Erdőtűz - szándékosság, hanyagság, gondatlanság



A TERMÉSZETES EREDETŰ ERDŐTÜZEK MELLETT TERMÉSZETET VESZÉLYEZTETŐ TÜZEK EMBERI HANYAGSÁGBÓL, GONDATLANSÁGBÓL ÉS SZÁNDÉKOS FELGYÚJTÁS ÚTJÁN JÖNNEK LÉTRE.

AZ ERDŐIRTÁSOK MELLETT AZ ERDŐK FELÉGETÉSÉVEL IS HOZNAK LÉTRE LEGELŐKET, ILLETVE A KLÍMAVÁLTOZÁSSAL EGYRE GYAKORIBB, HETEKEN ÁT TARTÓ HŐSÉGEK IS OKOZNAK ERDŐTÜZEKET.

MIT TEHETSZ ELLENE?

KÖRNYEZETTUDATOS ÉLETMÓDVÁLTÁSODDAL JÁRULJ HOZZÁ A KLÍMAVÁLTOZÁS CSILLAPÍTÁSÁHOZ, ILLETVE TARTS BE MINDEN TŰZVÉDELMI SZABÁLYT, HA A TERMÉSZETBEN TÜZET HOZOL LÉTRE!

AZ ERDŐK RENDKÍVÜL FONTOSAK AZ ÉGHAJLAT STABILIZÁLÁSÁBAN ÉS A BIODIVERZITÁS MEGŐRZÉSÉBEN.
SEGÍTSD FOGYÁSUK VISSZASZORÍTÁSÁT - TÁMOGASD AZ ERDŐ HELYREÁLLÍTÁSOKAT ÉS TELEPÍTÉSEKET SZORGALMAZÓ KEZDEMÉNYEZÉSEKET!

A környezeti- és természeti hatások leírásai a hatások jellegétől fogva megzavarhatják nyugalmadat, ezért csak saját felelősségedre olvass tovább.

Hatás


Az erdőtűz - illetve a növényzet felépítésétől függően bozóttűz, avartűz - rendkívül veszélyes környezeti hatások.

Oltásuk nagy körültekintést, alapos felkészültséget, rátermettséget és komoly lélekjelenlétet kíván a tűzoltóktól.

1
A tűzfal után csak a megsemmisített természeti környezet marad hátra

Az erdőtüzek keletkezésük szerint két fajtába sorolhatóak: vannak természetes erdőtüzek és vannak olyanok, amelyeket az ember környezetre káros tevékenységei, illetve szándékosság, hanyagság és gondatlanság miatt keletkeznek.

A természetes erdőtüzek egyes esetekben hasznosak lehetnek az erdőségek evolúciójára nézve, mert segíthetik azok újjászületését, illetve az erdei ökoszisztéma megújulására, fejlődésére is jó hatással lehetnek.

1
A talaj lassan bezöldül, de a kiégett fák még sokáig emlékeztetnek a tűzre
A természetben keletkezett tüzek legnagyobb részben nem természetes módon jönnek létre, hanem mi, emberek állunk mögöttük.

A kiváltó ok lehet szándékos gyújtogatás, tarlók irtásos égetése, avarégetés, erdők helyén legelők kialakítása, termőföldhöz hozzáférés, erdőjárók által okozott felelőtlenség, tábortűz nem megfelelő kezelése, eldobott cigarettacsikk, vagy akár egy üvegdarab is, ami összegyűjtve a napfényt, meggyújtja az avart.

1
Természetszerető emberek kissé átalakították az elégett fák megmaradt csonkjait - ezzel emlékeztetnek mindenkit, hogy akár egy eldobott cigarettacsikk is mekkora bajt okozhat...

A kutatási eredmények alapján [2] - a néhány évtizeddel korábbi adatokhoz képest - az elmúlt években az erdőtüzek száma többszörösére nőtt.

Gyorsabban terjednek, sokkal nagyobb területet égetnek fel, jóval tovább égnek, oltásuk sokkal nehezebb feladattá vált, illetve olyan területeket is sújtanak, ahol régebben nem, vagy csak ritkán fordultak elő.

Vegetációtüzek következtében évente átlagosan 400–500 millió hektár terület ég le globálisan és ezzel párhuzamosan a levegőbe kerülő karbonmennyiség (karbonkibocsátás) eléri a teljes fosszilis tüzelőanyag-égetésből származó kibocsátás 22 százalékát [5].

1
A füst már az első pillanatoktól jelez: sürgős segítségre van szükség
1
Küzdelem az avartűzzel: ha a tűz a fákra is átterjed, a terület sérülése sokkal komolyabb lesz, regenerálódása pedig sokkal tovább tart
1
A tűzoltók hősök: még a reménytelennel is szembeszállnak
1
A leégett területen csak füst és forró hamu maradt a tűz után. Nagyon fontos, hogy ki legyen derítve, ki, vagy mi okozta a tüzet, hogy legközelebb megelőzhető legyen!

Az egyre súlyosbodó természetes eredetű erdőtüzek (vagyis amelyeknél nem bizonyítható a közvetlen emberi kiváltó ok) egyértelmű oka a klímaváltozás: a nyarak forróbbak lettek, kevesebb csapadék esik, szárazabb lett az éghajlat.

Részben az egyre fokozódó meleg miatt, részen pedig a helytelen, túlzott vízkinyerés és vízfelhasználás következtében a nagy természetes vízrendszerek sérülnek, amelyek extrém magas talaj- és légköri szárazságot idéznek elő.

Ennek végzetes példája az afrikai Csád-tó zsugorodása: a keletkező hőtömeget Afrika nem képes kiegyenlíteni és páratömeg hiányában a helyi időjárás (többek között) nem tudja csökkenteni a viharok intenzitását, illetve a hőmérsékletet is képtelen szabályozni.

Amazónia esőerdejére a leginkább veszélyes termékek a marhahús és a szója, a szarvasmarha tenyésztés és a szója termesztés érdekében végzett erdőirtások és erdőégetések miatt [6]. Ezek következményeként az utóbbi évtizedekben 0.6 Celsius-fokkal nőtt az átlaghőmérséklet az Amazonas-medencében, jóval gyakoribbá váltak a szárazságok és novemberig kitolódott a szárazabb időszak időintervalluma - a térség kiszáradása az éghajlati modellek szerint egy idő után visszafordíthatatlanná válhat. Ezekhez az éghajlati gondokhoz még hozzájárul élő rendszerekben okozott károk is: folyamatosan zsugorodnak az esőerdei élőhelyek és csökken páratlan biodiverzitásuk.

Hogyan lehetne visszaszorítani az esőerdők és általában az erdők - erdőirtások, vagy erdőtüzek következtében történő - eltűnését?
Amikor kezünkbe veszünk, vagy megrendelünk egy terméket, mindig meg kellene állnunk egy pillanatra és el kellene gondolkodunk, milyen (környezeti) áron érkezik meg hozzánk.
Vedd a fáradságot és egy kis utánajárással derítsd ki, hogy az általad általában megvásárolt termékek milyen környezeti hatások árán jutnak el a boltok polcaira és igyekezz elkerülni (vagy fenntarthatóbbra leváltani) azokat, amelyek előállítása súlyos következményekkel jár az éghajlatban, vagy a természet élő rendszereiben. Ennyit meg kell tenned a jövődért!

A rendkívüli, hosszan tartó aszályok és a szélsőséges hőhullámok mellett az is komoly erdőtűz kiváltó probléma, hogy sok helyen rendkívül gyúlékony fafélék alkotják az erdőket, illetve az erdős területek gyakran sziklás talajjal rendelkeznek, ami rendkívüli módon tárolja a nappali hőt és így megakadályozza, hogy a környezet éjszaka felfrissüljön - ez pedig roppant módon megviseli, pusztítja a növényzetet.

1
Melegszik a Föld - és ezt csak tetőzik az erdőtüzek

A föld és a növényzet kiszárad, kevés a víztartaléka, a növényzet mellett a kiszáradt talaj is meggyullad és tovább élteti a kialakult tüzet.

A meleg, alacsony páratartalmú szelek pedig csak még jobban felszítják a tüzet és segítik a terjedését is: egy átlagos erdőtűz 10 kilométert tesz meg óránként, de sebessége széllel megsegítve elérheti az óránkénti 22 kilométert is.

Ilyen gyors terjedés elől még elfutni sem lehet!

Az erdőtüzek igen komoly veszélyt jelentenek az emberéletre, illetve felbecsülhetetlen károkat okozhatnak az emberi lakókörnyezetben és a közlekedési infrastruktúrában is.

1
Ez az épület menthetetlenné vált
1
Nem csak a fákról terjedhet át a tűz az épületekre - az egyik háztartásban tűz ütött ki
1
Rövidzárlat okozta tűzkár. Rövidzár során a normális üzemi áramfelvételnél nagyságrendekkel nagyobb zárlati áram indul meg az alacsony átmeneti ellenállás miatt (amit pl. a vezetékek statikus hibája vált ki). A vezetők túlmelegszenek, szigetelésük megolvad, a vezetékek közelében lévő gyúlékony anyagok kigyulladhatnak. A rövidzárlat másik fajtája a nagyfeszültségnél történő áthúzás: ebben az esetben a vezetékek nem érintkeznek közvetlenül, azonban a levegő nedvességtartalma is elektromos vezetőnek számít és rövidzárlat léphet fel. A rövidzárlat ellen védekezni úgy lehet, hogy az áramkörbe túláramvédelmi biztosítóberendezéseket (olvadóbiztosítékokat, kismegszakítókat) építünk be

Szokatlan, hosszan tartó szárazság, vagy gondatlanság következtében kiszámíthatatlanul keletkező erdőtüzekkel szemben védtelenek az erdei életközösségek.

1
Minden élőlény menekül a megfékezhetetlenül tomboló tűztől

Először az erdők legkiszolgáltatottabb lakói, a rágcsálók, a rovarok, a védett fajok - aztán a többi, élőhelyét elvesztett állat kerül óriási veszélybe, ritka faj esetén végső esetben a kipusztulás szélére.

Erdészek, mezőőrök, állatmentők igyekeznek segíteni a bajbajutott állatokon.

1
Szakemberek igyekeznek segíteni a legkiszolgáltatottabb állatokon
1
A rovarok az erdőtüzek mellett már sok más környezeti problémától is nagyon megfogyatkoztak! Segíts nekik, építs, vagy szerezz be rovarházat!
1
Íme, újabb példák: a rovarok bármilyen megoldást szívesen fogadnak!
1
Alakíts ki a kertedben természetes menedéket a biodiverzitás (biológiai sokféleség) számára! Erre nagyszerűen alkalmas a sok állatot vonzó, számukra vízforrást jelentő kis kerti tó, illetve a kertbe ültetett, rovarok által nagyon kedvelt mézelő növények! Egy korhadó fatönk, vagy kövekből és fadarabokból álló kis halom is kitűnő búvóhely lehet, amelyben kétéltűek, csigák, kisebb emlősök otthonra lelhetnek!
1
Gondolkodtál már azon, hogy a kerted lehetne angolkert típusú? Hosszú távra tervezve az évelőágyásokkal, cserjékkel, bokrokkal, örökzöld és lombhullató fákkal kialakított kert nem igényel több gondoskodást, mint a gyepszőnyeges, gyommentes kert tujasorral. Az angolkert (erdőkert) olyan természetközeli, fenntartható kert, amely növeli a diverzitást, az élőlények sokszínűségét – ideértve a helyi talajhoz és mikroklímához igazodó növényeket és állatokat is

A fák, az erdők elszívják és faanyagukban tárolják a levegőből kinyert szén-dioxidot.

A fák természetes pusztulása és lebontása során a megkötött széntartalom lassan, fokozatosan kerül vissza a természetbe.

1
A természet körforgása hibáktól mentes, tökéletes folyamat

Az erdőtüzekkel azonban nem csak jelentősen csökken a szén-dioxidot megkötő fák száma (ami több, légkörben maradó üvegházgázt jelent), hanem elégésük során az általuk megkötött óriási mennyiségű szén-dioxid nagyon rövid idő alatt kerül bele a légkörbe, ami erősíti az üvegházhatást és így kihat a klímaváltozásra is.

Az erdőirtások egy része erdőégetéssel jár együtt, ami a talaj szerkezetére is komoly hatással van: az égetés után az erdőtalaj humusztartalma gyors ütemben oxidálódik és a hosszú idő alatt elnyelt, talajban raktározott szén (az erdők talaja nagyon sok szenet tartalmaz) rövid idő alatt, nagy mennyiségben (szén-dioxid formában) a légkörbe kerül.

Ráadásul az égetések során jut a levegőbe az éves metánkibocsátás 10 százaléka, illetve a szintén üvegházhatású, mérgező szén-monoxid gázkibocsátás kb. fele.

Egy erdő elégésekor annyi szén-dioxid kerül a levegőbe, amennyit az erdő megkötött!
1
Ha egy lélegzetet is veszel ilyen füstben, azonnal köhögni, fulladozni kezdesz
1
Ezek az óriási füstgomolyagok hatalmas problémák jelzői
1
Amikor globálissá válnak az erdőtüzek: Borneó szigete és a környező tenger füstben áll

Összességében tehát az erdőtüzek miatt romlik a levegő, egészségkárosító, szálló koromrészek, mérgező szén-monoxid és üvegházhatást előidéző szén-dioxid kerül a levegőbe, ami hozzájárul a felmelegedéshez, ez pedig segíti az újabb erdőtüzek kialakulását.

1
Az erdőtüzek Földünk legnagyobb gondjai közé tartoznak a fák tönkretétele és szén-dioxidban dús légszennyezéseik miatt
A nagyobb erdőtüzeket nagyon nehéz, szinte lehetetlen megfékezni.

Gyors terjedésük és pusztító erejük leginkább amiatt van, hogy az erdőtűzzel leginkább veszélyeztetett területek gyakori aszályai miatt szenvedő, kiszáradó fák egyre kevésbé viselik el a forróságot.

1
Elkeseredett küzdelem: a legnagyobb erdőtüzekhez a repülőgép flottákat is bevetik

E reménytelen helyzetben előfordul, hogy a természet segít be egy várva-várt esővel, vagy a területen egyszerűen elfogy az éghető faanyag.

De ez már a legrosszabb forgatókönyv - az egyetlen helyes út, ha az erdőtűz nem is jön létre: ezért a leghatékonyabb védekezés ellene a megelőzés.

1
Tűzoltóautók készenlétben, bevetésre várva

Helyreállítás


Az erdőtüzek után a helyreállítási idő változó, nagyban függ a helyi ökoszisztémától.

Egyes helyeken, például ősfenyvesekben, a regenerálódás évtizedekig is eltarthat.

1
Felbecsülhetetlen nagy a természet kára - a tűz nemcsak az erdőt, de a benne élő sokmilliónyi életet is felemésztette
1
A katasztrófa elkerülhetetlen volt: a szárazság meggyengítette a fákat, elősegítette a tüzet és most a regenerálódást is megnehezíti

A szavannák, bozótok gyorsan növő növényzete esetén a táj hamar, néhány hónap alatt újraéled, kizöldül - amennyiben elegendő csapadékot kap.

1
Bozóttűz után - csak már érkezne a várva várt eső

A természetnek a jelenleginél sokkal több fára (és kevesebb szennyezésre) lenne szüksége, hogy az éghajlatot képes legyen stabilizálni.

1
Egyes kutatások [1] szerint a légkör megnövekedett szén-dioxid koncentrációja következtében az erdők nagyobb hatékonysággal fotoszintetizálnak, ami felgyorsítja a fanövekedést, növeli az erdők fatermőképességét tehát gyarapítja az erdők fakészletét. Ez a szén-dioxid trágyázási effektus. Azonban a növények hozzászokhatnak a megnövekedett légköri szén-dioxid koncentrációhoz és a hatás megszűnik, illetve a növekedést a rendelkezésre álló tápanyagok (nitrogén, foszfor stb.) korlátozzák. A kutatók azt hangsúlyozzák, hogy hiába nőnének gyorsabban a fák a többlet szén-dioxid miatt, ha nincs elég víz, ha minden évben tüzek pusztítanak, vagy az összes palántát megeszik a növényevő állatok. Összefoglalva: a klímaváltozás és más környezeti folyamatok a fákra nagyobb hatással bírnak, mint a többlet szén-dioxid jelenléte
Segítsünk a természetnek és ültessük fákat, figyelve arra, hogy lehetőleg az őshonos, időjárás ingadozásokat jól bíró fajokat vegyük figyelembe!
1
Sokkal több fára lenne szükség
1
Gyermekeinknek is meg kell érteniük, hogy milyen értékesek a fák, az erdők és a tiszta, gondozott környezet
Alakítsuk zöldebbé a bolygót!
1
Akárhol élünk, tudjuk: ahol közel van az egészséges természet, ott az életminőség is jobb

Megelőzés


A hatóságok számos tevékenységgel és betartandó előírással igyekeznek megelőzni a tüzeket.

Tűzgyújtási tilalmat vezetnek be, előírják az épületek tűzbiztos anyagból való építtetését, a gyúlékony anyagok tárolásának módját, tudatos erdőgazdálkodással eltávolítják a kiszáradt fákat és a túlburjánzó növényzetet.

1
A kiszáradt növényi hulladékot elégetés helyett inkább szállíttasd el! Felgyújtása után a hirtelen fellobbanó tűz felszálló égő pernyéi már sok esetben okoztak nagy bajt!

A hatékony erdőtűz megelőzés komoly szakképzettséget igényel, mert ismerni kell hozzá a föld, a talaj jellemzőit és a tűz természetét.

A veszélyeztetett területen meg kell tisztítani a talajt a gyúlékony aljnövényzettől (fűfélék, avar, gallyak).

Ezt jellemzően kis intenzitású tűzzel végzik (megelőző égetés), amelynek célja kizárólag a talaj megtisztítása.

A talajtisztító égetés közben vigyázni kell az állatokra és azok élőhelyeire, jól kell megválasztani az égetés idejét (az évszakot és a napszakot is) és tudni kell, hogy a területen található növények közül (figyelve a védett növényekre) melyiket, mennyi ideig kell égetni.

1
Előre megtervezett, nagy gondossággal végzett és folyamatos figyelemmel kísért megelőző avarégetés
1
Felelősségteljes erdőgazdálkodás: az aljnövényzet gyérítése és a korhadt, kiszáradt fák eltávolítása csökkenti egy erdőtűz keletkezésének kockázatát, illetve létrejötte esetén csökkenti károkozásának mértékét is. A kecske mindent megeszik, amit ehetőnek érez (különösen a faleveleket szereti), ezért Portugáliában kecskenyájak legelnek az erdőségekben [4] - megtisztítják azokat az aljnövényzettől a forró nyár előtt, amivel csökkentik az erdőtüzek kialakulásának esélyét
De a hatóságok intézkedései önmagukban nem elegendőek, mindenkinek, Neked is be kell tartanod a tűzvédelmi szabályokat!
Tartsd be a tűzgyújtási tilalmat, ne dobálj el se égő csikket, se üveget, illetve egyénként se szemetelj!
1
Vedd komolyan a figyelmeztető táblákat!
Kizárólag az arra alkalmas tűzrakó helyen rakj tüzet és használat után ügyelj a gondos eloltására is!
1
Akármilyen tüzet hozol létre, Te vagy a felelős érte egészen az eloltásáig!

Akinek kertje van fákkal és bokrokkal, gondoskodnia kell a tűzmegelőzésről is - különösen akkor, ha a környéke ki van téve az erdőtüzeknek [7].

Hogyan tudod kertes ingatlanod tűzbiztosabbá tenni?
Távolítsd el a bokrokat és cserjéket az épületek körül - legalább 9 méternyi helyet hagyj az épületek és a cserjék / fák között.
A tűz könnyebben terjedhet fáról fára, bokorról bokorra, ha a növények túl közel vannak egymáshoz - annak érdekében, hogy megakadályozd a tűz terjedését, növeld meg a fák és más növények közötti távolságot.
Kerüld az olyan fák és cserjék telepítését, amelyek gyúlékonyak, különösen, ha a térséged hajlamos az erdőtüzekre - az olyan növények, mint pl. a fenyő, boróka, lonc rendkívül gyúlékonyak és olajként égnek, ha tűzre kapnak.
Válassz tűzálló növényfajokat (pl. éger, fagyal, fűz, gyertyán, kőris, nyír, szil).
Tartsd rendszeresen karban a fáidat - a rendszeres metszés és az elhalt ágak eltávolítása fontos, nemcsak a fa egészsége, hanem a tűz megelőzése miatt is.
1
Meg tud védeni a kerted Téged és ingatlanodat egy esetleges erdőtűztől?
1
A kormányok jelenleg elsősorban az erdőtüzekre reagálásra, azok eloltására törekszenek. Az UNEP (The United Nations Environment Programme) 2022-es jelentése [3] kiemeli, hogy a gyakoribb aszályok és a melegedő, egyre kevésbé nedves éjszakák miatt már olyan területeken is lángra kap a növényzet, ahol ez korábban nem volt jellemző (pl. tőzeglápok, vizesélőhelyek), illetve az éjjeli órák is már elég forrók és szárazak a tüzek ébren tartásához. Ezért a jelentés készítői felszólítják a kormányokat, hogy az erdőtüzekre szánt / elköltött óriási összegek 45 százalékát fordítsák megelőzésre és felkészülésre, 34 százalékát tűzoltásra és egyötödét pedig helyreállításra. Ezzel az átcsoportosítással a tüzekben elpusztuló vegetáció (illetve a tűzben rekedő állatok és élőhelyeik) egy részét meg lehetne menteni.
1
Egy erdei túraösvény bejáratánál olvasható: Csak a lábnyomod hagyd az erdőben! Az emberek által "gyártott" szemét nem tartozik a természetbe. A hulladék az ember sajátja, maradjon is az emberek világában. Szemetednek vigyél magaddal szemetes tasakot, ebben mindent hazavihetsz, vagy legalább a legközelebbi település kukájáig. A kijelölt tűzrakó helyek nem kukák, ne dobáld tele műanyag és más hulladékkal, arra számítva, hogy a következő társaság majd úgyis elégeti. Senki sem szeret szalonnát sütni egy szemétdombon.

Tanulság


Nagyon könnyen belátható, hogy a természetben mennyire könnyű tüzet létrehozni és hogy az mekkora károkat képes okozni a természetnek és az embernek egyaránt.

1
Az erdő szinte teljesen leégett - felbecsülhetetlen kár érte az elpusztult terület állat- és növényvilágát
1
Úgy néz ki, mintha égne az erdő, de nem: ezek az ősszel csodálatos színekbe boruló természet színei!

Az erdőtüzek és az erdőirtások napjaink legnagyobb környezeti problémái közé tartoznak.

Vigyázzunk jobban az erdőkre!
1
Az erdők védelme egyaránt vonatkozik az esőerdőkre...
1
...a mérsékelt övi erdőkre...
1
...és a gyönyörű színekben pompázó száraz rétek mellett fekvő érzékeny erdőkre is!
Közös érdekünk és kötelességünk, hogy mindkét, jövőnket kockára tevő veszélyeztető tényezőt - az erdőtüzeket és az erdőirtásokat is - a lehető legnagyobb mértékben visszaszorítsuk!
1
Véleményed szerint mire gondolhat a majom a szemétdombon ülve? (Te mire gondolnál a helyében?)
1
A természet olyan, mint egy rejtélyekkel teli jó könyv: nyissunk felé, merüljünk el benne, érdeklődjünk a titkai iránt és mindenekelőtt óvjuk a sérülésektől, hogy sokáig magunkénak érezhessük!

Mit tehetsz?


A természetben keletkezett tüzek legnagyobb részben nem természetes módon jönnek létre, hanem mi, emberek állunk mögöttük.
Hogyan lehetne visszaszorítani az esőerdők és általában az erdők - erdőirtások, vagy erdőtüzek következtében történő - eltűnését?
Amikor kezünkbe veszünk, vagy megrendelünk egy terméket, mindig meg kellene állnunk egy pillanatra és el kellene gondolkodunk, milyen (környezeti) áron érkezik meg hozzánk.
Vedd a fáradságot és egy kis utánajárással derítsd ki, hogy az általad általában megvásárolt termékek milyen környezeti hatások árán jutnak el a boltok polcaira és igyekezz elkerülni (vagy fenntarthatóbbra leváltani) azokat, amelyek előállítása súlyos következményekkel jár az éghajlatban, vagy a természet élő rendszereiben. Ennyit meg kell tenned a jövődért!

Az erdőtüzek igen komoly veszélyt jelentenek az emberéletre, illetve felbecsülhetetlen károkat okozhatnak az emberi lakókörnyezetben és a közlekedési infrastruktúrában is.

1
Nem csak a fákról terjedhet át a tűz az épületekre - az egyik háztartásban tűz ütött ki
1
Rövidzárlat okozta tűzkár. Rövidzár során a normális üzemi áramfelvételnél nagyságrendekkel nagyobb zárlati áram indul meg az alacsony átmeneti ellenállás miatt (amit pl. a vezetékek statikus hibája vált ki). A vezetők túlmelegszenek, szigetelésük megolvad, a vezetékek közelében lévő gyúlékony anyagok kigyulladhatnak. A rövidzárlat másik fajtája a nagyfeszültségnél történő áthúzás: ebben az esetben a vezetékek nem érintkeznek közvetlenül, azonban a levegő nedvességtartalma is elektromos vezetőnek számít és rövidzárlat léphet fel. A rövidzárlat ellen védekezni úgy lehet, hogy az áramkörbe túláramvédelmi biztosítóberendezéseket (olvadóbiztosítékokat, kismegszakítókat) építünk be
1
Szakemberek igyekeznek segíteni a legkiszolgáltatottabb állatokon
1
A rovarok az erdőtüzek mellett már sok más környezeti problémától is nagyon megfogyatkoztak! Segíts nekik, építs, vagy szerezz be rovarházat!
1
Íme, újabb példák: a rovarok bármilyen megoldást szívesen fogadnak!
1
Alakíts ki a kertedben természetes menedéket a biodiverzitás (biológiai sokféleség) számára! Erre nagyszerűen alkalmas a sok állatot vonzó, számukra vízforrást jelentő kis kerti tó, illetve a kertbe ültetett, rovarok által nagyon kedvelt mézelő növények! Egy korhadó fatönk, vagy kövekből és fadarabokból álló kis halom is kitűnő búvóhely lehet, amelyben kétéltűek, csigák, kisebb emlősök otthonra lelhetnek!
1
Gondolkodtál már azon, hogy a kerted lehetne angolkert típusú? Hosszú távra tervezve az évelőágyásokkal, cserjékkel, bokrokkal, örökzöld és lombhullató fákkal kialakított kert nem igényel több gondoskodást, mint a gyepszőnyeges, gyommentes kert tujasorral. Az angolkert (erdőkert) olyan természetközeli, fenntartható kert, amely növeli a diverzitást, az élőlények sokszínűségét – ideértve a helyi talajhoz és mikroklímához igazodó növényeket és állatokat is
Segítsünk a természetnek és ültessük fákat, figyelve arra, hogy lehetőleg az őshonos, időjárás ingadozásokat jól bíró fajokat vegyük figyelembe!
1
Sokkal több fára lenne szükség
1
Gyermekeinknek is meg kell érteniük, hogy milyen értékesek a fák, az erdők és a tiszta, gondozott környezet
Alakítsuk zöldebbé a bolygót!
1
Akárhol élünk, tudjuk: ahol közel van az egészséges természet, ott az életminőség is jobb

A hatóságok számos tevékenységgel és betartandó előírással igyekeznek megelőzni a tüzeket.

Tűzgyújtási tilalmat vezetnek be, előírják az épületek tűzbiztos anyagból való építtetését, a gyúlékony anyagok tárolásának módját, tudatos erdőgazdálkodással eltávolítják a kiszáradt fákat és a túlburjánzó növényzetet.

De a hatóságok intézkedései önmagukban nem elegendőek, mindenkinek, Neked is be kell tartanod a tűzvédelmi szabályokat!
Tartsd be a tűzgyújtási tilalmat, ne dobálj el se égő csikket, se üveget, illetve egyénként se szemetelj!
1
Vedd komolyan a figyelmeztető táblákat!
Kizárólag az arra alkalmas tűzrakó helyen rakj tüzet és használat után ügyelj a gondos eloltására is!
1
Akármilyen tüzet hozol létre, Te vagy a felelős érte egészen az eloltásáig!

Akinek kertje van fákkal és bokrokkal, gondoskodnia kell a tűzmegelőzésről is - különösen akkor, ha a környéke ki van téve az erdőtüzeknek [7].

Hogyan tudod kertes ingatlanod tűzbiztosabbá tenni?
Távolítsd el a bokrokat és cserjéket az épületek körül - legalább 9 méternyi helyet hagyj az épületek és a cserjék / fák között.
A tűz könnyebben terjedhet fáról fára, bokorról bokorra, ha a növények túl közel vannak egymáshoz - annak érdekében, hogy megakadályozd a tűz terjedését, növeld meg a fák és más növények közötti távolságot.
Kerüld az olyan fák és cserjék telepítését, amelyek gyúlékonyak, különösen, ha a térséged hajlamos az erdőtüzekre - az olyan növények, mint pl. a fenyő, boróka, lonc rendkívül gyúlékonyak és olajként égnek, ha tűzre kapnak.
Válassz tűzálló növényfajokat (pl. éger, fagyal, fűz, gyertyán, kőris, nyír, szil).
Tartsd rendszeresen karban a fáidat - a rendszeres metszés és az elhalt ágak eltávolítása fontos, nemcsak a fa egészsége, hanem a tűz megelőzése miatt is.
1
Meg tud védeni a kerted Téged és ingatlanodat egy esetleges erdőtűztől?
1
Egy erdei túraösvény bejáratánál olvasható: Csak a lábnyomod hagyd az erdőben! Az emberek által "gyártott" szemét nem tartozik a természetbe. A hulladék az ember sajátja, maradjon is az emberek világában. Szemetednek vigyél magaddal szemetes tasakot, ebben mindent hazavihetsz, vagy legalább a legközelebbi település kukájáig. A kijelölt tűzrakó helyek nem kukák, ne dobáld tele műanyag és más hulladékkal, arra számítva, hogy a következő társaság majd úgyis elégeti. Senki sem szeret szalonnát sütni egy szemétdombon.

Az erdőtüzek és az erdőirtások napjaink legnagyobb környezeti problémái közé tartoznak.

Vigyázzunk jobban az erdőkre!
Közös érdekünk és kötelességünk, hogy mindkét, jövőnket kockára tevő veszélyeztető tényezőt - az erdőtüzeket és az erdőirtásokat is - a lehető legnagyobb mértékben visszaszorítsuk!



Felhasznált oldalak hivatkozásai
Top