Özönvízszerű esőzés



A FÖLD CSAPADÉKOS EGYENLÍTŐI TERÜLETEIN KÍVÜL EGYRE TÖBB HELYEN MÁSUTT IS HATALMAS PROBLÉMÁKKAL KÜZDENEK: ÖZÖNVÍZSZERŰ ESŐZÉSEKKEL ÉS VILLÁMÁRVIZEKKEL.

AZ ÁRVIZEKET OKOZÓ ÓRIÁSI MENNYISÉGŰ LEZÚDULÓ VÍZ MEGBÉNÍTJA A KÖZLEKEDÉST ÉS A GAZDASÁGOT, LEVONULÁSA UTÁN PEDIG FERTŐZŐ TERÜLET MARAD UTÁNA.

MIT TEHETSZ?

AZ EMBER OKOZTA ÉGHAJLATVÁLTOZÁS EGYES HELYEKEN SÚLYOS ASZÁLYT, MÁSUTT KEZELHETETLEN MENNYISÉGŰ CSAPADÉKOT EREDMÉNYEZ.

A SZÉLSŐSÉGES IDŐJÁRÁSI ESEMÉNYEK ENYHÍTÉSE ÉRDEKÉBEN ÉLJ KÖRNYEZETTUDATOSAN!
FOGD VISSZA AZ ENERGIAFOGYASZTÁSOD, CSÖKKENTSD A PAZARLÁSOD ÉS TÉRJ ÁT AZ EGÉSZSÉGES NÖVÉNYI ÉTRENDRE!

A környezeti- és természeti hatások leírásai a hatások jellegétől fogva megzavarhatják nyugalmadat, ezért csak saját felelősségedre olvass tovább.

Hatás


A Föld szubtrópusi és a trópusi területei mellett már a mediterrán és mérsékelt éghajlaton is évről évre előfordulnak egyre sűrűbbé váló, napokon-heteken át tartó esőzések és az ezt követő, mindent elöntő árvizek.

1
Távolban már összeálltak a felhők és sejteni lehet az újabb, nagy esőt
1
Aztán elsötétül a felhőzet és esőfüggönnyel megnyílik az ég alja
1
A haragos színezetűvé vált gomolyfelhők óriási esőt zúdítanak a földre
Az özönvízszerű esőzések felbecsülhetetlen károkat okoznak a mezőgazdaságnak és a lakosságnak egyaránt.

A termesztett növények, a betakarított termények és az épületek víz alá kerülnek és elpusztulnak, tönkremennek.

1
Az óriási eső következtében több métert emelkedett folyó kilépett a medréből és ellepte a part menti beépített területeket is
1
A tavaszi nagy zápor a hirtelen jött hóolvadással hatalmas területen elöntötte a gazdaságot

A rendkívüli esőzések a hatalmas, hömpölygő áradások mellett gyakran földcsuszamlásokat is okoznak, a folyók kilépek medrükből, a koszos, szürkés-barnás víz aláássa és tönkreteszi az utakat, a hidakat, elsöpri az épületeket és a vízszabályozó műtárgyakat [3].

1
1
1
1
1
1
A megáradt folyó sok hordalékot szállít - érdemes megfigyelni, milyen sok műanyag van benne. Hihetetlenül tele vannak a folyók (ahogy a tengerek is) a műanyag hulladékainkkal...

A nedves, párás levegő és a talajvíz telítettsége miatt az árvíz levonulása utáni pangó vízzel borított területek gyakran még sokáig megmaradnak.

1
Megmunkálásra alkalmatlan, állott vízzel telített termőföld
1
A hosszú vízzel való elborítás első jelei a moszatfélék és békalencsék megjelenése
1
Fojtogató algavirágzás a mocsarassá vált vidéken

A szubtrópusi és a trópusi területek nemcsak az árvízzel küzdenek: emberéleteket veszélyeztető járványok, szúnyogok által terjesztett malária, sárgaláz és más betegségek ütik fel fejüket, vagy lesznek még agresszívebbek hetekkel, hónapokkal később is a visszamaradt, fertőző területeken.

1
A hosszú ideig megmaradó vizenyős területek komoly betegségek forrásai lehetnek
1
Szúnyoglárvák pihennek a köveken
1
Moszkitó, bögöly, húslégy, döglégy - betegségterjesztő, roppant kellemetlen rovarok
1
Ha megtörtént a baj és megbetegedtünk, a legfejlettebb orvostudományra van szükségünk

A klímaváltozás hatása miatt már olyan helyeket is fenyegetnek a hirtelen, nagy mennyiségű csapadékot hozó esők - ráadásul teljesen kiszámíthatatlan módon, amelyekre korábban ez nem volt jellemző, vagy nem ilyen gyakorisággal.

Erre igen nehéz felkészülni: a városi infrastruktúra és a mezőgazdaság a legtöbb esetben nincs arra berendezkedve, hogy ilyen katasztrófákat csak minimális károkkal vészeljen át.

1
1
1
1
1
1
1

A heves esőzések oka az, hogy a melegedő éghajlat következtében a levegő egyre több vízgőzt hordoz.

Ha a földfelszín közeli levegő hőmérséklete 1 Celsius-fokkal emelkedik, akkor 6-7 százalékkal több gőz kerül a légkörbe, ami sűrűbb felhőképződéssel és több csapadékkal (eső, jégeső, hó) jár együtt.

1
Az óriási esőkkel érkező hurrikán végzetes katasztrófát okozott

A levegőbe kerülő többlet gőz természetes hűtőhatással is együtt jár, mert a vízgőz részben elnyeli a nap infravörös sugárzását.

A többletvízgőz kicsapódása okozta katasztrofális esőzések egyenetlen eloszlású, helyi jelenségek.

1
Monszun éghajlat - a levegőben szinte tapintani lehet a nedvességet
1
Jeges eső zúdul a trópusi övezetre

Ha eloszlásuk egyenletesebb lenne, az távolabbi területeken is jótékony hatást fejtene ki.

Ez végeredményben azt jelenti, hogy ha egy vidéken sűrűbbek az esők, másutt szárazságra lehet számítani.

1
Visszatérő nagy esők - elönti és csúszóssá teszi az utat a sűrű esőfüggöny
1
Máshol szokatlan szárazság - a heteken át tartó aszály tönkretette a talajt

Helyreállítás


Óriási feladat és hosszadalmas folyamat egy elárasztott - akár városi, akár mezőgazdasági - területet helyrehozni.

1
A jól megtervezett vízlevezető csatornarendszer nagyban csökkenheti a vízkárokat - ha ez mégsem elegendő, a nagy teljesítményű szivattyúkra is szükség van
1
Az árvizek veszélyeztetik a szennyvízcsatornák működését is, illetve a vízbe keveredő szennyvíz komoly fertőzésforrássá válhat

Főleg azokon a trópusi helyeken válik kritikussá a belemosódott szeméttől telített, fertőző árvíz, ahol nagy a népsűrűség és a nélkülözés.

A szennyvíz elmossa az emberek hajlékát, élelemtartalékát, megművelt földjüket - tönkreteszi életfeltételeiket.

1
Az árvíz elmosta az emberek megélhetéséhez szükséges minimális életfeltételeket is

A holtpontból kibillenteni egy ilyen helyzetet gyakran csak komoly állami támogatással, illetve az emberek országhatárokon túlnyúló összefogásával lehetséges.

1
Sokkal több segítő kéz szükséges, hogy a válságból kikerülhessenek a katasztrófa sújtott területeken élők

Megelőzés


A klímaváltozás velejárója, hogy a csapadék egyre szélsőségesebb formában jelentkezik - a nagy szárazságokat nagy esőzések követik.

Az évi csapadékmennyiség gyakran tehát alig változik – azt a benyomást keltve, mintha minden rendben lenne, holott pont ennek az ellenkezője igaz.

Ahhoz, hogy a mezőgazdaság termelőképes maradjon, elengedhetetlen feltétel az eső, a víz jelenléte.

Ennek ellenére a nagy esők legnagyobb károsultja a mezőgazdaság, ezért a termőföldeken árvízmentesítő árkokkal igyekszik csökkenteni az időszakos árvizek és belvizek által okozott károkat.

1
Az árkok elvezetik a termőföldekre kerülő többlet vizeket
1
A vízzel telt csatornák egy későbbi szárazság idején locsolásra is alkalmasak lesznek
1
Szárazság esetén kincset ér a termőföldek mellett fekvő vízzel telt vízgyűjtő árok
1
Nemcsak termőföld védhető meg árkokkal - ezek a vizesárkok egy vár parkját díszítik és védik meg a belvíztől
1
Képesnek kell válnunk arra, hogy a nagy mennyiségű lezúduló vizet tároljuk. Ennek csupán egyik formája a víztározók építése, helyi szinten ez jelenthet egy kis tavat is. A régen alkalmazott "fokgazdálkodás" (ami az ártéri gazdálkodás módszertana) lényege volt, hogy az árvizeket úgynevezett fokokon keresztül kivezették egyes, mélyebben fekvő területekre, elárasztva azokat. Ezeken a területeken még akár haltenyésztést is folytathattak, aztán amikor a víz elpárolgott (vagy apadáskor a fokokon keresztül visszakerült a folyó medrébe), a halakat kifogták, a terület magától fokozatosan átalakult legelővé, ahol a szabadon tartott állatokat legeltették. A fokokat a modern kori vízrendezések elgátolták, vagy betömték, az iparszerű vízgazdálkodás a töltésezéssel áttért az árvizek oldalirányú felduzzasztására, a csatornázással a többletvizek mielőbbi és minél teljesebb levezetésére, ami a kevés csapadékhoz jutó területek súlyos, folyamatos vízkészlethiányát okozza és az aszályhajlamból aszályhoz vezet. Az árvizek és a vízkészlethiány hosszú távú megoldásának a kulcsa tehát a fokok kiépítése, vagyis az árvizek oldalirányú vízkivezetés általi használatának felújítása és a tájhasználat ehhez kapcsolódó igazításával a táj vízpuffer kapacitásának növelése. Ez a megoldás nemcsak a táj vízkészletét növeli, hanem a vizes területek megnövelt méretével természetet is erősíti: elősegíti, hogy a vízközeli városépítkezések, a környezetszennyezés és a klímaváltozás miatt egyre csökkenő, növény- és állatfajokban különösen gazdag vizes élőhelyek megerősödhessenek

A visszatérő, özönvízszerű esők és a folyamatos, hosszan tartó árvizek viszont más megoldásokat kényszerítenek ki: az árvíz okozta károkat az emberek a maguk módján, a tapasztalatokat felhasználva igyekeznek megelőzni, vagy legalább csökkenteni.

Cölöpökre építik házaikat, megvédve ezzel őket a hirtelen árvíz elől, illetve olyan terményekkel igyekeznek gazdálkodni, amelyek túlélik az időszakos, vízzel való elborítást.

1
Az emberi találékonyság egyik példája: alkalmazkodás a folyamatos vízszint ingadozásokhoz
1
Több méter magas cölöpökre épített életterek
1
Magasabb területre épített ház tekint le az áradó folyóra és a sétány túloldalára épített, alacsonyabb fekvésű házakra. Ha teheted, olyan házat vegyél, vagy olyan helyen építkezz, ami biztosan magasabban van, mint a környező folyók, vagy akár patakok vízszintje. A békés kis patakok, különösen hegyvidéken – hirtelen esőzés hatására – gyorsan képesek felduzzadni és komoly károkat okozni. A nagy vízgyűjtő területekkel rendelkező folyók főleg a téli hóolvadás, vagy nagyobb év közbeni esőzések után léphetnek ki a medrükből és önhetik el - megfelelő árvízvédelmi művek hiányában - az árteret
1
Bár vannak szárazságtűrő rizsfajták, amelyeket akár otthon is termeszthetünk, a világ rizskészletének 90 százalékát az Ázsiából származó rizs adja. Az ázsiai rizs túlnyomórészt napos, mégis fülledt, párás éghajlatú, elárasztott ágyású rizsföldekről érkezik. A rizs Földünk egyik legfontosabb, emberi táplálásra termesztett haszonnövénye.

De nem mindenkinek jut föld a gazdálkodáshoz és nem mindenkinek jut megfelelő fedél a feje fölé.

Ők a legsebezhetőbbek egy természeti katasztrófa esetén.

1
Segítsünk a hajléktalanokon! Ismered a kifejezést? "A jóllakott nem hisz az éhesnek - mert nem tudja beleélni magát a helyzetébe." Voltál már igazán éhes? Annyira, hogy már a gyomorsav marta a gyomrodat? Ha igen, át tudod érezni a mardosó éhséget.

A környezeti hatások által előidézett klímaváltozás a természeti hatásokat is erősíti.

A nemzetek példátlan összefogására van szükség, hogy képesek legyünk enyhíteni mind a környezeti, mind a természeti hatások által okozott károkat.

Ehhez a nemzetgazdaságok átalakítása szükséges - csökkenteni kell a nem megújuló energiahordozók felhasználását, illetve növelni és támogatni kell a megújulókét.

Egyéni szinten a környezettudatos, energiával mértéktartó viselkedés az alapja az élhető, közös jövőnknek.

1
Bővítés előtt álló fotovoltaikus (napelem) farm
1
Búza és megújuló energia - jövőbe mutató emberi táplálék- és energia ellátás
1
Cél a fenntartható és egészséges táplálkozás: teljes kiőrlésű gabonákból készült, sokmagvas, kézműves bio kenyér
1
Nem mindegy, hogy milyen kenyeret választunk a boltban, mert gyakran olyan segédanyagokat is tartalmaznak, amelyeknek semmi keresnivalójuk egy kenyérben: állományjavítók, savanyúságot szabályozók, ízjavítók, színezékek, antioxidánsok. Készítsd el magad a kenyered! A kenyér hozzávalói: liszt, víz, só és kovász. A kovásznak nemcsak a kelesztés a feladata, hanem lebontja a glutén nagy részét is, ezért a kovászos kenyér amellett, hogy nagyon finom, lényegesen kevesebb emésztési panaszt okoz
1
Bár sokan az gondolják, hogy a klímavédelemre kifizetett költségek csak kiadások, semmiféle hozomány nem jár vele, ez éppen ellenkezőleg van: a Stanford Egyetem gazdasági elemzője, Marshall Burke a Nature folyóiratban publikált tanulmánya [2] egyértelműen kimutatja, hogy a klímavédelem mindenképpen megtérülő befektetés - sőt, minél szigorúbb, annál nagyobb haszonnal jár. Ennek magyarázata az, hogy a globális felmelegedés 1.5 Celsius-fokos szinten tartásával elkerülhetőek az olyan többletkiadások, ami a nagyobb felmelegedéssel együtt járó extrém időjárással, illetve a szélsőséges események egészségügyi és infrastrukturális következményeinek elhárításával járnak együtt

Tanulság


A földi éghajlat megváltozása a csapadékos és száraz időszakok kényes egyensúlyára is hatással van.

Egyes helyeken óriási esőket okoz, másutt hetekig tartó, minden csapadékot nélkülöző aszályt.

Egyik véglet sem jó.
1
Mindkét véglet ökológiai katasztrófát okoz

2005 óta az árvizek száma 15-szörösére, a szélsőséges hőmérséklet okozta események 20-szorosára, az erdő- és bozóttüzek előfordulása pedig 7-szeresére nőtt, miközben az elmúlt 22 év a 20 legmelegebb év közé tartozott a mérések 1850-es kezdete óta.

Ezek a problémák itt léteznek, a jelenünkben és ha nem teszünk ellenük, a jövőnket még markánsabban fogják befolyásolni.

Az ember problémakezelése sokkal inkább a hiba detektálására (érzékelésére) van kiélezve, mint a megelőzésére: vagyis a hiba érzékelhető, aztán javításra kerül annak jellegétől függően.

Ez olyan, mint az egészségünk: sokszor fordul elő, hogy megbetegszünk, mert nem figyelünk eléggé az egészségünkre - aztán megyünk az orvoshoz, hogy segítsen rajtunk.

A megelőzés sokkal összetettebb folyamat, mert minden lehetséges kimenetelre gondolni kell.

Jól megtervezett, betegségeket megelőző és egészségmegőrző diétás életmóddal (és sok mozgással) a betegségek többségét el lehetne kerülni, vagy könnyebben át lehetne vészelni.

1
Vigyázzunk jobban az egészségünkre - fordítsunk több figyelmet a betegségmegelőzésre, mert az egészség helyrehozása nehezebb feladat
1
Az egészséges életmód nagyon ízletes is tud lenni
1
A kiegyensúlyozott életnek rendkívül fontos része a mozgás - mozogj többet!

A klímaváltozás helyi hatásai az ottani éghajlattól és környezeti sajátosságoktól is függnek, ezért egyes helyeken erősebben, máshol gyengébben érvényesülnek.

Ez könnyelművé teheti a megfigyelőt és hibás következtetéseket vonhat le: alulbecsüli a problémákat és emiatt nem fordít elegendő figyelmet a megelőzésre.

Pedig az éghajlatváltozás esetén pont fordítva kellene cselekedni: ha csak a hibákra várunk, nagyon nehéz helyzetbe kerülünk.

A megelőzéssel - szennyezéseink csökkentésével és környezettudatos magatartásunkkal - nagyon sokat enyhíthetnénk a jelenlegi és a várható problémákon egyaránt [4].

1
Mit gondolsz, melyik nézőpont vezet a jövőbe? Illetve Te melyiket képviseled? Ezt...
1
...vagy inkább ezt?

Az ISeeChange egy ingyenes alkalmazás (www.iseechange.org [1]), egy olyan platform, amely a legszemélyesebb szinten segít tudatosítani a klímaváltozást.

Az alkalmazás segítségével bárki nyomon követheti közvetlen környezete időjárását, annak változékonyságát és szokatlan megnyilvánulásait.

A megfigyelő maga is megoszthatja tapasztalatait, tanácsait, megoldási javaslatait és egy közösség részeként személyes értesítéseket kaphat másoktól, illetve akkor is, ha a közelben extrém időjárás várható.

A közösséggel megosztott tapasztalatok és információk növelik a résztvevők tudatosságát, ösztönzik a társadalmi együttműködést és elősegítik felkészülést a változó klíma okozta környezeti és éghajlati hatásokra.

"Változik az éghajlatunk – és mi is." (ISeeChange)

Az ISeeChange klímatudósokkal, társadalomtudósokkal, várostervezőkkel, mérnökökkel és egészségügyi szakemberekkel együttműködő csapatának célja, hogy a sok-sok megosztott tapasztalatot felhasználva megértsük a természetet és az embereket érintő változásokat és hatékony megoldásokat fejlesszünk ki a klímaváltozással szemben, illetve azért, hogy elősegítsük a változásokhoz való alkalmazkodást.

1
Mindannyiuk környezetében érzékelhető a klímaváltozás. Te mit teszel ellene?

Mit tehetsz?


Az özönvízszerű esőzések felbecsülhetetlen károkat okoznak a mezőgazdaságnak és a lakosságnak egyaránt.

A klímaváltozás hatása miatt már olyan helyeket is fenyegetnek a hirtelen, nagy mennyiségű csapadékot hozó esők - ráadásul teljesen kiszámíthatatlan módon, amelyekre korábban ez nem volt jellemző, vagy nem ilyen gyakorisággal.

Erre igen nehéz felkészülni: a városi infrastruktúra és a mezőgazdaság a legtöbb esetben nincs arra berendezkedve, hogy ilyen katasztrófákat csak minimális károkkal vészeljen át.

Óriási feladat és hosszadalmas folyamat egy elárasztott - akár városi, akár mezőgazdasági - területet helyrehozni.

1
A jól megtervezett vízlevezető csatornarendszer nagyban csökkenheti a vízkárokat - ha ez mégsem elegendő, a nagy teljesítményű szivattyúkra is szükség van

Főleg azokon a trópusi helyeken válik kritikussá a belemosódott szeméttől telített, fertőző árvíz, ahol nagy a népsűrűség és a nélkülözés.

A szennyvíz elmossa az emberek hajlékát, élelemtartalékát, megművelt földjüket - tönkreteszi életfeltételeiket.

A klímaváltozás velejárója, hogy a csapadék egyre szélsőségesebb formában jelentkezik - a nagy szárazságokat nagy esőzések követik.

Az évi csapadékmennyiség gyakran tehát alig változik – azt a benyomást keltve, mintha minden rendben lenne, holott pont ennek az ellenkezője igaz.

Ahhoz, hogy a mezőgazdaság termelőképes maradjon, elengedhetetlen feltétel az eső, a víz jelenléte.

Ennek ellenére a nagy esők legnagyobb károsultja a mezőgazdaság, ezért a termőföldeken árvízmentesítő árkokkal igyekszik csökkenteni az időszakos árvizek és belvizek által okozott károkat.

1
Az árkok elvezetik a termőföldekre kerülő többlet vizeket
1
A vízzel telt csatornák egy későbbi szárazság idején locsolásra is alkalmasak lesznek
1
Képesnek kell válnunk arra, hogy a nagy mennyiségű lezúduló vizet tároljuk. Ennek csupán egyik formája a víztározók építése, helyi szinten ez jelenthet egy kis tavat is. A régen alkalmazott "fokgazdálkodás" (ami az ártéri gazdálkodás módszertana) lényege volt, hogy az árvizeket úgynevezett fokokon keresztül kivezették egyes, mélyebben fekvő területekre, elárasztva azokat. Ezeken a területeken még akár haltenyésztést is folytathattak, aztán amikor a víz elpárolgott (vagy apadáskor a fokokon keresztül visszakerült a folyó medrébe), a halakat kifogták, a terület magától fokozatosan átalakult legelővé, ahol a szabadon tartott állatokat legeltették. A fokokat a modern kori vízrendezések elgátolták, vagy betömték, az iparszerű vízgazdálkodás a töltésezéssel áttért az árvizek oldalirányú felduzzasztására, a csatornázással a többletvizek mielőbbi és minél teljesebb levezetésére, ami a kevés csapadékhoz jutó területek súlyos, folyamatos vízkészlethiányát okozza és az aszályhajlamból aszályhoz vezet. Az árvizek és a vízkészlethiány hosszú távú megoldásának a kulcsa tehát a fokok kiépítése, vagyis az árvizek oldalirányú vízkivezetés általi használatának felújítása és a tájhasználat ehhez kapcsolódó igazításával a táj vízpuffer kapacitásának növelése. Ez a megoldás nemcsak a táj vízkészletét növeli, hanem a vizes területek megnövelt méretével természetet is erősíti: elősegíti, hogy a vízközeli városépítkezések, a környezetszennyezés és a klímaváltozás miatt egyre csökkenő, növény- és állatfajokban különösen gazdag vizes élőhelyek megerősödhessenek

A környezeti hatások által előidézett klímaváltozás a természeti hatásokat is erősíti.

A nemzetek példátlan összefogására van szükség, hogy képesek legyünk enyhíteni mind a környezeti, mind a természeti hatások által okozott károkat.

Ehhez a nemzetgazdaságok átalakítása szükséges - csökkenteni kell a nem megújuló energiahordozók felhasználását, illetve növelni és támogatni kell a megújulókét.

Egyéni szinten a környezettudatos, energiával mértéktartó viselkedés az alapja az élhető, közös jövőnknek.

1
Búza és megújuló energia - jövőbe mutató emberi táplálék- és energia ellátás
1
Cél a fenntartható és egészséges táplálkozás: teljes kiőrlésű gabonákból készült, sokmagvas, kézműves bio kenyér
1
Nem mindegy, hogy milyen kenyeret választunk a boltban, mert gyakran olyan segédanyagokat is tartalmaznak, amelyeknek semmi keresnivalójuk egy kenyérben: állományjavítók, savanyúságot szabályozók, ízjavítók, színezékek, antioxidánsok. Készítsd el magad a kenyered! A kenyér hozzávalói: liszt, víz, só és kovász. A kovásznak nemcsak a kelesztés a feladata, hanem lebontja a glutén nagy részét is, ezért a kovászos kenyér amellett, hogy nagyon finom, lényegesen kevesebb emésztési panaszt okoz
1
Bár sokan az gondolják, hogy a klímavédelemre kifizetett költségek csak kiadások, semmiféle hozomány nem jár vele, ez éppen ellenkezőleg van: a Stanford Egyetem gazdasági elemzője, Marshall Burke a Nature folyóiratban publikált tanulmánya [2] egyértelműen kimutatja, hogy a klímavédelem mindenképpen megtérülő befektetés - sőt, minél szigorúbb, annál nagyobb haszonnal jár. Ennek magyarázata az, hogy a globális felmelegedés 1.5 Celsius-fokos szinten tartásával elkerülhetőek az olyan többletkiadások, ami a nagyobb felmelegedéssel együtt járó extrém időjárással, illetve a szélsőséges események egészségügyi és infrastrukturális következményeinek elhárításával járnak együtt

Az ember problémakezelése sokkal inkább a hiba detektálására (érzékelésére) van kiélezve, mint a megelőzésére: vagyis a hiba érzékelhető, aztán javításra kerül annak jellegétől függően.

Ez olyan, mint az egészségünk: sokszor fordul elő, hogy megbetegszünk, mert nem figyelünk eléggé az egészségünkre - aztán megyünk az orvoshoz, hogy segítsen rajtunk.

A megelőzés sokkal összetettebb folyamat, mert minden lehetséges kimenetelre gondolni kell.

Jól megtervezett, betegségeket megelőző és egészségmegőrző diétás életmóddal (és sok mozgással) a betegségek többségét el lehetne kerülni, vagy könnyebben át lehetne vészelni.

1
Vigyázzunk jobban az egészségünkre - fordítsunk több figyelmet a betegségmegelőzésre, mert az egészség helyrehozása nehezebb feladat
1
Az egészséges életmód nagyon ízletes is tud lenni
1
A kiegyensúlyozott életnek rendkívül fontos része a mozgás - mozogj többet!

A klímaváltozás helyi hatásai az ottani éghajlattól és környezeti sajátosságoktól is függnek, ezért egyes helyeken erősebben, máshol gyengébben érvényesülnek.

Ez könnyelművé teheti a megfigyelőt és hibás következtetéseket vonhat le: alulbecsüli a problémákat és emiatt nem fordít elegendő figyelmet a megelőzésre.

Pedig az éghajlatváltozás esetén pont fordítva kellene cselekedni: ha csak a hibákra várunk, nagyon nehéz helyzetbe kerülünk.

A megelőzéssel - szennyezéseink csökkentésével és környezettudatos magatartásunkkal - nagyon sokat enyhíthetnénk a jelenlegi és a várható problémákon egyaránt [4].

1
Mindannyiuk környezetében érzékelhető a klímaváltozás. Te mit teszel ellene?



Felhasznált oldalak hivatkozásai
Top