Tengeri szemétfolt



BAJBAN VANNAK A FÖLD 70 SZÁZALÉKÁT BORÍTÓ, KÖRNYEZETI ÁRTALMAK MIATT MÁR ELEVE MELEGEDŐ ÉS SAVASODÓ TENGEREI ÉS ÓCEÁNJAI.

NAGY ORSZÁGOK, KONTINENSEK NAGYSÁGÁHOZ MÉRHETŐ, MŰANYAGBÓL, CIGARETTACSIKKBŐL ÉS MÁS, ÉLŐVILÁGOT BESZENNYEZŐ ANYAGOKBÓL ÁLLÓ ÓRIÁSI SZEMÉTHALMOK ÚSZNAK RAJTUK ÉS MERÜLNEK EL BENNÜK.

MIT TEHETSZ?

CSÖKKENTSD KOMMUNÁLIS, MŰANYAG ÉS VESZÉLYES HULLADÉKOD MENNYISÉGÉT!
GLOBÁLISAN AZ EGYSZER HASZNÁLATOS MŰANYAGOK TÖBB, MINT 90 SZÁZALÉKA NEM KERÜL ÚJRAFELHASZNÁLÁSRA!

TÁMOGASD A HULLADÉK CSÖKKENTÉSÉRE, TERMÉSZETBE KERÜLÉSÉNEK MEGAKADÁLYOZÁSÁRA ÉS A TENGEREK MEGTISZTÍTÁSÁRA IRÁNYULÓ TÖREKVÉSEKET!
EZEK SIKERE, VAGY KUDARCA NAGYBAN BEFOLYÁSOLNI FOGJA A FÖLDI ÉLET ALAKULÁSÁT!

A környezeti- és természeti hatások leírásai a hatások jellegétől fogva megzavarhatják nyugalmadat, ezért csak saját felelősségedre olvass tovább.

Hatás


A tengeri szemétfoltok az emberek hanyagsága és nemtörődömsége miatt keletkeznek.

Számuk egyre nő és egyesek már hatalmasra, országnyi méretűre duzzadtak.

Elképzelhetetlenül nagy gondot okoznak a tengerek élővilágának.

1
Mindenféle szemét úszik a vízben, de többségében természetet tönkretevő műanyag. Millió ilyen kép is kevés lenne bemutatni, hogy mekkora a probléma!

Évente másfél milliónál is több tengeri állat (halfaj, emlős és madár) pusztul el azért, mert valamilyen módon érintkezésbe kerül a vízbe dobott műanyaggal - megeszik a műanyagot, belebújnak, vagy rájuk tekeredik és akadályozza őket mozgásukban, légzésükben.

1
A műanyag nem válogat, minden élőlényre egyformán veszélyes

Felfoghatatlan, fél Európányi (!) méretű műanyagból álló szemétsziget úszik a Csendes-óceán déli részén.

És ez csak egy szemétfolt - az áramlatok az óceánok bizonyos pontjain összehordják az úszó szemetet és azok óriási területeken összegyűlnek.

A nagyobb szemétfoltok már akkorák, hogy hozzámérhetőek a kontinensek méretéhez!

Az összegyűlt műanyag idővel, a nap UV (ultraviola) sugárzása és a hullámzás hatására levesszerűre szétaprózódva mikroműanyaggá válik és még veszélyesebb lesz: bejut az állatok légzőszervébe és a gyomrába - így a táplálékláncokat is megfertőzi, gyengíti.

A műanyag egy része nem marad a felszínen - lemerül a tenger mélyebb részeire és ott teszi tönkre az életet.

Mintegy 14 millió tonna mikroműanyag van kiszedhetetlenül elsüllyedve az óceánok fenekén!
1
A tengerek jelenlegi állapotát hűen tükrözi a közszemlére közzétett, halászhálókba beakadó és partokon elterülő úszó és elmerült műanyag és más hulladék
1
Északi-tenger: a viharok okozta felkorbácsolt hullámok felakasztották a kerítésre a mélyből előkerülő szakadt halászhálókat
1
Hullámok által partra kisodort, elaprózódott, szinte kizárólag műanyag szemét. Nagy része a tenger aljáról került elő.
A becslések szerint 150 millió tonna (!) műanyag hulladék úszik, vagy lebeg a tengerekben és az óceánokban!

A valaha élt legnagyobb ismert állat, a 30 méteres hosszt és 150 tonna testtömeget is elérő kék bálna tömegénél 1 milliószor több!

Ez a mennyiség már meghaladja a felfoghatatlan szintet...

1
Már elképzelni sem lehet annyi (ráadásul alapvetően igen könnyű alapanyagú) műanyag hulladékot, ami ennek az óriási állatnak a tömegénél 1 milliószor több - és ezt mi mind bedobtuk (illetve a műanyaggal beszennyezett folyókon keresztül jutott be) a tengerekbe...
1
A bálnás példánál maradva egy átlagosan 30 gramm súlyú, 1.5 literes PET palackból 1 kilogramm 30 darabot ad ki, amelybe térfogat szerint a víznél nehezebb húsból akár 2 kilogramm is belefér. Ez azt jelenti, hogy minden egyes kilogramm hús 60-szoros (nem összepréselt) palack térfogatot jelent. Így már könnyebb elképzelni, mekkora területen terjeszkedik el a vízen a műanyag már 1 (150 ezer kilogrammos) bálnánál is, nemhogy 1 milliónál...
Ráadásul emellett még 11 millió tonna (!) műanyag hulladék kerül minden egyes évben a természetes vizekbe!

Ez akkora mennyiség, mintha egy tele kukásautót percenként a tengerbe dobnánk...

Egyszerűen érthetetlen, hogyan lehetséges ez.

1
Melyik lesz a következő? És utána?
1
Összegyűlt műanyag szemét a part mellett

Azok a tengerek és óceánok kerültek miattunk veszélybe, amelyek már évmilliárdok óta a Földön vannak és azóta végzik a földi élethez szükséges felbecsülhetetlenül fontos feladataikat.

A tengerekbe kerülő műanyag hulladék a tengeri áramlatok útján - szétaprózódott mikroműanyag formájában - már az Északi-sarkot is elérte és a teherhajózás szennyezései, illetve az egyre bővülő nagyüzemi halászat mellett most már a műanyag is pusztítja az itt található egyedülálló ökoszisztémát.

Kutatási becslések szerint [3][4] a Föld óceánjaiban 51 billió mikroműanyag lebeg (ez a szám 500-szor nagyobb, mint amennyi csillagot becsléseink szerint a világűr tartalmaz).

De nemcsak a víz felszínén és a fenéken vannak mikroműanyagok, hanem a teljes vízoszlopban: a kutatók ellentmondásokat találtak a tengerekbe áramló műanyag és az ott kimutatott szennyezés becslése között és megvizsgálták a mélyvizet is.

A különbséget a vízoszlop tartalmazza, az elaprózódott és elsüllyedt műanyagot a mélyben a tengeri áramlatok gyűjtik össze és koncentrálják kisebb területekre, illetve szállítanak távolabbra.

A mikroműanyagok hosszú ideig lebegnek és kis területeken való összegyűlésük által megnő az esélye, hogy a részecskeevő állatok elfogyasztják őket és bejutnak a táplálékláncba, vagy akadályozzák az állatok légzését.

A felszínen elsősorban műanyag csomagolásokból származó polimerek (polietilén, polipropilén) dominálnak, az alsó rétegekben pedig a nagyobb sűrűségű, festékekben található alkidgyanták és a ruhák és halászhálók készítéséhez használatos poliamidok találhatóak nagyobb arányban.

1
A mikroműanyagok környezetünk részévé váltak. Az oceanconservancy.org által közzétett, statista forrásból származó adatok [10] határozottan mutatják, hogy a természetbe kerülő műanyag elaprózódva, mikroműanyag formában ételeinkbe, italainkba és a levegőbe is belekerül

Az elaprózódott mikroműanyag mellett az apró, lencseméretű műanyag pelletek (különböző vegyszerek, fosszilis tüzelőanyagok keverékét tartalmazó műanyag feldolgozási alapanyagok - általában polipropilén, polisztirol, vagy polivinil-klorid) is nagyon komoly veszélyforrások és tartósan szennyező anyagok a természetes vizekbe kerülve - legalább akkora károkat okozhatnak, mint az olajszennyeződések.

A tengeri madarak, halak, teknősök, delfinek, bálnák és más vadon élő állatok gyakran tévesztik össze a táplálékkal ezeket a mérgező szivacsként is működő anyagokat (a vízbe bekerült más szennyező vegyi anyagokat rájuk tapadva összegyűjtik) és elfogyasztják őket és rendszerint el is pusztulnak tőlük - mérhetetlen károkat okozva ezzel a tengereknek és a halászati iparágnak.

A műanyag pelletek a tengeri áramlatokkal évtizedekig keringenek az óceánban, mielőtt kimosódnának a partra, ezért egy tanulmány szerint [6] a káros baktériumok (pl. az E coli, vagy a kolera) "tutajaként" (műanyag rafting) is szolgálnak: elszállítják a kórokozókat a szennyvíz- és a mezőgazdasági lefolyókból a fürdővizekbe, de még a kagylók héjába is.

Évente 230 ezer tonnányi műanyag pellet kerül az óceánokba - tömegük szerint a gépjárművek gumijainak kopásakor keletkező abroncspor után a második legnagyobb mikroszennyező források az óceánban.

Hogyan kerül a vízbe a műanyag pellet?

Leginkább műanyag gyártási folyamatok során (tenger- vagy folyóparti üzemek), illetve tengeri szállítási balesetek esetén.

2021 májusában az X-Press Pearl konténerhajó kigyulladt és elsüllyedt az Indiai-óceánban Sri Lanka térségében.

Minden arra mutatott, hogy súlyos olajszennyezés történik a tartályokból kiszabaduló 350 tonnányi fűtőolaj és a rakomány részét képező marónátron, metanol és a műtrágya alapanyagként szolgáló salétromsav miatt, de végül az igazi nagy problémát a 1680 tonna műanyag pellet váltotta ki.

A partokat 750 kilométer hosszan lepte el a műanyag (vagy elsüllyedve a tenger aljára került), több száz delfin, bálna és teknős, illetve pontosan meg sem határozható számú hal és tenger madár esett áldozatul.

1
A kerozinnal, a dízelolajjal és a benzinnel ellentétben a műanyag pellet nem minősül veszélyesnek a Nemzetközi Tengerészeti Szervezet (IMO) veszélyes árukra vonatkozó szabályzata értelmében, a biztonságos kezelésre és tárolásra vonatkozóan a "The Guardian"-ban megjelent elemzés [7] szerint. Az X-Press Pearl konténerhajó katasztrófáját megszenvedő Sri Lanka felhívást intézett a döntéshozók felé, hogy sorolják a műanyag pelletet a veszélyes áruk közé. Fontos lenne az előrelépés az ügyben, mert sajnos gyakran előfordulnak hasonló balesetek - 2020-ban legalább két kiömlés történt az Északi-tengeren is

A fentiekből levonható a következtetés, hogy milyen komoly ökológiai problémákat okoz a technikai fejlődésünk egyik alapjául szolgáló műanyag.

Ha radikálisan nem változtatunk az egyszer használatos műanyagokhoz való hozzáállásunkon, 2050-re az óceánokban több lesz a szemét, mint a hal!

Állj meg egy pillanatra és gondolj bele ennek a jelentőségébe. Alig több, mint két tucatnyi évről beszélünk. Hány éves leszel akkor? És a gyermekeid?

1
Napjaink egyik legfontosabb kérdése: mihez kezdjünk a műanyag szeméttel?
Hogyan kerül a tengerekbe a sok műanyag szemét?

A tengerekbe betorkolló teleszemetelt folyókból, a teherhajó katasztrófák rakományaiból, a hajózás és a halászat hátrahagyott szemeteiből és kiszolgált eszközeiből, a tengerparti turizmusból, a válogatás nélkül kidobott szemétből illetve abból, hogy a kommunális hulladékfeldolgozás nem tud lépést tartani a mindent ellepő szemétáradattal.

1
Amelyik műanyagszemét nem akad el a végletekig beszennyezett folyó partján, az a tengerben köt ki
1
Az átlagnál nagyobb vízállásnál jól látszik, hogy a folyók hordaléka mennyire tele van műanyag hulladékkal

A feljebb már említett műanyag rafting nemcsak a műanyag pelletekre igaz: az óceánokban felhalmozódott műanyaghulladékokon utazva hatalmas távolságokat tesznek meg nemcsak a kórokozók, hanem az idegenhonos, betolakodó fajok is, amelyek aztán súlyos fenyegetést jelenthetnek az őshonos állatokra és növényekre, ha megvetik lábukat egy-egy új területen.

Az idegen fajok kiszoríthatják természetes élőhelyeikről az őshonos fajokat, betegségeket hordozhatnak, újabb terheket róva a már most a túlhalászat és szennyezés sújtotta vízi és - a tengerpartra kisodródva - a szárazföldi ökoszisztémákra.

A tengeri műanyaghulladékok mennyiségének elmúlt két évtizedben tapasztalt drasztikus megnövekedése miatt ma már több tízezer faj képes bárhonnan bárhová eljutni.

1
Tengerpartra kisodródott műanyag hulladék - nemcsak a felgyülemlő hulladék okoz gondokat, hanem a rajtuk napokig, vagy akár évtizedekig utazó paraziták és invazív fajok is
1
Döntenünk kell, melyik oldalt választjuk. A jövőnket határozza meg, hogyan bánunk a hulladékainkkal, mennyire engedjük, hogy a természetbe kerüljenek

Helyreállítás


A tengeri műanyaghulladék többnyire nemzetközi vizeken gyűlik össze, így egyik kormányt sem érdekli, ezért az eltakarításával kapcsolatos munka a magánadományokból fenntartott alapítványokra hárul.

A világ óceánjaiban a tengeri áramlatok - a sok-sok vándorló hulladék mellett - 5 óriási szemétszigetet hordtak, tömörítettek össze.

Vannak ígéretes próbálkozások a szemét tengerből való eltávolítására, példásul, hogy különböző terelők a tengeri áramlatok segítségével a gyűjtőpontokhoz sodorják a szemetet, ahol a szemét összegyűjthető és elszállítható újrahasznosítás céljából (The Ocean Cleanup [8]), illetve rugalmasan hajlítható, vízfelszínen úszó hosszú eszközzel és a két végén egy-egy hajó segítségével bekerítik a hullámzó hulladékot, majd kiemelik (SodaStream "Holy Turtle").

The Ocean Cleanup kifejlesztette az első méretezhető megoldást arra is, hogy a tengerekbe és óceánokba betorkolló folyókban helyez el hulladék befogó eszközöket, hogy a hulladék el se érje az óceánokat - világszerte 1000 folyó megfékezésével törekszenek arra, hogy a hulladékbefogók telepítésétől számítva 5 éven belül 80 százalékkal csökkentsék a folyami hulladékok óceánokba jutását.

Ezeken kívül sok más tisztítási kísérlet létezik még, azonban van három nagy gond: sokkal több műanyag szemét képződik, mint amennyit el lehet takarítani, a folyókba kerülő műanyagszennyezés továbbra is veszélyezteti azok élővilágát, illetve 70 év műanyag szemetét eltakarítani elképzelhetetlenül nagy feladat - főleg úgy, hogy egy része már alámerült és összegyűjtésre elérhetetlen lett.

Sokkal több műanyag szemetet gyártunk, mint amennyit képesek vagyunk feldolgozni.
1
Ha így néz ki a tengerpart, milyen állapotban van a tenger?
1
Nemcsak a tengerek, vagy a tengerpartok szemetesek - sokszor beljebb, a szárazföldön sem jobb a helyzet...
1
Szemétgyűjtés a tengerparton - ez a tevékenység nemcsak a tengerek mentén, hanem a Föld valamennyi pontján igen hasznos és szükséges. A legnagyobb tisztelet jár azoknak az embereknek, akik összegyűjtik más eldobott szemetét. Mindenki mondhatja persze, hogy a szemétgyűjtés nem az ő dolga, hiszen ő nem dobál el szemetet. Igaz, de a Föld mindannyiunké. Készíts fotókat a teleszemetelt / megtisztított területről, illetve az összegyűjtött szemétről és töltsd fel őket a közösségi médiába. Mutasd meg másoknak is a tudatlanságból, hanyagságból származó szemetelést és ébreszd rá a szemetelőket, hogy mennyivel szebb a tiszta környezet, mennyivel jobb így élni benne!
1
Igazán hasznos dolog a szelektív hulladékgyűjtés, de a mérhetetlen mennyiségű műanyagra ez már nem jelent igazi megoldást. Mi a megoldás? Vásároljunk kevesebb - felhasználása után azonnal hulladékká váló - terméket és csomagolást. Ez a gyártókat is változtatásra ösztönzi.
A Földön minden időpillanatban képződnek tenger felé tartó műanyagszemét-halmok - most is, amikor ezt a sort olvasod.

Folyamatosan és módszeresen szennyezzük velük a természetet.

1
Kidobott, természetet megfertőző, semmire sem jó műanyag szemét
1
Mérhetetlen, felfoghatatlan nagyságú vízszennyezés

Át kell reformálnunk és újra kell értelmeznünk a műanyag létrehozást és felhasználást.

1
Amíg csak a pénz lebeg a szemünk előtt, esélytelenek vagyunk a műanyag szeméttel szemben (és minden más típusú szennyezéssel szemben is)

El kell felejtenünk az egyszer használatos, vagy újrahasznosításra alkalmatlan/nagyon körülményes (pl. polisztirol alapú), illetve újrafeldolgozásra (vagy szegényebb országokban annak kiépítésére) nem megfizethető, nem kifizetődő műanyagot: többek között a kávés- és üdítős poharakat, a kiszállítós és gyorséttermi ételtároló dobozokat, a műanyag palackokat, a nejlon zacskókat!

1
Mihez kezdesz az egyszer használatos műanyag tárolóedénnyel, miután kivetted belőle az ételt? Jobb esetben beleteszed a szelektív hulladék közé és bízol abban, hogy újrafeldolgozzák és nem valamelyik hulladéklerakóban, vagy a természetben köt ki

Nézz bele a hűtőgépedbe. Mennyi olyan étel, vagy ital van benne, amely műanyag csomagolásban van és miután elfogyasztottad belőle a tartalmát, a csomagolással nem tudsz kezdeni semmit?

Nagyrészt ezekről van szó.

Ezekkel tesszük tönkre a tengereket és magát a természetet.
1
Hűtőszekrényeinkben az ételek mellett túlnyomó részt műanyag csomagolást tárolunk
1
Mindenkinek el kell döntenie, melyik oldalon áll
"A földi élet jövője attól függ, hogy képesek vagyunk-e cselekedni. Sokan egyénileg is megtesznek minden tőlük telhetőt, ám valódi sikert csak akkor érhetünk el, ha gyökeres változások mennek végbe a társadalomban, a gazdaságban és a politikában." (Sir David Attenborough)

Az idézet a műanyag problémaköre mellett az összes többi környezeti károkozásunkra, szennyezésünkre is rámutat.

1
Csak egyetlen helyes út van, ami a világos oldal felé vezet: a környezettudatos életmódhoz vezető út

Megelőzés


Az Oxfordi Egyetem, a Leedsi Egyetem, az Ellen MacArthur Alapítvány és 17 szakértő, kiegészítve az elemzéseket elkészítő több, mint száz konzultánssal és független szakértővel (köztük többek között műanyagipari mechanizmusokat ismerő szakemberekkel és civil társadalmi aspektusokban járatos specialistákkal) 2021-ben létrehozta a "Műanyag hullám megtörése" nevű tanulmányt [1].

A tanulmány és az azt alátámasztó kutatás szerint alig maradt időnk az óceánok megmentésére: rohamtempóban kell csökkenteni az emberiség által felhasznált - és eldobált - műanyagokat és gyártásukat ahhoz, hogy az óceánok ne váljanak holt vizekké - 2040-re 80 százalékos csökkentés talán elegendő lehet.

A kutatás szerint 29 éve van az emberiségnek arra, hogy megmentse az óceánokat attól a műanyagtól, amelynek aranykorát a korántsem távoli 1950-es évektől számítjuk.

A kutatás a műanyaghasználatról való eltávolodásra ösztönöz, intenzívebb helyettesítést szorgalmaz és olyan hatékonyabb hulladékgazdálkodási modellt ír le, amely rendszerszintű változtatásokkal elősegíti, hogy az óceánok műanyag szennyezésének problémája egy generáción belül megoldhatóvá váljon.

Végeredményben megmutatja a körforgásos gazdaság megteremtésének módjait és ezen keresztül a hulladék megszüntetésére ösztönzi az emberiséget.

1
A gondokat nem söpörhetjük be a szőnyeg - vagy a tenger - alá: korszerű technológiáink csak a természettel harmonikusan összehangolva mutatnak a jövőbe

A műanyag ellen vívott harc sikeres kimenetele érdekében a műanyag csomagolást gyártó és felhasználó iparágnak újra kell terveznie rendszereiket és üzleti modelljeiket.

Minimalizálni kell az eldobható műanyag csomagolások gyártását és fokozni kell a műanyag újrafeldolgozást.

1
Ez a műanyag hulladék szerencsére az újrafeldolgozóba kerül
De ami még ezeknél is fontosabb: ne vegyél egyszer használatos műanyagot, sem csomagolás részeként, sem felhasználható tárgyként!
Utasítsd el az egyszer használatos műanyagot, illetve vásárolj csomagolásmentes boltokban!

Ezzel változtatásra készteted csomagolást gyártókat, hiszen amit nem lehet eladni, nem érdemes gyártani sem!

1
Szinte mindegy, hogy mi van a műanyag dobozokban, mert nem érnek annyit, mint amekkora kárt okoz a természetben a csomagolásuk
1
A szobrászművészek tengerparti munkája felhívás, hogy azonnal cselekedjünk!

A "csapvíz vagy palackozott ásványvíz" kérdése érinti a minőségbeli, illetve az árbeli különbséget, illetve az eldobott PET palackokból származó mérhetetlen műanyagszennyezés témakörét is.

Valóban akkora a különbség a csapvíz és a palackozott víz között, hogy akár az 500-1000-szeres árat is hajlandóak vagyunk kifizetni az utóbbiért?

A Natural Resources Defense Council már 1999-ben igazolta, hogy "nem jelenthető ki, hogy a palackozott vizek tisztábbak, vagy biztonságosabbak lennének a csapvíznél", illetve "a palackozott vizek körülbelül 25 százaléka valójában csak palackba töltött csapvíz".

Sőt a Food & Water Watch 2018-as kutatása [2] szerint a palackozott vizek már 64 százaléka tekinthető egyszerű csapvíznek - a csapvíz változatlan formában, vagy esetleg kissé megszűrve kerül a palackokba.

Tehát minden olyan területen, ahol a bevizsgálás a csapvizet az iható, fogyasztható kategóriába sorolja, nem lenne szükség a palackozott ásványvízre.

A palackokon található lejárati dátum nem a benne lévő vízre (amelybe a palackozás során korántsem egészséges mikroműanyagok is belekerülhetnek), hanem a flakonra vonatkozik: ezután ugyanis a különböző vegyi anyagok elkezdenek kioldódni belőle.

1
Lehetőleg ne a műanyag palackos, vagy a dobozos gyümölcsleveket válaszd, hanem igyál teát, vagy frissen facsart gyümölcsleveket! Nagyon finom teákat lehet készíteni otthon, nem kell a rengeteg ízesítőanyagot és édesítőszert tartalmazó gyümölcsleveket innod. A gyári gyümölcslevek - bár látszólag egészségesek - valójában károsíthatják az egészséget [9], mert gyakran sűrítménnyel készülnek és hosszú gyári feldolgozáson mennek keresztül, amely során a gyümölcsök ízt és vitaminokat vesztenek, amelyeket vegyi úton pótolnak (és ezt nem kell feltüntetni a dobozon). A kevés gyümölcstartalmú gyümölcslevek emellett sokféle mesterséges adalékanyagot is tartalmazhatnak a friss, zamatos hatás eléréséhez. Illetve az sem mellékes, hogy a teákhoz, vagy a frissen facsart gyümölcslevekhez sokkal kevesebb csomagolóanyag szükséges.
1
Ritkábban gondolunk olyan műanyag-szemét forrásra, mint például a borotva, amely régebben csak élezhető vagy cserélhető pengével volt kapható, így rendkívül tartós volt. Ma az otthoni borotválkozáshoz műanyag zacskóba csomagolt, olcsó, eldobható műanyag borotvák kaphatók, pengével és nyéllel együtt - és ezeket olcsóságuk miatt az emberek előszeretettel választják, nem számít, hogy pár használat után a szemetesben landolnak. A borotva mellett a fogkefe is hasonlóan nagy probléma. Te milyen fogkefét használsz? Egyszerű műanyagot és eldobhatót? Keresd a fából, bambuszból készült fogkefét, vagy amelyiknek a feje cserélhető - ezek alig járnak műanyag hulladékkal. Óriási árat fizet a természet az eldobható termékek okozta kényelemünkért.
1
Néhány évtizede az ásványvíznek és a szén-dioxiddal dúsított víznek szinte semmilyen ártalma nem volt a Földre. Nem volt hulladék, az üvegek és palackok betétesek voltak, összegyűjtötték és újratöltötték őket, sőt otthon is készíthető volt szóda, amelyhez csak egy szódásszifon és egy szifonpatron kellett. Azóta sokat változott a világ, az eldobható műanyag palackoknak köszönhetően az ásványvíz iparágának óriási az üvegházgáz- és hulladék termelődése. És csak néhány évtizedről beszélünk...
Ha szén-dioxiddal dúsított vizet szeretnél, vásárolj otthoni szódagépet, ha bizalmatlan vagy a vezetékes vízzel kapcsolatban, használj vízszűrős kancsót és a vizet műanyag palack helyett saját kulacsodba töltsd bele - ezekkel a megoldásokkal aktívan hozzájárulsz, hogy kevesebb PET palackot gyártsanak le!

PET palackok: a palackozottvíz-ipar évente körülbelül 50 millió hordó olajat használ fel a gyártástól a szállításig (ez kb. 3.5 millió háztartás éves energiaellátását fedezné), 1 tonna PET palack előállítása során 3 tonna szén-dioxid termelődik, tehát 1 kilogrammnyi palack legyártása 3 kilogramm szén-dioxid kibocsátással jár.

Évente több tízmillió tonna szén-dioxid kibocsátásért felelősek az ásványvizek...

2017-es adatok alapján 260 milliárd 1.5 literes palackot és 782 milliárd 0.5 literes palackot gyártottak le. Ezek a palackok az esetek többségében kidobva a szeméttelepeken és a természetben végzik, elpazarolva az előállításukhoz szükséges felfoghatatlan nagyságú nyersanyagot és energiát.

1
Újra kell gondolnunk a palackozott ásványvíz fogalmát is. A tudósok szerint [5] a palackozott víz 3500-szor kártékonyabb a környezet számára, mint a csapvíz. Hogy miért? Mert amellett, hogy háromszor annyi vízre van szükség egy műanyag palack előállításához, mint amennyi belefér, a palackok teljes életciklusának minden egyes lépése (a nyersanyagok kitermelése és azok szállítása, a palackok gyártása, szállításuk, forgalmazásuk, felhasználásuk, megsemmisítésük és a természetbe történő kikerülésük, ökoszisztémákra gyakorolt hatásuk) nagyon komoly környezeti teher. Jól működnek a marketingtrükkök, amely során a gyártók és a forgalmazók elhitetik velünk, hogy a termékeik egészségesebbek, szükségünk van rájuk...

Tanulság


A Föld tengerei és óceánjai kétségbeesett képet mutatnak.

Sok-sok helyen olajfoltok színezik el felületüket - nem csak olajkatasztrófákból származó, az külön témakör - hanem a tengeri hajózás és kizsákmányolás szennyezéseiből fakadóan, illetve annyira tele vannak úszó, lebegő és elmerült szeméttel, hogy az ép ésszel fel nem fogható.

1
A legveszélyesebb szemét van a vízben, mert így elaprózódva közvetlenül bejuthat a vízi élőlényekbe! Illetve látod mennyi teljességgel felesleges, mégis hétköznapi használatú egyszer használatos műanyag szívószál van a vízben?
1
Hullámok által partra sodort, szinte kizárólag műanyag szemét
1
A tengert és a tengerpartot egyaránt szemétdombnak tekintjük
1
A legtöbb strandon vannak szemetelésre vonatkozó tiltó táblák, de láthatóan ez nem minden esetben számít...

Akkora a probléma, hogy a nagyobb szemétfoltok már az űrből is látszanak!

Hogy jutottunk el idáig?
Ekkora hibát helyrehozni nagyon-nagyon nehéz feladat lesz, akkora a probléma és akkora feladat, hogy a világon mindenkire szükség van, hogy esélyünk legyen szembeszállni vele!
1
Óriási összefogás kell - minden kézre és minden lábra szükség van
Használd fel szociális csatornáidat is tudasd másokkal is, hogy eljött a cselekvés ideje!
1
Hívd fel minden ismerősöd figyelmét arra, hogy mekkora gond van a tengerekkel és az óceánokkal

Nézd meg akár a kommunális, akár a szelektív hulladékod mennyiségét és fajtáját!

1
Nézz bele kukádba - milyen szemetet dobsz ki?

Egyébként megkérdezted már magadtól, hogy miért van kommunális hulladékod?

Miért van kommunális hulladékod?

Ha van, az egyetlen elfogadható tevékenység az, hogy megnézed a tartalmát és megpróbálsz mindent kiváltani újrafelhasználható és újrafeldolgozható anyagokra, illetve szelektíven gyűjtöd a hulladékod.

Kommunális, vagy szelektíven gyűjtött műanyag hulladékodban mennyi egyszer használatos műanyag van?
Amikor a válaszod az lesz, hogy hulladékaid között nincs egyszer használatos műanyag, büszkén elmondhatod magadról, hogy rátértél a jó útra!
1
A tiszta víz létfontosságú minden földi élet számára
1
A jövőnk csak ilyen tiszta vízi - és vízparti - környezettel képzelhető el
1
A nagy kék víz - a földi élet fő mozgatórugója
1
Vigyázzunk jobban a tengerekre és az óceánokra!

Mit tehetsz?


1
Szemétgyűjtés a tengerparton - ez a tevékenység nemcsak a tengerek mentén, hanem a Föld valamennyi pontján igen hasznos és szükséges. A legnagyobb tisztelet jár azoknak az embereknek, akik összegyűjtik más eldobott szemetét. Mindenki mondhatja persze, hogy a szemétgyűjtés nem az ő dolga, hiszen ő nem dobál el szemetet. Igaz, de a Föld mindannyiunké. Készíts fotókat a teleszemetelt / megtisztított területről, illetve az összegyűjtött szemétről és töltsd fel őket a közösségi médiába. Mutasd meg másoknak is a tudatlanságból, hanyagságból származó szemetelést és ébreszd rá a szemetelőket, hogy mennyivel szebb a tiszta környezet, mennyivel jobb így élni benne!

A műanyag ellen vívott harc sikeres kimenetele érdekében a műanyag csomagolást gyártó és felhasználó iparágnak újra kell terveznie rendszereiket és üzleti modelljeiket.

Minimalizálni kell az eldobható műanyag csomagolások gyártását és fokozni kell a műanyag újrafeldolgozást.

De ami még ezeknél is fontosabb: ne vegyél egyszer használatos műanyagot, sem csomagolás részeként, sem felhasználható tárgyként!
Utasítsd el az egyszer használatos műanyagot, illetve vásárolj csomagolásmentes boltokban!

Ezzel változtatásra készteted csomagolást gyártókat, hiszen amit nem lehet eladni, nem érdemes gyártani sem!

1
Lehetőleg ne a műanyag palackos, vagy a dobozos gyümölcsleveket válaszd, hanem igyál teát, vagy frissen facsart gyümölcsleveket! Nagyon finom teákat lehet készíteni otthon, nem kell a rengeteg ízesítőanyagot és édesítőszert tartalmazó gyümölcsleveket innod. A gyári gyümölcslevek - bár látszólag egészségesek - valójában károsíthatják az egészséget [9], mert gyakran sűrítménnyel készülnek és hosszú gyári feldolgozáson mennek keresztül, amely során a gyümölcsök ízt és vitaminokat vesztenek, amelyeket vegyi úton pótolnak (és ezt nem kell feltüntetni a dobozon). A kevés gyümölcstartalmú gyümölcslevek emellett sokféle mesterséges adalékanyagot is tartalmazhatnak a friss, zamatos hatás eléréséhez. Illetve az sem mellékes, hogy a teákhoz, vagy a frissen facsart gyümölcslevekhez sokkal kevesebb csomagolóanyag szükséges.
1
Ritkábban gondolunk olyan műanyag-szemét forrásra, mint például a borotva, amely régebben csak élezhető vagy cserélhető pengével volt kapható, így rendkívül tartós volt. Ma az otthoni borotválkozáshoz műanyag zacskóba csomagolt, olcsó, eldobható műanyag borotvák kaphatók, pengével és nyéllel együtt - és ezeket olcsóságuk miatt az emberek előszeretettel választják, nem számít, hogy pár használat után a szemetesben landolnak. A borotva mellett a fogkefe is hasonlóan nagy probléma. Te milyen fogkefét használsz? Egyszerű műanyagot és eldobhatót? Keresd a fából, bambuszból készült fogkefét, vagy amelyiknek a feje cserélhető - ezek alig járnak műanyag hulladékkal. Óriási árat fizet a természet az eldobható termékek okozta kényelemünkért.
1
Néhány évtizede az ásványvíznek és a szén-dioxiddal dúsított víznek szinte semmilyen ártalma nem volt a Földre. Nem volt hulladék, az üvegek és palackok betétesek voltak, összegyűjtötték és újratöltötték őket, sőt otthon is készíthető volt szóda, amelyhez csak egy szódásszifon és egy szifonpatron kellett. Azóta sokat változott a világ, az eldobható műanyag palackoknak köszönhetően az ásványvíz iparágának óriási az üvegházgáz- és hulladék termelődése. És csak néhány évtizedről beszélünk...
Ha szén-dioxiddal dúsított vizet szeretnél, vásárolj otthoni szódagépet, ha bizalmatlan vagy a vezetékes vízzel kapcsolatban, használj vízszűrős kancsót és a vizet műanyag palack helyett saját kulacsodba töltsd bele - ezekkel a megoldásokkal aktívan hozzájárulsz, hogy kevesebb PET palackot gyártsanak le!
1
Újra kell gondolnunk a palackozott ásványvíz fogalmát is. A tudósok szerint [5] a palackozott víz 3500-szor kártékonyabb a környezet számára, mint a csapvíz. Hogy miért? Mert amellett, hogy háromszor annyi vízre van szükség egy műanyag palack előállításához, mint amennyi belefér, a palackok teljes életciklusának minden egyes lépése (a nyersanyagok kitermelése és azok szállítása, a palackok gyártása, szállításuk, forgalmazásuk, felhasználásuk, megsemmisítésük és a természetbe történő kikerülésük, ökoszisztémákra gyakorolt hatásuk) nagyon komoly környezeti teher. Jól működnek a marketingtrükkök, amely során a gyártók és a forgalmazók elhitetik velünk, hogy a termékeik egészségesebbek, szükségünk van rájuk...
A Föld tengerei és óceánjai kétségbeesett képet mutatnak.

Sok-sok helyen olajfoltok színezik el felületüket - nem csak olajkatasztrófákból származó, az külön témakör - hanem a tengeri hajózás és kizsákmányolás szennyezéseiből fakadóan, illetve annyira tele vannak úszó, lebegő és elmerült szeméttel, hogy az ép ésszel fel nem fogható.

Akkora a probléma, hogy a nagyobb szemétfoltok már az űrből is látszanak!

Hogy jutottunk el idáig?
Ekkora hibát helyrehozni nagyon-nagyon nehéz feladat lesz, akkora a probléma és akkora feladat, hogy a világon mindenkire szükség van, hogy esélyünk legyen szembeszállni vele!
Használd fel szociális csatornáidat is tudasd másokkal is, hogy eljött a cselekvés ideje!
1
Hívd fel minden ismerősöd figyelmét arra, hogy mekkora gond van a tengerekkel és az óceánokkal

Nézd meg akár a kommunális, akár a szelektív hulladékod mennyiségét és fajtáját!

1
Nézz bele kukádba - milyen szemetet dobsz ki?

Egyébként megkérdezted már magadtól, hogy miért van kommunális hulladékod?

Miért van kommunális hulladékod?

Ha van, az egyetlen elfogadható tevékenység az, hogy megnézed a tartalmát és megpróbálsz mindent kiváltani újrafelhasználható és újrafeldolgozható anyagokra, illetve szelektíven gyűjtöd a hulladékod.

Kommunális, vagy szelektíven gyűjtött műanyag hulladékodban mennyi egyszer használatos műanyag van?
Amikor a válaszod az lesz, hogy hulladékaid között nincs egyszer használatos műanyag, büszkén elmondhatod magadról, hogy rátértél a jó útra!
1
Vigyázzunk jobban a tengerekre és az óceánokra!



Felhasznált oldalak hivatkozásai
Top