Tengeri túlhalászat, hajós vízszennyezés



A FÖLD TENGEREINEK, ÓCEÁNJAINAK A FAUNÁJUKAT ÉS ÉLŐHELYEIKET VESZÉLYEZTETŐ TÚLHALÁSZAT MELLETT MÁS NAGY TERHEKET IS VISELNIÜK KELL.

A KÖZVETLENÜL BEÖNTÖTT ÉS A FOLYÓKBÓL BEÚSZÓ SZEMÉTHALMOK, A SZENNYEZŐ HAJÓFORGALOM ÉS A LEVEGŐBŐL BEMOSÓDÓ KÁROS ANYAGOK ELSAVASODÁSUKAT, ÉLŐVILÁGUK VESZÉLYEZTETÉSÉT EREDMÉNYEZI.

MIT TEHETSZ ELLENE?

NE VÁLASSZ TÚLHALÁSZOTT FAJOKBÓL KÉSZÜLT ÉTELT ÉS ALAKÍTSD ÁT TÁPLÁLKOZÁSOD FENNTARTHATÓVÁ!
CSÖKKENTSD MEGTERMELT HULLADÉKOD ÉS SZEMETED MENNYISÉGÉT - NE NÖVELD VELÜK A TERMÉSZET TERHÉT!

TÁMOGASD A FENNTARTHATÓ, HELYI GAZDASÁGOKAT TARTÓS, JÓ MINŐSÉGŰ TERMÉKEIK MEGVÁSÁRLÁSÁVAL, MERT EZZEL A HULLADÉKKÉPZŐDÉST ÉS A SZÁLLÍTÁS KÖRNYEZETI TERHÉT EGYARÁNT CSÖKKENTED!

A környezeti- és természeti hatások leírásai a hatások jellegétől fogva megzavarhatják nyugalmadat, ezért csak saját felelősségedre olvass tovább.

Hatás


A Föld tengerei, óceánjai komoly veszélyben vannak.

Amellett, hogy sok helyen gigantikus méretű szeméthalmok úsznak rajtuk, a teherhajó forgalom, a hajóturizmus és a túlzott mértékű halászat (a vizek 90 százalékát a túlhalászat veszélye fenyegeti) is hatalmas problémákat jelent.

Hogy miért jelent problémákat?

Egyrészt azért, mert a túlhalászat miatt a tengeri élőlények képtelenek helyreállítani állományukat, másrészt pedig a szállítással, vagy halászattal foglalkozó hajós tengeri közlekedés óriási mennyiségű káros anyagot - fáradt olajat, kátrányt és fedélzetről származó szennyezéseket - juttat a vízbe, szén-dioxidot és kén- és nitrogén oxidokat pedig a levegőbe - abba a levegőbe, amely közvetlen érintkezésben van a vízzel.

Ezek, a vizet intenzíven savasító szennyezések folyamatosan rombolják a tengerek élővilágát és szétzilálják a táplálékláncokat.

1
Kezdődik a nap: a teherszállító- és turistahajók útnak indulnak
1
Hatalmas konténerszállító hajók szállítják a kontinensek között a megrendelt termékeket, illetve az azokból keletkező hulladékot. A hajós teherszállítás szennyezőbb még a repülésnél is [14], mert az évente több, mint 10 milliárd tonna rakományt szállító óriási konténerhajók szinte mindegyike fosszilis tüzelőanyaggal üzemel

Az intenzív hajóforgalom miatt beszennyezett vizekből kifogott halak élelmiszerügyi vizsgálati paraméterei messze meghaladják az egészségügyi határértékeket.

El lehet képzelni, hogyha a kifogott halak mérgezőek, milyen állapotban lehet tengeri élőhelyük...

A tengeri halállományok háromnegyede veszélyeztetett állapotba került a túlzott mértékű ipari halászat következtében.

1
Halászhajók bevetésre készen

A mangrove erdők és a korallzátonyok több, mint egyharmada már tönkrement.

1
A kiváló vízi életteret nyújtó mangrove környezetek pusztulnak a partot elérő szennyezésektől és a túlhasználattól, illetve akvakultúrák, a földművelés és a parti fejlesztések terjedése miatt. A mangrove erdők a tengerek olyan egyedülálló erdői, amelyek fontos raktárai a biológiai sokféleségnek, támogatják a part menti közösségek megélhetését (élelmiszert és üzemanyagot adnak, megerősítik a halászterületeket és elősegítik ökoturizmust) és természetes megoldást jelentenek az éghajlatváltozásra. Vízzel telített talajukban más ökoszisztémáknál nagyobb sűrűségben különítik el és tárolják a kék szenet (kék szén: a világ óceánjaiban és a part menti életközösségekben található növények által megkötött szén), föld fölött megtartják a hordalékot és hullámtörőként szolgálnak. A szénben leggazdagabb mangrovék Kolumbia nyugati, csendes-óceáni partjainál találhatóak: a felbecsülhetetlen természeti értékű erdőségek itt az 50 méteres magasságot is meghaladják

Mi több, a felbecsülhetetlen értékű, az óceánok fenekének csupán 0.2 százalékát borító, de a tengeri fajok legalább egynegyedének (!) otthont nyújtó korallzátonyok 2050-re teljesen eltűnhetnek az éghajlatváltozás miatt.

A természet évmilliók alatt megalkotott tökéletes munkája néhány évtized alatt tönkre fog menni.
1
A korallzátonyok állapota határozottan mutatja szennyezéseink káros hatásait. Miért mennek tönkre? A tengervíz felmelegedése, megnövekedett szén-dioxid koncentrációja (vízsavasodás) és a felerősödött ibolyántúli sugárzás hatására a víz kálcium- és karbinátion tartalma lecsökken, ezért a korallok képtelenek felépíteni mészvázukat

A hajók és mélytengeri fúrások egyre fokozódó víz alatti zajszennyezése nagy mértékben károsítja a hanggal érékelő és kommunikáló fajok tájékozódását és életfeltételeit.

1
Az Északi-tenger több problémával küzd egyszerre: kritikussá vált állapotát nagyban befolyásolja a nagyüzemi halászat, az olajkitermelés, a teherszállítás és a műanyag szennyezés

A nagyüzemi túlhalászat miatt a fejlődő országok tenger melletti szegény közösségekben élő, elsődleges megélhetési forrásukat a tengerből szerző emberek éheznek.

1
Vietnami halászbárkák viszik portékáikat a piacra

A hal milliárdok nélkülözhetetlen élelme, egyes régiókban azonban (pl. Földközi-tenger, Fekete-tenger, Csendes-óceán délkeleti része) a fajok kétharmadát túlhalásszák, (gyakran engedély nélkül) és így az állomány folyamatosan csökken - ha ez a tendencia folytatódik, a világ óceánjaiban élő halak fele az ipari méretű halászat áldozata lehet.

1
A cápák és ráják gyakran félelmet keltenek az emberekben. Mi a valóság? Az embert érő nem kiprovokált cápatámadások száma 2022-ben világszinten 57 volt, amelyből 5 végződött halálozással [15]. Ezek az arányok nagyságrendileg igazak a korábbi évekre is. A cápák azonban fel sem férnek az emberre legveszélyesebb állatok 10-es listájára [16], ahol a vízilovak a tizedikek (évente 500 haláleset, a kutyák a harmadikak (évente 35 ezer haláleset) és a szúnyogok az elsők a vérszívás során átadott betegségekkel - évente 750 ezer haláleset). Tehát cápák vs. emberiség - mi kerül a tányérra? Egy 2021-es WWFF által készített jelentés [2][3] alapján a - többek között húsukért és uszonyukért halászott - cápa- és rájafajok több, mint 36 százalékát a kihalás fenyegeti a túlhalászás következtében, egyes populációk pedig már több, mint 95 százalékkal csökkentek. Évente közel 100 millió egyedet ölnek le és dolgoznak fel - ha ez így megy tovább, megfelelő szabályozás hiányában az emberiség elkésik a megmentésükkel... A fajok védelme érdekében a fogyasztóknak a fenntartható és nyomon követhető forrásokból származó termékeket szabadna megvásárolniuk, ezekből azonban nagyon kevés érhető el a piacokon.

Roppant magasak a túlhalászat járulékos veszteségei is: az ENSZ Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Szervezetének (FAO) 2018-as jelentése [4][5] szerint minden harmadik kifogott hal kárba vész – soha nem esszük meg, mert soha nem készítenek belőle ételt - ezeket a halakat vagy kidobják, vagy megrohad előtte.

Hogy miért vész kárba a globális fogás 35 százaléka? A fogás negyede vagy nem kívánt fajta vagy egyszerűen túl kicsi az állat és a halászhálókról ki- vagy visszadobják a vízbe (adott esetben a hálóktól összenyomorodva, sérülten) - többségüket azonban a megfelelő ismeretek, vagy felszerelés hiánya (pl. nincsenek hűtőberendezések) miatt fogják ki feleslegesen.

Ez a pazarlás a robbanásszerűen szaporodó halfarmokra különösen igaz - ráadásul a halgazdaságokban tenyésztett állatok élelmezését sokszor tengerekből, óceánokból származó szardíniával, szardellafélékkel és más fajokkal végzik és az így elhasznált évi 20 millió tonna hal igen komoly veszteség, illetve az óceánokból származó tápanyagként felhasznált halak szennyezettek is lehetnek, ami bekerülhet a tenyésztett állatokba is.

1
Nagyüzemi haltenyésztés Norvégiában

Több, mint 820 millió ember (halászok, halászati dolgozók és családjaik) közvetlen élelmezése és jövedelme függ a halászattól és az akvakultúrától.

Ebből a halászati iparág kb. 60 millió személyt, 4.6 millió halászhajót, bárkát és csónakot alkalmaz, így egyre sűrűbben fordul elő, hogy egy adott helyszínen túl sok hajó túl kevés halat fog - ennek a jelenségnek egyik velejárója, hogy az elmúlt 40 évben háromszorosára duzzadt a túlhalászott fajok száma.

Ez azt jelenti, hogy egyes fajok eltűnnek a vizekről, amit a klímaváltozás is súlyosbít: közrejátszik abban, hogy a trópusi vizekről a halak elvándorolnak a mérsékeltebb, hűvösebb időjárással rendelkező vizekbe - azok a trópusi országok pedig nagy veszteségeket könyvelhetnek el, amelyek gazdasága függ a halászattól.

A természet kizsigerelése a mi életfeltételeinket - így életminőségünket - is csökkenti.
1
Aszály, homok és szegénység
1
Ahol a tenger az elsődleges élelemforrás
1
Az apály miatt szárazra került hajók is érzékeltetik, hogy a térség súlyos környezeti problémákkal küzd

A vonó- és kotróhálós hajók óriási területeken ejtenek végzetes sebeket a tengerfenéki élőhelyekben, illetve felszakítják a tengerfenék üledékeit, amivel felszabadítják a régmúlt idők elpusztult élőlényeiből képződő, ott eltárolt szén-dioxidot, hatalmas mennyiségű - egyes kutatások szerint a repülős közlekedéssel egyenértékű - üvegházgáz légkörbe való bejutását eredményezve.

Minden egyes évben több százezer tonna kiszolgált, vagy elhagyott háló kerül az óceánokba bálnák, fókák, teknősök és sok-sok más élőlény pusztulását okozva.

1
A tengerfenék védelmet és élőhelyet nyújt, illetve sok szén-dioxidot eltárol

Eddig jellemzően a tengerek felső 200 méteres mélysége volt a halászat elsődleges célpontja, de a technika mára lehetővé tette az 1000 méter mélységig történő halászatot is.

Az itt élő, lassan szaporodó és lassan növő halaknak azonban fontos szerepük van az óceáni növények életciklusában (így a szén-dioxid-megkötésükben) és lassabb életciklusuk miatt a kitermelésük rossz hatással lehet a populációkra és a tengeri folyamatokra is - elsősorban azért, mert az óceáni halászat globálisan még nincs hatásosan szabályozva.

1
A tenger mélye 200-1000 méter között rengeteg halat rejt, amelyek eddig védve voltak a hálóktól - most elkezdtünk ezeknek a halaknak a kitermelését is
1
A tenger mélyén fekvő otthagyott halászhálók csak kis része sodródik ki a tengerpartra
1
A szula veszélyes környezetben él. Madarak és műanyag: a WWF 2018-as Living Planet jelentése [6] szerint 1960-ban a megvizsgált tengeri madarak mindössze 5 százalékának gyomrában találtak műanyagot, 2018-ra az arány már 90 százalékra emelkedett
1
A szürke fóka állapota élettere állapotát is tükrözi
1
A horgászat egy közkedvelt, pihentető, de emellett izgalmas időtöltés. Azonban ez a tevékenység helyenként (főleg az intenzíven horgászott vizeken) igen nagy környezeti hatással járhat: a beszakított, erős műanyagból készült cérnavékony damilok (túl) hosszú ideig veszélyeztetik a vízi élővilágot (a kb. 600 év alatt lebomló damilba beleakadnak, belegabalyodnak a halak, teknősök, rákok és más vízi állatok), a leszakadt és vízben maradó horgok beleakadnak az állatokba, a szereléseken használt, vagy beszakadt ólomnehezékek szennyezik a vizet, a beszórt nagy mennyiségű és halak által el nem fogyasztott etetőanyag bomlása szintén nagy mértékben megterheli a vizet. Ha szereted a természetet és kedveled a horgászatot, akkor végezd azt tudatosan: nézz utána az interneten, vagy kérdezd ki a horgászboltokban eladókat a környezetbarát megoldások felől a szerelékektől a csalogató anyagokig. Horgászatod során a lehető legkevésbé terheld meg a vizet - hiszen a jövő héten is ki akarsz menni a vízpartra és nemcsak azt várod el jogosan, hogy a vízpart tiszta, szeméttől mentes legyen, hanem az is fontos, hogy a víz alatt - a vízi élőlények életterében - is tisztaság és egészséges környezet legyen

A túlhalászat és az ezzel kapcsolatos szennyezések sok problémát okoznak - azonban nemcsak a természet élővilágának, hanem az embereknek is:

- Megzavarja a tengeri élővilág egyensúlyát (a felborult tengeri ökoszisztéma csak nagyon lassan tud helyreállni, amely sok faj kipusztulásával járhat);
- Sok állatfajt veszélyeztetetté tesz (olyan fajokat sodor a kihalás szélére, amelyek az emberek számára fontos fehérjeforrások (pl. a tonhal, de egyes helyeken a makréla és a szardínia is);
- Pusztítja a tengerfeneket, a korallzátonyokat és az élőhelyeket (a tengerfenéki vonóhálós halászat végigszántja a tengerfeneket - elpusztít minden olyan életet, ami a háló útjába kerül);
- Szennyezi a vizeket (a hajók (nemcsak a halászhajók) által kibocsátott szennyezések, vegyszerek és műanyagszármazékok a vizekben kötnek ki, ami felgyülemlik az élővilág, többek között a halak szervezetében is);
- Nagy felesleget termel (a kifogott halak kis hányada fogy el, jelentős részük megsemmisítőbe kerül, tehát feleslegesen kerültek leölésre);
- Nem válogat (járulékos fogásként gyakran kerülnek a hálókba olyan védett, vagy veszélyeztetett fajok (pl. teknősök, delfinek, fókák és sok halfaj), amelyek nem esnek a kifogni szánt fajok közé);
- Megváltoztatja a halak génállományát (a nagyobb testű halak állományának csökkenése miatt a területen a halak kisebbek maradnak, ez által kevésbé lesznek termékenyek);
- Társadalmi aggályokat vet fel (sok halásztársaság - főleg a fejlődő világban - kizsákmányolja dolgozóit);
- Ördögi kört teremt (a túlhalászat okozta árubőséghez hozzászokott fogyasztói réteg akkor is megköveteli az ugyanakkora mennyiséget és minőséget, ha nem fogyaszt belőle, mert csökkenne a piac iránti bizalom);
- Megváltoztatja a halakról alkotott képet (az emberek a halakat eddig sem tekintették érző lényeknek és ebben a túlhalászat is nagy szerepet játszik, ahol a halak csupán árucikkek).
Ha nem kezeljük a túlhalászat problémáját, milyen társadalmi problémákra számíthatunk?

Az egyre csökkenő tengeri halpopulációk következetesen egyre kevesebb fogással fognak járni és az árak emelkedését váltják ki.

Az egykor olcsó fehérjeforrást egyre kevesebben tudják majd megfizetni, ami a fejlődő régiókban éhezést eredményezhet, illetve erősítheti azt, általában véve pedig keresletcsökkenéssel jár együtt.

Ez pedig tömeges elbocsátásokat hozhat maga után a halászati szektorban, ami társadalmi katasztrófát és migrációt vetít előre.

Hogyan tudnál hatékonyan hozzájárulni a tengeri élővilág helyreállításához?
Kétségtelen, hogy a halétel egészséges. Ugyanakkor a növényi alapú, helyben (esetleg éppen önmagad által) megtermelt élelmiszer még egészségesebb és kíméli az élővilágot is!

Helyreállítás


A tengerben élő, napfény energiáját felhasználva fotoszintézisre - és így oxigéntermelésre - képes mikroszkopikus organizmusokra, a fitoplanktonokra komoly hatással vannak az olajszennyezések, a növényvédő szerek, a tengerekbe kerülő műanyaghulladékok (többek között, mert eltakarják a napfényt) és a vízsavasodás.

Ez miért nagy probléma?

Mert a fitoplanktonok adják annak az oxigénnek a felét, amit belélegzünk, illetve több szén-dioxidot kötnek meg, mint a Föld összes erdeje együtt - ezekért a rendkívüli tulajdonságaiért nagyon vigyáznunk kellene rájuk - ahogyan az óceánokra is!
1
A tengerekben, közvetlenül a vízfelszín alatt élő fitoplanktonok felbecsülhetetlen segítséget nyújtanak minden Földön élő számára: oxigént termelnek és szén-dioxidot kötnek meg

Az óceán megújuló erőforrás és képes lesz ellátni a következő generációkat is, ha komolyan vesszük a problémákat és hatékonyan fellépünk ellenük.

1
Az óceán csodálatos életközösségek érzékeny rendszere

Ennek feltétele, ha fenntartható kereteken belül élünk és felszámoljuk azokat a természetet leromboló tényezőket, amelyeket mindössze egyetlen emberöltő alatt véghez vittünk.

Ne gondolja azt senki, hogy az óceánok problémája csak a távoli jövőben okozhat gondokat, egyébként sem tehet ellene semmit.

A túlhalászás a 70-es években indult és már akkor, mindössze 15 év alatt az óceánok élővilágának drasztikus csökkenését eredményezte.

A műanyaggyártás is a 70-es években lendült be, mára gigantikus méretű műanyag hulladékszigetek úsznak az óceánokon és teszik tönkre az élővilágukat.

A klímaváltozás és a szennyezések miatt melegedő és savasodó óceánok minden eddiginél pusztítóbb viharokat idéznek elő, miközben a sarkvidéki jégolvadások miatt vízszintjük folyamatosan emelkedik és ezzel a tengerpartok mellett, illetve szigeteken élő emberek millióinak életét fenyegetik...

Méghogy ezek ellen nem tudnánk tenni? Dehogynem. Csak annyit kellene tennünk, hogy utánanézünk és megértjük, hogy tevékenységeink milyen hatással vannak a környezetre - és igyekszünk ennek figyelembe vételével élni.

Vizsgáljuk felül hétköznapi tevékenységeinket és iktassuk ki belőle a környezetre káros, rossz berögződéseket, szokásokat.

A York Egyetem, az Oxfordi Egyetem és a Greenpeace vezető akadémikusai 2019-ben létrehoztak egy kezdeményezést [7][8][9]: "30x30: A Blueprint For Ocean Protection".

A kezdeményezés hatalmas feladatot emelt fel a vállára: ki akarják harcolni, hogy 2030-ig az óceánok egyharmada védett terület legyen, amelyen tilos lenne a halászat, a bányászat és minden más, környezeti megterheléssel járó ipari tevékenység.

Ez azért óriási feladat, mert a nemzetközi vizeken a fokozott természetvédelem egyik államnak sem érdeke, illetve az is kérdés, hogy az óceánokra egyre nagyobb mértékben támaszkodó, intenzíven növekvő népesség a hosszabb távon már nyilvánvaló előnyökkel járó védettséget (5-10 év is sokat segítene) rövid távon képes lesz-e tolerálni, vagy élelmezési problémákat fog felvetni.

Ugyanis az óceánok védelme többszörös haszonnal is járna az emberiség és a természet szempontjából is: a tengeri élővilág megóvásával megvédené a biológiai sokféleséget, növelné a halászati hozamot (ezzel az élelmezésbiztonságot is) és biztosítaná az emberi tevékenységek által veszélyeztetett tengeri szénkészletek megvédését.

Minden jel arra mutat, hogy valójában nincs is más választásunk, mint a természet megvédése, akár az óceánokról, akár a szárazföldekről van szó.

Eljött az idő, hogy átgondoljuk, meddig tudjuk kizsigerelni még a természetet, hol van a józan ész határa, mert a természet elpusztításával az emberi populáció is menthetetlen lesz.

Annak érdekében, hogy ez elkerülhető legyen, segítsd Te is a kezdeményezést ebben a küzdelemben, legyél mellettük, támogasd őket petícióik aláírásával és adakozz számukra!
Ez a siker ÓRIÁSI segítség lenne a természetnek!
1
Segíts az óceánoknak, támogasd aláírásoddal a megújulásukat!
1
Rajtad is múlik, hogy a természetes vizek mennyire tiszták és mennyire egészségesek!
Az óceánok életközösségeinek csak akkor van esélyük helyreállni, ha ezt a folyamatot Te is segíted.

Az UFC-Que Choisir francia fogyasztói szervezet 2020-ban 139 halüzlet, valamint 1072 szuper- és hipermarket polcainak kínálatát mérte fel [11] és 8 faj túlhalászatát állapította meg.

Összevetve a halászati módszereket és a halászati területeket kiderült, hogy a vizsgált halak 81 százalékát nem fenntartható módon halásszák.

A fajok fennmaradása alapvetően függ az állományok egészségi állapotától és a halászati módszerektől, a halak kétharmadát mégis olyan állományokból fogják ki, amelyeket már túlhalásztak - és ezek a populációk már nem képesek újraszaporodással fennmaradni.

A szervezet szerint tehát semmilyen módon nem javult a halászati gyakorlat.

Az Európai Unióban az európai halászati flották irányítását, a halállományok megóvását a Közös Halászati Politika (KHP) [10] szabályozza, de sikeres működéséhez - tehát hogy unokáink életében is legyen élet a kontinenseket körülvevő tengerekben - Te is kellesz!

Nagyon sokat tudsz segíteni, hogy a tengerek élővilága képes legyen túlélni, sőt megújulni!
A túlzott mértékű halászat a regenerálódási folyamatot nagyban hátráltatja, sőt lehetetlenné teszi, ezért ha szereted a halat, tudatos vásárlóként nézd meg a termékek csomagolásait - azokat részesítsd előnyben, amelyek édesvízből és fenntartható, helyi gazdaságokból származnak.
Ha mégis tengerből származó halat veszel, figyelj arra, hogy a termékben található hal faja viszonylag gazdag halállománnyal rendelkezzen (pl. szardella, makréla, szardínia, hering) és ne tartozzon a veszélyeztetett, megfogyatkozott egyedszámú fajokhoz!
Azt is vedd figyelembe, hogy a hal viszonylag közelről érkezzen - csökkenjen ezzel is a szállítási teher.
Figyelj arra is, hogy a terméken beazonosítható legyen a halászati módszer és fel legyen rajta tüntetve a fenntartható halászatot jelző MSC-védjegy (Marine Stewardship Council).

Bár már ez a védjegy sem garantálja a valóban fenntartható halászatot, de jobb, mint a védjegy nélküli termékek.

A francia felmérés azt mutatta ki, hogy az MSC-védjeggyel ellátott friss hal 84 százalékát, a fagyasztott hal 66 százalékát valójában nem fenntartható módon halásszák. Az UFC-Que Choisir felmérése ugyan a francia piacot vizsgálta, de tengeri halakkal kapcsolatban máshol is ugyanilyen aggályaink lehetnek.

Keresd a csomagoláson a halászati eszközt: a horgok és horogsorok, csapdák fenntarthatóbb halászati formák, mint például a tengerfenéki vonóhálós, vagy a kerítőhálós halászat (ez utóbbi még a kíváncsiskodó tengeri madarakra is veszélyes).
1
Segítsd az óceánok megújulását azzal, hogy ellenőrzöd megvásárlás előtt, honnan származik az elfogyasztásra szánt hal (illetve más vízi élőlény). Tehát a tenger gyümölcsei helyett inkább a helyi ökogazdálkodások növényi és állati termékeit válaszd!

Megelőzés


Az óceánokon és tengereken közlekedő több tízezer óriási utas- és teherszállító kereskedelmi hajó kizöldítése roppant nagy feladat - és ekkor még nem beszéltünk a több millió halászhajóról és a sok más, fosszilis üzemanyaggal működő vízi közlekedési eszközről.

A hajózás a világ különböző részei között bonyolított kereskedelemben kulcsfontosságú, részesedése a szállításban eléri a 90 százalékot.

A tengeri szállítmányozás a legolcsóbb közlekedési és szállítási formák közé tartozik, azonban jelenleg a világ egyik legszennyezőbb iparága (kb. 3 százalékos a részesedése az éves globális üvegházgáz kibocsátásban [14], ami 230 nagy teljesítményű szénerőmű éves emissziójának felel meg) és a hajós szállításra egyre nagyobb igény mutatkozik.

2050-re kibocsátása várhatóan többszöröse lesz a mainak és ha nem történnek változások a szektorban, aláássa a 2015-ös párizsi klímaegyezményben foglalt célok elérését.

Egyébként az üvegházgáz kibocsátás százalékértéke egy arányszám, ami azt mutatja, hogy egymás között hogyan aránylanak az egyes szektorok kibocsátásai. Ez azért érdekes, mert mivel globális üvegházgáz kibocsátásunk évről-évre nő, egy szektor kibocsátása akkor is nő, ha százalékos arányértéke nem változik.

2018-ban a globális hajózást szabályozó ENSZ-ügynökség azt a célt tűzte ki maga elé, hogy a század közepére a 2008-as szint felére csökkenti a hajók szén-dioxid-kibocsátását.

Bryan Comer, a Tiszta Közlekedés Nemzetközi Tanácsának munkatársa azonban azt állítja, hogy kevés előrelépés történt [14]:

"Jelenleg a globális hajózási szektor még az üvegházhatást okozó gázokkal kapcsolatos kezdeti stratégiai céljait sem tudja teljesíteni. Kínálkozik a lehetőség a tisztább üzemanyagok használatára (pl. hidrogén üzemanyagcellák), de jelenleg nincs olyan globális szintű szabályozás, amely ösztönözné ezt a változást."
1
Ilyen gigantikus méretű nemzetközi teherhajózási kikötők szükségesek, hogy kielégítsék tengerentúlról érkező vágyainkat

Már eddig is voltak nukleáris meghajtású vízi járművek (pl. atomjégtörők és atom-tengeralattjárók) de ezek urán hajtóanyaga nem tekinthető zöldnek.

Kísérleti jelleggel létezik folyékony sóolvadékos tóriumreaktorral üzemelő hajó is (amelyben az üzemanyag a tórium és az aktiválásához szükséges kis mennyiségű U233 - az urán 233-as izotópja), ez az energiaforrás kevesebb nukleáris hulladékkal jár és magasabb hőfokon üzemel, ezáltal hatékonyabban lehet vele elektromosságot előállítani.

Számos terv született már a tisztább hajós közlekedésre (pl. fémötvözetből készült vitorlákkal felszerelt és széllel hajtott tengerjáró hajó, akkumulátorokkal hajtott elektromos hajó, hidrogén üzemanyagcellás hajó) - azonban ahhoz, hogy elterjedhessenek, meg kell oldani, hogy az energiaforrások az óriási szállítási tömegeket több ezer (akár tízezer, vagy még hosszabb) kilométeres távolságba el legyenek képesek szállítani - tehát teherbírás és távolságok szempontjából is megfelelő alternatívái legyenek a fosszilis tüzelőanyagoknak.

A hajókat hidrogén üzemanyagcellákkal működtetve nagy mértékben lecsökkenne a szénkibocsátás, elterjedésük legnagyobb akadálya azonban az, hogy roppant drága a hidrogén technológia. Ma a pénz még többet ér, mint a természetnek megóvása, amitől függünk...

1
Bizonytalan eredetű, habos szennyeződés a parton
1
A magára hagyott teherszállító hajó is szennyez és nem csak a látványával

Azonban nemcsak a hajózásnak kell tisztábbnak lennie, az emberi gondolkodásmódot is meg kell változtatni, mert az óceánok állapota görbe tükör az emberi gondatlanságra és nemtörődömségre.

Mindannyiunknak meg kell értenie, hogy milyen komoly környezeti problémákat okoz a szükséglet és igény közötti különbség.

Szükséglet az, ami valóban kell az élethez, igény pedig az, amit "csak a szemünk kíván". Ha a szükségleteinket kielégítjük, akkor jó érzés tölt el bennünket.

Az igények ezzel szemben soha nem lesznek kielégíthetőek. Az igény az oka annak, hogy mindig új dologra vágyunk.

Ez a valódi oka annak, hogy hatalmas teherszállító hajók vándorolnak a kontinensek között, hiszen több százmillió ember – elsősorban a fejlettebb világban - egyre nagyobb igényt tart a legújabb, legszebb, legtrendibb, vagy éppen a legolcsóbb dolgokra.

Tegyük fel magunknak a kérdéseket: tényleg szükségünk van évente új mobiltelefonra? Tényleg szükséges megvenni a legújabb eszközt, amit hirdetnek a médiában?

Gondolunk arra, hogy a reklámozott termékek nagy része hamarosan ismét a szemétben végzi.

Mielőtt valamit megvásárolunk, gondoljuk meg - valóban szükségünk van rá, vagy "csak a szemünk kívánja"?

Megvesszük és eldobjuk a mérhetetlen mennyiségű csomagolást, tengerentúlról rendelünk apróbb dolgokat is, mert kicsivel olcsóbbak a helyben megkaphatóknál, minden nap használjuk belső égésű motorral működő autónkat (vagy motorunkat) és beszennyezzük vele környezetünket, a silány minőségű, olcsó háztartási és elektronikai termékeket részesítjük előnyben a tartós és jó minőségű helyett.

1
Hajó feltöltése hulladékkal. A hajók nem csak az új, trendi termékeket szállítják, hanem a belőlük származó mindenféle hulladékot is. Úti cél: azok a fejlődő országok, amelyek hajlandóak befogadni

Ne abból indulj ki, hogy én csak egy kis pont vagyok, ezek a kis gyarlóságok beleférnek, nem fog ettől még összedőlni a világ, egyébként is távol áll tőlem ez az egész (távolságra - és hozzáállásra is - sajnos).

8 milliárdan vagyunk a Földön.

Ez a szám önmagában is elképesztő, szinte felfoghatatlan.

Ekkora számú emberi populáció a korlátozott földi erőforrásokat a következő néhány évtizedben teljesen fel fogja élni, amennyiben nem történik jelentős változás a ma még rendkívül erős lineáris gazdaság elsöprő intenzitású, pazarló és fogyasztásra ösztönző magatartásában.

A halfarmokra és magára a halászati iparágra jellemző pazarlást sem lehet tovább folytatni, mert csak erősíti az élelmiszerválságot, illetve mert a FAO szerint a halászat és a ráépülő iparág kulcstényező az éhezés és alultápláltság elleni harcban.

1961 óta az éves halfogyasztás kétszer nagyobb tempóban nő, mint a világ összlakosságának száma, illetve a világ népességének növekedésével 2030-ban 20 százalékkal több halat fogunk enni - ezért a halfarmok meghatározó szerepet fognak játszani a fenntartható élelmiszeriparban (az elfogyasztott halak már fele (!) ezekből a tenyészetekből származik), ugyanis az intenzív halászat miatt a kései 1980-as évek óta alig változott a természetes környezetükben kifogott halak mennyisége.

A FAO igyekszik enyhíteni a veszteségeket azzal, hogy együttműködik a fejlődő országokkal - pl. segédkezik a Tanganyika-tóból kifogott állatok szárításában, vagy az Indiai-óceánon jobb technológiát kínál fel a rákok kifogásához - előbbi esetben 50 százalékkal, utóbbiban 40 százalékkal csökkentették a károkat.

Emellett az illegális halászat visszaszorítása is a célok között van - igaz, a hosszútávú célok között - egyrészt mert jelenleg nagyon nehéz felbecsülni a valóban kifogott halmennyiséget, másrészt pedig a globális halállomány megőrzésének egyik alapfeltétele a halászat folyamatos felügyelet alatt tartott működtetése.

1
Hogyan leszünk képesek ellátni az egyre szűkülő földi erőforrásokkal az egyre növekvő számú népességet? Úgy, hogy kiűzzük az életünkből a pazarlás minden formáját - mert így mindenből juthat másnak is.

A pazarlás és a környezettel kapcsolatos gondatlanságunk sajnos észrevétlenül életünk részévé vált.

Amikor ülsz járó motorral a forgalmi dugóban, vagy az utcán járva eldobsz egy szemetet, esetleg otthon beledobod a kommunális kukádba, amit aztán a szemétégetőben elégetnek, vagy úgy mosol fogat, hogy közben folyik ki a csapból a víz a lefolyóba, vagy a gyorsétkezdében megvett (vagy házhoz szállított) termékek egyszer használatos műanyag tárolóját és poharát kidobod az első szemétgyűjtőbe - állj meg egy pillanatra és szorozd meg a tevékenységedet 8 milliárddal, ezzel az őrületesen nagy számmal.

Ha ezekkel az apróságoknak tűnő dolgokkal kapcsolatban mások is hasonlóan gondolkodnak, akkor érezheted, hogy ezek már nem is olyan apró dolgok, hanem kontinenseket, óceánokat és légkört érintő óriási problémákká válnak.

1
A tengerpart pontosan olyan állapotban van, amilyen állapotban van a tenger

Meg kell tanulnunk együtt élni a természettel, figyelnünk kell a jeleit és időben be kell avatkoznunk, amikor baj van.

Az óceánok jeleznek - nekünk pedig kötelességünk segíteni, hiszen mi vagyunk a kiváltó ok.
1
A természet - így az óceánok is - védelemre szorulnak és nekünk segítenünk kell
Hogyan tudnánk segíteni?
Ahogyan a klímaváltozást, úgy a tengerek jelenlegi helyzetét is 8 milliárd ember kicsinek tűnő rossz döntései hozták ilyen kritikus állapotba, de hasonlóképpen, ezeket a gondokat 8 milliárd ember kicsinek tűnő jó döntései oldhatják meg.

Gondolkodj el ezen, illetve azon is, hogy Te magad is milyen sokat tehetnél a fenntarthatóbb élet érdekében.

Tanulság


A bolygó felszínének 70 százalékát kitevő tengerek és óceánok adják az oxigén felét, egymilliárd ember számára munkalehetőséget (nemcsak a halászat létezik, gondolj csak a turizmusra), 3 milliárd embernek pedig táplálékot nyújtanak.

A trópusi esőerdőknél is gazdagabb és sokrétűbb az élőviláguk.

Rendkívül hatékonyak az éghajlatváltozással vívott küzdelemben is, mert óriási mennyiségű szén-dioxidot képesek elnyelni (a légköri szén-dioxid harmadát, illetve az ebből származó hő 90 százalékát), továbbá százszor több hőt fogadnak magukba, mint a légkör.

És mi nem vigyázunk ezekre a természeti csodákra, hagyjuk, hogy az emberi gondatlanság és felelőtlenség tönkretegye őket is, ahogy már olyan sok más csodát tönkretett a Földön.

Mára egyértelművé vált, hogy az óceánokra is súlyos hatással van a klímaváltozás.

Az 1940 óta működő Meteorológiai Világszervezet (WMO) a 2021-es meteorológia világnapja alkalmából (2021.03.23.) közleményben [12] hívta fel a figyelmet az óceánok klímavédő és káros emberi tevékenységet ellensúlyozó szerepére:

"Az óceánok a Föld termosztátjaként és szállítószalagjaként működnek. Elnyelik a szén-dioxidot és a nap sugarait, támogatják bolygónk hő- és vízháztartásának egyensúlyát, áramlataikkal befolyásolják a Föld időjárását és klímáját."

Petteri Taalas, a WMO főtitkára pedig a következőket mondta:

"Az óceánok rekordszintre melegedtek fel, a víz savasodása akadálytalanul folytatódik. A következmények évszázadokon át érezhetőek lesznek, az óceánok ugyanis hosszú távú emlékezettel rendelkeznek."

A HLP (Magas Szintű Bizottság a Fenntartható Óceángazdaságért) szervezete felismerte [13], hogy az emberiség tempójával az óceánok nem tudják tartani a lépést.

Öt, roppant kitartó munkával megvalósítható, bevallottan merész akciótervet fogalmaztak meg:

- A tengeri közlekedés és áruszállítás teljes szénmentesítése;
- A "kék szén" ökoszisztémák, mint a tengeri füvek, a sós mocsarak, a moszatok és a mangrove erdők helyreállítása;
- Hús helyett minél több tengeri eredetű élelmiszer fogyasztása (fenntartható halászattal az óceáni fehérje lábnyoma sokkal kisebb, mint szárazföldié);
- Az óceán erejének felhasználása mint megújuló energiaforrás (hullám-, árapály- és tengeri szélenergia);
- A szénkibocsátások lekötése, és tárolása a mélytengeri tengerfenékben a mélytengeri ökoszisztémák sérülése nélkül.

A kutatók [1] figyelmeztettek, hogy az óceánalapú klímacselekvések csak az üvegházhatású gázok kibocsátásának csökkentésével, a szén erdőkben és más természeti rendszerekben való megkötésével, a fosszilis tüzelőanyagok fokozatos kivezetésével, a fenntartható élelmiszeripar kialakításával, illetve a világgazdaság körkörössé alakításával (kevesebb felhasznált nyersanyag, fejlettebb hulladékbegyűjtés és újrafeldolgozás, kevesebb hulladékképződés, energiatakarékos működés) együtt lehet csak igazán hatásos.

1
A korallzátonyok egyedülálló, sokszínű, örökmozgó élővilága nagyon érzékeny természeti rendszer, vigyázzunk rá!
1
A mi felelősségünk, hogy mit hagyunk hátra gyermekeinknek
A tengerek és az óceánok tartják a bolygót - számunkra és minden más élőány számára - az élhető körülmények között.

Védelmük nem pusztán lelkiismereti kérdés, hanem túlélésünk záloga is.

1
Környezettudatos életmódra való áttérésünk lenne az igazi gyógyír az óceánoknak - és a természet egészének - is

Mit tehetsz?


Kétségtelen, hogy a halétel egészséges. Ugyanakkor a növényi alapú, helyben (esetleg éppen önmagad által) megtermelt élelmiszer még egészségesebb és kíméli az élővilágot is!

Az óceán megújuló erőforrás és képes lesz ellátni a következő generációkat is, ha komolyan vesszük a problémákat és hatékonyan fellépünk ellenük.

Ennek feltétele, ha fenntartható kereteken belül élünk és felszámoljuk azokat a természetet leromboló tényezőket, amelyeket mindössze egyetlen emberöltő alatt véghez vittünk.

Ne gondolja azt senki, hogy az óceánok problémája csak a távoli jövőben okozhat gondokat, egyébként sem tehet ellene semmit.

A túlhalászás a 70-es években indult és már akkor, mindössze 15 év alatt az óceánok élővilágának drasztikus csökkenését eredményezte.

A műanyaggyártás is a 70-es években lendült be, mára gigantikus méretű műanyag hulladékszigetek úsznak az óceánokon és teszik tönkre az élővilágukat.

A klímaváltozás és a szennyezések miatt melegedő és savasodó óceánok minden eddiginél pusztítóbb viharokat idéznek elő, miközben a sarkvidéki jégolvadások miatt vízszintjük folyamatosan emelkedik és ezzel a tengerpartok mellett, illetve szigeteken élő emberek millióinak életét fenyegetik...

Méghogy ezek ellen nem tudnánk tenni? Dehogynem. Csak annyit kellene tennünk, hogy utánanézünk és megértjük, hogy tevékenységeink milyen hatással vannak a környezetre - és igyekszünk ennek figyelembe vételével élni.

Vizsgáljuk felül hétköznapi tevékenységeinket és iktassuk ki belőle a környezetre káros, rossz berögződéseket, szokásokat.

A York Egyetem, az Oxfordi Egyetem és a Greenpeace vezető akadémikusai 2019-ben létrehoztak egy kezdeményezést [7][8][9]: "30x30: A Blueprint For Ocean Protection".

A kezdeményezés hatalmas feladatot emelt fel a vállára: ki akarják harcolni, hogy 2030-ig az óceánok egyharmada védett terület legyen, amelyen tilos lenne a halászat, a bányászat és minden más, környezeti megterheléssel járó ipari tevékenység.

Ez azért óriási feladat, mert a nemzetközi vizeken a fokozott természetvédelem egyik államnak sem érdeke, illetve az is kérdés, hogy az óceánokra egyre nagyobb mértékben támaszkodó, intenzíven növekvő népesség a hosszabb távon már nyilvánvaló előnyökkel járó védettséget (5-10 év is sokat segítene) rövid távon képes lesz-e tolerálni, vagy élelmezési problémákat fog felvetni.

Ugyanis az óceánok védelme többszörös haszonnal is járna az emberiség és a természet szempontjából is: a tengeri élővilág megóvásával megvédené a biológiai sokféleséget, növelné a halászati hozamot (ezzel az élelmezésbiztonságot is) és biztosítaná az emberi tevékenységek által veszélyeztetett tengeri szénkészletek megvédését.

Minden jel arra mutat, hogy valójában nincs is más választásunk, mint a természet megvédése, akár az óceánokról, akár a szárazföldekről van szó.

Eljött az idő, hogy átgondoljuk, meddig tudjuk kizsigerelni még a természetet, hol van a józan ész határa, mert a természet elpusztításával az emberi populáció is menthetetlen lesz.

Annak érdekében, hogy ez elkerülhető legyen, segítsd Te is a kezdeményezést ebben a küzdelemben, legyél mellettük, támogasd őket petícióik aláírásával és adakozz számukra!
Ez a siker ÓRIÁSI segítség lenne a természetnek!
1
Segíts az óceánoknak, támogasd aláírásoddal a megújulásukat!
1
Rajtad is múlik, hogy a természetes vizek mennyire tiszták és mennyire egészségesek!
Az óceánok életközösségeinek csak akkor van esélyük helyreállni, ha ezt a folyamatot Te is segíted.
Nagyon sokat tudsz segíteni, hogy a tengerek élővilága képes legyen túlélni, sőt megújulni!
A túlzott mértékű halászat a regenerálódási folyamatot nagyban hátráltatja, sőt lehetetlenné teszi, ezért ha szereted a halat, tudatos vásárlóként nézd meg a termékek csomagolásait - azokat részesítsd előnyben, amelyek édesvízből és fenntartható, helyi gazdaságokból származnak.
Ha mégis tengerből származó halat veszel, figyelj arra, hogy a termékben található hal faja viszonylag gazdag halállománnyal rendelkezzen (pl. szardella, makréla, szardínia, hering) és ne tartozzon a veszélyeztetett, megfogyatkozott egyedszámú fajokhoz!
Azt is vedd figyelembe, hogy a hal viszonylag közelről érkezzen - csökkenjen ezzel is a szállítási teher.
Figyelj arra is, hogy a terméken beazonosítható legyen a halászati módszer és fel legyen rajta tüntetve a fenntartható halászatot jelző MSC-védjegy (Marine Stewardship Council).
Keresd a csomagoláson a halászati eszközt: a horgok és horogsorok, csapdák fenntarthatóbb halászati formák, mint például a tengerfenéki vonóhálós, vagy a kerítőhálós halászat (ez utóbbi még a kíváncsiskodó tengeri madarakra is veszélyes).
1
Segítsd az óceánok megújulását azzal, hogy ellenőrzöd megvásárlás előtt, honnan származik az elfogyasztásra szánt hal (illetve más vízi élőlény). Tehát a tenger gyümölcsei helyett inkább a helyi ökogazdálkodások növényi és állati termékeit válaszd!

Azonban nemcsak a hajózásnak kell tisztábbnak lennie, az emberi gondolkodásmódot is meg kell változtatni, mert az óceánok állapota görbe tükör az emberi gondatlanságra és nemtörődömségre.

Mindannyiunknak meg kell értenie, hogy milyen komoly környezeti problémákat okoz a szükséglet és igény közötti különbség.

Szükséglet az, ami valóban kell az élethez, igény pedig az, amit "csak a szemünk kíván". Ha a szükségleteinket kielégítjük, akkor jó érzés tölt el bennünket.

Az igények ezzel szemben soha nem lesznek kielégíthetőek. Az igény az oka annak, hogy mindig új dologra vágyunk.

Ez a valódi oka annak, hogy hatalmas teherszállító hajók vándorolnak a kontinensek között, hiszen több százmillió ember – elsősorban a fejlettebb világban - egyre nagyobb igényt tart a legújabb, legszebb, legtrendibb, vagy éppen a legolcsóbb dolgokra.

Tegyük fel magunknak a kérdéseket: tényleg szükségünk van évente új mobiltelefonra? Tényleg szükséges megvenni a legújabb eszközt, amit hirdetnek a médiában?

Gondolunk arra, hogy a reklámozott termékek nagy része hamarosan ismét a szemétben végzi.

Mielőtt valamit megvásárolunk, gondoljuk meg - valóban szükségünk van rá, vagy "csak a szemünk kívánja"?

Megvesszük és eldobjuk a mérhetetlen mennyiségű csomagolást, tengerentúlról rendelünk apróbb dolgokat is, mert kicsivel olcsóbbak a helyben megkaphatóknál, minden nap használjuk belső égésű motorral működő autónkat (vagy motorunkat) és beszennyezzük vele környezetünket, a silány minőségű, olcsó háztartási és elektronikai termékeket részesítjük előnyben a tartós és jó minőségű helyett.

1
Hajó feltöltése hulladékkal. A hajók nem csak az új, trendi termékeket szállítják, hanem a belőlük származó mindenféle hulladékot is. Úti cél: azok a fejlődő országok, amelyek hajlandóak befogadni

Ne abból indulj ki, hogy én csak egy kis pont vagyok, ezek a kis gyarlóságok beleférnek, nem fog ettől még összedőlni a világ, egyébként is távol áll tőlem ez az egész (távolságra - és hozzáállásra is - sajnos).

8 milliárdan vagyunk a Földön.

Ez a szám önmagában is elképesztő, szinte felfoghatatlan.

Ekkora számú emberi populáció a korlátozott földi erőforrásokat a következő néhány évtizedben teljesen fel fogja élni, amennyiben nem történik jelentős változás a ma még rendkívül erős lineáris gazdaság elsöprő intenzitású, pazarló és fogyasztásra ösztönző magatartásában.
1
Hogyan leszünk képesek ellátni az egyre szűkülő földi erőforrásokkal az egyre növekvő számú népességet? Úgy, hogy kiűzzük az életünkből a pazarlás minden formáját - mert így mindenből juthat másnak is.

A pazarlás és a környezettel kapcsolatos gondatlanságunk sajnos észrevétlenül életünk részévé vált.

Amikor ülsz járó motorral a forgalmi dugóban, vagy az utcán járva eldobsz egy szemetet, esetleg otthon beledobod a kommunális kukádba, amit aztán a szemétégetőben elégetnek, vagy úgy mosol fogat, hogy közben folyik ki a csapból a víz a lefolyóba, vagy a gyorsétkezdében megvett (vagy házhoz szállított) termékek egyszer használatos műanyag tárolóját és poharát kidobod az első szemétgyűjtőbe - állj meg egy pillanatra és szorozd meg a tevékenységedet 8 milliárddal, ezzel az őrületesen nagy számmal.

Ha ezekkel az apróságoknak tűnő dolgokkal kapcsolatban mások is hasonlóan gondolkodnak, akkor érezheted, hogy ezek már nem is olyan apró dolgok, hanem kontinenseket, óceánokat és légkört érintő óriási problémákká válnak.

Meg kell tanulnunk együtt élni a természettel, figyelnünk kell a jeleit és időben be kell avatkoznunk, amikor baj van.

Az óceánok jeleznek - nekünk pedig kötelességünk segíteni, hiszen mi vagyunk a kiváltó ok.
Hogyan tudnánk segíteni?
Ahogyan a klímaváltozást, úgy a tengerek jelenlegi helyzetét is 8 milliárd ember kicsinek tűnő rossz döntései hozták ilyen kritikus állapotba, de hasonlóképpen, ezeket a gondokat 8 milliárd ember kicsinek tűnő jó döntései oldhatják meg.
A tengerek és az óceánok tartják a bolygót - számunkra és minden más élőány számára - az élhető körülmények között.

Védelmük nem pusztán lelkiismereti kérdés, hanem túlélésünk záloga is.

1
Környezettudatos életmódra való áttérésünk lenne az igazi gyógyír az óceánoknak - és a természet egészének - is



Felhasznált oldalak hivatkozásai
Top