Háború



A HÁBORÚK VÉGIGKÍSÉRIK AZ EMBER TÖRTÉNELMÉT.
AMELLETT, HOGY ELVISELHETETLEN SZENVEDÉSSEL JÁRNAK, A TERMÉSZETBEN IS ÓRIÁSI KÁROKAT OKOZNAK.

AZ ERŐSZAKOS VERSENGÉSEK MEGAKADÁLYOZÁSA EGYRE NAGYOBB FELADAT, MERT A KLÍMAVÁLTOZÁS A HELYZETI ELŐNYÖKET NYÚJTÓ TERMÉSZETI ERŐFORRÁSOKAT - IVÓVÍZ, TERMŐFÖLD, ÁSVÁNYKINCSEK, FOSSZILIS ENERGIAHORDOZÓK - IS FELÉRTÉKELI.

MIT TEHETSZ?

MUTASS JÓ PÉLDÁT - TÖREKEDJ ÉLETED MINDEN TERÜLETÉN A BÉKÉS MEGOLDÁSOKRA!
AZ ÉHEZÉS ÉS A SZEGÉNYSÉG LEKÜZDÉSE ALAPFELTÉTELE A BÉKÉNEK - TÁMOGASD A RÁSZORULÓKAT!

A KLÍMAVÁLTOZÁS ELŐSEGÍTI A KONFLIKTUSOK LÉTREJÖTTÉT, ILLETVE SÚLYOSBÍTJA A MÁR MEGLÉVŐKET.
VEGYÉL RÉSZT A KLÍMAVÁLTOZÁS ELLENI KÜZDELEMBEN!

A környezeti- és természeti hatások leírásai a hatások jellegétől fogva megzavarhatják nyugalmadat, ezért csak saját felelősségedre olvass tovább.

Hatás


Amióta az ember megjelent a Földön, néhány rövid ideig tartó békés időszaktól eltekintve történelmét folyamatos háborúskodás kísérte.

1
A háború az életünk része

A háborúk az iszonyatos emberi fájdalmak mellett minden esetben a természet, a környezet óriási pusztításával is együtt járnak.

1
Minden háború óriási veszteségekkel jár

A háborúk jellemzően nézeteltérések, sérelmek, területi igények, anyagi javak miatt robbannak ki.

A klímaváltozás is erősíti a háborúk kiváltó okait, mert felértékeli a természeti erőforrásokat és ennek következtében a jövőben megnőhet az ellenőrzésükért, birtoklásukért, kiaknázásukért kirobbanó konfliktusok száma.

Fordítva is igaz: a háborúk is erősítik a klímaváltozást, illetve tönkreteszik a természetet, amitől a létünk függ.

A felmelegedés következtében kialakuló szélsőséges időjárási viszonyok (pl. hőhullámok, szárazságok) regionális konfliktusokat, élelmiszer- és ivóvíz válságot generálnak.

Ez a feszült légkör a fegyveres konfliktusok esélyét is növeli.

Nagyon nehéz feladat ezekben a térségekben fenntartani a békét.

1
A háború is katasztrófának számít

A háborúk ösztönzőleg hatnak a fegyvergyártásra, de minden más hátrányt szenved a veszélyessé vált térségekben: a mindennapi élethez szükséges szolgáltatások (egészségügy, oktatás, ipari és mezőgazdasági termelés, élelmezés, közüzemi szolgáltatások), az export-import tevékenységek (pl. üzemanyagok, élelmiszerek, ipari alapanyagok) és a globális teher- és személyszállítás (el kell kerülni a háborús térséget).

Ha egy háborúval veszélyeztetett térség meghatározó szerepet tölt be az élelmiszer termelésben, a bányászatban, vagy az energiaellátásban, akkor a háború alatt ezek akadályoztatása miatt kialakuló gazdasági problémák akár a kontinensre, vagy az egész Földre kiható negatív hatásokkal járhatnak (pl. éhezés, nyersanyag hiány, energiaválság, tőzsdei mélypontok), illetve minden háború gerjesztő hatással van az éghajlatváltozásra is.

Ez látjuk a 2022-től zajló ukrajnai háborúval kapcsolatban is - az onnan származó termények és fosszilis energiahordozók exportjának visszaesése jelentősen befolyásolja az ellátást és az árakat a környező országokban, sőt egész Európában.

1
Az egyre gyakrabban és egyre több helyen előforduló aszály miatt az édesvíz az egyik legfontosabb - stratégiai - erőforrássá vált

Egy háborúval sújtott térségben mindenhol káosz tapasztalható: éhező és menekülő (vagy éppen óvóhelyeken megbújó) emberek, felgyújtott és hosszan égő katonai célpontok, lerombolt épületek, beszennyezett vizek, erdőtüzek (amelyeket még eloltani sem lehet a háborús övezet miatt), elhullott állatok és megtépázott természet mindenfelé.

Az életfeltételek drasztikus csökkenése miatt országon belüli, illetve fejlett országokat megcélzó tömeges migráció (elvándorlás), illetve úgynevezett klímavándorlás bontakozhat ki ezekben a többszörösen veszélyeztetett térségekben.

1
Sokféleképpen ábrázolhatjuk: az életfeltételek csökkenése komoly konfliktusokhoz vezethet

Egy háború nemcsak a szemben álló felekről és a hadseregekről szól, hanem a civil lakosságról is, ami komoly kérdéseket vet fel.

A döntéshozók a háború mellett való kiállásuk esetén vajon képesek lesznek a lakosság sértetlenségének biztosítására? Az idősek megkapják járandóságukat és a megérdemelt nyugodt légkört? A dolgozó felnőttek továbbra is részt tudnak venni az ország fenntartásáért, fejlődéséért folytatott munkában? A gyermekeknek és a (nem besorozott) fiataloknak folyamatos marad az oktatás? És vajon milyen jövőképet kapnak maguk elé, illetve látnak maguk előtt?

1
A tengerek és tengerpartok műanyagszennyezése nagyon komoly problémakör, de ezek a képek most mégis másról szólnak: a menekültek vesztenivalójuk nem lévén otthonukat hátrahagyva, rendkívüli elszántságukat bizonyítva még a tengeren is képesek átkelni máshol jobb életfeltételeket remélve

Nem csak fizikailag kézzelfogható ellentétek léteznek: napjainkban a kiberháború idejét éljük.

Ezt azt jelenti, hogy a digitális világ sem mentesül az erőszaktól: hackerek igyekeznek betörni a védett rendszerekbe, zsaroló és számítógépeket megkárosító vírus programok keringenek az interneten, az emberek háborús és más erőszakos játékokkal játszanak.

1
A háborús digitális játékok békében is elhozzák számunkra a háborút...

Stratégiai célpontokat, kormányzati-, banki-, energiaszolgáltató-, vagy egészségügyi informatikai rendszereket megcélzó kibertámadással akár országos szintű gazdasági bénultságot - és így óriási károkat - lehet okozni.

1
A hackerek nagyon komoly ellenfelei a számítógépes rendszerek védőinek

A digitális világ más veszélyeket is rejteget magában: olykor már annyira megtévesztő, hogy nem mindenki képes elhatárolni a virtuális környezetet a valóságtól.

A technológia, különösen a mesterséges intelligencia által generált képek és videók már a szakemberek számára sem mindig felismerhetők.

A mesterséges intelligencia által okozott lehetséges hatások sora egyre bővül és gyakorlatilag lehetetlen előre jelezni a várható hatásait.

1
Mindig tudd, hogy hol van a határvonal a virtualitás és a valóság között

Helyreállítás


A háborúkat követő helyreállítási folyamatok hatalmas költségekbe és erőfeszítésekbe kerülnek.

A tönkrement stratégiai fontosságú építmények, a civil épületek, a megrongálódott utak, hidak mellett a természeti környezet is óriási sebeket szenved el.

Hosszú évekig is eltarthat, amíg a háború sújtotta terület újra a régi lesz és csak az emlékművek árulkodnak róla az utókornak.

1
A második világháború eseményei és pusztítása tanulságosak voltak számunkra(?)

Jelenleg négy hatályban lévő (humanitárius jogi, illetve nemzetközi hadijogi) genfi egyezmény van, azonban neves tudósok és kutatók még 2019-ben nyílt levélben [1] sürgették, hogy az ötödik genfi egyezmény értelmében háborús bűncselekmény legyen a környezeti károkozás.

Az egyezmény elfogadása esetén új szabályzat gondoskodna a válságövezetek vadvilágának védelméről, a vadászatra használt fegyverek terjedésének kordában tartásáról és biztosítaná, hogy a katonai erők felelősségre vonhatóak legyenek az általuk okozott környezeti károkért.

A világ kormányai által a szabályokat a nemzetközi jogrendszerbe is beépítve segítené a veszélyeztetett fajok megóvását, illetve támogatást jelentene az olyan emberi közösségek számára, amelyek megélhetésére veszélyt jelent a környezet pusztulása.

1
Ne háborúzz - szeress! Háborús katasztrófa után helyreállítani nem csak az épületeket és a természetet szükséges - az emberek is felfoghatatlanul nagy - érzelmi - veszteségeket szenvednek el!
1
Egy toborzóplakáton olvasható: A békéhez erő kell. Te mit gondolsz erről?

Megelőzés


Az erőszakos versengések megakadályozása, megoldása napjaink egyik legnagyobb és egyre növekvő kihívását jelenti.

A háborúk megelőzésének legfontosabb előfeltétele az, ha minimálisra csökkenthetőek a kiváltó okok.

Ez a nézetellentétek feltárásával kezdődik, amelynek minden esetben kívánatos következménye a békés megoldási javaslatok kidolgozása.

António Guterres ENSZ-főtitkár 2018-ban a világszervezet Biztonsági Tanácsában felszólalva elmondta [5], hogy a megoldások alapja az lehet, hogy az országok a természeti erőforrásaikat (ivóvíz, termőföld, ásványkincsek, fosszilis energiahordozók), illetve a megtermelt javakat (élelmiszer, termények, megújuló energia) és a környezetbarát, fejlett technológiákat átalakítják a közös együttműködésük elemévé és olyan kölcsönös megállapodásokat hoznak létre, amely mindegyik érintett ország számára kedvező.

Ilyen együttműködések már léteznek, például Bolívia és Peru közötti együttműködés a Titicaca-tó területére vonatkozóan, vagy a Spanyolország és Portugália közötti vízgazdálkodási megállapodások.

1
Békés jövőnk biztosítása érdekében szükség van az erőforrásokat és a technológiát szem előtt tartó, országok közötti kölcsönös megállapodásokra

A 21. századra az édesvíz élet-halál kérdéssé nőtte ki magát. A világ népességének 40 százaléka él határokon átnyúló vízbázisok (tavak, tározók, folyók) területén, ezért a lokális vízválságok sok helyen könnyen nemzetközi konfliktusforrásokká alakulhatnak.

A víz megfelelő elosztása kulcsszerepet játszik a nemzetközi béke fenntartásában.

1
Kairói látkép a felbecsülhetetlen értékű Nílussal. Évek óta tartó konfliktus alakult ki a víz miatt Egyiptom, Szudán és Etiópia között [6]. A Nagy Etióp Reneszánsz Duzzasztógát csökkenti a szudáni és egyiptomi területre érkező folyam vízhozamát, márpedig a víz nélkülözhetetlen az élet minden területéhez, többek között az iparhoz, a mezőgazdasághoz és a háztartásokhoz is. A globális felmelegedés miatt Nílus és környezete egyébként is veszélyben van, az ősi folyó vízhozama egyre jobban ingadozik. Forrásvidékén ugyan több a csapadék, de rendszertelen eloszlásban. Az özönvízszerű esők elmossák a termőtalajt és eltömítik a gátak vízáteresztő csatornáit. Egyiptom 103 milliós népessége 95 százalékban a Nílus vidékére összpontosul és a folyó fedezi az ország vízigényének 90 százalékát [7]. Az egyre növekvő vízigény évről-évre több, mint amit a folyó biztosítani képes, ezért már a tartalékok is fogynak. 2025-re az ENSZ előrejelzése szerint vízhiánnyal kell majd számolni a térségben. És ha ez nem lenne önmagában is elég nagy baj, erre még rátetőzik a szennyvízprobléma is: a Nílusba ömlő mérhetetlen mennyiségű szennyvízre is megnyugtató megoldást kell találni

A klímaváltozás negatív hatásai erősítik a meglévő helyi konfliktusokat és ez a zsugorodó termőterületek, valamint a vízlelő helyek iránti elkeseredett küzdelembe torkollik, országhatáron belüli, régiós, de akár nemzetközi migrációs hullámokat is elindítva.

A végső és legmegnyugtatóbb megoldás egyértelműen az lenne, ha stabilizálni tudnánk az éghajlatot.

2018-as adatok alapján évente 25 millióan kényszerülnek elmenekülni otthonukból az éghajlat változása miatt, háromszor annyian, mint akik háborúk és a politikai üldöztetés miatt menekülnek el [10].

A Világbank 2021-ben megjelent jelentése [2] szerint 2050-re 216 millió embernek kell majd elhagynia az otthonát a klímaváltozás miatt (a legérintettebb régiók az afrikai szubszaharai térség, Kelet- és Dél Ázsia, illetve Latin-Amerika, a legfőbb okok pedig a terméshozam csökkenése, a vízhiány és az emelkedő tengerszint), sőt, más szakértők szerint [3][8] - ha nem mérséklődik a károsanyag-kibocsátás mértéke - az 1-3 milliárdot is elérheti a következő 50 évben azoknak az embereknek a száma, akik lakóhelyén elviselhetetlenné válik a klíma, olyan migrációs válságot elindítva ezzel, amelyet még nem látott a világ.

A Világbank szerint ennek nem feltétlenül kellene így lennie: átfogó klímastratégia alkalmazásával (emissziócsökkenés, migráció kezelés és mielőbbi cselekvés) a költözések négyötöde megelőzhető lenne.

Szakértői vélemény szerint [4] a migráció legfőbb oka a globalizáció előnyeihez való egyenlőtlen hozzáférés és az ebből következő társadalmi, illetve gazdasági változások - és ezek az átalakulások nemcsak a migrációra, hanem a klímaváltozásra is hatnak.

Ezeken a folyamatokon segítene a gazdasági és elosztási rendszerek újragondolása, amelyben nagyobb hangsúlyt kapna helyben történő termelés és értékesítés: ezzel növelnék a lét- és fizikai biztonságot és a munkahelyek számát, illetve csökkentenék a vidéki területek elnéptelenedésének folyamatát és a szállítási igényt, ami jó hatással lenne a környezetre, ez pedig saját létfeltételeink javítását jelentené.

1
A piac a helyi termelés és értékesítés egyik meghatározó eleme, de ha az ipari szektor egyik gyára költözik egy új területre, azt is sokan szívesen látják, mert új munkalehetőségeket biztosít és az ügyes kezű helyi munkaerő számára hosszú távú, biztos megélhetést nyújt

A világ legnagyobb sivatagának, az afrikai Szaharának déli részén fekvő, "éhségövnek" is nevezett Száhel-övezetben zajló népességrobbanás külön figyelmet igényel, mert az egyre szárazabb éghajlat miatt terjeszkedő sivatagok következtében nem lesz elegendő víz és élelem a növekvő népesség ellátásához.

1
Szárazsággal, elsivatagosodással, szegénységgel küzdő falu a Száhel-övezetben

Ezt a folyamatot meg kell állítani, mert ezekből a térségekből több százmillió ember fog elmenekülni, olyan elviselhető, alkalmas éghajlatot és gazdasági körülményeket keresve, mint amilyen pl. Európában van.

A szakértők azonban rámutattak arra is, hogy ha az országok már ma elkezdik csökkenteni üvegházgáz kibocsátásukat, helyreállítják a létfontosságú ökoszisztémákat és segítik az emberek alkalmazkodását a megváltozott körülményekhez, a klímavándorlás súlyossága akár 80 százalékkal csökkenthető.

Időben felismerve tehát a problémákat, a veszélyeztetett térségeket anyagilag, illetve természetet helyreállító tevékenységekkel támogatva elkerülhetőek lehetnének a háborúkba torkolló komoly nézetellentétek, amelyek csak tovább rombolnák a természetet, tovább csökkentve az ott élők életfeltételeit.

1
Utasítsd el az erőszakot és értsd meg a kiváltó okait is!

A kőolaj kulcsfontosságú volt az ipari forradalomtól kezdve egészen napjainkig, azonban néhány évtizeden beül számítanunk kell olyan mértékű fogyására, hogy megmaradt készletei már nem lesznek képesek kielégítően támogatni az emberiség egyre növekvő energiaigényét.

Ez azt jelenti, hogy már ma törekedünk kell olyan technológiák készítésére és felhasználására, amelyek nem függnek a kőolajtól, mert az idő előrehaladtával az egyre fogyó fosszilis energiahordozó energiaválságot fog előidézni, birtoklása háborúk kiváltó oka lesz, felhasználása pedig tovább fokozza az éghajlatváltozást.

Sokat tehetsz ezek elkerüléséért:

Életed minden területén függetlenítsd magad a fosszilis energiahordozóktól, használj megújuló energiaforrásokat és arra épülő technológiákat
1
A zöld energiára való átváltás hatékonyan hozzájárul a környezeti és társadalmi problémák csökkentéséhez, támogatja a környezetvédelmet és elősegíti élhető jövőnk kialakítását
1
A megújuló energia segítheti a fejlődő országok felzárkózását is: a szegény, de napsütötte, vagy szeles országok komoly megújuló energiatermeléssel járulhatnak hozzá a globális energiapiachoz, sőt, ha tengerrel határosak, sivatagjaikat is bezöldíthetik tengervízből előállított ivóvízzel, amelyhez a szükséges technológiát (pl. fordított ozmózis) működtethetik az általuk előállított megújuló energiával

A 20. századra egy olyan verseny volt jellemző, amelyben folyamatos csata zajlott a természeti erőforrások birtoklásáért és az elérési útvonalak ellenőrzéséért - ezért törtek ki háborúk és ezért jöttek létre szövetségek.

A 21 század első negyedének végéhez közeledve már nem lehet kizárólag az egyre fogyó természeti erőforrásokra támaszkodni.

Sokkal inkább azok a technológiák nyújtanak előnyt, amelyek képesek a nyersanyagokat újra-és újra felhasználni, illetve amelyek fejlődési fordulatot kínálnak az energetika és az élelmezés terén.
1
A (békés) átalakulásnak része kell, hogy legyen a nemnövekedés (zero growth) eszméje is. Az emberiség jelentős része - elsősorban a kapitalista elvre épülő gazdaságok - manapság is még abban a tévhitben élnek, hogy a növekedés alapvető elvárás. A növényi vagy az állati szervezetek sem növekednek folytonosan, akkor miért várjuk el ugyanezt a gazdaságtól? Ez a kérdés különösen igaz, ha arra gondolunk, hogy a Föld véges, méretében és erőforrásai tekintetében is. Nem csoda, hogy az eltérő érdekek előbb-utóbb ütköznek egymással, aminek az egyik kimenetele a háború lehet

Az átalakulásban kiemelt szerepe lesz a mérnökségnek, mert nagyban hozzájárulhatnak, hogyan maradnak élhetőek az egyre terjeszkedő nagyvárosok, hogyan lesz képes ellátni az egyre növekvő népességet a mezőgazdaság, illetve hogyan lehet kielégíteni féktelen energiaéhségünket.

1
A mérnökök a jövőben kulcsfontosságú szerepet fognak betölteni a fenntartható fejlődés alapjául szolgáló, klímaváltozást csillapító körkörös gazdasági modell világszintű kiépítésével. Nagyon sokféle mérnöki és szakértői terület van, amelyekre szükségünk lesz jövőnk építéséhez: többek között energetikai mérnök (energiagazdálkodási szakmérnök), energia- és vízgazdálkodási szaktanácsadó, zaj- és rezgéscsökkentő szakmérnök, környezetgazdálkodási agrármérnök, várostervező mérnök, erdőmérnök, környezetmérnök, természetvédelmi mérnök, ökológiai gazdálkodó mérnök, hulladékgazdálkodó szaktechnikus, szennyvízlaboráns vagy vízminőség vizsgáló laboráns, megújuló energiával működő berendezéseket, szélgenerátorokat, biogáz erőműveket, napelemeket szerelő és üzemeltető villanyszerelő. Válassz egy területet és fejleszd a tudásod úgy, hogy mindig szem előtt tartod a környezetvédelmet és a fenntartható körforgásos gazdaságot!
1
Terjeszkedő települések, úthálózatok, mezőgazdasági területek. Hogyan tudnánk enyhíteni a környezeti válságot és elkerülni az emiatt veszélybe került 2 millió faj veszélyeztetését? Úgy, hogy több zavartalan(!) teret kell hagynunk a természetnek. Gondold át: 1 faj vagyunk a Földön élő körülbelül 8.7 millió fajból [9], akikkel összhangban kellene együtt élnünk. A jövő mérnökeinek feladata ezért is rendkívül nagy kihívás: úgy kell megtervezniük az emberi infrastruktúrát, hogy tiszteletben tartsák a természetet, törekedjenek a természettel való összhangra

Vannak olyan elképzelések, amely szerint a legfontosabb élelmiszernövényeket a Földön azokon a helyeken kellene termeszteni, amelyek a klimatikus és talajadottságok miatt erre a legalkalmasabbak, tehát ahol a lehető legkisebb környezeti lábnyom (vízfogyasztás, szén-dioxid kibocsátás, biodiverzitásra kifejtett hatás) mellett a lehető legnagyobb hozamot lehetne elérni.

Az így megtermelt élelmiszer alapanyagokkal elláthatóak lennének azok a területek is - csökkentve az élelmiszerhiányból fakadó belső feszültségeket - amelyek földrajzi elhelyezkedése nem teszi lehetővé a népességet kielégítő szinten ellátó mezőgazdaságot.

Ehhez azonban önzetlen országok közötti együttműködés szükséges, ahol a megtermelt javak az igényeknek megfelelően, méltányosan kerülnek elosztásra.

1
15 élelmiszernövény nyújtja a globális energiabevitel 90 százalékát, amelyekből a kukorica, a rizs, a búza és a burgonya ma 5 milliárd ember alapvető, mindennapi élelmiszere. Termeszthetnénk a legfontosabb élelmiszernövényeket azokon a területeken, ahol erre a legmegfelelőbbek a körülmények - ezzel nemcsak a termést védenénk jobban a klimatikus hatásoktól, sőt akár növelnénk a hozamot, de a környezetnek is kisebb károkat okoznánk

Nem csak háborúkat kiváltó nézetellentétek vannak, hanem mindannyiunk hétköznapi életének részei a kisebb-nagyobb civakodások, verekedések, igazságtalanságok.

1
Állj pozitívan az életedhez: legyen a pohár inkább félig tele, mint félig üres!
Mutass jó példát: igyekezz a konfliktusaidat békésen megoldani és másokat is erre késztess!
Az élet minden társadalmi hierarchiai szintjén ezek a megoldások a példamutatóak!
1
Mit érzel, mire gondolsz, amikor rápillantasz erre a fotómontázsra?
1
...vagy erre?
1
...esetleg erre?

Tanulság


A Föld országai csillagászati összegeket fordítanak a fegyverkezésre, határaik és saját országuk közbiztonságára.

Elérkezett az idő, amikor az embereknek már nem egymásban kellene az ellenséget látniuk, hanem egy olyan jelenséggel kellene egymást támogatva felvenniük a harcot, ami markánsan befolyásolni fogja közös jövőnket és egyformán veszélyeztetni fog minden kialakult életet:

Ez pedig a klímaváltozás és az ehhez hozzájáruló mérhetetlen nagyságú környezetszennyezés.
1
Közös ellenfelünk, a klímaváltozás

Az embereket fel kell készíteni a változásokra és tudatosítani kell bennük a tennivalókat is.

Mindenkinek el kell fogadnia, hogy a tennivalókból akkora részt kell vállalnia, amekkora méretű a maga után hagyott lábnyom.

1
Lábnyomunkat magunk után hagyó cipőinket ilyen célra is felhasználhatnánk...

A 2023-as Föld napján (2023.04.22.) egy óvoda ajtaján a következő szöveg volt olvasható:

"Ha az Ember megbékél, talán megpihen a Föld is."
Hogyan tudsz hatékonyan hozzájárulni az energia- és az éghajlati válság leküzdéséhez és a válságokkal járó feszültségek csökkentéséhez?
Termelj kevesebb hulladékot, ne pazarold el a vizet, az áramot és az ételt, ne vásárolj felesleges dolgokat, csökkentsd a fosszilis energiahordozóktól való függésed, járművedet és házad fűtését, hűtését működtesd tiszta, megújuló energiával, illetve mindenekelőtt vigyázz a természetre, minden élőlényére!

A felelősségvállalás egyaránt vonatkozik egyenként az emberekre és a nagy szervezetekre, országokra is.

A fejlett, gazdag országok és a nagy, nemzetközi ipari hatalmak a saját, fenntarthatóságot szem előtt tartó átalakulásuk mellett segíthetnék, támogathatnák a megváltozott körülményekhez való alkalmazkodását azoknak a szegényebb országoknak és régióknak, amelyek kevésbé járulnak hozzá az éghajlatváltozáshoz.

1
Támogassunk önzetlenül - egyénileg a környezetünkben segítségre szoruló embereket, nemzetközileg pedig az elmaradott országokat
1
A versengés mindenkiben benne van, az óvodás kisgyermekben éppúgy, mint a technológiát fejlesztő vállalatokban, vagy az országok vezetőiben. Arra, hogy ki a legnagyobb, talán a hit nyelve nyújtja a legfrappánsabb választ: a legnagyobb az, aki a legmélyebbre tud hajolni azért, hogy felemeljen másokat. Ez minden említett szereplőre igaz, azonban döntéshozói szintre beágyazva rendkívül hatékony és ösztönző tartalommal bírhat: a tehetős országok minden eszközzel rendelkeznek az éghajlatváltozás elleni küzdelemhez, illetve igazán nagy segítséget tudnak nyújtani a rászoruló térségek számára az alkalmazkodás terén is

Az ilyen, egymás megsegítésére irányú cselekedet azért rendkívül gáláns, önzetlen magatartás, mert a legszegényebb országokban élők, akik szinte semmit sem tettek a klímaváltozás előidézéséért - ahogy lehetőségeik sincsenek fellépni ellene -, ők érdemlik meg igazán a legtöbb támogatást és a legkevesebb elmarasztalást.

Másrészt a feltörekvő, szegény országok kibocsátása gyakorlatilag már ma sem haladja meg a 2030-as kibocsátási célokat, ellenben a fejlett országokkal, akik az elmúlt bő másfél évszázadban (az iparosodástól számítva) jóval nagyobb részben járultak hozzá a Föld légkörének átalakulásához - ezért nagyobb szerepet, nagyobb költségeket is kell vállalniuk a klímaváltozás enyhítése érdekében.

Ugyanez a szerep- és költségvállalás érvényes az egyes társadalmakon belül - függetlenül annak gazdagságától - a jómódúak és a szegények viszonylatában is.

1
Nagyon sok a feladat, de segít, ha a legnemesebb célok vannak előttünk: az élhető jövő és a békés együttélés ígérete

Mit tehetsz?


1
Ne háborúzz - szeress! Háborús katasztrófa után helyreállítani nem csak az épületeket és a természetet szükséges - az emberek is felfoghatatlanul nagy - érzelmi - veszteségeket szenvednek el!

A klímaváltozás negatív hatásai erősítik a meglévő helyi konfliktusokat és ez a zsugorodó termőterületek, valamint a vízlelő helyek iránti elkeseredett küzdelembe torkollik, országhatáron belüli, régiós, de akár nemzetközi migrációs hullámokat is elindítva.

A végső és legmegnyugtatóbb megoldás egyértelműen az lenne, ha stabilizálni tudnánk az éghajlatot.

A szakértők azonban rámutattak arra is, hogy ha az országok már ma elkezdik csökkenteni üvegházgáz kibocsátásukat, helyreállítják a létfontosságú ökoszisztémákat és segítik az emberek alkalmazkodását a megváltozott körülményekhez, a klímavándorlás súlyossága akár 80 százalékkal csökkenthető.

Időben felismerve tehát a problémákat, a veszélyeztetett térségeket anyagilag, illetve természetet helyreállító tevékenységekkel támogatva elkerülhetőek lehetnének a háborúkba torkolló komoly nézetellentétek, amelyek csak tovább rombolnák a természetet, tovább csökkentve az ott élők életfeltételeit.

1
Utasítsd el az erőszakot és értsd meg a kiváltó okait is!

A kőolaj kulcsfontosságú volt az ipari forradalomtól kezdve egészen napjainkig, azonban néhány évtizeden beül számítanunk kell olyan mértékű fogyására, hogy megmaradt készletei már nem lesznek képesek kielégítően támogatni az emberiség egyre növekvő energiaigényét.

Ez azt jelenti, hogy már ma törekedünk kell olyan technológiák készítésére és felhasználására, amelyek nem függnek a kőolajtól, mert az idő előrehaladtával az egyre fogyó fosszilis energiahordozó energiaválságot fog előidézni, birtoklása háborúk kiváltó oka lesz, felhasználása pedig tovább fokozza az éghajlatváltozást.

Sokat tehetsz ezek elkerüléséért:

Életed minden területén függetlenítsd magad a fosszilis energiahordozóktól, használj megújuló energiaforrásokat és arra épülő technológiákat
1
A zöld energiára való átváltás hatékonyan hozzájárul a környezeti és társadalmi problémák csökkentéséhez, támogatja a környezetvédelmet és elősegíti élhető jövőnk kialakítását
Sokkal inkább azok a technológiák nyújtanak előnyt, amelyek képesek a nyersanyagokat újra-és újra felhasználni, illetve amelyek fejlődési fordulatot kínálnak az energetika és az élelmezés terén.
1
A mérnökök a jövőben kulcsfontosságú szerepet fognak betölteni a fenntartható fejlődés alapjául szolgáló, klímaváltozást csillapító körkörös gazdasági modell világszintű kiépítésével. Nagyon sokféle mérnöki és szakértői terület van, amelyekre szükségünk lesz jövőnk építéséhez: többek között energetikai mérnök (energiagazdálkodási szakmérnök), energia- és vízgazdálkodási szaktanácsadó, zaj- és rezgéscsökkentő szakmérnök, környezetgazdálkodási agrármérnök, várostervező mérnök, erdőmérnök, környezetmérnök, természetvédelmi mérnök, ökológiai gazdálkodó mérnök, hulladékgazdálkodó szaktechnikus, szennyvízlaboráns vagy vízminőség vizsgáló laboráns, megújuló energiával működő berendezéseket, szélgenerátorokat, biogáz erőműveket, napelemeket szerelő és üzemeltető villanyszerelő. Válassz egy területet és fejleszd a tudásod úgy, hogy mindig szem előtt tartod a környezetvédelmet és a fenntartható körforgásos gazdaságot!

Nem csak háborúkat kiváltó nézetellentétek vannak, hanem mindannyiunk hétköznapi életének részei a kisebb-nagyobb civakodások, verekedések, igazságtalanságok.

1
Állj pozitívan az életedhez: legyen a pohár inkább félig tele, mint félig üres!
Mutass jó példát: igyekezz a konfliktusaidat békésen megoldani és másokat is erre késztess!
Az élet minden társadalmi hierarchiai szintjén ezek a megoldások a példamutatóak!

Elérkezett az idő, amikor az embereknek már nem egymásban kellene az ellenséget látniuk, hanem egy olyan jelenséggel kellene egymást támogatva felvenniük a harcot, ami markánsan befolyásolni fogja közös jövőnket és egyformán veszélyeztetni fog minden kialakult életet:

Ez pedig a klímaváltozás és az ehhez hozzájáruló mérhetetlen nagyságú környezetszennyezés.
1
Közös ellenfelünk, a klímaváltozás

Az embereket fel kell készíteni a változásokra és tudatosítani kell bennük a tennivalókat is.

Mindenkinek el kell fogadnia, hogy a tennivalókból akkora részt kell vállalnia, amekkora méretű a maga után hagyott lábnyom.

Hogyan tudsz hatékonyan hozzájárulni az energia- és az éghajlati válság leküzdéséhez és a válságokkal járó feszültségek csökkentéséhez?
Termelj kevesebb hulladékot, ne pazarold el a vizet, az áramot és az ételt, ne vásárolj felesleges dolgokat, csökkentsd a fosszilis energiahordozóktól való függésed, járművedet és házad fűtését, hűtését működtesd tiszta, megújuló energiával, illetve mindenekelőtt vigyázz a természetre, minden élőlényére!

A felelősségvállalás egyaránt vonatkozik egyenként az emberekre és a nagy szervezetekre, országokra is.

1
Támogassunk önzetlenül - egyénileg a környezetünkben segítségre szoruló embereket, nemzetközileg pedig az elmaradott országokat



Felhasznált oldalak hivatkozásai
Top