Szemetelés



A SZEMETELÉS NEM A SZEMÉT ELDOBÁSÁVAL, HANEM ANNAK MEGVÁSÁRLÁSÁVAL KEZDŐDIK.
NEMCSAK A TERMÉSZETBE KIDOBOTT SZEMETET JELENTI, HANEM A GYORSAN SZEMÉTTÉ VÁLÓ, GYENGE MINŐSÉGŰ TERMÉKEKET ÉS CSOMAGOLÁSOKAT IS.

AZ ÓRIÁSI HULLADÉKLERAKÓ TELEPEK ÉS A SZEMÉTÉGETŐK LEVEGŐ-, VÍZ- ÉS TALAJSZENNYEZÉSÜKKEL, ÜVEGHÁZGÁZ KIBOCSÁTÁSUKKAL FELBECSÜLHETETLEN KÁROKAT OKOZNAK KÖRNYEZETÜNKNEK.

MIT TEHETSZ A SZEMETELÉS ÉS A HULLADÉKKÉPZŐDÉS ELLEN?

VÁLASZD A TARTÓS, JÓ MINŐSÉGŰ TERMÉKEKET ÉS A LEHETŐ LEGHOSSZABB IDEIG HASZNÁLD ŐKET!
UTASÍTSD VISSZA AZ EGYSZER HASZNÁLATOS TERMÉKEKET ÉS A FELESLEGES CSOMAGOLÁST!

KERESD AZ ÚJRAFELHASZNÁLT ANYAGOKAT ÉS GYŰJTSD SZELEKTÍVEN MINDEN HULLADÉKOD!
CSÖKKENTSD AZ EMBERNEK ÉS KÖRNYEZETNEK EGYARÁNT KIZÁRÓLAG CSAK GONDOKAT OKOZÓ KOMMUNÁLIS HULLADÉKOD MENNYISÉGÉT!

A környezeti- és természeti hatások leírásai a hatások jellegétől fogva megzavarhatják nyugalmadat, ezért csak saját felelősségedre olvass tovább.

Hatás


Világszerte nagy gondokat okoz a tudatos szemetelés.

Határozottan mutatja a szemetelők igénytelenségét és a természettel szembeni érzéketlenségüket, illetve sokat elárul jellemükről is.

1
Természetet elcsúfító, talajt beszennyező szeméthalom

Amellett, hogy szomorú látvány a feleslegesnek ítélt és eldobott tárgy, vagy ledobott szeméthalom, még el is csúfítja, sebhelyessé teszi környezetünket, illetve meg is fertőzheti a talajt és annak környezetét egyaránt.

A szemetelés fogalma nem csak magát az eldobott szemetet jelenti, hanem az eleve gyenge minőségű termékek gyártását is, amelyekből nagyon rövid idő alatt szemét lesz.

Az eldobott szemetek, az illegálisan leöntött szeméthalmok és a romló, fertőző ételmaradékok az állatok számára komoly veszélyeket jelentenek, mert megehetik, vagy elhordják a szemetet, belebújnak, rájuk tekeredik és megfulladnak tőle.

Szemetelésünk rengeteg állatot pusztít el, illetve az óriási szemétlerakók miatt hatalmas területű, kiváló minőségű, értékes talaj megy tönkre.
1
Felfoghatatlan mértékű környezetszennyezés

#Naponta hányszor dobsz a kukádba szemetet? Milyen szemeteket dobsz bele?

#Egyetlen kidobott szemeteddel sem tudsz kezdeni semmit?

A szemetelés apró, említésre is szinte csak alig érdemes dolognak tűnik, pedig a legnagyobb környezeti problémák egyike.

Azért óriási probléma, mert az általunk folyamatosan készülő felfoghatatlan mennyiségű termékből, illetve annak csomagolásából előbb, vagy utóbb szemét (vagy hulladék) lesz.

Ezt mi jelenleg korántsem tudjuk teljesen feldolgozni, részben mert a keletkező szemét rengeteg fajtája hatalmas technikai kihívás, másrészt az újrafelhasználás drága, amit nem tudunk (vagy nem akarunk) mindenhol megfizetni, harmadrészt pedig mert akkora mennyiségű szemét jön létre, ami egyszerűen kezelhetetlen.

Évente közel 2 milliárd tonna közösségi hulladékot termel az emberiség.

Ezzel a döbbenetes mennyiségű hulladékkal - amelyet a háztartásoktól a vendéglátáson át a vállalatokig minden közösségi szereplő megtermel - több, mint 800 ezer olimpiai úszómedencét tölthetnénk meg.

1
Egyetlen európai évente átlagban 5.2 tonna mindenféle hulladékot, szemetet, maradékot hagy maga után. Ez a döbbenetes mennyiség Európa 746 milliós népességének minden szereplője által megtermelt hulladék mennyiségét egyénre lebontva jelenti - és naponta több, mint 14 kilogrammra jön ki... Nálatok mennyi hulladék termelődik naponta, illetve évente?

Mivel a világ összlakossága folyamatosan növekszik, a képződő hulladék mennyisége is növekedni fog - ezért a következő években igen nagy szükség lesz a globális hulladékkezelés hatékonyabbá tételére.

Ma még nem tartunk ott, hogy felvegyük a versenyt a hulladékainkkal.

1
Ha szemetelésről van szó, nincsenek kivételek: tengerpart, utca, folyó, vagy csak valahol a természet...
1
Futóverseny után - sportolásunk sem mentesül a szeméttől. Bár a szervezők rendszerint összegyűjtik a hulladékot, bizonyára más megoldás is lenne (pl. felvehető, letehető, vagy átadható újrafelhasználható kulacs) a szomjoltásra...

Sajnos az is nagy gond, hogy sokan nem tudjuk, milyen károkat okozunk - sokszor válogatás nélkül kidobott, emiatt kommunális hulladékként kezelt - szemetünkkel.

A rengeteg elégetett szemét légszennyezése hozzájárul a bolygó melegedéséhez; a természetbe került szeméthalmok pedig a talaj beszennyezése mellett megfertőzik a tavakat és folyókat is, megtelnek velük a tengerek és az óceánok.

A természetbe kerülő szemét mellett miért a hulladékégetés a lehető legrosszabb forgatókönyv - még úgy is, hogy egyes erőművekben a hulladékot elégetve energiát állítunk elő?

Mert ezzel elvágunk minden lehetőséget a hulladék újrafelhasználására.
1
Kukásautó gyűjti be és nyomja össze bűzös, vegyes szemetünket
1
Fertőző, felgyújtott, légszennyező illegális szemétlerakó
1
A lufieregetés az egyik legkárosabb ünnepi szokás - a szabadon engedett héliumos léggömbökkel a felelősséget is elengedtük, amit az élővilágnak okozunk velük. Egy ausztrál kutatás [1] szerint a tengeri madarakra nézve a léggömb a legveszélyesebb hulladék - azonban nemcsak a madarakra, más állatokra is veszélyes. Az állatok megeszik a műanyagból, vagy gumiból készült, (átlagosan 70 kilométerre, de egyes esetekben akár 400-500 kilométerre is eljutó) lassan leeresztő léggömböt, vagy annak szétdurrant maradványait, ami lassítja fejlődésüket, de meg is ölheti őket - a lágy műanyagok a bélrendszerben halálos kimenetelű elzáródásokat okozhatnak. Szintén végzetes lehet, ha a léggömbök zsinórja az állatokra tekeredik és akadályozza őket a mozgásban, vagy a légzésben. Ugyanez igaz a környezetbarát léggömbökre is [4]: a biológiailag lebomló műanyag előírt lebomlási ideje csak akkor garantálható, ha adottak házzá a speciális körülmények - a természetben ezek a feltételek nem állnak fenn. Emellett a héliummal is takarékoskodnunk kellene, mert a földi tartalékok meglehetősen szűkösek, 25-30 éven belül ki is fogyhatnak. Sokkal inkább a időjárás-előrejelzés, az ózonréteg figyelés és a magaslégköri kutatás meteorológiai szondáinak ballonjaihoz kellene átcsoportosítani a héliumot, mint a céltalanul eleresztett, környezetet szennyező műanyag lufikhoz
1
Sok (esetenként igen esztétikusan csomagolt) termék van, amely túl sok csomagolóanyagot tartalmaz, vagy csomagolása több anyagból áll. A túlzott csomagolást célszerű (és talán könnyebb) elkerülni, de a több különböző anyagból álló csomagolásokkal már nehezebben birkózunk meg mi és a feldolgozók is. A csomagolást szét kell (kellene) szaggatnunk anyagonként darabokra és a darabokat külön-külön szelektíven kell gyűjtenünk. Ez azonban nem mindig egyszerű a ragasztások, kapcsos rögzítések és más erős összeillesztések miatt. Emellett az is probléma, hogy az egyes anyagok fajtái nem mindig ismerhetőek fel (pl. sokfajta műanyagot használnak fel csomagoláshoz, de nem mindegyik tehető a szelektív gyűjtőkbe)

Egyetlen észszerű dolgot tehetsz a bennünket ellepő hulladékhegyekkel szemben:

Csökkentsd a mindennapjaidban keletkező - mindenféle - hulladék és szemét mennyiségét.

Ehhez azonban nemcsak Te, hanem mindenki szükséges: a gyártók, az üzletek és a többi vásárló is.

1
Az üzletek előtt időnként látni (pl. szelektív hulladék elszállításakor) ehhez hasonló hulladékhalmokat. Itt azonban több gond is van: ez nem szelektív gyűjtés, az ömlesztve kitett hulladék csak az újrafeldolgozást nehezíti meg, illetve ideális példája annak, hogy milyen sok hulladékot gyártunk. Pedig a boltok is segíthetnék a kevesebb hulladékképződést azzal, hogy megválogatják rendelt áruikat azok kevesebb és újrafeldolgozásra alkalmasabb csomagolása alapján (ehhez elég csak átnézni képződő hulladékaikat), ösztönözve ezzel a gyártókat és a vásárlókat is, hogy változtatni kell

A fenntarthatóság szempontjából azért okoz gondokat az újrahasznosítás, mert a hulladékot (pl. csomagolóanyagokat) előállító cégnél nem jelentkezik motiváló erőként a hulladék semlegesítése és mivel a gyártás és a felhasználás helyszíne különböző, a feladat az államra hárul.

A haszon az eldobható csomagolást gyártó cégnél jelentkezik, az elhárítás költségei viszont nem, ami viszont a társadalom egészének rossz, mert az államnak az újrahasznosításra fordított anyagiakat máshonnan kell elvonnia.

Az újrahasznosításnak és szelektív hulladékgyűjtésnek nagy jelentősége abban van, hogy felhívja az emberek figyelmét a problémára.

Az újrahasznosítás egyes formái roppant nehézkesek, több energiát és erőfeszítést igényelnek, mint amennyi az újrafelhasználással megtakarítható - tehát nem hatékonyak és összességében növelik a természetet ért terhelést.

Ez viszont fontos folyamatoknak lett a hajtóereje: elősegíti a hulladék-minimalizálásra való törekvést és a "nulla hulladék" elv megerősödését is.

Ezek a fontos törekvések a hulladékképződés visszaszorítását segítik elő és ezért a megelőzés témaköréhez tartoznak.

1
Mi van a padlásodon? A magad után hagyott ökológiai lábnyom mérete nemcsak a kommunális és szelektív hulladékod, illetve környezeti szennyezéseid alapján határozható meg, beleszámít ebbe a lakóhelyeden tárolt limlom is

Helyreállítás


A helyreállítás egyik legfontosabb üzenete:

Figyelj környezeted tisztaságára!

Sokszor gondolunk úgy az állatokra, hogy milyen koszosak, piszkosak.

Gondold csak át: az állatok legfeljebb a természetben koszolódnak be, amit könnyedén lemoshatnak magukról, illetve az állatok semmilyen szemetet nem termelnek, semmilyen természetet szennyező tevékenységet nem végeznek.

1
Valójában nem könnyű az állatokról koszos fotókat készíteni, mert tisztán tartják magukat
És mi történik a mi házunk táján?

Mivel ez a témakör a szemetelésről szól - a természetbe kidobott szeméthalmok és az óriási szeméttelepeken túl nézz csak körül például sok embert vonzó, közösségi rendezvények (fesztiválok, sportesemények, filmvetítések stb...), vagy népszerű tengerpartok, strandok, turisztikai látványosságok, szilveszter utáni utcák, mindenféle bulik helyszínein és megérted a probléma nagyságát.

1
Ilyen tengerpartokon szívesen letűznéd a napernyődet?

Olvasd el a következő mondatot és gondolkodj el rajta:

A természet nem pazarol, nem szennyez és nem gyárt szemetet.
Amikor valamilyen terméket vásárolsz, mindig nézd meg, hogy a termék és csomagolása mennyi szeméttel fog járni - ez alapján is mérlegeld, hogy megéri-e megvenni!

Az emberek többsége internetes rendeléskor nem foglalkozik azzal, hogy az érintett cégtől érkező árucikket milyen csomagolásban kapja kézhez.

Te azonban figyelj erre! Olyan cégektől rendelj, akik adnak a fenntarthatóságra! Legjobb, ha a kitöltőanyag műanyagmentes, pl. újrafeldolgozott papír és maga a kartondoboz is lehetőleg újrafeldolgozott papírból készüljön. Ez gyakran rá is van írva, hiszen jogos büszkeség ezt feltüntetni.
De ne csak rendeléskor, hanem amerre jársz, a környezetedben is mutass jó példát - vedd fel az előtted heverő szemetet és vidd el a legközelebbi szemétgyűjtőbe!
Vegyél részt környezetvédelmi szervek, iskolák által szervezett szemétszedési akciókban!
Ha illegálisan ledobott szeméthalmot találsz, jelentsd be az ott hivatalos környezetvédelmi szervnél! Elszállíttatásával hozzájárulsz a környezet tisztaságához!
1
Minden felvett - és kiválogatva leadott - szeméttel tisztább lesz a természet. Ha besegítesz a környezetedben eldobált szemetek eltakarításába, nemcsak a természetet tisztítod meg, hanem az állatokat is megóvod a szeméttel való érintkezések veszélyeitől!
1
Ez nem jó gyakorlat, ne így dobj ki szemetet! Az egy halomban lévő mindenféle szemét kommunális hulladéknak minősül, ezért gyakran csak elégetik!
1
Ez a jó gyakorlat: használd a szelektív hulladékgyűjtőket - az így kidobott hulladékok esetében sokkal nagyobb az esély az újrafeldolgozásra!
1
Higiéniai, egészségügyi hulladék nem dolgozható fel újra (pelenka, zsebkendő, törlőkendő, tisztasági betét, tampon, WC papír stb...), ezért ahol csak lehetséges, használj mosható, többször újrafelhasználható termékeket!
1
Csökkentsd és gyűjtsd szelektíven minden hulladékod - és járulj ezzel hozzá bolygónk megmentéséhez! Egy Japán kisváros, Kamikacu, a világon egyedülállóan szervezett módon csökkenti az ökológiai lábnyomát, amivel a témakörben a legjobb eredménnyel bíró várossá váltak. Már 2020-as céljuk az volt, hogy teljesen zero waste településsé váljanak, vagyis az összes hulladékukat vissza tudják forgatni. Ennek érdekében 13 kategóriában 45 típusra osztják a hulladékot, amelynek válogatását, tisztítását és szállítását a helyi lakosoknak kell megoldaniuk. Ez azonban számukra nem jelent gondot - a lakók szerint könnyen meg lehet szokni, hamar rutinná válik. A lakók pontos információt kapnak a teendőkről és arról is, hogy a hulladékból mi fog készülni. A város kivételes működése példamutató, amit egyre többen testközelből is szeretnének megtapasztalni
1
Bár nem tartozik a feladataik közé, de a szelektív hulladékgyűjtést a csomagszállítók is elő tudnák segíteni azzal, hogy legalább annyi dobozt és csomaglást el is szállítanak a címekről, amennyit hoznak. Arra ugyan nincs ráhatásuk, hogy melyik cég hogyan csomagol, mégis komoly szerepük lehetne a hulladék visszagyűjtésében és újrafeldolgozására továbbküldésében, mert a telephelyeken szervezetten sokkal hatékonyabb a hulladékgondozás, mint a háztartásoknál, ahol számos probléma hátráltatja azt (pl. egészségügyi, hanyagsági, vagy ömlesztett gyűjtésből, koszosan hagyott hulladékból fakadó gondok stb...)

Időnként előjön a kérdés, hogy minek szelektíven gyűjteni, amikor úgyis összeöntik a hulladékot?

Mert a megfelelően szétválogatott hulladék újrafeldolgozásával kevesebb természetből kinyert nyersanyag kell az új termékek előállításához - amivel aktívan hozzájárulunk a körkörös gazdaság kiépítéséhez.

Ezzel pedig erdőket mentünk meg a kivágástól, háborítatlanul hagyunk területeket a visszafogottabb bányászati tevékenységek miatt, kevesebb kőolajat használunk fel a műanyaggyártáshoz, kevesebb hulladékot juttatunk a hulladéklerakókba és a természetbe - az árokpartra, a folyókba, a tengerekbe, illetve kevesebb hulladékot égetünk el - végeredményben kevesebb kárt okozunk a természetnek - így magunknak is.

Szelektíven gyűjteni tehát nagyon is szükséges, ahogyan a szennyezett flakonok mosogatása sem felesleges és nem feltétlenül vízpazarló (elegendő használt mosogatóvízzel elöblíteni), mert a hulladékok csak különválogatva és tisztán kaphatnak esélyt az újrafeldolgozásra.

Figyelni kell azonban arra, hogy újrahasznosítás ne alakuljon át "vágyott újrahasznosítássá", amikor az újrahasznosításra való hajlam csak látszólagos, a problémát másra hárítja (pl. szennyes, koszos, ételmaradékos, vagy nem újrahasznosítható műanyagot dobunk a szelektív hulladékgyűjtőbe azzal a gondolattal, hogy majd valaki más kiválogatja és kimossa a szemetet).

Az újrafeldolgozó rendszer helyenként eltérő, esetenként utóválogatás is történik (gondolj a sokféle és más-más újrafeldolgozású műanyagra), illetve adott esetben - az igényekhez igazodva - a rendszer szerves részét képező, több belső rekesszel rendelkező kukásautó már elkülönítve gyűjti be a hulladékot, megkönnyítve ezzel a feldolgozást.

1
Elmosatlan műanyag tégelyek, növényi hulladék, koszos szalvéták egybeöntve. Ez így kommunális hulladék, amelynek nagy része elégetésre, vagy hulladéklerakóba kerül. Sajnos ismerős ez a kép a szelektív gyűjtőkkel kapcsolatban is: nézz csak bele például munkahelyed, (vagy diákként iskolád) konyhájában, étkezőjében (vagy egy plázában, irodaházban, illetve azok éttermében) a szelektív kukákba (ha vannak): maradék szósszal összekent papírhulladék, fémdobozok közé dobott gyümölcshéj, műanyag flakonokra öntött kávézacc. Nem igazán figyelünk a szelektív kukák tartalmára (tisztelet a kivételnek...), amivel azonban a hulladékfeldolgozó munkáját lehetetlenítjük el - vagyis azt, hogy a hulladék más formában új esélyt kapjon. Mi lehet a tényleges megoldás? Mivel korántsem hajlandó mindenki szelektíven gyűjteni, ezért nem is kellene olyan anyagokat gyártani, amelyek nagy része kommunális hulladékként végzi
Miért fontos, hogy a hulladék tisztán, összelapítva, a megfelelő szelektív tárolóba kerüljön?

A nem megfelelő tárolóban gyűjtött hulladék feleslegesen növeli a szállítás környezeti lábnyomát, lecsökkenti a rendelkezésre álló gyűjtési kapacitást, utólagos válogatása és tisztítása pluszköltséget jelent a szolgáltatónak, amelyekkel megnehezíti a gyűjtési-feldolgozási lánc költséghatékony működtetését.

A gyűjtői kapacitást az is nagyban csökkenti, ha a hulladékot nem préseljük, hajtjuk, vagy vágjuk össze a lehető legkisebb méretűre - tehát tapossuk laposra a dobozt, préseljük ki a levegőt a flakonból, gyűrjük össze, vagy vágjuk kisebb darabokra a nagyobb papír, vagy műanyag csomagolást.

Feleslegesen teszel a gyűjtőbe szelektív gyűjtésre alkalmatlan hulladékokat (pl. bútort, kaspót, burkolatot, matracot, porszívócsövet, szőnyeget, bőröndöt...), ezekkel a szolgáltató nem tud mit kezdeni - ezeket lomtalanítással szállíttathatod el.

1
Első lépés: hulladékunkat szelektíven gyűjtjük és a szelektív kukákba helyezzük, vagy a ház elé bezsákolva kitesszük (ahogy a helyi hulladékkezelés előírja). Nagyon komoly eredmény lenne, ha kevesebb hulladékot termelnénk - ha kevesebb lenne a kommunális hulladékunk és ezzel párhuzamosan a szelektív hulladékunk mennyisége is csökkenne - annyira, hogy még a kihelyezett szelektív gyűjtőket sem töltené meg
1
Nem így kell lomtalanítani: természetbe kidobott beltéri és kültéri háztáji hulladék. Ha ilyet látsz, jelentsd be az illetékes környezetvédelmi hatóságnál!
1
Amikor a róka és a nyúl jól megfér egymás mellett: a különleges utcai művészet műanyag és fém hulladékokat felhasználva alkotta meg a formákat, amelyek az újrahasznosítás fontosságára hívják fel a figyelmet

Megelőzés


Tartsd észben - fontossági sorrendben - az 5R alapelvét: utasítsd vissza (refuse), csökkentsd (reduce), használd újra (reuse), hasznosítsd újra (recycle) és komposztáld (rot).

A legfontosabb alapelvek a gyorsan és menthetetlenül hulladékká váló termékek visszautasítása, illetve ezek csökkentése.

Ha a hulladéknál már minden módszer csődöt mondott, akkor marad a komposztálás (ha anyaga alkalmas hozzá), vagy a hulladéklerakóba szállítás, illetve az elégetés...

De mihez kezdj a kezedben lévő hulladékkal?

Ne szemetelj!
Eldobásra ítélt szemetednek keress kihelyezett hulladékgyűjtőt, de még jobb, ha hazaviszed és kiválogatva szelektív hulladékgyűjtődbe teszed mindet!
1
Minden hulladék típusnak megvan a helye - ügyelj arra, hogy minden szemetedet a hozzá igazodó konténerbe dobd!

A hulladék és a szemét fogalma között jelentős a különbség, ugyanis nem minden hulladék szemét.

A hulladéknál még lehet törekedni az újrahasznosításra, de a szemét már csak egy kezelhetetlen kategória.

1
Több szabadtéri hulladékgyűjtőre lenne szükség

Sajnos sok olyan hulladék gyűlik össze a háztartásban, ami nem újrahasznosítható (többek között vegyszeres, zsírós, olajos flakonok, és papírok, műanyag játékok, adatlemezek, kazetták, pelenka és más higiéniai, egészségügyi hulladék, villanykörte, porcelán, kerámia, hőálló üvegtál, ételmaradékkal szennyezett, ki nem mosott konzervdoboz, illetve az összeöntött vegyes szemét).

A kiválogatatlan, sokfajta anyagot tartalmazó kommunális szeméttel nagyon nehezen boldogul az ember és a környezet egyaránt.

Törekedj az újrahasznosításra alkalmatlan szemét csökkentésére, mert csak a kommunális hulladék mennyiségét növeli!
A kommunális hulladék többsége a szemétégetőben végzi, vagy hulladéklerakókba kerül és ezzel a levegőt, a talajt és a talajvizet szennyezi!
1
Milyen "csúnya" szavak juthatnak eszünkbe, amikor ránézünk a szemetes zsákokra? Pazarlás, környezetszennyezés, maradék, hulladéklerakó, elégetés, eldobható társadalom. Azonban a zsákok felirata azt hirdeti, hogy másképpen is lehet gondolkodni: gondolkodjunk csapatban, álljunk össze a takarításhoz és tegyük tisztává környezetünket, illetve a hulladék is érték, ne engedjük elpazarolni, ezért kezeljük a hozzá méltó módon
1
Az emberi társadalomhoz régen és ma is hozzátartozott a hulladék és a szemét fogalma és nem lehet olyan illúziónk, hogy a jövőben ez másként lesz. Az egyre nagyobb mennyiségű kommunális hulladék tehát a miénk, ezért nem kerülhet a ható- és látókörünkön kívülre - mi, mindannyian vagyunk a felelősek a csökkentéséért és az ártalmatlanításáért

Az elképzelhetetlenül sokféle, szerves és szervetlen anyagokból álló, bűzös, adott esetben fertőző kommunális hulladékot a hulladékfeldolgozó telepen megkísérlik kiválogatni és amit lehet komposztálnak, vagy újra feldolgoznak.

Nézz bele konyhai kukádba és gondold át:

Te szívesen válogatnád ki saját vagy mások kommunális szemetét?

Nem lenne sokkal jobb megoldás, ha tényleg csak az a hulladék kerülne bele, amelyet semmilyen szelektív és komposztálható megoldás sem fogad be?

A felesleges válogatás és a környezeti károk visszaszorítása érdekében csökkentsd minimálisra kommunális szemeted mennyiségét!
Váltsd ki újrafelhasználható és újrafeldolgozható termékekre a nem újrahasznosítható hulladékká váló termékeket, illetve gyűjtsd szelektíved minden újrahasznosítható hulladékod: válogasd külön a fém, műanyag, üveg, papír és szerves anyagokat!
Használj mindennapjaidban alumíniumból készült eszközöket és keresd az ebből készült csomagolást, mert az alumínium könnyű, jól formálható, kitűnően újrahasznosítható anyag, hatalmas készletek vannak belőle és ha előállításához megújuló energiát használnak fel, jövőbe vezető alternatíva!
1
Az alumínium az egyik leghatékonyabban (csaknem végtelenszer) újrahasznosítható, könnyű alapanyag. Az összes eddig előállított alumínium közel 75 százaléka még ma is használatban van. Mivel az egyik legnagyobb mennyiségben előforduló fém a Földön, ezért a készletek kimerülésétől nem kell tartani, azonban előállítása nem túl környezetbarát: hatalmas energiaköltséggel járó gyártása jelentős károsanyag-kibocsátással járhat (ez attól függ leginkább, mennyire környezetbarát erőmű adja hozzá az energiát)

A szerves anyagok (zöldség-, gyümölcs héjak, hús- és más ételmaradékok) jelentős része komposztálható is, ami ezután visszaadható a természetnek, mert javítja a talaj minőségét!

1
Komposztálással kommunális szemeted mennyiségét is csökkented
Kezeld külön figyelemmel a veszélyes hulladékokat - használt olajok, elemek, festékek, háztartási vegyszerek - ezeket az erre célra fenntartott gyűjtőkbe helyezd el!
Veszélyes hulladék az elektronikai hulladék is: régi, nem használt mobiltelefonjaidat és más digitális eszközeidet is le tudod adni - nézz utána a lakókörnyezetedben, vagy a munkahelyed környékén az újrahasznosítási kezdeményezéseknek és átvevőpontoknak. Az eszközökből visszanyert alapanyagok kincset érnek, mert nem kell bányászattal pótolni őket.
1
A természetre különösen veszélyes hulladékokat nagy odafigyeléssel kezeld
Ne égesd el sem a kerti zöld hulladékot, sem a szemetet - csak a környezetet károsítod meg velük!

Az égetés helyén keletkező hamu pedig a talaj humuszkészletét rombolja - a talaj felső rétegének megégetése mellett ez is hozzájárul, hogy sokáig nem nő semmi az égetés helyén.

1
Ne égess el semmit - van jobb megoldás
A kerti zöldhulladékot ne dobd ki a természetbe!

A kiszáradt levelek és gallyak tűzveszélyesek, számos kerti dísznövény pedig invazív fajnak tekinthető, így természetbe kijuttatott magvaik, sarjaik elősegíthetik elszaporodásukat, amivel kiszoríthatják az őshonos növényeket!

A zöldhulladékot zsákold be és lehetőség szerint vitesd el, vagy vidd el az erre szolgáló lerakóba, esetleg hívj ki zöldhulladék-darálóval rendelkező szakembert, aki az aprítékot el is szállítja. Ha az apríték alkalmas rá, kertedben is felhasználhatod vízvisszatartó, kiszáradást meggátló mulcsként a fák és bokrok törzsénél szétterítve, illetve párazárásként növényágyásokhoz, vagy akár egy kerten belüli úthoz.
A kertben keletkező zöldhulladékot komposztálhatod is: ebben az esetben megfelelő mennyiségű (a nedves anyag térfogatának legalább háromszoros mennyiségű szárazanyaggal (kiszáradt fű, száraz lomb, fűrészpor forgács, ágdarálék) elkeverve kell a komposztra tenni. Ilyen keverési arányban elégséges levegő jut a zöldhulladék környezetébe, tehát nem rothadás, hanem erjedés fog lezajlani. Ebből aztán idővel (néhány év elteltével) kiváló komposzt képződhet, amit folyamatosan felhasználhatsz (a régebbit korábban).
1
Ez nem hulladék és nem szemét - ez komposztálható szerves anyag!
Soha ne égess el háztartási szemetet és műanyag hulladékot, mert mérgező gázok szabadulnak a légkörbe!

Az otthoni égetésnél még az is jobb megoldás, ha az összegyűjtött hulladékot hulladékégető üzemben égetik el, mert a magas hőfokon égetés során lényegesen kevesebb káros anyag jut a légkörbe.

Azért, hogy hulladékod ne szemétégetőbe, hanem hulladékfeldolgozóba jusson, tenned kell!

Válogasd szét a hulladékodat és annak megfelelően gondoskodj elhelyezésükről, vagy elszállításukról, hogy milyen típusúak!
1
Készítsd elő papírhulladékodat az új életére
1
Fehér, barna és zöld üveg - segíts az újrahasznosításnak azzal, hogy a megfelelő nyíláson dobod be üvegeidet
1
Ahhoz, hogy az üvegek kiválthassák a műanyag palackokat, sokat kell tennünk. Az üveg és a műanyag csomagolásokat darabra összehasonlítva az üveg 40-szeres tömege, emiatt nagyobb szállítási karbonkibocsátása, és rendkívül energiaigényes újrafeldolgozása úgy ellensúlyozható, ha ezt az értékes anyagot kimossuk és ahányszor csak lehet, újrafelhasználva, újrafeltöltve visszatesszük a polcokra. A gyártóknak olyan üvegeket kellene bevezetniük, amelyeket újrahasználatra terveznek. Azonban ma a gyártók többsége eldobandónak szánja az üvegcsomagolást, így a fogyasztóra hárítja a feladatot. Az összegyűjtött és sértetlen üvegek kis része kerül közvetlen újrafelhasználásra. A többi, illetve a konténerbe dobott, megsérült üvegek egyik része költséges eljárásokkal újrafeldolgozásra kerül, más részüket összetörve útépítésben és magasépítésben használják fel. Pedig az üveg akkor lenne igazán alternatívája a műanyagnak, ha minden üvegpalack betétdíjas lenne és sokszor újra is használnánk mindet. Ehhez azonban az üzleteknek megfelelő infrastruktúrát kellene kiépíteniük, ami bőven megérné, mert ezáltal csökkentenénk folyamatosan termelődő hulladékhegyeink méretét és a körkörös gazdaságot is hatékonyan támogatnánk
1
A reggeli, uzsonna és mindenféle más étel csomagolásához előszeretettel használjuk az alufóliát és a folpack frissen tartó műanyag fóliát. Mindkét termék előállítása energiaigényes folyamat, ráadásul ezek a csomagolások használat után összegyűrődve, bekoszolódva azonnal szemétté válnak
1
Mi a megoldás? A reggelidet és uzsonnádat beleteheted tartós ételhordóba, vagy belebújtathatod szendvicsedet egy tépőzárakkal ellátott mosható kendőbe, amelyet később széthajtva el is fogyaszthatod belőle az ételt úgy, hogy a morzsák a kendőben maradnak. A megmaradt kenyeret és más, hűtést nem igénylő ételt elhelyezheted egy mosható tiszta konyharuhába és/vagy egy fedeles dobozba, nem szükséges ehhez sem műanyag zacskó, sem szatyor
Légy határozott másokkal szemben is ha szemetelnek, figyelmeztesd őket a helyes cselekvésre!
Vásárlás körben figyelj a minőségre, kerüld el a silány, gyenge minőségű termékeket, mert ezekből nagyon hamar szemét lesz!
1
A cipők máshogy is elindíthatóak utolsó útjukra. Igyekezz cipőidet a lehető legtovább hordani, ennek azonban előfeltétele, hogy minőségi, tartós anyagból készüljenek. Ezekből az anyagokból gyártott cipők ugyan drágábbak, de akár több éven keresztül hordhatóak is. Időnként olvasni minőségi cipőket gyártókról, akik bezárni kényszerültek, mert a piacot elárasztó olcsó és gyakran igan hamar hulladékká váló cipőket választják az emberek. Ahogy minden más termékre, a cipőkre is igaz, ha a minőséget és tartósságot választod, akkor ezzel a saját környezeted és a tágabb természetet is véded, mert egyrészt kevesebb hulladék kerül a természetbe, vagy jut az elégetés sorsára, illetve kevesebb nyersanyagot kell elvonni a Földtől az új termékek gyártásához
1
Fém- és veszélyes hulladékból is hihetetlenül sokat "gyártunk". A veszélyes hulladék (pl. a digitális eszközök maradványai) újrahasznosítása rendkívül nehézkes, helyenként egyáltalán nem megoldott - ellentétben a fémhulladékkal, ami jól és sokszor újrahasznosítható

Annak ellenére, hogy a termék árával a csomagolását is megfizeted, a csomagolás a termék felhasználása után legtöbb esetben azonnal szemétté válik.

A szemetelés nem a szemét eldobásával, hanem annak megvásárlásával kezdődik!

A Corvid Cleaning svéd cég önkéntes alapon munkára fogja a varjakat [3]: a varjak felszedegetik a Södertälje város utcáin eldobott cigaretta csikkeket és elhelyezik egy speciális gépbe, amiért csikkenként kapnak egy kis ételt.

Évente egymilliárdnál is több csikket dobnak el a svéd utcákon, ami az összes köztéri szemét közel kétharmadát jelenti.

Tomas Thernström, Södertälje város hulladékstratégiájáért felelős szakembere a következőket mondta:

"A varjaknak meg tudjuk tanítani, hogy szedjék össze a csikkeket, de az embereknek nem tudjuk megtanítani, hogy ne dobják el őket."
1
Környezetünk mellett az egészségünkkel is többet kellene törődnünk... A cigaretta nemcsak az egészségünket, hanem környezetünket is tönkreteszi: a leggyakrabban eldobott egyszer használatos termék. A dohányzás óriási hulladékmennyiséget generál: évente 4300 milliárd cigarettacsikket dobnak el világszerte. A dohánytermesztés miatt hatalmas erdőségeket vágnak ki (az ázsiai és afrikai erdők pusztulásának 5 százalékáért felel), a dohányültetvények évente 22 milliárd tonna vizet használnak el, illetve hozzájárulnak a talajkimerüléshez, a növényvédőszer-használat növekedéséhez és évente 84 millió tonna károsanyag-kibocsátással erősítik a klímaváltozást is. A cigaretta előállítása, felhasználása és eldobása szennyezi a talajt, a levegőt és a vizet. Az eldobott cigarettacsikk lebomlása 12 évig is eltarthat, miközben folyamatosan mérgezi környezetét - egyetlen cigarettacsikk 1000 liter vizet is tönkretehet. Az óceánokban úszó hulladék 20-30 százaléka (a hulladék összetételétől függően) cigarettacsikk - a belőlük kioldódó kémiai vegyületek nagy veszélybe sodorják a tengeri élővilágot. A dohányzás és a dohányipar ökológiai lábnyoma egész országokéhoz hasonlítható, környezeti és társadalmi terhei fokozzák a fejlődő országok problémáit. Környezeti szempontból az elektromos cigaretták sem jobbak: áramkörök, műanyagborítások, akkumulátorok és patronok - a bennük található mérgező kémiai vegyületek környezetre veszélyt jelentő anyagok. A WHO (Egészségügyi Világszervezet) kutatói jelentésükben [2] arra ösztönzik a kormányokat, hogy vegyék figyelembe a dohányzás egészségre, ökoszisztémára és klímaváltozásra gyakorolt hatásait és növeljék a cigarettára kivetett adók mértékét

Annak, hogy a vásárlók ténylegesen rá tudjanak lépni a fenntarthatóság útjára, három fontos feltétele van.

Az egyik feltétel, hogy az adott termék, vagy szolgáltatás ne legyen drágább, mint szennyező, vagy nem fenntartható társa. Az emberek számára az, hogy valami olcsóbb, vagy akciós, olyan, mint egy "varázsszer" - a vásárlók többségét elsődlegesen ez befolyásolja.

A másik fontos feltétel, hogy meg kell érteni, hogy a megvásárolni szánt termék milyen környezeti teher árán jött létre, illetve felhasználása után mi fog történni vele. Ez a megértés döntheti el, hogy két egyforma árú termék közül a vásárlók ne a megszokott, de környezetileg problémásat válasszák, hanem a fenntarthatót.

A harmadik feltétel, hogy a termékek és csomagolásaik illeszkedjenek a körkörös gazdasághoz: élelmiszerek esetében ökológiailag ellenőrzött gazdálkodásokból származzanak, más termékek esetében pedig újrafeldolgozott anyagból készüljenek és miután idejüket kiszolgálták, anyaguk visszaforgatható legyenek más termékek előállításához. Ilyen termékek megvásárlásakor a fogyasztó nem hibázhat - a fenntarthatóság komoly feladata számára másfelé irányulhat: megtermelt hulladékának csökkentése és a szelektív hulladékgyűjtés felelősségteljes elvégzése felé.

De hogyan lehet ezeket a feltételeket átültetni a gyakorlatba?
Törekedj arra, hogy minél kevesebb csomagolást vásárolj és ezáltal kidobj!
Ha teheted, vásárolj csomagolásmentes üzletekben, illetve bevásárláshoz vigyél magaddal környezetbarát, újrafelhasznált anyagokból készült, sokszor felhasználható, erős szatyrokat!
Kerüld el a többnyire egyszer használatos, azonnal szemétté váló nejlon zacskókat!
1
Bevásárlásaidhoz vigyél magaddal fonott kosarat, vagy szőtt táskát
1
Annak ellenére, hogy az utóbbi években egyre nagyobb figyelmet kap az ökológiai válság és a környezeti problémák, a csomagolásmentes boltok nincsenek könnyű helyzetben. Nehéz a környezettudatos vásárlókra építeni, mert kevés van belőlük, csak azt veszik meg, amire szükségük van és csak olyan minőségi eszközöket vásárolnak, amelyeket hosszú ideig használni akarnak. A zero waste boltok megbízható, fenntartható forrásból származó hazai termékeik drágábbak, ezért árban nem tudnak versenyezni a sokszor távolról érkező, olcsó, gyakran minőségileg is kifogásolható termékekkel. Emiatt kevés a bolt, így sokat kell utazni a bevásárláshoz. Mindent összevetve ez az állapot hűen mutatja, merre tartunk. Az emberek nem tudják (vagy nem érdekli őket), hogy vásárlásuknak mekkora a környezeti lábnyoma és ez hová fog vezetni. A zero waste boltok az élhető jövőt segítik elő, ahol kevesebb a hulladék és a pazarlás. Azonban nemcsak nekik, nekünk is áldozatot kell hoznunk ezért, mert a kényelmünket a jelenlegi módon a Föld már nem tudja sokáig fenntartani.
Kutasd fel környezetedben a csomagolásmentes, másképpen zero waste boltokat és a tőlük való vásárlásaiddal segítsd elő a terjeszkedésüket!

Ez neked is jó, mert azzal, hogy kevesebb csomagolást vásárolsz, kisebb lesz a karbonlábnyomod, hiszen kevesebb hulladékot termelsz, ezért kevesebbet kell sok energia felhasználásával legyártani, vagy jó esetben újrafeldolgozni, illetve kevesebb kerül ki a természetbe és jut az elégetés sorsára!

De mit tehetsz, ha nincs a környezetedben zero waste bolt?
Vásárláskor ne csak a termékre fókuszálj, szánj egy kis időt a csomagolásra is, nagyon sokat elárul a gyártóról.
Ne hagyd magad megtéveszteni a díszes, sok színben pompázó, szemkápráztató csomagolásokkal!

Ezek ügyes marketingfogások, amiért a gyártók (és megvásárlásukkal a vásárlók is) óriási összegeket fizetnek, hogy kiemelje termékeiket a sok más hasonló közül.

Élelmiszer esetén nézd meg az összetevőit és ez alapján dönts - a természetes anyagokból álló, illetve az ökológiailag fenntartható gazdaságokból származó termékeket vásárold meg!
Válaszd az egyszerűbb, lehetőleg újrafelhasznált anyagokkal becsomagolt minőségi termékeket!
Ösztönözd a boltokat, hogy hagyjanak fel a műanyag csomagolással: pakold át szövettáskádba a megvásárolt termékeket, csomagolásukat pedig hagyd a boltban, illetve lehetőség szerint ne is vásárolj műanyag csomagolású, vagy túlcsomagolt terméket!
Kerüld a műanyag csomagolást - az egyszer használatos műanyag óriási teher a Földnek!
1
Tönkreteszi környezetünket az egyszer használatos műanyag
1
Halászhálóval tengerből kifogott, illetve tengerpartról összegyűjtött műanyag hulladék
1
Elektronikus hulladékainkkal (is) égig érő falat lehetne emelni

A kis kiszerelésű - egy-egy kis adagot tartalmazó, vagy egy személyre szabott - termékek műanyag csomagolásai nagyon megnehezítik az újrafeldolgozást, mert a legtöbb újrafeldolgozó rendszer alkalmatlan erre.

Ez főleg akkor igaz, ha beszennyeződve, szétválogatás nélkül, ömlesztve kerülnek bezsákolásra és elszállításra a fogyasztások helyszínéről.

1
Műanyag palackok, szennyezett tasakok, poharak, szívószálak és evőeszközök - figyeld meg, hogy egy gyorsétkezdében, vagy büfében a vásárlók mit hagynak maguk után, milyen hulladékokat dobnak ki
Internetes vásárlásaidnál döntsd megfontoltan - gondold át jól, mit rendelsz és szállíttatsz haza (ruháknál válaszd a pontos méretet, illetve általánosságban, minden terméknél a jó minőséget), mert a felesleges szállítás elpazarolt energiával és szükségtelen többlet üvegházgáz-kibocsátással jár, illetve a visszaküldött áruk egy részéből szemét lesz.

2020-ban a becslések szerint globálisan 2.6 millió tonna (2.6 milliárd kilogramm) visszaérkezett termék fejezte e rövid földi pályafutását a kukákban [5][6].

Miért? Mert az eladóknak nem mindig éri meg a visszaküldött termékeket ellenőrizni, megtisztítani és újracsomagolni, illetve a raktárbérlések is drágák.

1
Újrafelhasználásra várakozó fémhulladékok - az újrafeldolgozó üzemeknek sokkal több támogatásra van szükségük, hogy hatékonyabbak legyenek a fölénk tornyosuló, sok-sok fajtájú hulladékhegyekkel szemben
Vásárlásaiddal olyan gyártókat támogass, akiknek számít a minőség és számít a jövőd, illetve így Te magad is komoly lépést teszel a környezettudatos életmód felé!
1
Mit gondolsz, miért formálták ezt a szobrot az emberről?

Tanulság


A természet felhasznált erőforrásait találékonyságunk és precizitásunk ámulatba ejtő, folyton megújulni képes technológiai mestermunkáin keresztül, illetve ennek árnyoldalaként hulladékként, szemétként és szennyezésként adjuk vissza.

1
Kutatásaink és kreativitásunk által létrehozott találmányaink zseniálisak...
1
...ezért miután kiszolgálták idejüket, adjunk esélyt az újrafeldolgozásra: ne hagyjuk, hogy magunk előtt görgetett hulladék váljon belőlük!

Szennyezéseink különös dolgok. Leggyakrabban teljesen nyilvánvaló, látható, érzékelhető jelenségek.

Primitív megnyilvánulások.

Tönkreteszik a tökéletest, elcsúfítják a csodálatost - az örökségünket.

A megfizethető módon elkerülhetővel tönkreteszik a megfizethetetlent.

Kiszámíthatatlanná teszik a jövőt.

Határozott és egyértelmű megjelenésükkel olyan természeti rendszereket befolyásolnak, amelyeket egyáltalán nem, vagy csak alig ismerünk.

1
Mi vár ránk, mire számíthatunk, ha nem változtatunk?

Minden szennyezésünk természetét pontosan ismerjük, ahogy azt is, hogyan lehet elkerülni, vagy megszüntetni őket.

Mi láthatóan mégsem tesszük ezt.

Évről-évre nagy többségében még mindig a kipufogós járműveket választjuk, egyre több áramot fogyasztunk, egyre több műanyagot gyártunk, egyre több vizet használunk el.

Az idő azonban kezd nagyon szorítani bennünket.

A mai 40-es és ennél idősebb korosztály - aki már élt a 1980-as években - bárhol is lakik a világban, pontosan tudja, hogy milyen nagy különbségek lettek mára az éghajlatban, mert van összehasonlítási alapja.

Pontosan ezért érthetetlen, hogy miért van ennyire kevés ember (az összeshez viszonyítva), aki tenni akar a saját és a nála fiatalabbak élhető jövőjéért és miért van annyi nemtörődöm, akit nem érdekel más, csak a saját boldogulása.

Gondolhatjuk azt, hogy mi, a hétköznapi emberek ugyan mit tehetünk a természeti rendszereket megzavaró, szélsőséges időjárási eseményeket kiváltó globális emberi folyamatokkal szemben?

Pedig sokat tehetünk: ugyanazt, amit nagyban elvárunk a döntéshozóktól, kicsiben elvárhatjuk magunktól is.

Elvégre az egészségünk fenntartása nemcsak az orvos dolga, gyermekeink nevelése nemcsak a tanárok feladata - környezetünk épségének fenntartása sem csak a felettes szervek feladata, hanem a miénk is: benne élünk, ezért felelősséggel tartozunk érte.

Mennyi idő kell még - és minek kell bekövetkeznie, hogy belássuk a felelősségünket és elkezdjünk cselekedni is?

Mindenki ismeri azt az indián közmondást, ami a Greenpeace egy jelmondatává vált:

Ha majd kivágtad az utolsó fát, megmérgezted az utolsó folyót és kifogtad az utolsó halat, rádöbbensz, hogy a pénz nem ehető.

Ez a mondat pontosan tükrözi a természeten felül álló anyagias hozzáállásunkat és egyúttal figyelmeztetés mindannyiunknak, hogy keressük az összhangot az ember és a természet között.

Mivel ez a környezeti hatás a szemetelésről, a szemét képződéséről szól, ide illik az ökopolitikával foglalkozó magyar Karátson Gábor Kör témával kapcsolatos megfogalmazása [7]:

"A szemét, azaz a hasznosíthatatlan és visszaforgat(hat)atlan hulladék a modern ipari társadalom találmánya - a következő évtizedekben vagy töredékére csökken, vagy elborítja és megmérgezi a bolygót."

Ez csakis rajtunk fog múlni.

1
Sajnos csupán kerítésekkel nem védhető meg a természet
1
Bűntudatot érzel az emberek viselkedése miatt? Ez teljesen normális érzés. Azt jelenti, hogy érző, természetet szerető ember vagy.

Az Amazonas őslakosai ötezer éve élnek a környezetük megváltoztatása nélkül.

Ők hatalmas természeti tudással rendelkező, igazi példaképek, megmutatják számunkra, hogyan élhetnek az emberek az Amazonas-vidéken - és tudásukat megértve másutt is - úgy, hogy megőrzik a terület épségét és hihetetlenül gazdag biodiverzitását.

Ők még évezredekig, vagy még tovább képesek lehetnek (lennének) fennmaradni a bolygón, szemben a modern emberrel, aki 10 éves távlatokban méri az időt a környezetpusztítás és az éghajlatváltozás sokkhatásai miatt...

1
Az Amazonas menti őslakosok anélkül élnek együtt a természettel, hogy kárt tennének benne

De visszakanyarodva, minden ember vágyik a tiszta, élhető természeti környezetre.

A szép természet, a jó levegő nem jár alanyi jogon, tenni kell érte.
Segíts ennek elérésében és fenntartásában Te is!
1
Szilveszter után - ezt folytatjuk a következő évben is?

Mit tehetsz?


Csökkentsd a mindennapjaidban keletkező - mindenféle - hulladék és szemét mennyiségét.
1
Mi van a padlásodon? A magad után hagyott ökológiai lábnyom mérete nemcsak a kommunális és szelektív hulladékod, illetve környezeti szennyezéseid alapján határozható meg, beleszámít ebbe a lakóhelyeden tárolt limlom is
Figyelj környezeted tisztaságára!
Amikor valamilyen terméket vásárolsz, mindig nézd meg, hogy a termék és csomagolása mennyi szeméttel fog járni - ez alapján is mérlegeld, hogy megéri-e megvenni!

Az emberek többsége internetes rendeléskor nem foglalkozik azzal, hogy az érintett cégtől érkező árucikket milyen csomagolásban kapja kézhez.

Te azonban figyelj erre! Olyan cégektől rendelj, akik adnak a fenntarthatóságra! Legjobb, ha a kitöltőanyag műanyagmentes, pl. újrafeldolgozott papír és maga a kartondoboz is lehetőleg újrafeldolgozott papírból készüljön. Ez gyakran rá is van írva, hiszen jogos büszkeség ezt feltüntetni.
De ne csak rendeléskor, hanem amerre jársz, a környezetedben is mutass jó példát - vedd fel az előtted heverő szemetet és vidd el a legközelebbi szemétgyűjtőbe!
Vegyél részt környezetvédelmi szervek, iskolák által szervezett szemétszedési akciókban!
Ha illegálisan ledobott szeméthalmot találsz, jelentsd be az ott hivatalos környezetvédelmi szervnél! Elszállíttatásával hozzájárulsz a környezet tisztaságához!
1
Minden felvett - és kiválogatva leadott - szeméttel tisztább lesz a természet. Ha besegítesz a környezetedben eldobált szemetek eltakarításába, nemcsak a természetet tisztítod meg, hanem az állatokat is megóvod a szeméttel való érintkezések veszélyeitől!
1
Ez nem jó gyakorlat, ne így dobj ki szemetet! Az egy halomban lévő mindenféle szemét kommunális hulladéknak minősül, ezért gyakran csak elégetik!
1
Ez a jó gyakorlat: használd a szelektív hulladékgyűjtőket - az így kidobott hulladékok esetében sokkal nagyobb az esély az újrafeldolgozásra!
1
Higiéniai, egészségügyi hulladék nem dolgozható fel újra (pelenka, zsebkendő, törlőkendő, tisztasági betét, tampon, WC papír stb...), ezért ahol csak lehetséges, használj mosható, többször újrafelhasználható termékeket!
1
Csökkentsd és gyűjtsd szelektíven minden hulladékod - és járulj ezzel hozzá bolygónk megmentéséhez! Egy Japán kisváros, Kamikacu, a világon egyedülállóan szervezett módon csökkenti az ökológiai lábnyomát, amivel a témakörben a legjobb eredménnyel bíró várossá váltak. Már 2020-as céljuk az volt, hogy teljesen zero waste településsé váljanak, vagyis az összes hulladékukat vissza tudják forgatni. Ennek érdekében 13 kategóriában 45 típusra osztják a hulladékot, amelynek válogatását, tisztítását és szállítását a helyi lakosoknak kell megoldaniuk. Ez azonban számukra nem jelent gondot - a lakók szerint könnyen meg lehet szokni, hamar rutinná válik. A lakók pontos információt kapnak a teendőkről és arról is, hogy a hulladékból mi fog készülni. A város kivételes működése példamutató, amit egyre többen testközelből is szeretnének megtapasztalni

Időnként előjön a kérdés, hogy minek szelektíven gyűjteni, amikor úgyis összeöntik a hulladékot?

Mert a megfelelően szétválogatott hulladék újrafeldolgozásával kevesebb természetből kinyert nyersanyag kell az új termékek előállításához - amivel aktívan hozzájárulunk a körkörös gazdaság kiépítéséhez.

Ezzel pedig erdőket mentünk meg a kivágástól, háborítatlanul hagyunk területeket a visszafogottabb bányászati tevékenységek miatt, kevesebb kőolajat használunk fel a műanyaggyártáshoz, kevesebb hulladékot juttatunk a hulladéklerakókba és a természetbe - az árokpartra, a folyókba, a tengerekbe, illetve kevesebb hulladékot égetünk el - végeredményben kevesebb kárt okozunk a természetnek - így magunknak is.

1
Elmosatlan műanyag tégelyek, növényi hulladék, koszos szalvéták egybeöntve. Ez így kommunális hulladék, amelynek nagy része elégetésre, vagy hulladéklerakóba kerül. Sajnos ismerős ez a kép a szelektív gyűjtőkkel kapcsolatban is: nézz csak bele például munkahelyed, (vagy diákként iskolád) konyhájában, étkezőjében (vagy egy plázában, irodaházban, illetve azok éttermében) a szelektív kukákba (ha vannak): maradék szósszal összekent papírhulladék, fémdobozok közé dobott gyümölcshéj, műanyag flakonokra öntött kávézacc. Nem igazán figyelünk a szelektív kukák tartalmára (tisztelet a kivételnek...), amivel azonban a hulladékfeldolgozó munkáját lehetetlenítjük el - vagyis azt, hogy a hulladék más formában új esélyt kapjon. Mi lehet a tényleges megoldás? Mivel korántsem hajlandó mindenki szelektíven gyűjteni, ezért nem is kellene olyan anyagokat gyártani, amelyek nagy része kommunális hulladékként végzi
Miért fontos, hogy a hulladék tisztán, összelapítva, a megfelelő szelektív tárolóba kerüljön?

A nem megfelelő tárolóban gyűjtött hulladék feleslegesen növeli a szállítás környezeti lábnyomát, lecsökkenti a rendelkezésre álló gyűjtési kapacitást, utólagos válogatása és tisztítása pluszköltséget jelent a szolgáltatónak, amelyekkel megnehezíti a gyűjtési-feldolgozási lánc költséghatékony működtetését.

A gyűjtői kapacitást az is nagyban csökkenti, ha a hulladékot nem préseljük, hajtjuk, vagy vágjuk össze a lehető legkisebb méretűre - tehát tapossuk laposra a dobozt, préseljük ki a levegőt a flakonból, gyűrjük össze, vagy vágjuk kisebb darabokra a nagyobb papír, vagy műanyag csomagolást.

Feleslegesen teszel a gyűjtőbe szelektív gyűjtésre alkalmatlan hulladékokat (pl. bútort, kaspót, burkolatot, matracot, porszívócsövet, szőnyeget, bőröndöt...), ezekkel a szolgáltató nem tud mit kezdeni - ezeket lomtalanítással szállíttathatod el.

1
Első lépés: hulladékunkat szelektíven gyűjtjük és a szelektív kukákba helyezzük, vagy a ház elé bezsákolva kitesszük (ahogy a helyi hulladékkezelés előírja). Nagyon komoly eredmény lenne, ha kevesebb hulladékot termelnénk - ha kevesebb lenne a kommunális hulladékunk és ezzel párhuzamosan a szelektív hulladékunk mennyisége is csökkenne - annyira, hogy még a kihelyezett szelektív gyűjtőket sem töltené meg
1
Nem így kell lomtalanítani: természetbe kidobott beltéri és kültéri háztáji hulladék. Ha ilyet látsz, jelentsd be az illetékes környezetvédelmi hatóságnál!
Tartsd észben - fontossági sorrendben - az 5R alapelvét: utasítsd vissza (refuse), csökkentsd (reduce), használd újra (reuse), hasznosítsd újra (recycle) és komposztáld (rot).

De mihez kezdj a kezedben lévő hulladékkal?

Ne szemetelj!
Eldobásra ítélt szemetednek keress kihelyezett hulladékgyűjtőt, de még jobb, ha hazaviszed és kiválogatva szelektív hulladékgyűjtődbe teszed mindet!
Törekedj az újrahasznosításra alkalmatlan szemét csökkentésére, mert csak a kommunális hulladék mennyiségét növeli!
A kommunális hulladék többsége a szemétégetőben végzi, vagy hulladéklerakókba kerül és ezzel a levegőt, a talajt és a talajvizet szennyezi!
1
Milyen "csúnya" szavak juthatnak eszünkbe, amikor ránézünk a szemetes zsákokra? Pazarlás, környezetszennyezés, maradék, hulladéklerakó, elégetés, eldobható társadalom. Azonban a zsákok felirata azt hirdeti, hogy másképpen is lehet gondolkodni: gondolkodjunk csapatban, álljunk össze a takarításhoz és tegyük tisztává környezetünket, illetve a hulladék is érték, ne engedjük elpazarolni, ezért kezeljük a hozzá méltó módon
1
Az emberi társadalomhoz régen és ma is hozzátartozott a hulladék és a szemét fogalma és nem lehet olyan illúziónk, hogy a jövőben ez másként lesz. Az egyre nagyobb mennyiségű kommunális hulladék tehát a miénk, ezért nem kerülhet a ható- és látókörünkön kívülre - mi, mindannyian vagyunk a felelősek a csökkentéséért és az ártalmatlanításáért

Az elképzelhetetlenül sokféle, szerves és szervetlen anyagokból álló, bűzös, adott esetben fertőző kommunális hulladékot a hulladékfeldolgozó telepen megkísérlik kiválogatni és amit lehet komposztálnak, vagy újra feldolgoznak.

Nézz bele konyhai kukádba és gondold át:

Te szívesen válogatnád ki saját vagy mások kommunális szemetét?

Nem lenne sokkal jobb megoldás, ha tényleg csak az a hulladék kerülne bele, amelyet semmilyen szelektív és komposztálható megoldás sem fogad be?

A felesleges válogatás és a környezeti károk visszaszorítása érdekében csökkentsd minimálisra kommunális szemeted mennyiségét!
Váltsd ki újrafelhasználható és újrafeldolgozható termékekre a nem újrahasznosítható hulladékká váló termékeket, illetve gyűjtsd szelektíved minden újrahasznosítható hulladékod: válogasd külön a fém, műanyag, üveg, papír és szerves anyagokat!
Használj mindennapjaidban alumíniumból készült eszközöket és keresd az ebből készült csomagolást, mert az alumínium könnyű, jól formálható, kitűnően újrahasznosítható anyag, hatalmas készletek vannak belőle és ha előállításához megújuló energiát használnak fel, jövőbe vezető alternatíva!
1
Az alumínium az egyik leghatékonyabban (csaknem végtelenszer) újrahasznosítható, könnyű alapanyag. Az összes eddig előállított alumínium közel 75 százaléka még ma is használatban van. Mivel az egyik legnagyobb mennyiségben előforduló fém a Földön, ezért a készletek kimerülésétől nem kell tartani, azonban előállítása nem túl környezetbarát: hatalmas energiaköltséggel járó gyártása jelentős károsanyag-kibocsátással járhat (ez attól függ leginkább, mennyire környezetbarát erőmű adja hozzá az energiát)

A szerves anyagok (zöldség-, gyümölcs héjak, hús- és más ételmaradékok) jelentős része komposztálható is, ami ezután visszaadható a természetnek, mert javítja a talaj minőségét!

1
Komposztálással kommunális szemeted mennyiségét is csökkented
Kezeld külön figyelemmel a veszélyes hulladékokat - használt olajok, elemek, festékek, háztartási vegyszerek - ezeket az erre célra fenntartott gyűjtőkbe helyezd el!
Veszélyes hulladék az elektronikai hulladék is: régi, nem használt mobiltelefonjaidat és más digitális eszközeidet is le tudod adni - nézz utána a lakókörnyezetedben, vagy a munkahelyed környékén az újrahasznosítási kezdeményezéseknek és átvevőpontoknak. Az eszközökből visszanyert alapanyagok kincset érnek, mert nem kell bányászattal pótolni őket.
1
A természetre különösen veszélyes hulladékokat nagy odafigyeléssel kezeld
Ne égesd el sem a kerti zöld hulladékot, sem a szemetet - csak a környezetet károsítod meg velük!

Az égetés helyén keletkező hamu pedig a talaj humuszkészletét rombolja - a talaj felső rétegének megégetése mellett ez is hozzájárul, hogy sokáig nem nő semmi az égetés helyén.

1
Ne égess el semmit - van jobb megoldás
A kerti zöldhulladékot ne dobd ki a természetbe!

A kiszáradt levelek és gallyak tűzveszélyesek, számos kerti dísznövény pedig invazív fajnak tekinthető, így természetbe kijuttatott magvaik, sarjaik elősegíthetik elszaporodásukat, amivel kiszoríthatják az őshonos növényeket!

A zöldhulladékot zsákold be és lehetőség szerint vitesd el, vagy vidd el az erre szolgáló lerakóba, esetleg hívj ki zöldhulladék-darálóval rendelkező szakembert, aki az aprítékot el is szállítja. Ha az apríték alkalmas rá, kertedben is felhasználhatod vízvisszatartó, kiszáradást meggátló mulcsként a fák és bokrok törzsénél szétterítve, illetve párazárásként növényágyásokhoz, vagy akár egy kerten belüli úthoz.
A kertben keletkező zöldhulladékot komposztálhatod is: ebben az esetben megfelelő mennyiségű (a nedves anyag térfogatának legalább háromszoros mennyiségű szárazanyaggal (kiszáradt fű, száraz lomb, fűrészpor forgács, ágdarálék) elkeverve kell a komposztra tenni. Ilyen keverési arányban elégséges levegő jut a zöldhulladék környezetébe, tehát nem rothadás, hanem erjedés fog lezajlani. Ebből aztán idővel (néhány év elteltével) kiváló komposzt képződhet, amit folyamatosan felhasználhatsz (a régebbit korábban).
1
Ez nem hulladék és nem szemét - ez komposztálható szerves anyag!
Soha ne égess el háztartási szemetet és műanyag hulladékot, mert mérgező gázok szabadulnak a légkörbe!
Válogasd szét a hulladékodat és annak megfelelően gondoskodj elhelyezésükről, vagy elszállításukról, hogy milyen típusúak!
1
Készítsd elő papírhulladékodat az új életére
1
Fehér, barna és zöld üveg - segíts az újrahasznosításnak azzal, hogy a megfelelő nyíláson dobod be üvegeidet
1
A reggeli, uzsonna és mindenféle más étel csomagolásához előszeretettel használjuk az alufóliát és a folpack frissen tartó műanyag fóliát. Mindkét termék előállítása energiaigényes folyamat, ráadásul ezek a csomagolások használat után összegyűrődve, bekoszolódva azonnal szemétté válnak
1
Mi a megoldás? A reggelidet és uzsonnádat beleteheted tartós ételhordóba, vagy belebújtathatod szendvicsedet egy tépőzárakkal ellátott mosható kendőbe, amelyet később széthajtva el is fogyaszthatod belőle az ételt úgy, hogy a morzsák a kendőben maradnak. A megmaradt kenyeret és más, hűtést nem igénylő ételt elhelyezheted egy mosható tiszta konyharuhába és/vagy egy fedeles dobozba, nem szükséges ehhez sem műanyag zacskó, sem szatyor
Légy határozott másokkal szemben is ha szemetelnek, figyelmeztesd őket a helyes cselekvésre!
Vásárlás körben figyelj a minőségre, kerüld el a silány, gyenge minőségű termékeket, mert ezekből nagyon hamar szemét lesz!
1
A cipők máshogy is elindíthatóak utolsó útjukra. Igyekezz cipőidet a lehető legtovább hordani, ennek azonban előfeltétele, hogy minőségi, tartós anyagból készüljenek. Ezekből az anyagokból gyártott cipők ugyan drágábbak, de akár több éven keresztül hordhatóak is. Időnként olvasni minőségi cipőket gyártókról, akik bezárni kényszerültek, mert a piacot elárasztó olcsó és gyakran igan hamar hulladékká váló cipőket választják az emberek. Ahogy minden más termékre, a cipőkre is igaz, ha a minőséget és tartósságot választod, akkor ezzel a saját környezeted és a tágabb természetet is véded, mert egyrészt kevesebb hulladék kerül a természetbe, vagy jut az elégetés sorsára, illetve kevesebb nyersanyagot kell elvonni a Földtől az új termékek gyártásához

Annak ellenére, hogy a termék árával a csomagolását is megfizeted, a csomagolás a termék felhasználása után legtöbb esetben azonnal szemétté válik.

A szemetelés nem a szemét eldobásával, hanem annak megvásárlásával kezdődik!
1
Környezetünk mellett az egészségünkkel is többet kellene törődnünk... A cigaretta nemcsak az egészségünket, hanem környezetünket is tönkreteszi: a leggyakrabban eldobott egyszer használatos termék. A dohányzás óriási hulladékmennyiséget generál: évente 4300 milliárd cigarettacsikket dobnak el világszerte. A dohánytermesztés miatt hatalmas erdőségeket vágnak ki (az ázsiai és afrikai erdők pusztulásának 5 százalékáért felel), a dohányültetvények évente 22 milliárd tonna vizet használnak el, illetve hozzájárulnak a talajkimerüléshez, a növényvédőszer-használat növekedéséhez és évente 84 millió tonna károsanyag-kibocsátással erősítik a klímaváltozást is. A cigaretta előállítása, felhasználása és eldobása szennyezi a talajt, a levegőt és a vizet. Az eldobott cigarettacsikk lebomlása 12 évig is eltarthat, miközben folyamatosan mérgezi környezetét - egyetlen cigarettacsikk 1000 liter vizet is tönkretehet. Az óceánokban úszó hulladék 20-30 százaléka (a hulladék összetételétől függően) cigarettacsikk - a belőlük kioldódó kémiai vegyületek nagy veszélybe sodorják a tengeri élővilágot. A dohányzás és a dohányipar ökológiai lábnyoma egész országokéhoz hasonlítható, környezeti és társadalmi terhei fokozzák a fejlődő országok problémáit. Környezeti szempontból az elektromos cigaretták sem jobbak: áramkörök, műanyagborítások, akkumulátorok és patronok - a bennük található mérgező kémiai vegyületek környezetre veszélyt jelentő anyagok. A WHO (Egészségügyi Világszervezet) kutatói jelentésükben [2] arra ösztönzik a kormányokat, hogy vegyék figyelembe a dohányzás egészségre, ökoszisztémára és klímaváltozásra gyakorolt hatásait és növeljék a cigarettára kivetett adók mértékét

Annak, hogy a vásárlók ténylegesen rá tudjanak lépni a fenntarthatóság útjára, három fontos feltétele van.

Az egyik feltétel, hogy az adott termék, vagy szolgáltatás ne legyen drágább, mint szennyező, vagy nem fenntartható társa. Az emberek számára az, hogy valami olcsóbb, vagy akciós, olyan, mint egy "varázsszer" - a vásárlók többségét elsődlegesen ez befolyásolja.

A másik fontos feltétel, hogy meg kell érteni, hogy a megvásárolni szánt termék milyen környezeti teher árán jött létre, illetve felhasználása után mi fog történni vele. Ez a megértés döntheti el, hogy két egyforma árú termék közül a vásárlók ne a megszokott, de környezetileg problémásat válasszák, hanem a fenntarthatót.

A harmadik feltétel, hogy a termékek és csomagolásaik illeszkedjenek a körkörös gazdasághoz: élelmiszerek esetében ökológiailag ellenőrzött gazdálkodásokból származzanak, más termékek esetében pedig újrafeldolgozott anyagból készüljenek és miután idejüket kiszolgálták, anyaguk visszaforgatható legyenek más termékek előállításához. Ilyen termékek megvásárlásakor a fogyasztó nem hibázhat - a fenntarthatóság komoly feladata számára másfelé irányulhat: megtermelt hulladékának csökkentése és a szelektív hulladékgyűjtés felelősségteljes elvégzése felé.

De hogyan lehet ezeket a feltételeket átültetni a gyakorlatba?
Törekedj arra, hogy minél kevesebb csomagolást vásárolj és ezáltal kidobj!
Ha teheted, vásárolj csomagolásmentes üzletekben, illetve bevásárláshoz vigyél magaddal környezetbarát, újrafelhasznált anyagokból készült, sokszor felhasználható, erős szatyrokat!
Kerüld el a többnyire egyszer használatos, azonnal szemétté váló nejlon zacskókat!
1
Bevásárlásaidhoz vigyél magaddal fonott kosarat, vagy szőtt táskát
1
Annak ellenére, hogy az utóbbi években egyre nagyobb figyelmet kap az ökológiai válság és a környezeti problémák, a csomagolásmentes boltok nincsenek könnyű helyzetben. Nehéz a környezettudatos vásárlókra építeni, mert kevés van belőlük, csak azt veszik meg, amire szükségük van és csak olyan minőségi eszközöket vásárolnak, amelyeket hosszú ideig használni akarnak. A zero waste boltok megbízható, fenntartható forrásból származó hazai termékeik drágábbak, ezért árban nem tudnak versenyezni a sokszor távolról érkező, olcsó, gyakran minőségileg is kifogásolható termékekkel. Emiatt kevés a bolt, így sokat kell utazni a bevásárláshoz. Mindent összevetve ez az állapot hűen mutatja, merre tartunk. Az emberek nem tudják (vagy nem érdekli őket), hogy vásárlásuknak mekkora a környezeti lábnyoma és ez hová fog vezetni. A zero waste boltok az élhető jövőt segítik elő, ahol kevesebb a hulladék és a pazarlás. Azonban nemcsak nekik, nekünk is áldozatot kell hoznunk ezért, mert a kényelmünket a jelenlegi módon a Föld már nem tudja sokáig fenntartani.
Kutasd fel környezetedben a csomagolásmentes, másképpen zero waste boltokat és a tőlük való vásárlásaiddal segítsd elő a terjeszkedésüket!

Ez neked is jó, mert azzal, hogy kevesebb csomagolást vásárolsz, kisebb lesz a karbonlábnyomod, hiszen kevesebb hulladékot termelsz, ezért kevesebbet kell sok energia felhasználásával legyártani, vagy jó esetben újrafeldolgozni, illetve kevesebb kerül ki a természetbe és jut az elégetés sorsára!

De mit tehetsz, ha nincs a környezetedben zero waste bolt?
Vásárláskor ne csak a termékre fókuszálj, szánj egy kis időt a csomagolásra is, nagyon sokat elárul a gyártóról.
Ne hagyd magad megtéveszteni a díszes, sok színben pompázó, szemkápráztató csomagolásokkal!
Élelmiszer esetén nézd meg az összetevőit és ez alapján dönts - a természetes anyagokból álló, illetve az ökológiailag fenntartható gazdaságokból származó termékeket vásárold meg!
Válaszd az egyszerűbb, lehetőleg újrafelhasznált anyagokkal becsomagolt minőségi termékeket!
Ösztönözd a boltokat, hogy hagyjanak fel a műanyag csomagolással: pakold át szövettáskádba a megvásárolt termékeket, csomagolásukat pedig hagyd a boltban, illetve lehetőség szerint ne is vásárolj műanyag csomagolású, vagy túlcsomagolt terméket!
Kerüld a műanyag csomagolást - az egyszer használatos műanyag óriási teher a Földnek!
Internetes vásárlásaidnál döntsd megfontoltan - gondold át jól, mit rendelsz és szállíttatsz haza (ruháknál válaszd a pontos méretet, illetve általánosságban, minden terméknél a jó minőséget), mert a felesleges szállítás elpazarolt energiával és szükségtelen többlet üvegházgáz-kibocsátással jár, illetve a visszaküldött áruk egy részéből szemét lesz.
Vásárlásaiddal olyan gyártókat támogass, akiknek számít a minőség és számít a jövőd, illetve így Te magad is komoly lépést teszel a környezettudatos életmód felé!



Felhasznált oldalak hivatkozásai
Top