Túlnépesedés, túlfogyasztás



A FÖLD LEGNAGYOBB KÖRNYEZETI PROBLÉMÁJA A TÚLNÉPESEDÉS, MERT AZ EMBERI POPULÁCIÓ NÖVEKEDÉSÉVEL MINDEN KÖRNYEZETI TEHER NÖVEKSZIK, ERŐSÖDIK.

KÉNYELMÜNK, MOBILITÁSUNK ÉS SZÓRAKOZÁSUNK ÉRDEKÉBEN TÖBB ERŐFORRÁST HASZNÁLUNK FEL, MINT AMENNYIT VISSZAADUNK, ILLETVE AMENNYIT A FÖLD REPRODUKÁLNI KÉPES.

MIT TEHETSZ?

PAZARLÓ, TERMÉSZETET KIHASZNÁLÓ ÉLETMÓDUNK KÖVETKEZTÉBEN ROHAMOSAN FOGYNAK A FÖLD ERŐFORRÁSAI.
VIZSGÁLD FELÜL MINDENNAPI, TÚLFOGYASZTÁSSAL ÖSSZEFÜGGŐ SZÜKSÉGLETEIDET, TEGYÉL LÉPÉSEKET A CSÖKKENTÉSÜKRE ÉS MOZDULJ EL AZ ÖNFENNTARTÁS IRÁNYÁBA!

DÖNTS ÉSZSZERŰEN, HA CSALÁDALAPÍTÁS ELŐTT ÁLLSZ!
MIUTÁN GYERMEKEIDET FELNEVELTED, A FÖLD FOGJA ELTARTANI ŐKET!

A környezeti- és természeti hatások leírásai a hatások jellegétől fogva megzavarhatják nyugalmadat, ezért csak saját felelősségedre olvass tovább.

Hatás


Az emberiség kétségtelenül legnagyobb, legösszetettebb feladata a túlnépesedés kérdése.

Nem azért, mintha a többi környezeti probléma ehhez képest elhanyagolható lenne, éppen ellenkezőleg!

A Föld túlnépesedik, ennek hozományaként pedig minden, hozzánk köthető természetet átalakító tevékenység és környezeti szennyezés is egyre erősebbé, egyre intenzívebbé válik.

Természetes folyamat bármely populáció gyarapodása, mert a természet képes gátak között tartani.

A mi esetünkben ez másként működik, mert intelligenciánkkal és technológiai felkészültségünkkel a természet felügyelő szerepét magunkhoz vettük.
1
A Föld szinte minden pontján ott vagyunk - talán olyan végletek kivételével, mint a legforróbb sivatagi környezetek, a legmagasabb hegységek, a legzordabb sarkköri pontok, vagy az óceánok örök sötétségben rejtőző mélye

Az emberiség történelme folyamán megfigyelhető volt egy lassú, fokozatos népesség-növekedés, amelynek akadályokat állított az adott technológiai színvonalon és környezetben előállítható élelmiszer mennyiség, illetve a higiénés és egészségügyi viszonyok.

Amikor a populáció meghaladta a fenntartható szintet, éhínséget és fegyveres konfliktusokat okozott, amelyeket gyakran a legyengült állapotú lakosságra nézve katasztrofális hatásokkal járó járványok is kísértek.

A 18. századig az emberi tevékenységek nem jártak globális, a Föld teljes ökoszisztémáját átformáló változásokkal.

A Föld egész élővilágát jellemző "természetes szelekció" az emberi faj esetében is hatékonyan működött addig, amíg az emberiség el nem jutott arra a technológiai szintre, amelyekkel képessé vált elhárítani a korlátozó tényezőket.

1
A sötét középkor nem volt minden tekintetben gondokkal teli. Az emberi populáció időszámításunk kezdetén 250 millió körül volt, ami a 17. század közepéig lassú növekedéssel 550 millióra növekedett. Ezalatt a hosszú időszak alatt a maihoz képest sokkal kisebb emberi populációt sokkal kevesebb nyersanyag (kő és fa és más természetes anyagok), illetve sokkal kevesebb növényi- és állati eredetű táplálék tartotta fenn, amely a természetbe csak kis mértékben avatkozott bele. A helységek közötti szállítás ökrökkel és lovakkal történt, a tengeri hajózás a szelet és az emberi erőt (evezés) vette igénybe. Kirívó esetek ugyan voltak, például a kereskedelmi és hadiflották hatalmas faigénye, illetve a növekvő népesség termőföldszükséglete komoly erdőirtásokkal és az ezzel kapcsolatos erózióval járt, de összességében elmondható, hogy a tevékenységek többsége jóval a fenntarthatósági kereteken belül volt.

Az ipari forradalommal azonban az emberiség minőségileg teljesen új (fosszilis üzemanyagokon, szén és olaj hasznosításán alapuló) termelési és társadalmi rendszert hozott létre, amely már rövid idő alatt is a Föld túlterhelésével járt.

A legszembetűnőbb a népesedés egyre gyorsuló ütemű növekedése volt, amely szinte azonnal jelentkező, a korábbiaknál nagyságrendekkel nagyobb természetpusztítással és környezetszennyezéssel járt együtt.

A népességrobbanás teljesen másként zajlott le a fejlett és a fejlődő országokban.

A fejlett országokban az életszínvonal és az életminőség nagy mértékben javult a jobb egészségügyi ellátás, a szennyvizet elvezető csatornarendszer, az oktatás és a bőségesebb, változatosabb táplálkozás következtében, amelyek az emberek várható élettartamát is megnövelték.

A fejlett világban a népesedésrobbanás azonban mindössze egy évszázad alatt lecsengett.

Ez lényegében azért alakult így, mert a korábbi nőideál - hogy a nő legyen jó anya és vezesse a háztartást - megváltozott.

A nők jogai a férfiaké mellé emelkedtek, munkájuk, karrierjük lett és egyre kevesebb gyermeket vállaltak.

A szülők jelentős része csak annyi gyermeket vállalt és vállal ma is, amennyivel fenn tudják tartani életszínvonalukat - a vagyon a szülőktől a gyerekek felé áramlik (illetve minél több felé osztják, annál inkább elaprózódik), a gyermekvállalásnak nincs gazdasági haszna a család számára.

1
A fejlett társadalmakban csak annyi gyermek születik, amellyel fenntartható a család életszínvonala - a gyermekeket a család vagyonából nevelik fel, akik később azt öröklik meg

A fejlődő országokban beindult népességnövekedésnél éppen ellentétesek a kiinduló okok - a nagy eltérések miatt a fejlett országok korlátozó mechanizmusai nem működnek.

Szociális ellátórendszer, nyugdíjrendszer és anyagi biztonság hiányában a nemzedékek erős függésben, egymásra utalt helyzetben vannak.

A gyerekek már egészen fiatalon dolgozni kezdenek (ha találnak munkát), így gazdasági értékkel bírnak, emellett az idős szülőket is ők látják el.

A vagyon a gyerekektől a szülők felé áramlik, illetve a nyomor bármennyi örökös között korlátlan mennyiségben szétosztható.

A túlélés és a szegénység elleni küzdelem érdekében a családok rövidtávú érdeke, hogy annyi gyermek szülessen, amennyit csak fel tudnak nevelni.

A nők jellemzően nem tudják érvényesíteni jogaikat, emiatt gyakran már leánykorukban, 10-es éveik közepétől anyákká (és 30-as éveikben már nagymamákká) válnak, sokkal gyorsabb népesedési ciklust generálva ezzel.

A dolgozó gyerekek, illetve anyákká vált leányok elveszítik az oktatási lehetőségeket (valójában pénzük sem lenne rá), a születésszabályozás és a családtervezés fogalmai ismeretlenek lesznek számukra, így képtelenek megérteni a túlnépesedés káros hatásait is.

A munkanélküliség óriási méreteket ölt, a férfiak többsége nem tud dolgozni, amiatt nincs igény arra, hogy a nőket bevonják a termelésbe, ezért alapvető elvárás velük szemben a gyermekszülés és a háztartás vezetése.

Ezekben a társadalmakban olyan sok gyermek születik, hogy a 14 éves, vagy annál fiatalabb gyermekek száma meghaladja a teljes lakosság egyharmadát, extrém esetekben elérheti a felét.

A hatalmas számú gyermeket nem képes befogadni az oktatási rendszer, nem képes ellátni az egészségügy, illetve esélytelen, hogy felnőttként munkát találjanak.

1
A szegény régiókban egyaránt nehéz az élet a városi és vidéken is. Az emberek szegénység elleni küzdelmének része, hogy sok gyermek születik, mert ezzel nagyobb az esélyük a túlélésre. Egyetlen lehetőség a család számára a boldogulásra, ha minél több gyermek dolgozni tud - de a gyermekek végül gyakran a szegénységet öröklik meg
1
Mai világunkban nagyon sok az éhező ember. Ezt csak az értheti meg, aki testközelből érzékelte az éhezést és a szegénységet. A szegény, alultáplált emberek etetése rendkívül önzetlen, nagylelkű tett, de sajnos nem jut elég étel mindennap, mindenkinek

A népességrobbanás kiinduló okai tehát a nyomor, a gyerekek iskoláztatásának, illetve a nemek közötti egyenlőség hiánya.

Ezeket az okokat fokozza és lényegében feltartóztathatatlanná teszi a népességnövekedést az elmaradott területeken is elérhetővé vált, minden eszközzel (hozamnövelőkkel, műtrágyákkal, növényvédő szerekkel) megnövelt mezőgazdasági termelés, a fejlett országokból érkező támogatások és segélyezések, a rászorulóknak többé-kevésbé ingyen és általában kiszámíthatóan érkező (mennyiségileg gyakran csak az éhhalál elkerüléséhez elegendő) élelmiszer, illetve az orvostudomány fejlődése, ami a gyógyszerekkel és az elérhető védőoltásokkal csökkentette a halálozási arányt.

Ezek mellett a kritikán aluli egészségügyi helyzet, a vízhiány, a teljes kilátástalanság és a gyors népesedés hatalmas belső feszültségei miatt kirobbanó belháborúk menekülttáborai (és az ott nagyobb biztonságban felnövő generációk) mind-mind még tovább táplálják egy ország népességreprodukáló képességét.

Egyelőre a Föld népességének növekedése megállíthatatlannak tűnik - az ENSZ, illetve a nemzetközi közösség sem tudja rábírni a népességrobbanásban érintett országok politikai vezetését, hogy működjenek együtt a születésszabályozás népszerűsítésében [29].

Ez érzékenyen érinti a még rendelkezésre álló természeti erőforrásokat is: a világgazdaság ma még domináns lineáris felépítésének körforgásossá átalakítása sokat segítene az erőforrások hatékonyabb kezelésén (amitől még messze vagyunk), de addig nem beszélhetünk valódi fenntarthatóságról, amíg a folyamatosan növekvő népesség igényeinek kiszolgálásához újabb és újabb természeti erőforrások kellenek (ásványkincsek, termőföld, ivóvíz, energia).

Ezért egyvalami határozottan körvonalazódik:

Fenntartható fejlődés nem lehetséges addig, amíg a Föld népessége növekszik.

A Föld népesedésének regionális eltérései miatt a fiatal, robbanásszerűen növekvő társadalmakban a nagy munkanélküliség, a víz- és élelmiszerhiány és általában az életminőség nagyarányú csökkenése migrációt indít el, a kilátástalan helyzetbe kerülő emberek elhagyják otthonukat és más, rendszerint fejlett országokban keresik boldogulásukat.

Az elöregedő, folyamatosan fogyó, fiatal munkaerőben hiányt szenvedő fejlett társadalmakban kézenfekvő megoldásnak tűnik, hogy befogadják más országok népfölöslegét, a migrációval érkező munkaerőt és bevonják a termelésbe - tehát a munkaerőimport segíti fenntartani az ellátórendszereket, többek között a szociális- és élelmezési rendszert.

Azonban a távolról érkező munkaerőnek biztonsági kockázatai is vannak: a fejlett országokban is van munkanélküliség, az olcsó migráns munkaerő leszorítja a béreket, a megérkezéskor gyakran leromlott állapotú, beteg migránsok egészségügyi gondokat jelentenek, illetve az eltérő vallással és kultúrával rendelkező emberek nem tudnak, de sokszor nem is igazán akarnak beilleszkedni a közösségbe.

A fejlett országoknak meg kell birkózniuk a folyamatos bevándorlás eredményeképpen egyre növekvő és erősödő vallási és etnikai sokszínűséggel, a különböző kultúrákból fakadó súrlódásokkal és a bevándoroltak oktatásban, egészségügyben és munkaerőpiacon méltányosabb elbírálást elváró igényeivel.

1
A jobb élet reményében hajókkal, vagy teherautókkal szállított menekültek számára az országhatárok komoly akadályok - ezt a sátorra írt szöveg is jól közvetíti: "Segítsetek nekünk megnyitni a határokat"

Következzenek a számok...

A 19. század elején a Föld lakossága 1 milliárd volt, most, a 21. század elején több, mint 8 milliárd (2022 novemberében léptük át).

Évente több, mint 80 millió fővel növekszik a létszám - minden egyes percben 160 (!) fővel - ez másodpercenként majdnem 3 embert jelent!

A Földön az első 1 milliárd ember megjelenéséhez több, mint 10 ezer nemzedékre volt szükség, 2 milliárdig féltucat nemzedék és 130 év kellett, most pedig az 1 milliárdos létszám növekedést kevesebb, mint 13 év alatt elérjük...

Csupán annyi idő alatt, amíg ezt a mondatot elolvasod, 10-zel többen vagyunk!

(Az emberi populáció jelenlegi állása sok más infó mellett megtekinthető a worldometers.info weboldalon [15], a múltbeli és jövőbeni várható, kontinensekre osztott népességszámokat pedig az ENSZ által gondozott World Population Prospects adatai mutatják [19].)

1
Hogy számnak milyen sok a 8 milliárd? Ha képes lennél minden egyes másodpercben egy számot kimondva elszámolni 1-től 8 milliárdig, az több, mint 250 évbe telne... Vagy ha az ötöslottónál (ahol 90 számból húznak ki ötöt és a telitalálat esélye 1 a közel 44 millióhoz), több, mint 180 embernek lenne telitalálata úgy, hogy minden egyes embernek különböző tippű sorsjegyet adnál a kezébe, majd miután elfogytak a tippek, újra és újra elölről kezdenéd a szétosztást...

A fenntarthatósággal kapcsolatban nem az a legnagyobb gond, hogy átléptük a 8 milliárd főt (úgy, hogy az ezredfordulón még közel 2 milliárddal kevesebben voltunk), hanem az, hogy ezzel párhuzamosan nő az egy főre jutó fogyasztás és emellett a fogyasztáshoz kapcsolódó károsanyag- és üvegházgáz kibocsátás sem csökken.

Létezik egy IPAT nevű formula (I = P*A*T) [10], amelyben az I (az emberiség Földre gyakorolt negatív környezeti hatása) ami leegyszerűsítve a P (a népesség nagysága), az A (a jómód - egy-egy ember átlagos fogyasztása) és a T (a jómód eléréséhez és fenntartásához szükséges technológia) szorzata.

A képletben az I (környezeti hatás) abból indul ki, hogy a környezet egy önregeneráló rendszer, ami egy bizonyos szintű hatást el képes viselni. Az elviselhető hatás maximális értéke a teherbíró képesség. Amíg I értéke kisebb, mint a teherbíró képesség, addig a környezeti rendszer számára a P, A, T összetevők időkorlát nélkül fenntarthatóak, azonban ha I értéke meghaladja a teherbíró képességet, az csak egy átmeneti állapot lehet, mert a túllépés ronthatja a környezet hatástűrő képességét, ami a teherbíró képességet is csökkenti.

A népesség növekedése (P) többek között fokozza a földhasználatot, az erőforrás felhasználást, a szennyezést, a biodiverzitás csökkenést és a klímaváltozást.

A jómód (A) növekedése szintén növeli a környezetet ért terhelést, mert a megnövekedett fogyasztásnak - így minden elfogyasztott, vagy felhasznált terméknek - széles körű környezeti érintettsége van, a nyersanyagok bányászatától kezdve a vízfelhasználáson és szennyvízképződésen át a talajt és levegőt érintő szennyezésekig.

A technológia (T) azt mutatja, hogy a jómód megtermelése mennyire energiaigényes, illetve hogy mekkora környezeti hatással jár a felhasznált termékek és szolgáltatások létrehozása, szállítása és ártalmatlanítása. A technológia hatékonyságának javítása csökkentheti az erőforrás intenzitást, de nem feltétlenül csökkenti a környezeti hatást, ha a hatékonyság árcsökkentéssel jár együtt, ami az erőforrások további felhasználását ösztönzi.

Az IPAT formula több szempontból vitatott, mert egyrészt túl egyszerűnek ítélik meg egy összetett problémához, másrészt figyelmen kívül hagyja az P, A, T összetevők közötti kölcsönhatásokat és a politikai, társadalmi és kulturális összefüggéseket (az egyének különböző fokú hatalmát, befolyását és felelősségét a környezeti hatások felett), illetve az embereket pusztán a környezetre károsnak ábrázolja, vagyis nem veszi figyelembe a társadalmak által véghez vitt megőrzési, helyreállítási erőfeszítéseket és a fenntartható erőforrás-használatot.

Az azonban nem vitatható, hogy az egy főre jutó GDP folyamatosan nőtt az elmúlt évszázadok során és ez az I=P*A*T egyenletben növeli az emberi hatást, ami által a környezetet ért terhelésünk már a 1970-es évektől átbillent a fenntarthatatlanság oldalára.

Kétségtelen, hogy az emberi populáció lélekszáma túl magas már, de nemcsak azzal van a gond, hogy növekszik, hanem azzal is, hogy a jelenlegi formában sem hosszú, sem rövid távon nem tartható fenn.

Ugyanis (a legszegényebb rétegeket és a ténylegesen környezettudatosan élőket kivéve) kényelmünk, mobilitásunk és szórakozásunk érdekében több környezeti erőforrást használunk fel, mint amennyit a Föld képes reprodukálni, illetve amennyit visszaadunk.

Komoly kérdés, hogy az embertömeg hogyan fog megélni (az élelmiszer- és energiafelhasználásban nagy igénynövekedés mutatkozik), figyelembe véve az egyre szűkülő és elaprózódó erőforrásokat.

Az embernek (ahogyan minden más élőlénynek is) elsődleges célja az létfenntartás, tehát ennie és innia kell.

A túlnépesedett országokban azonban az egyre nagyobb népesség eltartása intenzív édesvíz és termőföld igénnyel jár, ami egyúttal a természeti erőforrások pusztulását is okozza - a növekvő élelmiszerigény pedig újabb és újabb területeket vesz el az őshonos állat- és növényvilágtól.

A Föld olyan hely, amelynek szigorú korlátai vannak, ezért a felhasználható természeti források (édesvíz, termőföld, ásványkincsek), is csak korlátos mennyiségben érhetőek el, mennyiségük nem növekedik a népességgel, sőt inkább egyre fogynak és pusztulnak.

Ezért egyrészt a fejlett világ környezetszennyezése, az erőforrások mértéktelen felhasználása és a pazarló életmód felel, másrészt pedig a fejlődő országok oktalan, önpusztító tevékenységei - többek között az erdőirtások, a túllegeltetések, a háborúk és a földek rövid távú kizsigerelései - okolhatóak.

Ha így folytatjuk, ennek a folyamatnak egyenes következménye lesz, hogy a Föld erőforrás készlete ki fog merülni.
1
A Földnek szigorú korlátai vannak, még akkor is, ha technológiánkkal igyekszünk tágabbá tenni

Az támasztja alá, hogy meghaladtuk a Föld eltartó képességét, hogy emberek százmilliói nyomorban, illetve nagy szegénységben, alultápláltan élnek.

Nincs otthonuk, vagy ha van is, nincs tiszta ivóvizük, másnapra való élelmük.

1
Elképzelhetetlenül nehéz életkörülmények
1
Nem csak a hónap végére fogy el a pénz, hanem másnapra sem jut

Olyan erőforrások hiányára kell számítani globális szinten, mint a tiszta ivóvíz, az élelmiszerek és az üzemanyagok.

A fejlődő országokban végbemenő népességrobbanások, a földrajzilag egyenetlen természeti erőforrások és a hatalmas társadalmi különbségek tovább súlyosbítják ezt az óriási, egész Földre kiható környezeti problémát.

1
A Föld geológiai és éghajlati eltérései miatt egyaránt vannak természeti erőforrásokban gazdag és szegény területek is
1
Az egyes népcsoportok feszültségkeltő, erőteljes társadalmi különbségeinek feloldása jövőnk legnagyobb megoldandó feladatai közé tartoznak

Népességnövekedés nem csak a fejlődő országokat (a növekedés 97 százalékát a fejlődő országok adják), hanem a fejlett országokat is jellemzi - ha kisebb mértékben is.

A (részben bevándorlásból fakadó) népességnövekedés azonban itt sem kisebb probléma: hatása sokszorossá nő az egy főre eső fogyasztás (illetve gyakran inkább pazarlásba torkolló túlfogyasztás) fejlődő országokhoz hasonlított sokszoros mértéke miatt.

1
A kényelem és az anyagi biztonság növekedése gyakran magával vonzza a pazarlást és a túlfogyasztást. Nézz csak bele pl. egy vegyesbolt előtt álló hulladékgyűjtő konténerbe és máris tudni fogod, mit jelentenek ezek a fogalmak. Megrothadt gyümölcsök és zöldségek, vegyszeres flakonok, üvegek, kartondobozok, összekent papírok, műanyag csomagolás, elektronikai hulladék. És mindezt a kommunális kukásautó elvitelkor felismerhetetlenségig összepréseli, összevegyíti. Sokat kell még tennünk azért, hogy a hulladék teljes mértékben feldolgozható legyen, az értékes növényi hulladék pedig komposztálva segíthesse termőföldjeinket
1
Így is lehetne: vásárolj csomagolásmentes boltokban a hármas üzleti modell szerint: idő-pénz-minőség! A környezettudatos vásárlás már sokszor bizonyított: válaszd a minőséget, mert a rossz minőségű, hitvány termék a legdrágábbá válik, ha ki kell dobnod! Gondold csak át: kezedben van egy láthatóan bosszantóan rossz minőségű termék - milyen sok készülhetett belőle, ha hozzád is elért? Hogy védekezhetsz a jövőben ez ellen? Úgy, hogy megnézed a termék gyártóját és többé nem vásárolsz tőle semmit.

A kutatások [2][3] szerint az emberiség legvagyonosabb, teljes anyagi függetlenséget élvező 1 százaléka (mindössze 70-80 millió ember) kétszer annyi szén-dioxidot termel (fejenként évente átlagosan 70 tonnát), mint a legszegényebb 50 százalék összesen (akik kibocsátása fejenként évente átlagosan 1 tonna).

"Jó" úton haladnak ahhoz, hogy kibocsátásuk harmincszor nagyobb legyen, mint ami a globális felmelegedés 1.5 Celsius-fok alatt tartásával összeegyeztethető (a becslések szerint 2030-ra az összes kibocsátás 16 százalékáért lehetnek felelősek és átszámítva 2 milliárd ember 1.5 Celsius-fokos melegedés eléréséhez elegendő kibocsátását fogják produkálni).

A legtehetősebb 5 százalék (az úgynevezett "szennyező elit") 37 százalékban járult hozzá a kibocsátásnövekedéshez 1990 és 2015 között.

Mindezekért az IEEP (Európai Környezetpolitikai Intézet) és a SEI (Stockholmi Környezetvédelmi Intézet) szakértői [13] sürgetik, hogy az érintett kormányok vessenek ki korlátozásokat a "luxusszénfogyasztásra", vagyis a megajachtok, a magánrepülők és az űrutazások kibocsátására.

1
A közöny nem segít a szegénység elleni harcban. A hollandiai Groningen egyetem kutatói által készített és a Nature Sustainability akadémiai folyóiratban publikált 2022-es tanulmány [4] szerint az emberiség legszegényebb egymilliárdos rétegének társadalmi felemelkedése csak minimális hatással lenne a globális karbonkibocsátásra, nem sodorná veszélybe a klímacélokat. Ha világszerte sikerülne felszámolni a szegénységet (a rászorulókat a szegénységi küszöb fölé emelve), azzal mindössze 1.6 - 2.1 százalékkal emelkedne a globális szén-dioxid kibocsátás. Ennek magyarázata az, hogy óriási a különbség a gazdag és szegény társadalmak klímalábnyoma között. Egy átlagos európai éves kibocsátása átlagosan 6 tonna (a szupergazdagoké esetenként az évi 1000 tonnát is meghaladja) - míg a szegénységi küszöb alatt élők személyenként és évenként kevesebb mint egy tonnával járulnak hozzá a melegedéshez. "A túlfogyasztás visszafogása az egyetlen esélyünk" hangsúlyozta a tanulmány egyik szerzője, Klaus Hubacek

Egyesek szerint nem várható el a vagyonos emberektől, hogy csökkentsék ökológiai lábnyomukat, ezért egyetlen irány mutatkozik: ki kell vonni a légkörből a többlet szén-dioxidot.

Sok vitát szült már, hogy csillagászati mennyiségű szén-dioxid kibocsátásunkat ellensúlyozni lehet-e kizárólag faültetésekkel, vagy üvegházgáz megkötő technológiákkal, de minden jel arra mutat, hogy sem a természet (részben az erdőket érintő folyamatos károkozások miatt), sem a technológia nem képes erre a jelenlegi szinten.

Arról is számos tanulmány készült már, hogy az életszínvonal növekedése nemcsak luxusjárművekből fakadó többlet üvegházgáz kibocsátást eredményez, hanem vízfogyasztás (és ezzel szennyvíz) növekedést, több földet és több nyersanyagot igényel, amelyekkel több élelmiszert és más terméket kell készíteni (amelyek egy része a pazarlás miatt feleslegessé válik és/vagy kárba vész), több szállítási tevékenységet okoz, több hulladékot generál - és mindezek miatt sokkal több energiát igényel.

Ez a feleslegesen megtermelt és elpazarolt többletenergia pedig nagyon jól jönne a következő generációknak, hogy segítse őket a fenntarthatóbb élet kialakításában.

Ezért gigantikus méretű üvegházgáz kibocsátásunk egyetlen igazán hatékony ellenszere a kibocsátás- és pazarláscsökkentés.

A 2015-ös párizsi klímaegyezmény céljainak megfelelően globálisan személyenként átlagosan 2.3 tonnára kell csökkenteni a szén-dioxid-kibocsátást 2030-ra, ami a jelenlegi átlag körülbelül felének felel meg.

A Cambridge-i Fenntarthatósági Bizottság szerint drasztikusabb erőfeszítésekre van szükség, mert a kibocsátás nemhogy csökkenne, hanem egyre növekszik (még 2023-ban sem tetőzött) - radikális életmódváltás és viselkedésbeli változások nélkül képtelenség lesz 1.5 Celsius-fok alatt tartani a felmelegedést.

Ehhez azonban az elit környezettudatos hozzáállása is szükséges, mert a luxusfogyasztás és a fenntarthatóság nem fér össze: ahhoz, hogy a párizsi klímacélok teljesülhessenek, elengedhetetlen, hogy az elit is csökkentse szennyezését - mivel ezek az emberek repülnek a legtöbbet, vezetik a legnagyobb autókat és élnek a legnagyobb házakban - és mert a fűtési és hűtési költségek nem okoznak számukra problémát, nem aggódnak otthonaik szigetelése miatt sem.

Pedig számukra nem okozna gondot a lemondással sem járó, kisebb fogyasztásra ösztönző példamutatás: a jó hőszigetelés, a napelemek használata, a hőszivattyús fűtés és az elektromos járművekkel való közlekedés.

Amennyiben pedig hatalmuk és vagyonuk egy részét felhasználják arra, hogy előremozdítsák a zöldebb gazdaságot, főleg a felnövő generációk körében növelik saját megítélésüket, akik jövője és életminősége nagyban függ a mai klímavédelmi intézkedésektől.

1
A luxusfogyasztás és a fenntarthatóság nem fér össze egymással. Az elitet és általában a hétköznapi embereket sem könnyű rávenni a szennyezéscsökkentésre, ezért sokan a technológiában és a fejlődésben bíznak, abban reménykednek, hogy a CDR technológia (Carbon Dioxide Removal) idővel képessé fog válni a légkörből kivonni és tárolni hatalmas mennyiségű többlet szén-dioxid kibocsátásunkat

A túlfogyasztás rendkívül komoly probléma, amelynek alapja a lélektani elavulás, következménye pedig a felesleges vásárlás.

A lélektani elavulásról akkor beszélünk, ha jól működő, ép eszközeinket (pl. autó, telefon, szórakoztató elektronika, háztartási gépek), vagy éppen ép, tiszta ruhadarabjainkat cseréljük le újabbra, divatosabbra, mutatósabbra.

1
Hegyekben állnak a sokszor ugyan még működő, de már megunt, vagy nem eléggé korszerű elektronikai eszközök. Sürgősen fokozni kell az e-hulladék újrahasznosítását, mert az új készülékek nemesfémigényét bányászattal már nem lehet fenntarthatóan kielégíteni. Az RSC (Royal Society of Chemistry) szerint globális erőfeszítésre van szükség, hogy az évente 2 millió tonnával növekedő, 2021-ben 57 millió tonnára becsült elektronikai hulladékot képesek legyünk feldolgozni. Jelenleg mintegy 20 százaléka kerül visszagyűjtésre és újrahasznosításra részben azért, mert az emberek nem tudják, mihez kezdjenek régi elektronikai eszközeikkel - pedig a régi készülékek nyersanyagaira nagy szükség lenne. Az RSC a megoldást abban látja, hogy a gyártók és a kiskereskedők nagyobb felelősséget vállaljanak - például eszköz visszavételi rendszerek kialakításával és a begyűjtött eszközök biztonságos újrahasznosításával
1
Ellepik környezetünket az elavult, levedlett használati tárgyaink, vagy azok részei
1
Mobiltelefonjainkat néhány évente (vagy még sűrűbben) lecseréljük - miért érezzük ezt szükségesnek, ha sokszor még hibátlanul működnek?
1
Jelenleg a legnagyobb jóindulattal sem lehet minden elektronikai hulladékot teljes mértékben újrahasznosítani - ehhez alapos újratervezésre lenne szükség

A tervezett elavulás kérdése: hivatalosan ez a fogalom nem létezik, de megvásárolt használati tárgyaink a korábbiaktól eltérően rövidebb élettartamúak és gyakran éppen a garancia idő lejárta után nem sokkal mennek tönkre.

Hosszabban használt, tökéletesen működő elektronikus eszközeinkkel (okostelevízó, laptop, telefon, tablet) is akadhatnak gondok: megszűnnek hozzájuk a biztonsági frissítések, elavult operációs rendszerüket hardver kompatibilitási problémák miatt nem lehetséges korszerűbbre aktualizálni, esetleg újabb alkalmazások telepítésekor hibák lépnek fel - ezek a problémák erősen hatnak új eszközök megvételére.

A gyártóknál a technológiák folyamatos korszerűsítése hasznos tevékenység, de néhány évenként gyakorlatilag megszünteti az elektronikai termékek hosszabb használatára való igényt, mert az emberek az újra, a korszerűbbre vágynak [25] - és emiatt megválnak csaknem új, de mégis már réginek, elavultnak megbélyegzett eszközeiktől.

Mindenki maga döntse el, hogy a tervezett elavulás fogalma létezik-e, vagy sem, mindenesetre a jelenségnek komoly vásárlásra és fogyasztásra ösztönző hatása van...

1
Nem látunk túl a frissen/régebben elromlott és kidobott használati tárgyainkból felhalmozott hulladékhegyeken

A túlfogyasztásnak gazdaságra élénkítő hatása van, de feléljük vele a természeti erőforrásokat - vagy drasztikusabban szólva - ezzel a viselkedéssel elpusztítjuk a bolygót.

Minden évben van egy különös nap: a túlfogyasztás napja.

Ez végeredményben egy összehasonlítási mérték, ami azt mutatja, hogy éves szinten melyik az a nap, amely után már a Föld megújuló képességén felül fogyaszt az emberiség.

Ez a dátum 1970-ben december 29.-ére esett, 1988-ban október 15-re, 2019-ben július 29-re.

Ez azt jelenti, hogy 2019-ben 7 hónap alatt elhasználtuk a Föld egy évre elegendő erőforrásait.

2020-ban a koronavírus következtében visszatolódott augusztus 22-re (ami még így is nagyon magas érték!), de a megszorítások enyhítésével máris romlik a helyzet (2022-ben 2019-et is megelőzve már július 28-ra esik).

Mindenki ismét fogyasztani akar: tele vannak a bevásárlóközpontok, megtelnek a repülőterek és várólisták vannak az új autókra.

Rövid ideig kevesebbet szennyeztünk, kevesebb kárt tettünk a természetben, kevesebbet pazaroltunk.

1.6 (sőt mára inkább már 1.7) Földre lenne szükségünk, hogy ne hitelbe fogyasszuk az erőforrásait - hogy ne a következő generációk örökségét tüntessük el.

Ez a rendkívül rossz számérték az összes ország fogyasztását tartalmazza. Azokét is, akik még sohasem érték el az éves kvótájukat és azokét is, akik már az első negyedévben túllépik azt...

Az üvegházgázok tekintetében is hasonló a helyzet:

A szén-dioxid-, metán- és más üvegházgáz-kibocsátások az ipari forradalom óta folyamatosan nőnek, 1850 óta 15-szörösükre emelkedtek [34].

A pandémia miatt rövid ideig bekövetkezett kibocsátás-csökkenés után 2021-től számítva ismét erőteljes növekedés tapasztalható:

2023-ban már több szén-dioxidot, metánt ás más üvegházgázt pumpáltunk a légtérbe, mint a pandémia előtti időkben.

Alapvetően a fogyasztás és az ezt kiszolgáló termelés, a piac és a finanszírozási és irányítási rendszerek azok, amelyek ennyire megterhelik ás szennyezik a Földet.

Ez a terhelés az élőhelyek lepusztulásában és eltűnésében, az invazív fajok és betegségek megjelenésében, a kizsákmányolásban, a környezetszennyezésben és az éghajlatváltozásban érezteti hatását.

Az 1800-as évek óta a világgazdaság több, mint 30 szorosára nőtt, legdrasztikusabban az elmúlt fél évszázadban.

Ugyan a legutóbbi 50 évben képesek voltunk növelni a Föld biokapacitását 27 százalékkal, ez messze nem elegendő az igényeink kielégítéséhez, mert eközben lábnyomunk 190 százalékkal nőtt - és ennek környezeti árával kellene megbirkóznunk úgy, hogy a tét időközben nagyon magasra került - a környezeti rendszerek stabilitását tettük kockára.

A Barcelonai Autonóm Egyetem kutatói szerint [5][6] 1970 és 2017 között közel 2.5 billió tonna anyagot termeltünk ki és használtunk fel globálisan. Ennek kevesebb mint a felét, 1.1 billió tonnát vontunk ki a természetből a fenntarthatóság keretein belül. A túlhasználat kb. 74 százaléka a magas jövedelmű országokhoz köthető, akik viszont a világ népességének mindössze 16 százalékát adják. Jason Hickel, az egyetem antropológusa kijelentette:

"A gazdag nemzeteknek hatalmas felelősségük van a globális ökológiai összeomlásban fenntarthatatlan fogyasztásukért és emiatt ökológiai adóssággal tartoznak a többi országnak.
Ezeknek az államoknak vezető szerepet kell vállalniuk az erőforrás-felhasználás radikális mérséklésében."

Miért van ez? Mert a világgazdaság túlnyomó része még mindig lineáris felépítésű (a nyersanyagokból gyártott termékek nagy részét felhasználásuk után el is dobjuk, nem kerülnek vissza a gazdasági körforgásba), mindössze 8 százaléka működik a körforgásosság elvei szerint - ami ilyen formában fenntarthatatlan, mert azt jelenti, hogy a felhasznált, vagy elfogyasztott nyersanyagoknak mindössze 8 százalékát hasznosítjuk újra.

1
A Föld már az 1970-es évek eleje óta folyamatosan hitelezi a többletfogyasztásunkat
1
Víz, levegő, élő természet (növények, állatok és élőhelyek), illetve ásványok - pazarlóan bánunk a Föld kincseivel

Ha fele annyit autóznánk, 12 nappal tolnánk el a túlfogyasztás napját, ha az élelmiszer pazarlást feleznénk meg, akkor 38 nappal, amennyiben pedig az emberiség szén-dioxid-kibocsátását csökkentenénk a felére, akkor 93 nappal később jönne el a kritikus nap.

Mindenünk a természettől van.

Minden egyes felesleges vásárlás kárt okoz a Földnek és csökkenti az esélyt a klímaválsággal szembeni harcban.

Vásárlóként nagy mértékben hozzá tudsz járulni a fenntarthatóbb gazdaság megteremtéséhez.
Keresd a fenntartható termeléssel előállított termékeket, mert pénzeddel a gyártóikra szavazol, a mennyiség helyett a minőséget és a tartósságot válaszd, készíts bevásárló listát, amivel elkerülheted a felesleges pénzköltést és a felesleges termékek megvásárlását, szerezz be mindent helyben, helyi gazdáktól, válaszd a szezonális termékeket, vásárolj több növényi alapú táplálékot és kevesebb húst, bevásárláshoz vigyél szövetszatyrot és ne hozz haza felesleges csomagolást, keresd a termékeken a hiteles tanúsítványokat és a méltányos kereskedelem (Fair Trade) logóit, javítsd, vagy javíttasd meg az elromlott tárgyakat (esetleg vásárolj használtat), kerüld el a nem javítható, egyszer használatos eszközöket, műanyag helyett keresd a fa, vagy fém eszközöket, mert ezek nagyobb eséllyel újrahasznosíthatóak.

Ezekkel a lépésekkel sokat segítesz abban, hogy visszaszorítható legyen a Föld kizsákmányolása, mert az emberiség már hét hónap alatt elhasznál annyi erőforrást, amennyi a bolygó megújulóképességének tiszteletben tartása mellett egy évre rendelkezésre áll.

Megváltozott viselkedésed várhatóan merre sodorja majd a piacot?

A fenntarthatóság hétköznapi életbe, vásárlásokba való beépülése azokat a cégeket fogja érzékenyen érinteni, akik mindeddig nem foglalkoztak azzal, hogy termékeik igazodjanak a fenntarthatósághoz.

A trendi, de gyakran hamar hulladékká váló termékeket, a felesleges vásárlásra és a felesleges árucikkek felhalmozására való ösztönzést fel fogja váltani a tartósság, a jó minőség és hasznosság.

Amely cégek nem tudják, vagy nem akarják ezeket a feltételeket teljesíteni, azok vásárlókká alakulnak át és egy új arány alakul ki: kevesebb, mindannyiunk jövőjéért is dolgozó cég fog ellátni több tudatos vásárlót.

1
Talán nem is lenne mindig szükségünk a reklámozott és akciós termékekre, de sokszor mégis elcsábulunk. Ne azt szokjuk meg és ne azt várjuk el, hogy a boltokban óriási legyen a választék, hogy mindenből több (mint elég) készüljön és hogy ezeket folyamatosan akciózzák, hanem ellenkezőleg: arra törekedjünk, hogy kevesebb, de jó minőségű, tartós használatú, újrafeldolgozható termék jöjjön létre - ezeket válasszuk, mert csak így biztosíthatjuk, hogy ne merüljenek ki a Föld véges erőforrásai
1
Az áruházak mellett a webáruházak is egy sor hatékony eszközét fejlesztették ki annak, hogy rávegyenek bennünket az olyan vásárlásra, amelynek következménye a valóban szükséges termékek megvétele mellett a feleslegek felhalmozása és szükségtelen dolgok beszerzése is. A fogyasztásra ösztönzés eszközeivel mindennap találkozhatunk: kiárusítások, mennyiségi kedvezmények, egyet fizet kettőt kap akciók, időlimites ajánlatok, érdeklődést megcélzó reklámok, kuponok, szerencsekerekes forgatással kipörgethető kedvezmények, felugró ablakos és bezárás gombra megnyíló ajánlatok, "mások ezt is megvették" listák, házhozszállítás ingyenességének egy bizonyos vásárlási összeghez való kötése. A listát még hosszan lehetne folytatni, mert a kereskedők fantáziája a vásárlásra ösztönzésre szinte végtelen. Egyet azonban ne felejtsünk el: azokat az árucikkeket, amelyeket azért tettünk a kosárba, mert például csak így tudunk megfelelni az ingyenes szállítás követelményeinek, amellett, hogy számunkra is feleslegesek lesznek, hamarabb válnak hulladékká, így elpazarolt energiává is. Ha pedig egy olyan terméket tettünk feleslegesen a kosárba, ami ráadásul még távolról is érkezik, a Föld többszörösen rosszul jár: amellett, hogy gyártásával a természettől nyersanyagot vonunk el és szén-dioxid kerül a légkörbe, még hosszú utaztatásának környezeti terhét is be kell vállalnia...

Sajnos gyakran előfordul, hogy a hirdetésnek, reklámszövegnek engedve silány, harmadosztályú terméket kapunk kézhez - ezt a következő mondás tanulságával lehet kivédeni:

"Ha egyszer átversz, az a te szégyened, ha kétszer, az az enyém."
1
Sokan nosztalgiával gondolunk azokra az időkre, amikor a gyártóknak még nem a mennyiség volt a fontos, hanem a minőség és a jó hírük. A BuyMeOnce portál [1] amellett, hogy igényes és tartós termékeket forgalmazó webáruház, a gyártói magatartás megváltoztatásáért is küzd: "Készítsd tartósnak" szólítja fel a gyártókat a petíció. A webáruházban csak olyan gyártók szerepelhetnek termékeikkel, akik kiemelkedő garanciát vállalnak etikusan készülő minőségi termékeikre, és törekszenek a fenntartható alapanyagokból történő gyártásra is. A termékek ára drágább a hétköznapi áraknál, azonban minőségüket látva hamar rájövünk, hogy eddig mennyi felesleges pénzt dobtunk ki már a gyenge minőségű silány termékek miatt, amelyekből aztán csak hulladék és elpazarolt energia lett...

Óriási konténerhajók szállítják a környezetre és egészségre veszélyes elektronikai hulladékot (elavult, megunt, vagy hibás televíziók, laptopok, telefonok, háztartási eszközök stb...) a befogadni hajlandó országokba, ahol gyakran nincsenek biztonságos, megnyugtató megoldások sem az újrafelhasználásra, sem a megsemmisítésre.

1
Óceánokon közlekedő hatalmas konténerhajók hozzák az új trendeket és viszik (hulladékként) a divatja múltakat
1
Az elektronikai hulladékot roppant nehéz újrahasznosítani, mert a gyártás azt az elvet vallja, hogy minél kisebb és tömörebb valami, annál jobb. Az elkészített eszközök ezért olyan sok, egyre bonyolultabb kombinációkban készített apró elemből és összetett anyagból állnak, hogy szinte lehetetlenné teszi azok visszanyerését, főleg mert az anyagok néha még össze is keverednek bennük, vagy csak felgőzölve vannak jelen. Ez a javítást is megnehezíti, ezért a szakemberek gyakran meg sem próbálkoznak velük, hanem a legkisebb hiba esetén is a teljes modult cserélik - ez azonban nyersanyagban és anyagiakban is sokkal drágább megoldás. Nagyon nehéz a tehát kérdés: mi legyen a szétszedett veszélyes hulladékkal?
1
A válasz a körforgásos (körkörös) gazdaságban rejlik: a műszaki eszközöket úgy kell megtervezni, hogy a lehető leghosszabb ideig működőképesek maradjanak és szükség esetén javíthatóak is legyenek. Használatuk végén a bennük lévő anyagok visszanyerhetőek kell, hogy legyenek (erre már tervezéskor figyelnek), amelyek aztán felhasználhatóak új termékek létrehozásához
1
A körkörös gazdaságot a ruhákra is ki lehet terjeszteni. Ha műanyagszálak helyett természetes szálakból készül egy ruha, már komoly lépést tesz a lebonthatóság, vagy az újrafelhasználhatóság felé. A ruhák mellett a kozmetikumok, a tisztítószerek és a sok-sok különböző csomagolás is készülhet biológiai körforgásban teljesen lebomló termékekként - ezek pedig komposztálás után visszaadhatóak a természetnek, vagy felhasználhatóak más területeken. Mindezekhez azonban a maitól gyökeresen eltérő piaci hozzáállás kell: nem a gyors profit, a mindenáron vásárlásra való ösztönzés és a termékek gyors kifuttatása a cél, hanem a tartós, hosszú ideig használható termékek létrehozása és azok a maradéktalan újrafelhasználása
1
A használt ruhák gazdaságban való benntartásáért és a minél tovább történő használatáért Te is sokat tehetsz! Ha már nincs rájuk, még lehet, hogy más örülne nekik! A ruhák nem a kukába valók - add el, ajándékozd el, vagy tedd bele őket a lakóhelyeden kihelyezett gyűjtőtartályokba!

A túlfogyasztás nem csak használati eszközeinkben, hanem megvásárolt élelmiszereinkben is megmutatkozik.

Ez legjobban a kidobott ételek mennyiségében mérhető, mind háztartási, mind étkezési szolgáltatói szinten (pl. éttermek, áruházak) is.

1
Túlfogyasztásunk, pazarlásunk nemkívánatos melléktermékei: szeméthalmok, megromló ételek, túlcsordult kukák...

Ráadásul a fokozódó élelmiszerigények arra ösztönzik a gazdálkodókat, hogy a termelést minden lehetséges eszközzel növeljék.

A cél érdekében előkerülnek a legintenzívebb, természetet leginkább kizsigerelő, leginkább megkárosító mezőgazdasági módszerek is: a kémiai anyagok, a műtrágyák, a rovarirtók.

A természetben okozott helyrehozhatatlan károk csak tovább mélyítik a környezeti válságot.
Mit tehetsz?
Annyi ételt készíts és annyi élelmiszert vásárolj, amennyit ténylegesen el is fogyasztasz, mert a kevesebb elpazarolt étel azt jelenti, hogy a megtakarított élelmiszer több embert képes ellátni anélkül, hogy az élelmiszer termelés környezeti hatásai növekednének.

Ez teljes mértékben érvényes az elektromosságra és a vízfogyasztásra is.

1
Újabb, jövőnket meghatározó kérdés: hogyan lehet 8 milliárd ember élelmiszerigényét kielégíteni a földek tönkretétele nélkül?
1
Egy lehetséges válasz: az embereknek meg kellene érteniük, milyen nagy probléma az élelmiszer pazarlás, illetve nagy lépésekben kellene elmozdulnunk az állati takarmányozás célú termesztés felől a közvetlenül emberi élelmezést szolgáló, felelős ökogazdálkodás irányába
Jelenleg 10 emberből 6 városban él.

Ezért a túlfogyasztás mellett a másik nagy globális probléma a hiperurbanizáció [22]: vidékről a népesség egyre nagyobb része költözik be és tömörül nagyvárosokba, amelyek általában könnyebb életfeltételeket - több munkalehetőséget, jobb egészségügyi ellátást és több szórakozási lehetőséget - nyújtanak a lakosok számára.

Az óriási területeken fekvő, terjeszkedő városok egyre emelkedő népűrűsége azonban óriási feszültségeket és rengeteg megoldandó problémát generálhat a jövőben (illetve már most is) a foglalkoztatási, közegészségügyi és bűnügyi területeken.

Tekintettel arra, hogy világszinten jelenleg is hetente újabb 1 millió ember költözik a városokba, 2050-re várhatóan már az emberek háromnegyede fog városokban élni.

1960-ban még alig voltak 5 milliónál nagyobb lélekszámú városok, 2022-ben már 31 olyan gigaváros van a Földön, amelyben tízmilliónál is több ember él.

A számítások szerint 2050-ig annyi városi infrastruktúrát kell megépíteni, mint az elmúlt 2000 évben összesen.

A városokba (főleg a nagyvárosokba) koncentrálódó lakosság azonban hatalmas igényekkel és terhekkel jár együtt, illetve súlyos fenntarthatósági problémákkal küzd az energia- és vízfogyasztás, a hulladékkezelés, a közlekedés és a szennyezőanyag-kibocsátás terén is.

1
Gigantikus méretű világvárosokat hozunk létre

Gondos városvezetés és -üzemeltetés szükséges ahhoz, hogy a városok közelebb kerüljenek a fenntarthatóság és a klímasemlegesség felé.

Ehhez azonban számos területen komoly fejlesztések kell, hogy előtérbe kerüljenek: zöldfelületek növelése (levegőtisztaság növelése és hőszigetek csökkentése érdekében), közlekedés átalakítása (elektromos járművek használata, tömegközlekedés és szállítás fejlesztése), hulladékgyűjtés és hulladékfeldolgozás fejlesztése, lakosság ösztönzése a pazarlás és túlfogyasztás elkerülésére (víz- és, energiatakarékosság, élelmiszeripari hulladék csökkentés és komposztálás), új épületek fenntarthatóvá építése, régi épületek, városrészek megújítása energiahatékonyság szempontjából, szélsőséges időjárási jelenségek (villámárvizek, hőhullámok) kezelése, illetve a városi energiatermelés fejlesztése annak érdekében, hogy a városok képesek legyenek megtermelni épületeik hűtéséhez, fűtéséhez szükséges energiát.

Ez utóbbira megoldást jelenthetnek az egyelőre még fejlesztés alatt álló napfóliák, amelyekkel nagy üvegfelületek energiatermelővé tehetőek - ezzel a felhőkarcolók képessé válhatnak arra, hogy megtermeljék a működtetésükhöz, fenntartásukhoz szükséges energiát.

1
Szingapúr egyedülálló látvány távolról, de közelebbről megvizsgálva is követendő példa: a fenntartható városok ázsiai mintapéldája. Elindult a klímasemlegesség elérését 2050-ig megcélzó nemzetközi, fenntarthatósággal kapcsolatos kezdeményezés [8] - 2021 novemberéig 260 város, tartomány, ország, összesen 1.7 milliárd ember, a világ GDP-jének mintegy felét előállító nemzet csatlakozott a vállaláshoz, aminek feltétele, hogy világos, megvalósítható terveket nyújtsanak be

A városok fenntarthatósággal kapcsolatos problémáira igyekeznek megoldást találni az okosvárosok: energia- és költséghatékony működéssel igyekeznek csökkenteni az egyre nagyobb városok növekvő környezeti lábnyomát.

Olyan "okoskörnyezetet" biztosítanak, ahol az energetikát, a közlekedést, a szociális és kommunális igényeket, illetve a gazdasági, kormányzási feladatokat digitális rendszerekkel támogatják, illetve ösztönzik, oktatják az embereket a korszerű, digitális eszközök, megoldások mindennapi használatára.

A rendszer ígéretes, de hosszú távú működéséhez meg kell oldani a bonyolult érzékelőrendszerek hekkeléssel szembeni védelmét, az alkalmazott technológiák iránti növekvő kereslet kielégítését, el kell oszlatni a lakosok aggodalmát adataik nem biztonságos felhasználása miatt, illetve el érni, hogy a beköltözés valóban életminőség javulással járjon együtt.

1
Az okosvárosok a jelenlegi városoknál fenntarthatóbbak, de ezek sem mentesülnek számos, leküzdésre váró problémától
1
A Svédországban található Örebro 156 ezer lakosú városa azon kevesek közé tartozik a világon, ahol a napelemekből és szélenergiából származó megújuló villamosenergia termelés aránya elérte a 100 százalékot. A város emellett azt is célul tűzte ki, hogy a kibocsátások további csökkentése érdekében szén-semleges lesz 2050-ig. Ez egy nagyon komoly példamutatás minden város számára. A zöldberuházásokat ösztönző REN21 2021-es jelentése [7][17] szerint 2020 végéig több, mint 1300 város tervezte és kötelezte el magát a megújuló energiaforrások egyre nagyobb arányú hasznosítása mellett - a Föld lakosságának egynegyede (kb. 1 milliárd ember) él ezekben a környezettudatosan működő városokban. A legnagyobb kihívás a nagyvárosok előtt áll: a világon 230 kétmilliósnál több lakosú város van, amelyből 45 megaváros (lakossága elővárosokkal együtt eléri a 10 millió főt). A városok felelnek a globális energiafelhasználás és szén-dioxid-kibocsátás 75 százalékáért - kiemelten fontos feladat városok fenntarthatóbb irányba való elmozdulása

A fejlett világ legtöbb nagyvárosában a népesség csak csekély számban növekszik (évente átlagosan kevesebb, mint 1 százalékkal) és körülöttük egy szélesebb agglomerációs övezet alakult ki, ahová egyre több ember menekül ki a szennyezett, zajos és zsúfolt nagyvárosokból.

Ezekre a peremterületekre az egészségesebb környezet vonzza a lakosokat, illetve az, hogy szükség esetén könnyen és gyorsan elérhetik a belvárost.

1
Égbe felnyúló, otthont és munkahelyet nyújtó felhőkarcolók
1
Nagyvárosi élettereink a túlzsúfoltság miatt összeszűkülnek

A fejlődő társadalmak nagyvárosaiban más a helyzet: megtalálhatóak ugyan a nagyvárosokat jellemző pénzügyi, ipari, közigazgatási és egészségügyi központok, de ezek a lakosság nagy részének számára elérhetetlenek.

A városokat övező bódénegyedekben egyáltalán nincs, vagy fejletlen infrastruktúra, korlátozott az oktatás, a rendvédelem és a közigazgatás, vidékről ide a nyomor űzi az embereket.

Ennek ellenére a fejlődő országok városait évente 2-5 százalékos népességnövekedés jellemzi, amivel nem tud lépést tartani a fejletlen szociális háttér.

A kis területre összezsúfolódó, ingatag hajlékokban élő, helyenként 100 ezer fő / km2 népsűrűséget is meghaladó néptömeg (átlagban minden 10 négyzetméterre jut 1 ember (!) a közterületeket is beleértve) védtelen a környezeti és a természeti katasztrófákkal szemben.

A bódévárosok, gettók csatornarendszere (ha egyáltalán van) már amúgy is túl van terhelve, már egy nagyobb eső is elöntheti a területet, rengeteg szennyet juttatva a városon áthaladó folyókba és az utcákra, ami kockáztatja az eleve szűkös édesvízkészletet is.

Az egészségügyi rendszer hiányosságai miatt bármilyen kialakuló fertőző betegségből tömeges megbetegedés és akár világjárvány is lehet, mert ezeket a nagyvárosokat repülőgépek tucatjai-százai hagyják el naponta.

1
Nyomornegyedek világunk különböző részein
1
Enyhítsünk a társadalmi és anyagi egyenlőtlenségekből fakadó feszültségeken: segítsük, támogassuk a rászorulókat!

Mindezekből érzékelhető, hogy a túlnépesedés és a fokozódó urbanizáció miért tartozik a közeljövő legsürgetőbb feladatai közé - ahogyan az is óriási kihívás, hogyan lehetséges a város lakosság kilátástalan körülmények között nyomorgó, egyre nagyobb része számára biztosítani az emberhez méltó körülményeket.

A növekvő gazdasági és ellátási gondok, a társadalmi és anyagi egyenlőtlenségek, a túlzsúfolt közös életterek, a nélkülözés, illetve az oktatás hiánya mind-mind megoldandó problémák, amelyek megfelelő kezelésük hiányában komoly társadalmi nézeteltérésekhez, zavargásokhoz vezethetnek a jövőben a városokban és más, nagy népsűrűségű területeken.

A növekvő populáció és a környezeti hatásokat fokozó éghajlatváltozás miatt számos szolgáltatásra nemcsak a jövőben, már ma is egyre nagyobb igény van, mert 8 milliárd ember menedzselése, igazgatása hatalmas feladatot jelent a kormányzati és felügyeleti szervek számára, ami a nagy nyomás alatt álló élelmiszer termelés mellett felértékeli az élet- és vagyonbiztonsággal foglalkozó szolgáltatásokat is - több tűzoltóra, mentőre és rendőrre van (és lesz) szükség.

1
Az urbanizációnak nagyon nehéz gátat szabni: egyelőre csak az extrém domborzat és a tengerek képesek útját állni
1
Éreztél már így? Rohanó világunk elől néha jó lenne elbújni egy nyugodt, titkos helyre...

A városba költözéssel az emberek elvesztik a kapcsolatot a vidékkel és mivel nem szembesülnek vele, nem is érzékelik, hogy milyen súlyú folyamatok zajlanak a természetben – sokszor még a közeli, számukra kézzelfogható tájban zajló változásokat sem látják meg.

A globális léptékű történéseket még nehezebb megérteni - azonban mind a közeli, mind a globális folyamatokat meg kell érteni ahhoz, hogy tenni lehessen a kedvezőtlenné vált változások ellen.

Ebben segíthet a hatékony oktatás és tájékoztatás - ez az embereket kibillentheti megszokott ritmusukból, elérheti, hogy felnézzenek és elgondolkodjanak, mit kell másképpen cselekedniük, mit nem lehet úgy folytatni, ahogyan eddig tették.

Kétségtelen, hogy az oktatás lesz a jövő egyik húzóágazata: amellett, hogy megalapozza a társadalmi és gazdasági stabilitást, elősegíti, hogy a jövő generációi a körkörös gazdaság felé tereléssel a fenntarthatóság útjára lépjenek.

200 évvel ezelőtt, amikor létrehozták a modern iskolarendszer alapjait, még abból indultak ki, hogy a fiatalok a műveltség mindegyik területén megbízható, a tudományok mindenkori állásának megfelelő ismereteket szerezzenek.

Ma ez már lehetetlen, mert a civilizáció fenntartásához szükséges tudományos tudás mennyisége és bonyolultsága kizárja, hogy annak alapjait bárki egészében elsajátítsa.

Ezért az oktatás fő feladata sem lehet többé a felgyülemlett irdatlan tudástömeg átadásának erőltetése, hanem módosul a szerepe: legfontosabb feladatai kell tartoznia a tanuláshoz és önálló véleményformáláshoz nélkülözhetetlen készségek és képességek fejlesztése, az alapvető műveltségelemek elsajátításának elősegítése, a kreativitás bátorítása és nem utolsósorban a tudásszomj felkeltése, a tanulni akarás képességének kialakítása, erősítése [21].

Mindezek azt jelentik, hogy az oktatásnak nem versenyképes munkaerőt, hanem kultúrembereket, jó állampolgárokat kell nevelnie.

Nem a piac igényeit kell kiszolgálnia, hanem az oktatás intézményének és az onnan kikerülő fejlett készségekkel és önálló véleménnyel rendelkező embereknek kell irányítania a piacot.

Ez a változás környezetnek is jót tesz: a sikeres oktatási rendszerből kikerülő emberek könnyebben megértik a környezeti problémák összefüggéseit és hatékonyabban tudnak fellépni ellenük.

1
A környezettudatos oktatás és a fenntartható fejlődés tantervbe emelése kulcsfontosságú a természeti erőforrások jövőbeni felelős felhasználása szempontjából

Helyreállítás


A népesség növekedés problémája olyan környezeti hatás, amit nem helyreállítani, hanem megállítani kell, illetve ennek a stabilizált állapotnak a fenntartását kell ezután hosszú távon biztosítani.

Emellett gondolni kell a sok más - emberi tevékenységek által kiváltott - környezeti problémára is, ezek helyreállítási és megelőzési lehetőségeit is számba kell venni.

A tájékoztatás és tudatosítás folyamatát egy nagyon hatékony világszintű kampánynak kell véghez vinnie, ami által az emberek megértik, hogy a földi erőforrások szűkösek.

Ezért az informatika és a digitális technológia hatalmas potenciállal rendelkező eszközeit sokkal nagyobb arányban kell felhasználnunk a környezetvédelem területein is, mert a környezetvédelemnek is ugyanolyan hatékony eszközei, mint a fejlődésnek.

1
Használjuk fel a digitális technológiát és készítsünk környezet- illetve természetvédelmi területeket támogató digitális megoldásokat, illetve minden gyermek számára elérhető környezetvédelemmel kapcsolatos játékokat és oktató szoftvereket!

Olyan globális hálózatba szerveződött világunk van, amelyben az információ másodpercek alatt eljuthat egyik pontból bármely másikba.

A felelősségteljes és környezettudatos életvezetést beállíthatnánk normaként egy új magatartásforma követéséhez - hiszen a technológia adott hozzá, hogy a Földön mindenhova eljusson.

Mire használnánk a technológiát, ha nem arra, hogy egy jobb és élhetőbb világot hozzunk létre a segítségével?
1
Népszerű vagy az interneten? Sok ismerősöd van, vagy sok ember követ téged? Akkor Te nagyon sokat tudsz segíteni! Élj környezettudatosan és szociális csatornáiddal segíts abban, hogy az életmódváltásoddal járó élmények másokra is hatással lehessenek!
Eldobható társadalomban élünk.

Ez egy olyan fogalom, amely hűen visszaadja a Föld erőforrásaihoz való mértéktelenül pazarló hozzáállásunkat.

Kimerítjük a földi erőforráskészleteket, beszennyezzük a bolygót, kíméletlenül bánunk a növényi- és állati életformákkal - ráadásul ezzel a felelőtlen magatartással óriási feszültségeket gerjesztünk az emberi közösségekben is.

Hogyan működik a jelenleg több, mint 90 százalékot képviselő lineáris gazdaság? Termeld ki, gyártsd le, használd és utána dobd el, minél gyorsabban [24]. Ez a gazdasági rendszer a természeti erőforrások óriási tömegére támaszkodik, amit végül egyre növekvő mennyiségű hulladékká alakít át.

1
A pazarlásba torkolló fogyasztásra ösztönzés csapdájában vagyunk
1
Black Friday: egyre többen azonosítják a pazarlással, illetve a felesleges vásárlásra és a túlfogyasztásra való ösztönzéssel - hiszen a számunkra fontos termékekkel nem várunk heteket, hónapokat, hanem megvesszük, amikor igazán szükségünk van rájuk. Pedig a nagy áruházi akciózásokat másképp is lehetne értelmezni: népszerűsíthetnék azokat a termékeket, amelyek készítése és felhasználása környezetbarát, illetve minőségi alapanyagaik miatt hosszú élettartamúak
1
Mit gondolsz erről a fogyasztói társadalmat ábrázoló illusztrációról?

A legtöbb - főleg digitális - termék néhány év után teljesen eltűnik a piacról a technológia fejlődése, vagy konstrukciós problémák miatt.

Ezeket a megvett termékeket nehezebb eladni, vagy megjavítani, illetve a fogyasztói piac által gerjesztett elavultság érzete miatt új termék megvásárlására késztetnek bennünket.

Ennek ellensúlyozására sokkal több ökológiailag kedvezőbb hatású, időtálló, minőségi termékre lenne szükség.

Az igazi, valódi megoldás a globális gazdaság korforgásossá átalakítása lenne, amellyel az anyagok újrafelhasználásával kevesebb nyersanyag-kitermelést és hatékonyabb gyártást végeznénk, illetve kevesebb hulladékot termelnénk.

Vannak olyan kezdeményezések (például az iFixit.com [9]), amelyek alternatívát igyekeznek nyújtani a rendkívül pazarló viselkedésre és arra ösztönzik az embereket, hogy ne dobják ki, hanem javítsák meg a hibás eszközeiket.

Keress Te is hasonló nagyszerű, pazarlást csökkentő kezdeményezéseket és továbbítsd ismerőseidnek is!

Miért helyes út, ha meg tudjuk hosszabbítani használati eszközeink életciklusát?
Mert a meghibásodott eszközök, készülékek nem végzik automatikusan a szemétben, amivel rengeteg természeti erőforrást, energiát, hulladékot és nem utolsósorban pénzt takarítunk meg.

Az otthoni javítás azonban csak akkor igazán hatékony, ha a gyártók is támogatják a javításhoz való jog kiszélesítését és biztosítják az anyagilag elérhető, könnyen beszerelhető, moduláris cserealkatrészeket, amivel jelentősen megnövelhető a termékek használati ideje és nagy mértékben csökken az elektronikai hulladék mennyisége.

1
Képes vagy megjavítani szinte mindent, ami csak tönkremegy - a számítógéptől a hegedűig. Fejleszd a képességeidet és menni fog!
1
Franciaország 2019 végén megszavazta a "hulladékmentesség a körforgásos gazdaság érdekében" jogszabálytervezet [18] és ezzel felvette a harcot az idő előtti elavuló és hulladékká váló termékekkel szemben, amivel nagy lépést tett a termékek javíthatósága felé. Javíthatóságuk alapján 1-10-ig értékelik a termékeket (az alkatrészek minősége, beszerezhetősége, szétszerelés nehézsége és a technikai infók hozzáférhetősége alapján). Ezt az értéket, illetve az alkatrészek árát a gyártóknak kötelezően fel kell tüntetniük, a kiskereskedőknek pedig meg kell adniuk, hogy az alkatrészek mennyi ideig lesznek elérhetőek. A nem javítható (pl. ragasztott) termékeket betiltják, a javítható termékek szakszervizes javítását pedig kedvezmények biztosításával olcsóbbá teszik

Nemcsak a digitális és egyéb eszközökkel bánunk mérhetetlenül pazarlóan, hanem az élelmiszerrel is. A felmérések szerint évente 2.5 milliárd tonna élelmiszert dobnak ki a termelők, kereskedők és fogyasztók, ami az élelmiszertermékek 25-30 (egyes felmérések szerint 40) százalékát teszi ki!

A feleslegesen legyártott élelmiszerek és az ételhulladék a globális üvegházhatást okozó gázkibocsátás 10 százalékáért felel - az élelmiszerrendszer természetre és a klímára gyakorolt káros hatásai óriásiak.

Törekedj arra, hogy ne pazarolsz el és nem dobsz ki ételt, mert az gyakran a lefolyóba, a WC-be kerül és a vizet szennyezi, vagy a kommunális hulladékot gyarapítja, amit elégetnek, illetve hulladéklerakókba kerül, ami levegő-, talaj- és talajvíz szennyezéssel jár!
1
Te mihez kezdesz megmaradt ételeiddel?
Mit lehetne tenni, hogy ne pazaroljunk el annyi ételt?

Tudatosítani az emberekben, hogy ez egy valós probléma és szervesen kapcsolódik az életünk minden területéhez: a vásárláshoz, a főzéshez, az étkezéshez, a munkához, a hobbihoz és más szabadidős tevékenységekhez, a hulladék képződéséhez és szétválogatásához.

Befolyásol bennünket az elérhető ételek csomagolása, kiszerelése, mennyisége, ára, lejárati ideje és akciózása, a kulináris hagyományaink, a főzésre szánt időnk, a fáradtságunk és a berögződött szokásaink (pl. nem esszük kétszer ugyanazt, vagy a vendégek számára több étel készítünk, nehogy valaki éhen maradjon).

1
Megterített, étellel megrakott asztal: vajon minden étel elfogy majd?

A városok és a háztartások is sokat tehetnek az élelmiszer pazarlás ellen.

A városok elsősorban a pazarlás mértékének felmérésével, nyomonkövetésével és ehhez igazodó intézkedéseivel segíthet: tájékoztatja a lakosokat (online, illetve tv-, rádió-, sajtó- és közterületi kommunikációs kampánnyal), visszanyeri és újra elosztja a maradékot, jótékonysági partnerségeket hoz létre (pl. szupermarketek, élelmiszerbankok és önkormányzati intézmények között), képzési hálózatot épít (ahol a résztvevők megoszthatják egymással a tapasztalataikat), szolidaritási (élelmiszer megosztó) hűtőszekrények helyez ki, népszerűsíti a fenntartható élelmiszereket, észszerűsíti és csökkenti az élelmiszer csomagolásokat - tehát végeredményben beilleszti élelmiszerrendszerét a körforgásos gazdaságba.

1
A madáretetésnek nem ez a megfelelő módja

A háztartásoknak nyitottnak kell lenniük a kampányokban megosztott, mindennapi életre és tevékenységekre vonatkozó tippekre és tanácsokra. Megismerhetik a pénztakarékosság, a kertészkedés, a komposztálás, az előre tervezés, az élelmiszer tárolás, tartósítás, elkészítés, és felhasználás trükkjeit.

Külön érdekes az "Eat This First" kampány, amely arra ösztönzi az embereket, hogy hűtőszekrényeikben különítsenek el helyet a leghamarabb elfogyasztandó élelmiszereknek, hogy azok fogyjanak el először.

Mielőtt bevásárolni indulsz, szánj arra időt, hogy megismerd hűtőd és éléskamrád tartalmát!

Az élelmiszereken kétféle lejárati dátumjelöléssel lehet találkozni: a minőségmegőrzési idővel és a fogyaszthatósági idővel [26].

A minőségmegőrzési idő lejárta nem feltétlenül jelenti azt, hogy a terméket ki kell dobni, hiszen ez a típusú dátumjelölés a tartósabb termékeken szerepel (pl. száraztészta, rizs vagy konzervek). Lehet, hogy az ilyen áru minősége már nem lesz olyan, mint a friss terméké, de fogyasztható marad, amennyiben a gyártó ajánlásának megfelelően tároltuk és a csomagolás bontatlan, sértetlen.

Bontsuk ki az élelmiszert és vegyük szemügyre, szagoljuk meg, kóstoljuk meg - ha a normál termékhez képest nem tapasztalunk számottevő elváltozást, a lejárt minőségmegőrzési idejű terméket elfogyaszthatjuk.

A fogyaszthatósági idővel (amely általában gyorsan romló termékeknél használatos, pl. készételek, hús, húskészítmények, fagylalt, tejtermékek) azonban már nem szabad kísérletezni: ha az élelmiszernél ez lejár, dobjuk ki még akkor is, ha sajnáljuk elpazarolni, mert elfogyasztása komoly egészségügyi gondokat okozhat.

1
Csökkentsük az élelmiszer pazarlást azzal, ha a minőségmegőrzési és fogyaszthatósági határidőket figyelembe még esélyt adunk a lejárt élelmiszereknek
1
A fagyasztás ugyan növeli az áramfogyasztást, de kiváló módja az élelmiszerhiány és a pazarlás elkerülésének. Ha van fagyasztód, akkor a hatékonyságot is figyelembe véve igyekezz megtölteni. Szinte bármit, bármeddig le lehet fagyasztani (a kenyértől, sajttól és a tojástól a zöldségekig, gyümölcsökig, vagy a főtt tésztáig), de a legjobb, ha fagyasztás után 3-6 hónappal felhasználod az ételt, illetve kiengedett élelmiszert már ne fagyassz le újra
1
A tartósító eljárások közül befőzés mellett az aszalás is nagyszerű módja a pazarlás elkerülésének. Az aszalás a beltartalom megőrzése tekintetében még a befőzésnél is előnyösebb, mert a gyümölcsben lévő hőérzékeny vitaminok (pl. A és C vitamin), a különböző enzimek, ásványi anyagok, rostok mind megőrzésre kerülnek, illetve a hibás, vagy fonnyadt gyümölcsök is aszalhatóak. Az aszalás lényege a víz elpárologtatása, amit nem túl magas hőmérsékleten végzünk (napon, radiátor mellett, cserépkályha tetején, vagy alacsony hőfokú sütőben). Nem kell hozzá sem tartósítószer, sem cukor, sem más adalékanyag - az eredmény pedig egy csomagolásmentes, egészséges táplálék. Aszalni nemcsak gyümölcsöt lehet, hanem gombát, zöldséget, gyógy- és fűszernövényeket, vagy akár húst is. Ha pedig ajándékozásról van szó, mennyivel környezettudatosabb dolog saját készítésű gyümölcs aszalványt ajándékozni, mint egy agyoncsomagolt, fél világon átutaztatott csokoládét...
1
A szárítás szintén az élelmiszerek, fűszernövények hosszabb tárolásának, későbbi felhasználásának igen jó módszere. A kiszárított növények megőrzik illatukat, aromájukat és hatóanyagaikat is
1
A tartósítás másik nagyszerű módja a savanyítás. Számtalan zöldség, gyümölcs fermentálható (erjeszthető)/savanyítható (sőt a kovászos kenyér és a sör is fermentáció útján készül). Ilyen jellegzetes ételek a savanyú káposzta, a kovászos uborka, az indonéziai tempeh, a japán natto és számos más étel, amelyek sok nemzet konyhájában fellelhetők. A savanyított ételek hosszan eltarthatóak és nem feltétlenül igényelnek hűtést (bár a hideg meghosszabbítja elállásukat).

Felmerül a kérdés, hogy megéri-e foglalkozni a befőzéssel, az aszalással, vagy a szárítással? Nézzük csak meg a boltban kapható termékek címkéjén a hozzávalókat: mi minden van egy üveg szörpben, vagy egy kenyérben - és miután jogosan megrémültünk, megértjük, hogy megéri-e.

Miért vennénk meg ezeket a termékeket, illetve sok-sok csomagolóanyagukat, amikor magunk is elkészíthetjük őket és hozzávalóikat a kertben (vagy városban balkonládában, közösségi kertben) is megtermelhetjük és eltehetjük későbbre?

Jobban élni lehetséges úgy, hogy több munkával több pénzt keresünk, de úgy is, hogy kevesebbet költünk és még örömünket is leljük benne - mert más utat, a környezetet és az egészségünket megóvó utat választjuk.

A háztartások az élelmiszerek megtermelése mellett nagyban hozzájárulhatnak az élelmiszer pazarlás elkerüléséhez napi rutinjaik újragondolásával és csak a szükséges mennyiségű étel előállításával is.

Ha mégis több étel készül, mint amennyi elfogy, akkor üljünk le egy pillanatra és gondoljuk át, mi volt az oka és legközelebb hogyan lehetne megelőzni. Hiszen a pazarlással nemcsak a felesleges ételt dobjuk ki, hanem az előállításához szükséges energia és pénz is kárba vész.

A tudatos vásárlással és a tudatos élelmiszer-felhasználással amellett, hogy sokat spórolhatsz, a Földnek is kedvezel, mert kevesebb hulladékkal és kevesebb környezetszennyezéssel jár.

Milyen cselekvésekkel előzheted meg, hogy lejárt, vagy elkészített, de el nem fogyasztott ételek kerüljenek a kukába, vagy a lefolyóba?
Annak érdekében, hogy ne legyen kidobott ételed, sokat tehetsz [27]: tervezd meg előre a heti menüt (ezzel csökkented a gyorséttermi házhozszállítások számát is), készíts bevásárlólistát (így nem vásárolsz felesleges termékeket), figyelj a termékek címkéjére (az összetevőkre és a lejárati időkre odafigyelve nem veszel allergén, vagy lejárathoz közeli ételt), bevásárlás előtt nézd át a kamrát és a hűtőt (így nem veszel feleslegesen már otthon lévő terméket), nagyobb mennyiséget csak tartós élelmiszerből vásárolj, romlandóból pedig csak annyit, amennyit rövid időn belül elfogyasztasz, tedd előre a kamrád és hűtőd polcain a hamarabb megromló, vagy hamarabb lejáró élelmiszert és azt használd fel előbb, illetve fagyaszd le a felesleget, komposztáld a keletkező élelmiszer hulladékot.
1
Ha olyan helyen élsz, ahol lehetőség van állatok tartására, akkor ők nagyszerű "komposztálók" lehetnek. A komposzt nem más, mint a szükségtelenné vált anyagok biológiai átalakítás utáni újra hasznosítása. Kevesen gondolnak rá, hogy pl. a ház körül élő kutya vagy macska elég sok, fölöslegessé vált ételt megeszik – hiszen ezzel változatosabb lesz az ő étrendjük is. Hasonlóan jó megoldás, ha csirkéket vagy kisebb méretű fürjeket tartasz. Ezek az állatok tojásokkal hálálják meg a gondoskodásodat. A szabadon tartott csirkék – ha elég nagy terület van a számukra – sokat legelnek, megeszik a zöldhulladékot is. A csirkék trágyája – kis mennyiségben – nagyon hasznos a növények számára, hiszen ideális nitrogénforrást jelent

A 20. század végétől világszerte intenzív terjedésnek indultak a nagyáruházak, bevásárlóközpontok.

Hamarosan a belföldi termékek és a szomszédos országok árucikkei mellett távoli tájakról, más kontinensekről származó termékeket is megvásárolhattunk - a határt csak a pénztárcánk szabta meg.

Az áruházak nyújtotta hatalmas kínálat, az egy helyen, egyszerre történő nagybevásárlás lehetősége és az autók nagyarányú elterjedése olyan kényelmet nyújtottak az embereknek, amelyek háttérbe szorították a vidéki kisgazdaságokat (illetve az emberek hajlandóságát az önfenntartásra és az önellátásra) és előnybe helyezték a nagy produktummal és kedvezőbb áraikkal az egyre növekvő keresletnek eleget tevő monokultúrás nagygazdaságokat és az nagyüzemi állattenyésztést.

Ezt a folyamatot erősítette (ahogy ma is) a népességnövekedés és az emberek városokba való folyamatos beköltözése is, akik amellett, hogy egyre nagyobb igényt támasztanak a termeléssel szemben, még az élelmiszer előállító gazdaságból is kiesnek (döntsd el, hogy ez utóbbi igaz-e akkor is, ha egyes városok peremterületén álló, városi embereket foglalkoztató gyárak traktorokat és más munkagépeket adnak a mezőgazdaságnak).

A városba való költözés tehát amellett, hogy egyre nagyobb mezőgazdasági területeket igényel, erősíti a szállítási tevékenységeket is, mert csökken azoknak az embereknek a száma, akik saját földterülettel rendelkeznek - akiknek esélyük van az önellátó életre - amellyel többek között a szállítást is vissza lehetne szorítani.

Tehát ez a - bármit, bárhonnan, egy helyen megvásárolhatóan - kényelem negatív irányt vett, mert túlterheli a földeket és az óceánokat, intenzíven szennyezi a földet, a vizet és a levegőt, illetve gyakran túlfogyasztásba torkollik át, ami pazarlással és mérhetetlen mennyiségű hulladékkal jár együtt.

Hogyan tudsz hozzájárulni a túlfogyasztás okozta környezeti problémák csillapításához?
Egyrészt törekedj arra, hogy országon belüli, vagy még inkább lakóhelyedhez közeli, helyi gazdaságoktól, piacokról vásárolj termékeket!
Másrészt térj át arra a módszerre, amely esetében a túlfogyasztás csökkentése - sőt elkerülése - egyszerű és természetes módon gyakorolható.
Ez pedig az önfenntartás irányába való elmozdulás.

Az önfenntartás nem elmélet, hanem élő gyakorlat. Az önfenntartásra törekvő életmódban kizárt a túlfogyasztás - nagyon pontosan megmutatja, hogy mennyit lehet fogyasztani: semmiképpen nem többet, mint amit megtermelünk! Ebben az életformában nem dobunk ki még használható dolgokat, csak azért, mert már kapható egy trendibb új.

Sok embernek lehetősége van megtermelnie az alapvető élelmiszereket magának és családjának, ha van egy kis termőföldje (saját kertjében, vagy nyaralójánál), vagy ha van egy terasza balkonládákkal.

Ha többet termelsz, mint amennyire szükséged van, azt kistermelőként eladhatod: a gyakorlat az, hogy az áruházakban megvásárolhatókhoz képest népszerűbbek, könnyebben eladhatóak a háztáji gazdaságokban készült élelmiszerek (pl. zöldség, gyümölcs, hús, tej, sajt, tojás), mert sok ember jobban megbízik ezekben a termékekben (többek között mert kevesebb adalékanyagot és vegyszert tartalmaznak).
Jövőnk alakulását határozottan befolyásolni fogja, hogy hányan és mekkora mértékben leszünk képesek áttérni az önfenntartó életmódra.
1
Jó példa az önfenntartásra a tanya. A tanyasi életformában nincs pazarlás! Látogass el tanyasi közösségekbe és gondold meg, belevágnál egy ilyen életformába? Ennek is, mint minden életformának vannak előnyei és hátrányai. Akkor hozhatsz megalapozott döntést, ha megismerkedsz működő tanyákkal. A tanyasi életre csak kevesen akarnak, vagy képesek átállni, de aki megteszi, a városi létformánál sokkal kiegyensúlyozottabb életet élhet!
1
Takaros település Németországban. A helységek irányító hivatalai is hozzájárulhatnak ahhoz, hogy a lakók többet tegyenek a fenntartható életért. Támogathatják, erősíthetik árusítóhelyek, piacok létrehozásával a helyi termelést, az önellátásra késztetést és kertek jobb kihasználását. A helyi újságban készíthetnek rovatokat a jobb vízfelhasználással, az ételpazarlás elkerülésével, a gondozott környezettel, a takarékos energiafelhasználással és a kevesebb hulladékképződés gyakorlataival kapcsolatban. Kiírhatnak gyerekeket, fiatalokat megcélzó pályázatokat, amelyek a körülöttünk lévő környezeti hatások enyhítésére vonatkoznak az egyszer használatos termékek csökkentésétől kezdve a pazarlást és túlfogyasztást elkerülő tudatos vásárlásokig
"Egyre többet és többet tehetsz, de a legjobb mottó mégis az, hogy ne pazarolj! Ne pazarold az elektromosságot, ne pazarold a papírt, ne pazarold az ételt! Éld úgy az életed, ahogy szeretnéd, csak ne pazarolj! Vigyázz a természeti világra, és a benne élő állatokra, növényekre is. Ez az ő bolygójuk is, nem csak a miénk!" (Sir David Attenborough)
1
Már számtalanszor bebizonyítottuk, hogy nincs számunkra megoldhatatlan feladat. Ezt a ránk jellemző kitartást, kreativitást és innovativitást most arra is fel kell használnunk, hogy megvédjük és megőrizzük a természetet

Ahhoz, hogy hatékonyan felléphessünk a globális környezeti problémákat okozó túlfogyasztás elkerülése érdekében, először a természethez való hozzáállásunkat kell(ene) megváltoztatnunk.

Mindent legyőzni akaró és mindent magához húzó magatartásunk beparcellázta és ellenőrzése alatt tartja az egész Földet.
1
Megismertük és felosztottuk a Föld minden szegletét. Beárazzuk és adjuk-vesszük a természetet.
Most ahhoz is fel kell nőnünk, hogy megértsük, hogy ez mekkora felelősséggel jár.

A Föld fele mezőgazdasági terület, de a másik fele sem mentes az emberi beavatkozásoktól (erdőirtások, erdőégetések, mocsarak és más vizes élőhelyek lecsapolása, intenzíven bővülő infrastruktúrák (városok, úthálózatok, repülőterek, mezőgazdasági területek, ipartelepek stb...) és a rengeteg, mindenhova eljutó, különböző típusú szennyezés.

A problémát enyhíteni azért nehéz, mert az igények gyakran lokálisan képződnek (pl. az adott helység bővülő népessége miatt élelmiszerhiány lép fel) és az egyenkénti kiszolgálásukkor nem érzékelhető a sok-sok - mindenfajta - igény generálta közeli és távoli nyersanyag elvonás és termelés növelés következtében a természetbe való beavatkozás globális mértéke.

A mindennapi életükkel magukat teljes mértékben lefoglaló emberek közvetlen környezetükben tehát nem érzékelik súlyuknak megfelelően a problémákat, ezért tenni sem akarnak/tudnak ellene - sőt, adott esetben azt sem tudják, miért kellene tenni bármit is.

Pedig a légi felvételeken látható igazán, mennyire átalakítottuk a bolygó felszínét.

1
Emberi tevékenységeink teljesen átalakítják a tájképeket
1
Leleményességünkkel még a dombos, hegyes területeket is termőföldekké alakítjuk át
1
Alkalmazkodunk a helyi domborzati sajátosságokhoz - ahol rizstermesztés az elsődleges élelmezési forrás
1
Nincs előttünk feltérképezetlen terület - hegység keresztül-kasul behálózott utakkal

Mit tehetsz?

Ha kerttel, nagyobb birtokkal, vagy mezőgazdasági területtel rendelkezel, hasznosítása közben mindig hagyj helyet benne a természetnek is!

A becslések szerint egy embernek a kulturált életfeltételeihez (lakás, út, iskola, kórház stb.) 800 négyzetméterre van szüksége.

Ha az emberi népességnövekedés a jelenlegi tendenciát fogja követni, 500 év múlva minden egyes ember számára mindössze 1 négyzetméter állna rendelkezésére.

Ez a kis játék a számokkal rámutat a jelenlegi növekedési tendencia tarthatatlanságára.

1
Azt mondják, a város soha nem alszik - nagyvárosok teljes kivilágításban. Mérhetetlen energiafelhasználással együtt járó lenyűgöző látványvilág.

Nincs másik bolygó, ahová a népesség egy részét - számukra ott élhető feltételeket teremtve - áttelepíthetnénk.

Nincs hová elmenekülni a problémák elől - be kell ezt látnunk és el kell kezdenünk megoldani őket.
1
Rengeteg környezeti problémával küzdünk - a legnagyobb kérdés azonban a következő: hogyan fogjuk kielégíteni eget verdeső energiaigényünket?

Kinőttük a Földet. Szívesen terjeszkednénk.

Amikor éjjel feltekintünk az égre, láthatjuk a Holdat.

Csodálatos látvány - sokan vagyunk, akik szívesen megnéznénk közelebbről is, sőt esetleg rá is lépnénk...

A Hold távolról szép, de a földi életre közvetlen módon alkalmatlan.

Nincs légköre, kopár felszíne barátságtalanul köves és poros, illetve a földi gravitációnak mindössze egyhatodával rendelkezik.

Légkör hiányában a világűrből érkező kisebb-nagyobb törmelékek órási sebességgel (a Föld körüli keringéshez szükséges minimális, másodpercenkénti 8 kilométeres sebességnél is gyorsabban), akadálytalanul jutnak le a felszínig, ahová becsapódva méretüktől függő krátert hoznak létre. (A Föld légköre védi az életet: a legtöbb kozmikus törmeléket kiszűri, elégeti, így el sem jutnak a felszínig.)

1
A Hold szép, de a Föld hozzá képest lélegzetelállítóan csodaszép!

A Holdra életet áttelepíteni talán csak búra alá lenne lehetséges, azt is a földiéhez képest csak csekély számban és nagyon korlátozott módon.

Ha sikerülne is egy nagyszabású áttelepítési művelet, a Hold kis méretei miatt képtelen lenne népességi gondjainkat megoldani - ezért jelenleg inkább a mélyében rejlő, kitermelhető ásványkincseket veszik számításba.

A bolygók közül számba vehető még a pokolian forró, kénsavas felhőkkel, hatalmas viharokkal és szén-dioxid légkörrel rendelkező Vénusz (ami légköre miatt az üvegház ideális példája), vagy az Antarktisznál is zordabb Mars [20].

Sem a Hold, sem a Vénusz, sem pedig a Mars felszínén nincs folyékony víz (utóbbinál keresik a nyomát, de a kutatások szerint ha időszakosan van is megolvadt víz a felszínen, az nagyon savas és sós, illetve hamar elpárolog az átlagosan -60 Celsius-fokos hőmérséklet és a roppant alacsony légnyomás következtében) - felszínükön tehát nincsenek élethez illeszkedő körülmények, így élő természetről szó sem lehet.

1
Földünk szomszédjai - balra a Vénusz, jobbra a Mars

A kérdés ezért a következő:

Miért akarnánk az élethez tökéletesen alkalmatlan, barátságtalan helyeken lakni a gyönyörűségesen szép Föld helyett?
Miért nem teszünk meg inkább mindent, hogy megőrizzük a földi élet csodáját, az egyedülálló TERMÉSZETET, amelyhez foghatóan szépet még álmodni sem lehet?
1
Rendkívüli szép hegyvidéki táj - de nézd csak meg jobban saját környezetedben a természetet: az is gyönyörű!

Megelőzés


Míg sokan azt feltételezik, hogy a népesség stabilizálása, sőt csökkenése elkerülhetetlenül ártana a gazdaságnak, demográfiával és fenntarthatósággal foglalkozó kutatók megállapították [30], hogy az alacsonyabb termékenységi arány 2055-re nemcsak alacsonyabb kibocsátást, kevesebb szennyezést, hanem 10 százalékos egy főre jutó jövedelemnövekedést is eredményezne. Emellett az alacsonyabb termékenységi ráta a nemek közötti egyenlőségre is pozitív hatással lenne.

Az emberi populáció további növekedésének visszaszorítása azonban rendkívül összetett probléma, amelyet - megvizsgálva a kiváltó okokat - eltérően kell kezelni a fejlett és a fejlődő országokban.

1
Tokió látképe, illetve digitálisan eltorzított kép egy Osakai gyalogátkelőhelyen áthaladó gyalogosokról. Sir David Attenborough szerint a népesség növekedését japán mintára lehetne megállítani [31]. Japán lakossága 2005 óta folyamatosan csökken, társadalma minden más országnál gyorsabban öregszik. Az okok: a világ egyik legalacsonyabb termékenységi rátája és a legmagasabb várható élettartam. Az élettartam növekedése a jobb táplálkozásnak, a fejlett orvosi és farmakológiai technológiáknak, a jobb életkörülményeknek és az intenzív gazdasági növekedésnek köszönhető. Az alacsony termékenységi ráta összetett gazdasági és kulturális folyamatok következménye, amelyek összetevői többek között a magasabb iskolázottság, az urbanizáció, a nukleáris (önellátó, önmagát fenntartó) családi háztartások növekedése (a nagycsalád helyett), a munka és a magánélet rossz egyensúlya, a későbbi és kevesebb házasságkötések, a nők fokozott részvétele a munkaerőpiacon, a bérek és az élethosszig tartó foglalkoztatás csökkenése, illetve a nemek közötti nagy bérszakadék, a zsúfoltság miatt egyre kisebb életterek és a gyermeknevelés magas költségei [32].

Az országok tekintetében sok olyan korlátozó tényező van, ami gátat szab a lehetőségeknek: pszichológiai, kulturális, képzési (vagy inkább képzetlenségi), vallási, illetve a régi megszokásokon, hagyományokon, hiedelmeken alapuló nézetek.

A szakértők úgy gondolják, hogy mindenképpen el fog jönni a szükség ideje és le fogja dönteni ezeket a korlátokat.

Azt viszont mindenképpen el kellene kerülnünk, hogy ezt egy óriási tömegnyomor előzze meg.

"Amikor 1972-ben "A növekedés határai" című, úttörő jelentőségű sikerkönyv [23] megjelent, az emberiség bolygóra gyakorolt hatása még a fenntartható szinten belül volt.

A könyv megírásának célja az volt, hogy lassítsunk a növekedés ütemén, ne lépjük át a Föld eltartóképességét.

Azóta ezeket a határokat átléptük - a hatalmas érdeklődés és a gondolkodásunkat máig befolyásoló koncepció ellenére a könyv következtetéseit az emberiség nem szívlelte meg - a modern iparon alapuló világ alapvető folyamatai már néhány évtizedre rá fenntarthatatlanok lettek.

Dennis L. Meadows, a könyv társszerzője a könyv 50 éves évfordulója alkalmából 2022-ben adott interjúján [11] a következőket mondta:

"1972-ben még az volt a kérdés, min kell változtatnia az emberiségnek, hogy a természet erőforrásai által megszabott korlátokon belül maradjon. Már nem érvényes a régi kérdés, hogy hogyan lassíthatnánk a növekedést: arra kellene rájönnünk, hogyan térhetünk vissza a fogyasztás olyan szintjére, ami a bolygó számára még elviselhető.
Ez a bolygó nem képes arra, hogy 8 milliárd embert tartson el azon az életszínvonalon, amit jelenleg elvárunk. Csakhogy ahogy a klímaváltozás, úgy az erőforrásaink felélése is hosszú távon érezteti hatását: ez pedig megnehezíti, hogy felmérjük a következményeket és reagáljunk rájuk.
Az evolúció során a Homo sapiens számára az itt és mostra fókuszálás bizonyult eredményes túlélési stratégiának, nem pedig a távoli veszélyek miatti aggodalom. Most először – ráadásul az evolúciós léptéknél sokkal gyorsabban, ezért társadalmi szintű változással – kellene elsajátítanunk egy új megküzdési módot.
A kihívást csak nehezíti, hogy a jelenlegi működés jelentős csoportok számára kifizetődő, a pénz és a hatalom forrását jelenti. A döntéshozók esetében sem a megértés hiányzott ahhoz, hogy levonják a munkájukból fakadó következtetéseket, vagy éppen kezeljék a klímaváltozást. Egyszerűen rövid távra terveznek. Csakhogy mire az ilyen horderejű problémák kellő súlyt érnek el ahhoz, hogy a cselekvéshez szükséges mértékű aggodalmat váltsák ki, a megoldásukhoz szükséges források már nem feltétlenül állnak rendelkezésre."
"1972-ben még a hullámvasút kasszájánál álltunk sorba. Mostanra bőven a kocsiban ülünk és várjuk, hogy mikor indulunk el lefelé." (Dennis L. Meadows)

Mi lehet a megoldás? A szennyezések és a klímaváltozás kezelése önmagában nem oldaná meg a problémáinkat, az igazi, fenntartható megoldáshoz a túlhasználatot, a pazarlást is el kellene felejtenünk, ugyanis a természet erőforrásai minden kontinensen fogyatkozóban vannak.

A könyv szerint a 2030-as évtizedtől kényszerű csökkenésnek fog indulni az emberi populáció a klímaváltozás és a természeti erőforrások kritikus csökkenése miatt.

A demográfiai robbanás tehát ökológiai fordulópont felé taszítja a világot, amely után társadalmi és ökológiai instabilitás következik és kiszámíthatatlan, hogy ezt az addig teljes korlátlansággal rendelkező, határokat nem ismerő emberiség miként fogja megélni, hogyan fogja tudni kezelni.

Demográfiai kutatók szerint a népességnövekedés lelassításának (sőt csökkenésének) leghatékonyabb módja a fejlett gazdaság és a jó életkörülmények.

Környezeti szempontból nézve a jobb életkörülmények biztosítása során azonban azt is szem előtt kell tartani, hogy a folyamat ne járjon túlfogyasztással, pazarlással, illetve a levegő-, a talaj- és a vízszennyezések növekedésével.

Donella H. Meadows, "A növekedés határai" című könyv másik szerzője szerint sok-sok apró dolgot megtehetünk a bolygó megmentése érdekében a takarékos izzók beszerzésétől az újrahasznosítási törekvéseken át az esőerdők megmentéséért szervezett adománygyűjtéshez való hozzájárulásig, de ez mind nem lenne elég.

Ezeknél a könnyű tetteknél és változtatásoknál többre van szükség ahhoz, hogy az emberi civilizációt és a természeti rendszereket, amelyek társadalmunk létét lehetővé teszik - megmenthessük.

"Tudjuk, hogy amire igazából szükség van, az az, hogy véget vessünk a korlátok nélküli népességnövekedésnek és a kapzsiságunknak. Valamint valódi igazságosságra és az ökoszisztéma megőrzésére van szükség." (Donella H. Meadows)

A szerző szerint mit jelent ez a négy, nem is olyan könnyű dolog, amit meg kellene tennünk?

- Egyéni szinten megállhatunk 1, vagy 2 gyermeknél, vagy úgy is dönthetünk, hogy nem lesz saját gyermekünk - és megtanuljuk más gyermekét szeretni.

- Meg kell határoznunk, mennyi az elegendő - ez kormányzati szinten azt jelenti, hogy a fejlődést az emberi (és természeti) jóllét és nem a nemzeti össztermék (GDP) növekedésével azonosítjuk. Az elegendő fogalma egyéni szinten nem jelent nélkülözést, hanem azt, hogy kiiktatjuk azokat bennünket folyton bombázó reklámokat, amelyek a felesleges vásárlásokra, az ész nélküli birtoklásra és közvetve a hulladékhegyek "táplálására" akarnak rávenni bennünket. Nem növeljük mások kapzsiságát azzal, hogy elhitetik velünk, hogy célunk a gazdagodás és a dolgok felhalmozásával járó üres elégedettség, nem pedig az, hogy emberségesebbek legyünk.

- Tudjuk, hogy addig lesz béke és nem élhetünk harmóniában a természettel, amíg bárki szegénységben él - ezt kormányzati szinten elő lehet segíteni oktatási lehetőségek biztosításával, bénító adósságok eltörlésével és olyan kölcsönökkel, amely a fenntartható termelékenységet, a méltányos kereskedelmet és a technológiák hozzáférhetőségét segítik elő; egyéni szinten pedig úgy, hogy törődünk azokkal az emberekkel, akiknek erre szükségük van, egészen addig, amíg elérjük, hogy már tud magáról gondoskodni.

- Mindannyian gondozhatunk egy kisebb földterületet - kertet, udvart, parkot, de vásárolhatunk egy nagyobb területet is és elérhetjük, hogy örökre védetté váljon. Támogathatunk vásárlásainkkal fenntartható termelést folytató gazdákat és hozzájárulhatunk természetvédelmi területek fenntartásához is, így támogatásainkkal nevünkben mások gondoskodnak a természetről.

1
A boldog társadalmak virágzó társadalmak. Bhutánban az emberi boldogságot nem GDP-ben mérik: az első ország, amely bejelentette: célja nem a GDP-vel mért gazdasági növekedés, hanem az emberek boldogsága. Mércéjük a boldogságszintet leíró mutató, a GNH (Gross National Happiness), azaz a bruttó nemzeti boldogság

Való igaz, hogy jobb világot építhetnénk magunknak, ha az önzetlenségre alapoznánk. Nem az lenne a legfontosabb, hogy jobb autónk, vagy jobb munkánk legyen, mint a szomszédé, hanem az, hogy miként tudnánk olyan környezetet építeni, amely mindegyikünknek megfelel - és ez úgy tennénk meg, hogy közben a természetnek is maradjon elegendő tér.

Nem kellene az embereknek külön elmagyarázni, hogy azért alakítsák át életüket és - ha a szükség úgy kívánja - csökkentsék kényelmi, mobilitási és szórakozási igényeiket, hogy mások is jusson a közös javakból - főleg annak tudatában, hogy évről-évre egyre többen vagyunk és mindenki természetes módon törekszik a jobb és kényelmesebb életre.

1
Miért lenne jó, ha mindenkinek jutna az ételből és az elektromosságból? Mert az életszínvonal növelésével csökkentené a kilátástalanság érzését, ami kevesebb agressziót, kevesebb társadalmi feszültséget, kevesebb háborút kiváltó okot szülne.
1
Újraerdősítés - gondoskodnunk kell a természetről, mert csak a támogatásával sikerülhet sok-sok problémánk megoldása

Számos javaslat született már, amelyek segíthetnek megoldani a népességnövekedés problémáját:

- jobb oktatás - nemcsak a legújabb technológiák elsajátításához és a jobb munkalehetőségekhez, hanem a csalástervezéshez is szükséges;
- a lánygyermekek célzott nevelése és felkészítése a családalapításra;
- szexuális felvilágosítás - a szülők a szégyenérzetüket, gátlásaikat félretéve tájékoztassák gyermekeiket, hogy ne az internetről, vagy társaiktól szerezzék be a gyakran csak féligaz, vagy tévútra terelő információkat;
- a nők rendelkezhessenek saját testük fölött - biztosítani kell számukra a családtervezés eszközeit, illetve a hozzájuk kapcsolódó tudást és jogokat
- adókedvezmények, adómentességek és engedmények a kevesebb (1, vagy 2) gyermeket vállaló családok számára;
- kormányzati szinten annak a tudásnak és eszközöknek biztosítása minden pár számára, amelyekkel eldönthetik és szabályozhatják azt, hogy hány gyermekük legyen (és ezután őszintén és világosan el kell magyarázni nekik, hogy miért legyen legfeljebb két gyermekük);
- a túlnépesedés káros hatásaival kapcsolatos internetes és szórólapos szociális marketines kampányok szervezése;
- jobb életkörülmények biztosítása a környezetpusztító tevékenységek és szennyezések visszaszorításával, illetve a körforgásos gazdaság kiépítésével, tehát a korszerű és hatékony ipari és mezőgazdasági termelési technológiák és az újrafeldolgozási lehetőségek biztosításával;
- segélyezési gyakorlatok átalakítása (humanitárius kötelességünk az éhezők etetése és megsegítése, de ezzel a probléma nem oldódik meg).

Seth Wynes és Kimberly A Nicholas fenntarthatósági szakértők 2017-ben megjelent tanulmánya [12] kiemeli, hogy a kormányzati ajánlások és az oktatás nem fordítanak elegendő figyelmet a leghatékonyabb éghajlatváltozás mérséklő tevékenységre.

Kutatásuk szerint messze a leghatékonyabb (és költségek szempontjából is kedvező) klímavédelmi intézkedés a közegészségügy keretein belül van:

A lányok tudatos családtervezéssel kapcsolatos oktatása és a fogamzásgátlás emberi joga, elérhetősége együtt a leghatékonyabb módszerek az üvegházhatású gázok kibocsátásának mérséklésére.

A kutatás az egyéni döntések tekintetében négyet emel ki: eggyel kevesebb gyermek vállalása (a fejlett országokban évente átlagosan 58.6 tonna szén-dioxid kibocsátáscsökkentés), autómentes élet (évente átlagosan 2.4 tonna szén-dioxid csökkentés), repülős utazás elkerülése (eggyel kevesebb transzatlanti repülőút átlagosan 1.6 tonna szén-dioxid csökkentéssel jár) és növényi alapú étrend (évente átlagosan 0.8 tonna szén-dioxid csökkentés, illetve ennek komoly hatása van az erdőirtással, erdőégetéssel történő mezőgazdasági termő- és legelő területek terjedésének visszafogására is).

A kutatás az üvegházhatású gázok termelődésének csökkentése szempontjából még komoly hatásúnak ítéli meg a zöldenergia vásárlását, az energiahatékonyabb autó beszerzését, az otthoni hűtés/fűtés hatékonyság növelését, a napelem telepítését, a tömegközlekedést, kerékpározást, sétálást, az energiatakarékos termékek vásárlását, az élelmiszer pazarlás csökkentését, az újrahasználatot, az újrahasznosítást és helyi élelmiszerek fogyasztását is.

1
A falra kiírt szöveg határozott és egyértelmű: a fenntartható növekedés egyetlen lehetséges kimenetele a csökkentés. Itt gondolhatunk a népességstabilizálásra, de az anyagi javak felhalmozásásnak visszaszorítására is. Te mit gondolsz erről? A válasz erre a kérdésre roppant nehéz, mert aki már belekóstolt egy jobb életbe, illetve használja a legújabb technológia vívmányait, már aligha győzhető meg lassításról, még kevésbé visszafejlődésről. Nagyon nehéz megszabadulni az elmúlt évtizedek fenntarthatóságot szem előtt nem tartó viselkedésétől, szokásaitól, amelyek azt sulykolták belénk, hogy a földi erőforrások kimeríthetetlenek...

Dr. Dittrich Ernő környezetmérnök és a magyarországi Pécsi Tudományegyetem adjunktusa szerint [33] 10 emberből 7 nem várt gyerek a világon.

A szakértő szerint ezek a gyerekek bűntudattal kezdik életüket, mert érzik ezt édesanyjuk viselkedésén - ezt a bűntudatot később elfojtják, de ürességgel élik végig az életüket és gyakran addikciókba, függőségekbe menekülnek.

Minél több lelki sérülésünk van, annál több addikcióba menekülünk - ezek nemcsak a drog, a dohányzás és az ivás lehetnek, hanem például a kényszerű vásárlás, a kényszerű evés, a pornófüggés, a munkamánia és a veszekedésekre, csatározásokra való hajlam is.

Minél több függőségünk van, annál többet fogyasztunk, annál klímapusztítóbb életet élünk - amit lehet, hogy nem is tudunk magunkról.

Mi erre a megoldás? Állítsuk a lelki fejlődést, a lélek gyógyítását életünk középpontjává, ismerjük fel és szabadulunk meg a szorongásoktól, a káros függőségeinktől, amelyek mérgezik életünket - nemcsak boldogabbak leszünk, hanem lesz ennek egy kivételes hozadéka is: ösztönösen ökotudatosabbak leszünk.

Tehát ami a léleknek jó, az a klímának is jó - kiegyensúlyozottan mindent könnyebbnek, színesebbnek látunk és ez cselekvéseinkben is érezhető lesz.

Ugyanez vonatkozik arra is, ha minden gyerek várt gyerek lenne: sokkal több az esélye a harmonikus, békés életnek, világszinten is, ha minden gyerek szeretetben és az önzetlen odafigyelés oltalma alatt nő fel.

Hogyan lehetséges elkerülni a nem várt gyerekek megszületését?

Azok a módszerek alkalmazhatóak hatékonyan, amelyek a népességnövekedés problémáját is segíthetnek megoldani: a fogamzásgátláshoz való jog, a mindenki számára elérhető, ingyenesen rendelkezésre bocsátott fogamzásgátló módszerek és a lányok tudatos családtervezéssel kapcsolatos oktatása.

Hogyan tudjuk elősegíteni a gyerekek harmonikusabb felnevelését és a környezettudatosabb életre való felkészítését?

Dr. Dittrich Ernő szerint ehhez a kulcs a felnőtt általi önzetlen figyelem. Figyelem a bölcsődében, az óvodában, az iskolában és nem utolsósorban otthon, a családban.

Az oktatásban a leghatékonyabb az lenne, ha minden gyerekkel egyénileg foglalkoznának, mert ezáltal könnyebben felismerhető lenne, hogy a diákok milyen képességeikben igazán jók: ezeket kiaknázva, fejlesztve és a továbbtanulást célirányosan ilyen a mederbe terelve sok téves útkeresést, elfecsérelt időt, energiát, csalódást ki lehetne küszöbölni.

Ha a gyerek megkapja az értő, önzetlen odafigyelést a fejlődése során, akkor elhiszi magáról, hogy ő egyedi, különleges és szerethető.

Egy ilyen gyerek felnőve sokkal nyugodtabb lesz, kevésbé befolyásolja a politika, a reklámok, kevésbé lesz hajlama a veszekedésre és többet tesz vita esetén a mindkét félnek jó megoldásokért.

Ilyen generáció elősegítené a világbékét és a klímaváltozással sem kellene bajlódnia, mert ösztönszerűen mindenki békés, harmonikus, természet- és emberszerető lenne.

Persze ez egy ideális világkép, benne ideális emberekkel, az azonban tény, hogy azok a gyerekek, akik nem kapják meg a megfelelő figyelmet, úgy könyvelik el magukban, hogy ők nem figyelemre méltók és emiatt értéktelennek érzik magukat. Miért? Mert azáltal tudjuk megítélni magunkat, amit a környezetünk sugároz felénk.

Mindenki értékesnek és egyedinek születik, illetve van legalább egy olyan tulajdonsága, amit felismerve és kiaknázva elégedett, boldog ember válhat belőle.
1
Időben döntsünk és tegyük meg az első lépéseket a környezetért felelős magatartásformák felé, ne várjuk meg, amíg a klímaváltozás kényszerít rá bennünket az életmódváltásra. Gyermekeinknek is magyarázzuk meg, mit jelent a klímaváltozás, milyen problémákat okoz és milyen lehetőségek vannak, amelyekkel ők is hozzájárulhatnak az enyhítéséhez.
Hogyan néz ki a technikai fejlődésünk jövőképe a népességnövekedés szemszögéből?

Az iparban a termelés fokozása érdekében a rugalmasság, a megbízhatóság, a hatékonyság, a rendelkezésre állás és a termelékenység feltételeit figyelembe véve egyre nagyobb mértékű a gépesítés.

A robot gyártósorok kevesebb emberi munkaerőt igényelnek, ami hátrányos hatást gyakorol a folyamatosan növekvő népesség foglalkoztatására.

1
Az automatizált iparterületek működtetése magas szintű mérnöki munkát igényel. Az ipar 4.0 környezetbarát megoldásai elősegítik a körforgásos gazdaság megerősödését: aranyszabály a "ne pazarolj!" - a gyártást hatékonyabbá teszik, nem termelnek felesleget és a hulladékot újrahasznosítják. A negyedik ipari forradalom egyben fenntarthatósági forradalom is: a legfejlettebb ipari vállalatok szenzorokat és teljesítménymenedzsment-eszközöket alkalmaznak, hogy a sok-sok adatot elemezve hatékonyabban tudják csökkenteni karbonkibocsátásukat

Az ipar 4.0 lendülete és fenntartható újításai azonban nem mindenkit értek el egyformán: a világ legnagyobb vállalatainak több mint felénél kiderült (250 megkérdezett globális cégről van szó), hogy túl lassan haladnak a nettó zéró célok felé, kétharmaduknak pedig eleve komoly pénzügyi problémát jelent a karbonsemleges beruházások megvalósítása.

Egyesek 2030 után, mások csak 2040 után lesznek képesek komolyabb előrelépést tenni az éghajlatváltozást érintő beruházások terén. Sőt, a vállalatoknak csak kevesebb, mint fele támogatta teljes mértékben a párizsi megállapodás céljait, annak ellenére, hogy cégük nyilvános klímavállalást tett.

1
Az ipari termelés energiaátmenetébe több beruházás és befektetés szükséges - ez különösen a szén-dioxid-intenzív iparágakra és a feltörekvő piacokra igaz - enélkül még évtizedekig nem lehetséges a ipari szektor szénsemlegesítése

A mesterséges intelligencia olyan - fejlett programozási módszerekkel létrehozott - környezetét észlelő, arra reagáló, öntanuló technológia, amelynek segítségével a tervezés és probléma megoldás hatékonyabbá válik.

A mesterséges tudat bonyolult tanulási algoritmusok segítségével képes a beépített viselkedést célszerűen felhasználni, illetve megismételhető módon megváltoztatni.

A szoftveres-, illetve fizikai alapú mesterséges intelligenciát az ipari robotok mellett felhasználják a mezőgazdaságban, a közlekedésben, a közigazgatásban és az egészségügyi ellátásban, illetve otthonainkban is képviselteti magát (pl. okos otthonok).

1
Intelligens otthon megtervezésekor fontos szempont az energiatakarékos, minimális környezeti teherrel megvalósítható működés

A mesterséges intelligencia számos előnye mellett szintén rendelkezik azzal a sajátossággal, hogy alkalmazási területein az automatizált megoldások következtében csökkenti az emberi munkaerőt, illetve felsőfokú képzettség szükséges a létrehozásához, működtetéséhez.

1
Kétségtelen, hogy a mesterséges intelligencia bizonyos munkaköröket megszüntet (vagyis kivált), jellemzően azokat, amelyek olcsóbbak és egyszerűsíthetőek lehetnek a segítségével: ilyen például a helpdesk, az ügyfélszolgálati munkakör. Ennek a munkának döntő része olyan kérdések megválaszolásából áll, amelyekre a megfelelő adatbázissal, tudástárral megtámogatva az MI is igen gyorsan és megbízhatóan képes válaszolni, ráadásul használata lecsökkenti a sokszor idegtépő telefonos várakozási időket is

A korszerű technológiák és az ember közötti kapcsolatra is oda kell figyelnünk: törekednünk kell a újonnan kifejlesztett technológiák humanizálására (emberségessé, emberhez közelibbé alakítására), mert az automatizáció és a digitalizáció egy embertelen, személytelen jövőbe vezethet.

Ezeknek a rendszereknek a kiépítésekor a maximális hatékonyság az elsődleges szempont: megkímélik ugyan az embereket sok terhes és felesleges tennivalótól, tehát egyszerűsítik életüket, illetve szórakoztatják őket, de az ipari társadalom automatizált rendszerei számára az emberi képességek – ész, ügyesség, erő – feleslegessé válnak, illetve felszámolják a magánéletet és nagy mértékben megkönnyítik a személyes és üzleti adatok kisajátítását és áruba bocsátását is [21].

Ezek elkerüléséért van kialakulóban egy műszaki–tudományos szemléletváltozás, amely nem a természet feletti uralmat tűzi célul, hanem a takarékos, kíméletes használat vallja, a feltétlen hatékonyság helyett a körülményeknek leginkább megfelelő technológiát használja, nem iktatja ki az embert a folyamatból, inkább munkájának megkönnyítésén dolgozik, energiaigényét a központosított nagy teljesítményű rendszerek helyett kevesebb fogyasztású, megújuló hálózatokból nyeri, illetve a kifogyó földi nyersanyagokra csak a lehető legkisebb mértékben támaszkodik.

1
A mesterséges intelligencia életünk része lett, gyakran már olyan természetes módon, hogy nem is veszünk róla tudomást

Fenntarthatósági szakértői vélemény szerint [14] sem az ipar korszerűsítése, sem a mesterséges intelligencia fejlődése nem fog kiváltani növekvő munkanélküliséget, ehhez azonban az embereknek oktatásokkal, képzésekkel meg kell adni a lehetőséget, hogy beilleszkedhessenek az új gazdasági modellbe.

A múltban sem az új technológiákra való átállások, hanem a különböző okok miatt történő gazdasági hanyatlások, válságok tehetőek felelőssé a tömeges elbocsátásokért.

A jövőben a körkörös gazdaság szükségszerű térnyerésével a cél a nyersanyagok gazdasági ciklusban újra és újra bent tartása lesz - ez kevesebb gyártást, de több szolgáltatást, felújítást és karbantartást fog jelenteni.

A kevesebb gyártás önmagában nem fog munkanélküliséget okozni, mert az emberek átcsoportosulhatnak a szolgáltatói oldalra, ahol nagyon fontos feladatot fognak ellátni: a hulladék minimalizálása és a pazarlás elkerülése érdekében a megtermelt javakat a lehető legtovább a gazdaságban kell tartaniuk.

1
A jövő sokféleképpen kirakható, de ahhoz, hogy a bolygó még sokáig otthonunk maradhasson, kizsákmányolása helyett az észszerű önfenntartásra kell berendezkednünk

Az internet az emberiség legnagyobb - vagy legalábbis a leginkább kiterjedt fizikai infrastruktúrája, ami azt jelenti, hogy digitális életünk - a tévedések elkerülése végett - nem egy felhőben zajlik, hanem nagyon is a Földön.

Az internet támogatja az összes termelési és szolgáltató szektort, használata rengeteg kényelmi előnnyel jár, akár munkáról, vásárlásról, szórakozásról, vagy tanulásról legyen is szó.

Nagy tömegek számára elérhetővé tétele a 1990-es évek elejére-közepére tehető és ettől kezdve olyan robbanásszerű növekedésnek indult - és tart ma is, hogy minden ezzel kapcsolatos számadat néhány hónap alatt elavul.

Mint minden földi szolgáltatásnak, az internetnek is van ökológiai lábnyoma, méghozzá óriási: dinamikus fejlődésének eredményeképpen üvegházgáz kibocsátása már 2015-ben beérte a globális légi közlekedés szektorát és tovább növekszik, jelenleg 4 százalékban felelős a felmelegedésért - ezért akár külön környezeti hatásként is értelmezhető lehetne.

1
Érdekes kérdés, hogy a digitális technika miért évül el olyan gyorsan, hiszen értékes nyersanyagokat és az emberi csúcstechnológiát látjuk magunk előtt, amikor megtekintünk például egy nyomtatott áramkört. A válasz a technológia folyamatos és nagy fokú fejlődésével magyarázható és azzal, hogy az emberek mindig a legújabb és "legtrendibb" eszközöket akarják birtokukba venni - ezzel pedig régi (gyakran még hibátlan és nagyszerűen használható) eszközeik automatikusan értéktelenné válnak

Hogyan lehetséges, hogy az internet komoly ökológiai lányommal rendelkezik, amikor internetes adatforgalom olyan tisztának tűnik [16]?

Az internet olyan globális számítógépes hálózat, amely összeköttetéseit vezetékes és vezeték nélküli technológiák biztosítják.

A fizikai, kézzelfogható eszközök (műholdak, tenger alatti kábelek, szerverközpontok milliói, személyi számítógépek, tabletek, telefonok, televíziók és más okos eszközök milliárdjai, illetve a sok-sok hozzájuk csatlakoztatható periféria) készítéséhez a földi erőforrások szükségesek, amelyek nyersanyagait ki kell bányászni, az eszközöket le kell gyártani és el kell szállítani a vevőkhöz. Ezek mind-mind üvegházgáz kibocsátással járó folyamatok.

Ezután az eszközöket a használathoz üzemeltetni is kell, ehhez pedig áram szükséges. Ahhoz, hogy az online térben létezhessünk, szerverparkok biztosítják a szolgáltatások és más tevékenységek (filmnézés, vásárlás, kapcsolattartás, játék, kriptobányászat stb...) működtetését, rendelkezésre állását megszakítás nélkül a nap 24 órájának minden percében.

Végül pedig az elhasznált elektronikai eszközökből veszélyes hulladék keletkezik, amelyet a lehető legnagyobb mértékben újra fel kell (kellene) dolgozunk - amivel a bányászattal járó nyersanyagigény is csökkenne.

1
Az internet korunk egyik legmeghatározóbb eleme, az egész világunkat behálózza
1
A kriptobányászatnak önmagában is óriási a környezeti hatása: egyedül a bitcoin bányászatnak akkora energiaigénye van, hogy a világ éves teljes energiafogyasztásának 0.5 százalékáért felel (ez meghaladja Finnország éves energiafogyasztását), illetve bányászatával évente 65.4 megatonna szén-dioxid kerül az atmoszférába (ami Görögország éves szintű emissziójával egyenlő) - ez már akkora mennyiség, hogy az ezzel járó környezeti ártalmak összemérhetőek a kézzelfogható bányákéval... Ráadásul a kriptovaluta bányászathoz használt számítógépek gyorsan elavulnak (vagy tönkremennek a túlhajtás következtében), így sok ezer tonnányi elektronikai hulladék is keletkezik

Az internet működéséhez tehát áram kell, mégpedig csillagászati mennyiségű.

Az áram az adott régió fejlettségétől és környezettudatosságától függően változó részben származik megújuló forrásokból és fosszilis energiát felhasználó erőművekből, ezért az energiatermelés is ehhez igazodó mennyiségű üvegházgáz kibocsátással jár.

Figyelembe véve az internet fejlődési ütemét és az emberi populáció egyre növekvő számát, ahhoz, hogy egyáltalán a digitális világ fenntartható fejlődéséről beszélhessünk, két dologra van égetően szükség: az energiatermelést a szénhidrogének kivezetésével és a megújuló energiák fejlesztésével zöldebbé kell tennünk, illetve be kell vezetnünk az internet szektorban (is) a körkörös gazdaságot az elhasználódott elektronikai termékek minél teljesebb újrafeldolgozásával a kevesebb hulladékképződés és a kevesebb nyersanyag igény miatt, ugyanis a földi erőforrások már most is szűkösek.

1
Az otthonainkat átszövő internet működtetéséhez és hosszú távú fenntarthatóságához az áram mellett a környezettudatos szemlélet is szükséges

Erőteljes technikai fejlődésünk a társadalmi szintek még intenzívebb széthúzódását vetíti elő.

Azok a szintek, amelyeknek oktatási és anyagi lehetőségei hiányoznak követni a fejlődést, még jobban lemaradnak és ez további feszültségek forrása lesz.

A fejlődésből származó egyenlőtlenségek csillapítása és a felzárkóztatás már ma is rendkívül komoly terheket ró a döntéshozókra.

8 milliárd ember esetében már roppant összetett feladat az életterületeknek - és magának a fejlődésnek - fenntartható, rendeleti szabályozása, ezért sokkal több, környezetére is figyelő, életmódjában természethez közelebb álló, példamutató emberre van szükség ahhoz, hogy mások is megértsék, miért szükséges, hogy rátérjenek erre az útra.

Ha segítjük egymást, a terheket, nehézségeket, nézetellentéteket hatékonyabban tudjuk orvosolni.

"A Földet nem apáinktól örököltük, hanem unokáinktól kaptuk kölcsön."

Így szól a híres környezetvédelmi aktivistától, David Browertől származó mondás.

A jövőnk külalakját a technológia fogja meghatározni, a jövőnk biztosítását viszont a környezetvédelem - a technológia támogatásával.

Kétségtelen, hogy a technológiának nélkülözhetetlen szerepe lesz a mezőgazdaság fenntarthatóvá tételében, a városok és épületek fenntartható tervezésében, a zöldenergia-átmenetben és a klímaváltozás enyhítésében.

Kulcskérdés lesz, hogyan tudjuk megtisztítani, illetve fenntartani a földek, az óceánok, az édesvizek és a levegő tisztaságát.

Képesek leszünk-e együtt élni a természettel úgy, hogy fenntartása, zavartalansága folyamatosan biztosítva legyen.

Tegyünk lépéseket a feladatok megoldása felé, mert utódainknak nagy szükségük lesz erre.

Tanulság


A túlnépesedés problémáját az embernek saját magának kell megoldania, mert a tápláléklánc és az élőlény hierarchia csúcsán áll.

Már nincs fölötte élőlények rendszerének olyan szintje, ami befolyásolná.

Ez azonban azt is jelenti, hogy függünk minden lejjebb található élőlény szinttől, egészen a láncok alapjául szolgáló növények rendszeréig - ugyanis ha bármelyik szint összeomlik, az ledönti, vagy kritikusan befolyásolja a felette álló, tőle függő szinteket is.

Ezért fontos a biodiverzitás (biológiai sokféleség) növelése, a veszélyeztetett fajok megmentéséért folytatott harc, illetve maga a környezetvédelem:

Ha védelmet kapnak és megerősödnek az egyes tápláléklánc szintek, az megerősíti, stabilizálja a felettük álló szintek életfeltételeit - végül a legfelül álló emberét is!
1
Ha a hangyák (vagy más élőlények, pl. a méhek, a madarak, a denevérek, a békák, vagy a gombák) eltűnnének a bolygóról, azonnal ökoszisztémák omlanának össze, sőt a teljes földi élővilág nagy veszélybe kerülne. Ellenben, ha az ember tűnne el, azt a bolygó meg sem érezné. Mit jelent ez? Azt, hogy nekünk jobban hiányozna a Föld, mint mi őneki. Ráültünk minden tápláléklánc csúcsára úgy, hogy tőlünk egy részük sem függ, mi viszont mindegyiktől függünk. Ezért kellene sokkal jobban vigyáznunk az élővilágra.
1
Az emberi túlnépesedés és hangyák... a becslések szerint 10 trillió hangya él a Földön - biomasszájuk nagyobb, mint az egész emberiségé! Létezésük mégsem jelent problémát a környezet számára, mert igazi újrahasznosító mesterek - nemcsak saját anyagaikat és maradékaikat, hanem más élőlények hulladékát is újrahasznosítják. Számukra hulladék nem létezik - minden újrahasznosítható tápanyag. Prof. dr. Michael Braungart folyamatmérnök és vegyész szerint [28] ahhoz, hogy az emberiség ezt megérthesse, újra kellene gondolnia jelenlegi rendszereit és alacsonyabb szinten kellene beszállnia a táplálékláncba. Tehát, ha arról van szó, hogyan lehet jóllakatni 8 milliárd embert, nem az a kérdés, hogyan lehet lecsökkenteni a húsfélék vízigényét, hanem, hogy mi az az egészséges táplálkozás, ami nem termel hulladékot és nem meríti ki, nem teszi tönkre a földi erőforrásokat sem. Ezért kerülhetnek a fehérjedús algák, a hüvelyesek, az évelő zöldségek, a teljes kiőrlésű gabonák és a gombák a jövő legfontosabb élelmiszerei közé.

A népesség robbanásszerű növekedése gyarapodása roppant égető probléma, mert gyakorlatilag minden környezeti problémával és fenyegetéssel összefüggésbe hozható.

Nem kezelhetetlen probléma, de egyetlen ország sem tudja önmaga megoldani, nemzetközi összefogás kell hozzá.

A népességi kérdés napjainkban azonban minden országnak a saját belügye, nemzetközi beavatkozásra csak humanitárius cselekvések, éhínségek, polgárháborúk esetében van lehetőség.

Kérdés, hogy mit várunk el a fejlődő országoktól a legnagyobb környezeti problémával, a túlnépesedéssel kapcsolatban, ha a fejlett országok sem tudnak megszabadulni a fosszilis energiától, vagy a fojtogató méreteket öltő műanyag problémától - pedig évtizedek óta tudjuk, hogy komoly gondokat fognak okozni, ráadásul rendelkezünk a csökkentésükhöz, ellensúlyozásukhoz szükséges technológiákkal is...

Hiába vannak politikai határok, a Föld túlnépesedése nem ismeri az országhatárokat, káros hatással van a természeti környezetre, veszélyezteti az élelmiszer biztonságot, az édesvíz- és az energiakészleteket, illetve rendkívül nagy hatással van a klímaváltozásra - mindezekért a Föld minden országában érezni a hatását.

Minél később teszünk lépéseket a megoldására, annál - hatványozottan - nehezebb dolgunk lesz és egy olyan problémát gördítünk magunk előtt, ami a földi életet - köztük az emberiségét is - nagyban - és nem előnyére - meg fogja változtatni.

1
A természetben nem áll fölöttünk senki és semmi - illetve egyvalami mégis: az általunk létrehozott világ, annak minden előnyével és hátrányával
1
Bár a hierarchia legfelső szintjén vagyunk, minden embernek saját magának kell megtalálnia helyét és céljait az életben

Az ember előtti régmúlt időkben a tápláléklánc csúcsán álló fogyasztónak helyzetét az határozta meg, hogy mennyire volt életképes a természetben: milyen megoldásokat fejlesztett ki az életben maradáshoz, illetve mennyire zsigerelte ki azt a tápláléklánc szintet, amitől a léte közvetlenül függött.

Az ember is hasonlókat él át egy fontos különbséggel: amíg a természetben élő növényi és állati életformák nem szennyeznek, nem teszik tönkre környezetüket és nem csökkentik ezáltal életfeltételeiket, az embernek ezekkel is meg kell küzdenie a saját belső viszályai mellett.

1
Fejlett intelligenciánk és összetett érzelmi rendszerünk segíthetnek környezeti problémáink leküzdésében is
1
Mi a következő szint a törzsfejlődésünkben?
Meg kell tanulnunk másképp gondolkodni a jelenről és a jövőről - tanulnunk kell a múltban elkövetett hibáinkból.

Használjuk fel ehhez az általunk felhalmozott, óriási mennyiségű tudást - ennek elemzésével látható lesz a járható és nem járható út is.

1
Felfoghatatlanul nagy, könyvtárakban, vagy interneten mindenki által elérhető tudással rendelkezünk - használjuk fel tudatosan jövőnk építéséhez!
1
Az elsajátított tudás felhasználásakor saját igényeink mellett vegyük figyelembe a természet igényeit is!

Mit tehetsz?


A Föld túlnépesedik, ennek hozományaként pedig minden, hozzánk köthető természetet átalakító tevékenység és környezeti szennyezés is egyre erősebbé, egyre intenzívebbé válik.

Természetes folyamat bármely populáció gyarapodása, mert a természet képes gátak között tartani.

A mi esetünkben ez másként működik, mert intelligenciánkkal és technológiai felkészültségünkkel a természet felügyelő szerepét magunkhoz vettük.
Fenntartható fejlődés nem lehetséges addig, amíg a Föld népessége növekszik.

Kétségtelen, hogy az emberi populáció lélekszáma túl magas már, de nemcsak azzal van a gond, hogy növekszik, hanem azzal is, hogy a jelenlegi formában sem hosszú, sem rövid távon nem tartható fenn.

Ugyanis (a legszegényebb rétegeket és a ténylegesen környezettudatosan élőket kivéve) kényelmünk, mobilitásunk és szórakozásunk érdekében több környezeti erőforrást használunk fel, mint amennyit a Föld képes reprodukálni, illetve amennyit visszaadunk.

Ha így folytatjuk, ennek a folyamatnak egyenes következménye lesz, hogy a Föld erőforrás készlete ki fog merülni.
1
A kényelem és az anyagi biztonság növekedése gyakran magával vonzza a pazarlást és a túlfogyasztást. Nézz csak bele pl. egy vegyesbolt előtt álló hulladékgyűjtő konténerbe és máris tudni fogod, mit jelentenek ezek a fogalmak. Megrothadt gyümölcsök és zöldségek, vegyszeres flakonok, üvegek, kartondobozok, összekent papírok, műanyag csomagolás, elektronikai hulladék. És mindezt a kommunális kukásautó elvitelkor felismerhetetlenségig összepréseli, összevegyíti. Sokat kell még tennünk azért, hogy a hulladék teljes mértékben feldolgozható legyen, az értékes növényi hulladék pedig komposztálva segíthesse termőföldjeinket
1
Így is lehetne: vásárolj csomagolásmentes boltokban a hármas üzleti modell szerint: idő-pénz-minőség! A környezettudatos vásárlás már sokszor bizonyított: válaszd a minőséget, mert a rossz minőségű, hitvány termék a legdrágábbá válik, ha ki kell dobnod! Gondold csak át: kezedben van egy láthatóan bosszantóan rossz minőségű termék - milyen sok készülhetett belőle, ha hozzád is elért? Hogy védekezhetsz a jövőben ez ellen? Úgy, hogy megnézed a termék gyártóját és többé nem vásárolsz tőle semmit.

Sok vitát szült már, hogy csillagászati mennyiségű szén-dioxid kibocsátásunkat ellensúlyozni lehet-e kizárólag faültetésekkel, vagy üvegházgáz megkötő technológiákkal, de minden jel arra mutat, hogy sem a természet (részben az erdőket érintő folyamatos károkozások miatt), sem a technológia nem képes erre a jelenlegi szinten.

Arról is számos tanulmány készült már, hogy az életszínvonal növekedése nemcsak luxusjárművekből fakadó többlet üvegházgáz kibocsátást eredményez, hanem vízfogyasztás (és ezzel szennyvíz) növekedést, több földet és több nyersanyagot igényel, amelyekkel több élelmiszert és más terméket kell készíteni (amelyek egy része a pazarlás miatt feleslegessé válik és/vagy kárba vész), több szállítási tevékenységet okoz, több hulladékot generál - és mindezek miatt sokkal több energiát igényel.

Ez a feleslegesen megtermelt és elpazarolt többletenergia pedig nagyon jól jönne a következő generációknak, hogy segítse őket a fenntarthatóbb élet kialakításában.

Ezért gigantikus méretű üvegházgáz kibocsátásunk egyetlen igazán hatékony ellenszere a kibocsátás- és pazarláscsökkentés.
Vásárlóként nagy mértékben hozzá tudsz járulni a fenntarthatóbb gazdaság megteremtéséhez.
Keresd a fenntartható termeléssel előállított termékeket, mert pénzeddel a gyártóikra szavazol, a mennyiség helyett a minőséget és a tartósságot válaszd, készíts bevásárló listát, amivel elkerülheted a felesleges pénzköltést és a felesleges termékek megvásárlását, szerezz be mindent helyben, helyi gazdáktól, válaszd a szezonális termékeket, vásárolj több növényi alapú táplálékot és kevesebb húst, bevásárláshoz vigyél szövetszatyrot és ne hozz haza felesleges csomagolást, keresd a termékeken a hiteles tanúsítványokat és a méltányos kereskedelem (Fair Trade) logóit, javítsd, vagy javíttasd meg az elromlott tárgyakat (esetleg vásárolj használtat), kerüld el a nem javítható, egyszer használatos eszközöket, műanyag helyett keresd a fa, vagy fém eszközöket, mert ezek nagyobb eséllyel újrahasznosíthatóak.

Ezekkel a lépésekkel sokat segítesz abban, hogy visszaszorítható legyen a Föld kizsákmányolása, mert az emberiség már hét hónap alatt elhasznál annyi erőforrást, amennyi a bolygó megújulóképességének tiszteletben tartása mellett egy évre rendelkezésre áll.

Megváltozott viselkedésed várhatóan merre sodorja majd a piacot?

A fenntarthatóság hétköznapi életbe, vásárlásokba való beépülése azokat a cégeket fogja érzékenyen érinteni, akik mindeddig nem foglalkoztak azzal, hogy termékeik igazodjanak a fenntarthatósághoz.

A trendi, de gyakran hamar hulladékká váló termékeket, a felesleges vásárlásra és a felesleges árucikkek felhalmozására való ösztönzést fel fogja váltani a tartósság, a jó minőség és hasznosság.

Amely cégek nem tudják, vagy nem akarják ezeket a feltételeket teljesíteni, azok vásárlókká alakulnak át és egy új arány alakul ki: kevesebb, mindannyiunk jövőjéért is dolgozó cég fog ellátni több tudatos vásárlót.

1
Talán nem is lenne mindig szükségünk a reklámozott és akciós termékekre, de sokszor mégis elcsábulunk. Ne azt szokjuk meg és ne azt várjuk el, hogy a boltokban óriási legyen a választék, hogy mindenből több (mint elég) készüljön és hogy ezeket folyamatosan akciózzák, hanem ellenkezőleg: arra törekedjünk, hogy kevesebb, de jó minőségű, tartós használatú, újrafeldolgozható termék jöjjön létre - ezeket válasszuk, mert csak így biztosíthatjuk, hogy ne merüljenek ki a Föld véges erőforrásai
1
Az elektronikai hulladékot roppant nehéz újrahasznosítani, mert a gyártás azt az elvet vallja, hogy minél kisebb és tömörebb valami, annál jobb. Az elkészített eszközök ezért olyan sok, egyre bonyolultabb kombinációkban készített apró elemből és összetett anyagból állnak, hogy szinte lehetetlenné teszi azok visszanyerését, főleg mert az anyagok néha még össze is keverednek bennük, vagy csak felgőzölve vannak jelen. Ez a javítást is megnehezíti, ezért a szakemberek gyakran meg sem próbálkoznak velük, hanem a legkisebb hiba esetén is a teljes modult cserélik - ez azonban nyersanyagban és anyagiakban is sokkal drágább megoldás. Nagyon nehéz a tehát kérdés: mi legyen a szétszedett veszélyes hulladékkal?
1
A válasz a körforgásos (körkörös) gazdaságban rejlik: a műszaki eszközöket úgy kell megtervezni, hogy a lehető leghosszabb ideig működőképesek maradjanak és szükség esetén javíthatóak is legyenek. Használatuk végén a bennük lévő anyagok visszanyerhetőek kell, hogy legyenek (erre már tervezéskor figyelnek), amelyek aztán felhasználhatóak új termékek létrehozásához
1
A körkörös gazdaságot a ruhákra is ki lehet terjeszteni. Ha műanyagszálak helyett természetes szálakból készül egy ruha, már komoly lépést tesz a lebonthatóság, vagy az újrafelhasználhatóság felé. A ruhák mellett a kozmetikumok, a tisztítószerek és a sok-sok különböző csomagolás is készülhet biológiai körforgásban teljesen lebomló termékekként - ezek pedig komposztálás után visszaadhatóak a természetnek, vagy felhasználhatóak más területeken. Mindezekhez azonban a maitól gyökeresen eltérő piaci hozzáállás kell: nem a gyors profit, a mindenáron vásárlásra való ösztönzés és a termékek gyors kifuttatása a cél, hanem a tartós, hosszú ideig használható termékek létrehozása és azok a maradéktalan újrafelhasználása
1
A használt ruhák gazdaságban való benntartásáért és a minél tovább történő használatáért Te is sokat tehetsz! Ha már nincs rájuk, még lehet, hogy más örülne nekik! A ruhák nem a kukába valók - add el, ajándékozd el, vagy tedd bele őket a lakóhelyeden kihelyezett gyűjtőtartályokba!

A túlfogyasztás nem csak használati eszközeinkben, hanem megvásárolt élelmiszereinkben is megmutatkozik.

Ez legjobban a kidobott ételek mennyiségében mérhető, mind háztartási, mind étkezési szolgáltatói szinten (pl. éttermek, áruházak) is.

Ráadásul a fokozódó élelmiszerigények arra ösztönzik a gazdálkodókat, hogy a termelést minden lehetséges eszközzel növeljék.

A cél érdekében előkerülnek a legintenzívebb, természetet leginkább kizsigerelő, leginkább megkárosító mezőgazdasági módszerek is: a kémiai anyagok, a műtrágyák, a rovarirtók.

A természetben okozott helyrehozhatatlan károk csak tovább mélyítik a környezeti válságot.
Mit tehetsz?
Annyi ételt készíts és annyi élelmiszert vásárolj, amennyit ténylegesen el is fogyasztasz, mert a kevesebb elpazarolt étel azt jelenti, hogy a megtakarított élelmiszer több embert képes ellátni anélkül, hogy az élelmiszer termelés környezeti hatásai növekednének.

Ez teljes mértékben érvényes az elektromosságra és a vízfogyasztásra is.

1
Újabb, jövőnket meghatározó kérdés: hogyan lehet 8 milliárd ember élelmiszerigényét kielégíteni a földek tönkretétele nélkül?
1
Egy lehetséges válasz: az embereknek meg kellene érteniük, milyen nagy probléma az élelmiszer pazarlás, illetve nagy lépésekben kellene elmozdulnunk az állati takarmányozás célú termesztés felől a közvetlenül emberi élelmezést szolgáló, felelős ökogazdálkodás irányába
1
Népszerű vagy az interneten? Sok ismerősöd van, vagy sok ember követ téged? Akkor Te nagyon sokat tudsz segíteni! Élj környezettudatosan és szociális csatornáiddal segíts abban, hogy az életmódváltásoddal járó élmények másokra is hatással lehessenek!
Eldobható társadalomban élünk.

Ez egy olyan fogalom, amely hűen visszaadja a Föld erőforrásaihoz való mértéktelenül pazarló hozzáállásunkat.

Kimerítjük a földi erőforráskészleteket, beszennyezzük a bolygót, kíméletlenül bánunk a növényi- és állati életformákkal - ráadásul ezzel a felelőtlen magatartással óriási feszültségeket gerjesztünk az emberi közösségekben is.

Hogyan működik a jelenleg több, mint 90 százalékot képviselő lineáris gazdaság? Termeld ki, gyártsd le, használd és utána dobd el, minél gyorsabban [24]. Ez a gazdasági rendszer a természeti erőforrások óriási tömegére támaszkodik, amit végül egyre növekvő mennyiségű hulladékká alakít át.

A legtöbb - főleg digitális - termék néhány év után teljesen eltűnik a piacról a technológia fejlődése, vagy konstrukciós problémák miatt.

Ezeket a megvett termékeket nehezebb eladni, vagy megjavítani, illetve a fogyasztói piac által gerjesztett elavultság érzete miatt új termék megvásárlására késztetnek bennünket.

Ennek ellensúlyozására sokkal több ökológiailag kedvezőbb hatású, időtálló, minőségi termékre lenne szükség.

Az igazi, valódi megoldás a globális gazdaság korforgásossá átalakítása lenne, amellyel az anyagok újrafelhasználásával kevesebb nyersanyag-kitermelést és hatékonyabb gyártást végeznénk, illetve kevesebb hulladékot termelnénk.

Vannak olyan kezdeményezések (például az iFixit.com [9]), amelyek alternatívát igyekeznek nyújtani a rendkívül pazarló viselkedésre és arra ösztönzik az embereket, hogy ne dobják ki, hanem javítsák meg a hibás eszközeiket.

Keress Te is hasonló nagyszerű, pazarlást csökkentő kezdeményezéseket és továbbítsd ismerőseidnek is!

Miért helyes út, ha meg tudjuk hosszabbítani használati eszközeink életciklusát?
Mert a meghibásodott eszközök, készülékek nem végzik automatikusan a szemétben, amivel rengeteg természeti erőforrást, energiát, hulladékot és nem utolsósorban pénzt takarítunk meg.

Az otthoni javítás azonban csak akkor igazán hatékony, ha a gyártók is támogatják a javításhoz való jog kiszélesítését és biztosítják az anyagilag elérhető, könnyen beszerelhető, moduláris cserealkatrészeket, amivel jelentősen megnövelhető a termékek használati ideje és nagy mértékben csökken az elektronikai hulladék mennyisége.

1
Képes vagy megjavítani szinte mindent, ami csak tönkremegy - a számítógéptől a hegedűig. Fejleszd a képességeidet és menni fog!

Nemcsak a digitális és egyéb eszközökkel bánunk mérhetetlenül pazarlóan, hanem az élelmiszerrel is. A felmérések szerint évente 2.5 milliárd tonna élelmiszert dobnak ki a termelők, kereskedők és fogyasztók, ami az élelmiszertermékek 25-30 (egyes felmérések szerint 40) százalékát teszi ki!

A feleslegesen legyártott élelmiszerek és az ételhulladék a globális üvegházhatást okozó gázkibocsátás 10 százalékáért felel - az élelmiszerrendszer természetre és a klímára gyakorolt káros hatásai óriásiak.

Törekedj arra, hogy ne pazarolsz el és nem dobsz ki ételt, mert az gyakran a lefolyóba, a WC-be kerül és a vizet szennyezi, vagy a kommunális hulladékot gyarapítja, amit elégetnek, illetve hulladéklerakókba kerül, ami levegő-, talaj- és talajvíz szennyezéssel jár!
1
Te mihez kezdesz megmaradt ételeiddel?
Mit lehetne tenni, hogy ne pazaroljunk el annyi ételt?

Tudatosítani az emberekben, hogy ez egy valós probléma és szervesen kapcsolódik az életünk minden területéhez: a vásárláshoz, a főzéshez, az étkezéshez, a munkához, a hobbihoz és más szabadidős tevékenységekhez, a hulladék képződéséhez és szétválogatásához.

Befolyásol bennünket az elérhető ételek csomagolása, kiszerelése, mennyisége, ára, lejárati ideje és akciózása, a kulináris hagyományaink, a főzésre szánt időnk, a fáradtságunk és a berögződött szokásaink (pl. nem esszük kétszer ugyanazt, vagy a vendégek számára több étel készítünk, nehogy valaki éhen maradjon).

A háztartásoknak nyitottnak kell lenniük a kampányokban megosztott, mindennapi életre és tevékenységekre vonatkozó tippekre és tanácsokra. Megismerhetik a pénztakarékosság, a kertészkedés, a komposztálás, az előre tervezés, az élelmiszer tárolás, tartósítás, elkészítés, és felhasználás trükkjeit.

Külön érdekes az "Eat This First" kampány, amely arra ösztönzi az embereket, hogy hűtőszekrényeikben különítsenek el helyet a leghamarabb elfogyasztandó élelmiszereknek, hogy azok fogyjanak el először.

Mielőtt bevásárolni indulsz, szánj arra időt, hogy megismerd hűtőd és éléskamrád tartalmát!
1
Csökkentsük az élelmiszer pazarlást azzal, ha a minőségmegőrzési és fogyaszthatósági határidőket figyelembe még esélyt adunk a lejárt élelmiszereknek
1
A fagyasztás ugyan növeli az áramfogyasztást, de kiváló módja az élelmiszerhiány és a pazarlás elkerülésének. Ha van fagyasztód, akkor a hatékonyságot is figyelembe véve igyekezz megtölteni. Szinte bármit, bármeddig le lehet fagyasztani (a kenyértől, sajttól és a tojástól a zöldségekig, gyümölcsökig, vagy a főtt tésztáig), de a legjobb, ha fagyasztás után 3-6 hónappal felhasználod az ételt, illetve kiengedett élelmiszert már ne fagyassz le újra
1
A tartósító eljárások közül befőzés mellett az aszalás is nagyszerű módja a pazarlás elkerülésének. Az aszalás a beltartalom megőrzése tekintetében még a befőzésnél is előnyösebb, mert a gyümölcsben lévő hőérzékeny vitaminok (pl. A és C vitamin), a különböző enzimek, ásványi anyagok, rostok mind megőrzésre kerülnek, illetve a hibás, vagy fonnyadt gyümölcsök is aszalhatóak. Az aszalás lényege a víz elpárologtatása, amit nem túl magas hőmérsékleten végzünk (napon, radiátor mellett, cserépkályha tetején, vagy alacsony hőfokú sütőben). Nem kell hozzá sem tartósítószer, sem cukor, sem más adalékanyag - az eredmény pedig egy csomagolásmentes, egészséges táplálék. Aszalni nemcsak gyümölcsöt lehet, hanem gombát, zöldséget, gyógy- és fűszernövényeket, vagy akár húst is. Ha pedig ajándékozásról van szó, mennyivel környezettudatosabb dolog saját készítésű gyümölcs aszalványt ajándékozni, mint egy agyoncsomagolt, fél világon átutaztatott csokoládét...
1
A szárítás szintén az élelmiszerek, fűszernövények hosszabb tárolásának, későbbi felhasználásának igen jó módszere. A kiszárított növények megőrzik illatukat, aromájukat és hatóanyagaikat is
1
A tartósítás másik nagyszerű módja a savanyítás. Számtalan zöldség, gyümölcs fermentálható (erjeszthető)/savanyítható (sőt a kovászos kenyér és a sör is fermentáció útján készül). Ilyen jellegzetes ételek a savanyú káposzta, a kovászos uborka, az indonéziai tempeh, a japán natto és számos más étel, amelyek sok nemzet konyhájában fellelhetők. A savanyított ételek hosszan eltarthatóak és nem feltétlenül igényelnek hűtést (bár a hideg meghosszabbítja elállásukat).

Felmerül a kérdés, hogy megéri-e foglalkozni a befőzéssel, az aszalással, vagy a szárítással? Nézzük csak meg a boltban kapható termékek címkéjén a hozzávalókat: mi minden van egy üveg szörpben, vagy egy kenyérben - és miután jogosan megrémültünk, megértjük, hogy megéri-e.

Miért vennénk meg ezeket a termékeket, illetve sok-sok csomagolóanyagukat, amikor magunk is elkészíthetjük őket és hozzávalóikat a kertben (vagy városban balkonládában, közösségi kertben) is megtermelhetjük és eltehetjük későbbre?

A háztartások az élelmiszerek megtermelése mellett nagyban hozzájárulhatnak az élelmiszer pazarlás elkerüléséhez napi rutinjaik újragondolásával és csak a szükséges mennyiségű étel előállításával is.

Ha mégis több étel készül, mint amennyi elfogy, akkor üljünk le egy pillanatra és gondoljuk át, mi volt az oka és legközelebb hogyan lehetne megelőzni. Hiszen a pazarlással nemcsak a felesleges ételt dobjuk ki, hanem az előállításához szükséges energia és pénz is kárba vész.

A tudatos vásárlással és a tudatos élelmiszer-felhasználással amellett, hogy sokat spórolhatsz, a Földnek is kedvezel, mert kevesebb hulladékkal és kevesebb környezetszennyezéssel jár.

Milyen cselekvésekkel előzheted meg, hogy lejárt, vagy elkészített, de el nem fogyasztott ételek kerüljenek a kukába, vagy a lefolyóba?
Annak érdekében, hogy ne legyen kidobott ételed, sokat tehetsz [27]: tervezd meg előre a heti menüt (ezzel csökkented a gyorséttermi házhozszállítások számát is), készíts bevásárlólistát (így nem vásárolsz felesleges termékeket), figyelj a termékek címkéjére (az összetevőkre és a lejárati időkre odafigyelve nem veszel allergén, vagy lejárathoz közeli ételt), bevásárlás előtt nézd át a kamrát és a hűtőt (így nem veszel feleslegesen már otthon lévő terméket), nagyobb mennyiséget csak tartós élelmiszerből vásárolj, romlandóból pedig csak annyit, amennyit rövid időn belül elfogyasztasz, tedd előre a kamrád és hűtőd polcain a hamarabb megromló, vagy hamarabb lejáró élelmiszert és azt használd fel előbb, illetve fagyaszd le a felesleget, komposztáld a keletkező élelmiszer hulladékot.
1
Ha olyan helyen élsz, ahol lehetőség van állatok tartására, akkor ők nagyszerű "komposztálók" lehetnek. A komposzt nem más, mint a szükségtelenné vált anyagok biológiai átalakítás utáni újra hasznosítása. Kevesen gondolnak rá, hogy pl. a ház körül élő kutya vagy macska elég sok, fölöslegessé vált ételt megeszik – hiszen ezzel változatosabb lesz az ő étrendjük is. Hasonlóan jó megoldás, ha csirkéket vagy kisebb méretű fürjeket tartasz. Ezek az állatok tojásokkal hálálják meg a gondoskodásodat. A szabadon tartott csirkék – ha elég nagy terület van a számukra – sokat legelnek, megeszik a zöldhulladékot is. A csirkék trágyája – kis mennyiségben – nagyon hasznos a növények számára, hiszen ideális nitrogénforrást jelent
Hogyan tudsz hozzájárulni a túlfogyasztás okozta környezeti problémák csillapításához?
Egyrészt törekedj arra, hogy országon belüli, vagy még inkább lakóhelyedhez közeli, helyi gazdaságoktól, piacokról vásárolj termékeket!
Ez pedig az önfenntartás irányába való elmozdulás.

Az önfenntartás nem elmélet, hanem élő gyakorlat. Az önfenntartásra törekvő életmódban kizárt a túlfogyasztás - nagyon pontosan megmutatja, hogy mennyit lehet fogyasztani: semmiképpen nem többet, mint amit megtermelünk! Ebben az életformában nem dobunk ki még használható dolgokat, csak azért, mert már kapható egy trendibb új.

Sok embernek lehetősége van megtermelnie az alapvető élelmiszereket magának és családjának, ha van egy kis termőföldje (saját kertjében, vagy nyaralójánál), vagy ha van egy terasza balkonládákkal.

Ha többet termelsz, mint amennyire szükséged van, azt kistermelőként eladhatod: a gyakorlat az, hogy az áruházakban megvásárolhatókhoz képest népszerűbbek, könnyebben eladhatóak a háztáji gazdaságokban készült élelmiszerek (pl. zöldség, gyümölcs, hús, tej, sajt, tojás), mert sok ember jobban megbízik ezekben a termékekben (többek között mert kevesebb adalékanyagot és vegyszert tartalmaznak).
Jövőnk alakulását határozottan befolyásolni fogja, hogy hányan és mekkora mértékben leszünk képesek áttérni az önfenntartó életmódra.
1
Jó példa az önfenntartásra a tanya. A tanyasi életformában nincs pazarlás! Látogass el tanyasi közösségekbe és gondold meg, belevágnál egy ilyen életformába? Ennek is, mint minden életformának vannak előnyei és hátrányai. Akkor hozhatsz megalapozott döntést, ha megismerkedsz működő tanyákkal. A tanyasi életre csak kevesen akarnak, vagy képesek átállni, de aki megteszi, a városi létformánál sokkal kiegyensúlyozottabb életet élhet!
"Egyre többet és többet tehetsz, de a legjobb mottó mégis az, hogy ne pazarolj! Ne pazarold az elektromosságot, ne pazarold a papírt, ne pazarold az ételt! Éld úgy az életed, ahogy szeretnéd, csak ne pazarolj! Vigyázz a természeti világra, és a benne élő állatokra, növényekre is. Ez az ő bolygójuk is, nem csak a miénk!" (Sir David Attenborough)
Mindent legyőzni akaró és mindent magához húzó magatartásunk beparcellázta és ellenőrzése alatt tartja az egész Földet.
1
Megismertük és felosztottuk a Föld minden szegletét. Beárazzuk és adjuk-vesszük a természetet.
Most ahhoz is fel kell nőnünk, hogy megértsük, hogy ez mekkora felelősséggel jár.
1
Emberi tevékenységeink teljesen átalakítják a tájképeket
Ha kerttel, nagyobb birtokkal, vagy mezőgazdasági területtel rendelkezel, hasznosítása közben mindig hagyj helyet benne a természetnek is!
1
Rengeteg környezeti problémával küzdünk - a legnagyobb kérdés azonban a következő: hogyan fogjuk kielégíteni eget verdeső energiaigényünket?

Míg sokan azt feltételezik, hogy a népesség stabilizálása, sőt csökkenése elkerülhetetlenül ártana a gazdaságnak, demográfiával és fenntarthatósággal foglalkozó kutatók megállapították [30], hogy az alacsonyabb termékenységi arány 2055-re nemcsak alacsonyabb kibocsátást, kevesebb szennyezést, hanem 10 százalékos egy főre jutó jövedelemnövekedést is eredményezne. Emellett az alacsonyabb termékenységi ráta a nemek közötti egyenlőségre is pozitív hatással lenne.

Az emberi populáció további növekedésének visszaszorítása azonban rendkívül összetett probléma, amelyet - megvizsgálva a kiváltó okokat - eltérően kell kezelni a fejlett és a fejlődő országokban.

Az országok tekintetében sok olyan korlátozó tényező van, ami gátat szab a lehetőségeknek: pszichológiai, kulturális, képzési (vagy inkább képzetlenségi), vallási, illetve a régi megszokásokon, hagyományokon, hiedelmeken alapuló nézetek.

A szakértők úgy gondolják, hogy mindenképpen el fog jönni a szükség ideje és le fogja dönteni ezeket a korlátokat.

Számos javaslat született már, amelyek segíthetnek megoldani a népességnövekedés problémáját:

- jobb oktatás - nemcsak a legújabb technológiák elsajátításához és a jobb munkalehetőségekhez, hanem a csalástervezéshez is szükséges;
- a lánygyermekek célzott nevelése és felkészítése a családalapításra;
- szexuális felvilágosítás - a szülők a szégyenérzetüket, gátlásaikat félretéve tájékoztassák gyermekeiket, hogy ne az internetről, vagy társaiktól szerezzék be a gyakran csak féligaz, vagy tévútra terelő információkat;
- a nők rendelkezhessenek saját testük fölött - biztosítani kell számukra a családtervezés eszközeit, illetve a hozzájuk kapcsolódó tudást és jogokat
- adókedvezmények, adómentességek és engedmények a kevesebb (1, vagy 2) gyermeket vállaló családok számára;
- kormányzati szinten annak a tudásnak és eszközöknek biztosítása minden pár számára, amelyekkel eldönthetik és szabályozhatják azt, hogy hány gyermekük legyen (és ezután őszintén és világosan el kell magyarázni nekik, hogy miért legyen legfeljebb két gyermekük);
- a túlnépesedés káros hatásaival kapcsolatos internetes és szórólapos szociális marketines kampányok szervezése;
- jobb életkörülmények biztosítása a környezetpusztító tevékenységek és szennyezések visszaszorításával, illetve a körforgásos gazdaság kiépítésével, tehát a korszerű és hatékony ipari és mezőgazdasági termelési technológiák és az újrafeldolgozási lehetőségek biztosításával;
- segélyezési gyakorlatok átalakítása (humanitárius kötelességünk az éhezők etetése és megsegítése, de ezzel a probléma nem oldódik meg).

Seth Wynes és Kimberly A Nicholas fenntarthatósági szakértők 2017-ben megjelent tanulmánya [12] kiemeli, hogy a kormányzati ajánlások és az oktatás nem fordítanak elegendő figyelmet a leghatékonyabb éghajlatváltozás mérséklő tevékenységre.

Kutatásuk szerint messze a leghatékonyabb (és költségek szempontjából is kedvező) klímavédelmi intézkedés a közegészségügy keretein belül van:

A lányok tudatos családtervezéssel kapcsolatos oktatása és a fogamzásgátlás emberi joga, elérhetősége együtt a leghatékonyabb módszerek az üvegházhatású gázok kibocsátásának mérséklésére.
1
A falra kiírt szöveg határozott és egyértelmű: a fenntartható növekedés egyetlen lehetséges kimenetele a csökkentés. Itt gondolhatunk a népességstabilizálásra, de az anyagi javak felhalmozásásnak visszaszorítására is. Te mit gondolsz erről? A válasz erre a kérdésre roppant nehéz, mert aki már belekóstolt egy jobb életbe, illetve használja a legújabb technológia vívmányait, már aligha győzhető meg lassításról, még kevésbé visszafejlődésről. Nagyon nehéz megszabadulni az elmúlt évtizedek fenntarthatóságot szem előtt nem tartó viselkedésétől, szokásaitól, amelyek azt sulykolták belénk, hogy a földi erőforrások kimeríthetetlenek...
A jövőben a körkörös gazdaság szükségszerű térnyerésével a cél a nyersanyagok gazdasági ciklusban újra és újra bent tartása lesz - ez kevesebb gyártást, de több szolgáltatást, felújítást és karbantartást fog jelenteni.
1
A jövő sokféleképpen kirakható, de ahhoz, hogy a bolygó még sokáig otthonunk maradhasson, kizsákmányolása helyett az észszerű önfenntartásra kell berendezkednünk

A jövőnk külalakját a technológia fogja meghatározni, a jövőnk biztosítását viszont a környezetvédelem - a technológia támogatásával.

Kétségtelen, hogy a technológiának nélkülözhetetlen szerepe lesz a mezőgazdaság fenntarthatóvá tételében, a városok és épületek fenntartható tervezésében, a zöldenergia-átmenetben és a klímaváltozás enyhítésében.

Kulcskérdés lesz, hogyan tudjuk megtisztítani, illetve fenntartani a földek, az óceánok, az édesvizek és a levegő tisztaságát.

Képesek leszünk-e együtt élni a természettel úgy, hogy fenntartása, zavartalansága folyamatosan biztosítva legyen.

Tegyünk lépéseket a feladatok megoldása felé, mert utódainknak nagy szükségük lesz erre.
Meg kell tanulnunk másképp gondolkodni a jelenről és a jövőről - tanulnunk kell a múltban elkövetett hibáinkból.

Használjuk fel ehhez az általunk felhalmozott, óriási mennyiségű tudást - ennek elemzésével látható lesz a járható és nem járható út is.

1
Felfoghatatlanul nagy, könyvtárakban, vagy interneten mindenki által elérhető tudással rendelkezünk - használjuk fel tudatosan jövőnk építéséhez!



Felhasznált oldalak hivatkozásai
Top