Aszály - hőség, szárazság



A FÖLDI KLÍMA MEGVÁLTOZÁSA ELŐSEGÍTI A SÚLYOS ASZÁLYOK, SZOKATLANUL NAGY HŐSÉGEK KIALAKULÁSÁT.
AZ UV SUGÁRZÁS RENDKÍVÜL ERŐS, A VIZES ÉLŐHELYEK KOMOLY VESZÉLYBE KERÜLNEK, AZ ÉLET VEGETÁL A FORRÓSÁGBAN.

A FOLYAMATOS, VISSZATÉRŐ CSAPADÉKHIÁNY NAGYON MEGVISELI AZ EMBERI KÖRNYEZETET ÉS A TERMÉSZETET EGYARÁNT.
A TISZTA IVÓVÍZ A 21. SZÁZADRA A LEGÉRTÉKESEBB ÉS LEGKERESETTEBB TERMÉSZETI KINCCSÉ VÁLT.

MIT TEHETSZ?

TAKARÉKOSKODJ A VÍZZEL, CSÖKKENTSD SZENNYVIZED MENNYISÉGÉT, TEDD HATÉKONYABBÁ VÍZFELHASZNÁLÁSOD, LOCSOLJ ÖSSZEGYŰJTÖTT ESŐVÍZZEL!
GONDOLJ A KÖRNYEZETEDBEN ÉLŐ VADÁLLATOKRA - BIZTOSÍTS SZÁMUKRA ÉLŐHELYEKET ÉS EGÉSZ ÉVBEN FRISS IVÓVIZET!

TÉRJ ÁT A VÍZTAKARÉKOSABB ÉS KÖRNYEZETKÍMÉLŐBB NÖVÉNYI ÉTRENDRE ÉS TEGYÉL LÉPÉSEKET SZENNYEZŐ, ÜVEGHÁZHATÁST OKOZÓ TEVÉKENYSÉGEID TISZTÁBBÁ, FENNTARTHATÓBBÁ ÁTALAKÍTÁSÁRA!

A környezeti- és természeti hatások leírásai a hatások jellegétől fogva megzavarhatják nyugalmadat, ezért csak saját felelősségedre olvass tovább.

Hatás


Aki találkozott már igazi hőséggel, az képes igazán átérezni, hogy milyen nehézségeket jelent ez a természetnek is.

A hosszan tartó hőség egyenes következménye a teljesen kiszáradt, felrepedezett, aszályos földfelszín.

1
A hosszan tartó szárazságban elszikesedett, tönkrement talaj

Nagy hőségek, szárazságok régen is voltak, azonban a klímaváltozás következtében már olyan területeket is sújt a szárazság és az aszály, amelyekre korábban nem volt jellemző a sivatagos területekhez hasonló, hetekig minden csapadékot nélkülöző forróság.

Az élet ilyenkor vegetál, az állatok elbújnak a forróság elől, a fák és más növények pedig szenvednek a szokatlan időjárástól.

1
Éhes madarak bújnak el a forróság elől
1
Az állatok elmenekültek, a növényeknek viszont nincs választásuk, maradniuk kell

A heteken át (szélsőséges esetben hónapokon át) tartó szokatlan melegben minden természetes víz intenzíven párolog, csökken a tavak és a talajvizek szintje, csökken a patakok, folyók vízhozama, komoly vízhiány keletkezik.

1
A tó aszály miatt egyre csökkentő vízszintje a partmenti kivágott fákkal még erősebb kontrasztot mutat
1
Már csak egy kis csermely folyik eredeti, jóval tágasabb medrében. Te is tapasztaltál már hasonló vízhiányt a környezetedben?
1
A növények a végsőkig harcolnak a vízhiány és a szárazság ellen

A következő évtizedek egyik legsúlyosabb kihívását az édesvíz hiánya jelentheti az emberiség számára.

Sőt az UNICEF és a WHO 2019-ben megjelent közös jelentése [5] szerint ez már a jelen:

Már most is minden harmadik ember nélkülözi a biztonságos ivóvizet.

Miért? Mert a Föld lakosságának növekedése, az édesvízigény ugrásszerű emelkedése és a globális felmelegedés egyes régiókban már most is komoly vízhiányt okoz - amit az édesvíz egyenlőtlen eloszlása csak súlyosbít - a helyzet pedig folyamatosan romlik, illetve mert a vízigény még a népességnövekedésnél is meredekebben emelkedik: a Föld lakossága 1900 és 2014 között 336 százalékkal nőtt, a globális édesvízszükséglet pedig 671 milliárd köbméterről 4 ezer milliárd köbméterre nőtt, ami közel 600 százalékos növekedést jelent!

1
Víztartályok a ciprusi háztetőkön. Ciprus már hosszú ideje vízhiánnyal küzd, a vizet a legaszályosabb időkben hajókkal hozzák Görögországból

Az éghajlatváltozás is folyamatosan és jelentősen alakítja át a víz körforgását, ugyanis a magasabb hőmérséklet növeli a párolgást, ami a Föld egyes területein súlyosabb aszályokat jelent, míg másutt több, hirtelen lezúduló csapadékra és áradásra és - az átlaghőmérséklet emelkedésével - egyre kevesebb hóra számíthatunk.

Mindenáron meg kell megelőznünk a vízválságot, mert amellett, hogy az édesvíz eloszlása földrajzilag egyenetlen, a bővülő népesség, a növekvő élelmiszer- és energiaigény csak fokozni fogja a vízhiányt és az évszázad közepére az emberiség több, mint a fele kerülhet sokkal nehezebb helyzetbe.

1
Visszatérő aszályokkal sújtott, lassan kiszáradó Odera folyó menti terület a németországi Fürstenberg-alföldön
Milyen okai lehetnek a belső szárazföldi területek aszályossá válásának és kiszáradásának?

Ilyen feltétel többek között a Csendes-óceán medencéjében a hűsítő hatású, hideg tengeráramlatokkal járó La Niña-jelenség elhúzódása, amelynek következményeként a hűvösebb óceán kevesebb vizet párologtat a trópusokba.

Másik, még komolyabb feltétel, hogy a szárazföldi területekre telítetlen vízgőz érkezik, amit súlyosbít, hogy a vízgőz igen erős üvegházhatással bír és tovább gerjeszti a felmelegedést.

A vízgőznek telítetté kell válnia a felhő- és csapadékképződéshez, ez azonban hosszú időre elhúzódhat, mert a magasabb hőmérséklet esetén több vízgőz kell a telítettséghez.

További feltétel, ha a ciklonok északra húzódnak és erőteljes anticiklonok alakítják az időjárást, amelyekre viszont jellemző a felhőoszlatás, ami nyáron hőséggel egészül ki.

Az is gond, ha talajban kevés a nedvesség (például egy elhúzódó szárazság miatt) és a növényeken keresztül nem kerül vissza elegendő nedvesség a légkörbe.

Az erdők, mocsarak és a folyók nedves árterei aktívan hozzájárulnak folyamatos párologtatásukkal a nedvesebb helyi éghajlathoz.

Ha ezeken a területeken a növényzetet kivágjuk, a vizeket lecsapoljuk, elvezetjük, méretüket lecsökkentjük, helyüket pedig vízre szomjazó mezőgazdasági területekhez használjuk fel, elősegítjük a helyi éghajlat szárazabbá válását (ennek ellensúlyozására alakult ki az agrárerdészet, ahol összhangba hozzák a mezőgazdaságot és a természetet).

A fenti, szárazságot előidéző feltételek mellett már eleve vannak olyan területek, amelyek geológiailag hajlamosabbak a száraz időjárásra, azonban minden feltételt erősít - tehát negatívan befolyásol - a klímaváltozás.

A klímaváltozás fokozza a felmelegedést és a jégsapkák, gleccserek elolvadását, amelyek édesvize a tengerekbe jutva kedvezőtlenül befolyásolja (lassítja) tengeri áramlatokat is, amelyek szintén hatással vannak a klímára.

A klímaváltozás a felmelegedés mellett hátrányosan hat a vízkörforgásra is. Segíts! Csökkentsd üvegházhatású gázkibocsátásod!
1
Eltűnt vizes élőhely: súlyos aszályban kiszáradt patakmeder

Amazónia egyenlítői esőerdői újra és újra visszatérő módon szenvednek az aszálytól, illetve az egyre gyakoribb időjárási szélsőségek a Föld leggazdagabb biodiverzitással rendelkező folyóját, az Amazonast sem kerülik el, mert az elnyúló száraz időszakot aránytalanul nagy esőzés követheti. 2023 végére az Amazonas vízszintje olyan alacsonyra süllyedt, amelyre már több, mint egy évszázada nem volt példa.

Az év nagyobb részében a Föld legnedvesebb, csapadékban leggazdagabb vidékei közé tartozó Amazonas-medence vízgyűjtő területe a teljes dél-amerikai kontinens közel felét teszi ki - életbevágóan fontos, hogy a szállított csapadék az dél-amerikai kontinens alsóbb szakaszaira is eljusson.

A hirtelen, nagy mennyiségben leeső csapadék és az azt követő aszályos időszakok egyaránt komoly gondokat okoznak az egyedülálló ökoszisztémában és az emberi környezetekben is.

Az amazóniai aszály azért súlyos klímakockázat, mert a növények elnyelik és testükbe beépítik az üvegházhatású szén-dioxid gázt, ezáltal hozzájárulnak a Föld felmelegedésének mérsékléséhez.

Az erdőirtások és erdőtüzek az Amazonas vidékén több, mint 8000 őshonos növényfajt és 2300 állatfajt fenyegetnek a kihalás magas kockázatával.

Emellett Amazónia kiemelt szerepet játszik a globális éghajlat alakulásában és párologtatása révén az esők kialakulását is elősegíti.

Az esőerdő létfontosságú védőbástya az éghajlatváltozás ellen az általa elnyelt és a benne tárolt szén-dioxid miatt, ezért ahhoz, hogy az éghajlatváltozás és a biodiverzitás csökkenésének globális válságát képesek legyünk a megoldás irányába terelni, központi szerepet játszik az Amazonas vidékének sorsa.

Amazónia mellett a közép-afrikai és az indonéz esőerdők sorsa is ide tartozik, mert a gyakori szárazságok (és az erdőirtások, erdőtüzek) nagy veszélybe sodorták a kontinensek egyenlítői esőerdeinek természetes szén-dioxid-elnyelő képességét.

1
Elkésett a nagy sokára érkező eső

Világszerte riasztó mértékben csökken a vizes területek kiterjedése.

1970 és 2015 között ezeknek a fajokban különösen gazdag területeknek 35 százaléka tűnt el a vízközeli városépítkezések, a környezetszennyezés és a klímaváltozás negatív hatásai miatt.

A vizes területek növény- és állatvilágának 25 százalékát kihalás fenyegeti.
1
Azonnali segítséget igénylő, szenvedő vizes élőhelyek - a gondok nagyságának felmérése a helyreállítási erőfeszítések mellett a kiváltó okokat is meg kell vizsgálnunk

Egyes klímamodellek szerint a jövőben súlyosbodni fognak az aszályok és ezáltal gyakoribbakká válnak az erdő- és bozóttüzek.

Ez szintén nagyon komoly problémakör, mert az elégett erdők után annyi szén-dioxid kerül vissza a légkörbe, mint amennyit az erdők megkötöttek!

1
A hosszan tartó szárazság tüzeket okozhat a természetben

A nagy hőségnek, illetve a vékonyodó ózonréteg miatt (bár remélhetőleg ezt sikerül stabilizálni) az egyre erősebb UV (ultraviola) sugárzással érkező napsugárzásnak igen komoly egészségkárosító hatásai vannak.

Általánosan elfogadott, megszívlelendő tanács, hogy nyáron ne menj a napra 10 és 16 óra között.

A jövőben, ha a földi éghajlatot nem tudjuk stabilizálni, sőt rontunk rajta, hogyan fog módosulni a jótanács?

Ne menj a napra 8 és 18 óra között? Ne menj a napra egész nap?

Ezt mindenáron el kellene kerülnünk.
1
A 80-as évek óta közel duplájára, 14-ről 26-ra nőtt az 50 Celsius-fokos meleget elérő napok száma. Ilyen forró napok leggyakrabban a Közel-Keleten és az Arab-öböl vidékén fordulnak elő, de 2021-ben Olaszországban 48.8 fokkal, Kanadában pedig 49.6 fokkal dőlt meg a melegrekord. A tudósok figyelmeztetnek, hogy máshol is eljöhet az 50 fokos napok ideje: "A növekedés teljes egészében a fosszilis üzemanyagok égetésének tulajdonítható" mondta Friederike Otto, az Oxfordi Egyetem környezetváltozási intézetének társigazgatója [3][4]
1
A nap lehet a legjobb barátunk, de lehet a legnagyobb ellenségünk is

Helyreállítás


A helyreállítás legfontosabb összetevője a víz.

A súlyos aszályok minden esetben vízhiányt is okoznak.

1
A tiszta víz megfizethetetlen természeti kincsünk

Szinte minden szolgáltatásunk és mindennapos tevékenységünk alapja a víz.

Vízzel kapcsolatos tevékenységeink azonban jelenleg nem fenntartható módon zajlanak, ugyanis a vízhiányok rövid távú megoldására egyre több vizet emelünk ki a felszíni (folyók, tavak) és a talajvíz készletekből, amivel hátrányosan befolyásoljuk annak megmaradt mennyiségét és minőségét, illetve veszélybe sodorjuk az ettől függő életközösségeket is.

Óriási vízfelhasználást igénylő élvezeti cikk / élelmiszer igényünket is át kellene gondolnunk: 1 kilogramm termékhez (termesztéstől/tenyésztéstől kezdve a késztermék előállításáig) kávé esetében 22 ezer liter, csokoládénál 17 ezer liter, marhahúsnál 15 ezer liter, sertéshúsnál 6 ezer liter, csirkehúsnál 4300 liter, rizsnél 5 ezer liter víz szükséges.

Egy csésze kávé (termelése-feldolgozása-szállítása) 1 tele fürdőkád (140 liter) vizet igényel, 1 kilogramm marhahús pedig 107 kádnyi vizet...

Ezzel szemben 1 kilogrammra számítva uborkához, vagy almához elegendő 350 liter, paradicsomhoz 200 liter, burgonyához 280 liter, de még a búzához is elég 1700 liter víz.

Tehát ha az egyes késztermékek vízlábnyomát vesszük alapul, 1 kilogramm hús előállításához átlagosan tízszer annyi vizet használunk fel (és szennyezünk el), mint amennyi 1 kilogramm haszonnövény termesztéséhez szükséges.

1
A kedvező vízigényű haszonnövény termesztés és a ráirányuló kiemelt figyelem segíthet fenntarthatóbbá tenni az ivóvíz gazdálkodást és enyhíthet az élelmiszerválságon is

Általánosságban elmondható, hogy az állati eredetű termékek (hús, sajt, tej, tojás) és a haszonállatok húsán alapuló étrend teljes környezeti lábnyoma (víz- és termőföld igény, mezőgazdasági tevékenységekkel járó szennyezések) húsfajtától függően 2-5-ször nagyobb, mint a növényi alapú termékeké, illetve a hússzegény táplálkozásé.

Ennek ellenére a globális húsfogyasztás továbbra is töretlenül növekszik - az elmúlt 20 évben megduplázódott - amiben nagy szerepe van a túlnépesedésnek és a húsközpontú gasztronómiai hagyományoknak is.

Tartsd szem előtt:

A kevesebb húsfogyasztás kevesebb vízfogyasztást és kevesebb környezeti károkozást jelent.
Ha nem tudsz, nem kell lemondanod a húsról, de egyél kevesebbet és minőségit, illetve vezess be minden héten húsmentes napokat.
Húst a helyi piacokról, kistermelőktől vásárolj, keresd a legelőkön, szabadon tartott állatok húsát - az emberségesebb tartás mellett ezeknek az állatoknak kisebb a víz (és környezeti) lábnyoma és nagyobb a tápértéke.
Zöldség és gyümölcs vásárlásakor is hasonlóan járj el: frissen leszedett, megérett idényterményt válassz a közelben megtermeltből - ezzel nem csak jobb minőséget kapsz, de hatékonyan csökkented a szállítás környezeti terhét is.
1
Zöldség és gyümölcs vásárlásakor válaszd a helyi piacok szezonális kínálatát

Összes édesvízfogyasztásunk 70 százalékát a mezőgazdaság fogyasztja el, a maradékon osztozik az ipari és lakossági közvetlen vízfelhasználás [9].

A vízigény-probléma fő kérdése tehát elsősorban nem a közvetlen lakossági vízellátásban van, hanem az annak többszörösét igénylő, mezőgazdaságra támaszkodó táplálkozás biztonságban.
Mit jelent ez a fejlett országok lakossága tekintetében?

Élelmiszer-szükségletünk kielégítéséhez közvetve fejenként és naponta átlagban 3000 liter vizet fogyasztunk - ha a Föld összes embere így fogyasztaná a vizet, 3.5 Föld édesvizére lenne szükség.

Hogyan tudod csökkenteni vízlábnyomodat?
Nézz utána, hogy az általad vásárolt termékeknek milyen vízigénye van az alapanyagok termesztésétől/tenyésztésétől kezdve a készítésén át egészen addig, amíg eljut hozzád - és azokat válaszd, amelyek takarékosak a megfizethetetlenül értékes édesvízzel.

A Föld szárazföldi édesvízkészlete állandó: hozzávetőlegesen 200 ezer km3 (köbkilométer) - ez a felszín feletti és a felszín alatti vizekből, illetve a talajnedvességből tevődik össze [10][23]. Az édesvízkészlethez nem adható hozzá az édesvíz szempontjából nem elérhető sarki jég és a gleccserek fagyott vizei (összesen 30 millió km3), illetve a légköri vizek (13 ezer km3).

A vízkörforgás felől megközelítve: a Föld teljes édesvízkészletének a teljes felszín által elpárolgtatott és csapadék formájában oda vissza is hulló vízmennyiséget tekintjük, amelynek éves mennyisége nagyjából 500 ezer km3.

A teljes párolgási veszteség világrengerre jutó részét és az odahulló csapadék arányát figyelembe véve a csapadéknak kb. 8 százaléka (40 ezer km3) az, amelyik elsősorban felszíni vízfolyásokon keresztül éri el a világtengert - ez a mennyiség az emberiség (és a szárazföldi élővilág!) szabadon felhasználható, megújuló vízkészlete.

Jó tudni, hogy az emberiség a rendelkezésre álló vízkészletnek már 2000-ben elhasználta az egynyolcadát, azaz 5 ezer köbkilométert (vagyis 5000 milliárd tonnát) és a vízfogyasztás azóta is egyre nő [11].

Az is érdekes, hogy ha a földön elérhető vízkészletről beszélünk, akkor azt önző módon az emberiség saját vízkészletével azonosítjuk.

A természeti rendszereknek, az élőlények közösségeinek is szükségük van vízre - ha a természettől a létfenntartásához szükséges vízmennyiségnél többet veszünk el, legyengülése az emberiséget is közvetlen veszélybe sodorja.

A jövőnket egyértelműen meghatározza, hogy miként bánunk az édesvízzel - mennyire tudunk takarékoskodni vele és mennyire tudjuk tisztán tartani.
Úgy gondolod, hogy nem tudod tisztán tartani a háztartásodban felhasználásra kerülő ivóvizet?

Akkor már Te is érzed az ivóvízkezelés rendszerének gyenge pontjait.

A háztartásban a mosogatás, a mosás, a takarítás, a fürdés, a mosakodás (pl. kozmetikumok lemosása), vagy a toalett használata egyenként is nagy mértékben szennyezi el az ivóvizet.

Mit tehetsz?
Minden ivóvizet beszennyező vízfelhasználási területen csökkentsd a vízigényedet, illetve használj környezetbarát vegyszereket és kozmetikumokat!

A közösségi ivóvíz szolgáltatók gyakran egyszerű (és a tapasztalatok alapján helytálló) képlettel számolnak, ha ivóvíz felhasználástól van szó: a képződött szennyvíz mennyisége egyenlő a felhasznált ivóvíz mennyiségével. Ezért (is) kell jobban takarékoskodnunk az ivóvízzel. A szennyvízcsatornákba jutó tiszta, vagy majdnem tiszta víz is igen szennyezetté válik, mert összekeveredik az ott lévő szennyvízzel.

1
Ha víztornyot látsz, jusson eszedbe, milyen értékes a tiszta ivóvíz! A víztornyok a vízvezeték-hálózatok földfelszín fölött is jól látható, gyakran dekoratív elemei, amelyek az ivóvizet több 10 méter magasban tartják, ezáltal a gravitáció révén biztosítják a megfelelő hidrosztatikai nyomást a hálózatok működéséhez. (30 méteres magasságnál a nyomás eléri a 300 kilopascalt, ami már elegendő a szokásos háztartási és más hálózati igényekhez.) A vízvezeték-hálózat akár áramtermelésre is alkalmas lehet: a nagy földrajzi magasságkülönbségekkel rendelkező helyeken, különböző magasságokban elhelyezett vízelosztó hálózati elemek, (pl. víztározó medencék) rendszerébe turbinákat építve a magaslati tározókból leengedett víz elektromos energiát is előállíthat. Több száz kilowattot, esetleg nagyobb rendszernél megawattot elérő teljesítmény - mindez megújuló módon, ami a hálózaton belül bármire felhasználható

A Föld felszínének 71 százalékát víz borítja, de ennek 97 százaléka sós víz, amely közvetlenül mezőgazdasági, ipari és emberi fogyasztásra egyaránt alkalmatlan, illetve a maradék 3 százalék édesvízmennyiségnek 80 százaléka is nehezen, vagy egyáltalán nem hozzáférhető.

Hiába van tehát sok víz a Földön, a szakemberek és tudósok egyértelmű véleménye, hogy a könnyen elérhető, fogyasztásra alkalmas vízmennyiség nem lesz elegendő, hogy a Föld népességét hosszú távon eltartsa a jelenlegi vízfogyasztási körülményeket figyelembe véve [9].

Amellett, hogy a hasznosítható vízkészletet a globális népességnövekedés is csökkenti, komoly gond a vízszennyezés is: az ipari vegyszerek és a mezőgazdasági műtrágyákból származó nitrátok talajvízbe kerülve a folyókba is bekerülnek, ezzel pedig egészségügyi és környezeti problémákat okoznak.

A talajvíz külön figyelmet igényel, mert a felszín alatti vizek rendkívül fontos szerepet játszanak az ivóvízellátásban: globálisan az ivóvíz 50 százalékát, Európában pedig 75 százalékát fedezik föld alatti készletekből [22].

Ennek többek között van egy rendkívül komoly indoka:

A felszíni vizek, a tavak és folyók ma már olyan szennyezettek, hogy csak nagyon komoly tisztítás után lehetne belőlük jó minőségű ivóvizet kinyerni.

A talajvízre való túlzott támaszkodás azonban annak elapadását eredményezheti és fenntarthatósági problémákhoz vezet, amely (mivel határokon, országokon átnyúló víztestekről van szó) megnövelheti a konfliktushelyzetek kialakulását is.

A föld alatti - láthatatlan - vízkészletek tehát stratégiai jelentőségűek, ami megnöveli a nemzetközi együttműködések fontosságát a vízgazdálkodásban, illetve olyan szakértőkre van szükség a döntéseknél, akik ismerik a föld alatt lejátszódó folyamatokat.

Sokkal jobban kell vigyáznunk a talajvízre és a felszíni természetes vizek tisztaságára, azonban nagyon komoly hiányosságaink vannak:

Az ENSZ vizsgálatai szerint a fejlődő országokban a szennyvíz több, mint 90 százaléka kezeletlen marad, másutt ez az arány 80 százalék körüli.

De nemcsak a szennyezett víz, a vízhiány is igen komoly probléma. A vízhiány nem egyformán jelentkezik a világ egyes részein: az egyenlőtlen területi és éghajlati viszonyokat súlyosbítja a klímaváltozás, illetve befolyásolja a régiók népességének száma és a vízfelhasználás intenzitása.

Forgatókönyvtől függően 2025-re akár a globális lakosság 40-50 százaléka is élhet vízhiányos területen (alapvetően a fejlődő világban), illetve és ehhez még hozzáadódnak a biztonságos víz hiánya és szennyezett vizek okozta szanitációs (higiéniai) gondok is, amelyek több emberéletet követelnek, mint a háborúk.

Ráadásul az emberiség 40 százaléka él több országhoz tartozó osztott vízgyűjtőkön, amelyek komoly, nemzetek közötti konfliktusok forrásai lehetnek.

Az ENSZ szakértőinek előrejelzése szerint az évszázad végére az ivóvíz drágább lehet az aranynál.

Elképesztően rövid idő alatt értük el - a termőföldek és az ásványkincsek mellett - a víz tekintetében is a határokat - határozottan bolygó szintű beavatkozásokról beszélhetünk.

Baranyai Gábor, a 2016-os Budapesti Víz Világnapja Előkészítő Bizottságának elnöke mondta egy interjún [9]:

"A probléma tehát nem országhatárokhoz kötött. Nagy, nemzetközi összefogásra van szükség, hogy 50 év múlva ne a vízért való háborúkról szóljon unokáink élete, hanem egy élhető világ biztosításáról."

A víz kérdése a 21. századra egyenesen élet-halál kérdéssé vált.

Országoknak, városoknak, cégeknek, közösségeknek, illetve minden egyes embernek egyaránt meg kell értenie, hogy milyen szerepet tölt be a víz a földi életben, hogy milyen sokféle értékkel rendelkezik, hogyan kell vele bánnunk és hogyan kell megbecsülnünk.

Fogd vissza a vízfogyasztásod és növeld vízfelhasználásod hatékonyságát!
1
Vízfelhasználásunk közben legyünk tekintettel a természet vízigényére is!
1
Erős kontraszt: a mezőgazdaság fejlett öntözőrendszerrel (már ha kap erre elegendő támogatást) képes a terményeket életben tartani és zölddé varázsolni, de a hosszan tartó aszályban a háttérben látható természeti környezet lassan elsárgul...
1
Kiszáradó tavak és víztározók - az aszályon kívül mi lehet még a súlyos vízhiányok mögött? A vízrendszerre épülő ipari létesítmények vízfogyasztása, nagy vízigényű ültetvények mezőgazdasági vízkiemelései, háztartásokban végzett túlzott mértékű - hálózatból, vagy kutakból (ebben az esetben a talajvizet is érinti) történő locsolás, medencék szezononkénti többszöri újratöltése és más intenzív háztartási vízfelhasználás (pl. telekádas fürdés gyors zuhanyozás helyett). Tehát nem lehet mindent a klímaváltozásra fogni...
1
Ahol az aranynál is többet ér a víz - folyamatos vízhiánnyal küzdő afrikai település
1
Soha ne felejtsük el, hogy az állat- és növényvilágnak is kincset ér a víz...
1
1
1
1
1
1
Amikor esik az eső, ne légy szomorú - gondolj arra, hogy a természetnek milyen nagy szüksége van a vízre!
Csökkentsd a kutakból és a vízhálózatból kivett vized mennyiségét!
Másokat is figyelmeztess vízfelhasználásuk csökkentésére, hívd fel figyelmüket a helyes vízkezeléssel kapcsolatos oktatási, tanácsadói programokra és intézkedésekre!
1
Az egyre több helyen előforduló aszály óriási probléma
1
Csepegtető öntözéssel, fólia alatt termesztett eper. A csepegtető öntözés során a méretre vágható, speciális lyukacsos csövet (vagy szalagot) lefektetjük a földre, vagy a síkfólia, mulcs alá, a növények gyökereihez a lehető legközelebb. A víz cseppenként jut el a gyökérzónába, így az egyik leghatékonyabb öntözési módszernek számít napjainkban. A kisebb párolási veszteségnek köszönhetően akár 30-50 százalékos vízmegtakarítás is elérhető, illetve költségtakarékos megoldás, mert a tartós alkatrészek miatt hosszú távra tervezhető. Egyes rendszerek különböző tápoldatok arányos adagolását is lehetővé teszik.
1
Üvegházak, fóliasátrak segítségével meg tudod védeni növényeidet a hidegtől, az égető naptól, a nagy hőingadozástól és a kártevőktől, illetve a fólia vízvisszatartásával a levegő párásabb lesz, a befedett területen a felhasznált víz jobban hasznosítható. Ezekkel a kedvező feltételekkel ki tudod tolni a növények "tenyészidejét", azaz hosszabb ideig lesznek termőképesek
1
Ne hagyd fedetlenül a földet! A felásott földből igen gyorsan elpárolog a víz. Ezért takard le a földet mulccsal – ez lehet példásul levágott és szárított fű (szalma), kertgondozás során fákról levágott és ledarált ágdarabok, vagy faipari hulladékból származó faforgács. A nagyobb, keményebb darabok sokkal lassabban bomlanak le, így hosszabb ideig adnak talajtakarást. A talajtakarásra ideális példa az erdő: aljnövényzettel, mohával, avarral védi talaját a kiszáradástól.
Segíts a szomjas állatoknak!
Hozz létre a kertedben vízforrást - ez lehet egy kis tó, vagy egy madáritató - lényeg, hogy mindig legyen benne ivóvíz az állatok számára!
Miért éri meg a természetnek és Neked is, ha kerti tavat hozol létre?
- Otthona a különböző, vizes élőhelyeket kedvelő növényeknek és állatoknak, amellyel segít megőrizni, megerősíteni a biodiverzitást;
- szén-dioxidot köt meg, amivel csökkenti a melegedést kiváltó üvegházhatást;
- egy járólapos, vagy füves udvarral szemben egy tónak pozitív hatása van a kerted klímájára;
- meleg nyári napokon párolgása hűti kerted, házad környezetét;
- víztározóként funkcionálva kritikus helyzetben segíthet a tűzoltásban;
- kertedben kevesebbet kell kaszálni, füvet nyírni;
- természetes víz közelségére vágyva anyagilag sokkal olcsóbb (és helyben van), mint vásárolni egy kisebb-nagyobb tavat, vagy egy vízparti ingatlant;
- egy gyönyörű kerti tó elsőrendű dekorációja a kertednek;
- növeli az ingatlanod értékét, tehát jó befektetésnek tekinthető [14].

Figyelj egy fontos dologra kerti tavad helyének megválasztásakor: a lehető legtávolabb legyen az utcától (lehetőség szerint legalább 20 méterre). Ez nemcsak az utcáról beszálló por miatt fontos: szúnyogirtáskor az utcán végighaladó permetező jármű által levegőbe kerülő különböző vegyszerek (ha nem környezetbarátak) fokozottan veszélyesek a vízi élővilágra. Ezért kerti tavad helyének megtervezése előtt érdeklődd meg, hogy az alkalmazásra kerülő szúnyogirtó vegyszerek mennyire veszélyesek a vízi élőlényekre.

1
A nagy hőségben minden állatnak létszükséglete a friss ivóvíz - biztosítsd az ivási, fürdési, felfrissülési lehetőséget a környezetedben élő állatok (kisemlősök, kétéltűek, hüllők, madarak, rovarok, bogarak) számára! Egy kis kerti tó nemcsak ékessége a kertnek, de hűti is környezetét a nyári nagy melegben

A klímaváltozás egyik negatív következményeként annak ellenére, hogy a lehulló csapadékmennyiségben általában nincs látványos változás, az időjárási trendek az extrém események felé haladnak, vagyis nagyon száraz periódusok után nagyon csapadékosakra lehet számítani, ami esetenként hirtelen lezúduló esővel jár együtt [22].

Ez felboríthatja a felszín alatti vizek utánpótlását, mert kevesebb csapadék tud beszivárogni a talajba, mint a lassabb, mérsékeltebb eső esetében, így a víz nagyobb része elfolyik és a csapadék a felszíni vízszinteket csak átmenetileg emeli meg.

Ez a tény nagyban megnöveli a felszín alatti vizek mesterséges utánpótlási lehetőségeinek vizsgálatát és kreatív megoldásokat kényszerít ki az elfolyó, vagy elpárolgó víz visszafogására: legyen szó például a tetőre hulló csapadék összegyűjtéséről és nyelőkúttal a felszín alá szivárogtatásáról, vagy az áradó folyókból származó víz felszín alá vezetéséről szivárogtató medencékkel ellátott kavicságyon keresztül.

Ezek a megoldások kisebb településeken és általában vidéken működhetnek, de a városok esetében - felépítésük és sajátosságaik miatt - más, esetenként egészen egyedi megoldásokkal lehetséges jobban visszatartani és hasznosítani az esővizet, amelyre a városok bezödítéséhez is nagy szükség van.

Az esővíz fontosságát nem lehet elégszer hangsúlyozni - nemcsak a mezőgazdaságnak, a településeknek is szükségük van rá, illetve kezelniük kell azt, mert a klíma változásával védekezniük kell a szárazabb éghajlat és a villámárvizek ellen is.

Elengedhetetlen, hogy a helyi (és a globális) klíma javítása érdekében a városok zöldülni kezdjenek - tehát ahol csak lehetséges, növényekkel borított zöld területeket kell kialakítani bennük.

Ehhez azonban alapvetően az is szükséges, hogy ne ivóvízzel locsolják a növényeket, mert a meghatározott helyeken történő öntözés megsüllyesztheti a városrész alatti talajt és a vízben lévő ásványi anyagok miatt el is szikesíti azt, illetve az ivóvíz drága és a lakosságnak is nagy szüksége van rá.

Ezért megoldásokra van szükség, hogy az esőt fel lehessen fogni és a városban lehessen tartani. Ez korántsem nem egyszerű feladat, mert az eső többnyire rendszertelenül érkezik, ráadásul egyre gyakrabban rövid idő alatt nagy mennyiségben, amit a növények képtelenek azonnal felvenni, a sok burkolat miatt nem tud elszivárogni és a csatornahálózat sem tudja elvezetni - ezért villámárvizet okoz.

1
A városi villámárvíz több nagy gonddal is jár: a város az esőt nem tudja megtartani, sőt a heves esőzés a talajerózió mellett még komoly infrastrukturális károkat is okoz, illetve a szennyvízhálózat telítődve az esővízzel túlcsordul, elönti a várost a fertőző vízzel, ami ezután tisztítatlanul jut be a legközelebbi városkörnyéki természetes vízbe - folyóba, vagy tóba - komoly vízszennyezést okozva ezzel a természetben

A villámárvizet okozó esővíz tehát teljes mértékben el van pazarolva, ráadásul a városi szennyvízzel keveredve tönkre is megy. Ezután néhány forró, vagy szeles nap után a talaj megint kiszárad, hiszen a víz csak elfolyt a felszínén, nem jutott bele a mélyebb rétegeibe. Az eredmény, hogy megint az ivóvízzel kell öntözni.

Ez főként olyan városokra jellemző, ahol a csatornarendszer nem külön, hanem együtt kezeli a szennyvizet és az esővizet - ebben az esetben az értékes esővizet csak elvezetik, vagy ha mégis felhasználják, akkor tisztításra szorul, ami többletköltséget jelent.

Hogyan lehet megakadályozni a települések kiszáradását?

Úgy, hogy a városokat vízérzékenyebbé teszik és vízgyűjtő területekkel látják el (már vannak ilyen városok, ezek a szivacsvárosok). Legfőbb jellemzőjük, hogy a begyűjtött esővizet valamilyen formában felfogják, tárolják és lehető leghatékonyabb módon újrahasznosítják.

Milyen megoldások születtek [21]?

A vízvisszatartás egyik példája többek között a rotterdami "Watersquare", ami egy süllyesztett, multifunkcionális tér - ez az év nagy részében köztérként, nagy esők idején pedig víztározóként funkciónál. Mivel a tér a felszínen van, illetve mert a lakosok is véleményezhették a terveket, jobban azonosulni tudtak a jelentőségével.

Magyarországon a zalakarosi "terepplasztika" hasonlóan ötletes megoldás, ennél a földtömegegyensúlyt megtartva (kivitelezéskor nem szállítottak el földet) mélyedésekkel és dombokkal összegyűjtik és elszikkasztják a csapadékvizet. A talajba beszivárgó értékes felszíni víz szennyeződésmentességét a nehézfémek kiszűrésére is alkalmas szűrőtöltetes folyókával oldották meg.

Japánban Fukuoka városban a Tenjin Central Park helyére közigazgatási épületkomplexumot akartak építeni, amely ellen tüntettek az emberek, mert felszámolta volna a parkot. Ezért pályázatot írtak ki - a győztes tervet Emilio Ambasz nemzetközileg is elismert argentin építész készítette. Épületterve teraszos megoldással az eredeti park teljes két hektáros területét megőrizte. Az elkészített zöldtetős épület segíti a vízvisszatartást, teraszai a növényzet által kialakult gazdag ökoszisztéma fenntartásához elégséges esővizet fognak fel. Madarak, rovarok látogatják és más állatok vették birtokba a területet, amelyek további növénymagokat hordtak be és segítették a beporzást, így a kezdetben ültetett flóra azóta még fajgazdagabb lett.

A sztárépítész szerint minden épület behatolás a természetbe, ezért olyan építészeti megoldásokra kell törekednünk, amelyek az épületek és a természet összeegyeztetését és összebékélését testesítik meg. Hisz abban, hogy az építészeti alkotások nem lehetnek öncélúak:

"Az építész legnagyobb hozzájárulása társadalmunkhoz az, hogy demonstrálja, hogy egy másik jövő is lehetséges." (Emilio Ambasz)
Más tervek és kivitelezések is vannak az élhetőbb, zöldebb városokért, nézz utána a "szivacsváros" kifejezésnek!
1
A városoknak is alkalmazkodniuk kell az egyre gyakoribb és szélsőségesebb hőhullámokhoz. Bécs hűsölőparkokkal, szökőkutakkal, párakapukkal, ivókutakkal, vizes játékokkal és sok-sok zölddel - árnyékot nyújtó bokrokkal és fákkal - igyekszik elősegíteni az elviselhetőbb, kellemesebb klímát
1
Kiterjedt zöldterületek a hollandiai Rotterdamban. Számos előnye van a városi zöldítésnek: a hőszigetek csökkentésével javítja a városi klímát és elviselhetőbbé teszi a hőhullámos időszakokat, az élőhelyek biztosításával megerősíti a faji sokféleséget, a csapadék visszatartásával csökkenti a csatornahálózat terhelését, a levélzet párologtatásával párásítja és hűti a környezetet, továbbá csillapítja a városi forgalom zaját és rezgéseit, hatékonyan árnyékol, illetve oxigéntermelő, por- és légnemű károsanyag-megkötésével javítja a levegő minőségét. A városi zöldterületek nagyban elősegítik a városi életminőség javítását, zaj- és szennyezésszűrésükkel meghosszabbítják az épületek életciklusát, illetve elősegítik a biodiverzitás fenntartását.

A megújuló energiák rendkívül fontosak jövőnk szempontjából, mert amellett, hogy csökkentik a fosszilis energiáktól való függésünket, sokat segíthetnek a sivatagok, vagy a sivatagossá vált területek bezöldítésében és mezőgazdasági termelésbe bevonásában is.

Ezek a kopár, kietlen területek kiválóan alkalmasak a nap- vagy a szélenergia befogására és ez a helyben megtermelt olcsó energia többek között felhasználható arra is, hogy vízszűrő technológiákkal a tengerből ivóvizet állítson elő.

Az egyébként drága technológia így már nem is kerül olyan sokba és azok a területek, ahol egyébként szinte soha nem esik eső, öntözhetővé válnak.

1
A sivatagok anélkül alkalmasak a megújuló energia termelésére, hogy értékes földeket használnánk fel erre a célra
1
A fordított ozmózis tengervízből ivóvizet létrehozó vízlepárló technológiája helyben előállított megújuló árammal kombinálva elősegítheti a sivatagok, vagy sivataggá vált területek bezöldítését
1
A Föld elmaradottabb térségeiben sok embernek nélkülöznie kell az ivóvizet - az UNICEF és az WHO (Egészségügyi Világszervezet) szerint [6] világszerte az emberek egyharmada nem fér hozzá biztonságos ivóvízhez. Ezen segíthet a GivePower [7], amely napenergia segítségével az óceán sós vizét ivóvízzé képes alakítani. 2019-ben egy tengerparti kenyai kisvárosban (Kiunga) telepítettek egy ilyen, két szivattyúval működő sómentesítő készüléket, amely napi 75 ezer liter friss ivóvizet - 25 ezer ember napi vízszükségletét - biztosítja. A helyben elérhető tiszta ivóvíz megváltoztatta az emberek életét - kevesebbet kell utazniuk vízért, ellenállóbbá teszi őket a különféle betegségek és járványok kialakulásával szemben és illetve a betegségek leküzdésében is segít. A GivePower alapítvány már más helyen is tervez/épített már ki sómentesített ivóvíz ellátó rendszert, illetve napelemes energiatermelő rendszert

Vízszűrő technológia tehát már van, de emberek milliárdjainak ivóvízproblémáját nem lehetséges vele megoldani, ahogyan a szomjazó természeti rendszerekhez sem lehetne mindenhova eljuttatni.

Ezeken a globális problémákon csak két dolog enyhíthet:

Ne pazaroljuk el az ivóvizet és tegyünk meg mindent, hogy elkerüljük a beszennyezését!

Megelőzés


A háztartásban lényegében kétféle szennyvíz van, amelyet a szennyezés jellege határoz meg: feketevíz és szürkevíz [19][20].

A feketevíz a WC öblítésekor keletkező erősen beszennyezett víz, amely baktériummal telített, így nem használható fel újra - rábízzuk tisztításának kényes feladatát a szennyvízszolgáltatóra.

Gyakran feketevíz a mosogatásból származó szennyvíz is, mert az ételmaradékok miatt lehetnek benne szerves anyagok, baktériumok.

A kézmosásból, fürdésből, ruhamosásból származó, enyhén beszennyezett víz a szürkevíz (vagyis a háztartásban egyszer már felhasznált ivóvíz), ami ugyan tartalmazhat szappanmaradékot, zsiradékot, olajat, vagy festékmaradványokat, de megfelelő tárolás és kezelés mellett a háztartásban újrahasznosítható, de nem iható.

A begyűjtött esővíz is szürkevíz, mert a levegőből és az ereszcsatornából szennyezéseket szed össze, de ennek mértéke jóval kisebb, mint a háztartási szürkevízé, így tisztítás nélkül is felhasználható.

A háztartási szürkevíz tehát újrahasznosítható (például öntözésre), de ehhez meg kell vizsgálni az összetételét - milyen és mekkora mértékben tartalmaz szennyező összetevőket.

A szürkevizet akkor szennyezed be legkevésbé, ha tisztálkodáshoz, mosogatáshoz, mosáshoz és takarításhoz csak természetes összetevőkből készülő termékeket használsz fel - illetve ha kozmetikai szereid is csak természetes összetevőket tartalmaznak.

Ha a szürkevizet tárolni akarjuk, akkor azt elkülönítve, szürkevíz tároló rendszerben kell gyűjtenünk, szűrnünk és fertőtlenítenünk.

A szűrés történhet például a természetes szűréshez hasonló gyökérzónás tisztítási eljárással. Tartályba jutás előtt az összegyűjtött eső- és szürkevizet egy laza szerkezetű, növények (nád, sás, gyékény) gyökereivel átszőtt rétegen szivárogtatják át - itt kiszűrődik a szennyeződések nagy része, csökken a szervesanyag-tartalom és a nehézfémek mennyisége.

A nem rendelkezünk szürkevíz tároló rendszerrel, akkor a vizet a lehető leghamarabb (1-2 napon belül) fel kell használnunk, mert a benne lévő baktériumok elszaporodása megnövelheti a fertőzésveszélyt.

A szakemberek szerint a szürkevizet csak szűrést és fertőtlenítést követően lehet újrahasznosítani, és csak meghatározott célokra. Mosószert tartalmazó szürkevízzel nem szabad élelmiszernövényt öntözni, csupán dísznövényeket. Ha a szürkevíz mosószer szennyezettsége biológiailag nem lebomló mosószer, akkor gátolhatja a növények fejlődését.

Roppant összetett, komoly kémiai és biológiai szaktudási igénylő, nagy költségekkel járó feladat a beszennyezett ivóvizet újrafelhasználhatóvá tenni, ezért igyekezzünk elkerülni a beszennyezését!
Törekedj az alternatív vízellátási források - például a kezelt szennyvíz, a háztartási szennyvíz - nagyobb mértékű felhasználására.
Már azzal is sokat teszel, ha az otthonodban figyelsz a vízfogyasztásra.
Ügyelj arra, hogy mindig elzárod a csapot, javítsd meg a folyó vécét, a csöpögő csapot, illetve vegyél rá perlátort (vízhez levegőt keverő gyöngyöztetős szórófejet), gyümölcs és zöldségmosásnál fogd fel a használt vizet, mert ez még tökéletesen alkalmas virágöntözéshez, moss kezet és mosogass egy nagyobb tálban és öntsd le a WC-t ezzel a vízzel, használj a konyhában modern víz és energiatakarékos mosogatógépet, csak tele mosógépet indíts el, fogmosásnál poharat használj folyóvíz helyett, kádas fürdés helyett zuhanyozz rövid ideig, szerelj be a zuhanyzóba víztakarékos zuhanyfejet, a WC tartályt csak indokolt esetben ürítsd ki teljesen.
A konyhában nemcsak sok vizet, hanem rengeteg energiát is megspórolhatsz: főzéshez használj kuktát, melegítéshez, vagy akár főzéshez mikrohullámú sütőt, 1-2 liter víz felforralásához használj gáztűzhely helyett vízforralót, sütéshez csak szükséges esetben melegítsd elő a sütőt (pl. kelt tésztáknál), hűtőd és fagyasztód legalább "A" energiaosztályú legyen, használj energiatakarékos lámpákat, konyhai kisgépeid tartósak és jó minőségűek legyenek.
1
Ízlés kérdése, kinek melyik konyha tetszik, a fontos az, hogy energia- és víztakarékos legyen - illetve ehhez még tulajdonosának takarékos és "zöldebb" hozzáállása is szükséges! Mi jelent ez? Mozdulj el a zero waste konyha irányába, amely jobban spórol a vízzel és az energiával és kevesebb hulladékot termel. Többrekeszes szelektív hulladékgyűjtő, beltéri komposztáló, üveg és/vagy fém tárolóedények, minőségi keményfa és bambusz konyhai munkapult eszközök, energiatakarékos mosogatógép és okos hűtő használat, zárható mosogatótálca, víztakarékos csaptelep, olajmentes (vagy csak minimális olajat igénylő) sütés-főzés, LED-es, vagy energiatakarékos izzókkal történő világítás a munkapulton és az egész konyhában, tartós konyhai elektromos eszközök használata. A konyha a háztartás rendkívül fontos, mindennap használt helyisége, ahol rengeteget tehetünk lábnyomunk csökkentése érdekében

Belepiszkítunk saját - ráadásul igen nagy mennyiségű - ivóvizünkbe - világszinten naponta 141 milliárd liter vizet használunk el WC öblítésre (másfél év alatt lehúzunk annyi vizet, amennyi a világ legnagyobb tavában, a Kaszpi-tengerben van), azonban ennek kiküszöbölésére is vannak már működő ötletek.

Sok ivóvizet spórolhatsz azzal, ha mosdód szennyvízlevezető csövét egy túlfolyóval hozzákötöd a WC tartályhoz és a mosdóból lefolyó vízzel töltöd fel a tartályt.

Egy másik megoldás baktériumokat taszító bevonattal síkosabbá teszi a WC oldalát, ezáltal kevesebb vízzel is lemegy az ürülék.

Igazán különleges, egyedi elképzelés a komposzt WC (vagy száraz WC), ami nem jár víz felhasználásával és szennyvíz képződésével [15][16].

1
A komposzt WC (tervezője a "vízgazdaként" is ismert Dr. Országh József) esetében dolgunkat egy olyan vödörbe végezzük, amelynek aljában száraz növényi részek - fűrészpor, faforgács, széna, vagy fűnyesedék van. Ha végzünk, a mellettük lévő dobozból is szórunk az eredményre egy kis forgácsot. Ha a vödör megtelik, kivihetjük a kerti komposztra. A levegős forgácsnak köszönhetően az ürülék nem fog rothadni, hanem szagtalan biológiai oxidáció zajlik le. Mi az eredmény? Kiváló minőségű komposzt, illetve sok-sok liter értékes ivóvíz megspórolása és kevesebb szennyvízképződés. Számos országban és városban is hallgattak a tervezőre: a komposzt WC-t már Franciaországban, Belgiumban, Svédországban és a dél-afrikai Fokvárosban is használják. A módszernek tehát jól bevált gyakorlata és kiterjedt irodalma [17] van.
Használj hatékony öntözőrendszert növényeidhez, illetve gyűjtsd össze az esővizet a locsoláshoz.
1
Locsolj esővízzel - rengeteg ivóvizet megspórolsz ezzel! Az esővíz ingyen van, nem szikesíti el a talajt, ezért jobb termés várható

Az esővíz összegyűjtése és kútba, vagy víztározóba való elvezetése sok helyen elfogadott és hasznos gyakorlat, főleg olyan területeken, ahol a vízellátás korlátozott, vagy a vízforrások végesek - ezért az esővíz hasznosítása komoly segítség lehet a víztakarékosságban és a fenntartható vízgazdálkodásban.

Azonban van néhány lehetséges veszélyeztető tényező, amelyeket figyelembe kell venni: szennyeződés (a tetőről esővízbe kerülő por, falevelek, madárürülék, madártollak, rovarmaradványok); vízminőség (a tető és az ereszcsatorna anyagától függően esetlegesen vízbe kerülő, rezet, ólmot, vagy cinket tartalmazó lebomló anyagok); bakteriális szennyeződés (az esővíz hosszabb idejű tárolása főleg nagy melegben kedvező lehet a baktériumok és mikroorganizmusok szaporodásának); csapadék mennyisége (a föld alatti víztározó túlcsordulhat, vagy elárasztás következhet be, ha a csapadékmennyiség meghaladja a tárolókapacitást).

1
Az esővíz nagyon értékes. A visszatérő aszályokkal sújtott, egyre jobban elsivatagosodó területek öntözési, ivóvízellátási gondjaira jelenthet megoldást a föld alatti víztározók feltöltése [18]. A módszer a tetőkről és más burkolt felületekről gyűjti össze a csapadékot és juttatja a kutakba, ami aszály idején enyhítheti a vízhiányt. Ez a megoldás akkor eredményes igazán, ha a lehulló eső nem tud lassan beszivárogni a talajba, lefolyik a területről csatornákon keresztül, vagy elpárolog, illetve ha az esővíz az egyetlen helyben gyűjthető és használható vízforrás. A kutakba lejutó esővíz a felszín alatt tehát olyan átmeneti vízszintemelkedést eredményez, amely amellett, hogy aszályos időszakban ismét kinyerhető és felhasználható, segítheti a szomjazó ökoszisztémák regenerációját is
1
A különböző húsfélék, olajok, zsiradékok és cukrok előállítása nagyon vízigényes, ellenben a zöldség- és gyümölcstermesztéshez lényegesen kevesebb vízre van szükség. Változtass étrendeden és egyél több zöldséget és gyümölcsöt!
1
Szokj le a palackozott vízről! Ahol a vezetékes víz jó minőségű és biztonsággal fogyasztható, ott nincs szükség palackozott vízre. Ha mégis aggódsz a szennyezéstől, szerezz be vízszűrős kancsót, így nemcsak a vízpazarlás ellen, de a műanyagszemét csökkentéséért is teszel
1
Az autódat lehetőleg ne otthon, hanem autómosóban mosasd le. Az autómosó szolgáltatások sokkal hatékonyabb vízfelhasználás mellett működnek és a tisztítószerekkel szennyezett vizet megfelelően el tudják vezetni
1
Ha növényeket szerzel be a teraszra, vagy a kertbe, fontold meg a növények vízigényét - válaszd a kevesebb locsolással is beérő, szárazságtűrő növényeket

Kevesen gondolnak rá, ám a rövidre nyírt növényzet nem védi a talajt a kiszáradástól, mert nem ad árnyékot. Ezt esztétikai szempontból lehet szépnek mondani, de sok hátránnyal is jár.

Mit tehetsz?

Ne vágd le a növényzetet pusztán csak azért, hogy "rendezett" legyen a területed. Hagyd egy kicsit nagyobbra nőni a füvet.
Ha úgynevezett angolkertet (erdőkertet) alakítasz ki, ahol bokorcsoportok, fák között megy egy szépen nyírt és gondozott út, akkor a közvetlen környezeted sem melegszik fel annyira, mint a "rendezett" alacsonyra nyírt füves terület esetén - ez utóbbit, hogy valóban szép legyen, amúgy is folyamatosan locsolni kell, ami a víz pazarlásához és a terület szikesedéséhez vezet.
1
A fenntartható, angolkert típusú kert növeli a biodiverzitást változatos növényzetével, illetve rovarokat, madarakat és más állatokat vonzó természetközeli kialakításával

A víztakarékos megoldások sokkal könnyebben használhatóak vidéken, illetve az önellátásra is több lehetőség áll rendelkezésre, mint a városban - ezért, ha módod van rá, válaszd a vidéki életformát!

Az úgynevezett "szürke vizet", mint például a fürdővizet, vagy a mosogatásból származó vizet lehetséges külön gyűjteni - igaz, ehhez elég komoly technikai megoldás szükséges, főleg városokban (vízönellátó rendszer kiépítésével [12]).

A levegőben sok víz van, amely pára formájában van jelen. Korán reggel az ablakokon (tetőablakokon, de normál ablakokon is, amelyeket nem süt közvetlenül a kelő nap), sőt időnként még a legmelegebb idő hajnali óráiban is látható a lecsapódó pára. A levegő páratartalma is kinyerhető ivóvíz vagy akár locsolás számára. Ilyen eljárás a köd "megcsapolása" az úgynevezett ködhárfa [13] segítségével.

A vízzel való takarékosság nemcsak a háztartásokra vonatkozik, hanem az ipari és mezőgazdasági szereplőkre is.

Az ipari folyamatok többségéhez, illetve a növénytermesztéshez és az állattartáshoz is óriási mennyiségű vízre van szükség - és ahol vízfelhasználás van, ott szennyvíz is képződik.

Minden vízhasználót - a háztartásoktól kezdve a legnagyobb gazdaságokig – a hatékonyságra, a szennyezés megszüntetésére és a szennyvíz újrahasznosítására kell ösztönöznünk.

Óriási hiányosságok vannak ezen a téren, ezért rendszerszintű átalakításokkal, oktatásokkal, illetve megfelelő tájékoztatással szükséges megértetni mindenkivel, hogy a víz milyen értéket képvisel.

Világszerte több, mint 280 folyó és 600 olyan vízbázis található, amely országhatárokon nyúlik át, de a közös vizek 60 százalékára nincs államok közötti együttműködési megállapodás.

A gond ott van, hogy a víz olyan véges erőforrás, amely komoly társadalmi haszonnal jelentkező, hosszú távú befektetéseket igényel, miközben a befektetések pénzügyi megtérülése korlátozott.

1
Komoly kérdés, hogy hová fektessük be a pénzünket, ha ki akarjuk venni a részünket a vízhiány megoldására irányuló törekvésekből? Befektethetünk víztisztítással, szennyvízgazdálkodással, sótalanítással, vagy ivóvíz-újrahasznosítással foglalkozó tevékenységekbe, de előtte kérjük ki a vízmenedzsmenttel foglalkozó cégek véleményét. A helyes döntésekhez fel kell, hogy ismerjük a víz valódi értékét és ehhez mérten kell bánni vele. A vízhatékonyságot jelentősen növelni kell a mezőgazdaságban és a településeken, az utóbbiaknál kiegészítve a víz újrahasznosításával. Technikai újításokkal és sokkal több befektetéssel kell támogatni a vízgazdálkodást. Roppant nagy a feladat: teljes gazdasági fordulat kell ahhoz, hogy megoldjuk a víz problémáját.
1
A hőségtől és a tűző naptól kifakult, felrepedezett tábla jól szimbolizálja: az éghajlatváltozás és a felmelegedés elleni harc rendkívül fontos része, hogy megállítsuk a vízpazarlást, hogy sokkal jobban takarékoskodjunk a vízzel
1
Egyre több ország küzd a vízhiánnyal - az Egyesült Nemzetek Szervezete (UN) 2018-előrejelzése azt jósolja, hogy 2025-re a világnépesség kétharmada kiszolgáltatott helyzetbe kerül amiatt, mert olyan területen él, ahol nagyon kevés ivóvíz van. Izrael ezt mindenáron igyekszik elkerülni és már az 1960-as években elkezdtek előre gondolkodni [8]. Olyan megoldásokat alkalmaznak az ivóvízproblémák elkerülésére, amelyekből mások is sokat tanulhatnak. Tiszta, iható vizet állítanak elő tengervíz sótalanító technológiájukkal, a lakosság által mosogatásra, mosakodásra és a WC-ben elhasznált vizet pedig tisztítórendszerek segítségével újrahasznosítják a mezőgazdaság számára. A mezőgazdaság emellett nagyon odafigyel a vízfogyasztásra: csöpögtetős öntözőrendszerek használatával törekszenek a víz leghatékonyabb felhasználására és vízpazarlás minimalizálására. Izrael nem hagyja kárba veszni a vizet - az országban hősök a vízmérnökök.
1
Olaszországban 2020 szeptemberétől kötelező tantárgy lett a klímaváltozás és a fenntartható fejlődés, hogy a tanulók következő generációja megismerkedjen a klímaváltozás okaival, kockázataival és hatásaival. A tananyag része az ENSZ 17 fenntarthatósági célja is, ezért a diákok többek között az éhínség megszüntetéséről a szegénység felszámolásáról és a tiszta ivóvíz biztosításának problémájáról is tanulnak

Tudtad, hogy a víz után a második legkeresettebb anyag a cement?

A beton és acél alapú építkezésekhez nélkülözhetetlen építőanyag ráadásul rendkívül nyersanyag- és energiaigényesen állítható elő, illetve felhasználása során jelentős vízfelhasználással jár.

Az építőipar az emberiség egyik legnagyobb nyersanyag felhasználójaként és károsanyag-kibocsátójaként folyamatosan kutatja a minél nyersanyag- és energiatakarékosabb, illetve a lehető legkisebb környezeti ártalommal járó megoldásokat.

Az építőipar felel az üvegházhatású gázkibocsátás 40 százalékáért, a primer energiafelhasználás 50 százalékáért, a keletkező hulladék 30 százalékáért és az édesvíz-felhasználás 15 százalékáért, illetve az épületek felelnek a globális üvegházhatású gázkibocsátás 11 százalékáért.

A problémát a vezető cementgyártók is felismerték és megoldásokat keresnek a cement dekarbonizálására (szénmentesítésére), mert előállítása jelenleg óriási környezeti teher - a feladatot azonban nehezíti, hogy az épületbiztonság a legfontosabb feltétel.

Ahhoz, hogy megértsük, mekkora feladat nemcsak a cement, hanem a teljes építőipar fenntarthatóvá tétele, az épületek teljes életútját kell megvizsgálnunk: építőanyag kitermelés és megmunkálás, szállítás és beépítés és végül a bontást követő kármentesítés - az életciklus minden egyes lépése jelentős energiafelhasználással jár.

1
Kulcskérdés, hogy környezetbaráttá tudjuk-e tenni a cement előállítását. A kutatók szerint [1] lehetséges előállítani környezetbarát cementet: víz megújuló energiával elvégzett elektrolízisével a mészkőből kálcium-hidroxid nyerhető, amelyből előállítható a kálcium-oxid. A folyamat során keletkező oxigén és hidrogén pedig felhasználható a kálcium-oxid és a kovasav hevítéséhez szükséges magas hőmérséklet előállítására
1
Az elmúlt évszázadokban az emberiség azokból a természetes nyersanyagokból építkezett, amelyeket a környezetből helyben ki tudott termelni. Aztán ha ezekre az épületekre, vagy utakra később már nem volt szükség, karbantartás hiányában a természet szinte nyom nélkül, feldolgozhatatlan szeméttől, hulladéktól mentesen visszavehette őket. Ilyen fenntartható, környezettudatos alapanyagok a tetőfedésre alkalmas nád és sás mellett a falak készítéséhez felhasználható vályog is, amely újból egyre népszerűbbé válik. Amellett, hogy természetes nedvesség felvevő/eltároló/leadó képességeivel jól egyensúlyozza ki a ház páratartalmát, jól is szellőzik, illetve kiváló hang- és hőszigetelő. Létezik egy úgynevezett szupervályog is, amely hosszú földhurkákból (földdel, vagy vályoggal töltött zsákokból, tömlőkből) áll, amelyeket egymás mellé/fölé fektetve lehet tetszőleges hosszúságú és formájú falakat létrehozni (akár ívelt falakat, boltozatokat és kupolákat is). Használatával kiküszöbölhetőek a hagyományos vályogból való építkezés nehézségei és hátrányai, amivel a vályogot a modern otthonteremtés alternatívái közé emeli. A szupervályoggal stabil, tartós, környezeti katasztrófáknak ellenálló, változatos formájú épületek is készíthetőek környezetbarát módon.
1
A szakértők szerint az építőiparban is a lehető leghamarabb be kell vezetni a fenntartható körforgásos szemléletet. Ez azt jelenti, hogy minden anyag lehető leghosszabb felhasználására, ismételt beépítésére, vagy újrahasznosítására kell törekedni. A hagyományos alapanyagok helyett a lebomló anyaghasználatot kellene előtérbe helyezni, mert nincs annyi nyersanyag, amennyit a végtelenségig vissza lehetne forgatni, illetve megmunkálásuk minden esetben komoly energiaigénnyel is jár. Emellett az is fontos lenne, hogy az épületek teljes életciklusa nem darabolódjon szét a szakterületek érdekei alapján, hanem mindent egyben kell kezelni a tervezéstől kezdve az üzemeltetésen át egészen a lebontásig
Egyetlen termelési és szolgáltató sem nélkülözheti a vizet, azonban annak is tudatában vágyunk, hogy nem megfelelően bánunk a kincset érő vízzel.
A túlzott vízfelhasználás és a óriási mennyiségű szennyvízképződés napjainkban a legnagyobb környezeti problémák közé tartoznak.

A jelenünk és a jövőnk számára egyaránt kiemelkedő fontossággal bír, hogyan tudjuk kezelni, hogyan keretek közé szorítani őket.

1
Csökkentenünk kell a vízfogyasztásunkat - és a szennyvízképződést is
1
A Te környezetben elegendő csapadék esik? Melyik irányba tolódik el a természet összképe?

Tanulság


Rövid idő alatt kikészülünk szervezetünk dehidratáltságától (vízhiányától), illetve a nagy hőségtől.

Ezért megtaláltuk a módját annak, hogy az egyre fokozódó melegben hogyan hűtsük le magunkat: jégkockákat, vizet és más italokat veszünk elő, bekapcsoljuk a ventilátort, illetve légkondicionálót szerelünk házunkba.

1
Alkalmazkodunk a forrósághoz? Nem. Inkább hatékonyan védekezünk ellene. A klimatizálás egy ördögi kör: melegszik a levegő, az ember klímával hűti magát, ami még inkább hozzájárul a felmelegedéshez az óriási áramfogyasztás kielégítése közben keletkező szén-dioxid kibocsátással (a klimatizálás 2019-ben a világ áramfogyasztásának 9 százalékáért felelt és azóta tovább nőtt). A nyári energiafelhasználás mennyisége 1973 óta csaknem megduplázódott. Az előrejelzések szerint 2050-re háromszorosára, 5.6 milliárdra emelkedhet a klimatizált épületek száma, miközben a szektor 1 milliárd tonnás éves szén-dioxid kibocsátása minimum megduplázódik. Hogyan lehet lassítani a kedvezőtlen helyzetet? Napenergiát hasznosító légkondicionálókkal, a sok helyen elavult energiazabáló hűtési rendszerek korszerűsítésével, a klímaberendezések klímabarát fejlesztésével, hatékonyságjavításával és észszerű használatával, illetve fenntartható, hűtésre-fűtésre egyaránt hatékony építészeti megoldásokkal. Már az ókorban is léteztek ilyen épületek - ideje lenne lecserélni a drága és energiaigényes gépi légkondicionálás ötvenéves technológiáját, ugyanis a városi klíma kutatói [2] bebizonyították, hogy a sűrűn lakott területek drasztikus hőmérséklet-emelkedéseinek, hőhullámainak oka egyértelműen az antropogén (emberi eredetű) hőtöbblet. Ennek 80-90 százalékát nyaranta az iroda- és lakóövezetekben működő légkondicionálók termelik meg
1
Nyári meleg és hőkiegyenlítés: a klímaberendezések befelé hűtenek, kifelé fűtenek
1
Sydney város látképe. Az ausztráliai Új-Dél-Wales állam kormánya a városi hősziget jelenség csökkentése és a fenntarthatóbb lakhatás érdekében azt tervezi, hogy betiltja az új építésű házaknál betiltja a sötét tetőket, illetve előírja, hogy az új épületek hátsó kertjében el kell férnie egy nagy lombkoronájú fának

Néztél már körbe a természetben az elviselhetetlen melegben?

Gondoltál már arra a lehűtött szobából, hogy az ablak másik oldalán a szenvedő élővilág vajon tud-e védekezni, tud-e alkalmazkodni, van-e elég vízutánpótlása, tudja-e valahogyan hűteni magát?
1
Ez már elviselhetetlen meleg
A földi vízmennyiségnek mindössze 0.007 százaléka a könnyen elérhető, tiszta édesvíz.

Mindössze ekkora arányt képvisel az az édesvíz, amely a felszínen, tehát könnyen elérhető helyen található, nem túl szennyezett és (majdnem) azonnal használható - ezt szemléletesen hidrológiai James Bond szabálynak is hívjuk.

Az elemzések szerint a 21. században a tiszta édesvíz hozzáférésének biztosítása a legnagyobb kihívások közé fog tartozni, illetve a víz lesz a világ legfontosabb stratégiai eleme.

Ugyan sem több, sem kevesebb víz nem lesz a Földön, de a klímaváltozás miatt megváltozik az eloszlása és a globális vízfelhasználás is triexponenciálisan nő.

A túlnépesedés és a globális felmelegedés miatt a víz iránti kereslet még inkább az egekbe szökhet az előttünk álló években, mindez pedig megjósolhatóan hatással lesz az élelmiszerárakra és a termésre.

Az sem mellékes szempont, hogy a vízfelhasználás során képződő szennyvíz mennyi tiszta ivóvizet tesz tönkre.

Az ipari forradalommal elkezdtük a fosszilis energiahordozók (kőolaj, földgáz, szén) tömeges elégetését és a bennük megkötött szén-dioxidot azóta is egyre nagyobb mennyiségben szabadítjuk ki a légkörbe.

Az üvegházhatású gázok egyre több hőt zárnak be az atmoszférába, ami megzavarja a földi éghajlat dinamikus egyensúlyát: növekszik a felszíni hőmérséklet, intenzívebbé válik a párolgás, általa pedig a csapadékképződés és -hullás - tehát felgyorsul a víz körforgása, ami megnöveli a szélsőséges időjárási események gyakoriságát.

Ezek a szélsőségek az esetek többségében a vízhez kapcsolódnak: egyik helyen visszatérő és hosszú aszályos időszakokra, míg a másikon árvizekre kell felkészülnünk.

Ha a 20. század az olaj évszázada volt, a 21. század a vízé.
1
A víz 3 drámája: a túl kevés víz, a túl sok víz és a szennyezett víz
Mit tehetünk?

Drasztikusan csökkentenünk kell az üvegházhatású gázok kibocsátását, amivel lelassíthatjuk (következetesen környezettudatos hozzáállással idővel meg is állíthatjuk) a kedvezőtlen irányba indult folyamatokat és elkerülhetjük, hogy irányíthatatlanná, öngerjesztővé váljanak.

Emellett fenntarthatóvá kell tennünk a vízgazdálkodást, el kell kerülnünk a vízpazarlást, csökkentenünk kell a szennyvízképződést és fejlesztenünk kell a víztisztító rendszereket.

Nem szabadna tisztítatlan szennyvíznek a természetbe kerülnie.

Ennek ellenére a szennyvizek 80 százaléka tisztítatlanul kerül vissza a természetbe.

A ránk váró feladatok óriásiak, de globális környezettudatos összefogással befolyásolni és ellensúlyozni tudjuk őket - ipari, mezőgazdasági és lakossági szinten is.

1
A gazdasági érdekek gyakran szemben állnak a természet törvényeivel
1
A Föld egyik legkülönlegesebb természeti képződménye, a jordániai Holt-tenger pusztulóban van, a kiszáradás fenyegeti. Vízszintje évente 1 métert csökken részben a tengert tápláló Jordán folyó elvezetése miatt, részben pedig azért, mert déli részén nagy mennyiségben folyik a különböző ásványi anyagok kitermelése. Ha minden így folytatódik tovább, 50 éven belül ez a tengereknél kb. 8-szor sósabb, magas sókoncentráció miatt magasabb rendű élőlényeket nem tartalmazó (innen kapta a nevét), turizmus által kedvelt víz csak egy emlék marad

Az a személy, akinek környezetében nincs gond a vízutánpótlással, nehezen érti meg, hogy a világ igen nagy részén nincs korlátlan vízellátás: csaknem 2.5 milliárd embernek nem jut megfelelő minőségű és mennyiségű víz iváshoz és napi tisztálkodáshoz.

Az elmúlt 20 év 1000 legsúlyosabb természeti katasztrófájának közel 90 százaléka vízügyi vonatkozású volt (árvizek, viharok, aszályok, hőhullámok).

A nem biztonságos ivóvíz fogyasztása miatt bekövetkező betegségekben, illetve a vízzel kapcsolatos katasztrófákban évente 6-8 millió ember hal meg.

Nagyon fontos, hogy megértsük a kiváltó okokat, de ahhoz meg kell értenünk azt is, hogy milyen fontos a víz, miért a legértékesebb természeti kincsünk.

A földi éghajlat megváltozása és a globális felmelegedés orrunk előtt zajló, reális problémák.

Az ember környezetre káros tevékenységei váltották ki, és azzal, hogy megzavarja a rendkívül összetett természeti folyamatokat, nemcsak az embereket érinti, hanem a Föld minden élőlényét.

Ennek a változásnak központi eleme a víz - annak felbecsülhetetlen előnyeivel és katasztrófákat okozó hátrányaival - mert a természeti rendszereket a víz köti össze.

Meg kell tanulnunk másként kezelni a vizet: nem pazarolhatjuk, mert ezzel csak magunkat rövidítjük meg.

Nem szennyezhetjük be a természetes vizeket, mert a párolgással levegőbe kerülő és később csapadékkal az élőlények növényi, állati és emberi rendszerére visszahulló szennyezések megfizethetetlen károkat okoznak a természetnek - és így nekünk is.

1
Mindenhol ott a nyomunk a természetben
1
Pontosan ismerjük a víz nélkülözhetetlen mivoltát - ezt igazolja a rengeteg természetbe kidobott műanyag vizes palack is...
Ha képesek leszünk csökkenteni szennyező tevékenységeink természetre gyakorolt káros hatásait, az a földi klímára is jótékony hatással lesz.
1
El kell döntenünk, hogy melyik lapot választjuk

Nagyon összetett a problémakör (pillants rá a többi környezeti- és természeti hatás leírására is), amelynek többek között megkerülhetetlenül fontos elemei a vízzel való takarékosság, a természetes vizek védelme és a vízszennyezések visszaszorítása.

1
Felül kell vizsgálnunk szennyező tevékenységeinket
A tiszta víz létfontosságú erőforrásunk és legértékesebb természeti kincsünk!
1
Élet csak ott van, ahol víz is van...
1
...és ez minden közösségre, a miénkre is igaz
1
A kiszáradó mocsárban látható sok-sok kis lábnyom mutatja, mennyire fontos szerepet tölt be a víz az állatvilágban...
1
...ezért vigyázzunk jobban a vizes élőhelyekre is!

Mit tehetsz?


A klímaváltozás a felmelegedés mellett hátrányosan hat a vízkörforgásra is. Segíts! Csökkentsd üvegházhatású gázkibocsátásod!

Szinte minden szolgáltatásunk és mindennapos tevékenységünk alapja a víz.

Vízzel kapcsolatos tevékenységeink azonban jelenleg nem fenntartható módon zajlanak, ugyanis a vízhiányok rövid távú megoldására egyre több vizet emelünk ki a felszíni (folyók, tavak) és a talajvíz készletekből, amivel hátrányosan befolyásoljuk annak megmaradt mennyiségét és minőségét, illetve veszélybe sodorjuk az ettől függő életközösségeket is.

Óriási vízfelhasználást igénylő élvezeti cikk / élelmiszer igényünket is át kellene gondolnunk: 1 kilogramm termékhez (termesztéstől/tenyésztéstől kezdve a késztermék előállításáig) kávé esetében 22 ezer liter, csokoládénál 17 ezer liter, marhahúsnál 15 ezer liter, sertéshúsnál 6 ezer liter, csirkehúsnál 4300 liter, rizsnél 5 ezer liter víz szükséges.

A kevesebb húsfogyasztás kevesebb vízfogyasztást és kevesebb környezeti károkozást jelent.
Ha nem tudsz, nem kell lemondanod a húsról, de egyél kevesebbet és minőségit, illetve vezess be minden héten húsmentes napokat.
Húst a helyi piacokról, kistermelőktől vásárolj, keresd a legelőkön, szabadon tartott állatok húsát - az emberségesebb tartás mellett ezeknek az állatoknak kisebb a víz (és környezeti) lábnyoma és nagyobb a tápértéke.
Zöldség és gyümölcs vásárlásakor is hasonlóan járj el: frissen leszedett, megérett idényterményt válassz a közelben megtermeltből - ezzel nem csak jobb minőséget kapsz, de hatékonyan csökkented a szállítás környezeti terhét is.
1
Zöldség és gyümölcs vásárlásakor válaszd a helyi piacok szezonális kínálatát

Összes édesvízfogyasztásunk 70 százalékát a mezőgazdaság fogyasztja el, a maradékon osztozik az ipari és lakossági közvetlen vízfelhasználás [9].

A vízigény-probléma fő kérdése tehát elsősorban nem a közvetlen lakossági vízellátásban van, hanem az annak többszörösét igénylő, mezőgazdaságra támaszkodó táplálkozás biztonságban.
Mit jelent ez a fejlett országok lakossága tekintetében?

Élelmiszer-szükségletünk kielégítéséhez közvetve fejenként és naponta átlagban 3000 liter vizet fogyasztunk - ha a Föld összes embere így fogyasztaná a vizet, 3.5 Föld édesvizére lenne szükség.

Hogyan tudod csökkenteni vízlábnyomodat?
Nézz utána, hogy az általad vásárolt termékeknek milyen vízigénye van az alapanyagok termesztésétől/tenyésztésétől kezdve a készítésén át egészen addig, amíg eljut hozzád - és azokat válaszd, amelyek takarékosak a megfizethetetlenül értékes édesvízzel.
A jövőnket egyértelműen meghatározza, hogy miként bánunk az édesvízzel - mennyire tudunk takarékoskodni vele és mennyire tudjuk tisztán tartani.
Úgy gondolod, hogy nem tudod tisztán tartani a háztartásodban felhasználásra kerülő ivóvizet?

Akkor már Te is érzed az ivóvízkezelés rendszerének gyenge pontjait.

A háztartásban a mosogatás, a mosás, a takarítás, a fürdés, a mosakodás (pl. kozmetikumok lemosása), vagy a toalett használata egyenként is nagy mértékben szennyezi el az ivóvizet.

Mit tehetsz?
Minden ivóvizet beszennyező vízfelhasználási területen csökkentsd a vízigényedet, illetve használj környezetbarát vegyszereket és kozmetikumokat!

A víz kérdése a 21. századra egyenesen élet-halál kérdéssé vált.

Országoknak, városoknak, cégeknek, közösségeknek, illetve minden egyes embernek egyaránt meg kell értenie, hogy milyen szerepet tölt be a víz a földi életben, hogy milyen sokféle értékkel rendelkezik, hogyan kell vele bánnunk és hogyan kell megbecsülnünk.

Fogd vissza a vízfogyasztásod és növeld vízfelhasználásod hatékonyságát!
Csökkentsd a kutakból és a vízhálózatból kivett vized mennyiségét!
Másokat is figyelmeztess vízfelhasználásuk csökkentésére, hívd fel figyelmüket a helyes vízkezeléssel kapcsolatos oktatási, tanácsadói programokra és intézkedésekre!
1
Csepegtető öntözéssel, fólia alatt termesztett eper. A csepegtető öntözés során a méretre vágható, speciális lyukacsos csövet (vagy szalagot) lefektetjük a földre, vagy a síkfólia, mulcs alá, a növények gyökereihez a lehető legközelebb. A víz cseppenként jut el a gyökérzónába, így az egyik leghatékonyabb öntözési módszernek számít napjainkban. A kisebb párolási veszteségnek köszönhetően akár 30-50 százalékos vízmegtakarítás is elérhető, illetve költségtakarékos megoldás, mert a tartós alkatrészek miatt hosszú távra tervezhető. Egyes rendszerek különböző tápoldatok arányos adagolását is lehetővé teszik.
1
Üvegházak, fóliasátrak segítségével meg tudod védeni növényeidet a hidegtől, az égető naptól, a nagy hőingadozástól és a kártevőktől, illetve a fólia vízvisszatartásával a levegő párásabb lesz, a befedett területen a felhasznált víz jobban hasznosítható. Ezekkel a kedvező feltételekkel ki tudod tolni a növények "tenyészidejét", azaz hosszabb ideig lesznek termőképesek
1
Ne hagyd fedetlenül a földet! A felásott földből igen gyorsan elpárolog a víz. Ezért takard le a földet mulccsal – ez lehet példásul levágott és szárított fű (szalma), kertgondozás során fákról levágott és ledarált ágdarabok, vagy faipari hulladékból származó faforgács. A nagyobb, keményebb darabok sokkal lassabban bomlanak le, így hosszabb ideig adnak talajtakarást. A talajtakarásra ideális példa az erdő: aljnövényzettel, mohával, avarral védi talaját a kiszáradástól.
Segíts a szomjas állatoknak!
Hozz létre a kertedben vízforrást - ez lehet egy kis tó, vagy egy madáritató - lényeg, hogy mindig legyen benne ivóvíz az állatok számára!
Miért éri meg a természetnek és Neked is, ha kerti tavat hozol létre?
- Otthona a különböző, vizes élőhelyeket kedvelő növényeknek és állatoknak, amellyel segít megőrizni, megerősíteni a biodiverzitást;
- szén-dioxidot köt meg, amivel csökkenti a melegedést kiváltó üvegházhatást;
- egy járólapos, vagy füves udvarral szemben egy tónak pozitív hatása van a kerted klímájára;
- meleg nyári napokon párolgása hűti kerted, házad környezetét;
- víztározóként funkcionálva kritikus helyzetben segíthet a tűzoltásban;
- kertedben kevesebbet kell kaszálni, füvet nyírni;
- természetes víz közelségére vágyva anyagilag sokkal olcsóbb (és helyben van), mint vásárolni egy kisebb-nagyobb tavat, vagy egy vízparti ingatlant;
- egy gyönyörű kerti tó elsőrendű dekorációja a kertednek;
- növeli az ingatlanod értékét, tehát jó befektetésnek tekinthető [14].
1
A nagy hőségben minden állatnak létszükséglete a friss ivóvíz - biztosítsd az ivási, fürdési, felfrissülési lehetőséget a környezetedben élő állatok (kisemlősök, kétéltűek, hüllők, madarak, rovarok, bogarak) számára! Egy kis kerti tó nemcsak ékessége a kertnek, de hűti is környezetét a nyári nagy melegben
Ne pazaroljuk el az ivóvizet és tegyünk meg mindent, hogy elkerüljük a beszennyezését!
A szürkevizet akkor szennyezed be legkevésbé, ha tisztálkodáshoz, mosogatáshoz, mosáshoz és takarításhoz csak természetes összetevőkből készülő termékeket használsz fel - illetve ha kozmetikai szereid is csak természetes összetevőket tartalmaznak.
Roppant összetett, komoly kémiai és biológiai szaktudási igénylő, nagy költségekkel járó feladat a beszennyezett ivóvizet újrafelhasználhatóvá tenni, ezért igyekezzünk elkerülni a beszennyezését!
Törekedj az alternatív vízellátási források - például a kezelt szennyvíz, a háztartási szennyvíz - nagyobb mértékű felhasználására.
Már azzal is sokat teszel, ha az otthonodban figyelsz a vízfogyasztásra.
Ügyelj arra, hogy mindig elzárod a csapot, javítsd meg a folyó vécét, a csöpögő csapot, illetve vegyél rá perlátort (vízhez levegőt keverő gyöngyöztetős szórófejet), gyümölcs és zöldségmosásnál fogd fel a használt vizet, mert ez még tökéletesen alkalmas virágöntözéshez, moss kezet és mosogass egy nagyobb tálban és öntsd le a WC-t ezzel a vízzel, használj a konyhában modern víz és energiatakarékos mosogatógépet, csak tele mosógépet indíts el, fogmosásnál poharat használj folyóvíz helyett, kádas fürdés helyett zuhanyozz rövid ideig, szerelj be a zuhanyzóba víztakarékos zuhanyfejet, a WC tartályt csak indokolt esetben ürítsd ki teljesen.
A konyhában nemcsak sok vizet, hanem rengeteg energiát is megspórolhatsz: főzéshez használj kuktát, melegítéshez, vagy akár főzéshez mikrohullámú sütőt, 1-2 liter víz felforralásához használj gáztűzhely helyett vízforralót, sütéshez csak szükséges esetben melegítsd elő a sütőt (pl. kelt tésztáknál), hűtőd és fagyasztód legalább "A" energiaosztályú legyen, használj energiatakarékos lámpákat, konyhai kisgépeid tartósak és jó minőségűek legyenek.
1
Ízlés kérdése, kinek melyik konyha tetszik, a fontos az, hogy energia- és víztakarékos legyen - illetve ehhez még tulajdonosának takarékos és "zöldebb" hozzáállása is szükséges! Mi jelent ez? Mozdulj el a zero waste konyha irányába, amely jobban spórol a vízzel és az energiával és kevesebb hulladékot termel. Többrekeszes szelektív hulladékgyűjtő, beltéri komposztáló, üveg és/vagy fém tárolóedények, minőségi keményfa és bambusz konyhai munkapult eszközök, energiatakarékos mosogatógép és okos hűtő használat, zárható mosogatótálca, víztakarékos csaptelep, olajmentes (vagy csak minimális olajat igénylő) sütés-főzés, LED-es, vagy energiatakarékos izzókkal történő világítás a munkapulton és az egész konyhában, tartós konyhai elektromos eszközök használata. A konyha a háztartás rendkívül fontos, mindennap használt helyisége, ahol rengeteget tehetünk lábnyomunk csökkentése érdekében

Belepiszkítunk saját - ráadásul igen nagy mennyiségű - ivóvizünkbe - világszinten naponta 141 milliárd liter vizet használunk el WC öblítésre (másfél év alatt lehúzunk annyi vizet, amennyi a világ legnagyobb tavában, a Kaszpi-tengerben van), azonban ennek kiküszöbölésére is vannak már működő ötletek.

Sok ivóvizet spórolhatsz azzal, ha mosdód szennyvízlevezető csövét egy túlfolyóval hozzákötöd a WC tartályhoz és a mosdóból lefolyó vízzel töltöd fel a tartályt.

Egy másik megoldás baktériumokat taszító bevonattal síkosabbá teszi a WC oldalát, ezáltal kevesebb vízzel is lemegy az ürülék.

Igazán különleges, egyedi elképzelés a komposzt WC (vagy száraz WC), ami nem jár víz felhasználásával és szennyvíz képződésével [15][16].

1
A komposzt WC (tervezője a "vízgazdaként" is ismert Dr. Országh József) esetében dolgunkat egy olyan vödörbe végezzük, amelynek aljában száraz növényi részek - fűrészpor, faforgács, széna, vagy fűnyesedék van. Ha végzünk, a mellettük lévő dobozból is szórunk az eredményre egy kis forgácsot. Ha a vödör megtelik, kivihetjük a kerti komposztra. A levegős forgácsnak köszönhetően az ürülék nem fog rothadni, hanem szagtalan biológiai oxidáció zajlik le. Mi az eredmény? Kiváló minőségű komposzt, illetve sok-sok liter értékes ivóvíz megspórolása és kevesebb szennyvízképződés. Számos országban és városban is hallgattak a tervezőre: a komposzt WC-t már Franciaországban, Belgiumban, Svédországban és a dél-afrikai Fokvárosban is használják. A módszernek tehát jól bevált gyakorlata és kiterjedt irodalma [17] van.
Használj hatékony öntözőrendszert növényeidhez, illetve gyűjtsd össze az esővizet a locsoláshoz.
1
Locsolj esővízzel - rengeteg ivóvizet megspórolsz ezzel! Az esővíz ingyen van, nem szikesíti el a talajt, ezért jobb termés várható
1
Az esővíz nagyon értékes. A visszatérő aszályokkal sújtott, egyre jobban elsivatagosodó területek öntözési, ivóvízellátási gondjaira jelenthet megoldást a föld alatti víztározók feltöltése [18]. A módszer a tetőkről és más burkolt felületekről gyűjti össze a csapadékot és juttatja a kutakba, ami aszály idején enyhítheti a vízhiányt. Ez a megoldás akkor eredményes igazán, ha a lehulló eső nem tud lassan beszivárogni a talajba, lefolyik a területről csatornákon keresztül, vagy elpárolog, illetve ha az esővíz az egyetlen helyben gyűjthető és használható vízforrás. A kutakba lejutó esővíz a felszín alatt tehát olyan átmeneti vízszintemelkedést eredményez, amely amellett, hogy aszályos időszakban ismét kinyerhető és felhasználható, segítheti a szomjazó ökoszisztémák regenerációját is
1
A különböző húsfélék, olajok, zsiradékok és cukrok előállítása nagyon vízigényes, ellenben a zöldség- és gyümölcstermesztéshez lényegesen kevesebb vízre van szükség. Változtass étrendeden és egyél több zöldséget és gyümölcsöt!
1
Szokj le a palackozott vízről! Ahol a vezetékes víz jó minőségű és biztonsággal fogyasztható, ott nincs szükség palackozott vízre. Ha mégis aggódsz a szennyezéstől, szerezz be vízszűrős kancsót, így nemcsak a vízpazarlás ellen, de a műanyagszemét csökkentéséért is teszel
1
Az autódat lehetőleg ne otthon, hanem autómosóban mosasd le. Az autómosó szolgáltatások sokkal hatékonyabb vízfelhasználás mellett működnek és a tisztítószerekkel szennyezett vizet megfelelően el tudják vezetni
1
Ha növényeket szerzel be a teraszra, vagy a kertbe, fontold meg a növények vízigényét - válaszd a kevesebb locsolással is beérő, szárazságtűrő növényeket
Ne vágd le a növényzetet pusztán csak azért, hogy "rendezett" legyen a területed. Hagyd egy kicsit nagyobbra nőni a füvet.
Ha úgynevezett angolkertet (erdőkertet) alakítasz ki, ahol bokorcsoportok, fák között megy egy szépen nyírt és gondozott út, akkor a közvetlen környezeted sem melegszik fel annyira, mint a "rendezett" alacsonyra nyírt füves terület esetén - ez utóbbit, hogy valóban szép legyen, amúgy is folyamatosan locsolni kell, ami a víz pazarlásához és a terület szikesedéséhez vezet.
1
A fenntartható, angolkert típusú kert növeli a biodiverzitást változatos növényzetével, illetve rovarokat, madarakat és más állatokat vonzó természetközeli kialakításával
Egyetlen termelési és szolgáltató sem nélkülözheti a vizet, azonban annak is tudatában vágyunk, hogy nem megfelelően bánunk a kincset érő vízzel.
A túlzott vízfelhasználás és a óriási mennyiségű szennyvízképződés napjainkban a legnagyobb környezeti problémák közé tartoznak.

A jelenünk és a jövőnk számára egyaránt kiemelkedő fontossággal bír, hogyan tudjuk kezelni, hogyan keretek közé szorítani őket.

1
Csökkentenünk kell a vízfogyasztásunkat - és a szennyvízképződést is

Nem szabadna tisztítatlan szennyvíznek a természetbe kerülnie.

Ennek ellenére a szennyvizek 80 százaléka tisztítatlanul kerül vissza a természetbe.

A ránk váró feladatok óriásiak, de globális környezettudatos összefogással befolyásolni és ellensúlyozni tudjuk őket - ipari, mezőgazdasági és lakossági szinten is.

Ha képesek leszünk csökkenteni szennyező tevékenységeink természetre gyakorolt káros hatásait, az a földi klímára is jótékony hatással lesz.
A tiszta víz létfontosságú erőforrásunk és legértékesebb természeti kincsünk!



Felhasznált oldalak hivatkozásai
Top