Szmog, köd



A KÖD EGY TERMÉSZETI JELENSÉG, AMI A LÁTÓTÁVOLSÁG LECSÖKKENÉSÉN KÍVÜL NEM OKOZ SEM KÖRNYEZETI, SEM TERMÉSZETI KÁROKAT.

A SZMOG ELLENBEN KÖRNYEZETSZENNYEZŐ TEVÉKENYSÉGEINKKEL ELŐIDÉZETT LEVEGŐSZENNYEZÉS, AMI KOMOLY LÉGÚTI MEGBETEGEDÉSEKET ÉS SÚLYOS KÖRNYEZETI KÁROKAT OKOZ.

MIT TEHETSZ ELLENE?

CSÖKKENTSD LEVEGŐSZENNYEZŐ TEVÉKENYSÉGEIDET!
VEGYÉL IGÉNYBE TISZTÁBB KÖZLEKEDÉSI ESZKÖZÖKET, VIZSGÁLD FELÜL HÁZAD SZIGETELÉSÉT, KORSZERŰSÍTSD FŰTÉSI RENDSZERED, TÉLEN ÁLLÍTSD ALACSONYABBRA A FŰTÉST, NYÁRON MAGASABBRA A HŰTÉST!

SZORGALMAZD, HOGY A HOZZÁD ÉRKEZŐ ENERGIA TISZTA FORRÁSBÓL ÉRKEZZEN, SŐT LEHETŐSÉG SZERINT TERMELD MEG MAGADNAK A FELHASZNÁLT ENERGIÁT - IGÉNYELD A KÖRNYEZETEDBEN ELÉRHETŐ ALTERNATÍV MEGOLDÁSOKAT!

A környezeti- és természeti hatások leírásai a hatások jellegétől fogva megzavarhatják nyugalmadat, ezért csak saját felelősségedre olvass tovább.

Hatás


Szmog és köd.

Ez a két jelenség kinézetére hasonló lehet, mégis óriási a különbség közöttük.

A köd nem más, mint egy földfelszín közelébe leszálló, vagy ott képződő, vízpárából álló felhő; ellenben a szmog légúti betegségeket okozó, gáznemű méreganyagokkal telített légszennyezés.

1
Hegyvidéki fenyvest körbeölelő, ártalmatlan köd
1
Nagyvárosra rátelepedő, fojtogató szmog. Szakértők vizsgálták meg [6] a világ fővárosainak szén-dioxid-kibocsátását, hogy kiszámíthassák, hány fára lenne szükség az ellensúlyozásához. A top 10-es lista esetében (Peking, Szingapúr, Hongkong, Isztambul, Lagos, Tokió, Szöul, Santiago, London és Mexikóváros) a szennyezés mértékétől függően 4-15 millió fát kellene a városoknak telepíteniük minden évben. A világ egyik legtisztább fővárosa, az izlandi Reykjavík éves 350 ezer tonnányi szén-dioxid kibocsátásához elegendő lenne évi 70 ezer fa elültetése is

A ködöt a természetes folyamatok, a napsugárzás és a szél meg képes szüntetni a vízpára felszárításával.

1
Vidéki falvat szegélyező, lankás dombságra leszálló köd - amint kisüt a nap, a köd eltűnik.
1
Ugyanez vonatkozik erre az autópályára is - zavarja ugyan a köd a közlekedést, de csak amíg ki nem süt a nap

A szmoggal azonban más a helyzet: a napsugarak itt nem segíthetnek, de a szél is csak felhígítani képes és továbbfújja más területekre, tehát méreganyaga vagy a légkörben marad, vagy lerakódik a növényekben, illetve elnyeli a levegővel érintkező vízfelszín.

A szmog az emberi környezetszennyezés egy látható, mindenki által érzékelhető példája.

Legfőbb okozói a közlekedés, a fosszilis tüzelőanyagokkal (szénnel, olajjal) történő fűtés és az ipari légszennyezés - ezért iparterületeken, intenzív közlekedésű, zsúfolt városokban, illetve hűvösebb éghajlatú, fűtésre szoruló településeken egyaránt előfordul.

1
Intenzív légszennyezettségű iparterület
1
Zsúfolt nagyvárosban veszteglő autók - csökkenthetjük a szmogot, ha leállítjuk a dugóban kényszerűen ácsorgó járművünk motorját
1
A vidéki települést szorongatja a kéményekből kiáramló, fent összesűrűsödő füst

A szmognak két fajtája van: az oxidáló és a redukáló szmog [8].

Az oxidáló szmog feltétele szélcsendes idő és a napfény erős UV (ultraviola) sugárzása, ami közlekedési eszközök által kibocsátott szénhidrogének égéstermékeivel fotokémiai reakció indít el, amely során nitrogén-dioxid és ózon keletkezik.

Irritálja a nyálkahártyát és légúti gyulladást okoz, rákkeltő anyagokat tartalmaz, illetve csökkenti a szervezet fertőzésekkel szembeni ellenálló képességét.

Általában napsütötte forgalmas nagyvárosok reggeli közlekedési csúcsidejében jön létre.

1
Oxidáló szmog: a nap első sugarai megvilágítják a szennyezett levegő sok-sok apró porszemcséjét

A redukáló szmog hidegben, fagypont körüli időben jön létre: a fosszilis energiahordozók elégetésekor levegőbe kerülő korom, szálló por és kén-dioxid a levegőből kicsapódó gyorsan lehűlő párával keveredve kénsavat, savas esőt és mérgező ködöt hoz létre.

Tüdőbetegségeket, szív- és érrendszeri megbetegedéseket okoz.

1
Redukáló szmog: hangulat- és egészségromboló, fázós szürkeség

Ha a levegő szennyezettsége elér egy kritikus értéket, szmogriadót rendelnek el.

Ilyenkor a hatóságok olyan intézkedéseket vetnek be, amelyek korlátozzák fosszilis kibocsátásokat.

Betiltják a legszennyezőbb járművek használatát, autómentes zónákat alakítanak ki, illetve ajánlásokat tesznek a lakosságnak, hogy mellőzzék a szén- és olajtüzelésű fűtést, illetve inkább a tisztább tömegközlekedéssel közlekedjenek.

1
Ha a légszennyezés eléri a kritikus szintet, egészségmegőrző intézkedések válnak szükségessé

A WHO (Egészségügyi Világszervezet) 117 országra és 6475 városra kiterjedő, 2021-es felmérése szerint [4][7] egyetlen ország sem tudta határérték alatt tartani a légszennyezettséget.

A vizsgált városokban a levegő minősége mindössze 3.4 százalékában felelt meg a nemzetközi szabványnak, ráadásul 93 városban a szálló por pm2.5-szintje (2.5 mikronnál kisebb részecskéinek levegő köbméterenkénti koncentrációja) 10-szeresen haladta meg az ajánlott határértéket.

A szervezet kijelentette [5], hogy az egész emberiség ki van téve a légszennyezésnek: a világ népességének mintegy 99 százaléka lélegzik olyan levegőt, amelyben határérték felett vannak a szennyező anyagok.

A The Guardian online folyóiratban megjelent "Invisible killer" nevű elemzés [1] szerint a fosszilis tüzelőanyagok égetéséből származó légszennyezettség felelt 2018-ban az idő előtti haláleseteinek 20 százalékáért (az áldozatok száma 8.7 millió volt).

A légszennyezés következtében elhunytak száma éves szinten meghaladja a dohányzás miatt és maláriában évente meghaltak együttes számát.

A fosszilis üzemanyagok kibocsátása nélkül az elemzés szerint a világ népességének várható átlagos élettartama több mint egy évvel megnövekedne, miközben a gazdasági és egészségügyi költségek több billió dollárral csökkennének.

1
Természeten túlnyúló olajfinomító. A klímára és egészségünkre is jótékony hatással lenne egy globális megállapodás a fosszilis tüzelőanyagok égetésének korlátozásával kapcsolatban

2022 szeptemberében a WHO és csaknem 200 másik egészségügyi szervezet felhívást [2] intézett a világ kormányaihoz: a 2003-ban megtárgyalt dohányzás elleni keretegyezményhez hasonlóan állapodjanak meg egy jogilag kötelező erejű tervben a fosszilis tüzelőanyagok feltárásának és kitermelésének fokozatos beszüntetéséről.

A fosszilis tüzelőanyagok feltárásának és kitermelésének megszüntetését célzó kampány széleskörű támogatást kapott, amelyhez a Dalai Láma és a Vatikán mellett számos város, szigetállam, illetve neves szakemberek, köztük Nobel díjasok, kutatók, akadémikusok és egészségügyi szakemberek is csatlakoztak.

A kezdeményezés célja, hogy megismételje az 1968-ban aláírt, nukleáris fegyverek elterjedésének megakadályozásáról szóló szerződés sikereit, amely bizonyos mértékig korlátozta az atomfegyverek és az atomtechnológia terjedését.

A kezdeményezés kiemelte, hogy az éghajlati válság az egészségügyi problémák mellett egyre nagyobb nemzetközi konfliktusokhoz vezethet, amelyet csakis a világ példátlan összefogásával lehetséges megoldani.

A megoldás előttünk van, a technológia is felnőtt a feladathoz: A Carbon Tracker szervezet 2021-es "The Skys the Limit" jelentése [3] szerint már a mai technológiákkal is 100-szor annyi energiát tudnánk előállítani a megújulókkal, mint amennyire szükségünk van és a tiszta energiát elérhetővé lehetne tenni azokban a szegény országokban is, ahol eddig nem volt hozzáférhető.

A jelentés szerint a változás legfontosabb akadálya jelenleg a politika, melyet a fosszilis lobbi támogat, azonban a változás elkerülhetetlen, hiszen a szervezet szerint a világon termelt napenergiának ma már 60 százaléka, a szélenergiának pedig 15 százaléka gazdaságosabb, mint a fosszilisek használata, ráadásul a technológia árának csökkenésével ezek a számértékek még tovább emelkednek majd.

1
A képnek több értelmezése van (plusz a tiéd): mutathat egyéniséget, vagy átlagtól eltérő gondolkodást, de közvetíthet olyan követendő alternatívát is, amely a jövőnket a jelenlegihez képest más útra tereli

Helyreállítás


A városokban a szmog ellen rövid távon legtöbbet azzal tehetünk, ha csökkentjük a közlekedésből származó károsanyag-kibocsátást, hosszabb távon pedig azzal - és ez a vidéki településekre is érvényes - ha felülvizsgáljuk és korszerűsítjük az épületek fűtési rendszerét.

Hatékony és gyors megoldásként a szmog csökkentését egyes helyeken az autók kitiltásával érik el, másutt a nagymértékű adók kivetésével.

1
A közlekedést korlátozó táblák a forgalmi dugókon és a légszennyezésen igyekeznek enyhíteni

A városi peremterületekben épített parkolók használatával is csökkenthető a belvárosi forgalom.

A városi kötöttpályás közlekedés (vonat, metró, trolibusz, villamos) fejlesztésével is kedvező alternatívát lehet teremteni az autósok számára.

1
Segíts tisztábbá tenni a levegőt - vedd igénybe a vonatközlekedést. De nemcsak Te, hanem a tömegeket vonzó szolgáltatások (pl. szórakoztató- és bevásárlóközpontok) is hozzá tudnak járulni a közlekedés tisztábbá tételéhez azzal, ha vonatmegállóhelyek mellé települnek forgalmas autóutak helyett. Az emberek egy része ugyan továbbra is autóval érné ezeket a helyszíneket, de mások szívesebben választanák a kényelmes és gyors vonatot is, ha kevesebb sétával, kevesebb átszállással megoldhatnák úti céljuk elérését, illetve bevásárlásaik hazavitelét
1
A városokat behálózó metrójáratok gyors, tiszta alternatívák

Nem utolsósorban zöldebbé is lehet tenni a városképet: ez nemcsak szép és esztétikus, hanem hasznos is, mert a telepített növények rengeteg káros anyagot képesek megkötni a levegőből, tisztábbá "varázsolva" azt.

A növények a város felkavart porát is megszűrik: a por megtelepszik a leveleken, amit aztán az eső később lemos róluk.

1
Ugye mennyivel szebbek a városképek a sok zöld színnel?
1
A garázsépület szintjei látványosan bezöldültek
1
A természetközelivé alakított zöld erkélyek és tetők nagyon hasznosak: javítják a levegő minőségét, felszívják és hasznosítják az esővizet, besegítenek az épület hőmérséklet ingadozásainak mérséklésébe és otthont adnak sok-sok madárnak, rovarnak és bogárnak
1
A természet a város szívében helyezkedik el
1
A gondos kezekkel gyönyörűre alakított parkokat szívesen látogatjuk
1
Segíts bezöldíteni a településed! Lennének erre vonatkozó terveid? Mit gondolsz ezekről: őshonos fák telepítése és évelő virágok ültetése az utak, útszegélyek mellé, nedvesség visszatartó talajtakaró növények használata a kevesebb locsolás és a gyomok visszaszorítása érdekében, növényi hulladék komposztálása és ezzel való talajtrágyázás...
Mivel világviszonylatban 10 ember közül 6 városban lakik, az egészségromboló szmog a legnagyobb globális problémák egyikévé vált.

Ezért nem csak a szennyezett környezetet kell helyreállítani, hanem a folyamatosan belélegzett szmog következtében egészségünket is.

1
A téli intenzív fűtés nagyon megviseli az emberi közösségeket és a természetet is
Elképzelhető, hogy csak fosszilis tüzelőanyaggal tudsz fűteni. Ha így van, semmiképpen ne tüzelj el műanyagot, vagy szemetet, mert ezek elégetése erősen mérgező anyagok felszabadulásával jár - ami főleg téli fűtési idényben, ködös, hetekig szélcsendes időben nagyon egészségromboló hatású.
1
Rengetegen küzdünk az allergiával, ami lehet veleszületett probléma is, de kijöhet felnőtt korban is. Utóbbi esetben érdemes megvizsgálni lakóhelyünk, tágabb élőhelyünk környezetének tisztaságát, mert a hosszú távú, szennyezett környezettel történő érintkezés okozhat a szervezetünkben olyan mértékű mérgekkel való telítettséget, ami által a szervezet a korábban tolerált allergén anyagokra már hevesen reagál
1
A szálló por ugyan nem köd és nem szmog, de akadályozza a látótávolságot, illetve a tüdőbe jutva egészségügyi problémaforrás. A mezőgazdaság porral járó műveletei (pl. szántás, boronálás, betakarítás) - főleg száraz, aszályos időben okozhatnak gondokat a dolgozóknak, illetve ha port a szél az úttestre is ráfújja, a közlekedésben is zavart, balesetet okozhat
1
Óriási homokvihar a Vörös-tenger felett. Tomboló, forró szél, belélegezhetetlen levegő, elképzelhetetlen, pokoli körülmények - aki nem tud időben védett helyre kerülni, vagy orra, szája, szeme elé porszűrőt (pl. sűrű szövésű ruhadarabot) tenni, közvetlen életveszélybe is kerülhet

Amellett, hogy az a város (vagy bármilyen helység), amelyben élsz, sokat tehet a levegő tisztaságáért, Te magad is sok tehetsz saját egészséged megőrzéséért!

Erősítsd meg az immunrendszered!
A kiegyensúlyozott, változatos, zsírszegény táplálkozás mellett szedj jó minőségű vitaminkészítményeket, illetve ami kiemelten fontos: mozogj sokat és fogyassz minden nap nagy vitamintartalmú gyümölcsöket és zöldségeket!
1
Válogass bátran: mindegyik segít, hogy ellenállóbb legyél a betegségekkel szemben
1
Finom és nagyon egészséges gyümölcs- és zöldséglevek
1
Ne feledkezz meg a mozgásról sem: pattanj fel a kerékpárodra és irány a természet! Természetjárás közben ne feledkezz meg néhány fontos dologról: csak a kijelölt ösvényeken haladj, ne csapj zajt, ne szemetelj, csak azt szedd le, vagy szedd össze, amit szabad, ne zavard meg az állatokat, illetve tartsd tiszteletben az életterüket!

Megelőzés


A városok tervezésénél és továbbfejlesztésénél nélkülözhetetlen az ökológiai szemlélet és a zöld épülettervezés, mert az épületek jelenleg a globális üvegházhatásúgáz-kibocsátás közel 40 százalékáért felelnek, ebből 28 százalék az üzemeltetéshez, a maradék pedig az építőanyagok kitermeléséhez, gyártásához és beépítéséhez kötődik.

A fenntarthatóbb épületek tervezése során számos környezettudatos szempontot figyelembe kell venni: energia- és víztakarékosság, hatékony fűtés, hűtés és szellőzés, hatékony helykihasználás, optimális elhelyezés a passzív napenergia kihasználás és a szélárnyék szempontjából, környezeti károk minimalizálása, megújuló energiaforrások használata, nem mérgező anyagok használata, faanyagok fenntartható erdőgazdaságból beszerzése, szállítást csökkentendő helyben beszerezhető alapanyagok használata, esővíz és szürkevíz tárolása és felhasználása, régebbi épületek új rendszerhez igazítása, újrahasznosított építészeti hulladék felhasználása és természetesen az épületek környezetének bezöldítése.

Azok a tervezőmérnökök, akik a természetet is beépítik a terveikbe, az élhető jövőre is gondolnak.

Az ilyen tervek alapján elkészült kivitelezések méltán népszerűek: az emberek számára a természet közelsége felbecsülhetetlen értékű - a nyugalmat, a pihenést, a feltöltődést kínálja.

Tekintettel arra, hogy a legtöbb embernek csak korlátozott ismeretei vannak a környezeti hatásokkal és azok kiváltó okaival kapcsolatban, készült egy IS-SusCon nevű projekt, amelynek fő célja az, hogy a lakosság számára olyan információkat nyújtson adatgyűjtéseivel és oktatóanyagaival, amelyek segítségével az emberek fenntarthatóbb döntéseket hozhatnak építkezéskor, vagy felújításkor [9].

1
A zsúfolt kinézetű nagyvárosi tervben a fákra is gondoltak
1
A technológiai park terve határozottan zöld színű

De nem csak a tervezők és a hatóságok, hanem a városban (és vidéken) élő emberek - is sokat tehetsz a tisztább levegőért.

Otthonoddal kapcsolatban első és egyben legtakarékosabb, legfenntarthatóbb döntésed kétségtelenül az, ha lakótered optimális méretűre választod: házépítéskor, ház- vagy lakásvásárláskor figyelj arra, hogy mérete igazodjon a benne lakók számához - a kisebb házakat könnyebb fenntartani, kevesebb energiafelhasználással működtethetőek, tehát lakóiknak kisebb lesz az ökológiai lábnyoma.
Alakítsd "zöldebbé", környezetbarátabbá otthonod - ha lehetőséged van rá, korszerűsítsd fűtési rendszered, illetve vizsgáld felül házad szigetelését!

Szigetelésnél nem feltétlenül kell a műanyagalapú (polisztirol) megoldásokban gondolkodni (hogy ezzel se segítsük elő a műanyagok terjedését), mert már léteznek olyan több különböző méretben elérhető szalmatáblák (pl. SSH Terra), amelyek nemcsak új házaknál, hanem utólagos hőszigetelésre is természetes és fenntartható megoldást kínálnak a falaknál és a tetőnél is.

Az okos fűtésvezérlő rendszerek a külső hőmérséklethez viszonyítva optimalizálják otthonod hőmérsékletét és akár 15-20 százalékos fűtési energiát is megtakaríthatnak.

1
A mérsékelt és a hideg éghajlaton a fűtés a háztartások legenergiaigényesebb területe, azonban jól átgondolt előkészületekkel sok energiát (és pénzt) takaríthatunk meg

Ha ezekre nincs lehetőséged, de szeretnél takarékoskodni, illetve csökkenteni a karbonlábnyomod, számos praktika segíthet ebben [10][11][12].

Válaszd meg jól a belső hőmérsékletet: 1 fokkal történő csökkentése 6-7 százalékos energiamegtakarítást jelent (és évente akár 300 kilogramm szén-dioxid megtakarítását).
Jól szigetelt háznál ne változtatgasd a beállított hőfokot (pl. ha elmész otthonról), azonban a ritkábban használt helyiségekben elég pár fokkal kevesebb is - tekerd lejjebb radiátoraik termosztátját.
Ha van klímád, takarékosabb, ha azzal fűtesz a fűtési szezon kezdetén.
Nézd át az ablakokat és az ajtókat, hogy megfelelően szigetelnek-e: zárj be egy papírlapot a nyílászáróba, ha ki tudod húzni, állítsd közelebb a zárnyelvet a zárfogadóhoz (ha a nyílászárók jól szigeteltek, a meleget bent tartják, a szálló por, a bűz és más légszennyező anyag viszont kint marad).
Javítsd a lakás levegőjének minőségét rövid, de intenzív szellőztetésekkel.
Éjszakára engedd le a redőnyöket, mert javítják a hőszigetelést és az ablakokon megjelenő páralecsapódást is csökkentik.
A radiátorokat ne takarja el bútor, vagy függöny, illetve tegyél mögéjük alufóliát, vagy párazáró hőtükör fóliát, ezek segítenek a szobába sugározni a meleget, illetve segítenek a helyiség hőtartó képességének fokozásában.
Tartsd a levegőt nedvesen, ezzel melegebbnek érzed a lakásodat, de figyelj arra, hogy ne okozzon penészedést.
Ne felejtsd el a tető és padlástér szigetelését sem, mert ez télen nagy lehűlő (nyáron pedig felmelegedő) felületet jelent, így egy szigeteletlen födém esetében a téli fűtési energiának akár egyharmada is elillanhat az épületből.

Nyári hőségben másként segít a szigetelés: a tető felől nem engedi átmelegíteni az egész házat.

Ezek mellett még sok-sok trükk és praktika van, érdemes utánajárni, hiszen a legtöbb energiát fűtésre használjuk fel.

1
Ezen az igazán természetközeli módon is bezöldítheted a házad...
1
...illetve így is...
1
...azonban a modern és korszerű út ez: szerencsére egyre többen választják a fenntartható életmódot
1
Az emeletes házak teteje ideális hely a napelemek számára: az így nyert áram besegít a lakások meleg víz ellátásába, hűtésébe, fűtésébe. Csökkenti a nem megújuló energiáktól való függést, csökkenti a szmogot - tehát klímavédelmi szempontból is kedvező
1
Önfenntartó, napelemes kis kunyhó méhkasokkal
1
Nézz utána, vannak-e megpályázható klímavédelmi ajánlatok, pályázatok! Ha van elérhető pályázat házépítésre, nyílászáró cserére, napelemes, vagy a hőszivattyús rendszer (ez az egyik legfenntarthatóbb, minimális elektromos áram igényű hűtési és fűtési megoldás) kiépítésére, élj vele!
1
A városok hatalmas áramigényét az üres, kopár területekre telepített napelem parkok hatékonyan támogatják, illetve a napelemek az utcai világításban közvetlenül is segíthetnek. Nemcsak nappali, hanem éjszakai napelem is létezik már - az éjszakai napelem éjjel a tárgyak által infravörös sugárzás formájában kisugárzott nappali hőt használja fel energianyerésre. Egyelőre kb. negyedannyi energiát produkál a nappali napelemhez képest, de idővel hatékonysága növelhető
1
Egyes szakértők úgy tartják, hogy hatékonyabb lenne, ha a napelemeket nem az ingatlanok tetejére, hanem települések szélére helyeznék napelempark formájában. Méretezése a projektben részt vevő (a saját részét finanszírozó) háztartásokhoz igazodna. A park karbantartását, fejlesztését a telepítő vállalkozó könnyebben elvégezheti, mert nincs szükség az ingatlanokra bejutás egyeztetésére és a tetőn szerelésre, illetve a hálózat is jobban átláthatóvá válik
1
A részben föld alá épített házak (domb-, föld-, vagy buckaházak) erős szigetelést nyújtanak a tetejükön felhalmozott földréteg miatt. A Magyarországon, Kápolnásnyéken épült, stabilizált vályogtéglából készült földház felépítése olyan, mint egy margaréta. Középen egy nagyobb közös helyiség, körbe pedig a szirmok, a három szoba, egy fürdőszoba egy konyha és egy előtér - utóbbiak egybeolvadva. Minden helyiség boltíves, tetejükön egy-egy bőséges fényt adó tetőablakkal [13][14].
1
Amikor ház építésére gondolsz, gondolj arra is, hogy vajon nem lenne-e jobb megoldás egy régebbi parasztház felújítása? Ha ezeket a szerkezetileg jól megépített, jól szigetelő és gyakran igen impozáns kinézetű házakat felújítjuk (ha valóban szükség van a felújításra), akár a tetőszerkezet megerősítésével, vagy a nyílászárók cseréjével, feltehetően sokkal olcsóbban hozzájutunk "új" otthonunkhoz. Ezzel sok energiát, pénzt és időt takaríthatunk meg - részben, mert a felújításhoz kevesebb új, drágán és energiaigényesen előállított építőanyag szükséges, másrészt pedig egy beköltözők számához jól igazodó ház üzemeltetése igen költséghatékony lehet
1
A közönséges vízijácint Dél-Amerikában őshonos, gyorsan terjedő, úszó vízi gyomnövény, amely eltorlaszolja a gátakat és folyókat. Viszont van egy igen jó tulajdonsága: magas szén-nitrogén aránnyal rendelkezik, ezért felhasználható rendkívül hatékony bioüzemanyagként (biogázként). Kenyában a környezetbarát biogázt előállító biogázemésztők telepítésével csökkentek a tűzifa igények, a kevesebb elégetett fa miatt tisztább lett a levegő és csökkent a légúti megbetegedések száma is
Ha rendelkezel kerttel, ültess bele fákat!
1
A környezetvédelem egyik fontos üzenete: ültessünk fákat saját- és környezetünk egészségéért!
1
Rendkívül látványos a zölddé alakított kertváros
1
Ez a gyár gondol a lakosságra is: város mellé épült, bezöldített ipari üzem
Faültetéshez kérd szakember segítségét, aki kívánságodhoz igazodóan kiválasztja a legmegfelelőbb, helyi éghajlati viszonyokat jól tűrő (lehetőleg) őshonos fafajt.
A kertedben, vagy a háztartásodban képződő növényi hulladékokat, maradványokat ne a kommunális kukádba dobd és ne is égesd el, hanem komposztáld!
A mindenféle zöldhulladék elégetése csak a szmogot növelné, a kiváló minőségű komposztot viszont idővel visszaadhatod a kertednek!

A komposztálás előnyeihez tartozik az is, hogy akár még fűteni is lehet vele: a komposztkazán környezetbarát energiaforrás, olcsó fűtés zöldhulladékból. A komposzt érése során akár 70-80 Celsius-fokra is felmelegszik, amivel a komposzt belsejébe vezetett csővezetékbe áramoltatott víz 35-45 Celsius-fokra felmelegíthető, ami padló, vagy falfűtésre tökéletesen alkalmas.

1
Komposztálj: keríts el a kertedben egy kis helyet a kerti- és a háztartási zöldhulladéknak!
Válassz környezetbarát közlekedési módot: sétálj, utazz rollerrel, kerékpárral, vagy a tömegközlekedés járműveivel!
1
Útnak indulás előtt gondolj a kerékpárra - célhoz tudnál érni vele?
1
Népszerű városi közlekedési eszközök az elektromos hajtású járművek
1
Távolabbra igyekszel, vagy jobban kedveled a zárt, nagyobb védelmet nyújtó járműveket? Válaszd az elektromos autót. Ezzel hozzájárulsz, hogy a környezetedben (és az útvonaladon), de főleg a városokban csökkenjen a sok-sok betegségért felelős szmog, amivel elősegíted, hogy az emberek egészségesebb életkörülmények között élhessenek

A városi kerékpáros közlekedés igazán környezetkímélő, de ha nincs kiépítve kerékpárút, nehezen összeegyeztethető az autós közlekedéssel.

Az autósok nehezményezik, hogy a kerékpárosok lassúak, nyomvonaluk nem mindig kiszámítható, irányváltásaik balesetveszélyesek a gyors autók mellett.

Viszont egy nagy előnyük mégis van a kerékpároknak: a kipufogós autókkal ellentétben a jövőbe vezetnek.

1
Válasszuk a tiszta, szennyezésmentes működtetésű, jövőbe mutató közlekedési megoldásokat!

Tiszta energiaforrásnak tekinthető a hidrogén, mert felhasználása környezetbarát (illetve zöld hidrogén esetén előállítása is).

Számos felhasználási területe van, amelyek közé tartozik a közlekedés és az épületek fűtése is.

Városokban, füstösebb falvakban nagy segítség lehetnek a hidrogénnel üzemeltetett fűtési rendszerek, illetve lassan terjedőben vannak a hidrogénhajtású járművek: autók, buszok, sőt a vasút is nyit a hidrogén felé, mert az elektromos áramot legtöbb helyen ma még nagyrészt (illetve nagyobb arányban) fosszilis tüzelőanyagokkal működő erőművek hozzák létre.

1
Az illusztrációk a városok egyetlen lehetséges jövőképét mutatják

Tanulság


A köd, azon kívül, hogy befolyásolja a látótávolságot és ezzel megzavarhatja a közlekedést, semmilyen más gondot nem okoz.

1
A sűrű, szitáló köd lecsökkenti a látótávolságot
1
A vasúti sínek mindig veszélyes helyek, hát még ilyen vastag ködben!

Ezzel szemben a szmog egy rendkívül egészségkárosító jelenség, amivel a Földön mindenki találkozik, aki városokban, forgalmas utak, vagy ipari területek mellett él, vagy ott dolgozik.

1
Ipari és lakóövezet egy területen...

Nagyon furcsa és nehezen megmagyarázható dolog, hogy mindannyian tudjuk (és érezzük is, mert beszívjuk), hogy milyen komoly egészségügyi és környezeti kockázatot jelent a szmog.

Ennek ellenére elfogadjuk, megtanulunk vele együtt élni, mert úgy véljük, hogy ez az ára a fejlődésnek.

1
Melyiket választjuk fejlődésünk irányvonalának?

Sőt, amikor autóval közlekedünk, az értünk - az egészségünk miatt - elrendelt szigorítások zavarnak, sértenek minket, pedig kipufogós autóink egyik fő kiváltó oka a szmognak, illetve kiszállva autóinkból mi is beszívjuk a mérgezett levegőt.

A szmog nem az ára a fejlődésnek, hanem egy káros következménye, ami ellen lehet tenni és kell is tenni!
1
Akár meleg van, akár hideg, a tiszta, egészséges levegő kincset ér!
1
Gondolkodj el ezen a fotómontázson: mi a mondanivalója?

Mit tehetsz?


A szmog az emberi környezetszennyezés egy látható, mindenki által érzékelhető példája.

Legfőbb okozói a közlekedés, a fosszilis tüzelőanyagokkal (szénnel, olajjal) történő fűtés és az ipari légszennyezés - ezért iparterületeken, intenzív közlekedésű, zsúfolt városokban, illetve hűvösebb éghajlatú, fűtésre szoruló településeken egyaránt előfordul.

A városokban a szmog ellen rövid távon legtöbbet azzal tehetünk, ha csökkentjük a közlekedésből származó károsanyag-kibocsátást, hosszabb távon pedig azzal - és ez a vidéki településekre is érvényes - ha felülvizsgáljuk és korszerűsítjük az épületek fűtési rendszerét.

Hatékony és gyors megoldásként a szmog csökkentését egyes helyeken az autók kitiltásával érik el, másutt a nagymértékű adók kivetésével.

1
A közlekedést korlátozó táblák a forgalmi dugókon és a légszennyezésen igyekeznek enyhíteni

A városi peremterületekben épített parkolók használatával is csökkenthető a belvárosi forgalom.

A városi kötöttpályás közlekedés (vonat, metró, trolibusz, villamos) fejlesztésével is kedvező alternatívát lehet teremteni az autósok számára.

1
Segíts tisztábbá tenni a levegőt - vedd igénybe a vonatközlekedést. De nemcsak Te, hanem a tömegeket vonzó szolgáltatások (pl. szórakoztató- és bevásárlóközpontok) is hozzá tudnak járulni a közlekedés tisztábbá tételéhez azzal, ha vonatmegállóhelyek mellé települnek forgalmas autóutak helyett. Az emberek egy része ugyan továbbra is autóval érné ezeket a helyszíneket, de mások szívesebben választanák a kényelmes és gyors vonatot is, ha kevesebb sétával, kevesebb átszállással megoldhatnák úti céljuk elérését, illetve bevásárlásaik hazavitelét
1
A városokat behálózó metrójáratok gyors, tiszta alternatívák
1
A természetközelivé alakított zöld erkélyek és tetők nagyon hasznosak: javítják a levegő minőségét, felszívják és hasznosítják az esővizet, besegítenek az épület hőmérséklet ingadozásainak mérséklésébe és otthont adnak sok-sok madárnak, rovarnak és bogárnak
1
Segíts bezöldíteni a településed! Lennének erre vonatkozó terveid? Mit gondolsz ezekről: őshonos fák telepítése és évelő virágok ültetése az utak, útszegélyek mellé, nedvesség visszatartó talajtakaró növények használata a kevesebb locsolás és a gyomok visszaszorítása érdekében, növényi hulladék komposztálása és ezzel való talajtrágyázás...
Mivel világviszonylatban 10 ember közül 6 városban lakik, az egészségromboló szmog a legnagyobb globális problémák egyikévé vált.

Ezért nem csak a szennyezett környezetet kell helyreállítani, hanem a folyamatosan belélegzett szmog következtében egészségünket is.

1
A téli intenzív fűtés nagyon megviseli az emberi közösségeket és a természetet is
Elképzelhető, hogy csak fosszilis tüzelőanyaggal tudsz fűteni. Ha így van, semmiképpen ne tüzelj el műanyagot, vagy szemetet, mert ezek elégetése erősen mérgező anyagok felszabadulásával jár - ami főleg téli fűtési idényben, ködös, hetekig szélcsendes időben nagyon egészségromboló hatású.

Amellett, hogy az a város (vagy bármilyen helység), amelyben élsz, sokat tehet a levegő tisztaságáért, Te magad is sok tehetsz saját egészséged megőrzéséért!

Erősítsd meg az immunrendszered!
A kiegyensúlyozott, változatos, zsírszegény táplálkozás mellett szedj jó minőségű vitaminkészítményeket, illetve ami kiemelten fontos: mozogj sokat és fogyassz minden nap nagy vitamintartalmú gyümölcsöket és zöldségeket!
1
Válogass bátran: mindegyik segít, hogy ellenállóbb legyél a betegségekkel szemben
1
Finom és nagyon egészséges gyümölcs- és zöldséglevek
1
Ne feledkezz meg a mozgásról sem: pattanj fel a kerékpárodra és irány a természet! Természetjárás közben ne feledkezz meg néhány fontos dologról: csak a kijelölt ösvényeken haladj, ne csapj zajt, ne szemetelj, csak azt szedd le, vagy szedd össze, amit szabad, ne zavard meg az állatokat, illetve tartsd tiszteletben az életterüket!
Otthonoddal kapcsolatban első és egyben legtakarékosabb, legfenntarthatóbb döntésed kétségtelenül az, ha lakótered optimális méretűre választod: házépítéskor, ház- vagy lakásvásárláskor figyelj arra, hogy mérete igazodjon a benne lakók számához - a kisebb házakat könnyebb fenntartani, kevesebb energiafelhasználással működtethetőek, tehát lakóiknak kisebb lesz az ökológiai lábnyoma.
Alakítsd "zöldebbé", környezetbarátabbá otthonod - ha lehetőséged van rá, korszerűsítsd fűtési rendszered, illetve vizsgáld felül házad szigetelését!

Az okos fűtésvezérlő rendszerek a külső hőmérséklethez viszonyítva optimalizálják otthonod hőmérsékletét és akár 15-20 százalékos fűtési energiát is megtakaríthatnak.

Ha ezekre nincs lehetőséged, de szeretnél takarékoskodni, illetve csökkenteni a karbonlábnyomod, számos praktika segíthet ebben [10][11][12].

Válaszd meg jól a belső hőmérsékletet: 1 fokkal történő csökkentése 6-7 százalékos energiamegtakarítást jelent (és évente akár 300 kilogramm szén-dioxid megtakarítását).
Jól szigetelt háznál ne változtatgasd a beállított hőfokot (pl. ha elmész otthonról), azonban a ritkábban használt helyiségekben elég pár fokkal kevesebb is - tekerd lejjebb radiátoraik termosztátját.
Ha van klímád, takarékosabb, ha azzal fűtesz a fűtési szezon kezdetén.
Nézd át az ablakokat és az ajtókat, hogy megfelelően szigetelnek-e: zárj be egy papírlapot a nyílászáróba, ha ki tudod húzni, állítsd közelebb a zárnyelvet a zárfogadóhoz (ha a nyílászárók jól szigeteltek, a meleget bent tartják, a szálló por, a bűz és más légszennyező anyag viszont kint marad).
Javítsd a lakás levegőjének minőségét rövid, de intenzív szellőztetésekkel.
Éjszakára engedd le a redőnyöket, mert javítják a hőszigetelést és az ablakokon megjelenő páralecsapódást is csökkentik.
A radiátorokat ne takarja el bútor, vagy függöny, illetve tegyél mögéjük alufóliát, vagy párazáró hőtükör fóliát, ezek segítenek a szobába sugározni a meleget, illetve segítenek a helyiség hőtartó képességének fokozásában.
Tartsd a levegőt nedvesen, ezzel melegebbnek érzed a lakásodat, de figyelj arra, hogy ne okozzon penészedést.
Ne felejtsd el a tető és padlástér szigetelését sem, mert ez télen nagy lehűlő (nyáron pedig felmelegedő) felületet jelent, így egy szigeteletlen födém esetében a téli fűtési energiának akár egyharmada is elillanhat az épületből.
1
Nézz utána, vannak-e megpályázható klímavédelmi ajánlatok, pályázatok! Ha van elérhető pályázat házépítésre, nyílászáró cserére, napelemes, vagy a hőszivattyús rendszer (ez az egyik legfenntarthatóbb, minimális elektromos áram igényű hűtési és fűtési megoldás) kiépítésére, élj vele!
1
Amikor ház építésére gondolsz, gondolj arra is, hogy vajon nem lenne-e jobb megoldás egy régebbi parasztház felújítása? Ha ezeket a szerkezetileg jól megépített, jól szigetelő és gyakran igen impozáns kinézetű házakat felújítjuk (ha valóban szükség van a felújításra), akár a tetőszerkezet megerősítésével, vagy a nyílászárók cseréjével, feltehetően sokkal olcsóbban hozzájutunk "új" otthonunkhoz. Ezzel sok energiát, pénzt és időt takaríthatunk meg - részben, mert a felújításhoz kevesebb új, drágán és energiaigényesen előállított építőanyag szükséges, másrészt pedig egy beköltözők számához jól igazodó ház üzemeltetése igen költséghatékony lehet
Ha rendelkezel kerttel, ültess bele fákat!
1
A környezetvédelem egyik fontos üzenete: ültessünk fákat saját- és környezetünk egészségéért!
Faültetéshez kérd szakember segítségét, aki kívánságodhoz igazodóan kiválasztja a legmegfelelőbb, helyi éghajlati viszonyokat jól tűrő (lehetőleg) őshonos fafajt.
A kertedben, vagy a háztartásodban képződő növényi hulladékokat, maradványokat ne a kommunális kukádba dobd és ne is égesd el, hanem komposztáld!
A mindenféle zöldhulladék elégetése csak a szmogot növelné, a kiváló minőségű komposztot viszont idővel visszaadhatod a kertednek!
1
Komposztálj: keríts el a kertedben egy kis helyet a kerti- és a háztartási zöldhulladéknak!
Válassz környezetbarát közlekedési módot: sétálj, utazz rollerrel, kerékpárral, vagy a tömegközlekedés járműveivel!
1
Útnak indulás előtt gondolj a kerékpárra - célhoz tudnál érni vele?
1
Népszerű városi közlekedési eszközök az elektromos hajtású járművek
1
Távolabbra igyekszel, vagy jobban kedveled a zárt, nagyobb védelmet nyújtó járműveket? Válaszd az elektromos autót. Ezzel hozzájárulsz, hogy a környezetedben (és az útvonaladon), de főleg a városokban csökkenjen a sok-sok betegségért felelős szmog, amivel elősegíted, hogy az emberek egészségesebb életkörülmények között élhessenek
1
Válasszuk a tiszta, szennyezésmentes működtetésű, jövőbe mutató közlekedési megoldásokat!
1
Az illusztrációk a városok egyetlen lehetséges jövőképét mutatják
A szmog nem az ára a fejlődésnek, hanem egy káros következménye, ami ellen lehet tenni és kell is tenni!



Felhasznált oldalak hivatkozásai
Top