Villámlás



A VILLÁMLÁS NAGYON VESZÉLYES TERMÉSZETI KÉPZŐDMÉNY, EGY ELEKTROMOS GÁZKISÜLÉS, A VIHAROK KÍSÉRŐ JELENSÉGE.

A VIHARFELHŐBEN TÖLTÉSSZÉTVÁLÁS KÖVETKEZTÉBEN TÖBB MILLIÓ VOLT FESZÜLTSÉG GENERÁLÓDIK ÉS A LÉTREJÖVŐ VILLÁMCSATORNÁBAN TÖBB TÍZEZER AMPER ÁRAMERŐSSÉG INDUL EL A FÖLDFELSZÍN FELÉ.

MIT TEHETSZ, HA VIHARBA KERÜLSZ?

A 30-30-AS SZABÁLYT BETARTVA KERESS VÉDETT HELYET A VILLÁMOK, A HEVES SZÉLLÖKÉSEK ÉS A LEZÚDULÓ ESŐ ELŐL, FIGYELVE ARRA, HOGY ELKERÜLD A KIEMELKEDŐ TÁRGYAKAT ÉS A NYÍLT VÍZFELÜLETEKET!

HA TANÚJA VAGY VILLÁMCSAPÁS OKOZTA BALESETNEK, SEGÍTS A BETEGEN!
ÉLETET MENTHETSZ AZ ELSŐSEGÉLY TANFOLYAMON SZERZETT ISMERETEIDDEL!

A környezeti- és természeti hatások leírásai a hatások jellegétől fogva megzavarhatják nyugalmadat, ezért csak saját felelősségedre olvass tovább.

Hatás


A viharok kísérőjelensége, a villámlás nem csak egy rendkívül látványos jelenség, hanem egy igazán veszélyes természeti hatás is.

A villám olyan elektromos gázkisülés, amely felhők és talaj között, felhőn belül, illetve felhők között is létrejöhet.

1
Rendkívüli látvány - a villámok ugyanabban az időpillanatban jöttek létre felhőn belül és felhők között is

A folyamat azzal kezdődik, hogy a zivatarfelhőben a légtömegek intenzív mozgása és a cseppképződés során súrlódás, ütközés, majd töltésszétválás történik.

A töltések felhalmozódása során az eltérő töltöttségű (eltérő polaritású) részek miatt töltéskülönbség jön létre, amit a villámlás egyenlít ki.

1
Az éjszakai eget bevilágító energianyalábok
1
Nem mindegyik villám éri el a földfelszínt - ezt elnyelte a felhőzet

A felhőn belüli, vagy felhők közötti villámok jellemzően kisebb energiával rendelkeznek és a felhők eltérő polaritású részein jönnek létre.

Az élőlényeket leginkább érintő felhő és talaj közötti villám akkor jön létre, ha a térerősség (potenciálkülönbség) annyira megnő a felhő és a talaj között, hogy a levegő már nem képes tovább elszigetelni a két ellentétes töltésű pontot és kialakul közöttük egy csatorna, amelyen keresztül aztán megindul az elektromos kisülés.

A villámlás mindössze 2 tizedmásodpercig tart, sebessége eléri a 180 kilométert másodpercenként, a villámcsatornában 30 ezer amper áramerősség is felléphet.

A villámlást követő mennydörgés úgy jön létre, hogy a villámcsatornában futó elektromos kisülés 30 ezer Kelvint elérő hőmérséklete hirtelen több ezer Celsius-fokra felmelegíti a környező levegőt, ami kitágul és ezáltal összeütközik a környező légtömegekkel és ez óriási robajjal jár.

A villámok kékes színét a hirtelen felforrósodott levegőben lebomló nitrogén fénye adja.

1
Viharban minden földfelszínről határozottan kiemelkedő pont villámbecsapódási zónának tekinthető

Az, hogy miért nem villámlik és dörög egyszerre, abból fakad, hogy a villám fényének és hangjának terjedési sebessége különböző.

A villámcsapás helye a megfigyelő közötti távolságot a fény (terjedési sebessége 300 ezer kilométer másodpercenként) sokkal gyorsabban teszi meg, mint a hang (terjedési sebessége 330 méter másodpercenként) - ezért látjuk előbb a villámlást és csak utána a hangját.

1
A zivatarfelhők intenzíven mozgó légtömegei melegágyai a villámképződéseknek
1
Elvonul a vihar: a természet lecsillapodni látszik
1
Megnyugodott, csodálatos színekben pompázó természet
1
Nemcsak a villámok lehetnek misztikusak, hanem az olyan különleges felhőképződmények is, mint ez...
1
...vagy mint ez

Helyreállítás


A villámcsapás rendkívül veszélyes az élő szervezetekre.
Az embereket ért villámcsapások közel egyharmada halásos kimenetelű - ezért fokozottan ügyelj a baleset megelőzésére!

A becslések szerint évente 24 ezer ember hal meg villámcsapásban és 10-szer ennyien sebesülnek meg (a villámlás közvetlen környezetében tartózkodók is megsérülhetnek tőle, illetve villám által felgyújtott erdő, esetleg járműre rádőlő fa is okozhat komoly sérüléseket, egészségügyi problémákat).

Hogyan lehet csökkenteni az villámcsapás okozta áldozatok, sérültek számát?

Az előrejelzések pontosításával és a mindenki számára elérhető, megfelelő tájékoztatás biztosításával a villámok létrejöttével és hatásával kapcsolatban, illetve a vihar veszélyeihez igazodó viselkedéssel és megfelelő elsősegélynyújtással.

1
Ne állj viharban fa alatt: a becsapódó óriási energia nemcsak a fára veszélyes, hanem az alatta állókra is

A villámcsapás áldozata égési sérüléseket szenved el, illetve látási-, hallási- és egyensúlyzavarok lépnek fel nála, amelyek tartósak is lehetnek.

1
A beteg szakszerű, stabil oldalfektetése és a mentő mihamarabbi hívása életet menthet

A balesetet szenvedett ember azonnali segítségre szorul.

Fel kell mérni az állapotát - magánál van-e, ha nem, akkor lélegzik-e, van-e pulzusa - és aszerint kell cselekedni.

Nagy segítséget jelentenek egy elvégzett elsősegély tanfolyami ismeretek, mert lehetséges, hogy életmentésre kell felkészülni.

1
Nagyon komoly segítséget jelenthet egy elvégzett elsősegély tanfolyam

A villámcsapás felgyújthatja a fákat és komoly tüzeket is okozhat a természetben, főleg száraz villámok esetén.

1
Villámcsapást elszenvedett fák

Szárazvillámok esetén nem esik az eső (vagy nem éri el a talajt), tehát nem tudja eloltani a villám által begyújtott száraz avart, vagy bozótot - a tűz gyorsan terjed, mert ebben a viharok kísérőjelensége, a szél is segíti.

Ilyen bozóttüzet eloltani óriási feladat - gyakran nem is lehetséges.

1
Tűzoltó küzd a bozóttűzzel
1
Szinte teljesen leégett hegyvidéki erdőség

Megelőzés


A villámcsapások ellen nincs hatékony védekezés, de odafigyeléssel jelentősen csökkenteni lehet a balesetek számát.

Figyelmeztető jelek a hirtelen megerősödő szél és a megjelenő, nagy kiterjedésű, magas, sötét felhők.

Létezik egy 30-30-as szabály: ha a villámlás és a mennydörgés között kevesebb, mint 30 másodperc telik el, keress biztonságos fedezéket és maradj is addig ott, amíg az utolsó dörgés óta eltelt már legalább 30 perc [6].

Biztonságos menedék lehet egy épület, illetve egy bezárt autó is, mert az autó teste elektromosságot jól vezető fémötvözetekből készül, ezáltal megvédi az utasokat a villámcsapástól (Faraday-kalitka elv).

1
A Faraday-kalitka segítségével kikísérletezték, hogy a fémketrec megvédi a benne tartózkodót az áramütéstől
1
Vihar esetén maradj az autóban: fémkarosszériája megvéd a villámcsapástól
1
A repülők utasainak sem kell tartaniuk villámcsapástól: a repülő teste is Faraday-kalitkának tekinthető
Zivatar esetén kerüld el a kiemelkedő tárgyakat (magányos fákat, elektromos távvezetékeket), illetve a nyílt vízfelületeket!
1
Ha ennek a személynek a helyében lennél, mit kellene ilyen helyzetben tenned? Ha sík felületen ér a vihar, guggolj le, zárd össze a lábfejedet és ebben a pózban várd meg, amíg elvonul a vihar
Barlang csak akkor véd meg, ha nem érinted meg a falát - helyezkedj a közepére és egy táskára ülj le.
1
Viharban a horgásznak nem kellene a nyílt vízen lennie: ki kellene használnia a barlang védelmét
Ha zivatar alatt épületben tartózkodsz, áramtalanítsd az elektromos eszközöket, mert a villámcsapás okozta nagy feszültséglöket tönkreteheti őket - ennek elkerülése érdekében érdemes (sőt határozottan szükséges) az elektromos hálózatba túlfeszültség elleni védelmet beiktatni.

A villámcsapások okozta viharkárok igen nagy részét nem az épületbe csapó villám idézi elő, hanem az elektromos vezetékekben keletkező túlfeszültség következményeként fellépő meghibásodás.

1
Villanyszerelő szakember segítségével beépített túlfeszültség elleni védelemmel fokozhatod elektromos használati eszközeid védelmét
Húzd ki az antenna- és internet csatlakozókat is, illetve ne használd a vezetékes telefont.
Az épületben maradj távol az elektromosságot vezető tárgyaktól, vízvezetékektől és a vizes helyiségektől.

Az épületeket meg lehet védeni a közvetlen villámcsapás káros hatásaitól: az épület tetejére egy földelt fémrudat (villámhárítót) helyeznek, ami a becsapódó villám áramát a talajba vezeti.

1
A villámhárítók hatékonyan megvédik épületeinket a villámcsapásoktól

Tanulság


A villámlásokkal kísért viharokat, zivatarokat komolyan kell venni.

Ha ilyenkor a természetben tartózkodsz, fokozott veszélynek vagy kitéve.

Nem szabad lebecsülni a villámcsapás veszélyhelyzetét - "hogy velem ilyen úgysem történhet meg".

Ha mégis megtörténik, túlélése esetén egy életre szóló sokk lesz.

Ezt a sokkot pedig jobb elkerülni!
1
A természetben minden kiálló tárgy villámveszélynek van kitéve

A klímaváltozás negatív hatásai között szerepelnek az egyre pusztítóbb viharok is.

A villámok egy-egy vihar idején gyakoribbak lettek, szélesebb spektrumot világítanak be és hosszabbak is, mint néhány évtizeddel ezelőtt.

Ez az ökológusok szerint elválaszthatatlan a klímaváltozástól, amely minden korábbinál nagyobb károkat okoz a Föld légkörének és élővilágának.

2014-ben David Romps, a Berkeley egyetem kutatója nagy felzúdulást keltett azzal a modelljével [2], amely szerint a villámlások gyakoribbak lesznek a bolygó felmelegedésével: minden 1 Celsius-fokos hőmérséklet-emelkedéssel 12 százalékkal nő a villámcsapások esélye és ha nem csökken az üvegházhatású gázok kibocsátása, ez a növekedés az évszázad végére elérheti az 50 százalékot is.

Romps modellje nem túlzó: Sander Veraverbeke holland kutató az észak-kanadai és alaszkai fenyőerdőket sújtó villámokat tanulmányozta [3] és megállapította, hogy a sarkvidéki erdőkben évente 2-5 százalékkal nőtt a villám okozta tüzek száma az elmúlt 40 évben.

Az északi erdők sérülésének, letarolásának van egy további veszélye is: az üressé vált, kietlen területeken több napfény hatol be a permafroszt állandó jégtakarójába és az még intenzívebb olvadásnak indul.

1
Minden fát érő villámcsapás potenciális tűz gócpont is egyben

A villámlások a trópusi erdőkben is nagy gondokat okoznak: a legnagyobb fák fokozott célpontjai és áldozatai a villámoknak. Ezeknek a fáknak az erdő életében azonban kulcsfontosságú szerepük van: a biodiverzitás központjai, rovarok lakhelyei, emellett ezek tárolják a víz és a szén-dioxid legnagyobb részét.

Steve Yanoviak kutató szerint [1] közvetlenül, vagy közvetve évente 190 millió trópusi fát öl meg a villám úgy, hogy a villám által eltalált és ledöntött fa átlagosan még további öt fát is megsebez.

A szélsőséges időjárás miatt erősebbé váló széllökések az emberi infrastruktúrát is veszélyeztetik: nem csak az épületeket rongálják meg, hanem kiszolgáltatottak ellene az áram- és kommunikációs hálózatok átviteli tornyai is.

Az áramhiány pedig sötétségbe borítja az érintett térséget, akadályozza a termelést és az információáramlást is.

1
Ha egy villám feszültségátalakító transzformátort talál el, vagy ha az erős széllökések áramátviteli oszlopokat döntenek ki, nagy területek borulhatnak sötétségbe

Technológiai fejlődésünk eredményeképpen rendkívüli módon függünk az áramtól és a fosszilis energiahordozóktól - és ez utóbbi gyorsította fel a klímaváltozást is.

Óriási az energiaéhségünk.
1
Életünket az energia minden fajtája irányítja

Az energia előállító szektor nem az energiafelhasználás csökkentésére ösztönzi a felhasználókat, hanem profitorientáltan az egyre fokozódó áramigények kiszolgálását helyezi előtérbe.

Ennek érdekében minden elérhető energiaforrást felhasznál, illetve újabb és újabb erőműveket hoz létre.

1
A jövő egyik legnagyobb kérdése: hogyan tudjuk biztosítani csillapíthatatlan energiaéhségünket és táplálékigényünket a természet lerombolása nélkül?
1
A válasz: tudjuk biztosítani, megfelelő ökológiai szemlélettel. Városokban "zero carbon" parkokkal és építményekkel, illetve levegőből káros anyagokat kiszűrő, zajcsökkentő, madaraknak is életteret nyújtó zöldövezetek kiépítésével...
1
...vidéken pedig emberi fogyasztásra termelő, ökológiai gazdálkodásokkal és tiszta energiaforrások használatával. És ami mindenkire igaz: energiával mértéktartó viselkedéssel és a pazarlás elkerülésével!

Az energiatermelés szektorban a megújuló energiatermelés ugyan fejlődik és lekörözte a szénalapú energiát, de összességében még mindig több energia származik fosszilis forrásokból (az emberi teljes üvegházgáz kibocsátás 25 százaléka terheli energiatermelés szektort). Miért? Azért, mert időközben az energiaigényünk soha nem látott mértékben nőtt. A Nemzetközi Energiaügynökség az utóbbi években egymás után regisztrálja a valaha volt legnagyobb áramigény-növekedéseket, az elemzők szerint pedig akkora a többletfogyasztásunk, mintha egy új India jelent volna meg a fogyasztók között...

A megújuló energiák, elsősorban a nap- és szélenergia szédületes fejlődésben vannak és versenyképessé váltak a szennyező energiaforrásokkal szemben - azonban valóban tiszta energia továbbra sem létezik.

A megújuló energiák hasznosítása, az elektromos hálózatok építése, az elektromos eszközök gyártása és felhasználása hatalmas anyag-, energia-, terület- és vízigénnyel, továbbá veszélyeshulladék-kibocsátással jár.

A tapasztalat az, hogy egy hatékonyabb technika bevezetését minden esetben a felhasználás növekedése követi és a veszélyt elsősorban nem az energiaforrások kimerülése, hanem felhasználásuk jelenti.

Ez másképpen fogalmazva azt jelenti, ha sikerülne tömeges méretekben olcsó energiát előállítani, az végzetes módon felpörgetné a bolygó nyersanyagforrásainak felélését és átalakítását ipari hulladékká.

Ezért az energiafelhasználás csökkentésének nincs környezetileg is elfogadható alternatívája.

Nézz körül otthon és számold meg, hány árammal működő eszközöd van - 30, 40, vagy még több?

Áramkimaradás esetén mennyire maradna működőképes a háztartásod?
1
Mennyire függsz az áramtól?
Takarékoskodj az árammal!
Húzd ki a konnektorból nem használt elektromos eszközeidet - a bedugva hagyott, használaton kívüli adapterek, a készenléti módban várakozó eszközök is áramfogyasztók!
Kapcsold le használaton kívüli lámpáidat és magára hagyott számítógéped se maradjon órákig bekapcsolt állapotban [5]!
1
Ha energiamegtakarításról van szó, a pszichológiai viselkedésvizsgálatok szerint beválik Richard Thaler módszere [4]: "miután közölték valakivel, hogy a szomszédja mennyi áramot takarított már meg, akkor ő is fokozta a megtakarítást"

Óriási energiaigényű, folyamatos hűtést igénylő fizikai infrastruktúrák (szerver központok- és parkok) működtetik az internetet - az olcsónak számító adatforgalom, illetve adathasználat valójában hatalmas környezeti teher.

Ezen valamelyest akkor lehet segíteni, ha a digitális felhők, szociális és kereső szolgáltatások energiaigényét megújuló energiaforrásokból nyerik, illetve (a hűtést elősegítendő) hűvösebb klímájú helyekre telepítik a gépeket.

1
Folyamatos rendelkezésre állású, napi 24 órás üzemben tartott szerver számítógépek

A földi termosztát legfontosabb elemei közé tartozik a nap, az óceánok, illetve az üvegházhatást létrehozó üvegházgázok és ezek természetes változásai (pl. a vulkáni tevékenységek növelik, a kőzetek mállása csökkentik a üvegházgázok mértékét).

Amíg a földi termosztát működik, addig a Föld lakható marad, azonban vannak olyan fajok, amelyek biológiai adottságaik miatt bizonyos küszöböket (lakhatósági tartományon kívül eső állapotokat) nem tudnak átlépni.

Pálfy József paleontológus, geológus, a magyarországi Eötvös Loránd Tudományegyetem Természettudományi Karának (ELTE-TTK) tanára erre vonatkozóan a következőket mondta egy 2023-as interjún [7]:

"A termosztátnak köszönhetően az élet megmarad, tehát csak nekünk van félnivalónk, mert ez a technológiai civilizáció olyan fejlettséget ért el, ami által borzasztó sérülékeny lett. Nagyon könnyen összeomolhatunk, de ez a lehetőség egyelőre sokak számára láthatatlan. Megszoktuk, hogy jól akarunk élni ebben a szerveződési rendben, fölkapcsoljuk a villanyt, és látunk éjjel is, kinyitjuk a hűtőt, és ott van az étel, és ha mindez egy kicsit is megváltozik, akkor baj van. Szóval a földtörténeti tanulság az, hogy nemcsak másfél vagy kettő, hanem sokkal több fokkal is emelkedhet az átlaghőmérséklet. És akkor számunkra az élelmiszer-termelés nem működik; ahol eddig éltünk, ott túl meleg lesz; ahol eddig hozzáfértünk az ivóvízhez, ott nem lesz ivóvíz. És egyikünknek sincs ötlete, hogyha mindez bekövetkezik, mit fogunk csinálni."

Sokunkkal, talán mindannyiunkkal megtörtént már, hogy valamilyen gazdasági válság következtében nem volt elég üzemanyag a kutakon, vagy nem volt volt elegendő alapvető élelmiszer (tej, étolaj, cukor, liszt stb...) a boltokban.

Mi volt a reakciónk? Pánikszerűen újra és újra igyekeztünk bespájzolni a hiánycikkekből minél többet, aztán abban bíztunk, hogy azalatt az idő alatt, amíg meg nem szűnik a hiány, kihúzzuk valahogy.

De gondolhatunk a feljebb már említett áramkimaradásra is. Mit csinálunk, ha napokig nincs áram? Vagy ha valamilyen okból akadozik a gáz, vagy ivóvíz szolgáltatás? Mit teszünk egyre növekvő mennyiségű szemetünkkel, hulladékunkkal, ha szünetel a hulladékszállítás?

De nemcsak az ilyen nagy gondok, sokkal kisebbek is elegendőek, hogy kibillentsenek bennünket a nyugalmunkból: már az is kiborít bennünket, ha sietnénk (mindig sietünk), de az autónknak lemerül, vagy tönkremegy az akkumulátora és a járművet nem használhatjuk éppen akkor, amikor kellene, vagy sürgős teendőnk van a számítógépünkön, de az bekapcsoláskor nem indul el.

Ha kényelmüket, vagy megszokott napi rutinjainkat érintő technológiák által nyújtott biztonság egy kicsit is meginog, azonnal érezzük a rendszer gyenge pontjait és a rendszer részeként a mi gyenge pontjainkat is: aggódóvá, feszültté, vagy rosszabb esetben tehetetlenné, tanácstalanná válunk.

Hogyan tudnál ezen segíteni?
Törekedj az önfenntartó, önellátó, energiával takarékoskodó, kevés hulladékot generáló életre!

Azt, hogy függetlenítsd magad a legérzékenyebb pontokon, sokkal könnyebb leírni, mint megvalósítani, mert ez életed minden részét érinti az alapvető élelmiszerek megtermelésétől kezdve a felhasznált áram megújuló technológiákkal történő előállításáig.

Mégis ebbe az irányba kell elindulnunk, mert ezzel erősíthetjük meg magunkat a jövőbeli válságokkal szemben, illetve az önfenntartás környezetileg is fenntartható, pazarlást, túlfogyasztást mellőző életforma, váltásunkkal hozzájárulunk, hogy a Föld hosszú távon élhető maradjon.

1
Ezt a két kifejezést együtt kell értelmeznünk: Takarékoskodj az energiával - Mentsd meg a Földet

Még mindig népszerűek a fosszilis energiával működő erőművek, amelyeket azért kell üzemeltetni, hogy kiszolgálhatóak legyenek egyre fokozódó kényelmi- és energiaigényeink, pedig a természet az egyre sűrűbbé váló természeti katasztrófákkal folyamatosan jelez, hogy már nagyon időszerű lenne felhagynunk energiaigényünk fenntarthatatlan módon való biztosításával és be kellene lépnünk egy új korszakba:

A megújuló energia és a környezettudatos életmód korába.
1
A jövőnk csak megújuló energiákkal képzelhető el
1
Képtelen ötletek, vagy zseniálisak? Ki tudja. Annyi viszont bizonyos, hogy újabb és újabb ötletekre van szükség gyarapodó népességünk egyre fokozódó áramigényének kiszolgálására - illetve arra, hogy hogy miként értessük meg az emberekkel, hogy takarékoskodjanak az energiával
Ha vannak ötleteid a hatékony energiatakarékosságra, a megújuló energiára, vagy a fenntartható bioüzemanyagra vonatkozóan, bátran tedd közzé őket!
Ötleteiddel keresd a fenntartható energiák felkutatására kiírt pályázatokat, illetve Te magad is mutass jó példát: kövess egy fenntarthatóbb életmódot!
1
A vegán a leginkább környezettudatos, földi erőforrásokkal takarékos életmód - képes lennél ekkora váltásra a természet megóvása érdekében?

Mit tehetsz?


A villámcsapás rendkívül veszélyes az élő szervezetekre.
Az embereket ért villámcsapások közel egyharmada halásos kimenetelű - ezért fokozottan ügyelj a baleset megelőzésére!
Hogyan lehet csökkenteni az villámcsapás okozta áldozatok, sérültek számát?

Az előrejelzések pontosításával és a mindenki számára elérhető, megfelelő tájékoztatás biztosításával a villámok létrejöttével és hatásával kapcsolatban, illetve a vihar veszélyeihez igazodó viselkedéssel és megfelelő elsősegélynyújtással.

1
Ne állj viharban fa alatt: a becsapódó óriási energia nemcsak a fára veszélyes, hanem az alatta állókra is
1
A beteg szakszerű, stabil oldalfektetése és a mentő mihamarabbi hívása életet menthet

A balesetet szenvedett ember azonnali segítségre szorul.

Fel kell mérni az állapotát - magánál van-e, ha nem, akkor lélegzik-e, van-e pulzusa - és aszerint kell cselekedni.

Nagy segítséget jelentenek egy elvégzett elsősegély tanfolyami ismeretek, mert lehetséges, hogy életmentésre kell felkészülni.

1
Nagyon komoly segítséget jelenthet egy elvégzett elsősegély tanfolyam
Létezik egy 30-30-as szabály: ha a villámlás és a mennydörgés között kevesebb, mint 30 másodperc telik el, keress biztonságos fedezéket és maradj is addig ott, amíg az utolsó dörgés óta eltelt már legalább 30 perc [6].
1
Vihar esetén maradj az autóban: fémkarosszériája megvéd a villámcsapástól
Zivatar esetén kerüld el a kiemelkedő tárgyakat (magányos fákat, elektromos távvezetékeket), illetve a nyílt vízfelületeket!
1
Ha ennek a személynek a helyében lennél, mit kellene ilyen helyzetben tenned? Ha sík felületen ér a vihar, guggolj le, zárd össze a lábfejedet és ebben a pózban várd meg, amíg elvonul a vihar
Barlang csak akkor véd meg, ha nem érinted meg a falát - helyezkedj a közepére és egy táskára ülj le.
Ha zivatar alatt épületben tartózkodsz, áramtalanítsd az elektromos eszközöket, mert a villámcsapás okozta nagy feszültséglöket tönkreteheti őket - ennek elkerülése érdekében érdemes (sőt határozottan szükséges) az elektromos hálózatba túlfeszültség elleni védelmet beiktatni.
1
Villanyszerelő szakember segítségével beépített túlfeszültség elleni védelemmel fokozhatod elektromos használati eszközeid védelmét
Húzd ki az antenna- és internet csatlakozókat is, illetve ne használd a vezetékes telefont.
A villámlásokkal kísért viharokat, zivatarokat komolyan kell venni.

Ha ilyenkor a természetben tartózkodsz, fokozott veszélynek vagy kitéve.

Nem szabad lebecsülni a villámcsapás veszélyhelyzetét - "hogy velem ilyen úgysem történhet meg".

Ha mégis megtörténik, túlélése esetén egy életre szóló sokk lesz.

Ezt a sokkot pedig jobb elkerülni!

A klímaváltozás negatív hatásai között szerepelnek az egyre pusztítóbb viharok is.

A villámok egy-egy vihar idején gyakoribbak lettek, szélesebb spektrumot világítanak be és hosszabbak is, mint néhány évtizeddel ezelőtt.

Ez az ökológusok szerint elválaszthatatlan a klímaváltozástól, amely minden korábbinál nagyobb károkat okoz a Föld légkörének és élővilágának.

Technológiai fejlődésünk eredményeképpen rendkívüli módon függünk az áramtól és a fosszilis energiahordozóktól - és ez utóbbi gyorsította fel a klímaváltozást is.

Óriási az energiaéhségünk.
1
A jövő egyik legnagyobb kérdése: hogyan tudjuk biztosítani csillapíthatatlan energiaéhségünket és táplálékigényünket a természet lerombolása nélkül?
1
A válasz: tudjuk biztosítani, megfelelő ökológiai szemlélettel. Városokban "zero carbon" parkokkal és építményekkel, illetve levegőből káros anyagokat kiszűrő, zajcsökkentő, madaraknak is életteret nyújtó zöldövezetek kiépítésével...
1
...vidéken pedig emberi fogyasztásra termelő, ökológiai gazdálkodásokkal és tiszta energiaforrások használatával. És ami mindenkire igaz: energiával mértéktartó viselkedéssel és a pazarlás elkerülésével!

A megújuló energiák, elsősorban a nap- és szélenergia szédületes fejlődésben vannak és versenyképessé váltak a szennyező energiaforrásokkal szemben - azonban valóban tiszta energia továbbra sem létezik.

A megújuló energiák hasznosítása, az elektromos hálózatok építése, az elektromos eszközök gyártása és felhasználása hatalmas anyag-, energia-, terület- és vízigénnyel, továbbá veszélyeshulladék-kibocsátással jár.

A tapasztalat az, hogy egy hatékonyabb technika bevezetését minden esetben a felhasználás növekedése követi és a veszélyt elsősorban nem az energiaforrások kimerülése, hanem felhasználásuk jelenti.

Ez másképpen fogalmazva azt jelenti, ha sikerülne tömeges méretekben olcsó energiát előállítani, az végzetes módon felpörgetné a bolygó nyersanyagforrásainak felélését és átalakítását ipari hulladékká.

Ezért az energiafelhasználás csökkentésének nincs környezetileg is elfogadható alternatívája.

Nézz körül otthon és számold meg, hány árammal működő eszközöd van - 30, 40, vagy még több?

Áramkimaradás esetén mennyire maradna működőképes a háztartásod?
1
Mennyire függsz az áramtól?
Takarékoskodj az árammal!
Húzd ki a konnektorból nem használt elektromos eszközeidet - a bedugva hagyott, használaton kívüli adapterek, a készenléti módban várakozó eszközök is áramfogyasztók!
Kapcsold le használaton kívüli lámpáidat és magára hagyott számítógéped se maradjon órákig bekapcsolt állapotban [5]!
Törekedj az önfenntartó, önellátó, energiával takarékoskodó, kevés hulladékot generáló életre!

Még mindig népszerűek a fosszilis energiával működő erőművek, amelyeket azért kell üzemeltetni, hogy kiszolgálhatóak legyenek egyre fokozódó kényelmi- és energiaigényeink, pedig a természet az egyre sűrűbbé váló természeti katasztrófákkal folyamatosan jelez, hogy már nagyon időszerű lenne felhagynunk energiaigényünk fenntarthatatlan módon való biztosításával és be kellene lépnünk egy új korszakba:

A megújuló energia és a környezettudatos életmód korába.
Ha vannak ötleteid a hatékony energiatakarékosságra, a megújuló energiára, vagy a fenntartható bioüzemanyagra vonatkozóan, bátran tedd közzé őket!
Ötleteiddel keresd a fenntartható energiák felkutatására kiírt pályázatokat, illetve Te magad is mutass jó példát: kövess egy fenntarthatóbb életmódot!



Felhasznált oldalak hivatkozásai
Top