Közúti járműves közlekedés - levegő-, zaj- és fényszennyezés



A FÖLD LEVEGŐJÉNEK SZENNYEZÉSE ÓRIÁSI MÉRETEKET ÖLT.
A FÖLDÖN MINDEN NAP FUTÓ, MILLIÁRDNÁL IS TÖBB, KÖZEL 99 SZÁZALÉKBAN BELSŐ ÉGÉSŰ MOTORRAL HAJTOTT KÖZÚTI JÁRMŰ EBBŐL HATALMAS RÉSZT VÁLLAL.

A FOSSZILIS ENERGIAHORDOZÓKKAL ÜZEMELTETETT ERŐMŰVEK ÉS AZ ELÉGETETT SZÉNHIDROGÉN ALAPÚ ÜZEMANYAGOK AZ EGÉSZSÉGKÁROSÍTÓ HATÁSOK MELLETT AZ ÜVEGHÁZHATÁST IS ERŐSÍTIK, AMIVEL ELŐSEGÍTIK A GLOBÁLIS FELMELEGEDÉST.

MIT TEHETSZ ELLENE?

SZORGALMAZD A KÖRNYEZETEDBEN LÉVŐ SZENNYEZŐ JÁRMŰVEK MIELŐBBI LEVÁLTÁSÁT, NYISS AZ MEGÚJULÓ ERŐFORRÁSOKAT FELHASZNÁLÓ JÁRMŰVEK ÉS TECHNOLÓGIÁK FELÉ!

SEGÍTSD ELŐ A LÉGKÖRBEN FELHALMOZÓDÓ SZÉN-DIOXID CSÖKKENÉSÉT: ÜLTESS FÁKAT, TÁMOGASS ERDŐTELEPÍTÉSEKET, ÍRD ALÁ AZ ERDŐIRTÁSOK ELLENI ÉS ERDŐVÉDELEMMEL KAPCSOLATOS PETÍCIÓKAT!

A környezeti- és természeti hatások leírásai a hatások jellegétől fogva megzavarhatják nyugalmadat, ezért csak saját felelősségedre olvass tovább.

Hatás


Napjainkban óriási gond az egyre növekvő légszennyezés.

Ebből rendkívül jelentős részt vesz ki a mindennapi életünk részévé vált közúti járművekkel történő közlekedés, mert a fosszilis, nem megújuló energiát felhasználó járművek közlekednek döntő többségben az utakon.

1
Életünk szerves része a közúti járművekkel történő közlekedés

A fosszilis energiahordozók (szén, kőolaj, földgáz) elégetése során idegrendszert károsító higany, rákkeltő arzén, tüdőt és szívet károsító koromszemcsék, illetve savas esőt és globális felmelegedést okozó nitrogén-dioxid és szén-dioxid gázok kerülnek a levegőbe.

A légszennyezés világszintű közegészségügyi probléma: minden egyes évben milliók halnak bele, illetve betegednek meg egészségre káros hatásaitól.

1
Egész Földre kiterjedő hatalmas probléma a légszennyezés

Ennek ellenére még mindig nagyon népszerűek az éghajlatra rendkívül kedvezőtlen hatással bíró szennyező ipari üzemek, illetve a szénerőművek - több villamos energiát állítanak szénből, mint bármely más energiahordozóból.

1
Tisztábbá kellene tennünk az ipari termelést és a villamos energia előállítást

Szinte minden szolgáltatás függ valamilyen formában a közlekedéstől.

\Minden egyes nap milliárdnyi belső égésű motorral hajtott közúti jármű indul útnak, amiért a természet óriási árat fizet.

2022-ben összesen 1 milliárd 446 millió a forgalomba helyezett autók száma, amelyből 17.5 millió az elektromos és plug-in hybrid járművek száma, tehát az autók túlnyomó része teljes egészében belső égésű jármű (98.8 százalék).

1
Megszámlálhatatlanul sok autónkkal megfizethetetlen károkat okozunk a természetnek

Az egyre növekvő számú, komoly természeti erőforrások árán készített közúti járművek kipufogógázai felfoghatatlan, csillagászati mennyiségű üvegházhatást okozó szén-dioxid gázt és minden kialakult életet megkárosító, természetet elsavasító nitrogén-dioxid gázt juttatnak a levegőbe - és ehhez a légszennyezéshez még a légi és vízi közlekedés belső égésű motorral működő járművei is hozzájárulnak.

2014 és 2016 között közel stagnált a világ üvegházgáz-kibocsátása, de még így is 70 százalékkal több volt, mint amit a természet, az erdők és óceánok meg képesek kötni.

2017-től pedig újra növekedésnek indult az emberiség üvegházgáz-kibocsátása és megközelítette az évi 40 milliárd tonnát.

A személyi és teherszállítás teljes szektora 2019-ben 8.5 gigatonna (8.5 milliárd tonna) szén-dioxidot pumpált a levegőbe, ami 2020-ban a koronavírus alatt visszaesett 7.2 gigatonnára - ez az állapot azonban csak átmeneti volt: 2021-től a fellendülő szállítási kereslet hatására üvegházgáz kibocsátásunk ismét gyors növekedésnek indult.

1
Ha esik, ha fúj, autóba ülünk - és sajnos az autósok többsége számára nem elsődleges szempont sem az üzemanyag-takarékosság, sem a környezetszennyezés csökkentése

Nézd meg egy kedvező fogyasztású, belső égésű motorral szerelt autó (vagy motor) reklámplakátját. Az apró betűs rész például azt közli, hogy kilométerenként "mindössze" 100-120 gramm a szén-dioxid kibocsátása.

Ha ezt a járművet 50 kilométer távolságra lévő munkahelyre és vissza történő ingázásra használják, minden egyes nap 10-12 kilogramm szén-dioxidot juttat a levegőbe. Ebből a rendkívül könnyű, légnemű anyagból.

Emelj meg egy bevásárláskor teletömött nagy táskát, az körülbelül ekkora súlyú. Ennyi éghajlatot melegítő üvegházhatású gázzal terheli meg egyetlen autó a környezetet minden nap.

1
Élhető jövőnk szempontjából kulcsfontosságú, hogy az autógyártás folyamatait és végtermékeit környezetbarátabbá tegyük azzal, hogy a lehető legnagyobb mértékben beillesszük a körforgásos gazdaságba, ugyanis www.worldometers.info/cars statisztikája [8] szerint 2022-ben minden egyes percben átlagosan 162 autót gyártottunk a Földön. Ez évente több, mint 80 millió új jármű. Ez a szám szinkronban van a népesség növekedés számával: minden egyes percben átlagosan 160 fővel gyarapodunk. Az emberiség autókkal történő kiszolgálását tehát szem előtt tartjuk, azonban az új autók olyan ütemben készülnek, amelyhez kevés az elhasznált autók újrafeldolgozásából visszanyert anyagmennyiség - a többlet nyersanyag igényt a Föld nyersanyagkészletéből kell elvonni

Egy átlagos belső égésű autó a légszennyezéssel járó gyártásától számított teljes élettartama során 70-80 tonna szén-dioxidot enged a levegőbe.

80 ezer kilogramm (!) szén-dioxid - ez 13 felnőtt, 3 méter magas hím afrikai elefánt súlyának felel meg!

1
Minden egyes autó teljes életciklusa alatt több, mint egy tucat hatalmas elefánt súlyának megfelelő szén-dioxidot bocsát a levegőbe

Jól szellőzik a garázsod?

Ha egy autót zárt garázsban indítunk be, néhány percen belül olyan mennyiségű káros anyagot (többek között az egészségre rendkívül veszélyes szén-monoxid gázt is) enged a levegőbe, hogy eszméletvesztést, sőt halált okozhat.

Mindezt pár perc alatt.

És mi a természettől várjuk el, hogy ezt a rendkívül veszélyes kipufogógázt semlegesítse nekünk.

Ráadásul autóinkat minden nap használjuk és nem csak pár percig.

1
Autó autó hátán, ameddig a szem ellát - mit várunk a természettől, hogyan segítsen nekünk?
1
Sajnos nap-mint-nap találkozhatunk járó motorral várakozó autókkal. Nem arról van szó, hogy a dízelautót reggel kicsit járatni kell, vagy tél van és fűteni kell, esetleg nyár van és állva használjuk a klímát. Arról van szó, amikor beugrik a sofőr egy kenyérért a boltba és otthagyja járó motorral az autót, vagy pénzt vesz fel az automatából (esetleg a társa) és eközben szintén jár az autó... Pedig ilyen esetekben az autó leállítása csak egy apróság lenne, de egy kicsit mégis védenénk vele a bolygót. És ekkor még nem beszéltünk a sok-sok kilométeres közlekedési dugókban hosszú ideig járó motorral veszteglő autókról...

A szabadjára eresztett szén-dioxid rendkívül hosszú ideig - akár kétszáz évig is a légkörben maradhat - de mit is jelent ez?

Azt, hogy a légkörbe kieregetett szén-dioxiddal a következő generációk környezeti gondjait fogjuk növelni.

Kevésbé szembetűnő az a probléma, hogy mi lesz (illetve mi van) ezzel rengeteg autóval és azok mindenféle részeivel, miután elhasználtak, lestrapáltak lesznek.

1
Mihez kezdjen a patak a használt gumikkal? Évente világszerte másfél milliárd lestrapált autógumit dobunk ki és ennek legnagyobb része a természetben és a szemétégetőkben végzi annak ellenére, hogy a gumiabroncsgyártás rendkívül összetett és energiaigényes folyamat: kilogrammonként akár 32 kWh energiafelhasználással is járhat. De nem csak az eldobott gumik okoznak környezeti károkat, hanem a használatban lévők is: a folyamatos súrlódástól gumidarabkák és mikroműanyag szemcsék válnak le a kerekek felületéről és kerülnek bele a talajba és a levegőbe
1
A klímaváltozással a telek is enyhébbek lettek. Ezért érdemes megfontolni, hogy külön téli és nyári gumi szett helyett elegendő lehet-e egyetlen négy évszakos gumi szett. Ezzel is csökkentenénk költségeinket és a felhalmozódó használt gumihegyek méretét. A szezonális gumicserék, a gumitárolás és az állás közben is amortizálódó gumik komoly többletpénzbe kerülnek - tehát ha a biztonság engedi, egyetlen aktív négy évszakos gumikészletet használjunk az autón
1
Elgondolkodtál már azon, mi van a járművekből kiáramló (katalizátoron - részben annak elhasználódása miatt - túljutó), vagy túlpörgő, hirtelen fékező kerekeikről származó, átható, szúrós szagú, kékes színű, vagy szürke füstben? Itt most nem a közvetlenül nem érzékelhető, színtelen és szagtalan szén-dioxidról és vízről van szó, ami a benzin tökéletes égésekor keletkezik. A motorban lezajló folyamatok nem tekinthetőek ideálisak az égési idő rövidsége és a keverék összetétele miatt, illetve az égéstérbe hűtőfolyadék, vagy motorolaj is bejuthat, esetleg az égés sem kap elég levegőt a légszűrő eldugulása miatt. Mi is a füst valójában? A tökéletes égéstől eltérő égésből származó és szabadba kijutó, szintén nem látható veszélyes szén-monoxid és a látható (vagy szmogként láthatóvá váló) összetevők: koromszemcsék, el nem égett szénhidrogének, nitrogén-oxidok és különböző illékony szerves vegyületek, hordozó- és adalékanyagok, illetve a kerekekről leváló (túlpörgetéskor, vagy hirtelen fékezéskor égett) gumi és ennek füstje. Ezek miatt lesz szmogos a város és ezek miatt lesznek idővel szürkék a városi falak. Vajon a városban lakó és utcán sétáló emberek tüdeje ugyanennyi idő után hogyan néz ki?
1
Elfedheti ugyan a gumikat jótékonyan a hó, de eltüntetni (sajnos) nem tudja: olvadáskor visszakapjuk mindet... Nagyon nehéz feladat újrahasznosítani az autógumikat, de szerencsére már vannak olyan kezdeményezések, amelyek megkísérlik tisztábbá tenni a világot. Egy holland cég (Black Bear Carbon) [5] gumi újrafeldolgozó metódusával új termékek elkészítéséhez felhasználható gumipelleteket készít. A Dél-Ausztráliai Egyetem és az RMIT Egyetem kutatói [6] a betonhoz szükséges homok egy részét morzsolt gumival helyettesítették, amivel javították a beton jellemzőit. Egy magyar cég (Gum-Tech Kft.) [7] gumiabroncs darálékból gumilapokat gyárt, amelyek felhasználhatóak játszóterek, fitnesztermek, lovardák padlózataként
1
Autógumik más formában újrahasználva: sportcélú és játszótéri gumiburkolatok. A gumi felület megvédi a sportolókat, gyerekeket a komolyabb sérülésektől, illetve az ízületeket is védi - tompítja a futás közben létrejövő rázkódásokat

Az autók a veszélyes hulladék kategóriába tartoznak.

Az autóbontókba vezető utolsó útjuk után (már ha eljutnak odáig) nem lehetséges teljes mértékben újrahasznosítani őket (csak kb. 90 százalékban - a biztonsági övek, huzatok, bőrbetétek, légzsákok - és a gumik nagy része a lerakókban végzi), illetve a belőlük kifolyó olaj és más veszélyes folyadékfajták tárolásához speciális engedélyek kellenek, megsemmisítésük komoly környezeti teher.

1
Örökre megállt járművek és mezőgazdasági eszközök - ez a hely marad végső pihenőhelyük?
1
Magára hagyott roncstelep
1
Az újrafeldolgozó üzemek vállán hatalmas a teher

A nagy sebességgel haladó járművek motorjai zajosak, forgalmas utak, autópályák (de ide sorolhatóak az építkezések is) mellett lehetetlenné válik az élet: nem csak a levegő-, de a zajszennyezés is óriási ezeken a területeken.

Ráadásul az autók lámpái nagyon erős fényt bocsátanak ki, ami karöltve a motorzajjal megzavarja a természet csendjét, békéjét, felborítja az állatok biológiai ritmusát, megbolygatja mindennapi életüket - az utak és úthálózatok pedig élettereiket szabdalják szét.

1
A forgalmas autóutak nem csak zajosak és bűzösek, de gyakran még szemetesek is
1
Az autóutak felől érkező zaj nemcsak az autók miatt lehet hangos, ez az út minőségén is múlik. Az útburkolatok készíthetőek kevésbé hangos, illetve újrahasznosított anyagokból is, illetve a nyomvonalak megtervezésekor ügyelni kell arra, hogy az utak készítése a lehető legkisebb környezeti károkkal járjon, illetve gondoskodni kell az állatok számára ökológiai átjárókról is

A közlekedés esetében általában a légszennyezésre fókuszálunk, mert beszívva a szennyezett levegőt közvetlenül érezhetjük annak káros hatásait. Azonban van egy másik gond is, amellyel szintén foglalkozni kell: ez pedig a fényszennyezés.

Természetesnek vesszük, sőt hasznosnak érezzük, hogy este kivilágítják az utcákat, tereket, kirakatokat, épületeket, hidakat és más műtárgyakat.

Mára olyan méreteket öltött a városok, iparterületek és utak kivilágítása, hogy elhomályosítja az éjszakai égboltot és nem látszanak rajta a csillagok.

Az emberiség 80 százaléka – az európai és észak-amerikai népesség 99 százaléka - él folyamatos fényárban, ékesen mutatva azt, hogy A Föld igen nagy részén átalakítottuk az éjszakai környezetet, amely azonban nemcsak az élővilág számos csoportjára, hanem ránk nézve is ártalmas.

A fényszennyezés súlyos gazdasági és környezeti hatásokat okozó energia- és pénzpazarlással jár, illetve óriási mennyiségű felesleges szén-dioxid kibocsátást eredményez.

Káros hatással van az emberi szervezetre [9] (megzavarja az ember 24 órás cirkadián ritmusát, amely alvászavart, depressziót, diabéteszt, szív- és daganatos betegségeket okozhat) és hátrányosan hat a világosság/sötétség ritmusához igazodó élőlények életciklusára is (a fényszennyezés is részese annak, hogy világszerte aggasztó mértékben fogynak a rovarok).

1
Éjszakai fényárban úszó városok és ipari létesítmények - közös jellemzőjük az égbolton felettük elhúzódó, homályos fénykupola
Mit tehetsz a fényszennyezés ellen?

Világméretű problémáról van szó, de mivel a sötétség visszaállítása lehetetlen cél lenne, a fény tudatos használata segíthet a gondok enyhítésében.

Beltéren nem használt helyiségeket ne világíts ki (éjszaka sem - nézz végig éjszaka egy utcán és láthatod, hogy milyen sok üres belső helyiségben égnek a lámpák

A beltéri éjszakai kivilágítások nagy száma (és azok gyakran magas fényereje) még akkor is indokolatlan, ha az éjszakai belső világítás a betörőket kívánja elriasztani, vagy a szolgáltatások helyszíneinek jobb láthatósága miatt reklámot képvisel.

Kültéren a fényt csak indokolt esetben és indokolt ideig használd, alkalmazz programozható, mozgásérzékelős, intenzitás szabályozó megoldásokat.
Kerüld a szórt fényt, a fény irányítva csak a szükséges területet világítsa meg, ne világítson a horizont fölé.
Az izzó fogyasztása (watt) mellett annak fényerejét (lumen) is vedd figyelembe és ne használj alacsony hullámtartományú, kékes fényt kibocsátó, rovarokat leginkább vonzó fényt.

A fényvisszaverő felületek is fokozzák a fényszennyezést: ilyenek a nagyon világos színű falak, a fehér, vagy csiszolt márványborítások.

1
A fényszennyezés nemcsak az autókra és az utakra, hanem a városokra is jellemző. Amellett, hogy (már az űrből is) jól mutatja óriási energiafelhasználásunkat, számos állatfaj életritmusát is megzavarja. Pedig ahogy a fényvisszaverő csíkokkal ellátott ruházatú tűzoltók (vagy a közlekedési táblák) jól látszanak sötétben a rájuk világított fényben, úgy hasonlóan jól látszanának az épületek is. Ahol éjszaka is vannak fények (járműforgalom, kültéri világítás) ott nem lenne szükség még több fényre - egyes épületeket elegendő lenne bevonni fényvisszaverő csíkokkal. Így oldották meg a holland Afsluitdijk-gát elsődleges megvilágítását is: az arrafelé közlekedő kivilágított járműnek jól látható a gát, egyénként pedig sötétbe burkolózik. Így kevésbé zavarja meg a madarak és a tengeri élőlények életét, illetve csökkenti a fényszennyezést és minimalizálja energiafelhasználást is

Idegenforgalom, vagy vendéglátás - a két fogalom között hatalmas a különbség: ha a turistákat és általában a vendégeket idegenként és csak forgalmi tényezőkét kezeljük, a tömegturizmust tápláljuk, amelynek lelketlen és színvonaltalan kiszolgálása mindenkinek rossz: a turisták nem érzik jól magukat, a tömeg zavarja a helyiek nyugalmát, túlterheli a forgalmat és tönkreteszi a természeti és épített környezetet, illetve komoly világjárványok szállítója, hordozója is lehet - ahogyan ezt a közelmúltban már át is éltük.

Ezzel ellentétben a minőségi vendéglátás az értékekre fókuszál és az országban fellelhető egyedülálló dolgokat igyekszik megmutatni: népszokások, sport, műalkotások, gasztronómia, rendezvények, gyógyulás, vagy a természeti környezet szépségei.

A minőségi vendéglátás figyel a fenntarthatóságra is, amely megóvja és gyarapítja a kulturális és természeti értékeket, vigyáz rájuk, hiszen ezekre épül.

Munkát ad a helyi közösségeknek, a bevételek egy részét közösségi és természetvédelmi célokra költi, illetve felügyeli a látogatók számát a terület terhelhetőségéhez igazítja [10].

1
Az internet elterjedése nagyban elősegítette, hogy az emberek jobban megismerjék közeli és távoli környezetüket. Ma már minden valamirevaló szolgáltatásnak van honlapja (sokuk emellett még hirdeti is magát), legyen az áruház, étterem, horgásztó, vagy turisztikai látványosság. Az internet mellett a közlekedés utóbbi néhány évtizedben lezajló igen látványos fejlődése és az életszínvonal növekedése ezeket a helyszíneket megsokszorozták és elérhetővé tették. Az utakat ellepték az autók, az eget a repülők, fellendült a belföldi és külföldi turizmus. Azonban ez mára már akkora méreteket öltött (karöltve az emberi népesség növekedésével), hogy a népszerűbb helyeken megjelent a túlturizmus - nemcsak a helyieknek, a turistáknak is elegük lett a tömegből. Az érdeklődők megnövekedett száma nemcsak a távoli helyekre vonatkozik - ez könnyen észrevehető a szolgáltatások mellett létesülő parkolókból és az azokban ácsorgó autókból. Ez a folyamat kiszámítható volt, de kezelése egyre nehezebb, mert a természet rovására megy: ennek okai a nagyban megnövekedett légszennyezés, a parkolók nagy helyigénye, az óriási többlet hulladéktermelődés és szemetelés, a gondatlanságból bekövetkező természeti tüzek és a védett helyek háborgatása

Az általános gondolkodás szerint a több közlekedés a jobb: a mobilitás növelése a gazdaság- és területfejlesztés fontos feltétele.

A közlekedési lehetőségek javulása azonban nem azt eredményezi, hogy kevesebb időt töltünk utazással és szállítással, hanem ellenkezőleg: csak úticéljaink kerülnek távolabbra és utazási időnk is nő ezzel.

A közlekedés fejlesztésének más komoly árnyoldalai is vannak: a légszennyezés növekedése mellett hozzájárul a városiasodáshoz (a városok terjeszkedéséhez) - a lebetonozott városi területek és úthálózatok drámai mértékben csökkentik a megművelhető, jó minőségű földek és a természetes élőhelyek arányát, illetve szétválasztják az összetartozó természeti életközösségeket.

A gyorsforgalmi utak leginkább a centrumtelepülések és hatalmas kapacitású parkolórendszerekkel autósokat hívogató nagyvállalati közszolgáltatások helyzetét erősítik.

1
A városok és az úthálózatok egyre nagyobb szeleteket hasítanak ki a természetből

Pedig a kevesebb közlekedés jobb lenne.

Újabb autópályák helyett a településeken belüli és a közöttük kapcsolatokat biztosító közúthálózatot és a tömegközlekedés minőségét kellene fejleszteni.

Életminőségünket javítja, ha úticéljaink közelebb vannak, és lehetőség szerint gyalog, kerékpárral vagy színvonalas helyi tömegközlekedéssel is el tudjuk őket érni őket [10].

A feljavított életminőség és a közeli úticélok a helyi szolgáltatásokat is fellendítik: a helyi termelőket ösztönzik tevékenységük folytatására, a munkaadókat pedig arra, hogy az emberekhez közelebb kínáljanak munkalehetőséget.

A jelenlegi helyzet azonban pontosan az ellenkező irányt mutatja.

Az elmúlt évtizedekben a közúti közlekedési rendszer úgy alakult ki, hogy minden helység és fontosabb helyszín (áruházak, szórakoztató, oktatási és kulturális központok, nevezetességek stb...) többféle módon és úton is elérhető legyen közúti járművel.

Sőt, elmondható, hogy a térképen bárhol egy pontot kijelölve, valamiképpen el lehet oda jutni autóval többé-kevésbé kiszámítható idő alatt (talán csak az elzárt, engedéllyel megközelíthető területek a kivételek).

Ez akkora szabadságot ad az embereknek, amelyet semmilyen más közlekedési eszköz nem képes nyújtani (csak várakozással és kisebb-nagyobb séták beiktatásával) - ezért az emberek autójukról nem is akarnak lemondani.

Ennek felismerése és az a tény, hogy a közlekedési járművek 99 százaléka ma még belső égésű motorral hajtott jármű, égetően sürgőssé teszi az erre reagáló - klímaválságot elkerülő - választ.

Hiába akarnak az emberek váltani és például tisztább közlekedési megoldással célhoz jutni (pl. eljuttatni iskolába a gyermeket, vagy munkába járni), ha döntését befolyásolja, hogy milyen közlekedési rendszerbe van egyéni fogyasztóként beágyazva.

Rendszerszinten kell megváltoztatunk a ma működő közlekedési rendszert, mert a jelenlegit már nem fogjuk tudni sokáig fenntartani.

Azok, akik felváltanák autójukat más közlekedési megoldásra, mert tudják, hogy nem fenntartató így életük, tehetetlennek érzik magukat, mert az elmúlt évtizedek közlekedési fejlődése és a közéletre épülő szolgáltatások sokkal inkább az autós közeledést támogatják, mint a sokkal tisztább kötött pályás és más tömegközlekedési lehetőséget.

Mi tehát a megoldás?

A jövő közlekedési rendszerének tisztának, gyorsnak és útcél alapján pontosnak (illetve zsúfoltságtól mentesnek) kell lennie - azonban ilyen ma még nem létezik.

Senki sem akar visszatérni a 100 évvel ezelőtt népszerű - a tiszta, gyors és pontos feltételeket egyébként hellyel-közzel teljesítő lovakhoz, vagy lovaskocsikhoz - ezért a megoldás abban rejlik, hogy igyekezzünk visszaszorítani szennyezéssel járó közlekedésünket azzal, hogy az elérhető és egyre bővülő, tisztább személy- és tömegközlekedési eszközök közül választunk - még akkor is, ha ez kompromisszumokkal jár.

Tekintettel arra, hogy az autó fogalma sokak szemében státuszszimbólummá növekedett (az anyagi háttér kivetítése, a márkák iránti kötődés, a szabadság megtestesítése és az utazási távolságok kényelmes és gyors leküzdése következtében), illetve figyelembe véve azt, hogy az autók száma egyre nő, a személyes környezeti felelősségvállalás mértéke minden környezetért tett tevékenység közül talán az autóhasználatban mérhető fel leglátványosabban.

Abban a pillanatban, amikor képesek leszünk a személyes autóhasználatban olyan mértéket tartani és közlekedésünk átalakításával azt annyival tisztábbá tenni, hogy annak környezeti terhe már átbillen a fenntartható szintre, akkor mondhatjuk el magunkról, hogy valóban újabb komoly lépést tettünk saját és gyermekeink jövője felé.

Sőt, aki idáig eljut, rendszerint tovább is lép: többet tesz a saját hulladékának, pazarlásának csökkentésétől kezdve az otthonának környezettudatos felújításán át egészen a környezetvédelmi szervezetek és az ökológiai szemlélettel rendelkező szolgáltatások támogatásáig.

Arra a választ, hogy az egyéni, környezeti felelősségvállalás ma már mennyire fontos lenne, dr. Dombi Mihály, a körforgásos gazdaság egyik magyar szakértője [4] adta meg, miután egy interjúban megkérdezték tőle, hogy melyek a legégetőbb területek, hol kellene leginkább változtatunk.

A válaszban a szakértő szót ejtett a mezőgazdaság átalakításáról, a húsfogyasztás csökkentéséről, az éhezés visszaszorításáról és a tudatosságról, mindenekelőtt azonban általános érvényű, mindenkit megszólító kijelentése az, ami igazán elgondolkodtató:

"Most már muszáj beszélni a kényelmetlen dolgokról is. Például az, aki minden nap autóval jár, a saját gyereke és az én gyerekeim életfeltételeit rontja jelentősen. Én azt gondolom, hogy ezt ki kell mondani. Mert ha nem mondom ki, csak azért, hogy ne bántsak meg valakit, akkor így megyünk tovább. És akkor aztán lassan elbúcsúzhatunk mindenkitől."
1
Fesztiválok, repülőterek, áruházak, üdülőhelyek hatalmas parkolóiban ma még elsöprő számban állnak a belső égésű járművek.\nMivel ezekről - a lakóhelyünktől általában távolabb fekvő és legkényelmesebben autóval, vagy repülővel megközelíthető - szolgáltatásokról egyikünk sem mondana le, a jövő felé csak egy irány vezet: csökkentenünk kell személyes kibocsátásunkat és tisztábbá kell tennünk a közlekedést
1
A bezöldített parkolóövezeteknek több előnye is van: amellett, hogy a kivitelezők a természetre is gondolva esztétikussá és széppé tették a területet, a parkoló autók is jól jártak: árnyékban állhatnak a tűző nap helyett

A közlekedési szektorban elvárás az egyre hosszabb távolságokra való szállítás igénye.

A kamionok, a teherhajók és a repülők kontinenseket szelnek át terheikkel.

Gyakran olyan termékeket, vagy nyersanyagokat szállítanak, amelyekhez valamilyen formában sokkal közelebbről is hozzá lehetne jutni, vagy talán egyáltalán nem is lenne szükség rájuk.

Amikor a tengerentúlról rendelsz egy terméket, vagy az üzletben leemelsz a polcról egy láthatóan messziről érkezett árucikket, vajon gondolsz arra, hogy milyen áron érkezett meg hozzád?
1
Helytelen az a kifejezés, hogy öko déligyümölcs - a gyümölcs szennyezéssel járó szállítása miatt. Aki a déligyümölcs termesztésének helyén ízleli meg a gyümölcsöket, megtapasztalja, hogy addig nem ismerte igazi ízüket. Az éretlenül leszedett, szállítás közben kényszermegérlelt gyümölcs gyakran csak halvány árnyéka önmagának. A banán termesztése sajnos különösen káros a természetre: az ipari mennyiségű termesztés során használt növényvédő szerek és utóérést segítő vegyszerek súlyosan mérgezőek, megbetegítik a banánföldek munkásait és tönkreteszik a vízkészleteket. A gyümölcs termelőtől fogyasztóig tartó, több ezer kilométeres útja pedig mindannyiunk számára probléma a már említett, szállítással járó környezetszennyezés miatt...
1
Bizonyára Te is láttad egyes gyümölcsök esetében - pl. citromnál kiírva az áruház polcára, hogy héja emberi fogyasztásra nem alkalmas. A citrom nyilvánvalóan nem az egyetlen ilyen gyümölcs, de a figyelmeztető szöveget csak annál írják ki, amely héját ízesítéshez előszeretettel felhasználjuk. A kiírás annyit jelent, hogy a gyümölcs mérgező. Ezen azonban nincs mit csodálkozni. Ezeknél a gyümölcsöknél a szállítás közben használt vegyszerek nemcsak kényszerérlelik az éretlenül leszedett gyümölcsöt, hanem érett színt is kölcsönöznek neki. De nemcsak a távolról érkezett gyümölcsökkel és zöldségekkel, hanem gyakran a sokkal közelebbi nagyüzemi gazdaságok élelmiszereivel is gond van: a vegyszeres növényvédő kezelésekkel termesztett növények terméseiben is megtalálhatóak a vegyi anyagok (hova is tűnnének?). Mi a megoldás? Kerüld el a gyanús élelmiszereket és termeszd meg magadnak a legszükségesebb terményeket, illetve vásárolj helyi kistermelőktől, vagy vedd meg a drágább, de a szennyeződésektől sokkal jobban távol tartott bio élelmiszereket!

Megkérdezted már magadtól, hogy a helyi áraknál képest gyakran olcsóbban megkapott, más országban gyártott hasonló termékek árát vajon ki fizeti meg?

A szállítás napjaink egyik legszennyezőbb és legenergiaigényesebb ágazata.

Minden egyes távolról érkező termék árának másik felét a szállítással a természet fizeti meg.
1
Járművek és szállítás - mint a vér és az erek - csakhogy az érrendszer nem teszi tönkre működése közben a szervezetet

Biztos, hogy szükséged van a távolról rendelt termékekre?

Ha igen, megnézted már, hogy elérhetőek-e országon, vagy még inkább régión belül?

Nézz utána és szerezd be a számodra tényleg szükséges termékeket a lehető legközelebbről!

Ezzel nemcsak a helyi gazdaságot erősíted és ezáltal munkalehetőségeket teremtesz hozzád közel, de a természet terhét is könnyíted!

1
Ha van kerted, ne csak a füvet nyírd rajta. Ültess bele gyümölcsfákat és alakíts ki rajta kisebb-nagyobb zöldséges területeket! Mindegyik növény szén-dioxid megkötő. Ha az általad felnevelt növényeid terméseit fogyasztod, vagy belőlük készítesz ételt, akkor nem kell azokat a zöldségeket és gyümölcsöket megvásárolnod, amelyek esetenként már több ezer kilométert utaztak, hogy elérkezzenek hozzád - tehát a szállítás kiiktatásával csökkented a szén-dioxid lábnyomodat!
1
Kókusz, kakaó, kávé, illetve az egészséges "szuperélelmiszerek": a quinoa, a kesudió, a avokádó, vagy a chiamag. Mi a gond ezekkel a nagy földterület- és vízfelhasználás mellett? Az, hogy távolról érkeznek. Gondolj bele, hogy mennyi kerozin, gázolaj, benzin és villamos áram kell ahhoz, hogy feldolgozásra készen, vagy feldolgozva eljussanak hozzád. Hogy tudnád mindezt kikerülni? Válaszd a helyi élelmiszereket: lencse, zab, spárga, brokkoli, gomba, lenmag. Ezek fehérje, vitamin, vagy éppen rost- és ásványianyag tartalmuk miatt tökéletesen megfelelnek egészséges táplálkozási igényeinknek. Nem kellene sok ezer kilométert utaznia egy alapanyagnak, hogy "szuperételnek" nevezzük.

Szánj egy kis időt arra, hogy bevásárlás során az áruházban az általad kedvelt termékcsaládoknál megnézed, honnan érkeznek.

Meg fogsz lepődni, hogy milyen sok termék jön külföldről és ezek legtöbb esetben nincsenek elkülönítve a hazaiaktól.

1
Mindegy, hogy kis-, nagy-, vagy online bevásárlás, nagyon sok múlik azon, hogy miként válogatod össze az általad szükségesnek ítélt termékeket!
Nézz bele a kosaradba és megérted, miért vagy nagy hatással a termelésre és a szállításra: hatékonyan tudod befolyásolni, hogy milyen termékek készüljenek és azt is, hogy azok milyen távolságból érkezzenek el hozzád!

Az áruházak jobban figyelhetnének a távolról érkező termékek szállítással járó környezeti terhére és előnybe helyezhetnék a helyi gyártású árucikkeket.

Az internetes áruházak a vásárló országában - illetve ahhoz legközelebb - gyártott termékeket listázhatná és kínálhatná fel előbb.

Emellett a gyártók és az áruházak egyaránt felülvizsgálhatnák a termékek csomagolásait is a várható környezeti szennyezések és az újrafeldolgozási lehetőségek szempontjaiból.

Ezek a módosítások az áruházak üzleti logikájának és logisztikájának olyan - jövőre is gondoló - átszervezésével járnának, amelyek a bolygóra nézve jótékony hatással lennének.

Mindenekelőtt azonban Neked, a tudatos vásárlónak kell helyesen döntened a termékek megvásárlásakor.
1
Akár egy csomag, akár nagyobb bevásárlás, ne Te indulj útnak, hanem rendelj interneten és kérd rendelésed egy hozzád közeli csomagátvételi pontra, vagy szállíttasd ki a címedre! A kézbesítő cégek a legrövidebb út algoritmusa alapján, költség- és energiahatékonyan naponta sok kézbesítést el tudnak végezni. Ez sokkal környezetkímélőbb és időtakarékosabb megoldás, mint az, ha a bevásárlásokat mindenki maga végezné el! Azonban a házhozszállításnál is ügyelj az energiatakarékosságra - ne vásárolj felesleges dolgokat és gondold át a rendelésed jól, hogy ne kelljen felületesség, vagy pontatlanság miatt visszaküldened
1
Az internet nagy ígérete volt, hogy a vásárlás szabaddá válhat a fizikai korlátok megszüntetésével. Nem kell a helyi boltokban kérdezgetni, hogy egy-egy spéci termék mikor lesz elérhető, elegendő csak megrendelni valahonnan távolról és csak megvárni, amíg 1-2 hét alatt megérkezik. Ez valóban kecsegtető ígéret volt, azonban akkor még talán senki nem számolt azzal, hogy ez a kényelem mekkora szénkibocsátással és ezáltal milyen nagy környezeti károkkal fog járni...
1
Látod, hogy az áruházak mellett tudatos vásárlóként Te is milyen sokat tehetsz azért, hogy a szállítások és a termékek környezeti terhei csökkenjenek a jövőben?
1
Bútorra van szükséged? Nézz utána, mert meglepően közel lehet hozzád: asztalosműhely munkára készen

Helyreállítás


A közlekedésből fakadó légszennyezés környezeti terhének csökkentése elsősorban a légkörbe jutó, üvegházhatást okozó szén-dioxid csökkentésével valósítható meg.

A légkört folyamatosan és egyre intenzívebben terhelő óriási mennyiségű szén-dioxid légkörből való kivonásának leghatékonyabb módja a fa - jelen helyzetben nem ismerünk erre hatékonyabb (és olcsóbb) módszert, vagy technológiát.

A szén-dioxid légkörből való kivonásának (CDR - Carbon Dioxide Removal) léteznek ugyan technológiai megoldásai, mint például a turbinák segítségével működő légszűrős DAC (Direct Air Capture), vagy a leginkább gyárakhoz használt CCS (Carbon Capture and Storage), de ezek gigantikus szén-dioxid kibocsátásunknak jelenleg csak egészen kis töredékét képesek kivonni/visszatartani.

Mi az, amit Te magad is megtehetsz, amellett, hogy csökkented saját szén-dioxid kibocsátásod?
Ültess fákat!
1
Nem lehet eléggé kiemelni és nem lehet elégszer hangsúlyozni a faültetés fontosságát
Arra figyelj, hogy lehetőleg olyan őshonos, meglévő növényzethez igazodó fákat ültess, amelyek jól tűrik a beültetendő terület klímáját, csapadék utánpótlását, talajának típusát és nedvességtartalmát!
A fa légzése során kiszűri a szén-dioxidot a levegőből és oxigént bocsát vissza a légkörbe.
A szén-dioxid hozzájárul a fa növekedéséhez, ami megköti ezt a színtelen, szagtalan gázt és beépül faanyagába.

A közlekedés minden ágazata (közúti, légi és vízi) mellett az erdőtüzekből is nagyon sok szén-dioxid jut a légkörbe, az erdőirtások miatt viszont csökken a kiszűrését és megkötését biztosító fák mennyisége.

Fák ültetése és ezzel a természet megerősítése mindhárom környezeti probléma súlyosságát csökkenti!

Ezért fontos, hogy minél nagyobb mértékben növeljük a fák, erdők mennyiségét!

1
Fákat nagyon sok helyre lehet ültetni és sokféle funkciót betölthetnek. Például ültetni lehet őket mindenféle út mellé (mert zajszűrésben is jeleskednek)...
1
...vasúti hálózatok, nagy forgalmú úthálózatok mellé (mert védik az épületeket és a műemlékeket a forgalommal járó rezgésektől, rázkódásoktól)...
1
...járdák, kerékpárutak mellé (mert közelebb hozzák a természetet és árnyékot adnak)...
1
...parkokba (mert sokszínűek és dekoratívak)...
1
...mezőgazdasági területek ökológiai szempontokat is szem előtt tartó elválasztására (mert ökológiai átjáróként (vadátjáróként) is működnek)...
1
...szántóföldek elhatárolására (mert megtörik az egyhangú látványt, illetve természetes kerítésnek is használhatóak)...
1
...különböző gazdasági övezetek különválasztására (mert védik a termőföldeket a széleróziótól, illetve megszűrik a port és a füstöt)...
1
...vizek partjára (mert természetesebbé teszik a vízi környezetet ás otthont adnak a madaraknak)...
1
...ahol régen még erdők voltak (hogy visszakapjuk az elveszett biodiverzitást)...
1
...nagy kertbe, vagy kiskertbe (mert szeretjük a természetet)!

Ha fát ültetsz, még egy fontos dolog: sokszor látni a természetben elültetett és aztán magára hagyott facsemetéket.

Egy nagyobb aszályban ezek a kis fák teljesen legyengülnek, védtelenné válnak és elpusztulhatnak - csak kárba vész az ültetésekkel járó sok munka.

Legalább az első 1-2 évben kövesd figyelemmel a fák növekedését és egészségét - szükség esetén pedig locsold meg őket!

A kertben elültetett fáknál ez magától értetődik, de a természetben elültetetteknél nem feltétlenül.

1
Szárazság esetén minden fának szüksége van vízre, kiváltképp a facsemetéknek. Az öntöző táska segítségével a kis fák közvetlenül a gyökérre jutó csepegtető öntözéssel folyamatosan jutnak hozzá a vízhez. Az akár 75 liter vízzel megtölthető táska alatt folyamatosan és mélyebben nedves marad a talaj, ami elősegíti a gyökerek mélyebbre hatolását

Az autóval sokat utazók karbonlábnyoma igen jelentős lehet.

Egy Közép-Európa és Észak-Amerika közötti, Atlanti-óceánt átívelő oda-vissza 12 ezer kilométeres repülőút személyenként és 100 kilométerenként kedvező, 4 literes kerozin fogyasztással számolva hozzávetőlegesen annyi szén-dioxid kibocsátással jár, mintha egy szintén kedvező, 6 literes fogyasztású autóval ingáznánk (csak a sofőrrel számolva) napi 100 kilométert 80 napon keresztül. (A kerozin és a benzin, vagy dízel üzemanyag elégetésekor ugyan nem teljesen azonos a szén-dioxid kibocsátás, de jól átlagolható literenként 2.5 kilogrammban).

Kétségtelen, hogy a repülős közlekedés sokkal nagyobb személyenkénti kibocsátással jár (elsősorban a nagyobb utazási távolságok miatt), de kevesebben és ritkábban repülünk, mint amennyien és amilyen gyakran személyautót vezetünk, ezért akik napi szinten sokat használják közúti járművüket (ingázásra, szállításra stb...), azoknak ugyanúgy kompenzálnia kell(ene) szén-dioxid kibocsátásukat, mint azoknak, akik repülővel utaznak.

Hogyan tudod kompenzálni autós közlekedésed szén-dioxid kibocsátását, illetve hogyan csökkentheted személyenkénti karbon lábnyomodat?
Szállíts autóddal utasokat is, csökkentsd a sebességed és tartsd be a sebességhatárokat (ez nem csak a balesetveszélyt csökkenti, hanem üzemanyag takarékos is), vedd igénybe a tömegközlekedést, kis távolságokra gyalogolj, vagy használj kerékpárt, illetve támogass erdőtelepítéseket, segítsd anyagilag a természet megtisztítását, helyreállítását elősegítő tevékenységeket (pl. tengeri szemétfoltok csökkentése, eltakarítása, erdőtüzek, erdőirtások utáni helyreállítás) és támogasd a környezetvédelmi szervezetek munkáját, a természet megóvására irányuló törekvéseiket!

Megelőzés


A légszennyezés úgy csökkenthető, hogy csökkentjük a fosszilis, nem megújuló energiaforrások felhasználását és áttérünk az alternatív (pl. atomenergia) és a megújuló erőforrások használatára (nap, szél, víz, geotermikus energia).

1
A légszennyezés hatékonyan csökkenthető a megújuló energiaforrások egyre nagyobb arányban történő kihasználásával

Sokan úgy gondolják, hogy nem tesznek semmi olyat, amivel megkárosítanák a környezetet.

Mindennapjaik során rutinszerűen használják kipufogós autóikat, vagy úgy válogatnak a webáruházak és az önkiszolgálós áruházak választékából, hogy nem foglalkoznak azzal, hogy a választott termékek honnan érkeznek hozzá, vagy a boltok polcaira.

Legfőbb ideje, hogy újragondoljuk napi rutinjainkat - ehhez azonban komoly életmódváltozás és környezettudatos szemléletmód is szükséges.

A környezettudatosság lényege az, hogy közös környezetünk megvédése érdekében képesek vagyunk áthangolni a gondolkodásunkat és változtatni tudunk a magatartásunkon.
1
Nem vagyunk könnyű helyzetben, ha figyelni akarunk arra, hogy a szükségleteink minél kevesebb szállítást igényeljenek és fenntartható gazdaságokból származzanak. Keresd a hazai készítésű emblémával ellátott - étel esetén pedig a friss, rövid lejáratú - termékeket! Ezek a szempontok minden termékre igazak, de legfőképpen a leggyakrabban, naponta vásároltaknál ügyelj rájuk!
1
Nem vagy biztos abban, hogy a kereskedő a Földnek leginkább kedvező legrövidebb beszerzési lánc alapján szerzi be a termékeit? Vásárolj helyi gazdáktól, helyi piacról szezonális élelmiszert! Ebben az esetben a legnagyobb az esélye annak, hogy ténylegesen a legrövidebb úton érkeztek el hozzád a termékek. Mielőtt még elindulnál: ne felejtsd el magaddal vinni a szövettáskádat, vagy fonott kosaradat! Ne vigyél és ne is hozzál műanyag szatyrot, vagy zacskót!

Már vannak jó irányba mutató kezdeményezések a közlekedésből fakadó légszennyezések csökkentésére: személyi és közösségi elektromos járművek használata, gyalogos zónák kiépítése, kerékpáros közlekedés elősegítése, szennyező autóforgalom alól elkerített területek kialakítása.

Egyes közgazdászok szerint a globális méretű szén-dioxid-kibocsátás csökkentésének egyik megoldása a központilag szabályozott karbonár lenne, ami az üzemanyag árának emelésével kikényszerítené a zöldebb energiahasználatot.

A szabályozás bevezetése előtt azonban gondoskodni kellene elérhető árú helyettesítésről, illetve meg kellene oldani a jövedelmi egyenlőtlenségek problémáját is (hiszen nem mindenki tudja megfizetni a magasabb árakat és az új technológiákat), ellenkező esetben az energiaszegénység további súlyosbodásával járna, illetve társadalmi feszültségeket generálna.

A városoknak kevésbé kellene függeniük az autóhasználattól, hogy a jövőben is élhetők maradjanak.

A városvezetőknek ösztönözniük kellene a lakosságot arra, hogy csak tényleg indokolt esetben használják az autóikat és gyalogoljanak, vagy kerékpározzanak, hosszabb szakaszokon pedig válasszák a közösségi közlekedést.

A gépkocsihasználat akkor csökken, ha a tömegközlekedés fejlesztésével a lakosok többféle kényelmes utazási lehetőség közül választhatnak és ez az utazási idő rövidülésével is jár.

1
Szemléletmódunkat a fenntartható útra kell terelnünk

Ahol az életszínvonal növekszik, ott a világon mindenütt érezhető az autók számának növekedése. A növekedés mértéke azonban ahogyan a kényelemnek, úgy a klímaváltozásnak is komoly mérőszáma.

A gépkocsihasználat csökkentése kulcsfontosságú lesz jövőnkre nézve: nemcsak azért, mert csökkenti a kibocsátást, hanem azért is, mert az autózás óriási tömegeket érint és ha ebben saját döntésből fakadó csökkentés lesz tapasztalható, akkor az emberiség határozott lépést tesz a fenntartható jövő irányába.
1
Élmény utazni ilyen korszerű villamossal. A közúti járműves közlekedést úgy is vissza lehet fogni valamelyest, hogy tömegközlekedés használatát kell vonzóvá tenni [15]. Ennek egyik jó példája Németországban található: 2022-ben a megemelkedett üzemanyagárakra reagálva mindössze havi 9 Euro-ért adták a bérletet a helyi és regionális buszjáratokra és vonatokra a nyári hónapokban. Vannak olyan országok és városok is, ahol a helyi tömegközlekedést ingyenessé tették: Luxemburg, Málta, Dánia, a belgiumi Hasselt, az észtországi Tallinn, vagy a franciaországi Dunkerque. A kezdeményezések példamutatóak, azonban finanszírozásuk sok pénzt emészt fel - előfordult, hogy egyes helyeken ez a szolgáltatás romlásával is járt
1
Helyezd előtérbe a kerékpárt az autóhoz képest! Az izomerővel működtetett kerékpárok (és rollerek) nemcsak egészséges sporteszközök, hanem munkába járásra és kirándulásokra is kiválóan használható járművek [12][13]

Az autógyárak többsége már tett komoly lépéseket a tisztább közlekedésű autók előállítására és igyekeznek ösztönözni is vásárlóikat ezek használatára.

Emellett világszerte egyre több olyan átalakításról is hallani, amikor az autók belső égésű motoregységét elektromos hajtásra cserélték, így elektromos autókká váltak. Ez az átalakítás kb. fele annyiba kerül, mint új elektromos autót vásárolni, illetve jó lehetőség a szennyező autók környezetbaráttá átalakítására.

Mindezek - és a környezetvédelmi intelmek - ellenére túl lassú a belső égésű járművek kivezetése az utakról, egyrészt azért, mert a vegyes üzemű (hibrid, plugin), vagy tisztán elektromos hajtású járművek drágák (illetve az elektromos járművek többségében rövidebb hatótávúak), másrészt, mert komoly - környezeti terheket háttérbe szorító - elfogultság érezhető az autósok körében a megszokott, szennyező technológiák irányába, harmadjára pedig az autógyárak is között vannak még belső égésű járműveket gyártók - ezek a járművek forgalomba helyezve évtizedekkel fogják kitolni a zöldenergia-átmenetet.

Az emberek nagy többségének számára tehát anyagilag nem elérhetőek a tisztább technológiák, így azok számára sem, akik környezettudatos szemléletük miatt már nagyon szívesen leváltanák szennyező, régi autójukat.

1
A környezetbarát autók a természet - és a tisztább jövő - felé vezetnek. A villanymotor jóval magasabb hatásfokon működik (85-90 százalék), mint a hagyományos motorok (max. 35-45 százalék). A villanyautók fürgébbek, alacsonyabbak a fenntartási költségeik és üzem közben nem bocsátanak ki káros anyagokat. A fékezési energia egy részét visszatáplálják az akkumulátorba, amely a nyilvános töltőállomások mellett otthon is feltölthető. Töltésük ugyan időigényesebb, mint a tankolás, illetve hatótávjuk többnyire rövidebb a hagyományos meghajtású autóknál, de ezek mindössze csak azt jelentik, hogy hétköznapi használatukat másképp kell megtervezni. A töltőhálózat folyamatosan fejlődik, jelenlegi kiépítettsége igazodik a közutakon futó elektromos autók számához
A közúti közlekedési módok közül energiatakarékosság és a felhasznált energia hatékonysága szempontjából a legkedvezőtlenebbek közé tartozik, ha egy belső égésű motorral szerelt autóval csupán egy személy, a sofőr közlekedik.
Ha használnod kell az autódat, akkor azt tedd tudatosan: autóba ülés előtt gondold át, hogy van-e más lehetőség (kerékpár, tömegközlekedés, gyalogos közlekedés) és csak azokhoz a szállításokhoz vegyél igénybe autót, amelyet másként nem tudnál megoldani (pl. betegszállítás, bútorszállítás, nagybevásárlás).
Azt is érdemes átgondolnod, hogy össze tudnál-e vonni több autóutat, illetve el tudnál-e vinni másokat is, akik ugyanoda tartanak.
A tudatos autóhasználat talán több szervezéssel jár, de ezzel hozzájárulsz a tisztább levegőhöz és a tisztább környezethez! Ráadásul a környezetedben élőket is erre készteted!

Az autó megosztás is hozzájárulhat ahhoz, hogy a közúti forgalom csökkenjen. De mikor működne jól? Ha az emberek le tudnák vetkőzni a másokkal szembeni általános bizalmatlanságukat. Persze, megoldás az is, ha csak a szomszédokat, rokonokat, ismerősöket visszük magunkkal, de ez nem teszi hatékonnyá a szolgáltatást. Az idegenekkel szembeni bizalmatlansághoz hozzájárul, hogy a médiában időnként olvashatóak olyan visszaélések, bűnesetek, amelyeknek autósofőrök az elszenvedői, illetve már a gyerekeket is tudatosan (és helyesen) úgy nevelik, hogy tartózkodjanak az idegenektől.

1
A jóléti társadalmak pazarló életmódját könnyű felismerni: elég csak megtekinteni az autóbontókat és az autópályákat
Tegyél lakóhelyed légszennyezése ellen!
Térj át a tiszta közlekedésre, biztass erre másokat is és adj hangot környezetszennyezéssel kapcsolatos aggályaidnak!
1
Közút és vonat - ha a közutat választod, közlekedj a rajta olyan tisztán, ahogyan a vonat teszi a sínen!
Tiszta közúti közlekedés pro és kontra.

A belső égésű járművek tulajdonosai gyakran komoly nézetellentétbe kerülnek a tisztán elektromos hajtású járművek tulajdonosaival és most nem arról van szó, hogy elhanyagolható motorhangjuk miatt túl csendesek az elektromos járművek, hogy vezetőiknek más a vezetési stílusuk, vagy mert az energiafogyasztás jobban tudatosulva bennük, takarékosabban vezetnek.

A belső égésű járművekhez hasonlóan az elektromos járművek gyártása is komoly szén-dioxid kibocsátással jár.

Emellett a nagy kapacitású lítium-ion akkumulátorok gyártásához szükséges ércbányászat üzemanyag felhasználása - és így szén-dioxid kibocsátása - igen nagy, illetve az akkumulátorához szükséges, átlagosan 8-10 kilogramm lítium kitermeléséhez és feldolgozásához mintegy 18 ezer liter édesvíz is szükséges.

1
A külszíni bányászat gigantikus méretű kotrógépei hatalmas üzemanyag igényűek, emellett tevékenységeik igen intenzív tájátformáló hatással bírnak

A nem megújuló és nem lebomló anyagokból álló akkumulátorok élettartama igénybevételtől és típustól függően 7-15 év. Elhasználódásuk után nem mindegyik (illetve nem mindegyik részük) kerül újrafeldolgozásra (a felhasználókon is múlik, hogy megadják-e erre a lehetőséget azzal, hogy leadják az akkumulátorokat az átvételi helyeken), a maradék veszélyes hulladékként a hulladéklerakókba kerül.

Külön témakör az elektromos autók időssé vált, legyengült kapacitással rendelkező nagy akkumulátora: ezeket nem lehet csak úgy leadni. Az autók azonban gyakran még jó állapotban vannak, de az akkucsere nagyon drága - a gyártókon nagyon sok múlik, milyen irányt vesz a folyamat: cserélik-e kedvezményesen az akkumulátorokat, esetleg beszámítják-e az autókat új autó megvételébe.

1
A hulladéklerakók azért keletkeznek, mert egyre növekvő mennyiségű hulladékhalmaink ellepnek bennünket. Képtelenek vagyunk - illetve sajnos nem is akarjuk - feldolgozni mindet...

Arról se feledkezzünk meg, hogy az akkumulátorokhoz szükséges áram hogyan kerül előállításra.

A nem megújuló erőforrásokat felhasználó, légszennyező szénerőművek mellett komoly teret kapnak a hasadóanyagként leggyakrabban a szintén nem megújuló, veszélyes uránt felhasználó és ezért az emberek által előítélettel sújtott, de alapvetően megbízható és tiszta működésű atomerőművek, illetve a természeti erőforrásokat felhasználó, megújuló energiatermelés.

1
Széntüzelésű erőmű üzem közben

A fentiekből látható, hogy nincs "tiszta fehér" közlekedés (illetve inkább autózás, hajós, vagy repülős utazás, mert közlekedni lehet tisztán, lásd gyaloglás, kerékpározás).

Semmilyen megközelítésben nincs tehát olyan - motorral hajtott - közlekedés, ami közvetlenül, vagy közvetve nem jár káros kibocsátással, mert mindenhez a földi erőforrások kellenek és az azokhoz kötődő kitermelés, szállítás, nyersanyag feldolgozás és termék előállítás közül egyik sem tekinthető tisztának.

Az elektromos járművek kitűnő, jövőbe néző alternatívák, de igazán akkor lehetnénk nyugodtak, ha a készítésükhöz szükséges munkafolyamatok környezetbarátabbá válnának, az üzemeltetésükhöz szükséges elektromos áramot mind nagyobb mértékben a megújuló energiatermelésből kapnánk, illetve elhasznált akkumulátoraik (és maguk az elhasznált autók is) teljes mértékben újrafelhasználásra kerülnének.

1
Feltöltésére várakozó elektromos autó - még nekünk is várnunk kell az igazán tiszta elektromos közlekedési alternatívára Egyébként tudtad, hogy a szénmegtakarítás egyrészt attól függ, hogy mivel fűtik az erőműveket, másrészt attól, hogy a nap melyik időszakában töltik autóikat a villanyautósok? Napközben a megújuló energiák rásegítésével 16-18 százalékkal több szén-dioxid-kibocsátást lehet elkerülni, mint éjszaka, amikor inkább a gáz- és szénerőművek működnek

Az autóiparban sokan lobbiznak azzal, hogy az elektromos autók nem sokkal jobbak környezetvédelmi szempontól, ha figyelembe vesszük az áramtermelést és az akkumulátor gyártást.

Az ICCT (International Council on Clean Transportation) 2021-es tanulmánya [1] megvizsgálta, hogy igazak-e az érvek. A kutatás a világ újautó-eladásainak 70 százalékát adó indiai, kínai, európai és amerikai 2021-ban regisztrált elektromos járműveket vizsgálta meg, így az eredmény globálisan is érvényes. Az autóknál minimum 18 éves használattal számoltak, illetve figyelembe vették a felhasznált energiaforrásokat, a ma érvényes energetikai szabályozásokat és a Nemzetközi Energiaügynökség előrejelzéseit is.

Az eredmények: európai autónál 66-69 százalékkal, USA-ban 60-68 százalékkal, Kínában (ahol több a szénerőmű) 37-45 százalékkal, Indiában (ahol dominálnak a szénerőművek) 19-34 százalékkal kevesebb az elektromos járművek károsanyag-kibocsátása a belső égésű motorral szerelt járművekhez képest.

Az elektromos autó legyártása a nagy akkumulátor miatt több kibocsátással jár (ezen az akkumulátorok újrahasznosítása sokat javíthat), ezt a hátrányt azonban a villanyautó egyéves használattal behozhatja: ennyi idő után az e-autó teljes életciklusra számolt szennyezése már kisebb lesz.

George Bieker, az ICCT kutatója kijelentette [2]:

"A belsőégésű motoros járművek közül semelyikkel nem teljesíthetők az üvegházhatású gázok koncentrációjának csökkentésére irányuló célkitűzések, amikre szükségünk van a klímaváltozás elleni harcban. A megállapításaink globálisan érvényesek, így szükséges, hogy globálisan kivonjuk a piacról a belsőégésű motoros autókat."

A tanulmány eredménye nem meglepő - a közmegegyezés szerint a globális felmelegedés egyik fő hajtóereje a belső égésű motorral hajtott járművek használata.

Az Európai Unió és több amerikai tagállam célul tűzte ki, hogy 2035-től kivonják a forgalomból a belső égésű motorokat - céljaik, tetteik és eredményeik a világ többi része számára is értékesek, példamutatóak lesznek.

A belső égésű, illetve elektromos autók környezeti terheinek összehasonlítását számokkal is ki lehet fejezni (a magyarázó videóért köszönet Horváth András vloggernek [14]):

1 liter benzin energiamennyisége átszámítva 9.5 kWh áramnak felel meg. Ez annyit jelent, mintha egy 57 kWh kapacitású, átlagosan 300-400 kilométer hatótávolságú elektromos autóba 6 liter üzemanyagot tankolnál, aminek a tankja ezzel tele is lenne.

Mennyit tudsz megtenni 6 liter üzemanyaggal? 50-100 kilométert? Talán 120-at, ha nagyon takarékosan vezetsz?

Miért van az, hogy ugyanannyi energiamennyiséggel az elektromos autók távolabbra jutnak, mint a belső égésűek? Azért, mert az elektromos autók hatékonysága 72 százalék, míg a belső égésű autóké 16 százalék és ezek az értékek az energia megtermelésétől kezdve annak az úton történő teljes felhasználásáig értendőek (tehát elektromos autónál az energiatermelő erőműtől, belső égésű autónál az olajfúró kúttól a mozgó autó kerekéig).

1 liter benzin, illetve gázolaj elégetése 2.4, illetve 2.6 kilogramm szén-dioxid kibocsátásnak felel meg (a gázolajban több szénatom van, mint a benzinben). Az üzemanyag súlyához képest azért lesz több az elégetésekor felszabadult szén-dioxid, mert az égéshez oxigént kell adni, méghozzá igen sokat (a szén-dioxid molekula egy szénatomból és két oxigénatomból áll).

1
A szén-dioxid színtelen, szagtalan, veszélytelen gáz. Azonban a levegőben felhalmozódva üvegházhatást hoz létre és veszélyessé válik: melegíti a Földet

Az elektromos autók szén-dioxid kibocsátása lokálisan (használat közben) nulla, de szén-dioxid kibocsátás még van, aminek mértéke attól függ, hogy az adott országban 1 kWh áramot mennyi szén-dioxid kibocsátással termelnek meg: ez atomerőmű esetében 10 gramm, szénerőműnél 600 gramm, napelemnél (vagy más, megújuló energiát előállító erőműnél) szinte 0, leszámítva annak gyártását.

Közép-Európában, Magyarországon 1 kWh áramot 200 gramm szén-dioxid kibocsátással termelnek meg - tehát ha nem napelem adja az energiát, hanem erőműből jön, akkor átlagosan (a fenti 57 kWh kapacitású autóval és 350 kilométeres hatótávval számolva) 1 kilométer 33 gramm szén-dioxid kibocsátással jár, ami 100 kilométeren 3.3 kilogramm szén-dioxidot jelent.

Egy hasonló teljesítménnyel és gyorsulással rendelkező, 10 litert fogyasztó belső égésű autó esetében a szén-dioxid kibocsátás 25 kilogramm 100 kilométerenként.

3.3, illetve 25 kilogramm szén-dioxid - ez óriási különbség még akkor is, ha egy nagyon kedvező, 5 literes fogyasztású belső égésű autót veszünk figyelembe (ekkor 3.3, illetve 12.5 kilogramm szén-dioxid).

Az említett, 10 millió főt számláló országban (Magyarország) 3.6 milliárd (3.600.000.000) liter üzemanyag fogy évente, ami azt jelenti, hogy 9 millió tonna (9.000.000.000 kilogramm) szén-dioxid kerül a levegőbe a közúti közlekedés minden formájával. Ha itt minden közúti jármű elektromos lenne, akkor a levegőbe engedett szén-dioxid 2.2 millió tonna lenne.

Ha a házad tetejére napelemet szerelsz (ami egyébként 3-7 hónap alatt hozza vissza szén-dioxid lábnyomát), illetve ha a világ is átállna a megújuló energiákra, akkor nálad, illetve globálisan ez a szám a 0-hoz közelítene, mert csak a megújuló energiát előállító erőművek (nap, szél, víz, geotermikus) legyártásának szén-dioxid költségét kellene figyelembe venni.

A belső égésű- és az elektromos autó gyártásának is van szén-dioxid költsége (ami átlagosan 10 tonna), amelyhez elektromos autónál még hozzáadódik az akkumulátor előállításakor keletkező szén-dioxid (ami egy nagyobb, 100 kWh-os akkumulátornál átlagosan 5 tonna).

1
A klímaváltozás enyhítéséhez szükségünk van minden bevethető eszközre - az elektromos járművek is ezek közé tartoznak

Ha a fentiekből kiindulva egy átlagos elektromos autó 4-szer kevesebb szén-dioxidot termel átlagos áramtermelés és áramfelhasználás mellett, akkor (EU-s energiamix-szel számolva) egy elektromos autó 50 ezer kilométer után már visszahozza az akkumulátor legyártás során keletkezett többlet szén-dioxid lábnyomát a belső égésű autóhoz viszonyítva. Olyan országban, ahol több alternatív energiát használnak fel (pl. Norvégia), ez a szám lecsökken 15 ezer kilométerre.

Mindent összevetve az elektromos autók gyártástól számított teljes életciklusa során 150-200 ezer kilométerre vetítve körülbelül fele annyit szennyez (az áramot alternatív forrásból előállítva még ennek is csak kis részét), egy belső égésű autóhoz képest.

Hétköznapi használat során pedig - városban, vidéken, bárhol - nulla az elektromos autók légszennyezése, ami jelentősen hozzájárul az emberi közösségekben a levegő tisztaságához és ezzel az emberek egészségesebb életkörülményeihez.

Mi a gyártóknál a jelenlegi álláspont?

Az autó- és az akkumulátor gyártók a szén-dioxid semlegesség felé indultak el, kobalt nem lesz az akkumulátorokban (az LFP - LiFePO4, lítium-vas-foszfát - akkumulátorokban már nincs kobalt) és a lítium-ion akkumulátorok gyártása és újrafelhasználása is egyre zöldül: kevesebb vizet használnak fel gyártásukkor, illetve 95-98 százalékuk újrafeldolgozásra kerül, ugyanis gyakorlatilag kincset érnek a benne lévő lítium és más alapanyagok.

Jól érzékelhető a szén (grafén) alapú és a nátrium-ion alapú akkumulátorok fejlődése, amelyek szintén segít fenntarthatóbbá tenni az akkumulátorgyártást.

Az autók és az akkumulátorok nagyobb arányú újrafeldolgozása csökkenteni fogja a természeti erőforrásokra való támaszkodásunk és attól való függésünk mértékét, a bányászattal kapcsolatos szén-dioxid kibocsátást és az ezzel járó környezeti károkat.

Emellett a technológia fejlődésével az akkumulátorok élettartama is növekedni fog - akár 20-25 évre - aminek lejártával újrafeldolgozva új felhasználási területet kaphatnak energiával működő eszközeinkben.

1
A tisztább közlekedés sok-sok megoldandó feladat elé állít bennünket a környezeti terhelések csökkentése, az újradolgozhatóság és az energiahatékonyság területein. Utak alá épített töltőhálózat, vagy az autók napelemekkel való működtetése, esetleg speciális külső borítással energiává alakított légellenállás? Ha vannak ötleteid, ne tartsd őket magadban!

Komoly probléma kezd kialakulni abból, hogy az üzemeltetése közben nem légszennyező elektromos autók átlagosan 500 kilogrammos, kincset érő ásványi anyagokat tartalmazó akkumulátorai kintlévőségekben állnak a jármű tulajdonosoknál.

Ezek az autók akár 10-15 évig (vagy kíméletes használattal még tovább) visszatartják az akkumulátorokba felhasznált nagy mennyiségű nyersanyagot és amíg nem kerülnek vissza újrafeldolgozásra, bányászattal kell pótolni az egyre ritkább ásványokat.

Az eredeti kapacitás felét, vagy még annyit sem nyújtó akkumulátorok egyes esetekben még mindig a háztartásokban maradnak: áramtároló eszközként nappal napelemmel feltöltve kiszolgálhatja az éjszakai energiaellátást, vagy annak egy részét.

Sőt, olyan hírek járnak, hogy az elektromos autók akár a háztartások éjszakai áramellátását is kielégíthetnék: a hálózatra csatlakoztatott, nappal napelemmel feltöltött elektromos autó nagy teljesítményű akkumulátora éjszaka a hálózatba visszatáplálva akár a teljes (nappali igényhez általában jóval kevesebb) áramigényt is fedezhetné úgy, hogy az autó reggel indulásra kész maradna. Azért ez már nagy fokú függetlenséget jelentene az áramtermelő erőművektől...

A nyersanyagok körforgása is felgyorsulhatna, ha a gyártók az egyébként gyakran még kifogástalanul működő autók gyengélkedő akkumulátorait kedvezményesen visszavásárolnák és újrafeldolgozott akkumulátorra cserélnék.

Az akkumulátorokkal kapcsolatban fenntarthatóság és nagy mennyiségű gyártás csak akkor lehetséges, ha folyamatos technológiai újításokkal ki tudjuk kerülni a gyártási gondokat okozó ritka ásványokat, illetve rá kell venni a jármű tulajdonosokat is, hogy nagyobb ráfizetés nélkül megváljanak használt akkumulátoraiktól - de még ezekkel együtt is elképesztően nagy feladat lenne/lesz a globális járműpark közel 99 százalékát képviselő belső égésű járműveinek kiváltása.

Nagy kapacitású akkumulátorok, vagy hidrogén technológia - esetleg más, forradalmian új megoldás? A következő 10 évben megtudjuk, hogy melyik fogja meghatározni a jövőnket.

1
Akkumulátorok és elemek? Minden hordozható elektromos eszköz a segítségükkel működik: mobiltelefonok, tabletek, laptopok, mobilbankok, gyerekjátékok, távirányítók, barkácsgépek és még sok-sok más hétköznapi eszköz - illetve végül, de nem utolsósorban minden autó és más - elektronikával rendelkező - közlekedési eszköz.
1
A hétköznapi, nem újratölthető elemek helyett válaszd az újratölthető, akkumulátoros megoldásokat és az olyan elektromos termékeket, amelyek újra és újra feltölthetőek - így elemcsere nélkül hosszú ideig használhatod őket. Ezzel hozzájárulsz, hogy kevesebb elem készüljön és így kevesebb nyersanyag legyen felhasználva, illetve a pénztárcádnak is jót teszel, mert 100 darab egyszer használatos elem sokkal többe kerül, mint 1 darab, akár 100-szor újra feltölthető elem. Ami még fontos: az egyszer használatos lemerült-, vagy tönkrement elemek, akkumulátorok környezetre veszélyes anyagokat tartalmaznak, ezért minden esetben a kijelölt gyűjtő pontokra kell vinni őket, nem dobhatóak be szelektív-, vagy kommunális kukába!

Nemcsak az akkumulátorok és a hozzájuk szükséges nyersanyagok beszerzése, az utóbbi időben roppant népszerű területté vált akkumulátorgyártás is igényel fenntarthatósági feladatokat [11].

Kétségtelen, hogy akkumulátorgyártásnak van klímavédelmi hozadéka, azonban a termékek környezetre veszélyes besorolása mellett figyelembe kell venni a gyártás hatalmas energia- és vízigényét is, illetve, hogy a gyárterületek milyen földeken kerülnek telepítésre.

Fontos, hogy olyan területeken kerüljenek felépítésre a gyárak, ahol igényeik akadálytalanul kielégíthetőek, nem zavarják meg a települések energia- és vízellátását és felépítésük, üzemeltetésük a lehető legkevesebb környezetkárosítással történik - ez utóbbi miatt tervezéskor és a kivitelezések során mindig szükség van stratégiai környezeti vizsgálatokra, ellenőrzésekre.

Mivel az akkumulátorgyártás technológiája gyorsan elavul, azt is át kell gondolni a tervezés során, hogy mi lesz a felhagyott ipari területekkel, ha nem garantálható a közép- és hosszú távú működtetése.

Továbbá az is fontos szempont, hogy a gyártelepítések lehetőleg ne zöldmezős beruházások során valósuljanak meg, hanem a barnamezős zónákat használják fel erre a célra.

A zöldmezős beruházások rendszerint termőföldeken (mezőkön és mezőgazdasági területeken) jönnek létre (ahová közműrendszert is kell építeni), ezek azonban értékes biológiailag aktív területek - tehát ahol a víz beszivárog a talajba és onnan a felszín alá a vízbázisok utánpótlását adva, majd párolgással elősegítve a nyári napok hőhullámainak mérséklését, illetve ahol képződik az éltető talaj, életteret nyújtva a növényeknek, a talajlakó és mezei állatoknak.

A biológiailag aktív területek mérete folyamatosan csökken: a városiasodás, az iparosodás és az infrastruktúra-fejlesztés egyaránt csökkenti.

A barnamezős beruházások általában termelésből kivont, hátrahagyott ipartelepeken készülnek, ezeket azonban általában nem kedvelik a gyártók, mert az egykori üzemek és területeik a szennyezések gyakori hátrahagyása miatt környezeti kármentesítésre szorulnak, illetve mert a terület adottságai miatt a kivitelezést nem alakíthatják ki tetszésük szerint, ami kompromisszumokat igényel.

1
A hátrahagyott, használaton kívüli - barnamezős - ipari területek. A beruházók általában nem kedvelik, mert ezekkel a területekkel igen sok a munka és sokba kerül a kármentesítés. Lebontásra szoruló épületek, szemetes, szennyezett talaj, sok-sok elszállításra váró törmelék a föld fölött és a föld alatt (pl. régi alapozások) - kivitelezést akadályozó tényezők. Mégis logikus és észszerű elgondolás, hogy az új iparterületek a régiek helyén épülnek fel, ahelyett, hogy mezőgazdasági-, vagy természettől elvett területeket használnának fel erre a célra

A fosszilis energiahordozók elégetése esetében nemcsak a készletek végessége húzza meg a határokat, hanem az egyre intenzívebbé váló klímaváltozás is.

Ennek érdekében a közlekedésben az egyik fő irányvonal az elektromos járművekre váltás kiépítése - ehhez azonban a korábbiakhoz képest jóval nagyobb akkumulátorok kellenek.

Az egyre szaporodó akkumulátorgyárak igen nagy környezeti terhet jelenthetnek a környezetre és az erőforrásokra, ezért környezetvédelmi szempontból rendkívül fontos, hogy a beruházások engedélyezései átláthatóak legyenek.

Azonban létezik egy úgynevezett szalámi taktika, amely során a beruházó cég felszeleteli - kisebb fázisokra, résztevékenységekre bontja - a nagyberuházást és ennek megfelelően a környezetvédelmi engedélyezést is [16].

Így a környezetvédelmi engedélyezéskor a hatások kisebb jelentőségűnek tűnnek, ezáltal az engedélyeket könnyebben, nagyobb valószínűséggel kiadják számukra.

A beruházás tényleges elkészültekor a hatások összeadódnak és sokkal nagyobb környezeti terhet jelentenek, de ekkor már nincs lehetőség az üzem tényleges jövőbeni hatásainak vizsgálatára.

Természetesen számít, hogy egy beruházó meggyanúsítható-e a szalámi taktikával, de ennél jóval tovább kell menni.

Minden ipari üzem - annak jellegétől függetlenül - csak akkor támogatja a zöldátmenetet és az élhető jövőt, ha a környezetre és az erőforrásokra a lehető legkisebb nyomást helyezi, illetve a környezeti hatásához igazodó felelősséggel van felépítve és üzemeltetve.
Miért fontos, hogy a technológiai fejlődésünk a lehető legkisebb környezeti károkat okozza?
Mert az egészséges és biztonságos környezet nem pótolható technológiákkal.
1
Emberfeletti feladat az elmúlt évtizedek még működő milliárdnyi autóját, motorját és más szárazföldi, vízi és légi belső égésű járművét leváltani tisztább meghajtásúra

A elhasználódó hatalmas mennyiségű, mindenféle energiatároló eszköz újrafeldolgozása óriási kihívás.

Azt se felejtsük el, hogy a megtermelt energiát előállító technológiák megépítése hatalmas nyersanyagigénnyel jár (pl. erőművekhez szükséges alapanyagok, szélturbina acéloszlopok, napelemekhez szükséges ásványkincsek, vízenergia gátjaihoz szükséges beton), illetve az energiát el is kell szállítani a felhasználási helyekhez, amelynek szintén óriási a nyersanyag felhasználása (több 10 méter magas nagyfeszültségű elektromos távvezeték oszlopok, vezetékrendszerek, transzformátorok).

A zöldüléshez, tehát a fenntartható technológiák térnyeréséhez sokkal több természeti erőforrásra - többek között lítiumra, nikkelre, grafitra - lenne szükség, amit csak a környezet érdekeivel szembemenő kitermelési folyamatokkal lehet kielégíteni.

Ezért a hosszútávú megoldás az energetikában is körkörös (körforgásos) gazdasági modell kiépítése: a korábban felhasznált nyersanyagok begyűjtésével és újrafeldolgozással hatékonyan csökkenthetjük a képződő hulladék mennyiségét, amivel elkerülhetjük az természeti erőforrások kimerülését és az ezzel kapcsolatos energia- és nyersanyag válságot.

1
A megújuló energiáké, köztük a napelemeké a jövő. Azonban ne felejtsük el, hogy előállításukhoz rengeteg nyersanyag és energia is szükséges. A világnak 85-ször több napenergiára lesz szüksége a jelenleginél, hogy biztonságos szinten tudja tartani a globális felmelegedést. Ehhez azonban az alumíniumgyártást és más alapanyag (pl. szilícium) előállítást - a bányászattól kezdve - fenntarthatóbbá kell tennünk, illetve az elhasznált anyagok újrafeldolgozását is fejlesztenünk kell (jellemzően 20-40 év a napelemek élettartama), mert egyébként az egyik oldalon hiába teszünk jót, ha a másikon elvesszük azt...

Mi vonható le tanulságként?

Az energiával mértéktartó viselkedés a közlekedés minden ágazata mellett az élet más területein is rendkívül fontos, mert minden felesleges utazási, szállítási, hűtési, fűtési és más energia- és nyersanyag igényes tevékenység a Föld erőforráskészleteit pazarolja el.
1
Lassítanunk kell, mert jövőnk csak energiával mértéktartó magatartással képzelhető el
1
Lassítsunk... elrohanunk a természet mellett, észre sem vesszük, milyen gyönyörű!

Tanulság


Az ipari forradalom előtt a szén-dioxid légköri koncentrációja 280 ppm (part per million - részecske per millió) körül volt és ezt az iparosodást megelőző emberi civilizáció körülbelül 6000 évig fenn is tartotta.

A fosszilis energiahordozók folyamatos elégetésének következményeként ez az érték 2021-ben elérte a riasztóan magas mérföldkövet, a 420 ppm értéket - ez pedig az iparosodás előtti (18. század vége előtti időszak) érték másfélszerese.

Pieter Tans, a NOAA Globális Megfigyelő Laboratóriumának tudósa [3] a következőket mondta:

"A szén-dioxid olyan szinten van, amilyet fajunk még soha nem tapasztalt. Fél évszázada tudunk erről és mégsem tettünk semmi érdemlegeset ellene. Mi kell ahhoz, hogy felébredjünk?"
Vedd ki Te is a részed abból, hogy a légkör szén-dioxid koncentrációja ne növekedjen tovább!

Az Európai Unió végre nagyot lépett előre ebben a tekintetben: az Európai Parlament 2022 június 8-án megszavazta, hogy 2035 után már ne lehessen az EU-ban új, belső égésű motorral működő autót értékesíteni (a törvényt az Európai Tanácsnak még jóvá kell hagynia).

Ehhez azonban nagy lépésekben kell fejleszteni az elektromos hajtású közlekedési technológiákat, csökkenteni kell a autó- és akkumulátorgyártás környezeti hatásait, illetve ezekkel párhuzamosan a használt anyagok begyűjtését és újrafeldolgozását is fejleszteni és fokozni kell.

Ez a törvény csak az Európai Unióra vonatkozik - nagyon jó hatással lenne a klímára, ha a világ többi részére is kiterjedne, mert a közlekedésnek óriási a felelőssége abban, hogy az üvegházhatású gázok kibocsátása folyamatosan növekszik.

A közúti járművek tisztább hajtásúvá átalakítása ugyan önmagában nem oldaná meg a globális felmelegedés problémáját (ehhez minden ipari és gazdasági szektor átalakítása is szükséges), de a vízi és légi járművek, illetve a mezőgazdasági gépek átalakításával együtt már komoly pozitív hatást lehetne elérni - ezeken felül azonban arra is szükség lenne, hogy az utazni vágyók és az új járművet vásárolni szándékozók ne feltétlenül ragaszkodjanak a belső égésű járművekhez.

A technológia tehát fejlődik mindegyik közlekedési területen, mert a gyártók is látják a szennyezésekkel okozott globális problémákat - azonban a tisztább technológiákhoz szükséges nyersanyagok felkutatása, a begyűjtött anyagok újrafeldolgozása, a technológiák legyártása, az emberek által történő elfogadása és birtokba vétele lassú folyamat a felmelegedés és a környezeti hatások egyre nagyobb intenzitásához képest.

Ezért csak egyetlen megoldás mutatkozik:

Ahhoz, hogy visszafoghassuk a szénhidrogének elégetését, az általunk igénybe vett szennyező technológiák használatát vissza kell fogunk mindaddig, amíg a tisztább technológiák elérhetőek lesznek számunkra és meg is tudjuk vásárolni, igénybe tudjuk venni őket.
1
Jelenünket és jövőnket egyaránt meghatározza, hogy mennyi áramot termelünk és használunk fel. Többek között az elektromos autózás elterjedésével erőteljesen megnövekedő áramigényt is ki kell szolgálni, azonban egyáltalán nem mindegy, hogy milyen áron. Nézz körül: már ma sem könnyű természet-, vagy tájfotót készíteni úgy, hogy hogy ne legyen benne elektromos távvezeték, mezőgazdasági terület, vagy más "emberi lábnyom"

A jövő csak a fosszilis energiahordozók felhasználásának drasztikus csökkentésével képzelhető el.

Ennek megfelelően a közlekedésben az áram (és várhatóan a hidrogén) lesz a főszereplő, ami az alternatív erőforrások segítségével is hatékonyan előállítható.

Az elektromos (és más tisztább hajtású) járművek hétköznapi használatával a közlekedéssel járó légszennyezés várhatóan vissza fog szorulni.

1
Mit gondolsz, ha az elektromos autó és a kipufogós autó életútja során a teljes károsanyag-képződést egyenlőnek vennénk, mi döntené el a választást egy pártatlan külső szemlélő számára? Az, hogy az autók motorjainak beindítása után az előbbinél kap levegőt, az utóbbinál nem.
1
Ha autóznod kell, mindegy melyiket választod, de válaszd az egyiket és lehetőség szerint töltsd napelemmel. Az elektromos autó energiahatékonyabban működik robbanómotoros társaihoz képest, mert egységnyi elektromos árammal tovább jutsz, mint ugyanennyi energiával rendelkező benzinnel, vagy gázolajjal. De vedd azt is figyelembe, hogy a valódi energiatakarékosság a tiszta közlekedéshez (gyalogolás, kerékpározás és társaik) kapcsolódik, ami klímakímélőbb bármilyen autóhasználatnál. Autóba csak akkor ülj, ha valóban elkerülhetetlen!
Már nagyon szorít az idő, hogy végre minden egyes ember megértse, miért változik a földi klíma a jelenlegi kedvezőtlen irányba és cselekedjen saját és gyermekei jövőjének biztosítása érdekében!
1
Meddig nyomhatjuk még a gázpedált?

Mit tehetsz?


A közlekedés esetében általában a légszennyezésre fókuszálunk, mert beszívva a szennyezett levegőt közvetlenül érezhetjük annak káros hatásait. Azonban van egy másik gond is, amellyel szintén foglalkozni kell: ez pedig a fényszennyezés.

Természetesnek vesszük, sőt hasznosnak érezzük, hogy este kivilágítják az utcákat, tereket, kirakatokat, épületeket, hidakat és más műtárgyakat.

Mára olyan méreteket öltött a városok, iparterületek és utak kivilágítása, hogy elhomályosítja az éjszakai égboltot és nem látszanak rajta a csillagok.

Káros hatással van az emberi szervezetre [9] (megzavarja az ember 24 órás cirkadián ritmusát, amely alvászavart, depressziót, diabéteszt, szív- és daganatos betegségeket okozhat) és hátrányosan hat a világosság/sötétség ritmusához igazodó élőlények életciklusára is (a fényszennyezés is részese annak, hogy világszerte aggasztó mértékben fogynak a rovarok).

1
Éjszakai fényárban úszó városok és ipari létesítmények - közös jellemzőjük az égbolton felettük elhúzódó, homályos fénykupola
Mit tehetsz a fényszennyezés ellen?
Beltéren nem használt helyiségeket ne világíts ki (éjszaka sem - nézz végig éjszaka egy utcán és láthatod, hogy milyen sok üres belső helyiségben égnek a lámpák
Kültéren a fényt csak indokolt esetben és indokolt ideig használd, alkalmazz programozható, mozgásérzékelős, intenzitás szabályozó megoldásokat.
Kerüld a szórt fényt, a fény irányítva csak a szükséges területet világítsa meg, ne világítson a horizont fölé.
Az izzó fogyasztása (watt) mellett annak fényerejét (lumen) is vedd figyelembe és ne használj alacsony hullámtartományú, kékes fényt kibocsátó, rovarokat leginkább vonzó fényt.
1
A fényszennyezés nemcsak az autókra és az utakra, hanem a városokra is jellemző. Amellett, hogy (már az űrből is) jól mutatja óriási energiafelhasználásunkat, számos állatfaj életritmusát is megzavarja. Pedig ahogy a fényvisszaverő csíkokkal ellátott ruházatú tűzoltók (vagy a közlekedési táblák) jól látszanak sötétben a rájuk világított fényben, úgy hasonlóan jól látszanának az épületek is. Ahol éjszaka is vannak fények (járműforgalom, kültéri világítás) ott nem lenne szükség még több fényre - egyes épületeket elegendő lenne bevonni fényvisszaverő csíkokkal. Így oldották meg a holland Afsluitdijk-gát elsődleges megvilágítását is: az arrafelé közlekedő kivilágított járműnek jól látható a gát, egyénként pedig sötétbe burkolózik. Így kevésbé zavarja meg a madarak és a tengeri élőlények életét, illetve csökkenti a fényszennyezést és minimalizálja energiafelhasználást is

Az elmúlt évtizedekben a közúti közlekedési rendszer úgy alakult ki, hogy minden helység és fontosabb helyszín (áruházak, szórakoztató, oktatási és kulturális központok, nevezetességek stb...) többféle módon és úton is elérhető legyen közúti járművel.

Sőt, elmondható, hogy a térképen bárhol egy pontot kijelölve, valamiképpen el lehet oda jutni autóval többé-kevésbé kiszámítható idő alatt (talán csak az elzárt, engedéllyel megközelíthető területek a kivételek).

Ez akkora szabadságot ad az embereknek, amelyet semmilyen más közlekedési eszköz nem képes nyújtani (csak várakozással és kisebb-nagyobb séták beiktatásával) - ezért az emberek autójukról nem is akarnak lemondani.

Ennek felismerése és az a tény, hogy a közlekedési járművek 99 százaléka ma még belső égésű motorral hajtott jármű, égetően sürgőssé teszi az erre reagáló - klímaválságot elkerülő - választ.

Hiába akarnak az emberek váltani és például tisztább közlekedési megoldással célhoz jutni (pl. eljuttatni iskolába a gyermeket, vagy munkába járni), ha döntését befolyásolja, hogy milyen közlekedési rendszerbe van egyéni fogyasztóként beágyazva.

Rendszerszinten kell megváltoztatunk a ma működő közlekedési rendszert, mert a jelenlegit már nem fogjuk tudni sokáig fenntartani.

Azok, akik felváltanák autójukat más közlekedési megoldásra, mert tudják, hogy nem fenntartató így életük, tehetetlennek érzik magukat, mert az elmúlt évtizedek közlekedési fejlődése és a közéletre épülő szolgáltatások sokkal inkább az autós közeledést támogatják, mint a sokkal tisztább kötött pályás és más tömegközlekedési lehetőséget.

Mi tehát a megoldás?

A jövő közlekedési rendszerének tisztának, gyorsnak és útcél alapján pontosnak (illetve zsúfoltságtól mentesnek) kell lennie - azonban ilyen ma még nem létezik.

Senki sem akar visszatérni a 100 évvel ezelőtt népszerű - a tiszta, gyors és pontos feltételeket egyébként hellyel-közzel teljesítő lovakhoz, vagy lovaskocsikhoz - ezért a megoldás abban rejlik, hogy igyekezzünk visszaszorítani szennyezéssel járó közlekedésünket azzal, hogy az elérhető és egyre bővülő, tisztább személy- és tömegközlekedési eszközök közül választunk - még akkor is, ha ez kompromisszumokkal jár.

Tekintettel arra, hogy az autó fogalma sokak szemében státuszszimbólummá növekedett (az anyagi háttér kivetítése, a márkák iránti kötődés, a szabadság megtestesítése és az utazási távolságok kényelmes és gyors leküzdése következtében), illetve figyelembe véve azt, hogy az autók száma egyre nő, a személyes környezeti felelősségvállalás mértéke minden környezetért tett tevékenység közül talán az autóhasználatban mérhető fel leglátványosabban.

Abban a pillanatban, amikor képesek leszünk a személyes autóhasználatban olyan mértéket tartani és közlekedésünk átalakításával azt annyival tisztábbá tenni, hogy annak környezeti terhe már átbillen a fenntartható szintre, akkor mondhatjuk el magunkról, hogy valóban újabb komoly lépést tettünk saját és gyermekeink jövője felé.

Sőt, aki idáig eljut, rendszerint tovább is lép: többet tesz a saját hulladékának, pazarlásának csökkentésétől kezdve az otthonának környezettudatos felújításán át egészen a környezetvédelmi szervezetek és az ökológiai szemlélettel rendelkező szolgáltatások támogatásáig.

A közlekedési szektorban elvárás az egyre hosszabb távolságokra való szállítás igénye.

A kamionok, a teherhajók és a repülők kontinenseket szelnek át terheikkel.

Gyakran olyan termékeket, vagy nyersanyagokat szállítanak, amelyekhez valamilyen formában sokkal közelebbről is hozzá lehetne jutni, vagy talán egyáltalán nem is lenne szükség rájuk.

Amikor a tengerentúlról rendelsz egy terméket, vagy az üzletben leemelsz a polcról egy láthatóan messziről érkezett árucikket, vajon gondolsz arra, hogy milyen áron érkezett meg hozzád?
1
Bizonyára Te is láttad egyes gyümölcsök esetében - pl. citromnál kiírva az áruház polcára, hogy héja emberi fogyasztásra nem alkalmas. A citrom nyilvánvalóan nem az egyetlen ilyen gyümölcs, de a figyelmeztető szöveget csak annál írják ki, amely héját ízesítéshez előszeretettel felhasználjuk. A kiírás annyit jelent, hogy a gyümölcs mérgező. Ezen azonban nincs mit csodálkozni. Ezeknél a gyümölcsöknél a szállítás közben használt vegyszerek nemcsak kényszerérlelik az éretlenül leszedett gyümölcsöt, hanem érett színt is kölcsönöznek neki. De nemcsak a távolról érkezett gyümölcsökkel és zöldségekkel, hanem gyakran a sokkal közelebbi nagyüzemi gazdaságok élelmiszereivel is gond van: a vegyszeres növényvédő kezelésekkel termesztett növények terméseiben is megtalálhatóak a vegyi anyagok (hova is tűnnének?). Mi a megoldás? Kerüld el a gyanús élelmiszereket és termeszd meg magadnak a legszükségesebb terményeket, illetve vásárolj helyi kistermelőktől, vagy vedd meg a drágább, de a szennyeződésektől sokkal jobban távol tartott bio élelmiszereket!

Megkérdezted már magadtól, hogy a helyi áraknál képest gyakran olcsóbban megkapott, más országban gyártott hasonló termékek árát vajon ki fizeti meg?

A szállítás napjaink egyik legszennyezőbb és legenergiaigényesebb ágazata.

Minden egyes távolról érkező termék árának másik felét a szállítással a természet fizeti meg.

Biztos, hogy szükséged van a távolról rendelt termékekre?

Ha igen, megnézted már, hogy elérhetőek-e országon, vagy még inkább régión belül?

Nézz utána és szerezd be a számodra tényleg szükséges termékeket a lehető legközelebbről!

Ezzel nemcsak a helyi gazdaságot erősíted és ezáltal munkalehetőségeket teremtesz hozzád közel, de a természet terhét is könnyíted!

1
Ha van kerted, ne csak a füvet nyírd rajta. Ültess bele gyümölcsfákat és alakíts ki rajta kisebb-nagyobb zöldséges területeket! Mindegyik növény szén-dioxid megkötő. Ha az általad felnevelt növényeid terméseit fogyasztod, vagy belőlük készítesz ételt, akkor nem kell azokat a zöldségeket és gyümölcsöket megvásárolnod, amelyek esetenként már több ezer kilométert utaztak, hogy elérkezzenek hozzád - tehát a szállítás kiiktatásával csökkented a szén-dioxid lábnyomodat!
1
Kókusz, kakaó, kávé, illetve az egészséges "szuperélelmiszerek": a quinoa, a kesudió, a avokádó, vagy a chiamag. Mi a gond ezekkel a nagy földterület- és vízfelhasználás mellett? Az, hogy távolról érkeznek. Gondolj bele, hogy mennyi kerozin, gázolaj, benzin és villamos áram kell ahhoz, hogy feldolgozásra készen, vagy feldolgozva eljussanak hozzád. Hogy tudnád mindezt kikerülni? Válaszd a helyi élelmiszereket: lencse, zab, spárga, brokkoli, gomba, lenmag. Ezek fehérje, vitamin, vagy éppen rost- és ásványianyag tartalmuk miatt tökéletesen megfelelnek egészséges táplálkozási igényeinknek. Nem kellene sok ezer kilométert utaznia egy alapanyagnak, hogy "szuperételnek" nevezzük.

Szánj egy kis időt arra, hogy bevásárlás során az áruházban az általad kedvelt termékcsaládoknál megnézed, honnan érkeznek.

Meg fogsz lepődni, hogy milyen sok termék jön külföldről és ezek legtöbb esetben nincsenek elkülönítve a hazaiaktól.

1
Mindegy, hogy kis-, nagy-, vagy online bevásárlás, nagyon sok múlik azon, hogy miként válogatod össze az általad szükségesnek ítélt termékeket!
Nézz bele a kosaradba és megérted, miért vagy nagy hatással a termelésre és a szállításra: hatékonyan tudod befolyásolni, hogy milyen termékek készüljenek és azt is, hogy azok milyen távolságból érkezzenek el hozzád!
1
Akár egy csomag, akár nagyobb bevásárlás, ne Te indulj útnak, hanem rendelj interneten és kérd rendelésed egy hozzád közeli csomagátvételi pontra, vagy szállíttasd ki a címedre! A kézbesítő cégek a legrövidebb út algoritmusa alapján, költség- és energiahatékonyan naponta sok kézbesítést el tudnak végezni. Ez sokkal környezetkímélőbb és időtakarékosabb megoldás, mint az, ha a bevásárlásokat mindenki maga végezné el! Azonban a házhozszállításnál is ügyelj az energiatakarékosságra - ne vásárolj felesleges dolgokat és gondold át a rendelésed jól, hogy ne kelljen felületesség, vagy pontatlanság miatt visszaküldened
1
Az internet nagy ígérete volt, hogy a vásárlás szabaddá válhat a fizikai korlátok megszüntetésével. Nem kell a helyi boltokban kérdezgetni, hogy egy-egy spéci termék mikor lesz elérhető, elegendő csak megrendelni valahonnan távolról és csak megvárni, amíg 1-2 hét alatt megérkezik. Ez valóban kecsegtető ígéret volt, azonban akkor még talán senki nem számolt azzal, hogy ez a kényelem mekkora szénkibocsátással és ezáltal milyen nagy környezeti károkkal fog járni...
1
Látod, hogy az áruházak mellett tudatos vásárlóként Te is milyen sokat tehetsz azért, hogy a szállítások és a termékek környezeti terhei csökkenjenek a jövőben?

A közlekedésből fakadó légszennyezés környezeti terhének csökkentése elsősorban a légkörbe jutó, üvegházhatást okozó szén-dioxid csökkentésével valósítható meg.

A légkört folyamatosan és egyre intenzívebben terhelő óriási mennyiségű szén-dioxid légkörből való kivonásának leghatékonyabb módja a fa - jelen helyzetben nem ismerünk erre hatékonyabb (és olcsóbb) módszert, vagy technológiát.

Mi az, amit Te magad is megtehetsz, amellett, hogy csökkented saját szén-dioxid kibocsátásod?
Ültess fákat!
1
Nem lehet eléggé kiemelni és nem lehet elégszer hangsúlyozni a faültetés fontosságát
Arra figyelj, hogy lehetőleg olyan őshonos, meglévő növényzethez igazodó fákat ültess, amelyek jól tűrik a beültetendő terület klímáját, csapadék utánpótlását, talajának típusát és nedvességtartalmát!
A fa légzése során kiszűri a szén-dioxidot a levegőből és oxigént bocsát vissza a légkörbe.
A szén-dioxid hozzájárul a fa növekedéséhez, ami megköti ezt a színtelen, szagtalan gázt és beépül faanyagába.

A közlekedés minden ágazata (közúti, légi és vízi) mellett az erdőtüzekből is nagyon sok szén-dioxid jut a légkörbe, az erdőirtások miatt viszont csökken a kiszűrését és megkötését biztosító fák mennyisége.

Fák ültetése és ezzel a természet megerősítése mindhárom környezeti probléma súlyosságát csökkenti!

Ezért fontos, hogy minél nagyobb mértékben növeljük a fák, erdők mennyiségét!

Ha fát ültetsz, még egy fontos dolog: sokszor látni a természetben elültetett és aztán magára hagyott facsemetéket.

Egy nagyobb aszályban ezek a kis fák teljesen legyengülnek, védtelenné válnak és elpusztulhatnak - csak kárba vész az ültetésekkel járó sok munka.

Legalább az első 1-2 évben kövesd figyelemmel a fák növekedését és egészségét - szükség esetén pedig locsold meg őket!

A kertben elültetett fáknál ez magától értetődik, de a természetben elültetetteknél nem feltétlenül.

1
Szárazság esetén minden fának szüksége van vízre, kiváltképp a facsemetéknek. Az öntöző táska segítségével a kis fák közvetlenül a gyökérre jutó csepegtető öntözéssel folyamatosan jutnak hozzá a vízhez. Az akár 75 liter vízzel megtölthető táska alatt folyamatosan és mélyebben nedves marad a talaj, ami elősegíti a gyökerek mélyebbre hatolását
Hogyan tudod kompenzálni autós közlekedésed szén-dioxid kibocsátását, illetve hogyan csökkentheted személyenkénti karbon lábnyomodat?
Szállíts autóddal utasokat is, csökkentsd a sebességed és tartsd be a sebességhatárokat (ez nem csak a balesetveszélyt csökkenti, hanem üzemanyag takarékos is), vedd igénybe a tömegközlekedést, kis távolságokra gyalogolj, vagy használj kerékpárt, illetve támogass erdőtelepítéseket, segítsd anyagilag a természet megtisztítását, helyreállítását elősegítő tevékenységeket (pl. tengeri szemétfoltok csökkentése, eltakarítása, erdőtüzek, erdőirtások utáni helyreállítás) és támogasd a környezetvédelmi szervezetek munkáját, a természet megóvására irányuló törekvéseiket!

A légszennyezés úgy csökkenthető, hogy csökkentjük a fosszilis, nem megújuló energiaforrások felhasználását és áttérünk az alternatív (pl. atomenergia) és a megújuló erőforrások használatára (nap, szél, víz, geotermikus energia).

1
A légszennyezés hatékonyan csökkenthető a megújuló energiaforrások egyre nagyobb arányban történő kihasználásával

Sokan úgy gondolják, hogy nem tesznek semmi olyat, amivel megkárosítanák a környezetet.

Mindennapjaik során rutinszerűen használják kipufogós autóikat, vagy úgy válogatnak a webáruházak és az önkiszolgálós áruházak választékából, hogy nem foglalkoznak azzal, hogy a választott termékek honnan érkeznek hozzá, vagy a boltok polcaira.

Legfőbb ideje, hogy újragondoljuk napi rutinjainkat - ehhez azonban komoly életmódváltozás és környezettudatos szemléletmód is szükséges.

A környezettudatosság lényege az, hogy közös környezetünk megvédése érdekében képesek vagyunk áthangolni a gondolkodásunkat és változtatni tudunk a magatartásunkon.
1
Nem vagyunk könnyű helyzetben, ha figyelni akarunk arra, hogy a szükségleteink minél kevesebb szállítást igényeljenek és fenntartható gazdaságokból származzanak. Keresd a hazai készítésű emblémával ellátott - étel esetén pedig a friss, rövid lejáratú - termékeket! Ezek a szempontok minden termékre igazak, de legfőképpen a leggyakrabban, naponta vásároltaknál ügyelj rájuk!
1
Nem vagy biztos abban, hogy a kereskedő a Földnek leginkább kedvező legrövidebb beszerzési lánc alapján szerzi be a termékeit? Vásárolj helyi gazdáktól, helyi piacról szezonális élelmiszert! Ebben az esetben a legnagyobb az esélye annak, hogy ténylegesen a legrövidebb úton érkeztek el hozzád a termékek. Mielőtt még elindulnál: ne felejtsd el magaddal vinni a szövettáskádat, vagy fonott kosaradat! Ne vigyél és ne is hozzál műanyag szatyrot, vagy zacskót!
1
Szemléletmódunkat a fenntartható útra kell terelnünk

Ahol az életszínvonal növekszik, ott a világon mindenütt érezhető az autók számának növekedése. A növekedés mértéke azonban ahogyan a kényelemnek, úgy a klímaváltozásnak is komoly mérőszáma.

A gépkocsihasználat csökkentése kulcsfontosságú lesz jövőnkre nézve: nemcsak azért, mert csökkenti a kibocsátást, hanem azért is, mert az autózás óriási tömegeket érint és ha ebben saját döntésből fakadó csökkentés lesz tapasztalható, akkor az emberiség határozott lépést tesz a fenntartható jövő irányába.
1
Élmény utazni ilyen korszerű villamossal. A közúti járműves közlekedést úgy is vissza lehet fogni valamelyest, hogy tömegközlekedés használatát kell vonzóvá tenni [15]. Ennek egyik jó példája Németországban található: 2022-ben a megemelkedett üzemanyagárakra reagálva mindössze havi 9 Euro-ért adták a bérletet a helyi és regionális buszjáratokra és vonatokra a nyári hónapokban. Vannak olyan országok és városok is, ahol a helyi tömegközlekedést ingyenessé tették: Luxemburg, Málta, Dánia, a belgiumi Hasselt, az észtországi Tallinn, vagy a franciaországi Dunkerque. A kezdeményezések példamutatóak, azonban finanszírozásuk sok pénzt emészt fel - előfordult, hogy egyes helyeken ez a szolgáltatás romlásával is járt
1
Helyezd előtérbe a kerékpárt az autóhoz képest! Az izomerővel működtetett kerékpárok (és rollerek) nemcsak egészséges sporteszközök, hanem munkába járásra és kirándulásokra is kiválóan használható járművek [12][13]
1
A környezetbarát autók a természet - és a tisztább jövő - felé vezetnek. A villanymotor jóval magasabb hatásfokon működik (85-90 százalék), mint a hagyományos motorok (max. 35-45 százalék). A villanyautók fürgébbek, alacsonyabbak a fenntartási költségeik és üzem közben nem bocsátanak ki káros anyagokat. A fékezési energia egy részét visszatáplálják az akkumulátorba, amely a nyilvános töltőállomások mellett otthon is feltölthető. Töltésük ugyan időigényesebb, mint a tankolás, illetve hatótávjuk többnyire rövidebb a hagyományos meghajtású autóknál, de ezek mindössze csak azt jelentik, hogy hétköznapi használatukat másképp kell megtervezni. A töltőhálózat folyamatosan fejlődik, jelenlegi kiépítettsége igazodik a közutakon futó elektromos autók számához
A közúti közlekedési módok közül energiatakarékosság és a felhasznált energia hatékonysága szempontjából a legkedvezőtlenebbek közé tartozik, ha egy belső égésű motorral szerelt autóval csupán egy személy, a sofőr közlekedik.
Ha használnod kell az autódat, akkor azt tedd tudatosan: autóba ülés előtt gondold át, hogy van-e más lehetőség (kerékpár, tömegközlekedés, gyalogos közlekedés) és csak azokhoz a szállításokhoz vegyél igénybe autót, amelyet másként nem tudnál megoldani (pl. betegszállítás, bútorszállítás, nagybevásárlás).
Azt is érdemes átgondolnod, hogy össze tudnál-e vonni több autóutat, illetve el tudnál-e vinni másokat is, akik ugyanoda tartanak.
A tudatos autóhasználat talán több szervezéssel jár, de ezzel hozzájárulsz a tisztább levegőhöz és a tisztább környezethez! Ráadásul a környezetedben élőket is erre készteted!
Tegyél lakóhelyed légszennyezése ellen!
Térj át a tiszta közlekedésre, biztass erre másokat is és adj hangot környezetszennyezéssel kapcsolatos aggályaidnak!
1
Közút és vonat - ha a közutat választod, közlekedj a rajta olyan tisztán, ahogyan a vonat teszi a sínen!
1
A tisztább közlekedés sok-sok megoldandó feladat elé állít bennünket a környezeti terhelések csökkentése, az újradolgozhatóság és az energiahatékonyság területein. Utak alá épített töltőhálózat, vagy az autók napelemekkel való működtetése, esetleg speciális külső borítással energiává alakított légellenállás? Ha vannak ötleteid, ne tartsd őket magadban!
Az energiával mértéktartó viselkedés a közlekedés minden ágazata mellett az élet más területein is rendkívül fontos, mert minden felesleges utazási, szállítási, hűtési, fűtési és más energia- és nyersanyag igényes tevékenység a Föld erőforráskészleteit pazarolja el.
1
Lassítanunk kell, mert jövőnk csak energiával mértéktartó magatartással képzelhető el
Ahhoz, hogy visszafoghassuk a szénhidrogének elégetését, az általunk igénybe vett szennyező technológiák használatát vissza kell fogunk mindaddig, amíg a tisztább technológiák elérhetőek lesznek számunkra és meg is tudjuk vásárolni, igénybe tudjuk venni őket.
1
Jelenünket és jövőnket egyaránt meghatározza, hogy mennyi áramot termelünk és használunk fel. Többek között az elektromos autózás elterjedésével erőteljesen megnövekedő áramigényt is ki kell szolgálni, azonban egyáltalán nem mindegy, hogy milyen áron. Nézz körül: már ma sem könnyű természet-, vagy tájfotót készíteni úgy, hogy hogy ne legyen benne elektromos távvezeték, mezőgazdasági terület, vagy más "emberi lábnyom"
1
Mit gondolsz, ha az elektromos autó és a kipufogós autó életútja során a teljes károsanyag-képződést egyenlőnek vennénk, mi döntené el a választást egy pártatlan külső szemlélő számára? Az, hogy az autók motorjainak beindítása után az előbbinél kap levegőt, az utóbbinál nem.
Már nagyon szorít az idő, hogy végre minden egyes ember megértse, miért változik a földi klíma a jelenlegi kedvezőtlen irányba és cselekedjen saját és gyermekei jövőjének biztosítása érdekében!



Felhasznált oldalak hivatkozásai
Top