Savas eső, elsavasodó természet



A SAVAS ESŐ SÚLYOS KÖRNYEZETI PROBLÉMA, IPARTERÜLETEK, NAGYVÁROSOK, FORGALMAS ÚTHÁLÓZATOK INTENZÍV LÉGSZENNYEZÉSÉNEK KÍSÉRŐJE.

A LEVEGŐBE KERÜLŐ, NAGY TÁVOLSÁGOKRA ELJUTÓ KÁROS, SAVAS ÖSSZETEVŐKKEL TELÍTETT CSAPADÉK HATALMAS TERÜLETEKEN TESZI TÖNKRE A NÖVÉNYZETET, SAVASÍTJA EL A TERMÉSZETES VIZEKET ÉS KÁROSÍTJA MEG AZ EMBERI ÉPÍTMÉNYEKET.

MIT TEHETSZ ELLENE?

TEGYÉL LÉPÉSEKET LEVEGŐSZENNYEZÉSED MÉRTÉKÉNEK CSÖKKENTÉSÉRE!
UTAZÁSRA VEDD IGÉNYBE A TÖMEGKÖZLEKEDÉST, VAGY VÁLASSZ KÖRNYEZETBARÁT JÁRMŰVET!

VÁSÁROLJ TARTÓS, JÓ MINŐSÉGŰ TERMÉKEKET, MERT EZZEL BEFOLYÁSSAL BÍRSZ AZ IPARI TERMELÉSRE!
ALAKÍTSD HÁZAD ÉS HÁZTARTÁSOD KÖRNYEZETTUDATOSABBÁ - CSÖKKENTSD A SZÉNHIDROGÉNEKTŐL VALÓ FÜGGÉSED!

A környezeti- és természeti hatások leírásai a hatások jellegétől fogva megzavarhatják nyugalmadat, ezért csak saját felelősségedre olvass tovább.

Hatás


A savas eső rendkívül természetromboló környezeti hatás, amelynek hátterében leggyakrabban az ember környezetszennyező tevékenységei állnak.

Akkor keletkezik, ha a levegőbe kerülő szén-dioxid, kén-dioxid és a különböző nitrogén-oxidok napfény jelenlétében kémiai reakcióba lépnek a levegő gázaival és annak vízpárájával [8].

1
A légkört károsan befolyásoló különböző szennyezések összetett kémiai egyenletekkel írhatóak le, amelyeket egyszerűsíteni leginkább úgy lehetne, ha csökkentenénk a légkörbe jutó szennyezéseinket...

A kémiai reakciók hatására szénsav, kénsav és salétromsav jön létre, amelyeket a csapadék kimos a levegőből.

Ezek a savak rendkívül szennyező módon lejutnak a növényzetre és bekerülnek a vízrendszerekbe is, lassú pusztulásra ítélve az ott kialakult életet.
1
Az erősen légszennyezett területek felett kialakuló savas kémhatású csapadék az állati és növényi szervezetek, illetve az emberi infrastruktúrák számára egyaránt káros

A folyamat akkor lesz igazán romoló hatású, ha a szennyezéseket elnyelő természeti folyamatok legyengülnek: a folyamatos, egyre gyorsuló ütemű ipari és lakossági szennyezést már nem tudja semlegesíteni az eleve ebben legyengült természet.

1
A légszennyező környezeti hatásoktól legyengült erdőn szélvihar söpört végig, ami tovább mélyítette a hátrányos helyzetű terület gondjait
Honnan kerül a levegőbe ez a csillagászati mennyiségű szennyezés?

Emberi tevékenységeink szinte mindegyik területe érintett: részt vesznek ebben a szenet és kőolajat elégető erőművek, a nehézipari kohók, a vegyipar, a műtrágyagyártás, a bányászat, a belső égésű járművekkel való közlekedés és a nem megújuló energiákat felhasználó háztartások is [8][9].

A Föld legnagyobb és legszennyezőbb ipari régióiban akkora méreteket ölt a nehézfém- és más vegyszeres szennyezés, hogy már szinte semmilyen őshonos növény- és állatfajta nem képes fennmaradni sem a szárazföldön, sem a környező folyókban, tavakban.

1
Ipari ágazataink nehéz lépés előtt állnak: óriási kihívás lesz tisztábbá tenni a termelést
1
A közlekedés a legszennyezőbb szektorok egyike: már el kellett volna kezdenünk a teljes átreformálását
1
Sajnos gyakran nem foglalkozunk vele, hogy mi ég el a kályhánkban - csak az a lényeges számunkra, hogy hőt és energiát adjon

Savas esőt generáló körülmények esetenként a természetben is létrejöhetnek, leginkább vulkánkitörések, vagy nagy mennyiségű elhalt növényi anyagok bomlása során.

Azonban a savas eső leginkább a nagy iparterületek és nagyvárosi övezetek intenzív légszennyezéseinek következménye, de gyakran nem azokat a területeket sújtja, ahol a legnagyobb a szennyezés, mert a szennyezett levegő az uralkodó légköri áramlásokkal, szelekkel távoli helyekre - akár több ezer kilométerre - is eljuthat és ott hoz létre környezeti károkat.

1
Turista útvonal - mit éreznél, ha ilyen - savas esők által elpusztított - erdőkön sétálnál keresztül?

A Földön hatalmas, kontinensekhez mérhető nagyságú területek veszélyeztetettek savas esővel: ilyen területek Észak-Amerika keleti része, Európa középső és északi része, illetve Ázsia északkeleti része.

A kémiailag tiszta víz kémhatása semleges, PH értéke 7. Az ettől kisebb PH értékű oldatokat savaknak, az ettől nagyobb PH értékűeket pedig lúgoknak nevezzük.

Savas esőről beszélünk, ha a csapadék kémhatása PH 5, vagy az alatti.

A savas eső nem csak esőt jelent, hanem bármilyen nedves csapadékformát, tehát hó és köd is lehet savas kémhatású.

Ez a környezetromboló jelenség nem válogat: megrongálja a homokkőből, vagy mészkőből épített épületeket és szobrokat, korrodálja a fémszerkezeteket, hidakat, megtámadja a nyitva- és zárvatermő növényeket, tönkreteszi, elsavasítja a talajt, megmérgezi a tavakat és más vizes élőhelyeket.

1
A bronzból készült patinás szobrok is csak a fejüket fogják - mi történt velük?
1
A vízpárával elvegyült intenzív légszennyezés kikezd minden épületet és műtárgyat
1
Ez a fenyőerdő korábban nagyszerű természetes élettér lehetett

Földünkön több ezer (!) olyan tó található, amely színe kékes színű, beletekintve kristálytisztának és a felszín alatt mozdulatlannak látszik.

Ezek halott tavak, a savas esők minden életet kipusztítottak belőlük és azért kékes színűek, mert még a víz színét meghatározó algafajok is elpusztultak bennük.
1
A szennyezett vizű tóba beállított tábla találóan mutatja: az ökológiai zsákutca felé tartunk
1
Sokkal jobban kellene vigyáznunk a vizes élőhelyekre - a vegyszerek többsége fokozottan veszélyes a vízi élőlényekre

Helyreállítás


Sok más hosszan tartó, emberi szennyezéshez hasonlóan a savas eső hatásai is rendkívül komolyak, sokszor végzetesek a természetre nézve.

1
Magasból nagyobb területen, hatékonyan át lehet vizsgálni, hogy milyen a természet állapota...
1
...és ha akár savas esőtől, akár más okokból a természet lepusztulása érzékelhető, a probléma jellegét és súlyosságát felmérve cselekedni kell(ene) - ha a helyreállításhoz szükséges anyagiak is rendelkezésre állnak...

A károsodott természeti környezet - sokkal több idő alatt, mint amennyi idő alatt tönkrement - képes lenne helyrehozni a rajta okozott károkat, de ehhez előbb meg kellene állítanunk a szennyezéseket.

1
A természet mindent megtenne a regenerálódás érdekében, de ehhez "szabad lélegzetvételeket" kellene hagynunk a számára

Szennyezéseink beszüntetéséhez és a természetben okozott károk helyrehozásához óriási, globális akarat szükséges.

1
A természeten semmi nem múlik: súlyos veszteségeiből lassan felépülő erdő

Létezik egy mozgalom, a "Count Us In" [1], amely célja, hogy egymilliárd embert ösztönözön klímabarát lépések megtételére és életmódjuk átalakítására.

A count-us-in.com honlap a következőt hangsúlyozza:

Érvelhetünk azzal, hogy a kibocsátás elsősorban a nagyvállalatok szennyezéséhez kapcsolódik – de ezek többsége az egyéni fogyasztóknak termel, vagy szolgáltat.

A mozgalom rávilágít arra, hogy az emberiség kibocsátásának 65 százaléka a pazarló életmódunkhoz kapcsolódik – ugyanakkor egymilliárd ember klímatudatos lépéseivel a légkörbe kerülő szén-dioxid mennyisége 20 százalékkal csökkenthető lenne.

Milyen lépések ezek?

Többek között a felelős vásárlás és ezzel az ételpazarlás csökkentése, a húsfogyasztás csökkentése és a zöldségfogyasztás növelése, megújuló energia használat, autóhasználat csökkentése és zöldebb közlekedés, kevesebb repülés és több távol élőkkel történő videós kapcsolattartás, hulladékképződés visszaszorítása, vízhasználat és szennyvízképződés csökkentése, otthonaink beszigetelése, energiafogyasztás csökkentése, illetve fák telepítése és erdővédelem támogatása.

A mozgalom weboldalán sok hasznos infót találsz ezekről a lépésekről és még sok másról, amelyekkel fenntarthatóbbá teheted az életed.

Ahogyan a savas esők, úgy a kedvezőtlen irányba tartó éghajlatváltozás is még megállítható, ha a Földön az emberek igazán akarják ezt és tesznek is ezért!
1
Napelemek a tető minden talpalatnyi részén. A fenntartható fejlődésben érdekelt nagyvállalatok (Corporate Knights) [6][7] (pl. a német Siemens vállalat, vagy a norvég Storebrand biztosítótársaság) évről évre komoly pénzeket irányítanak a környezeti fenntarthatóságba, számukra a helyes kifejezés nem a fenntarthatóságra költeni, hanem a fenntarthatóságba fektetni. A megújuló energiaforrások használata, zéró kibocsátásos irodaházak építése, fenntarthatósággal törődő külsős cégek alkalmazása, autó-, vagy repülőhasználattal járó személyes tárgyalások helyett videokonferenciák lebonyolítása, az otthoni munkavégzési lehetőség mind-mind olyan tevékenységek, amelyek amellett, hogy sokat spórolnak a cégeknek, példát mutatnak más cégek előtt, illetve minden ember számára azt közvetítik: a mi cégünk gondol a Te jövődre is
1
Bárhogyan is ábrázoljuk, egyetlen fontos jelentése van: össze kell fognunk, mert csak úgy sikerülhet a jövőnket az élhető irányba terelnünk

Megelőzés


Minden szóba jöhet, amivel csak javítani lehet a levegő minőségét.

Csökkentsd a fosszilis tüzelőanyagok elégetéséből származó légszennyezésed: vásárolj elektromos járművet, illetve vedd igénybe a tömegközlekedést.
1
Válaszd a céljaidnak leginkább megfelelő tiszta (vagy tisztább) közlekedési formát. Kisebb távokra menj gyalog, kerékpárral, vagy rollerrel, nagyobb távolságokra válaszd az elektromos hajtású autót (nézz utána: sok helyen már bérelni is lehet), vagy a vonatot
1
Nagy élmény lehet ilyen vonattal közlekedni
Alakítsd át fűtésed energiatakarékosabbá, illetve ha hosszabb ideig (napokig) távol tartózkodsz (vagy családtagjaid), vedd vissza a hőfokot az üres házban, vagy az üressé vált, használaton kívüli helyiségekben.
1
Gondold át, hogyan tudnád áramszükségleted, fűtésed, illetve melegvíz-ellátásod kevesebb környezeti teherrel biztosítani
Csökkents tudatosan az energiafogyasztásod: kapcsold ki használaton kívüli elektromos készülékeidet, cseréld le lámpáidat kisebb fogyasztásúakra és kapcsold le őket, ha nem szükségesek.
1
Spórolj: ha szükséges, mérd meg a gyanúsan sokat fogyasztó eszközeid áramfogyasztását és cseréld le őket energiatakarékosabbra

A főleg városokban, intenzív légszennyezés miatt kialakuló, hosszan tartó savas köd légzőszervi betegségeket, asztmát, hörghurutot okoz, illetve súlyosbítja a meglévő tüneteket.

1
Lehetőleg ne a gyógyszerek mellett dönts - próbáld más módon megerősíteni legyengült szervezetedet
1
Például egyél minden nap almát - annyi jótékony hatása van, hogy könyveket lehetne megtölteni vele
1
Fogyassz méregtelenítő italokat - változatos ízeik közérzetedre is jó hatással vannak

A városokban más gond is van: akkora a fényszennyezés, hogy az éjszakai felhőtlen égre felnézne nem látszanak a csillagok [5].

Pedig azok ott vannak az égbolton.

1
A város feletti éjszakai fénykupola elhomályosítja az eget
1
A nagy fényszennyezettségű területek felett éjjel nem látható a tejútrendszer. Te látod, ha a lakóhelyeden éjszaka felnézel az égre?

Nemcsak a házak belterében, de a kültereken is mindent kivilágítunk: utakat, épületeket, műtárgyakat, kirakatokat, plakátokat, reklámtáblákat, kerteket, teraszokat, lépcsőket...

Azonban éjszakai fényben való fürdésünkért a természet többszörösen is komoly árat fizet: egyrészt a kivilágításhoz megtermelt villamos energia környezeti terhét kell magára vállalnia, másrészt a mesterséges - leginkább a vakító és a nem lefelé irányuló - éjszakai fények megzavarják számos állatfaj életét.

Az éjszakai életmódhoz alkalmazkodott állatok akadályoknak ütközhetnek, vagy nehezebben találnak élelmet, a vándormadarak pedig eltévedhetnek.

1
Elgondolkodtató, hogy miért van szükség ilyen nagy mértékű energiafelhasználásra az éjszaka közepén
1
Nem, nem ég a város, csak ki van világítva, illetve elérkezett a reggeli csúcsidő...
1
Miért szükséges (a túlzásokat kerülő) éjszakai kivilágítás? Mert másképp szépek a kivilágított tárgyak, illetve mert nem szeretjük a sötétet. Azt mondják, kétféle ember van az éjszakában: aki fél és akitől félnek...
1
Nincs arra bizonyíték, hogy az utcai világítások megelőznék a bűntényeket, vagy a baleseteket, sőt! 1998-ban Chicago az utcák és sikátorok világításának javításával akarta csökkenteni a bűnözést. Az eredmény: a kivilágított területeken a bűnözés gyakoribb lett, mert az elkövető jobban látta az áldozatot és a tulajdont
1
Markáns űrbéli összehasonlítás: jobban kellene támaszkodunk a napból érkező energiára a ma még nagyon népszerű nem megújulók helyett. A kifogyhatatlan napenergia globális összefogással (és önzetlenséggel) a jövőben mindenki által folyamatosan hozzáférhető energiaforrássá válhat, hiszen a Földön valahol mindig süt a nap, amelynek energiáját képesek leszünk határoktól függetlenül mindenkihez eljuttatni
A savas esők megelőzésének kiváló módja a megújuló energiaforrásokra történő átállás.

Ezt mind ipari, mind háztartási szinten meg kell tennünk.

Alakítsd háztartásod környezettudatosabbá és csökkentsd a fosszilis, nem megújuló energiahordozóktól való függésed.
1
Függünk az energiától - gyakorlatilag létszükségletünkké vált
1
Már nagyon időszerű lenne a széleskörű nyitás a környezettudatosság irányába
A természet hibáktól mentes, tökéletesen harmonikus életközösségek rendszere.
Tudatos cselekvéseiddel segítsd elő a természet megújuló képességének megerősödését és a földi élet szempontjából kulcsfontosságú, erdős és vizes élőhelyek épségének és egészségének megőrzését!
1
Csodálatos ősz, csodaszép vízpart
1
Nagy gondossággal telepített, gyönyörű fás liget
1
Tudatos erdőgazdálkodással karbantartott erdő
1
Erre a látványra neked is eszedbe jut, hogy bárcsak szárnyaid nőnének?
1
Egy egészen rendkívüli vizesélőhely egyedülálló panorámával
1
Hihetetlenül értékes erdei élettér

Tanulság


A fő probléma, ami miatt a savas eső és a savas köd egyáltalán kialakulhat az, hogy globálisan óriási a légszennyezés.

A víz körforgásának tisztaságát már nem csak a felszíni és felszín alatti (talajvíz) természetes vizek beszennyezésével befolyásoljuk, hanem a légszennyezéssel a csapadékot is elsavasítjuk - ezáltal sokkal nagyobb területeket - nemcsak vizeket, hanem szárazföldeket is - érintetté tettünk szennyezéseinkkel.

Felelőtlenül bánunk a nem megújuló erőforrásokkal és nem számolunk azok következményeivel.

Emiatt szenvedünk a globális felmelegedés hatásaitól és emiatt változik az orrunk előtt a földi klíma is egy olyan irányba, amit mindenáron el kellene kerülni.

1
Hogyan tudjuk összeegyeztetni a fejlődést a természettel?
1
Legfontosabb teendőink egyike, hogy megtaláljuk a megnyugtató megoldásokat az élővilág megőrzésére
1
Ne égessünk fel mindent magunk mögött, mert hová is mennénk?

Egyes tudósok [2][3] azt javasolják, hogy zárjuk le a holocénnek nevezett jelenkort és 1950-től kezdődően vezessük be antropocén földtörténeti kort.

Antropo-, azaz emberi - ezzel akarják felhívni a figyelmet arra, hogy már messze az emberiség gyakorolja a legnagyobb hatást a Földre [10].

Alig 0.01 százalékát tesszük ki a földi élőlényeknek, hatásunk a Földre azonban példa nélküli: a civilizáció kezdete óta a becslések szerint a vadon élő emlősök 83 százalékát, a tengeri emlősök 80 százalékát, a növények 50 százalékát és a halak 15 százalékát pusztítottuk ki, ettük meg, vagy vettük el az életterét annyira, hogy ezzel ellehetetlenítettük az életét.

"Ez kritikus pillanat a bolygónk számára. Annyira megváltoztattuk, hogy új geológiai korszakot hoztunk létre – az antropocént. Az emberek korát. Történelmünkben először szakadnak meg azok a globális kapcsolatok, amelyekre minden élőlény támaszkodik. De ha gyorsan cselekszünk, rendelkezünk ismeretekkel és megoldásokkal ahhoz, hogy bolygónk ismét boldogulni tudjon." (Sir David Attenborough)
1
Tanulságos fejlődési folyamat

Nagyon sokan vagyunk, rengeteg állatot tartunk, rengeteg földet kisajátítottunk, beparcelláztunk és vontunk művelés alá, betonozunk, szemetelünk és minden felkutatott és kitermelt szénhidrogént elégetünk.

1
Mindent lebetonozunk - annak a természetnek a helyére, amely a létezésünkhöz szükséges oxigént állítja elő és megköti az általunk kibocsátott üvegházgázokat
1
Ha már betonozunk, mindig gondoskodunk kellene a szükségtelen épületek lebontásáról és a terület környezeti helyreállításáról is. A használt építőanyagok és a bontási hulladék lehető legnagyobb arányú újrahasznosításával hatékonyan csökkenthető az építőipar óriási üvegházgáz kibocsátása. Az újrahasznosításhoz a különböző alapanyagokat először szelektáltan összegyűjtik, majd megfelelő minőségbiztosítás és ellenőrzés után felhasználják: beépítik újra az épületekbe
1
A víztükörben is magunkat látjuk. Egyébként tudtad, hogy mesterséges világunk össztömege már meghaladja a földi biomasszáét (a világ összes élőlényének tömegét)? Az izraeli Wizmann Tudományos Intézet kutatói [4] megbecsülték, hogy 1900-tól 2020-ig 1000 milliárd tonnára rúg az ember által kialakított, tömeges gyártással megalkotott mesterséges világ dolgainak, tárgyainak össztömege. Mindenki elgondolkodhat azon, hogy ő maga miként alakítja a fogyasztást és hogyan lehetne egyensúlyt teremteni az élővilág és az emberiség között - mert ha ez az irány folytatódik, az egyre intenzívebb termelés következtében az ember alkotta tárgyak össztömege 2040-re akár meg is triplázódhat.
1
Energiaéhségünk diktál: repce és szénhidrogének csúcsjáraton
1
Hatalmas területek művelés alatt - de itt tettek előre egy komoly lépést: színesítették az egyhangú látványt telepített fákkal és megújuló energiával

Be kellene ismernünk, hogy mi vagyunk - filmes kifejezéssel élve, de korántsem filmes tartalommal - a bolygó urai.

Ha ezt megtennénk, azt jelentené, hogy minden, ami a Földdel történik, egyedül a mi felelősségünk: ha elromlik, azt mi rontjuk el és a mi kötelességünk megjavítani is.

Változtatnunk kell...
1
Sokan kedvelik a sci-fi jellegű filmeket, játékokat és más műveket. Az ember fantáziáját minden korban megmozgatta a jövő elképzelése, azonban a modern kor emberközpontú, fémet, üveget és betont megformáló ábrázolásaiból gyakran hiányzik még egy fontos összetevő: a természet. Pedig ha a jövőt tiszta vízzel, földdel, levegővel - és robotok helyett emberrel - képzeljük el, akkor a természetet nemhogy nem sorolhatjuk hátra, hanem minden más elé kell helyeznünk
1
Hogyan nézhetnek majd ki a jövő emberlakta területei? Mindenképpen zöldebben és fenntarthatóbban mint most - talán úgy, mint a művészi ábrázolásokon

Sir David Attenborough "Élet a Földön" című, 1979-ben írt könyve utolsó fejezetének, az "Ember a Földön: a kommunikáció diadala" fejezetnek záró sorai a következők:

"Tény az, hogy soha nem élt még olyan faj a Földön, amelynek olyan mértékű ellenőrzése lett volna élők és holtak felett, mint nekünk most.
Akár tetszik, akár nem, ez félelmetes felelősséget ró ránk: nem csak a saját jövőnk van a kezünkben, hanem minden más élőlény jövője is, amellyel a Földünkön osztozunk."
1
A Te lábnyomod melyik a kettő közül?
A ma döntéseivel határozzuk meg gyermekeink jövőjét.
Segíts, hogy majd gyermeked is olyan élhető jelent és jövőt kaphasson, amilyen a Tiéd volt gyermekkorodban és amilyen jelenleg van most!
1
Segíts, hogy hozzánk hasonlóan gyermekeink is álomszép valójában örökölhessék meg a Földet!

Mit tehetsz?


Szennyezéseink beszüntetéséhez és a természetben okozott károk helyrehozásához óriási, globális akarat szükséges.

Érvelhetünk azzal, hogy a kibocsátás elsősorban a nagyvállalatok szennyezéséhez kapcsolódik – de ezek többsége az egyéni fogyasztóknak termel, vagy szolgáltat.
Ahogyan a savas esők, úgy a kedvezőtlen irányba tartó éghajlatváltozás is még megállítható, ha a Földön az emberek igazán akarják ezt és tesznek is ezért!
1
Bárhogyan is ábrázoljuk, egyetlen fontos jelentése van: össze kell fognunk, mert csak úgy sikerülhet a jövőnket az élhető irányba terelnünk
Csökkentsd a fosszilis tüzelőanyagok elégetéséből származó légszennyezésed: vásárolj elektromos járművet, illetve vedd igénybe a tömegközlekedést.
1
Válaszd a céljaidnak leginkább megfelelő tiszta (vagy tisztább) közlekedési formát. Kisebb távokra menj gyalog, kerékpárral, vagy rollerrel, nagyobb távolságokra válaszd az elektromos hajtású autót (nézz utána: sok helyen már bérelni is lehet), vagy a vonatot
1
Nagy élmény lehet ilyen vonattal közlekedni
Alakítsd át fűtésed energiatakarékosabbá, illetve ha hosszabb ideig (napokig) távol tartózkodsz (vagy családtagjaid), vedd vissza a hőfokot az üres házban, vagy az üressé vált, használaton kívüli helyiségekben.
1
Gondold át, hogyan tudnád áramszükségleted, fűtésed, illetve melegvíz-ellátásod kevesebb környezeti teherrel biztosítani
Csökkents tudatosan az energiafogyasztásod: kapcsold ki használaton kívüli elektromos készülékeidet, cseréld le lámpáidat kisebb fogyasztásúakra és kapcsold le őket, ha nem szükségesek.
1
Spórolj: ha szükséges, mérd meg a gyanúsan sokat fogyasztó eszközeid áramfogyasztását és cseréld le őket energiatakarékosabbra

A főleg városokban, intenzív légszennyezés miatt kialakuló, hosszan tartó savas köd légzőszervi betegségeket, asztmát, hörghurutot okoz, illetve súlyosbítja a meglévő tüneteket.

1
Lehetőleg ne a gyógyszerek mellett dönts - próbáld más módon megerősíteni legyengült szervezetedet
1
Például egyél minden nap almát - annyi jótékony hatása van, hogy könyveket lehetne megtölteni vele
1
Fogyassz méregtelenítő italokat - változatos ízeik közérzetedre is jó hatással vannak
A savas esők megelőzésének kiváló módja a megújuló energiaforrásokra történő átállás.
Alakítsd háztartásod környezettudatosabbá és csökkentsd a fosszilis, nem megújuló energiahordozóktól való függésed.
1
Már nagyon időszerű lenne a széleskörű nyitás a környezettudatosság irányába
Tudatos cselekvéseiddel segítsd elő a természet megújuló képességének megerősödését és a földi élet szempontjából kulcsfontosságú, erdős és vizes élőhelyek épségének és egészségének megőrzését!
A ma döntéseivel határozzuk meg gyermekeink jövőjét.
Segíts, hogy majd gyermeked is olyan élhető jelent és jövőt kaphasson, amilyen a Tiéd volt gyermekkorodban és amilyen jelenleg van most!
1
Segíts, hogy hozzánk hasonlóan gyermekeink is álomszép valójában örökölhessék meg a Földet!



Felhasznált oldalak hivatkozásai
Top