Erdőirtás



AZ ERDŐK - AZ ÓCEÁNOK MELLETT - A FÖLD SZÁMÁRA MAGÁT AZ ÉLETET JELENTIK.
AMELLETT, HOGY MEGKÖTIK A LÉGKÖRI SZÉN-DIOXIDOT, A BIOLÓGIAI SOKFÉLESÉG NÉLKÜLÖZHETETLEN KÖZPONTJAI.

A CSUPÁN ANYAGI ÉRDEKEKBŐL TÖRTÉNŐ MEGGONDOLATLAN ERDŐIRTÁSOK KÖVETKEZTÉBEN AZ ÉLETTANILAG FELBECSÜLHETETLEN ÉRTÉKŰ EGYENLÍTŐI ESŐERDŐK - ÉS ÁLTALÁBAN AZ ERDŐK - TERÜLETE EGYRE CSÖKKEN.

MIT TEHETSZ ELLENE?

AZ ERDŐIRTÁSOK NAGY RÉSZE A LEGELŐK ÉS HASZONNÖVÉNYEK TERMŐTERÜLETÉNEK NÖVELÉSÉT SZOLGÁLJA.
CSÖKKENTSD HASZONÁLLAT HÚSFOGYASZTÁSOD, FOGYASSZ TÖBB FENNTARTHATÓ FORRÁSBÓL SZÁRMAZÓ NÖVÉNYI EREDETŰ ÉTELT!

SEGÍTS MEGVÉDENI AZ ERDŐKET - FÁT CSAK FELELŐS ERDŐGAZDÁLKODÁSBÓL SZEREZZ BE, ÜLTESS FÁKAT, TÁMOGASS ERDŐTELEPÍTÉSEKET!
MINDEN EGYES ELÜLTETETT FA AZ ÉLHETŐ JÖVŐT SZOLGÁLJA!

A környezeti- és természeti hatások leírásai a hatások jellegétől fogva megzavarhatják nyugalmadat, ezért csak saját felelősségedre olvass tovább.

Hatás


Az egyenlítő mentén elterülő dél-amerikai esőerdő, a közép afrikai- és az indonéz esőerdő egyaránt nagy bajban van.

Az erdőirtások következtében az igazi, érintetlen ősvadon területe mára az eredeti terület mindössze egyharmadára zsugorodott és továbbra is folyamatosan csökkenőben van.

A Föld ősi trópusi esőerdőinek 34 százaléka tűnt el és további 30 százaléka annyira megrongálódott, hogy sebezhetővé vált a tüzekkel és a jövőbeli pusztulással szemben - elsősorban a mezőgazdasági célú fakitermelések és talajátalakítások miatt [1].

1
Ezen a területen korábban esőerdő volt
Erdőirtások és más fakivágások, fakitermelések következtében évente 15 milliárd (!) fát vágunk ki.

Ez a szám szinte már értelmezhetetlenül nagy - akkora, hogy agyunk már be sem tudja fogadni.

Mintha a Föld minden egyes lakosa (és mi igen sokan vagyunk...) - csecsemőtől az aggastyánig - minden évben kivágna két életerős, nagy fát.

Vagy másképpen: az Amazonas esőerejének hatalmas vidéke hozzávetőlegesen 400 milliárd fát tartalmaz [11] - ha a fakivágások csak ide koncentrálódnának, kevesebb, mint 27 alatt üres pusztává csupaszítanák az óriási területet.

1
Sietve, gyorsan bevégzett erdőirtás
2001 és 2020 között a Föld 411 millió hektár erdőt veszített el.

Ez a terület Egyiptom méretének több, mint négyszerese.

Ott, ahol elsődleges erdők tűntek el, a természetnek több száz, adott esetben több ezer éves munkája ment tönkre - pusztulásuk ezért nagyon komoly hatással van a biológiai sokféleségre.

Miért? Mert a biodiverzitás leginkább a Föld felszínének 6 százalékát borító trópusi esőerdőkben virágzik, ahol az összes létező faj kétharmada él (eddig a Földön kb. 1.7 millió állat-, növény- és gombafajt azonosítottak).

Az erdőirtások legnagyobb része illegális és a kivágott fák pótlására nem történik faültetés.

1
Ez a fa 100 évesnél és öregebb lehetett - vajon pótolni fogják?

A természeti eróziók (szél, csapadék) a védtelenné vált termőföldet kiszárítja, vagy elmossa, illetve gyakran egyszerű legelőként alkalmazzák, így a tarló termőképessége jelentősen csökken.

Ráadásul az esőerdők talaja eleve szegényes, mivel a gyakori esőzések kimossák a tápanyagokat és a mikroorganizmusok teljesen lebontják a szerves anyagot.

A kiirtott erdők talajának védtelen vékony humuszos felső rétegét a csapadék pár éven belül elmossa és az megmaradó vörös föld - az agyagos terra rossa - betonkeménységűvé válik a tűző napon.

Ezért erdőirtás, vagy erdőégetés után a farmerek általában csak néhány évig tudnak mezőgazdasági tevékenységet folytatni a területen, ami csak rövid távú nyereséget biztosít számukra, utána pedig kénytelenek továbbállni, mert a föld annyira tönkremegy.

Az ilyen kimerített és magára hagyott területekre évtizedes pihentetés után is csak némi telepes növényzet képes visszatérni, amit újra eltakarítva a terület kapacitása már messze nem lesz elegendő a gyorsan növekvő népesség ellátásához.

1
Bárcsak a kitermelést helyreállítás követné...

Az erdőirtások a természeti környezet teljes kizsákmányolásának ideális példái: gazdasági és élelmezési szükségleteink teljes mértékben figyelmen kívül hagyják az erdei élőhelyek épségét, a környezet egészségét és a korábbi, lélegző és oxigént termelő, élettel teli környezet helyett egy letarolt, kiszáradt, megsemmisített területet hagyunk hátra.

1
A tarvágás végez a fákkal - a hosszú évekkel ezelőtt kivágott fákat a természet képtelen volt helyreállítani
Az erdők módszeres kiirtásának középpontjában nem fenntartható életmódunk áll.

Szinte mindegyik nagy ipari régiónk - a fakitermelés, a húsipar és általában az élelmiszeripar, az építőipar, az olajipar, a bányászat, a nem fenntartható mezőgazdaság - hozzájárul az erdők eltűnéséhez [9].

A gazdasági folyamatokat - köztük az erdőirtással járó tevékenységeket - a kereslet hajtja.
1
Nem számít, hogy milyen célból történt a kitermelés, az árát a természet fizette meg

Az erdők fogyása nem csak az egyenlítői régiókat érinti, de ezek a területek a legsebezhetőbbek, mert az állati és növényi faji változatosság itt a legnagyobb a Földön.

2021-ben percenként tíz futballpályányi trópusi őserdő pusztult el.

2021-ben 11 millió hektár trópusi esőerdővel, ezen belül közel 4 millió hektár érintetlen esőerdővel lett kevesebb a világon, ami 2.5 gigatonnával növelte a légkörbe kerülő szén-dioxid mennyiségét (ez nagyjából India teljes éves emissziójának felel meg). Mindez azért történt, hogy haszonnövényeket termesszenek, vagy állatokat legeltessenek a helyükön.

Ha a folytatódik az erdőirtások jelenlegi üteme, 2050-re újabb, közel 3.3 millió négyzetkilométer - India méretű - erdőterület tűnik el a Földről.

Sikereket érhetünk el az energiarendszer és a gazdaság dekarbonizálásában, de ez az óriási, emberfeletti erőfeszítés is kevés lesz, ha az esőerdők irtását nem állítjuk meg.

A Greenpeace közösségi oldalán a következő olvasható:

A Föld 4.6 milliárd éves. Ha ez 46 év lenne, akkor az emberiség 4 órája van itt. Az ipari forradalom 1 perce kezdődött és ezalatt az idő alatt a világ erdeinek több, mint felét elpusztítottuk.
1
Legelő, vagy erdő? Egy területen nem lehet mindkettő, ezért választanunk kell...
1
Bár ökológiai szempontokat is figyelembe vett, fenntartható gazdálkodások folynak a fennsíkon, mégis határozott nyomot hagynak a természetben

Az erdőirtással (és az erdőtüzekkel) sújtott területek nagyon nehezen, hosszú évtizedek alatt - teljesen a kezdetektől új sarjakkal - igyekeznek helyreállni - de ha a talaj is szennyeződik, kiszárad, vagy növényzet híján a szél akadálytalan átfújása következtében nagyon elvékonyodik - egyáltalán nem képesek helyreállni.

1
A klímaváltozás miatt egyébként is kiszáradó erdő helyzetét tovább súlyosbítja az erdőirtás

Az erdei élőhelyek megszűnésével drasztikusan csökken a terület biodiverzitása (biológiai sokfélesége), először az élőhelyük szempontjából a legkiszolgáltatottabb állatoknak, az emlősöknek lehetetlenül el az élete, aztán ha folytatódnak a fakitermelések, eltűnnek a hüllők és a madarak is.

1
A földi élet egyik legfontosabb tényezőjét, a biológiai sokféleséget nagyban rombolja az erdőirtás
1
A művészi ábrázolás komoly témát feszeget: hová menjenek, hová telepedjenek le az otthonukat elvesztett állatok?

Az erdők eltűnésének van egy másik fontos következménye is: a kontinensek belső részei egyre szárazabbakká válnak, mert erdőkre van szükség ahhoz, hogy a nagy mennyiségű csapadék a partvidékekről bejusson a belső részekre is.

1
A komoly vízhiány rendkívül összetett probléma is lehet, elemzésekor a távolabb fekvő erdők állapotát is meg kell vizsgálni

A biotikus pumpa elve szerint az erdők vízleadása (párolgása) és a pára lecsapódása úgy továbbítja a nedvességet a kontinens belseje felé, hogy annak alig változik a mennyisége.

1
Az erdők nem csak helyi életközösségükre vannak kihatással, de kontinensük éghajlatát is befolyásolják

Ebből az is következik, hogy egy-egy kiirtott erdő onnan távol eső erdőségeket is vízhiánnyal sújthat és így - közvetett módon - komoly veszélybe sodorhat. A szárazság az erdőirtásoktól távolabb eső és azok szomszédjában lévő ép erdőket is veszélyezteti, mert elősegíti olyan erdőtüzek képződését, amelyeket szinte lehetetlen megfékezni, illetve a hőség a terület további pusztulását okozza.

Ez már az a szint, amikor egy korábban sűrű erdőkkel borított egészséges terület az erdőirtások és erdőtüzek hatására több szén-dioxidot bocsát ki, mint amennyit elnyel, tehát nettó szén-dioxid kibocsátóvá válik.

Az erdőirtások és erdőtüzek tehát egy ördögi kört nyitnak meg: ha kevesebb csapadék esik, szárazabb lesz az éghajlat, több lesz a tűz és a természetes pusztulás is, így pedig kevesebb lesz a fa is, amely esőt idézhetne elő...

Az amazóniai erdőirtás és erdőégetés ideális példája a szárazságot előidéző ördögi körnek [11]: az esőerdő maga teremti meg kiegyenlített, nedves éghajlatát, többek között azzal, hogy visszaforgatja az Atlanti-óceán felől áramló nedves, hűtő hatással is bíró levegőt. A letarolt esőerdők helyén létrehozott legelők és termőföldek nyilvánvalóan nem rendelkeznek ilyen hatással és ez nem csak a lecsupaszított területeket, hanem a környező erdőket is melegebbé, szárazabbá teszi. Az éghajlati modellek az erdőirtásokat egy bizonyos pont után visszafordíthatatlannak mutatják és az egész erdő menthetetlenül szárazabb és melegebb sztyeppévé alakul - a megmaradt fák pedig legyengülve védtelenebbek lesznek a kórokozókkal és az invazív fajokkal szemben.

1
A klímaváltozás és a kéregbogár által sújtott fenyves. A klímaváltozás következtében a melegebb és szárazabb éghajlat kedvez a kéregbogárnak. A fenyőben kevesebb lesz a gyanta, ezért a bogarak nem ragadnak bele és akadály nélkül táplálkozhatnak - a fa védtelené válik az invázió ellen

Az erdők nettó szén-dioxid kibocsátását a klímaváltozás is előidézheti, mert érinti a fotoszintézist és a légzést is.

A légzési folyamatok intenzitása arányosan nő a léghőmérséklettel, tehát a levegő szén-dioxid tartalmának további növekedését jelenti.

A talajban lévő szerves anyag lebomlási sebessége szintén nő a melegedő klímával (bár hosszú távon stabilizálódik, sőt visszaáll az eredeti intenzitásra), de előállhat olyan helyzet, amikor a légzési-lebontási folyamatok jóval nagyobb mértékben nőnek, mint a fotoszintézis, ami által az erdők aktív szénkibocsátókká válnak.

Ez a kibocsátás jóval meghaladhatja a fosszilis tüzelőanyagok égetéséből származó kibocsátást, tehát korántsem elhanyagolható a jelenség.

1
A klímaváltozás következtében a hosszan tartó aszály és az extrém magas hőmérséklet megviselte, megégette a tölgyfaleveleket

A Science Advances internetes szaklapban megjelent tanulmány [10] kutatói két évtizedes mérőtornyos szén-dioxid-mérést elemeztek a Föld összes nagyobb biomját (földrajzilag és klimatikusan meghatározott, ökológiai szempontból hasonló, vagy azonos jellegű életközösségek együttesét) lefedve és megállapították, hogy léteznek olyan globális szintű kritikus hőmérsékleti fordulópontok, amelyeken túl a növények képessége a légköri szén megkötésére és tárolására csökkenni kezd.

A küszöbértéket átlépve (ami a legtöbb mérsékelt övi erdőben 18 Celsius-fok, a trópusi erdőkben pedig 28 Celsius-fok) a fotoszintézis hatékonysága egyre romlik, a szárazföldi ökoszisztémák légzése pedig a hőmérséklet emelkedésével exponenciálisan tovább növekszik egy adott pontig.

Ez azt jelenti, hogy a globális átlaghőmérséklet emelkedésével a szénelnyelés helyett lassan és következetesen a szénkibocsátás válik dominánssá.

Az elmúlt évtizedekben a szárazföldi ökoszisztémák az emberi tevékenységek által légkörbe bocsátott szén-dioxid közel egyharmadát képesek voltak kivonni a légkörből és elraktározni.
Azonban kérdéses, hogy ez az ökoszisztéma-szolgáltatás milyen hatékonysággal képes tovább működni az egyre melegedő Földön.

Ha nem csökkentjük drasztikusan a globális felmelegedést egyre fokozó kibocsátásokat, akkor a szárazföldi bioszféra nettó szénelnyelő kapacitása már a következő két évtizedben megfeleződhet - ez azt jelenti, hogy nem lesz képes a kibocsátásokat kompenzálni, így nem fog tudni további időt nyerni nekünk, hogy cselekedjünk [2].

Az egyre gyakoribb és intenzívebb forró, aszályos időszakok csak tovább rontanak a helyzeten, mert gyengítik a fák kondícióját és csökkentik az ellenálló képességüket, ami még súlyosabb erdőpusztuláshoz, erdőtüzekhez, illetve betegségek és kártevő rovarok okozta károkhoz vezethet.

1
A szokatlanul nagy meleg és a kritikus vízhiány nagyon nehezen eloltható erdőtüzeket gyújthat be...és az még tetézi a gondokat, ha épületek is vannak a közelben!

A amazonasi esőerdőt szokás a "Föld tüdejének" is nevezni. Ez a kifejezés azt feltételezi, hogy az esőerdők rengeteg többlet oxigén termelnek, amelyet aztán a Föld élőlényei felhasználhatnak.

A valóság az, hogy tényleg sok oxigént termelnek az esőerdők, de légzésük során (ugyanúgy lélegeznek, mint bármely más élőlény) oxigéntermelésüknek szinte teljes egészét fel is használják.

A növényeknél a fotoszintézis (ami a bruttó oxigéntermelés) és a légzés egyenlegét nevezzük a nettó oxigéntermelésnek.

Végeredményben az amazóniai ökoszisztémát alkotó növények, állatok és mikroorganizmusok összessége létezésének fenntartásához gyakorlatilag felhasználja azt az oxigént, amit a növények megtermelnek, tehát a nettó oxigén-termelés megközelítőleg nulla.

1
Amazóniai erdőség. Az erdők rengeteg oxigént termelnek, de ökoszisztémájuk fenntartásához nagyrészt fel is használják azt

Nettó oxigéntermelés olyan területen lehetséges, ahol magas humusztartalmú, fekete talajok vannak. Az ilyen talajjal rendelkező, nagy kiterjedésű kontinentális gyepeknél a szerves anyag nem bomlik le a talajban, hanem felhalmozódva szénraktárként szolgál - de csak addig, amíg be nem vonják művelés alá ezeket a területeket is, mert ebben az esetben a tárolt szén felszabadulása felgyorsul.

1
A nagy kiterjedésű gyepek nettó oxigéntermelők - amíg békén hagyjuk őket, sokat segítenek a Föld élővilágának

A legfontosabb oxigéntermelő élőlények közé tartoznak a óceáni fitoplanktonok: a felét termelik meg annak az oxigénnek, amit belélegzünk - ezért (is) kellene jobban vigyáznunk az óceánokra.

A világ legtermékenyebb ökoszisztémái közé tartoznak a tengerifűfélék, amelyek az erdőkhöz hasonlóan rendkívül hatékonyak a szénelnyelésben: ugyan csak a tengerfenék 0.2 százalékán nőnek (sekély tengerparti vizekben), de az óceánok szén-dioxid-tartalmának 10 százalékát megkötik (amivel csökkentik savasságát is), megvédik a partokat a viharok okozta eróziótól, illetve több száz tengeri faj élőhelyeként szolgálnak.

Sajnos az óceánok globális tengerifű-állománya is pusztul, a vizsgálatok alapján mára a korábbi mennyiség legalább egyharmada eltűnhetett.

Miért fontosak akkor az erdők, ha nem kifejezetten a többlet oxigéntermelés miatt?

A fák, az erdők nélkülözhetetlenek a földi élethez, hozzájárulnak az éghajlati egyensúly fenntartásához, az eredő tisztaság és a megújulóképesség jelképei, a biológiai sokféleség rendkívül fontos központjai.
1
Mindannyian tudjuk, milyen fontosak a fák, mégis folyamatosan célpontoknak tekintjük őket

Az egészséges erdők ideális életfeltételeket nyújtanak a gombáknak, moháknak, biztosítják a szárazföldi gerincesek több mint felének otthonát, amelyek viszont az erdők egészségét, fejlődését biztosítják azzal, hogy a növények beporzásával, magvaik elterjesztésével létfontosságú feladatokat látnak el.

A fáknál, az erdőknél nincs jobb technológia a levegő széntartalmának (szén-dioxid) megkötése szempontjából, szénelnyelő képességük védi a bolygót a klímaváltozás hatásaitól.

Növelik a levegő nedvességtartalmát, megszűrik a csapadékvíz szennyező anyagait, tisztítják a levegőt, megakadályozzák az eróziót, megtartják a talaj nedvességét, meggátolják az áradásokat, táplálékkal, rostokkal, gyógyszer alapanyagokkal és munkahellyel szolgálnak az emberek számára és nem utolsósorban árnyékolják és egyúttal hűtik, illetve védik a kiszáradástól a földfelszínt, védelmet nyújtanak a tűző nap sugaraival szemben.

Minden egyes fa, minden egyes erdő kivágásával ezekből a csodálatos képességekből veszít el a természet és mi, emberek is!

A kutatók [3][4] figyelmeztetnek:

Ha vissza akarjuk fordítani a biodiverzitás csökkenését világszerte és enyhíteni akarjuk a klímaválságot, meg kell védenünk az erdőket és a benne élő növény- és állatfajokat.
1
A növényfajok egyik fele a magvait a széllel, másik fele állatokkal hordatja szét, melyek megeszik a termést. A magokat szétszóró emlős- és madárfajok számának csökkenése árt a terjeszkedésükben tőlük függő növények alkalmazkodóképességének, mert a klímaváltozás miatt melegedő hőmérséklet elől megfelelőbb környezetbe csak úgy kerülhetnek a növények, hogy még mag korukban teszik meg oda az utat. Az erdei állatoknak tehát nemcsak élőhelye az erdő, hanem karbantartói és helyreállítói is: a magvak széthordása mellett beporozzák a növényeket, részt vesznek a kártevők elleni védekezésben (lásd rovarevő madarak) és trágyázzák a talajt
1
A fák kitüntetett szerepet töltenek be embernél és állatnál egyaránt
1
Árnyék nélkül nem létezhetnénk a természetben
1
Amikor hazafelé mész a munkából, vagy amikor hazaérsz, pillants rá az egyik fára - adózz számukra ennyivel - nagyon sokat adnak, de semmit sem kérnek érte!
1
Menj ki az erdőbe és érezd át, mekkora érték vesz körül!

Helyreállítás


A felbecsülhetetlen értékű, eszmei értékükhöz képest csekély anyagi haszonért kiirtott erdőket közvetlenül helyreállítani óriási feladat, mint anyagiakban, mint munkaerőben.

A világ 141 vezetője az ENSZ 2021-es glasgow-i klímakonferencián (COP26) kötelezettséget vállalt arra, hogy megállítja, sőt visszájára fordítja az erdőpusztulást 2030-ig.

Ehhez az évtized végéig radikálisan csökkenteni kell az erdőirtásokat - ez azért is lenne fontos, mert az erdőtakaró megtartását a klímaváltozás is megnehezíti.

1
Egyszerűen érthetetlen, hogyan vagyunk képesek letarolni egy ilyen csodálatos környezetet
1
Mindegyik kivágott fa megérdemli a megemlékezést...
1
...és helyreállításával egy új élet lehetőségét is

Emellett egy telepített erdő meg sem közelíti funkcionálisan az eredetit (gondolj csak az esőerdőre).

A természetnek is hosszú évtizedekig tart a helyreállítás folyamata.

1
Erősen ritkuló trópusi övezet
1
Nagyon szomorú, de tény: ha a fák WIFI jelet sugároznának, több maradna épen, jobban vigyáznánk rájuk...

A kiirtott erdők csupasz helyét többféleképpen is fel lehetne használni.

A további erdőirtásokat elkerülendő, ezek helyek is alkalmasak a szója, vagy az olajpálma termesztéséhez.

Emellett az alternatív energiatermelésből is kivehetik a részüket telepített napkollektor farmok formájában.

1
Óriási napelem farm - hasznosan felhasznált üres terület
1
Környezettudatos gondolkodás - általában a települések mellett is van elég hely az alternatív energiatermelő technológiák bevezetéséhez
1
Napelem víz fölött? Igen - kevésbé takarja el a domborzat és a növényzet. Egyes nagy helyigényű napelem farmokat úszó rendszerként egyenesen víztározókra fektetnek, amelynek több előnye van: csökkenti a tározó vízének párolgását, segít az algavirágzás megelőzésében, hűti a víz a paneleket, illetve farm nem vesz el az értékes szárazföldi területekből és nem zavarja a lakosokat sem

Mezőket és más erdőmentes területeket könnyedén lehet találni energiatermelésünk helyigényeihez, ezért az erdőirtások letarolt helyeinek kihasználására legjobb megoldások minden esetben az erdő újratelepítések lennének - hiszen ezeken a területeken azelőtt is erdők voltak.

Mit tehetsz az erdőirtások kompenzálása érdekében?
Ültess fát, de ehhez kérd ki szakember véleményét, mert ahhoz, hogy a fa életképes maradjon, figyelembe kell venni az adott hely éghajlatát, a talajt, a csapadékmennyiséget, a tájolást (mennyi nap éri) és hogy milyen növények élnek a környezetében.
1
Előnevelt facsemeték "bevetésre" készen
1
A gondos utánajárással telepített fák új ékességei lesznek a természetnek
1
Az Ecosia internetes kereső használatáért cserébe faültetéseket és más környezetvédelmi, illetve fenntarthatósággal kapcsolatos tevékenységeket vállal. Állítása szerint 2022-ig több, mint 150 millió fát ültettek el a világ 35 országában. A böngésző a fenntartható vásárlást is segíti: a legnagyobb webshopok kínálatából ajánl olyan termékeket, melyek fenntartható módon készültek, újrafelhasználtak, vagy felújítottak
Az is helyes út, ha ökológiailag logikusan, észszerűen gondolkodó, faültetéssel foglalkozó szervezeteket támogatsz!

Az újraerdősítési feladatkör igen összetett: a telepített erdőnek össze kell kapcsolnia az élőhelyeket, elő kell segítenie a terület biológiai sokféleségének bővülését és előtérbe kell helyeznie a veszélyeztetett, az őshonos és a helyi klímát jól tűrő növényfajokat.

Emellett nagyon fontos, hogy a telepítés meg tudjon oldani térségspecifikus feladatokat is: amellett, hogy meg kell óvnia a termőtalajt, védenie a földcsuszamlásoktól, a szél- és más erózióktól, illetve az elsivatagosodástól.

Amikor egy táj visszakapja a fákat, pozitívan befolyásolja a páratartalmat, a vízfelvételt, a talaj és a biológiai sokszínűség megőrzését.

Az élőhelyet és menedéket nyújtó, helyreállt területen idővel megjelennek az állatok is, felélesztve ezzel az ökoszisztémát.

1
A telepített erdőknek (sőt még az ültetvényeknek is) óriási szerepük van természetben okozott károkozásaink kompenzálásában
1
Sokan ismerjük a bonsai fákat, amelyek cserépbe, lapos edénybe ültethető japán törpefák. Léteznek ugyancsak japán Miyawaki-minierdők [8], amelyek kissé hasonlítanak a bonsai fákhoz, de itt nem egyes növényeket miniatürizálnak, hanem egy teljes erdőt. Ezek a mini erdők a normál erdőknél akár tízszer gyorsabban nőnek, harmincszor sűrűbbek és jóval gazdagabbak a biodiverzitás szempontjából, illetve árnyékot adnak, párásítanak, továbbá levegőtisztító hatásuk, szén-dioxid megkötésük is jelentős - amelyekkel lélegzethez juttatják a szennyezett levegőjű városokat. A teniszpálya méretű, véletlenszerűen telepített, legjobb esetben 30-féle fafajt is tartalmazó kis erdőket rendszerint utak mellé, iskolaudvarokba, gyárterületekre, vagy lakóházakkal körbevett területekre telepítik, figyelembe véve a tájhonos fajokat, a talaj összetételét és az éghajlati viszonyokat

Tudjuk, hogy a fásítás roppant hasznos, viszont nem csodaszer az éghajlatváltozás ellen (tehát nem tudja egyedül kompenzálni környezeti károkat okozó magatartásunkat), másrészt alaposan meg kell vizsgálni a fásításra kijelölt területet (talaját, környezetét és éghajlati viszonyait), mert nem minden terület alkalmas erdőtelepítésre - előfordul, hogy többet érünk az őshonos, fajgazdag gyepek védelmével, mert a gyepek is igen sok szenet képesek a talajban megkötni.

Az erdőtelepítés energiával, munkaerővel jár, az előkészítés szén-dioxidot szabadít fel a talajból, illetve öntözni, gondozni kell a telepített fákat - mindezekért egyáltalán nem mindegy, hogy a fák megmaradnak-e, vagy kárba vész a sok munka és energia.

A szén-dioxid megkötés nem csak a föld feletti növénytömegtől függ, az önfenntartásra képes gyepes területek is alkalmasak erre.

A szakértők szerint [6] egy terület bezöldítése során nem minden esetben a fásítás a legjobb megoldás, hanem sokkal inkább az őshonos növényzetet kell helyreállítani - illetve leginkább akkor telepítünk erdőt, ha ezzel visszatérünk a korábbi erdős állapothoz.

A helyreállítás során akkor járunk el helyesen, ha figyelembe vesszük a leendő növényzet túlélési esélyeit, szárazságtűrését és vízigényét, illetve illeszkedését környezetéhez - és a társadalmi igényekhez is.

Fásítási, erdősítési célból a helyi klímát jól bíró, optimális tápanyag- és vízellátottság mellett gyors növekedésű idegenhonos fafajok is kecsegtetőek, ilyenek pl. a császárfahibridek.

Azonban alapos előzetes vizsgálatok nélkül a fatelepítés a visszájára is fordulhat és a kezdeti - első néhány éves - jó eredmények után visszaesés következhet be: a nagyra nőtt fák egyre intenzívebben csapolják meg a talaj vízkészleteit és jellemzően a klíma szárazabbá válása miatt vízutánpótlás hiányában a talajvíz csökkenni kezd.

A fák elkezdenek kiszáradni és egyetlen megoldás a kitermelésük, illetve a fák alatt leárnyékolt gyep már korábban elsatnyul és szén-dioxid-felszabadulással járó bomlásnak indul.

A terület tehát visszatér a gyephez, ami azonban silányabb az eredetinél, végeredményben pedig a faültetvény a klímavádelem és szén-dioxid megkötés helyett inkább forrása volt a szén-dioxid képződésének.

1
Égbe nyúló, életerős kaliforniai óriás vörösfenyők. Ezek a fák megkapták az esélyt a hosszú életre, óvják, védik őket. Egy korábban erdős terület helyreállításkor nekünk kell biztosítanunk a telepített fák számára a hosszú életet. A védelem és a felügyelet mellett fontos, hogy a helyi klímához és környezethez jól alkalmazkodó őshonos növényzetet telepítsünk - ezzel a bezöldített területet hozzáigazítjuk a helyi ökoszisztémához
1
Igazi őshonos növényzet - akármennyire is segítünk be, egy ilyen környezet csak hosszú idő alatt, a természet segítségével alakul ki

A szakértők szerint [7] az erdők ápolásához és megóvásához a jó erdőgazdálkodási gyakorlatok intenzívebb alkalmazása szükségesek: ezek többek között a változó körülményekhez illeszkedő, gondosan megválasztott magkeverékek használata, a szelektív ritkítás, a növényzet és kártevők kezelése, a vegetációtűz-menedzsment, a talajerózió elleni védekezés és a mélytalaj vízmegtartó képességének javítása.

Ezek mellett az is fontos, hogy megóvjuk a erdőfoltokat és a növényzettel borított folyosókat is, mert amellett, hogy élőhelyet biztosítanak, csökkentik azt a távolságot, amit a magoknak meg kell tenniük a jövő erdőinek terjedéséhez, vagy az erdők összekapcsolódásához.

1
Mezőgazdasági tevékenységeink közvetlen közelében is hagyjuk elég teret a természetnek

Megelőzés


A módszeres, kizárólag anyagi haszonért történő erdőirtások mellett a gazdák is csökkentik az erdős területek méretét, vagy lecsapolják a mocsarakat és lápokat, hogy ezekkel is megnöveljék termőterületüket.

Létezik egy olyan kezdeményezés, a "környezeti szolgáltatásért nyújtott kifizetés", ami ezt igyekszik ellensúlyozni és ösztönzi a termelőket a környezet megóvására: ha a gazda nem háborgatja a természeti környezetet, sőt ápolja azt, akkor környezetért végzett munkájáért, illetve esetleges bevételkiesése kompenzálásaként - díjazásban részesül.

Ezt remek kezdeményezést kiterjeszthetnénk és hozzáköthetnénk minden olyan tevékenységhez és szolgáltatáshoz, ami környezeti szennyezéssel, vagy élőhelyek eltűnésével jár együtt.

1
Az örökerdő eszméje a 20. század elején Észak-Németországban alakult ki és a fenntartható erdőgazdaság jó példája. Az örökerdő-gazdálkodás során nincsenek nagy vágásterületek, ezért az erdő összképe nem sérül. Egyesével, vagy kisebb csoportokban válogatják ki a kitermelendő fákat, figyelembe véve a természetesen megjelenő facsemetéket is, amelyek így lehetőséget kapnak a növekedésre
Annak érdekében, hogy a jövőben csökkenjenek az erdőirtások, Te is sokat tehetsz!
Csökkentsd a húsfogyasztásod, mert a trópusok erdőirtásának jelentős része a legeltető állattartást szolgálja!
1
Csökkentsd húsfogyasztásod és egyél változatosan gyümölcsöt...
1
...zöldségféléket...
1
...magvakat...
1
...és gabonákból készített termékeket!
Használj kevesebb papírt otthon és a munkahelyen is - csak szükség esetén nyomtass!

Ezzel nemcsak az erdőket véded meg, hanem csökkented a keletkező papírhulladék mennyiségét és a papír előállításához, illetve újrafelhasználásához szükséges víz- és energiafogyasztást is!

1
Ezek az óriási préselt papírtömbök valaha mind fák voltak... A papír és a kartondoboz csak akkor megfelelő alternatíva, ha a feldolgozott faanyag felelős erdőgazdálkodásokból származik, illetve ha a papírhulladék többszörös újrafeldolgozása területileg megoldott
1
Használj kevesebb papírt és késztess erre másokat is! Elolvasott könyveidet add kölcsön, illetve olvass digitális eszközökön. Váltsd le papíralapú ügyeidet internetes tranzakciókkal, használd fel feljegyzéseidhez a szükségtelen nyomtatott lapok üres részeit és hátoldalát is. Ha mindenképpen nyomtatnod kell, fontold meg a kétoldalas nyomtatás lehetőségét, illetve használj újratölthető tintapatront. Végül kötegeld be és küldd el újrahasznosításra használaton kívüli, útban lévő, helyet foglaló kartondobozaidat és papírjaidat.
Vásárolj újrahasznosított, illetve FSC, PEFC jelöléssel ellátott, felelős erdőgazdálkodásból származó termékeket - fontos szempont legyen a tartósság és az, hogy ténylegesen használni is fogod őket!
Ha építkezel, felüjítasz, vagy más célból szükséged van fa alapanyagokra, járj utána, hogy felelős erdőgazdálkodásból származnak-e - környezettudatos választásod hozzájárul az erdők megóvásához!
1
Nézz körül a háztartásodban, hogy mit tudsz kiváltani újrahasznosított, vagy környezetbarát termékekkel!
Igyekezz élelmiszer szükségleteid alapanyagait helyi gazdaságokból, a lehető legközelebbről beszerezni.
Ha mégis távolról érkező - óriási termőterületeket igénylő - termékeket vásárolsz (pl. teát, kávét, szóját, kakaót), akkor törekedj arra, hogy felelős gazdálkodásból származzanak - keresd a Fairtrade (méltányosan előállított) termékeket.

Ezzel fogyasztóként hozzájárulsz az etikus termeléshez, teszel a gyerekmunka és a mezőgazdasági munkások, köztük a nők kizsákmányolása ellen.

Nem lehetsz ott az erdőirtásoknál és az erdőégetéseknél, mégis legnagyobb hatással akkor lehetsz rájuk, ha elkerülöd azokat a távolról, szállítással érkező termékeket, amelyeket a lecsupaszított területeken termesztenek, vagy tenyésztenek.

Az EU - aki a világ egyik legnagyobb, trópusi erdőirtásért és az azzal járó kibocsátásokért felelős importőre (2017-ben a nemzetközi kereskedelemmel összefüggő erdőirtás 16 százalékáért volt felelős) - kiemelt jelentőségű nyilatkozatot tett 2022 decemberében [5]:

A továbbiakban nem engedélyezi azoknak a termékeknek a behozatalát, amelyek termelése erdőpusztítással jár.

A termékeket visszakövetik az előállítási helyig és ellenőrzik termelési körülményeiket - ilyen termékek a termékek többek között a szója, a pálmaolaj, a marhahús, a kávé, a nyomtatott papír, illetve a gumiból készült árucikkek.

A megállapodás komoly győzelmet jelent a WWF által vezetett globális "Together4Forests" kampány számára (illetve a természet megóvásával mindannyiunk számára), mert a világon elsőként lép fel a globális erdőirtás ellen, illetve jelentősen csökkenti az EU természetre helyezett nyomását.

A törvény a későbbiekben várhatóan kitér az őslakosok és a helyi közösségek emberi jogainak egyértelmű elismerésére, illetve remélhetőleg majd megfontolja a trópusokon kívüli komoly széntároló, fával borított területek (pl. szavannák) jogszabályba való beiktatását is, mert ezek a területek ezentúl még nagyobb pusztítással nézhetnek szembe.

Mindent összevetve az EU komolyan gondolja az erdővédelmet, azonban a környezet védelméhez mindannyian aktívan hozzájárulhatunk, ugyanis:

Mindenki közvetlen környezetének épségéért felel.

Ehhez nem kell semmi rendkívüli, csak annyi, hogy tartsd tisztán és épen a környezeted, illetve gondold át az igényeidet és csak olyan dolgokat szerezz be, olyan szolgáltatásokat vegyél igénybe, amelyekre valóban szükséged van.

1
Az avokádó üzletágának hatalmas karbonlábnyoma van. Nagy népszerűsége miatt a mezőgazdasági területek bővítéséhez újabb és újabb trópusi erdőket vágnak ki, távolra szállítása üvegházház kibocsátással jár, termesztetése pedig roppant vízigényes: egyetlen szem avokádóhoz több mint 300 liter víz szükséges. Beláthatjuk, hogy nem leszünk kevesebbek azzal, ha nem esszük kilószámra, sőt más déligyümölcsökre, pl. narancsra és banánra sem lenne szükségünk a nyári és őszi szezonban, amikor a helyben beérő, fákról frissen leszedett gyümölcseinket is fogyaszthatjuk. Ha az egyértelműen rossz beidegződésektől meg tudnánk szabadulni, a fogyasztói nyomás változtatásra tudná kényszerítené a gyártókat. Ehhez azonban nekünk is változtatunk kell...

Sajnos komoly gondok vannak a pálmaolajat tartalmazó termékekkel, ráadásul olyan fontos alapanyaggá nőtte ki magát, hogy szinte mindenben benne van.

A pálmaolajnak egészségre káros hatásai vannak (szív- és érrendszeri problémákat okozhat), illetve már nem csak étkezési célokra, hanem a fürdőszobában (sampon, fogkrém, dezodor stb... alkotórésze), növényi üzemanyagként és az állati takarmányozásban is találkozhatunk vele.

A legfőbb környezeti gond az, hogy a trópusi erdőirtások és erdőégetések egyik fő oka az újabb és újabb olajpálma ültetvények kialakítása.

A fenntarthatónak tartott pálmaolaj sem jó megoldás, mert a termesztésére vonatkozó RSPO előírások nem támasztanak eléggé szigorú feltételeket és áthágásuk szankciók nélkül marad.

A pálmaolaj trópusi helyettesítői sem megfelelőek (mint pl. a kókuszolaj), mert előállításukkal nem kevésbé rombolják a természetet, termelésük sok sérülékeny, veszélyeztetett állatfajt fenyeget.

Óriási a kereslet a pálmaolajra, mert az olajpálma kedvező hektáronkénti hozama miatt előállítása olcsó, de ennek árát valójában a természet, illetve az egészséged fizeti meg!

1
Az olajpálma gyümölcse. A pálmaolajat tartalmazó feldolgozott élelmiszerek zöme nem tartozik az alapvető élelmiszerek közé. A pálmaolajat tartalmaznak azok a termékek, amelyek összetevői között az alábbiak szerepelnek: pálmaolaj, pálmazsír, L-aszkorbil-palmitát, vagy ezek szóváltozatai. El kell döntened, hogy az élhető jövő érdekében hajlandó vagy-e lemondani a pálmaolajat tartalmazó édesipari termékekről, illetve azokról az egyéb összetevőkről, amelyek hosszú utat tesznek meg az asztalodig
Pálmaolaj helyett megoldás a felhasználás helyének éghajlatán megtermő - és így a szállítást is csökkentő - helyi olaj.

A pálmaolaj egyik fő exportőre, Indonézia a belföldi árak emelkedésének megfékezése érdekében 2022 áprilisában leállította a pálmaolaj exportját.

Ez várhatóan az élelmiszerek és más, pálmaolajtól függő termékek drágulását hordozza magával, de idővel csökkenni fog az ettől való függőség és elbillen a mérleg a helyi olajok irányába.

1
Helyi olajok: repcéből, szójából, kukoricából és napraforgóból kinyerhető olajok. Meg kell jegyezni azonban, hogy az olajpálmák az olajosnövény-ültetvények mindössze 10 százalékát birtokolják, viszont az összes előállított növényi olaj egyharmadát adják. Az olajos növény alternatívák termesztése akár kilencszer nagyobb földterületet is igényelhet (bár nem a felbecsülhetetlen értékű trópusi esőerdők kárára) ugyanennyi hozam eléréséhez. Egyesek szerint ezért a pálmaolajnak nincs reális helyettesítője - máshogyan nem lehetséges kielégíteni 8 milliárd ember pálmaolaj iránti szükségletét. A legjobb megoldás a ténylegesen fenntartható pálmaolaj, illetve a növényi olajfogyasztás globális csökkenése lenne...

Sajnos nem csak a trópusokon, a Földön mindenhol előfordulnak természetben okozott szándékos károkozások.

Ha szándékos károkozásokat észlelsz a természetben, tájékoztasd róluk az illetékes környezetvédelmi hatóságot!

Ők segítenek megoldani ezeket a problémákat és a természet helyreállítását is meg tudják szervezni.

Néhány példa...

1
1
1
1
1

Tanulság


Az erdőirtásoknak és a nem megfelelő erdőgazdálkodásoknak a jelenleginél is súlyosabb, globális következményei lehetnek a jövőben.

1
Számítógép előtt ülve is tudsz segíteni a környezeti problémákon: nézz utána annak, hogy miként tudod kevesebb energiával és kevesebb szennyezéssel is hatékonnyá tenni az életed minden területét. Oszd meg ezirányú tapasztalataidat másokkal is! Népszerűsítsd saját, illetve támogasd mások környezetvédelmi törekvéseit!

Már sok helyen megértették, hogy az erdők eltűnése mekkora probléma és határozottan fellépnek a környezetpusztítás eme fajtája ellen.

1
Már sok ember felismerte, hogy mekkora értéket képviselnek a fák, hogy milyen nagy érték a természet - legyél Te is aktív tagja ennek a csoportnak!

Ennek eredményeképpen egyes helyeken (pl. Indonéziában) az erdőirtások üteme az utóbbi néhány évben csökkent, de a probléma globálisan továbbra is óriási mértékű.

Globális összesítésben még mindig sokkal több erdő tűnik el az erdőirtások, az erdőégetések és az erdőtüzek miatt, mint amennyi képződik, illetve amennyit újratelepítenek!
1
Az erdők jövőbe mutató karbantartása: a fenntartható erdőgazdálkodás
1
Jobban kell vigyáznunk az erdőkre és a vizes élőhelyekre - mindkét élettér rendkívül fontos a biológiai sokféleség megőrzése szempontjából
1
Szemet gyönyörködtető, sok-sok faj élőhelyeként szolgáló amazonasi mocsaras terület
1
Óvjuk, védjük a csodálatos természetet!

Mit tehetsz?


Ha vissza akarjuk fordítani a biodiverzitás csökkenését világszerte és enyhíteni akarjuk a klímaválságot, meg kell védenünk az erdőket és a benne élő növény- és állatfajokat.
Mit tehetsz az erdőirtások kompenzálása érdekében?
Ültess fát, de ehhez kérd ki szakember véleményét, mert ahhoz, hogy a fa életképes maradjon, figyelembe kell venni az adott hely éghajlatát, a talajt, a csapadékmennyiséget, a tájolást (mennyi nap éri) és hogy milyen növények élnek a környezetében.
Az is helyes út, ha ökológiailag logikusan, észszerűen gondolkodó, faültetéssel foglalkozó szervezeteket támogatsz!
Amikor egy táj visszakapja a fákat, pozitívan befolyásolja a páratartalmat, a vízfelvételt, a talaj és a biológiai sokszínűség megőrzését.
Annak érdekében, hogy a jövőben csökkenjenek az erdőirtások, Te is sokat tehetsz!
Csökkentsd a húsfogyasztásod, mert a trópusok erdőirtásának jelentős része a legeltető állattartást szolgálja!
1
Csökkentsd húsfogyasztásod és egyél változatosan gyümölcsöt...
1
...zöldségféléket...
1
...magvakat...
1
...és gabonákból készített termékeket!
Használj kevesebb papírt otthon és a munkahelyen is - csak szükség esetén nyomtass!

Ezzel nemcsak az erdőket véded meg, hanem csökkented a keletkező papírhulladék mennyiségét és a papír előállításához, illetve újrafelhasználásához szükséges víz- és energiafogyasztást is!

1
Használj kevesebb papírt és késztess erre másokat is! Elolvasott könyveidet add kölcsön, illetve olvass digitális eszközökön. Váltsd le papíralapú ügyeidet internetes tranzakciókkal, használd fel feljegyzéseidhez a szükségtelen nyomtatott lapok üres részeit és hátoldalát is. Ha mindenképpen nyomtatnod kell, fontold meg a kétoldalas nyomtatás lehetőségét, illetve használj újratölthető tintapatront. Végül kötegeld be és küldd el újrahasznosításra használaton kívüli, útban lévő, helyet foglaló kartondobozaidat és papírjaidat.
Vásárolj újrahasznosított, illetve FSC, PEFC jelöléssel ellátott, felelős erdőgazdálkodásból származó termékeket - fontos szempont legyen a tartósság és az, hogy ténylegesen használni is fogod őket!
Ha építkezel, felüjítasz, vagy más célból szükséged van fa alapanyagokra, járj utána, hogy felelős erdőgazdálkodásból származnak-e - környezettudatos választásod hozzájárul az erdők megóvásához!
1
Nézz körül a háztartásodban, hogy mit tudsz kiváltani újrahasznosított, vagy környezetbarát termékekkel!
Igyekezz élelmiszer szükségleteid alapanyagait helyi gazdaságokból, a lehető legközelebbről beszerezni.
Ha mégis távolról érkező - óriási termőterületeket igénylő - termékeket vásárolsz (pl. teát, kávét, szóját, kakaót), akkor törekedj arra, hogy felelős gazdálkodásból származzanak - keresd a Fairtrade (méltányosan előállított) termékeket.

Ezzel fogyasztóként hozzájárulsz az etikus termeléshez, teszel a gyerekmunka és a mezőgazdasági munkások, köztük a nők kizsákmányolása ellen.

Nem lehetsz ott az erdőirtásoknál és az erdőégetéseknél, mégis legnagyobb hatással akkor lehetsz rájuk, ha elkerülöd azokat a távolról, szállítással érkező termékeket, amelyeket a lecsupaszított területeken termesztenek, vagy tenyésztenek.
Mindenki közvetlen környezetének épségéért felel.

Ehhez nem kell semmi rendkívüli, csak annyi, hogy tartsd tisztán és épen a környezeted, illetve gondold át az igényeidet és csak olyan dolgokat szerezz be, olyan szolgáltatásokat vegyél igénybe, amelyekre valóban szükséged van.

1
Az avokádó üzletágának hatalmas karbonlábnyoma van. Nagy népszerűsége miatt a mezőgazdasági területek bővítéséhez újabb és újabb trópusi erdőket vágnak ki, távolra szállítása üvegházház kibocsátással jár, termesztetése pedig roppant vízigényes: egyetlen szem avokádóhoz több mint 300 liter víz szükséges. Beláthatjuk, hogy nem leszünk kevesebbek azzal, ha nem esszük kilószámra, sőt más déligyümölcsökre, pl. narancsra és banánra sem lenne szükségünk a nyári és őszi szezonban, amikor a helyben beérő, fákról frissen leszedett gyümölcseinket is fogyaszthatjuk. Ha az egyértelműen rossz beidegződésektől meg tudnánk szabadulni, a fogyasztói nyomás változtatásra tudná kényszerítené a gyártókat. Ehhez azonban nekünk is változtatunk kell...
1
Az olajpálma gyümölcse. A pálmaolajat tartalmazó feldolgozott élelmiszerek zöme nem tartozik az alapvető élelmiszerek közé. A pálmaolajat tartalmaznak azok a termékek, amelyek összetevői között az alábbiak szerepelnek: pálmaolaj, pálmazsír, L-aszkorbil-palmitát, vagy ezek szóváltozatai. El kell döntened, hogy az élhető jövő érdekében hajlandó vagy-e lemondani a pálmaolajat tartalmazó édesipari termékekről, illetve azokról az egyéb összetevőkről, amelyek hosszú utat tesznek meg az asztalodig
Pálmaolaj helyett megoldás a felhasználás helyének éghajlatán megtermő - és így a szállítást is csökkentő - helyi olaj.
1
Helyi olajok: repcéből, szójából, kukoricából és napraforgóból kinyerhető olajok. Meg kell jegyezni azonban, hogy az olajpálmák az olajosnövény-ültetvények mindössze 10 százalékát birtokolják, viszont az összes előállított növényi olaj egyharmadát adják. Az olajos növény alternatívák termesztése akár kilencszer nagyobb földterületet is igényelhet (bár nem a felbecsülhetetlen értékű trópusi esőerdők kárára) ugyanennyi hozam eléréséhez. Egyesek szerint ezért a pálmaolajnak nincs reális helyettesítője - máshogyan nem lehetséges kielégíteni 8 milliárd ember pálmaolaj iránti szükségletét. A legjobb megoldás a ténylegesen fenntartható pálmaolaj, illetve a növényi olajfogyasztás globális csökkenése lenne...

Sajnos nem csak a trópusokon, a Földön mindenhol előfordulnak természetben okozott szándékos károkozások.

Ha szándékos károkozásokat észlelsz a természetben, tájékoztasd róluk az illetékes környezetvédelmi hatóságot!

Ők segítenek megoldani ezeket a problémákat és a természet helyreállítását is meg tudják szervezni.

1
Számítógép előtt ülve is tudsz segíteni a környezeti problémákon: nézz utána annak, hogy miként tudod kevesebb energiával és kevesebb szennyezéssel is hatékonnyá tenni az életed minden területét. Oszd meg ezirányú tapasztalataidat másokkal is! Népszerűsítsd saját, illetve támogasd mások környezetvédelmi törekvéseit!

Már sok helyen megértették, hogy az erdők eltűnése mekkora probléma és határozottan fellépnek a környezetpusztítás eme fajtája ellen.

1
Már sok ember felismerte, hogy mekkora értéket képviselnek a fák, hogy milyen nagy érték a természet - legyél Te is aktív tagja ennek a csoportnak!



Felhasznált oldalak hivatkozásai
Top