Északi és déli jégtakaró olvadás - Grönland és Antarktisz olvadása



A GLOBÁLIS FELMELEGEDÉS RENDKÍVÜLI MÓDON MEGVISELI A MAGASHEGYSÉGEKET ÉS A SARKKÖRÖKET IS.
OLVADNAK A GLECCSEREK, OLVAD AZ ÉSZAKI ÉS A DÉLI JÉGTAKARÓ, EMELKEDIK A TENGEREK VÍZSZINTJE.

A ROPPANT ÖSSZETETT VÁLTOZÁSOKAT AZ ANTROPOGÉN HATÁS IDÉZI ELŐ, AMI AZ EMBER TEREMTŐ, LÉTREHOZÓ EREJÉNEK TÖKÉLETLENSÉGE MIATT BEKÖVETKEZŐ KÖRNYEZETI HATÁSOKAT JELENTI.

MIT TEHETSZ?

A KÖRNYEZETVÉDELEM MINDENNAPJAINK LEGFONTOSABB TEVÉKENYSÉGEI KÖZÉ TARTOZIK.
A TERMÉSZET MEGÓVÁSÁN TÚL AZ EMBERISÉG ÉLHETŐ JÖVŐJÉÉRT IS KÜZD - A SIKERHEZ AZONBAN A TE KÖRNYEZETTUDATOS HOZZÁÁLLÁSOD IS SZÜKSÉGES!

VIZSGÁLD FELÜL ÉS CSÖKKENTSD KÖRNYEZETEDBEN AZ ÜVEGHÁZHATÁST ELŐIDÉZŐ SZÉN-DIOXID, METÁN ÉS NITROGÉN-DIOXID KIBOCSÁTÁSOKAT!
NYISS A KÖRNYEZETBARÁT, ALTERNATÍV TECHNOLÓGIÁK FELÉ, TÉRJ ÁT A FENNTARTHATÓ ÉLETMÓDRA ÉS SEGÍTSD ELTERJESZTÉSÉT A HOZZÁD KÖZELÁLLÓ KÖZÖSSÉGEKBEN!

A környezeti- és természeti hatások leírásai a hatások jellegétől fogva megzavarhatják nyugalmadat, ezért csak saját felelősségedre olvass tovább.

Hatás


A Föld északi és déli jégtakarójának, jéghegyeinek olvadása és a gleccserek visszahúzódása nem tekinthető természeti, vagy környezeti hatásnak, sokkal inkább ezek következményének tudható be.

A globális felmelegedés egyik nagyon komoly negatív hatása, hogy az északi jégtakaró évről-évre egyre vékonyabb és komoly az esély arra, hogy teljesen el fog olvadni.

1
Az északi-sarki jégtakarón egyre nagyobbak a sötét, jégmentes foltok és egyre gyakoribbak a tengert beborító széttöredezett jégrétegek
1
A jégfal egy része nagy robajjal zúdul bele a vízbe. Jelenleg 653 milliárd tonnányi jég olvad el évente, az északi-sarki hótakaró pedig 1967 óta 2.5 millió négyzetkilométerrel csökkent és ezzel kevesebb mint a felére zsugorodott
1
A "harmadik sarkvidék", a Himalája gleccserei gyorsabban olvadnak a többi gleccserhez képest és eddig területük 40 százalékát veszítették el. 1975 és 2000 között átlagosan négymilliárd, 2000 és 2016 között már nyolcmilliárd tonna jég tűnt el minden évben. A gleccserek olvadása árvízkatasztrófákat okozhat, illetve több százmillió ember élelmezését és vízellátását veszélyezteti Ázsiában, mert száraz időben ezek a gleccserek táplálták az ázsiai folyókat

Amennyiben elolvad az északi jégtakaró, számolnunk kell az óceánok szintjének olyan mértékű megnövekedésével, ami miatt a tengerpartokon élő, közel egymilliárd ember el fogja veszíteni életterét - lakóhelyét és megművelt területét egyaránt - és költözésre fog kényszerülni.

A tengerszint emelkedés miatt a 21. század elején egyes trópusi szigetek lakosságát már ki kellett telepíteni.

Az óceániai Tuvalu szigetország testközelből érzékeli a problémát: 9 szigetéből kettőt már szinte már teljesen ellepett a víz - a Csendes-óceán évente történő 3.9 milliméteres vízszint emelkedése miatt.

Két és fél év alatt 1 centiméteres emelkedés? Hogy ez kevés-e, vagy sok? Nagyon, nagyon sok.

Az 1880-as évek óta a tengerszint átlagosan 23 centiméterrel emelkedett és ennek több, mint egyharmada az elmúlt 25 évnek tudható be.

Az éghajlatváltozás miatt a hatalmas gleccserek olvadásának felgyorsulásával még az is elképzelhető, hogy az évszázad végére 1 méterrel magasabb lesz a tengerszint.

Ekkora tengerszint-emelkedés nem csak a tenger- és óceánpartokon élők otthonait, az utakat és más infrastruktúrákat, de még a Föld édesvízkészleteit is veszélyezteti.

1
Egyes mérések szerint a svájci Alpok jégtakarója évente 3 százalékot veszít vastagságából - néhány évtizeden belül szinte biztosan hó- és jégmentes kopár hegycsúcsokat látnak majd, akik erre tévednek. Az olvadás fő oka: a nagymértékű szén-dioxid kibocsátásunk miatt felmelegedő atmoszféra

Az Antarktiszon végzett eddigi legrészletesebb, NASA Jet Propulsion Laboratory (JPL) kutatói által készített 2022-es tanulmány [1][2] azt vizsgálta, hogy mekkora mértékben változott a jeges kontinens partvonala az elmúlt 25 évben.

A korábbi becslésekhez képest jóval nagyobb mértékben és gyorsabban, mint azt a természetes regenerálódás pótolni tudná.

A vizsgálatok kétszeres veszteséget mutatnak: a nagyobb jégdarabok leválása és a jégselfek olvadása 6 billió tonna helyett 12 billió (12.000.000.000.000) tonnára tehető. Egy másik tanulmány [3] pedig azt mutatta be, hogy a vékonyodó jégréteg miatt az óceán vize hogyan tör utat a kontinens belseje felé.

Az északi és déli jégtakarók olvadását és az ezzel járó intenzív tengerszint emelkedést csak üvegházgáz kibocsátásunk nagyarányú csökkentésével és az üvegházgázok légkörből való kivonásával tudnánk csillapítani.
1
Nemcsak az északi jégtakaró olvad, hanem a déli is: antarktiszi időjárás vizsgáló állomás "figyeli" a leváló, letöredező jégfalat

Tágabb értelemben, ha a tengerszint emelkedés által kiváltott globális környezeti változásokat és a magas hegységekben történő olvadások miatt bekövetkező vízhiányt is figyelembe vesszük, akkor elmondható, hogy a Föld minden egyes lakosa érintett.

A többek között Kubát, Jamaicát, Antigua és Barbudát és a Maldív-szigeteket tartalmazó, 39 országból álló Kis Szigetországok Szövetsége (Small Islands Developing States, SIDS) az IPCC 2021-es jelentésének [6][7] nyilvánosságra kerülése után arra kérte a nemzetközi közösséget, hogy mentse meg jövőjüket, amelyet a tengerek emelkedő szintje fenyeget.

A szigetországok közös nyilatkozatukban kiemelték:

"A világ minden kormányának jelentős lépéseket kell tennie azért, hogy a párizsi klímacéloknak megfelelően sikerüljön 1.5 Celsius-fok alatt tartani a globális átlaghőmérséklet emelkedését az iparosodás előtti időszakhoz képest."

Ez a feladat azonban szinte emberfeletti erőfeszítéseket igényel.

A közlekedés (tehát a szállítás) szektorában (a közúti, légi és vízi közlekedésben egyaránt) ma még elsöprő többségben dominálnak a belső égésű járművek.

A szállítás a termelés egyik alapköve (amely olyan, mint a szervezetben az érrendszer) - ezért ennek korlátozása minden termelési szektort hátráltatna - az ipartól a mezőgazdaságig, amelyeket szintén karbonsemlegessé kell tenni.

Az üvegház hatású gázok legnagyobb kibocsátói [12] az elektromos áram termelés (25 százalék), a mezőgazdaság az erdészettel (24 százalék) az ipar (21 százalék) és a szállítás (14 százalék).

Az épületek energetikai és fűtésigénye miatt fellépő kibocsátás is hatalmas: 6 százalékot tesz ki. A mezőgazdaság 24 százalékos részarányában nemcsak a munkagépek kibocsátása van jelen - a teljes kibocsátás kétharmada az állattenyésztéshez kapcsolódó metán, illetve a szintetikus és természetes műtrágya felhasználás és talajerózió okozta nitrogén-dioxid kibocsátás.

A kibocsátáscsökkentési feladat hatalmas, ezért ahelyett, hogy kizárólag a kormányok együttműködésére és rendeleteire várunk, hallgassunk a szakértőkre, akik a döntéshozókon felül bennünket, a fogyasztókat is megszólítják:

Vizsgáljuk felül szénkibocsátással együtt járó szokásaikat és alakítsák át életüket, hogy kevésbé függjön a szénhidrogénektől - a közlekedéstől a ház hűtés/fűtés korszerűsítésen át a energiafogyasztás csökkentéséig és a pazarlás, a túlfogyasztás elkerüléséig.

Ezek a cselekvések megelőzik a kormányok - várhatóan radikális - klímavédelmi határozatait és amellett, hogy a fenntartható jövő felé irányulnak, másokat is cselekvésre ösztönöznek, illetve enyhítenek a bajbajutottak gondjain is.

1
A melegedő levegő és a sűrű jeges hóból álló gleccser óriási nyomása patakot indít meg
1
Ugyanez a kanadai gleccser kissé távolabbról: a tudósok szerint [4][5] a gleccserek olvadása mellett a vártnál hetven évvel korábban kezdett el olvadni a kanadai permafroszt is. A visszatérő szokatlanul meleg időjárás eredményeképpen egy évtized alatt felismerhetetlenül megváltozott a táj: a talajon termokarsztok (a permafroszt olvadásakor a felszín beroskadásával keletkező kis tavak) vannak, a régebben még ritkás növényzet pedig az állandó széltől védett helyeken burjánzásnak indult. A legnagyobb gond a tudósok szerint az, hogy a gyors olvadás nagy mennyiségű - a fagyott talajban elraktározódott - üvegházhatású gázt (metánt és szén-dioxidot) szabadíthat ki, amely tovább gyorsítja a globális felmelegedést
1
Az északi országok hegységeiben olvadásnak induló gleccserek belecsúsznak a tengerbe. A világ 220 ezer gleccsere 2000 és 2004 között évi átlagban 227 milliárd tonna jeget veszített el, 2015-től évente pedig már 298 milliárd tonnát veszítettek tömegükből a világ hegyvidéki jégfolyamai. A növekedés 71 milliárd tonna, azaz 31 százalék. A világ csaknem összes gleccsere olvadóban van, még az eddig stabilnak számító tibeti is. Az olvadás által leginkább sújtott térségek közé tartozik az Alpok, Alaszka, Izland, a Pamir-hegység és a Himalája
1
Már nem lehet eldönteni, hogy gleccser, vagy jéghegy széttöredezett darabjai úsznak-e a vízben
1
A gyönyörű alaszkai hegyvidék gleccsereiből jeges patakok csörgedeznek a tenger felé

Egyes tudományos kutatások szerint a Föld felmelegedése mögött 93 százalékban az óceánok felmelegedése áll!

Mitől melegszenek az óceánok?

Az emberi tevékenységekből származó, légkört egyre fokozottabban megterhelő üvegházhatású gázok (főleg a metán és a szén-dioxid) miatt.

A erősödő üvegházhatás miatt egyre több hő esik csapdába a légkörben, ami belekerül az óceánokba és melegíti vizüket, amivel megváltoztatja körforgásukat, illetve a sarki jég olvadását is eredményezi.

Az óriási mennyiségű édes víz a tengeri sós vízbe való beolvadása és azzal való elkeveredése kedvezőtlenül befolyásolja (lassítja) a tengeri áramlatokat, ezáltal megváltoztatja a tengerpartok mellett fekvő területek klímáját.

Az óceánok ma savasabbak, mint az elmúlt 26 ezer évben bármikor, mert több szén-dioxidot nyelnek el a légkörből - ez különösen aggasztó a kemény külső vázat növesztő élőlények, (korallok és puhatestűek) szempontjából, illetve csökkentő oldott oxigénszintet is jelent, ami a halállomány méretét - és így kifogható mennyiségét - is csökkenti.

Emellett a tengerszint 4.5 centimétert emelkedett az elmúlt évtizedben: 2013 és 2021 között az éves emelkedés több, mint kétszerese volt az 1993 és 2002 között mértnek.

A WMO (az ENSZ Meteorológiai Világszervezete) a globális éghajlat állapotáról szóló 2022 évi jelentése [8] egyértelműen fogalmaz:

"Soha korábban nem voltak olyan melegek és savasak a világ óceánjai, mint 2021-ben, és az olvadó jégtakaró miatt rekordot döntött a tengerszint magassága is. Az elmúlt húsz évben sokkal gyorsabban melegedtek az óceánok és a tendencia várhatóan folytatódik; a változást pedig csak évszázadok alatt lehet megfordítani."
1
Óriási jéghegy szakadt le - elolvadva hatalmas mennyiségű édesvíz keveredik el a tengervízzel

A grönlandi kutatási eredmények szerint az olvadás a múlt század közepétől kezdődött - ekkor érték el az emberi tevékenységek hatásai a sarkvidéket.

A folyamatban jelentős fordulatot és drasztikus változásokat az elmúlt 20 év hozott, mindössze ennyi idő alatt közel hatszorosára ugrott az olvadás mértéke az ipari forradalmat megelőző értékekhez képest.

1
Hajó kerüli ki a leszakadt jéghegyet

Immár hivatalosan 38 Celsius-fok az Északi-sarkvidék melegrekordja - az értéket 2020-ban Szibériában mérték és a WMO hitelesítette. A 2020-as nyári szibériai hőhullám alatt mintegy 10 fokkal volt melegebb a sokéves átlagnál, a hőség pusztító erdőtüzeket és a tengeri jég jelentős olvadását okozta.

Ezután 2021-ben újabb rekord született: Szibéria egyes helyein a talajhőmérséklet meghaladta a 48 Celsius-fokot (a levegő hőmérséklete ekkor 30 Celsius-fok körül volt, ami szokatlanul meleg ezen a vidéken).

Ez több szempontból sem jó: az álladóan fagyott talaj (a permafroszt) olvadása instabillá teszi a talajt, ami földcsuszamlásokat okozhat, tönkreteszi az épületeket és az utakat, eltöri a csővezetékeket és más a földbe helyezett infrastruktúrát, illetve az olvadó talajból üvegházhatású gázok (többek között metán) is felszabadul.

Olyan jégtáblák tűnnek el, amelyek már ott voltak 10 ezer éve, a legutolsó jégkorszak vége óta.
1
Minden egyes leszakadt jégtömb jelzés a mihamarabbi cselekvésre
1
Leszakadt jéghegyek megfigyelése és fotózása? Népszerű szolgáltatás a jéghegy turizmus...

A sarkvidéki tengeri jég folyamatosan csökken, 1979 óta évtizedenként 12.89 százalékkal - a legalacsonyabb szinteket az elmúlt években dokumentálták.

Az elmúlt 40 évben az Északi-sark nyári jégtakarója felére zsugorodott, volumene (térfogata) pedig a negyedére.

Ha ez így megy tovább (és globálisan semmi nem utal arra, hogy tennénk ellene), 20 év múlva a Jeges-tenger jégmentessé válik.

1
Az illusztráció érzékelteti, hogy gondatlanságaink nem csak nálunk, az állatvilágban is változásokat kényszerítenek ki
1
Az ember alkalmazkodik a körülményekhez...
1
...és ezt kell tenniük az állatoknak is
1
A sarkköröket körülvevő területeken számos életközösség él, amelyekre szintén nagy hatással van az olvadás

Az olvadással járó változásokat az antropogén hatás idézi elő, ami az ember létrehozó, teremtő erejének tökéletlensége folytán nem várt káros reakciók láncolatának beindítását jelenti.

Átfordítva, ilyen hatások többek között a helytelen mezőgazdasági talajművelés, a helytelen erdőgazdálkodás és vízfelhasználás, a közlekedés, a bányászati tevékenységek, az építkezések rohamos növekedése és az ezekhez szükséges sok-sok energia, amelynek nagy része a fosszilis, nem megújuló energiahordozók elégetésével jön létre.

1
Földünk rohamosan melegszik
1
Az Everglades Nemzeti Park az USA keleti partján fekszik és az ország második legnagyobb nemzeti parkja, noha területének 80 százalékát már elvesztette a mezőgazdasági hasznosítások miatt. Mocsarának élővilága igazán különleges: több száz madárfaj, aligátorok, lamantinok, sőt még floridai nyulak is megtalálhatóak ezen a csodálatos területen. A mocsár alacsony tengerszint feletti magassága azonban komoly probléma - ha a globális jégolvadás miatt emelkedő tengervíz bejut a területre, könnyen felboríthatja a még megmaradt egyedülálló ökoszisztémát, ami fajok kipusztulásához vezethet

A jég visszahúzódásával az olaj- és gázipari cégek számára elérhető lesz a fenék alatt fekvő hatalmas mennyiségű fosszilis tüzelőanyag.

Környezet iránt felelős magatartásuk fogja meghatározni, hogy mi fog történni ezekkel a területekkel...

Az északi-sarki tengeri jég elolvadása új, északi hajózási útvonal fog létrejönni, amely jelentősen (akár 40 százalékkal) lerövidítheti a Délkelet-Ázsia és Európa, illetve Észak-Amerika közötti szállítási időket.

Ez tehát a teherhajózás útvonalainak rövidülésével - és ezáltal az eredeti útvonalhoz képest kevesebb üvegházgáz kibocsátással - járhat, azonban zajártalmaival és vízbe kerülő olaj- és más szennyezéseivel megzavarhatja az itteni még érintetlen ökoszisztémát.

Annyi bizonyos, hogy a klímaválság megoldásához vezető út első lépései közé kellene, hogy tartozzon a szennyező energiahordozók felhasználásának nullára való csökkentése.

Illetve az is igen komoly probléma lenne, hogy a kitermelés során tengerbe kerülő olaj végveszélybe sodorna minden ottani életet, megtisztítása pedig lehetetlen lenne a jéghegyek, jégtáblák között, téli jégviszonyok mellett.

1
Olvadó környezet - pedig itt tél végével sem mehetne fagypont fölé a hőmérséklet

Helyreállítás


Az olvadási folyamat nem állítható helyre, nem visszafordítható, azonban mérsékelhető [15] - ez viszont inkább a megelőzés témakörébe tartozik.

A globális felmelegedés eddig legsúlyosabb mértékben az Északi-sarkvidéket sújtotta - a sarkvidék a Föld többi részéhez képest kétszer-háromszor gyorsabban melegszik - sőt, a jégtakaró gyorsabban olvad, mint ahogyan a hőmérséklet emelkedik.

1
Ellentétes sarkokon élnek, sorsuk mégis hasonló

A fagyott jeges és havas fehér felület ugyan sok napfényt visszaver, de az olvadt kék víz, illetve a jég és a hó olvadásával egyre több előbukkanó sötét felület viszont sokat elnyel és ezzel öngerjesztő módon külön hozzájárul az olvadáshoz.

Ez azt jelenti, hogyha egyszer beindult az olvadás, akkor is folytatódik, hanem nem következik be változás a hőmérsékletben.
1
A nagy olvadt vízfelület csak tovább fokozza az olvadást

Az emelkedő vízszint arra késztette a szakértőket, hogy az alkalmazkodás érdekében megoldási javaslatokat készítsenek és kivitelezzenek.

Hollandiában 9 millió embert kell megvédeni a tengervíztől - a gátépítések mellett cölöpökön fekvő és vízen úszó településekkel védekeznek.

Az óceániai Tuvaluban - ahol a legmagasabb pont 4.5 méter - a kultúrát és az identitást digitalizálva egy úgynevezett blokkláncra mentik és így teszik elérhetővé a helyiek számára, bárhol is laknak.

A tengerparton fekvő és a nagy esőzéseknek kitett városokat szivacsvárosokká alakítják át, ahol a csatornarendszer helyett nagy élő zöldfelületek nyelik és tárolják el a vizet, majd a nyári melegben onnan párolog el a víz, és hűti le a várost.

Az alkalmazkodás elkerülhetetlen lesz a jövőben, ezt már tudomásul vettük - a kérdés csak az, hogy a drága, kényszerű alkalmazkodás mellett mennyi energiát fektetünk a megelőzésbe, mert ez hosszú távon sokkal kevesebbe kerülne - nem csak anyagilag, hanem az okozott környezeti károk szempontjából is.

1
Véget nem érő módon küzd Hollandia (is) az éghajlatváltozás - és a tengerszint emelkedés ellen

Megelőzés


A jégtakaró olvadása az üvegházhatású gázok globális, drasztikus csökkentésével mérsékelhető.

Ez azt jelenti, hogy jelentősen csökkentenünk kell - sőt minél hamarabb be kell szüntetnünk - a nem megújuló energiahordozók (szén, kőolaj, földgáz) felhasználását és megoldást kell találnunk az erdőtüzek visszaszorítására és elkerülésére is.

Függetlenül attól, hogy milyen gyorsan vagyunk képesek csökkenteni a globális felmelegedésért felelős üvegházgáz kibocsátást, a melegedés jelenlegi mértéke (ami évtizedenként mintegy 0.2 Celsius-fok) valószínűleg nem fog csökkenni a következő legalább 10-20 évben.

Ezért kell a lehető leghamarabb megtennünk minden tőlünk telhetőt a légkör további melegedésének lelassításáért.
1
Napfény + légkörben felgyülemlő üvegházhatású gázok (a legerősebbek: szén-dioxid, metán, dinitrogén-oxid, halogéntartalmú szénhidrogének (CFC gázok) és vízgőz) = üvegházhatás erősödése
Lehetséges akár már 2030-ra felére csökkenteni a globális üvegházgáz kibocsátást?

Igen, egy nemzetközi kutatócsoport által készített "Exponential Climate Action Roadmap" 2019-es jelentés [13][14] szerint lehetséges: gyors gazdasági átalakulással és környezettudatos társadalmi szemléletváltással.

Milyen fontos összetevők szükségesek ehhez az élelmiszer-előállításban, a várostervezésben és a nemzetközi közlekedésben megvalósítandó változásokon túl?

- ha a nap- és szélenergia globális kapacitása továbbra is gyors ütemben bővül, képes lesz már 2030 körül a globális energiatermelés 50 százalékát adni;
- ha az elektromos járművek gyors elterjedése továbbra is fenntartható marad a világ különböző részein, 2030-ra ezek a gépkocsik adhatják a piac 90 százalékát;
- ha képesek leszünk beszüntetni az erdőirtásokat és bevezetni a korszerű földhasználatot, 2030-ra akár 9 milliárd tonna szén-dioxiddal egyenértékű gázkibocsátás-csökkentéssel is számolhatunk;
- ha a klímaváltozás feltartóztatására azonnali fellépést követelő és a zöldátmenetre óriási erővel ható társadalmi mozgalmak továbbra is aktívak maradnak;
- ha a döntéshozók határozott, környezettudatos politikát képviselve az előrejelzéseknél jóval gyorsabban szorítják ki a fosszilis energiahordozókat.

Ezek hatalmas, országokon átívelő globális feladatok, azonban Te magad is sokat tehetsz!

Alakítsd át életed környezettudatossá és állj ki a környezetvédelem mellett nyilvánosan is!
1
Belső égésű jármű helyett elektromos jármű vásárlásával a környezetvédelem mellett állsz ki - de még ennél is többet teszel, ha autóba csak akkor ülsz, ha az elkerülhetetlen. Kerékpározz, vagy gyalogolj, amikor csak teheted!

Akkor érhetőek el eredmények, ha az emberek környezetvédelmi elkötelezettségükkel hatni tudnak a befolyással bíró döntéshozókra.

A környezettudatosság kormányzati és egyéni szinten sem egyszerű feladat, nagyon sok összetevőből áll.

A Circle Economy szervezet becslése szerint [9] a gazdaság körkörössé alakítása, illetve már a nyersanyag-kitermelés és fogyasztás 28 százalékos csökkentése lehetővé tenné, hogy teljesítsük a 2015-ös párizsi klímaegyezmény célját, és a felmelegedést 1.5 Celsius-foknál megállítsuk.

Az újrahasznosítás mértéke jelenleg képtelen lépést tartani a termelés növekedésével: az új megoldások térnyerése ellenére 2020-ban mindössze a megtermelt anyagok 8.6 százaléka került újrahasznosításra, miközben ez az arány 2018-ban 9.1 százalék volt.

A ma még nagyon népszerű "használd és dobd el" gazdaság nagyon megnehezíti (sőt lehetetlenné teszi) a párizsi klímacélok teljesítését, azonban ennek a rendkívül pazarló fogyasztási kultúrának a problémáit a legtöbb ország figyelmen kívül hagyja.

A klímavédelmi vállalásaikban a nemzetek leginkább a fosszilis tüzelőanyagok csökkentésére fókuszálnak, csak egyharmaduk fogalmazza meg a körkörös gazdaság bevezetését, miközben a nyersanyagok fogyasztása globálisan 70 százalékkal lépi túl a Föld megújulóképességét.

A fejlett országok lakosai hozzászoktak a világ minden tájáról történő gyors, de szennyezőbb termék kiszállításokhoz, ahelyett, hogy a termékeket országon belül, vagy még inkább lakóhelyéhez közeli szolgáltatóktól, termelőktől szereznék be.

Az emberiség kibocsátásának 70 százaléka a termékek gyártásához, szállításához és használatához kapcsolódik - nem fogjuk tudni 1.5 Celsius-foknál megállítani a felmelegedést, ha a jelenlegi pazarló, szennyező életmódot folytatjuk.
1
A "használd és dobd el" kultúra miatt "eldobható társadalomban" élünk. Ennek talán leginkább szembeötlő, mindenki által látható és érzékelhető példája a kommunális hulladék. Rengeteg fajta vegyes hulladékot "gyártunk", amelytől mihamarabb szabadulni is akarunk. A vegyes hulladékkal ebben a kommunális formában tényleg nagyon nehéz bármit is kezdeni, pedig sok újrafeldolgozható értékes alapanyagot rejthetnek. A hatékony újrafeldolgozáshoz nemcsak a termelők és az újrahasznosítók, de a fogyasztók is kellenek: tudatos vásárlásaikkal ne a szeméthalmokat növeljék, hanem törekedjenek a kevesebb hulladékra és azt sem összeömlesztve dobják ki, hanem különválogatva, tisztán helyezzék a gyűjtőkbe, mert a hulladékok csak így kaphatnak esélyt az újrafeldolgozásra. Ha az egyébként újrafeldolgozásra alkalmas hulladékot elégetjük, vagy a természetbe kerül, akkor nemcsak szennyez, hanem elpazaroljuk azt az energiát is, amelyet még termék korában a készítéséhez használtunk fel

Ahhoz, hogy eredményeket érhessünk el, el kell felejtenünk a "használd és dobd el" kultúrát - amihez nemcsak a cégek, a vásárlók is kellenek: a tartós, jó minőségű, kevesebb hulladékkal járó termékek gyártása és megvásárlása, a bérlésen alapuló üzleti modellek kiszélesítése, a pazarlás csökkentése (a szükségtelen, vagy felesleges dolgok felhalmozása és az élelmiszer pazarlás is ide tartozik!) és az energiatakarékos életmód elősegítik a fenntartatóbb működést.

A termelés körkörössé átalakítása, az újrafeldolgozás termeléshez való felfejlődése és a megtermelt anyagok lehető legnagyobb mértékben újrahasznosítása, illetve az elektronikai és más termékek javíthatóságának biztosítása csökkenteni fogja a nyersanyagok felhasználását, amelynek része az is, hogy világszerte be kell tiltani az egyszer használatos műanyagokat, mert kezelhetetlen mennyiségük és értéktelen társadalmi megítélésük az emberi közösségeknek és a természetnek egyaránt komoly gondokat okoznak.

A termelés átalakításához már nem a fosszilis tüzelőanyagokra kellene támaszkodni, hanem el kell tolnunk a energiaátmenetet a zöldenergiák irányába és minden termelési szektort olyan fenntarthatóságot szem előtt tartó, hatékony, innovatív ötletekkel és megoldásokkal kell ellátni, amelyek segítik az alternatív energiák nagyobb mértékű felhasználását.

Az átalakuláshoz az is szükséges, hogy az állami ösztönzések, pályázatok és kiírások ne a nyersanyagok kitermelését jutalmazzák, hanem az újrahasznosított anyagok alkalmazását, azáltal pedig azok olcsóbbak lehessenek.

Ezekben a feladatokban történő mai előrelépéseink nagy hatással lesznek gyermekeink és unokáink életére.
1
Bár az illusztráció az ipar szénsemlegesítésének ígéretét ábrázolja, kivétel nélkül mindegyik szektor függ a szénhidrogénektől - mindegyik szektorban nagymértékű változtatások szükségesek
1
A koronavírus mellett az éghajlatváltozással együtt járó felmelegedés és tengerszint emelkedés is átalakítja a vállalati ingatlanpiacot, illetve biztosra vehető, hogy a vállalati döntéshozatali folyamatban is egyre nagyobb szerepet fog kapni. Az emelkedő tengerszint miatt a tengerparti területek kockázatát és várható többletköltségeit elkerülendő a cégek olyan területekre - szárazföldek belsejébe - helyezik át központjukat, vagy építenek új telephelyet, amelyekről úgy gondolják, hogy elszigeteltek az éghajlatváltozás hatásaitól. Ezek a cégek már pontosan tudják, mivel jár az éghajlatváltozás - ezért várhatóan példamutatóak lesznek enyhítésében is fenntarthatóra átalakított működésükkel

Tanulság


Az általunk kiváltott környezeti problémákat kizárólag mi tudjuk megoldani is.

A megoldásokat ismerjük, de azok komoly áldozatokkal fognak járni: át kell alakítanunk az életünket - környezettudatosabbá kell tennünk azt.

1
A jövőben technológiai megállapodásainknak része kell, hogy legyen a környezetvédelem is

Egyesek megkérdőjelezik, hogy miért gond a földi átlaghőmérséklet 1-2 Celsius-fokos emelkedése, hiszen ha kimennek a szabadba, meg sem érzik ezt a különbséget.

A válasz a hőmérő-effektussal magyarázható. Esetünkben, ha hőmérsékletünk felszalad 1 Celsius-fokkal, már komoly hőemelkedésről beszélünk és nagyban romlik a közérzetünk. 2 Celsius-fokos emelkedésnél már egyértelműen lázas állapot áll fenn, ami agresszív betegséget jelez és azonnali kezelést igényel.

Pontosan ez a helyzet a Földdel is - már átléptük a lázas állapot határát.

Ezt az is jelzi, hogy a WMO (az ENSZ Meteorológiai Világszervezete) 19. század közepétől számított adatai szerint [11] a valaha mért 20 legforróbb évből 18 az utóbbi két évtizedben volt.

Európában 2020-ban több, mint 1.2 Celsius-fokkal volt melegebb, mint egy átlagos 19. századi év, úgy, hogy közben a hideg tengeráramlatokat hozó La Niña hatása érvényesült, globálisan pedig 2016-os év osztozik a legmelegebb év címen a 2020-as évvel (2021-es adatok alapján [10]).

1
Lázas Földünkhöz nem várhatunk külső segítséget, csak mi, emberek segíthetünk rajta

Az utóbbi 20-30 év óriási technológiai fejlődésének köszönhetően kényelmi, utazási, szórakozási lehetőségeink jelentősen kitágultak, de ehhez annak a Földnek a kizsákmányolása kellett, amelynek mérete és kapacitása eközben nem tágult az emberek igényeivel.

Mindössze ennyi idő elég volt ahhoz, hogy elérjük a Föld tűrőképességének határait.
1
Felgyorsult világunk nem veszi észre, hogy a jéghegy is mozgásnak indult

Sokszor halljuk a közhelyet, hogy "carpe diem" - élj a mának.

Ennek a féktelen, pazarló életfelfogásnak köszönhetjük, hogy itt tartunk.

Önző módon mindent felélünk, ami elénk kerül és a legcsekélyebb módon sem érdekel minket, hogy mi marad az utódainknak.

1
Találó kép - ha van igazán jó ötleted, ne tartsd magadban!

Attól, hogy valamit nem tiltanak a rendeletek, még nem biztos, hogy szabad lenne megtennünk.

Nem szabadna fát kivágni helyreállítás nélkül, szennyező járműbe ülni, ha van tisztább, időigényben is elfogadható alternatíva, olyan műanyagot vásárolni, amely azonnal hulladékká válik, olyan dolgokat szerezni be, amelyek feleslegesek számunkra és sohasem fogjuk használni, vagy viselni őket, bármilyen ételt dobni a kukába, amikor tudjuk, hogy milyen sok ember éhezik.

És ezt a felsorolást még hosszan lehetne folytatni...

1
A mértéktelen pazarlás és túlfogyasztás igen komoly hajtómotorja a marketing. A termékek ismertetésére természetesen szükség van, de ez már régen túllépett a szükséges mértéken, gyökeresen szembemegy a fenntarthatóság elvével. Az ábrán a felfelé törekvő fehér nyíl nemcsak a marketing stratégiák sikerességére utal, hanem ezzel párhuzamosan a rohamosan olvadó jégsapkákra is. A marketingnek kiváló eszközei vannak, hogy széles tömegeket elérjenek velük: ezeket az eszközöket azonban most nemcsak pénzszerzésre kellene felhasználni, hanem arra is, hogy felhívja a figyelmet, felébressze az embereket, hogy jelenlegi életmódunkon változtatunk kell, nem folytathatjuk így tovább

Szintén hosszasan lenne sorolható annak a listája, hogy tudjuk mi lenne helyes, de mégsem csináljuk: tudjuk, hogy a ránk és a környezetre is káros a dohányzás, mégis dohányzunk, tudjuk, hogy milyen értékes az esővíz, mégis az utcára vezetjük ki, ismerjük a gyomirtók és a növényvédő szerek egészségünkre és a környezetre gyakorolt hatásait, mégis permetezünk velük, tudjuk, hogy károsak a cukros, vagy zsíros ételek, mégsem tudunk ellenállni nekik.

Nagyon nagy a távolság a tudás és az ennek megfelelő cselekedetek között...

Pedig sokszor elegendő lenne egy kicsit rátekinteni magunkra és környezetünkre, gyakran elegendő a bonyolult és eszközigényes eljárások helyett az értő odafigyelés, a saját értékes tapasztalataink megosztása mások megsegítésére és mások tapasztalatainak, tanácsainak megfogadása saját életünk megkönnyítésére.

Kitől lehet, kitől érdemes tanulni?
Keresd országodban azokat a kezdeményezéseket és csoportokat, amelyek az önfenntartás mellett kötelezik el magukat és a fenntartható, természettel való együttműködést valósítják meg: felszínre hozzák és beültetik a gyakorlatba őseink elfeledett, vagy idejétmúltnak tekintett, viszont kevesebb hulladékkal és szennyezéssel járó hatékony módszereit - ezek még fenntarthatóbbak voltak a maiaknál a háztartási praktikáktól kezdve a föld megmunkálásán át a vízfelhasználásig.

Az általuk megosztott tapasztalatok alapján a mindennapjaidba átültetett megoldások nemcsak költségtakarékosak lehetnek, hanem élvezetes időtöltések is - amellett, hogy eltölthet téged az elégedettségnek azzal az érzésével is, hogy környezettudatos módon élsz.

Oszd meg a tudásodat: a nálad bevált jó gyakorlatokat oszd meg a közösségi médiában és segíts másoknak is alkalmazni ezeket!
Az élelmiszernövények és fűszerek saját kertedben való megtermesztése, palackos víz és cukros üdítők helyett az általad begyűjtött gyógynövényekből készült teák, a kovászos kenyér sütése, az esővízgyűjtés, a száraz WC, a komposztálás, a lehullott lomb talajtakarásra való felhasználása, a befőzés, az aszalás, a szárítás (stb...) mind-mind olyan megoldások, amelyekkel könnyíted a környezet terhét és csökkented egyéni lábnyomodat.

Hiszen nem kell azonnal a boltba szaladnod mindenért, nem kell megvenned a sok-sok adalékanyaggal megterhelt élelmiszert és azok csomagolóanyagait, nem beszélve a szállítással járó hatalmas energiaigényről és szennyezésről.

Lehetséges jobban élni úgy, hogy több munkával több pénzt keresünk - de lehetséges jobban élni úgy is, hogy kevesebbet költünk és még örömünket is leljük benne.

Mindenki maga döntse el, hogy melyiket választja, az azonban tény, hogy a jelenlegi életmódunkat nem folytathatjuk tovább változtatás nélkül.

1
Elgondolkodtál már azon, hogy mi vár ránk, ha minden jeget elolvasztunk?

Az egybefüggő jégtakaró a Föld számára rendkívül fontos, mert védőburkolatot képez a földfelületek és az óceánok felett.

Ezek a fehér felületek visszaverik a felesleges hőt az űrbe, így hűvösebben tartják a bolygót.

1
Nekünk itt túl hideg van, de a sarkköröknek ezek az ideális körülmények

Ha az északi jégtakaró elolvad, ez a védőburkolat megszűnik és a természet elveszt ellenünk egy nagy csatát.

Vagy mi vesztünk el egy nagy csatát a természettel - így saját magunkkal - szemben?

Ez csak nézőpont kérdése - ami biztos, hogy ebből mi kizárólag vesztesen jöhetünk ki.
1
Itt egyik fél sem nyerhet - ezért inkább meg kellene egyeznünk

Sokan közülünk az otthonukat sújtó katasztrófák - árvizek, aszályok, erdőtüzek, óriási viharok, környezeti szennyezések - következtében már klímavédelmi intézkedéseket követelnek.

Természetesen meg lehet várni ezeket a rendeleteket, de eközben nézzünk körül a saját házunk táján is: mi magunk mit tehetünk, hogy a kedvezőbb irányba tereljük a jelenlegi állapotot.

Sosem közvetlenül a láncfűrésszel, a műtrágyával, vagy egy új termék létrehozásával van gond, hanem a szemlélettel.

Időnként minden elvégzett munkánkat több szemszögből is meg kellene tekintenünk, ki kellene elemeznünk: milyen hatással van a környezetünkre és a természetre.

A tudást, a jó és rossz tapasztalatokat pedig át kell adnunk másoknak is (akiknek meg kell érteniük, be kell fogadniuk), mi a helyes út, meddig mehetünk el károkozások nélkül.

Globálisan csak úgy tudjuk a folyamatokat a helyes mederbe terelni, ha helyben, lokálisan felelősségteljesen, természetet megóvó módon cselekszünk.

Hogy ebben a tekintetben milyen sok lemaradásunk van, azt Gerald és Lee Durrell "Az amatőr természetbúvár" című, 1982-ben írt könyvének utolsó ("A jövő") fejezetéből származó idézet fogalmazza meg:

"A következő húsz évben 4 milliárdról 6 milliárdra, azaz másfélszeresére fog emelkedni az emberiség lélekszáma. Ez a szaporodási ütem bármely más állatfajt összeomlással fenyegetne, mert a népesség felemésztené táplálékkészleteit és a szó szoros értelmében halálra - éhhalálra - ítélné magát. A nagy többség elpusztulna, és csak annyi egyed maradna meg, amennyit a környezet el tud tartani. A sok népet sújtó éhezés és alultápláltság, nemkülönben más létfontosságú erőforrásaink elapadása már ma előrevetítik az emberi faj közelgő összeomlásának árnyékát. Noha az ember okos, és szinte mindenfajta földi környezethez sikeresen alkalmazkodott, egész pályafutása során oly tékozlóan bánt a környezetével mindenütt, hogy most már csak azonnali cselekvéssel segíthet magán.
A következő húsz évben, tehát miközben az emberiség lélekszáma másfélszeresére nő, a megművelhető földterület egyharmada ilyen vagy olyan okokból könnyen használhatatlanná válhat. Az emberáradatot befogadni képes óriásvárosok, az újabb és újabb utak és repülőterek felfalják a jó termőföldeket. Ami megmarad, azt barbár mezőgazdasági módszereinkkel tesszük tönkre, és a háziállatok nyakló nélküli legeltetése miatt sivatagok csüggesztő homoktengere önti el az egykor termékeny területeket. Erdeinkre és tengereinkre sem tudunk jobban vigyázni. Húsz éven belül a trópusi erdők fele - megannyi kincsével együtt - megsemmisül. A tengereket élő és lélegző szervezeteknek kellene elképzelnünk. Ehelyett azonban hatalmas szemétládákat, emésztőgödröket látunk bennük, amelyekbe az idegbénító gázoktól a csatornaléig bármit korlátlanul beleereszthetünk."
A Gerald Durrell által felvázolt problémákat az idő igazolta, ráadásul újabb 20 év elteltével, napjainkra az emberi populáció tovább növekedett - 6 milliárdról 8 milliárdra.
Mit tehetünk?

A különböző jövőbe mutató technológiák - a megújulók energiák befogása, a hőszivattyú, az elektromos autó, vagy a körforgásos gazdaság önmagukban nem fogják megoldani a környezeti válságot, de a megoldás részei lehetnek - mivel folyamatosan fejlődnek és egyre hatékonyabbak lesznek, együttes hatásuk már számottevő hatással bírhat [16].

Azonban csupán a technológia nem lesz elegendő ahhoz, hogy jövőnk élhető legyen - ehhez még elengedhetetlenül szükségesek az egyének és a társadalmak környezettudatos cselekvései is.

Csökkentenünk kell energiaszükségletünket, vissza kell fognunk szennyezéseinket, engednünk kell kényelmünkből, mobilitásunkból, át kell alakítanunk étkezési szokásainkat - végeredményben át kell térnünk a fenntartható életmódra.
1
Csillagászati mennyiségű energiát használunk fel - mit adunk vissza ebből a természetnek?
1
A képen az óra átlépte a 12. órát, ami után teljes a bizonytalanság. Mindannyian tudjuk, hogy közel vagyunk ehhez a bizonyos 12. órához, amelyet azonban soha nem szabadna elérnünk, sőt távolodnunk kellene tőle visszafelé. A környezetvédelem azon dolgozik, hogy minél távolabb kerüljünk tőle: ezért munkájuk az élhető jövőnket meghatározó legfontosabb tevékenységek közé tartozik. Sikeressége azonban mindannyiunkon, RAJTAD is múlik: térj át a környezettudatos útra!

Amennyiben életmódváltásunk sikeres lesz, még sokáig lesz csodálatos otthonunk a Föld, benne élhető természettel és vele harmóniában élni megtanult emberrel.

1
Nemcsak a lakásunk, vagy a házunk - a Föld is az otthonunk

Mit tehetsz?


Az északi és déli jégtakarók olvadását és az ezzel járó intenzív tengerszint emelkedést csak üvegházgáz kibocsátásunk nagyarányú csökkentésével és az üvegházgázok légkörből való kivonásával tudnánk csillapítani.

A kibocsátáscsökkentési feladat hatalmas, ezért ahelyett, hogy kizárólag a kormányok együttműködésére és rendeleteire várunk, hallgassunk a szakértőkre, akik a döntéshozókon felül bennünket, a fogyasztókat is megszólítják:

Vizsgáljuk felül szénkibocsátással együtt járó szokásaikat és alakítsák át életüket, hogy kevésbé függjön a szénhidrogénektől - a közlekedéstől a ház hűtés/fűtés korszerűsítésen át a energiafogyasztás csökkentéséig és a pazarlás, a túlfogyasztás elkerüléséig.

Az olvadással járó változásokat az antropogén hatás idézi elő, ami az ember létrehozó, teremtő erejének tökéletlensége folytán nem várt káros reakciók láncolatának beindítását jelenti.

Átfordítva, ilyen hatások többek között a helytelen mezőgazdasági talajművelés, a helytelen erdőgazdálkodás és vízfelhasználás, a közlekedés, a bányászati tevékenységek, az építkezések rohamos növekedése és az ezekhez szükséges sok-sok energia, amelynek nagy része a fosszilis, nem megújuló energiahordozók elégetésével jön létre.

Alakítsd át életed környezettudatossá és állj ki a környezetvédelem mellett nyilvánosan is!
1
Belső égésű jármű helyett elektromos jármű vásárlásával a környezetvédelem mellett állsz ki - de még ennél is többet teszel, ha autóba csak akkor ülsz, ha az elkerülhetetlen. Kerékpározz, vagy gyalogolj, amikor csak teheted!
Az emberiség kibocsátásának 70 százaléka a termékek gyártásához, szállításához és használatához kapcsolódik - nem fogjuk tudni 1.5 Celsius-foknál megállítani a felmelegedést, ha a jelenlegi pazarló, szennyező életmódot folytatjuk.
1
A "használd és dobd el" kultúra miatt "eldobható társadalomban" élünk. Ennek talán leginkább szembeötlő, mindenki által látható és érzékelhető példája a kommunális hulladék. Rengeteg fajta vegyes hulladékot "gyártunk", amelytől mihamarabb szabadulni is akarunk. A vegyes hulladékkal ebben a kommunális formában tényleg nagyon nehéz bármit is kezdeni, pedig sok újrafeldolgozható értékes alapanyagot rejthetnek. A hatékony újrafeldolgozáshoz nemcsak a termelők és az újrahasznosítók, de a fogyasztók is kellenek: tudatos vásárlásaikkal ne a szeméthalmokat növeljék, hanem törekedjenek a kevesebb hulladékra és azt sem összeömlesztve dobják ki, hanem különválogatva, tisztán helyezzék a gyűjtőkbe, mert a hulladékok csak így kaphatnak esélyt az újrafeldolgozásra. Ha az egyébként újrafeldolgozásra alkalmas hulladékot elégetjük, vagy a természetbe kerül, akkor nemcsak szennyez, hanem elpazaroljuk azt az energiát is, amelyet még termék korában a készítéséhez használtunk fel

Ahhoz, hogy eredményeket érhessünk el, el kell felejtenünk a "használd és dobd el" kultúrát - amihez nemcsak a cégek, a vásárlók is kellenek: a tartós, jó minőségű, kevesebb hulladékkal járó termékek gyártása és megvásárlása, a bérlésen alapuló üzleti modellek kiszélesítése, a pazarlás csökkentése (a szükségtelen, vagy felesleges dolgok felhalmozása és az élelmiszer pazarlás is ide tartozik!) és az energiatakarékos életmód elősegítik a fenntartatóbb működést.

A termelés körkörössé átalakítása, az újrafeldolgozás termeléshez való felfejlődése és a megtermelt anyagok lehető legnagyobb mértékben újrahasznosítása, illetve az elektronikai és más termékek javíthatóságának biztosítása csökkenteni fogja a nyersanyagok felhasználását, amelynek része az is, hogy világszerte be kell tiltani az egyszer használatos műanyagokat, mert kezelhetetlen mennyiségük és értéktelen társadalmi megítélésük az emberi közösségeknek és a természetnek egyaránt komoly gondokat okoznak.

A termelés átalakításához már nem a fosszilis tüzelőanyagokra kellene támaszkodni, hanem el kell tolnunk a energiaátmenetet a zöldenergiák irányába és minden termelési szektort olyan fenntarthatóságot szem előtt tartó, hatékony, innovatív ötletekkel és megoldásokkal kell ellátni, amelyek segítik az alternatív energiák nagyobb mértékű felhasználását.

Az átalakuláshoz az is szükséges, hogy az állami ösztönzések, pályázatok és kiírások ne a nyersanyagok kitermelését jutalmazzák, hanem az újrahasznosított anyagok alkalmazását, azáltal pedig azok olcsóbbak lehessenek.

Ezekben a feladatokban történő mai előrelépéseink nagy hatással lesznek gyermekeink és unokáink életére.
1
Találó kép - ha van igazán jó ötleted, ne tartsd magadban!
Kitől lehet, kitől érdemes tanulni?
Keresd országodban azokat a kezdeményezéseket és csoportokat, amelyek az önfenntartás mellett kötelezik el magukat és a fenntartható, természettel való együttműködést valósítják meg: felszínre hozzák és beültetik a gyakorlatba őseink elfeledett, vagy idejétmúltnak tekintett, viszont kevesebb hulladékkal és szennyezéssel járó hatékony módszereit - ezek még fenntarthatóbbak voltak a maiaknál a háztartási praktikáktól kezdve a föld megmunkálásán át a vízfelhasználásig.
Oszd meg a tudásodat: a nálad bevált jó gyakorlatokat oszd meg a közösségi médiában és segíts másoknak is alkalmazni ezeket!
Az élelmiszernövények és fűszerek saját kertedben való megtermesztése, palackos víz és cukros üdítők helyett az általad begyűjtött gyógynövényekből készült teák, a kovászos kenyér sütése, az esővízgyűjtés, a száraz WC, a komposztálás, a lehullott lomb talajtakarásra való felhasználása, a befőzés, az aszalás, a szárítás (stb...) mind-mind olyan megoldások, amelyekkel könnyíted a környezet terhét és csökkented egyéni lábnyomodat.
Mit tehetünk?

A különböző jövőbe mutató technológiák - a megújulók energiák befogása, a hőszivattyú, az elektromos autó, vagy a körforgásos gazdaság önmagukban nem fogják megoldani a környezeti válságot, de a megoldás részei lehetnek - mivel folyamatosan fejlődnek és egyre hatékonyabbak lesznek, együttes hatásuk már számottevő hatással bírhat [16].

Azonban csupán a technológia nem lesz elegendő ahhoz, hogy jövőnk élhető legyen - ehhez még elengedhetetlenül szükségesek az egyének és a társadalmak környezettudatos cselekvései is.

Csökkentenünk kell energiaszükségletünket, vissza kell fognunk szennyezéseinket, engednünk kell kényelmünkből, mobilitásunkból, át kell alakítanunk étkezési szokásainkat - végeredményben át kell térnünk a fenntartható életmódra.



Felhasznált oldalak hivatkozásai
Top