológia (a felhőmagvasítás), amely a jégeső-elhárító technológiához hasonló megoldásokkal mesterséges havazással és esőzésekkel képes ellátni egy adott területet, illetve akár szmog- és felhőmentes napsütést is képes generálni - ha éppen arra van szükség.

Az ilyen időjárásba való beavatkozások azonban túlnyúlhatnak az országhatárokon, mert megváltoztathatják az érintett régiók csapadékviszonyait (pl. esőlopás jelensége), ami kiszolgáltatottabbá teheti ezeket a területeket a klímaváltozással szemben.

1
Eső, vagy napsütés? Már az időjárást is befolyásolni tudjuk...

Helyreállítás


A vihar utáni helyreállítás nagyban függ attól, hogy tomboló vihar milyen erősségű, illetve milyen típusú területeken, mennyi ideig pusztít.

A legnagyobb katasztrófa akkor történik, ha egy hurrikán lakott területeken is áthalad.

1
1
1

Ilyenkor óriási veszélybe kerül ember és állat egyaránt, ha nem tud időben biztonságos fedezékbe jutni, illetve a pusztító erejű vihar tönkreteszi az épületeket és a járműveket is.

Ha a szélvihar nagy esőkkel érkezik, a hirtelen lezúduló csapadék is óriási gondot okoz: a csatornák képtelenek elvezeti a nagy mennyiségű vizet, így a szennyvíz beborítja az utakat, a kerteket, bejut a házakba, elönti a pincéket és minden mélyebb helyet.

1
Vízben veszteglő autók és járhatatlan utak
1
A hurrikánnal érkező felhőszakadások elöntötték az egész várost - a kár felbecsülhetetlen
A vihar továbbállása után első és legfontosabb feladat, hogy fel kell kutatni a vihar alatt csapdába rekedt, magukat kiszabadítani képtelen embereket, illetve állatokat.

Ezután jön a kárfelmérés, a szennyvíz elvezetése, a törmelékek elszállítása és az újjáépítés megtervezése.

1
Tengerparti házakból származó felismerhetetlen fatörmelékek
1
Megkezdődik a kárfelmérés és a romeltakarítás
1
Új épületek - és új életek - épülnek

A természetben is hatalmas sebeket hagy az óriási sebességű szél és a nagy mennyiségű csapadék, ami ellentmondást nem tűrően utat tör magának, illetve tenger felől érkező hullámok kimossák a partoldalakat is.

1
1
1
1
1

Megelőzés


A fokozottan veszélyeztetett területeken folyamatosan figyelni kell az időjárás jelentéseket.

A hurrikánok létrejötte a korszerű technikákkal érzékelhető, de folyamatosan változó haladási irányuk már jóval nehezebben, vagy egyáltalán nem határozható meg előre.

1
Korszerű, adatgyűjtést és elemzést segítő időjárás állomások segítik a kutatók munkáját

A hatóságok igyekeznek időben figyelmeztetni és szükség esetén evakuálni (kitelepíteni) a veszélyben lévő embereket, de nem mindenkihez jutnak el időben az információk.

1
A vihar már nagyon közeledik - a vízi mentők ellenőrzik a partvonalat, hogy nem rekedt-e kint valaki

Az ENSZ még 2030 előtt létre akar hozni egy olyan, időjárási szélsőségeket előrejelző rendszert, amelynek figyelmeztetései a világ minden pontjára képesek elérni, ugyanis jelenleg a világ népességének nagyjából egyharmada (Afrikában a népesség közel kétharmada) semmilyen módon nem értesül a várható szélsőséges időjárási eseményekről.

Az elmúlt 50 évben átlagosan naponta történt olyan katasztrófa a világon, amely az időjárással, az éghajlattal, vagy a vízzel kapcsolatos.

A klímaváltozás hatására ráadásul tovább fokozódhatnak majd a szélsőségek, így a katasztrófával fenyegető események száma is növekedni fog.

Az előrejelző és figyelmeztető rendszer fokozni fogja az érintettek védekezőképességét, ezzel pedig sok-sok ember életét meg fogja menteni, illetve gazdaságilag is megtérülő lesz, mivel megadja az esélyt arra, hogy az emberek időben felkészülhessenek a katasztrófákra.

1
Bár a hurrikán övezetben mindenki jól ismeri a hurrikán jelét és veszélyességi szintjeit, az is nagyon fontos, hogy veszélyhelyzet esetén mindenkihez eljussanak az életmentő információk

A viharban ragadt emberek az életükkel játszanak, ha nem tudnak olyan védett helyre menekülni, ami megvédi őket a tomboló széltől, a repkedő, sodródó mindenféle törmeléktől és a hirtelen lezúduló, nagy mennyiségű esőtől.

1
Hurrikánba keveredett hajó
1
Mintha kilyukadt volna a felhő... Ekkora eső rövid idő alatt árvizet - és teljes káoszt okoz
1
Ha a szabadban vagy, mindig előny, ha ismered a környéket és a helyet, ahová behúzódhatsz az eleredő eső elől
1
Az állatok is elrejtőznek, mert ösztönösen megérzik: a nagy viharok életveszélyesek számukra

Tanulság


Az üvegházhatású gázok mértéktelen kibocsátásával vitathatatlanul hozzájárulunk a légkör felmelegedéséhez, ami az óceánok felmelegedését is magával vonja.
1
Energiaéhségünk az egyik fő oka üvegházhatású gázkibocsátásainknak
1
A természet erejének fénye minden fényt felülmúl a kivilágított városban
Az intenzív hőkülönbségek miatt erősebbé, pusztítóbbá válnak a hurrikánok és a trópusi viharok - és ez még súlyosbodhat is a jövőben [7].
1
Koromsötét felhőzet, esőfüggöny, villámlás - veszélyre figyelmeztető jelek
1
Szikrákat szór a természet

Ezt pedig nagyon el kellene kerülni - ne romboltassuk le felerősített természeti erőkkel az egyébként is egyre fogyó földi erőforrásokat - inkább tegyük ellene:

Csökkentsük az általunk generált, felmelegedést elősegítő környezeti hatások természetre ható terheit!
1
Óriási erejű, mindent elsodró és elöntő árvíz
1
A hurrikán pusztítására a csupasz fák még sokáig emlékeztetni fognak - pedig ez az erdő milyen szép lehetett korábban...
1
Vihar után - egyáltalán nem mindegy, hogy mekkora pusztítással járt együtt a lecsendesült természeti erő
1
Az óceánt is sokkal inkább így szeretnénk látni, mint haragosan...
Az időjárás egy kiismerhetetlen, örökké változó, rendkívül érzékeny és csodálatosan harmonikus rendszer.

Kaotikus jellege miatt kiszámíthatatlannak tűnik az élet más területein matematikailag igazolható és bebizonyítható tételekkel szemben.

Időjárást előrejelző meteorológiai állomásainkkal és szuperszámítógépeinkkel mégis megpróbáljuk a lehetetlent: statisztikai adatokkal, megfigyelésekkel, következtetésekkel és a sok-sok méréssel megkíséreljük megfejteni az időjárás közeljövőjét.

1
Mérések, megfigyelések és sok-sok adat - folyamatosan figyeljük a természetet
1
Hatalmas szerverrendszerekkel dolgozzuk fel a temérdek adatok, következtetéseket vonunk le és szimulációkat készítünk a várható időjárásra

Ennek eredményeképpen elértük, hogy 2-3 napra előre elfogadhatóan pontos előrejelzéseket kapunk (ami egyébként óriási eredmény!), de ahogy távolodunk - már csak néhány nappal később is - az adatok megbízhatósága nagyban romlik.

Ha ennyire nehezen előrejelezhető az időjárásnak még közvetlen közeljövője is, hogyan hagyhatjuk figyelmen kívül, hogyan dőlhetünk hátra, hogyan lehetünk biztosak abban, hogy a környezet, a természet ellen elkövetett folyamatos károkozásaink - már a mi generációnk jövőjében is - válasz nélkül maradnak?
1
A pillangóhatás káoszelmélete szerint egy kaotikusan viselkedő, dinamikus rendszerben a kezdeti feltételek apró változásai véletlenszerű folyamatok olyan pozitív visszacsatolással történő, önmagát gerjesztő láncolatát indítja el, ami megváltoztathatja az egész rendszer működését. Mit gondolsz, ebbe az elméletbe beilleszthető a kaotikusan viselkedő földi időjárás és akár egyetlen közúti jármű károsanyag- és üvegházgáz kibocsátása?
1
Az illusztrátor nem véletlenül választotta a villanykörtét mondanivalója alapjául - el kell gondolkodunk azon, hogy energiaigényünket és a természetet hogyan tudjuk összeegyeztetni egymással

Mit tehetsz?


1
Az üvegházhatású gázok hozzájárulnak az éghajlat melegedéséhez és ezáltal az óceánok intenzívebb felmelegedéséhez is. A klímakutatók még nem tudják biztosan, hogy a felmelegedés miatt keletkezik-e több hurrikán (bár egy 2022-es kutatás [1] szerint kétszer valószínűbbek az extrém atlanti hurrikánok, mint a nyolcvanas években), az viszont bizonyos, hogy a formálódó viharok nagyobb intenzitást érnek el, a pusztító hurrikánok egyre erősebbé válnak. Az elemzések is ezt támasztják alá: egyes régiókban, többek között az Atlanti-óceán északi részén előforduló legerősebb hurrikánok intenzitása megnőtt az elmúlt két-három évtizedben
1
Jégesővel fenyegető, nagy széllökésekkel közeledő szupercella
1
Nyári nagy vihar után megfigyelhető, hogy a mezőgazdasági termőterületek egy részén a növények elfekszenek a földön. Ennek az erős, hirtelen lecsapó szél az oka. Az ilyen területen a betakarítás sokkal nehézkesebb, a termés egy része veszendőbe megy. Ez ellen a termőterületek mellett kialakított mezővédő erdősávokkal lehet védekezni. Az erdősávok magas növésű fái és bokrai megvédik a termést a túl erős széltől, mivel lecsendesítik azt
1
Az erős széltől kertedet is megvédheted: ültess a házad elé, vagy a termőfölded egyes pontjaira változatos nagyságú növényeket. Ismerd meg az uralkodó szélirányt és ennek megfelelően telepítsd a növényeket! A növények nemcsak a széltől védenek, hanem szénmegkötésükkel hozzájárulnak a klímaváltozás csillapításához, illetve azzal, hogy élőhelyeket nyújtanak, erősítik a helyi állati életközösségeket is

A vihar utáni helyreállítás nagyban függ attól, hogy tomboló vihar milyen erősségű, illetve milyen típusú területeken, mennyi ideig pusztít.

A vihar továbbállása után első és legfontosabb feladat, hogy fel kell kutatni a vihar alatt csapdába rekedt, magukat kiszabadítani képtelen embereket, illetve állatokat.

Ezután jön a kárfelmérés, a szennyvíz elvezetése, a törmelékek elszállítása és az újjáépítés megtervezése.

1
Új épületek - és új életek - épülnek

A fokozottan veszélyeztetett területeken folyamatosan figyelni kell az időjárás jelentéseket.

A hurrikánok létrejötte a korszerű technikákkal érzékelhető, de folyamatosan változó haladási irányuk már jóval nehezebben, vagy egyáltalán nem határozható meg előre.

A hatóságok igyekeznek időben figyelmeztetni és szükség esetén evakuálni (kitelepíteni) a veszélyben lévő embereket, de nem mindenkihez jutnak el időben az információk.

Az ENSZ még 2030 előtt létre akar hozni egy olyan, időjárási szélsőségeket előrejelző rendszert, amelynek figyelmeztetései a világ minden pontjára képesek elérni, ugyanis jelenleg a világ népességének nagyjából egyharmada (Afrikában a népesség közel kétharmada) semmilyen módon nem értesül a várható szélsőséges időjárási eseményekről.

Az elmúlt 50 évben átlagosan naponta történt olyan katasztrófa a világon, amely az időjárással, az éghajlattal, vagy a vízzel kapcsolatos.

A klímaváltozás hatására ráadásul tovább fokozódhatnak majd a szélsőségek, így a katasztrófával fenyegető események száma is növekedni fog.

Az előrejelző és figyelmeztető rendszer fokozni fogja az érintettek védekezőképességét, ezzel pedig sok-sok ember életét meg fogja menteni, illetve gazdaságilag is megtérülő lesz, mivel megadja az esélyt arra, hogy az emberek időben felkészülhessenek a katasztrófákra.

1
Bár a hurrikán övezetben mindenki jól ismeri a hurrikán jelét és veszélyességi szintjeit, az is nagyon fontos, hogy veszélyhelyzet esetén mindenkihez eljussanak az életmentő információk

A viharban ragadt emberek az életükkel játszanak, ha nem tudnak olyan védett helyre menekülni, ami megvédi őket a tomboló széltől, a repkedő, sodródó mindenféle törmeléktől és a hirtelen lezúduló, nagy mennyiségű esőtől.

1
Ha a szabadban vagy, mindig előny, ha ismered a környéket és a helyet, ahová behúzódhatsz az eleredő eső elől
Az üvegházhatású gázok mértéktelen kibocsátásával vitathatatlanul hozzájárulunk a légkör felmelegedéséhez, ami az óceánok felmelegedését is magával vonja.
1
Energiaéhségünk az egyik fő oka üvegházhatású gázkibocsátásainknak
Az intenzív hőkülönbségek miatt erősebbé, pusztítóbbá válnak a hurrikánok és a trópusi viharok - és ez még súlyosbodhat is a jövőben [7].

Ezt pedig nagyon el kellene kerülni - ne romboltassuk le felerősített természeti erőkkel az egyébként is egyre fogyó földi erőforrásokat - inkább tegyük ellene:

Csökkentsük az általunk generált, felmelegedést elősegítő környezeti hatások természetre ható terheit!
1
Az illusztrátor nem véletlenül választotta a villanykörtét mondanivalója alapjául - el kell gondolkodunk azon, hogy energiaigényünket és a természetet hogyan tudjuk összeegyeztetni egymással



Felhasznált oldalak hivatkozásai
Top