Illegális állatkereskedelem, veszélyeztetett állatok



BIRTOKLÁSI VÁGYUNK ÉS TERMÉSZETET KIHASZNÁLÓ MAGATARTÁSUNK VESZÉLYBE SODORTA AZ ÁLLATFAJOK NAGY RÉSZÉT.
1970-TŐL SZÁMÍTVA A GERINCES FAJOK POPULÁCIÓI ÁTLAGOSAN 69 SZÁZALÉKOS VESZTESÉGET SZENVEDTEK EL.

A FÖLD VADON ÉLŐ ÁLLATAINAK EGYRE CSÖKKENTŐ FAUNÁJÁT AZ ÉLŐHELYEK MÓDSZERES ÉS FOLYAMATOS PUSZTÍTÁSA UTÁN AZ ILLEGÁLIS ÁLLATKERESKEDELEM ÉS AZ ILLEGÁLIS VADÁSZAT VESZÉLYEZTETI LEGINKÁBB.

MIT TEHETSZ?

ÓVD, VÉDD A KÖRNYEZETEDBEN ÉLŐ ÁLLATOKAT ÉS JAVÍTSD ÉLETFELTÉTELEIKET!
MINDEN EGYES MEGMENTETT ÉLETTEL AZ ÁLLATFAJ MEGMENTÉSÉHEZ JÁRULSZ HOZZÁ!

A KÖRNYEZETVÉDELMI SZERVEZETEK ELKESEREDETT HARCOT VÍVNAK A KÖRNYEZETI KÁROKOZÁSOK CSÖKKENTÉSÉÉRT, AZ ÉLŐHELYEK MEGMENTÉSÉÉRT ÉS A VESZÉLYEZTETETT ÁLLAT- ÉS NÖVÉNYFAJOK FENNMARADÁSÁÉRT.
LÉGY RÉSZESE KÜZDELMÜKNEK, TÁMOGASD A MUNKÁJUKAT!

A környezeti- és természeti hatások leírásai a hatások jellegétől fogva megzavarhatják nyugalmadat, ezért csak saját felelősségedre olvass tovább.

Hatás


Az állatok illegális befogása és az ezzel kapcsolatos állatkereskedelem virágzik Földünkön.

1
Rács mögé került, pedig bizonyítás nélkül is tudjuk mindannyian, hogy ártatlan

Hatalmas a kereslet az egzotikus és a ritka, veszélyeztetett állatok iránt is.

1
Ha az állat bármiben különleges - vagy ha csak eltér az átlagostól - veszélybe kerül

Az állatokat természetes élőhelyeiken befogják, majd elviszik onnan őket.

Az állatok ezután teljes bizonytalanságban élik életüket, sokszor méltatlan és megalázó körülmények között.

A befogással, szállítással, karanténozással járó tortúrába esetenként az állatok 70 százaléka belepusztul.

1
Fogság matt kialakult mély depresszió

Az állatkereskedelem témakörébe sorolható az illegális vadászat is, ahol az értéket nem maga az állat képviseli, hanem annak bőre, húsa, foga, vagy más, trófeaként értelmezhető része.

1
Az állat "értékes" részei - de hol van maga az állat?

Ez a tevékenység már nem csak az egzotikus állatokat érinti, hanem a mindennapos mezei és erdei állatokat is.

1
A vadászat fontos elemei
A védett állatok, növények és a belőlük készített ajándéktárgyak kereskedelme olyan mértékű, hogy emiatt több száz faj már kipusztult, vagy a kihalás szélére került.

A feketekereskedelem mozgatórugói a gyűjtőszenvedély, a népi hiedelmek, a luxusigény és nem utolsósorban a nagy profit lehetősége.

A fajok fennmaradása szempontjából az élőhelyek folyamatos, módszeres pusztítása után az élőlényekkel kapcsolatos, évente több mint 350 millió egyedet érintő illegális kereskedelem a második legfontosabb veszélyeztető tényező [9].

1
A gyűrűsfarkú maki is bekerült a veszélyeztetett állatok közé

Azonban nem minden vadon élő állat kereskedelme illegális. Több tízezer faj vadon élő állatait és növényeit fogják be, vagy szedik le, majd legálisan értékesítik élelmiszerként, dísznövényként, háziállatként, turisztikai díszként, bőrként, vagy gyógyszerként.

Az állatkereskedelemmel (illetve a kontinenseket átszelő hajós és repülőgépes közlekedéssel akaratlanul beszállítva) olyan fajok is megjelennek egy adott területen, amelyek ott idegenhonosak (invazívak) - jól alkalmazkodó fajaik kiszoríthatják az őshonos populációt élőhelyeik elfoglalásával és táplálékforrásaik felélésével.

Ezeket a helyi életközösségekre káros, távolról érkező invazív fajokat általában valamelyik jellemzőjük (pl. gyors szaporodóképesség, környezeti feltételekkel szembeni tág tűrőképesség) előnybe helyezi az őshonos fajokkal szemben, illetve az is előny számukra, hogy a helyi ökoszisztémák nem fejlesztettek ki megfelelő védelmi mechanizmusokat ellenük (pl. természetes ragadozók hiánya).

Az őshonos állat- és növényfajok a Föld minden pontján törékeny egyensúlyban élnek egymással, szabályozzák a populációt. Ha ez az egyensúly felborul, az nagyon komoly következményekkel járhat, mert akár egész fajok kihalhatnak, vagy annyira szaporodhatnak, hogy a terület már nem tudja ellátni őket.

Előfordul az is, hogy felelőtlen szabadon engedünk megunt egzotikus állatokat, vagy növényeket (vagy más módon a természetbe kerülnek), amelyek aztán úgy elszaporodnak, vagy elburjánzanak, hogy veszélyeztetik az őshonos életközösségeket - megszabadulni tőlük ekkorra már pedig roppant nehéz feladattá válik.

1
Parlagfű, japán cserebogár, ázsiai márványpoloska, kelet-afrikai zöld vándorpoloska, virágcserepekben és földlabdákban megbújó, hosszú utazásokat is kibíró különféle meztelencsigák. Idegen környezethez is gyorsan alkalmazkodó, könnyen elszaporodó, invazív fajok

A vadon élő élőlények kereskedelme tehát virágzik és környezeti válságot idéz elő, amikor egyre jobban átlendül az illegalitásba, és/vagy fenntarthatatlanná válik, illetve invazív jellegével a helyi életközösségeket fenyegeti – ezek az állapotok pedig közvetlenül veszélyeztetik sok faj túlélését a természetben.

1
Az internet és a közösségi oldalak elősegítik az illegális állatkereskedelem terjeszkedését, mert az illegális állatkereskedők személyazonossága könnyebben rejtve marad, illetve hatalmas közönséget érhetnek el a különböző zárt csoportokban zajló piactereken

A halak, a kétéltűek, a hüllők, a madarak és az emlősök populációja 1970-től számítva az elmúlt 50 évben átlagosan 69 (!) százalékkal csökkent [10].

Az ipari forradalom óta a globális édesvízi vizesélőhelyek 90 (!) százaléka eltűnt (többek között a gátak és az agráripar vízigénye miatt), az itt élő állatok populációja 83 százalékkal lett kisebb.

A 21. században a vadon élő állatfajok egyötödét fenyegeti a kihalás az éghajlatváltozás miatt, a növényfajoknál a kihalási kockázat szintén döbbenetesen nagy: az emlősök, a madarak és a kétéltűek együttes csökkenésének kétszerese.

Kutatásban vizsgált több, mint 10 ezer hüllőfaj 21 százalékát fenyegeti kihalás élőhelyük pusztulása, a vadászat és a nem honos fajok terjeszkedése miatt.

Az erdőben élő gerinces állatok állományai 50 év alatt 53 (!) százalékkal csökkentek [3][4] - és ennek okai hasonlóak: az állatok élőhelyeinek elvesztése és az erdők állapotának romlása az erdőirtások és a nem fenntartható erdőgazdálkodások következtében, illetve az illegális vadállat-kereskedelem, a nem fenntartható vadászat, az invazív fajok megjelenése, a klímaváltozás és a betegségek.

Az emberi tevékenységek jelenleg a biodiverzitásra vannak a legdrámaibb hatással.
Miért fontos a biodiverzitás, a fajok sokszínűsége?

Mert erősíti, sőt alapjaiban meghatározza az ökoszisztéma stabilitását: a biodiverzitás nélkül az ökoszisztémák kevésbé lennének ellenállóak a környezeti változásokkal és zavarásokkal szemben. Az élőlények sokfélesége biztosítja a különböző fajok közötti kölcsönhatásokat és a biológiai egyensúlyt. Az ökoszisztémákban a különböző fajok egymással kölcsönhatásba lépnek és ezek a kapcsolatok stabilizálják az ökoszisztémát. Ha egy faj kihal vagy jelentősen csökken az egyedszáma, akkor ez a kölcsönhatások hálózatát és az egész ökoszisztémát is destabilizálhatja. Nem utolsósorban pedig a gazdag biodiverzitás sokkal több szén-dioxidot tud megkötni, mint a szegényes.

Rodics Katalin biológus, a Greenpeace magyarországi környezetgazdálkodási szakértője a következőképpen fogalmazta meg biológiai sokféleség fontosságát:

"Az élővilágban a sokféleség jelenti a stabilitást, a diverzitás az egyensúly alapja."

A WWF (World Wide Fund for Nature) kétévente megjelenő Living Planet jelentéseinek üzenete a következő:

"Több milliárd év kellett ahhoz, hogy létrejöjjön a Föld élőlényekben gazdag ökoszisztémája, amit az emberi populáció pár évezreden át tartó folyamatos növekedése egyre nagyobb mértékben eltöröl.
Ahhoz, hogy megállítsuk a természetes rendszerek hanyatlását, valódi változásra van szükség az egész világon.
Mindenkinek – a kormányoknak, a vállalkozásoknak, a közösségeknek és az egyéneknek – szerepet kell vállalnia a globális megállapodásban a természet megmentéséért."

A természetet ért hatalmas veszteségeknek hatása túlnő a vadvilágon, mert a természet és a benne élő élőlények egészsége szorosan összefügg az emberek, illetve a bolygó egészségi állapotával is.

A WWF 2020-as [1] és 2022-es [2] Living Planet jelentése egyértelműen fogalmaz:

Megszakadt a kapcsolatunk a természettel. A biológiai sokféleség – vagyis a Föld élővilágának gazdagsága – riasztó ütemben vész el. A gerinces fajok populációi az 1970 és 2018 között átlagosan 69 százalékkal csökkentek, ez pedig nemcsak a természetet sújtja, hanem saját egészségünket és jóllétünket is veszélyezteti.

Ráadásul kettős veszélyhelyzettel kell szembenéznünk, mert a klímaváltozás és a biológiai sokféleség csökkenése egyaránt veszélyezteti a jövőnket.

A jelentések figyelmeztetik a kormányokat, a vállalatokat és a világ lakosságát, hogy a biológiai sokféleség pusztulásának megakadályozása érdekében sürgős, rendszerszintű változásokra van szükség.

1
Hátat fordítottunk a természetnek - és ezzel a természet is nekünk.

Erről mindannyiunknak tudni kellene, de valójában csak nagyon kevesen tudnak.

Miközben előttünk esik szét az élővilág, mi ebből semmit sem látunk.

Fel sem nézünk mobiltelefonjainkról, nem látunk túl számítógépeinken és okostévéinken.

Csak az számít nekünk, hogy legyen WIFI jel, vagy hogy legyen elég üzemanyag az autóinkban.

1
Időnként le kell tennünk digitális eszközeinket és rá kell néznünk a természetre is - lehet, hogy szüksége van ránk? (Vagy talán arra, hogy békén hagyjuk?)
Ha nem változtatunk környezetpusztító szokásainkon, annak katasztrofális következményei lesznek.
1
Nincs hová mennünk, ha tönkretesszük a Földet

Saját magunknak köszönhetően a 6. nagy tömeges kihalási krízis kellős közepén vagyunk.

Ha kicsit utánanézünk, megtudjuk, hogy milyen sok faj kihalt már és milyen sok a veszélyeztetett.

Ennek ellenére a rajz- és természetfilmek, állatos albumok, sőt még a tudományos művek is azt a benyomást kelthetik, hogy nagy fajgazdagság vesz körül minket.

Sok olyan állat van, amely karizmatikus - vonzó és/vagy erős kisugárzásával a tömegekre erőteljesen ható - megjelenésének köszönhetően rendkívül népszerű lett: az oroszlánok, tigrisek, gepárdok, zsiráfok, leopárdok, farkasok, jegesmedvék, pandák, gorillák és elefántok gyakran szerepelnek reklámokban, márkarajzokon, logókon, magazinokban, plakátokon, vagy animációs filmekben.

Mivel az emberek mindennap látják őket, azt sugallja nekik, hogy milyen sok él belőlük.

1
A fotó alapján készített illusztráció megállná a helyét az oroszlánt tartalmazó/felhasználó reklámokban
1
Nincs helyük a ragadozó vadállatoknak az ember lakta Földön. Európa ötödik legnagyobb kiterjedésű országában, a 450295 négyzetkilométer területű Svédországban a becslések szerint 40 falkában összesen 480 farkas él, de sokallják számukat, ezért a parlament 170-re csökkentené számukat. A környezetvédők szerint az ok az ország erős vadászlobbija, amely azzal érvel, hogy a farkasok jávorszarvasokat ejtenek el és veszélyt jelentenek a vadászok kutyáira...

A feljebb felsorolt - legkarizmatikusabbnak tartott - tíz állat közül kilenc a sebezhető, a veszélyeztetett és súlyosan veszélyeztetett kategóriák egyikében van.

Az ökológusok előrejelzései szerint fenntartható természetvédelmi erőfeszítések híján az elefántok egy évszázadon belül kipusztulhatnak a vadonban.

A gepárdok eredeti élőhelyük mindössze 9 százalékára szorultak vissza Afrikában, egyedszámuk mintegy 30 százalékkal, nagyjából 7000-re esett három generációnyi idő, 15 év alatt.

Az elmúlt száz évben 95 százalékkal csökkent a tigrisek száma, az afrikai oroszlánoké pedig mindössze 20 év alatt 40 százalékkal lett kevesebb, létszámuk 20 ezerre tehető.

Az emberek-oroszlánok konfliktusának komoly forrása, hogy a klímaváltozás és a tenyészállatokat támadó élősködők miatt a legelőterületek - és a jószágaikat megvédő gazdák - egyre közelebb kerülnek az oroszlánok által lakott területekhez.

Az oroszlánok globális populációja 43 százalékkal csökkent három generáció alatt. A súlyosan veszélyeztetett orángutánok, tigrisek és gibbonok a lét küszöbén állnak: megmaradt egyedeik életterét elragadják az olajpálma-ültetvények és más mezőgazdasági területek.

"A ragadozókat megsemmisítettük, rendelhetünk ételt, nem kell félnünk a járványoktól. Semmi sem állíthat meg minket. Csak mi magunkat." (Sir David Attenborough)
1
Ausztráliában az elmúlt 200 évben (mióta az első bevándorlók Európából megérkeztek és letelepedtek), több mint 90 őshonos állatfaj halt ki. A kipusztuló fajok száma évről évre nő, a becslések szerint mintegy 1700 növény- és állatfaj szerepel a fenyegetett fajok listáján - és 2022 elején a koala is közéjük került. A kutatók egy telefonos applikációval (Threatened Australians) közölnek információkat a felhasználókkal a területükön élő veszélyeztetett fajokkal kapcsolatban, illetve fejezik ki aggodalmukat a természetet ért veszteségek miatt
1
A különleges és népszerű, de egyre fogyó populációjú kacsacsőrű emlős szintén Ausztráliában él, annak is a keleti partvidékén és Tasmániában. Az éjszakai, féli vízi életmódot élő állat fogyásának okai az élőhelyek emberi tevékenység okozta zsugorodása és a klímaváltozás. A száraz időszakok időtartamának és gyakoriságának megnövekedése és a nem fenntartható vízhasználat miatt folyók kiszáradása a partra kényszeríti az állatokat. Emellett az élőhelyeik tönkretétele, a talaj termőterületté alakítása és az invazív ragadozó fajok (köztük a rókák) jelentik számukra a legnagyobb fenyegetést. 300 ezerre becsült számuk 200 ezerre esett vissza, amivel a fajra leselkedő veszélyek miatt átkerülhet a Természetvédelmi Világszervezet (IUCN) vörös listáján [8] a mérsékelten fenyegetett kategóriából a sebezhető kategóriába. Állatokkal kapcsolatos gondok nem csak Ausztráliában, hanem minden földrészen vannak, mindenütt érzékelhetőek az ittenihez hasonló problémák
1
Egy újabb Noé bárkája kellene, hogy megmenthessük az állatokat...

Helyreállítás


A feketekereskedelem, az erdőirtások, mocsár lecsapolások és más élőhely eltűnések miatt kipusztult fajokat helyreállítani már nem lehetséges - a természet egyedi és megismételhetetlen művészeti alkotásai nem hozhatóak vissza, ha egyszer elvesztek.

A veszélyeztetett fajok esetében még van remény, mert a környezetvédelmi szervek elkeseredett küzdelmet vívnak a fennmaradásukért.

Az afrikai nemzeti parkok is igen nehéz helyzetben vannak: Kelet-Afrikát már évek óta aszály sújtja, amelyet súlyosbít a klímaváltozás is. Elegendő élelem és ivóvíz hiányában az állatok elpusztulnak, ezért egy részüket - impalákat, elefántokat, bivalyokat, zsiráfokat, oroszlánokat és vadkutyákat - olyan (szintén védett) területekre igyekeznek áttelepíteni, ahol kevésbé súlyos a helyzet.

1
A legkisebbeket is védenünk kell
Támogasd a környezetvédelmet!

A Föld vízi és szárazföldi területeinek 30 százalékát (a "Nature Needs Half" kezdeményezés [6] szerint 50 százalékát) kellene védelem alá helyezni, jelenleg azonban a szárazföldi területeknek csak 15 százaléka, az óceánok területének pedig mindössze 7.5 százaléka védett.

Ezért (is) fontosak a veszélyeztetett fajokat felmérő kutatások: segítik a kormányokat, hogy hol húzzák meg a nemzeti parkok határait, hogyan osszák el a környezetvédelmi alapokat és a támogatásokat.

A "Campaign for Nature" szervezet 2020-as jelentése [5] szerint a természetvédelmi területek kiterjesztéséből nemcsak a természet, hanem a gazdaság is profitálna, hiszen a biológiai sokféleség megóvása és a klímaváltozás következményeinek (szélsőséges időjárási események) enyhítése súlyos kiadások elkerülését és a gazdaság hosszú távú, stabil működését is biztosítaná.

Sőt, a fokozottabb természetvédelem segítene a vízválságban, a biodiverzitás megőrzésében, megakadályozná a betegségek elterjedését, illetve csökkenne a légszennyezés, és tisztább lenne a víz is.

Ennek érdekében a "hagyományos" felfogás nézőpontját, tehát hogy a földeket megművelik, a tengerekből pedig halásznak, a szakemberek szerint meg kell fordítani, mert a természet egy olyan nélkülözhetetlen hozzájárulója a világgazdaságnak, amit óvni és nem kiszipolyozni kellene.

1
Biztosítanunk kell a természet számára a szükséges területet és védelmet. Soknak tűnik az 50 százalék? Akkor nem sok, ha a Földre nem az ember által kizsákmányolandó bolygóként tekintünk, hanem egy olyan helyként, amelyet egyenlően osztunk meg a vadvilággal
1
A kihalással veszélyeztetett galápagosi tengeri leguán az egyetlen olyan gyíkfaj, amely alkalmazkodott a tengeri élethez
Vegyél részt a környezetvédelmi szervek akcióiban, kövesd figyelemmel törekvéseiket, napi tevékenységeiket!
Lehetőség szerint adakozz számukra, fogadj örökbe jelképesen állatot, vásárold meg magazinjaikat, vagy legyél kutatási és környezetvédelmi munkát végző önkéntes - bármelyiket is választod, óriási segítséget nyújtasz nekik!
Ha petíciókat fogalmaznak meg a természetes vizek védelmével, az állatvédelemmel, vagy a környezeti problémákkal kapcsolatban, támogasd őket aláírásoddal!

A WWF "12 ways to fight for your world" [7] kezdeményezése részletesen feltüntet 12 lehetőséget, amellyel felveheted a harcot a Föld megmentéséért - a szén-dioxid lábnyomod kiszámításától és az állatok jelképes örökbefogadásától kezdve az étkezési és vásárlási tanácsokon keresztül egészen a kampányokhoz és a sportolási kihívásokhoz való csatlakozásig, illetve mások meggyőzésig, a környezetvédelmi harcba való bevonásáig.

A kezdeményezés vezérmondata nagyon erőteljes mondanivalóval bír:

Mi vagyunk az első generáció, aki tudja, hogy tönkreteszi a világot, de lehet, hogy mi leszünk az utolsók is, akik tehetnek ellene.

Nagyon sok területen tudsz segíteni, tedd meg Te is a tőled telhető legtöbbet!

1
Állj ki a környezetvédelem mellett!
Te magad is sokat segíthetsz az állatoknak!
Helyezz ki a kertedbe vízforrást az állatok számára, illetve tegyél ki madáretetőket, mesterséges madárfészkeket, denevérodút!
1
Segíts a madaraknak - tegyél ki madáretetőket!
1
Ne verd le a fecskefészkeket, csak mert alápiszkítanak a fecskék - tegyél a fészkek alá ürülékfelfogó fecskepelenkát!
1
Kisgyermekekkel együtt összerakott és kidekorált madárfészkek - a nagyon szép kezdeményezés segít elülteti a kicsikben a madarak és a természet szeretetét!
1
Galamb, rigó, veréb, cinege. Otthoni, zárt kertünkbe a leglátványosabban és legkönnyebben bejutó vadon élő állatok a madarak - sokat tehetünk értük, vigyázzunk rájuk! Biztosítsunk számukra téli táplálékot! Téli madáretetéskor vásárolt magkeveréket, magas fehérje és zsiradéktartalmú napraforgót, esetleg sótlan szalonnát (sótlant, hogy ki ne száradjanak a sótól az állatok, mert télen nehezebben találnak vizet) adjunk a madaraknak. Télen és nyáron is biztosítsunk számunkra friss vizet (elegendő egy lapos, kis méretű műanyag, vagy fém itató, esetleg egy kis kerti tó, amelyben vízforgatóval gondoskodunk a víz levegőztetéséről a halak számára, illetve ezzel télen nem engedjük befagyni). A kis tó a madarak fontos táplálékául szolgáló rovarokat is vonzza, ezért a madarak szívesebben raknak fészket a kertünkben. Ebben segíthetünk nekik, ha kihelyezünk madárodúkat, amelyeket időnként - kirepülés után - ellenőrzünk és megtisztítunk, amivel csökkenthetjük az új lakók megfertőződésének esélyét. Tavaszi rutintevékenység a permetezés - azonban a hatásosabb kémiai permetezőszerek többélű eszközök. Hatékonyak a kártevők elpusztításában és a növénybetegségek megelőzésében, de amellett, hogy gyengítik a növények természetes védekezőrendszerét (immunrendszerét), elpusztítják a rovarokat és bejutnak a madarak szervezetébe, komoly betegségeket okozva ezzel. A legtöbb permetszer - attól függően, hogy mire alkalmazzuk - kiváltható szelídebb megoldással, bio védekezési módszerekkel - mindig mérlegeljünk és nézzünk utána, hogyan tudnánk elkerülni az erős kémiai mérgeket.
Ha beteg, sérült, vagy mozgásában akadályoztatott állatot látsz, keresd fel a legközelebbi állatmentő szolgálatot, ott az állatok a lehető legjobb kezekben vannak!
1
A sérült denevér már jó kezekben van

A természet megóvása érdekében a termelőszektorokat át kell alakítani úgy, hogy minél kevesebb környezet kárt okozzanak: körkörös gazdaság támogatása a kevesebb természeti forrás kiaknázása-, a kevesebb pazarlás- és a kevesebb hulladéktermelődés érdekében, illetve az élővilágot megkárosító tevékenységek (víz-, talaj- és légszennyezések, túlhalászat, erdőirtás, termőföldek túltrágyázása) visszaszorítása, megakadályozása.

A legfontosabb azonban végeredményben az, hogy javítani kell az emberek környezettel szembeni hozzáállásán.

"Van egy elv, amely mindennél fontosabb. A természet a legnagyobb szövetségesünk és a legnagyobb inspirációnk. Azt kell tennünk, amit a természet mindig is tett, hiszen az élet rejtélyét már rég megoldotta. Egy faj csak akkor boldogul, ha körülötte minden más is jól működik. Ha ezt a valóságot elfogadjuk, megoldhatjuk az előttünk álló problémákat." (Sir David Attenborough)
"Rendszerszintű változásra van szükség az élelmiszer-termelésben, az energia előállításában, tengereink kezelésében és a nyersanyagok felhasználásában. De mindezek felett leginkább a hozzáállásunkon kell változtatni: ahelyett, hogy a természetre úgy tekintünk, hogy jó, ha van, el kell fogadnunk végre, hogy a legnagyobb és egyetlen szövetségesünk az egyensúly helyreállításában." (Sir David Attenborough)

Minden embernek meg kellene néznie azt a videót, amely egy igazán megható jelenet arról, amikor Dr. Jane Goodall a kiváló angol etológus, antropológus és primatológus, a csimpánzok szociális és családi életének legismertebb kutatója szabadon engedi a szinte a halálból visszahozott Wounda nevű csimpánzt a Tchindzoulou sziget erdejében [11].

A képsorokból olyan elsöprő erő sugárzik, amely által mindenki megértheti, hogy a környezetvédelem mennyire hihetetlenül csodálatos és fontos tevékenység.

Megelőzés


A gyűjtőszenvedélynek orchideák, kaktuszok, papagájok, kígyók, gyíkok, szárazföldi teknősök és még sok-sok más állatfaj látja kárát.

Más állatokat - krokodilokat, elefántokat, orrszarvúkat, macskaféléket - bőrükért, szőrükért, vagy más testrészeiért vadásszák.

1
Szép és stílusos ez az életfát ábrázoló bőrtáska, de vajon milyen bőrből készült?
Az állatok vadászata ellen a kulcs az lenne, ha el tudnánk érni, hogy az állatok élve többet érjenek, mint holtan.

Ezt elő lehet segíteni a turizmus támogatásával és a gazdák kompenzálásával a vadállatok által megölt haszonállataik után, illetve Te is sokat segíthetsz!

Külföldi tartózkodásod során történő étkezéseidkor figyelj arra, hogy olyan ételeket fogyassz, amelyek helyben megtermelt összetevőkből készültek, illetve ne válassz veszélyeztetett fajokból készített ételeket.

Ezekkel a döntéseiddel csökkented a szállítás környezeti terhét, támogatod a helyi gazdákat, illetve elősegíted a gyér populációkkal rendelkező fajok túlélését.

1
Külföldön járva igen meglepő lehet az egzotikus ételkínálat...
Ahogy az ételek, úgy a szuvenírek, a nyaralásra emlékeztető emléktárgyak, se származzanak veszélyeztetett állatokból - kérdezz rá, hogy a megtetszett tárgy miből készült!
Ne válassz olyan kozmetikumot, amelyet állatkísérletekkel támogatva fejlesztettek ki, illetve olyan gyógymódot sem, amelyhez állatok valamelyik részét használták fel.
Amikor valamilyen egzotikus, különleges dologra vágysz, legyen az egy szép állat, vagy növény, egy prémium bőrtáska, vagy egy szőrmebunda, tedd fel magadnak a kérdést, hogy vajon milyen úton ér el hozzád.
Valóban szükséged van rá?
1
Mindennapos igényeid átgondolásával vadon élő állatokat mentesz meg!
Ha ajándékozni akarsz, tedd azt környezet iránt felelős módon - vezess rá másokat is a környezetünket megkímélő megoldásokra!

Ajándékozz könyvet ínyenceknek a legfinomabb vegetáriánus ételekről, az utazás szerelmeseinek az ökoturizmus lehetőségeiről, a háziasszonyokat lepd meg mosó- és szárító tojással, természetes tisztítószerekkel, édesszájúakat bio termelésből származó csokoládéval, autókat kedvelőket egy elektromos autó modelljével.

1
Ajándékozz úgy, hogy közben tekintettel vagy a környezetedre - ennek érdekében figyelj a csomagolásra is: törekedj a nulla hulladékra!

Tanulság


Ha az emberek luxusigénye, gyűjtőszenvedélye alábbhagyna és az élőhelyeket is tiszteletben tartaná, a természet képes lenne helyreállítani az állat és növényvilág szemet gyönyörködtető szépségét és sokszínűségét.

1
Csodaszép szarvascsorda

A környezetet beszennyező életmóddal, az erdőirtásokkal, a gondatlanságból keletkező erdőtüzekkel megfizethetetlenül értékes természeti összetevőket teszünk tönkre.

1
Már nem tehetjük meg, hogy a gondok előtt befogjuk a fülünket, a szemünket, vagy a szánkat

Azokról a felbecsülhetetlen természeti összetevőkről van szó, amelyektől mi, emberek, illetve a Föld minden más élőlénye is függ: a levegőről, a vízről, a földről, az állat- és növényvilág sokszínűségéről.

"A világ különleges és bonyolult, akárcsak a pók hálója. Ha megérinted egy fonalát, remegése végigfut az összes többi szálon. Mi nemcsak megérintjük a hálót, hanem bele is szakítunk." (Gerald Durrell)
1
Komoly szemléletváltásra van szükségünk. A természet nem csak egy mindenhol jelenlévő zöld massza - ahogyan elsuhanó autónk ablakából kinézve érzékeljük - hanem harmonikusan működő élő rendszerek összessége, amelynek részei vagyunk, amely egészségétől a létünk függ.
1
Engednünk kell a szorításunkból
Környezettudatos cselekvéseiddel támogasd a természetet, illetve az ember és természet közötti harmóniáért harcoló környezetvédelmi szervezeteket!
1
A szülök szeretik gyermekeiket és gondoskodni akarnak jövőjük biztosításáról. Ez azonban korántsem csak azon múlik, hogy felnőtté válásukig mennyi anyagi értéket takarítunk meg számukra. Gyermekeink jövője elsősorban a természet egészségétől függ.
1
A természet egyenesen a szemünkbe néz: milyen jövőt ígérünk a számára?

Mit tehetsz?


Támogasd a környezetvédelmet!
Vegyél részt a környezetvédelmi szervek akcióiban, kövesd figyelemmel törekvéseiket, napi tevékenységeiket!
Lehetőség szerint adakozz számukra, fogadj örökbe jelképesen állatot, vásárold meg magazinjaikat, vagy legyél kutatási és környezetvédelmi munkát végző önkéntes - bármelyiket is választod, óriási segítséget nyújtasz nekik!
Ha petíciókat fogalmaznak meg a természetes vizek védelmével, az állatvédelemmel, vagy a környezeti problémákkal kapcsolatban, támogasd őket aláírásoddal!
1
Állj ki a környezetvédelem mellett!
Te magad is sokat segíthetsz az állatoknak!
Helyezz ki a kertedbe vízforrást az állatok számára, illetve tegyél ki madáretetőket, mesterséges madárfészkeket, denevérodút!
1
Segíts a madaraknak - tegyél ki madáretetőket!
1
Ne verd le a fecskefészkeket, csak mert alápiszkítanak a fecskék - tegyél a fészkek alá ürülékfelfogó fecskepelenkát!
1
Galamb, rigó, veréb, cinege. Otthoni, zárt kertünkbe a leglátványosabban és legkönnyebben bejutó vadon élő állatok a madarak - sokat tehetünk értük, vigyázzunk rájuk! Biztosítsunk számukra téli táplálékot! Téli madáretetéskor vásárolt magkeveréket, magas fehérje és zsiradéktartalmú napraforgót, esetleg sótlan szalonnát (sótlant, hogy ki ne száradjanak a sótól az állatok, mert télen nehezebben találnak vizet) adjunk a madaraknak. Télen és nyáron is biztosítsunk számunkra friss vizet (elegendő egy lapos, kis méretű műanyag, vagy fém itató, esetleg egy kis kerti tó, amelyben vízforgatóval gondoskodunk a víz levegőztetéséről a halak számára, illetve ezzel télen nem engedjük befagyni). A kis tó a madarak fontos táplálékául szolgáló rovarokat is vonzza, ezért a madarak szívesebben raknak fészket a kertünkben. Ebben segíthetünk nekik, ha kihelyezünk madárodúkat, amelyeket időnként - kirepülés után - ellenőrzünk és megtisztítunk, amivel csökkenthetjük az új lakók megfertőződésének esélyét. Tavaszi rutintevékenység a permetezés - azonban a hatásosabb kémiai permetezőszerek többélű eszközök. Hatékonyak a kártevők elpusztításában és a növénybetegségek megelőzésében, de amellett, hogy gyengítik a növények természetes védekezőrendszerét (immunrendszerét), elpusztítják a rovarokat és bejutnak a madarak szervezetébe, komoly betegségeket okozva ezzel. A legtöbb permetszer - attól függően, hogy mire alkalmazzuk - kiváltható szelídebb megoldással, bio védekezési módszerekkel - mindig mérlegeljünk és nézzünk utána, hogyan tudnánk elkerülni az erős kémiai mérgeket.
Ha beteg, sérült, vagy mozgásában akadályoztatott állatot látsz, keresd fel a legközelebbi állatmentő szolgálatot, ott az állatok a lehető legjobb kezekben vannak!
1
A sérült denevér már jó kezekben van
Az állatok vadászata ellen a kulcs az lenne, ha el tudnánk érni, hogy az állatok élve többet érjenek, mint holtan.

Ezt elő lehet segíteni a turizmus támogatásával és a gazdák kompenzálásával a vadállatok által megölt haszonállataik után, illetve Te is sokat segíthetsz!

Külföldi tartózkodásod során történő étkezéseidkor figyelj arra, hogy olyan ételeket fogyassz, amelyek helyben megtermelt összetevőkből készültek, illetve ne válassz veszélyeztetett fajokból készített ételeket.

Ezekkel a döntéseiddel csökkented a szállítás környezeti terhét, támogatod a helyi gazdákat, illetve elősegíted a gyér populációkkal rendelkező fajok túlélését.

Ahogy az ételek, úgy a szuvenírek, a nyaralásra emlékeztető emléktárgyak, se származzanak veszélyeztetett állatokból - kérdezz rá, hogy a megtetszett tárgy miből készült!
Ne válassz olyan kozmetikumot, amelyet állatkísérletekkel támogatva fejlesztettek ki, illetve olyan gyógymódot sem, amelyhez állatok valamelyik részét használták fel.
Amikor valamilyen egzotikus, különleges dologra vágysz, legyen az egy szép állat, vagy növény, egy prémium bőrtáska, vagy egy szőrmebunda, tedd fel magadnak a kérdést, hogy vajon milyen úton ér el hozzád.
Valóban szükséged van rá?
1
Mindennapos igényeid átgondolásával vadon élő állatokat mentesz meg!
Ha ajándékozni akarsz, tedd azt környezet iránt felelős módon - vezess rá másokat is a környezetünket megkímélő megoldásokra!

Ajándékozz könyvet ínyenceknek a legfinomabb vegetáriánus ételekről, az utazás szerelmeseinek az ökoturizmus lehetőségeiről, a háziasszonyokat lepd meg mosó- és szárító tojással, természetes tisztítószerekkel, édesszájúakat bio termelésből származó csokoládéval, autókat kedvelőket egy elektromos autó modelljével.

1
Ajándékozz úgy, hogy közben tekintettel vagy a környezetedre - ennek érdekében figyelj a csomagolásra is: törekedj a nulla hulladékra!
Környezettudatos cselekvéseiddel támogasd a természetet, illetve az ember és természet közötti harmóniáért harcoló környezetvédelmi szervezeteket!



Felhasznált oldalak hivatkozásai
Top