Légi közlekedés - légszennyezés, zajszennyezés



A REPÜLŐS KÖZLEKEDÉS - AMELLETT, HOGY ZAJSZENNYEZÉSE IS JELENTŐS - A LÉGSZENNYEZÉSHEZ ÉS AZ ÜVEGHÁZHATÁSHOZ IS KOMOLY MÉRTÉKBEN HOZZÁJÁRUL.

AZ ÓRIÁSI ENERGIAFELHASZNÁLÁSSAL JÁRÓ LÉGI UTAZÁSI ÉS SZÁLLÍTÁSI TEVÉKENYSÉGEK A GLOBALITÁS POZITÍV HATÁSAI MELLETT FELERŐSÍTIK ANNAK NEGATÍV HATÁSAIT IS.

MIT TEHETSZ?

KERESS ENERGIÁVAL MÉRTÉKTARTÓ, TISZTÁBB ALTERNATÍV MEGOLDÁSOKAT UTAZÁSI TÁVOLSÁGAID LEKÜZDÉSÉRE!
MEGBESZÉLÉSEIDET HElYEZD ÁT A VIDEOKONFERENCIÁK VIRTUÁLIS TERÉBE, AZONBAN HA MÉGIS A REPÜLÉS MELLETT DÖNTESZ, KOMPENZÁLD ANNAK KÖRNYEZETI HATÁSAIT!

TURISTAKÉNT KERESD A TERMÉSZETET TISZTELETBEN TARTÓ ÖKOSZÁLLODÁK ÉS ÖKOTURIZMUS SZOLGÁLTATÁSAIT, FOGYASSZ HELYBEN TERMETT IDÉNYTERMÉKEKET, KERÜLD A VESZÉLYEZTETETT FAJOKBÓL KÉSZÜLT ÉTELEKET ÉS TÁRGYAKAT!

A környezeti- és természeti hatások leírásai a hatások jellegétől fogva megzavarhatják nyugalmadat, ezért csak saját felelősségedre olvass tovább.

Hatás


Csodálatos Földünk sok nagy gonddal küzd, többek között az egyre növekvő légszennyezéssel, amelyhez a légi közlekedés egyre nagyobb részben járul hozzá [20].

Az utóbbi évtizedekben ugrásszerűen megnőtt a repülőjáratok száma, aminek következtében ennek a szektornak is folyamatosan növekszik az üvegházgáz kibocsátása, ami a közúti járműgyártással egyetemben a szennyező technológiák révén tovább mélyíti az éghajlati és társadalmi válságot [19].

A repülős közlekedés a statisztikák szerint a legbiztonságosabb, illetve az egyik leggyorsabb, de egyben az egyik legszennyezőbb közlekedési forma, kilométerenként átlagosan 285 grammos szén-dioxid kibocsátásával [15][23] (utóbbi két tekintetben csak az űrrepülés előzi meg).

1
Határozott körvonalai vannak a repülés iparágának. A svéd Flygskam mozgalom [15] (a kifejezés angolul "flight shaming", vagyis repülésbűntudat) arra ösztönöz, hogy mielőtt repülőjegyet veszünk, gondoljuk végig, nem tudnánk-e másik közlekedési mód mellett dönteni. A mozgalomhoz csatlakozók azt az elvet vallják, hogy ne a saját kényelmünket, hanem a bolygó igényeit helyezzük előtérbe, adott esetben lemondások árán is

A repülőket működtető kerozin is az egyre fogyó fosszilis, tehát a nem megújuló, szennyező energiák közé tartozik.

A repülőket könnyű észrevenni a tiszta égbolton, mert gyakran hosszú kondenzcsíkokat húznak maguk után.

Mi az a kondenzcsík?

Az üzemanyag elégetése során a fenti, -30 - -50 Celsius-fokos hideg levegőbe kerülő különböző szennyeződések gázai és apró szemcséi kicsapódási magként szolgálnak és miután a levegőben, illetve az üzemanyagban jelenlévő víz ezekre a magvakra kicsapódik, megfagy, létrejönnek a kondenzcsíkok.

1
A kondenzcsíkok határozott jelei annak, hogy korlátlan urai vagyunk a levegőnek (is) - vagy másképpen: saját ízlésünkre szabjuk az ég kinézetét. Te mit gondolsz erről a látványról?

Az eget összeszabdaló kondenzcsíkok maguk is - bár az átlagos üvegházhatású gázokhoz képest rövid ideig, de a repülőgép járatok gyakorisága miatt mégis számottevő mértékben - hozzájárulnak a globális felmelegedéshez, mert a Föld felé visszaverik a világűr felé tartó melegítő hőenergiát.

Jelenleg az emberek körülbelül 20 százaléka engedheti meg magának (mert elérhető számára és meg tudja fizetni), hogy repülőgéppel utazzon.

2020-as adatok alapján a teljes (utas- és teherszállító) légi közlekedés 1 milliárd tonnás szén-dioxid kibocsátása a globális szén-dioxid kibocsátás 2.5 százalékáért felel, de összességében nagyobb mértékben járul hozzá az éghajlatváltozáshoz, mert más, melegítő hatást kiváltó járulékos hatásokkal összetettebb módon is befolyásolja az éghajlatot [9].

A globális felmelegedésért végeredményben 3.5 százalékban felelős légi közlekedés az üvegházgáz kibocsátás mellett rövid távon növeli, de hosszabb távon csökkenti az légköri ózon mennyiségét, csökkenti a metán szintet, kénes, kormos vegyületeket juttat a levegőbe, az üzemanyag elégése melegíti a felső légkört, illetve hosszú, esetenként pehely felhőkké alakuló vízgőz csíkokat (kondenzcsíkokat) hoz létre a levegőben.

Ezek a környezetre ható összetevők összességében melegítő hatást produkálnak.

Bár a legtöbb figyelmet a szén-dioxid kibocsátás kapja, de a kutatások azt mutatják, hogy a járulékos melegítő hatások, köztük leginkább a kondenzcsíkok nagyobb (kb. 2/3) részben járulnak hozzá a felmelegedéshez.

1
Az összehasonlító táblázat személyenként, megtett kilométerenként mutatja az egyes közlekedési eszközök szén-dioxid kibocsátását 2019-es adatok alapján [24]. A belföldi és a hosszú távú repülés esetében a legmagasabb az üvegházgáz kibocsátás, míg a földi tömegközlekedési eszközök (a vonatközlekedés és a távolsági busz) kímélik legjobban a klímát. A vonatközlekedés közismerten alacsony kibocsátással rendelkezik, de a feltüntetett érték még alacsonyabb lenne, ha a dízel vonatokat is minden vonalon lecserélnék elektromos vonatokra, illetve ha többen utaznának vonaton. Az autók esetében a dízel üzeműek vannak feltüntetve, de a benzines autóknak is hasonló a kibocsátása. A hajózás nincs feltüntetve a táblázatban, mert itt igen nagy a szórás: a helyi kompszolgálat a távolsági busznál is kevesebb kibocsátást mutat, míg a hajós teherszállítás még a repülésnél is nagyobb szénszennyezéssel jár együtt...[25]

Az European Environment Agency (EEA) is összehasonlította az egyes közlekedési eszközöket a szén-dioxid kibocsátás szempontjából (személyenként / megtett kilométer) - a repülés itt is toronymagasan vezet. A listát itt tekintheted meg: [23].

1
Technikai fejlődésünk még a legeldugottabb helyeken is szembetűnő. Egyébként tudományosan cáfolták a chemtrail összeesküvést, miszerint különféle titokzatos vegyszereket engednek ki magasan a repülőgépekből és abból állnak az égre húzott csíkok. A kondenzcsík a repülőgép hosszan maga után hagyott elégetett üzemanyagának részecskéire ráfagyott vízpára

A repülőgépek légszennyezése mellett zajszennyezése is jelentős.

Olyan erős ez a zaj, hogy a repülőterek kültéri, földi személyzete fülvédőt és fejhallgatót visel.

A csendet szereted? Elköltöznél egy mindentől távol lévő, nyugodt, csendes környezetbe? Akkor annak is nézz utána, hogy kinézett lakhelyed fölött milyen erős a légifolyosóban a forgalom - hiába vagy távol a várostól, a vasúttól, vagy az autópályától, ha fölötted 3 percenként nagy robajjal elhúz egy repülőgép.

Vagy másképpen: élhetsz akár a legelhagyottabb helyen is, ha lakóhelyed fölött légifolyosó húzódik, látni és hallani fogod a globalitás egyre erősödő hatását.

1
Hosszú expozícióval készített, közlekedéssel kapcsolatos esti, éjszakai - csendes - képek. Ha kimész a természetbe, érzékeled, hogy zajosak vagyunk. Fent zúg az égbolt a légifolyosóban 10 kilométer magasan elhaladó repülőgépektől, távolban morajlik az autóút, vagy éppen zakatol a vonat. A csend nagyon értékes, illetve a természet hangjait is nagyra értékeljük, de elfogadtuk, hogy a mi hangjaink, zörejeink is közéjük vegyülnek

A repülőtereket egyrészt nagy helyigényük miatt építik települések peremterületére (természetesen a település közelsége is szempont), másrészt a repülős közlekedés magas zaj- és rázkódás szintje miatt, harmadrészt pedig azért, mert a reptereken óriási a légszennyezés - ami az ott dolgozók és az utasok, illetve a környéken élők egészségét befolyásolja.

A felszállás hatalmas üzemanyag felhasználással - és légszennyezéssel - jár, leszállás előtt pedig egyes esetekben (általában a nagyobb) repülőgépeken könnyíteni kell, ami pedig a repülőtér fölött körözéssel (ez a technikát akkor is alkalmazzák, ha az egyenes leszállás nem lehetséges, vagy nem kívánatos), vagy ha a megmaradt felesleges üzemanyag jelentős súlytöbbletet - és leszállási kockázatot okoz - annak levegőbe való, porlasztva kiengedésével történik meg.

Ez utóbbinak szigorú szabályai vannak, mert a kiengedett kerozin a légkört terheli és a szmog alkotóelemévé válhat, illetve nagy költségekkel is jár - ezért csak akkor alkalmazhatják, ha be nem tervezett landolásra (kényszerleszállásra) van szükség: pl. valaki rosszul lesz a fedélzeten és azonnali ellátásra van szüksége, esetleg technikai vészhelyzet alakul ki.

Üzemanyag kiengedésnél figyelni kell a magasságra, hogy el tudjon párologni, mielőtt elérné a földet, a művelet pedig lehetőleg ne víz és ne lakott terület fölött legyen végrehajtva. (A természet nem számít lakott területnek...)

1
A repülőgépek széllel szemben szállnak fel, hogy a megnövekedett légellenállás miatt nagyobb legyen a felhajtóerő, illetve így a felszállás kevesebb üzemanyag felhasználással jár - ezért a kifutópályának mindkét irányban használhatónak kell lennie
1
A leszállásnál mindig mérlegelnie kell a pilótának, hogy mekkora súllyal fog landolni a repülő, mert az elmúlt bő száz évben 300 balesetet okozott leszálláskor a túlsúly. A túlsúlyosan landoló repülőt minden esetben alapos vizsgálatnak vetik alá, akkor is, ha nem történt semmilyen baleset

Helyreállítás


Az üzemanyag elégésekor a hajtóművekből kiáramló és levegőbe kerülő káros anyagok - koromszemcsék és különböző oxidok (kén-, nitrogén- és szén-dioxid) - növelik a savas esők kialakulásának kockázatát és a globális felmelegedést okozó üvegházhatást generálják.

Emellett az egészséget is károsítják, mert súlyos légzőszervi megbetegedéseket okoznak.

1
A Föld légkörét - a vékony kék csíkot - támadjuk légszennyezéseinkkel

Egyetlen Budapest - New York úttal (ami kb. 7 ezer kilométer) a repülőgép által kibocsátott szén-dioxid rád első része annyi, hogy az egész életed szén-dioxid megkötő képességét beleégeted a légkörbe [27]. Ha vissza is jössz, akkor a gyermekedét is elégetted.

A repülésből és a többi közlekedési szektorból származó szennyezések csökkentését az emberek szemléletváltásával lehet elérni.

Azoknak az embereknek a szemléletváltásával, akik reklámfogások, prospektusok és hirdetések alapján tervezik meg utazásaikat, illetve fogalmuk sincs (vagy nem érdekli őket), hogy milyen károkat okoznak azzal, ha szennyező szolgáltatásokat vesznek igénybe, vagy környezetkárosító járműveket vásárolnak, amelyeket aztán hosszú éveken keresztül nap-mint-nap használnak.

Sok ember berögződött, minden mást elutasító nézeteit nagyon nehéz megváltoztatni, de talán nem reménytelen, ha gyermekeik kérik őket jövőjük érdekében.
1
Környezetvédelem és technológiai fejlődés - komoly ellentétek feszülnek közöttük - pedig már nagyon ideje lenne a megegyezésnek

A koronavírus alatti utazási korlátozások a légi közlekedésre is kiterjedtek. Ennek eredményeképpen nemcsak a környezetszennyező és üvegházhatású gázok kibocsátása csökkent, hanem a magasan repülő lökhajtásos gépek kondenzcsíkjaiból képződő cirrusok (30 kilométer feletti áttetsző pehelyfelhők) képződése - és azok sűrűsége - is csökkent (9, illetve 2 százalékkal), ami nem várt jó hatással volt a klímára.

A cirrusok nagy jégkristályai kisebb részben verik vissza a nap sugarait az űr felé, nagyobb részben pedig a melegedő Föld bolygó által kibocsátott hőt tartják bent a légkörben, illetve sugározzák vissza a Föld felé, ezáltal jelentős mértékben hozzájárulnak a globális felmelegedéshez.

Hogy a cirrusképződéssel kapcsolatos százalékos értékek kicsik-e, vagy nagyok? Ez szubjektív kérdés. Ahogyan az is az, hogy sok-e saját üvegházgáz kibocsátásunk - személyenként (átlagban) a Föld méreteihez képest elhanyagolhatóan kevésnek tűnik, de mindannyiunkét, az összes emberét összeadva gigantikus méretű, globális problémává válik.

1
Természetes cirrusképződés - a cirrusok évszaktól függetlenül melegebbé teszik a Földet
1
Egy, az Environmental Science & Technology szaklapban közzétett tanulmány [1][2] a kondenzcsíkok és a cirrusképződés viszonyát vizsgálta. A tanulmány szerint a repülőgépeknek mindössze 2 százaléka okoz olyan kondenzcsíkokat, amelyek összeolvadva pehelyfelhőkké válnak. Ha ezek a repülőgépek az átlaghoz képest 610 méterrel alacsonyabban, vagy magasabban repülnének, a kondenzcsík képződés esélye nagyban csökkenne, ami által a normálistól eltérő pehelyfelhő képződés is visszaszorulna. Ez akár 60 százalékkal is csökkenthetné a kondenzcsíkok melegítő hatását - és ezzel pedig csökkenne a repülőgépek ökológiai lábnyoma is

Megelőzés


A repülőgépek megkönnyítik a nagyobb távolságok leküzdését és időt spórolnak meg, mert segítségükkel gyorsan elutazhatunk a Föld szinte bármely pontjára.

Kétségtelen, hogy a külön témakörként kezelt közúti közlekedés globálisan közel fél nagyságrenddel nagyobb kibocsátása nagyobb hatással van a klímára, de mindegyik légszennyező területnek, így a repülés szektorának is a maga módján ki kell vennie a részét a klímavédelemből.

Keresik a fenntartható megoldást zéró emissziós, vagy a bio üzemanyaggal működő repülőgépek megépítésére, amelyekkel csökkenthető lenne a légszennyezés, de sajnos a gyakorlati megvalósításra még várni kell, részben a kialakuló technológia drágasága, részben pedig az olaj melletti elkötelezettség miatt.

1
Életünk fő mozgatórugója ma még az olaj

Mindenesetre már létezik egy SAF (Sustainable Aviation Fuel) nevű üzemanyag [17], amely teljes mértékben fenntartható forrásból (főleg biomasszából) származik.

Ahhoz, hogy minden elvárásnak megfeleljen, szigorú technikai és környezetvédelmi vizsgálatokon kell átesnie a károsanyag-kibocsátás, a repülés hatékonyság és a repülőgépek jelenlegi kialakításával való összeegyeztethetőség szempontjából.

A SAF használata akár 80 százalékkal is csökkenheti az szén-dioxid kibocsátást attól függően, hogy az üzemanyag hogyan és miből készült.

Készülhet növényi alapanyagokból (pl. fenntartható vagy újrahasznosítható növényi és étolajokból), ami azt jelenti, hogy használatával csökkenthető a hagyományos kerozinnal való repülés fosszilis szén-dioxid kibocsátása, mert a motorban történő égés során csak olyan szén-dioxid szabadul fel, amelyet a felhasznált növényi anyagok növekedésük során eltávolítottak a légkörből.

Ez azért jó hír, mert a növényi üzemanyagok egyre nagyobb arányú használata a klímasemlegesség felé irányítja a repülés iparágát - azonban ez csak akkor fenntartható, ha az üzemanyagok alapjául szolgáló energianövények előállítása nem jár természet rovására létrehozandó újabb termőföld igényekkel - ezért a jelenlegi mezőgazdasági területeken kellene kigazdálkodni ezt is.

Jellemzően a kerozinnál drágább SAF termelése a tervek szerint 2025-re elérheti a 7.9 milliárd litert [16] - ez a mennyiség a repülés iparág teljes üzemanyag-felhasználásának 2 százalékát tudja majd fedezni.

A jövőben várhatóan elérhetőek lesznek nem növényi eredetű megújuló üzemanyagok is: ezek legismertebb gyártási eljárása a power-to-liquid koncepció (PtL), amely megújuló villamos energián, vízen és CO2-n alapul.

A DB Schenker és a Lufthansa Cargo együttműködése [18] következtében a kereskedelmi repülés 2020 végén komoly mérföldkövet teljesített a klímaváltozás elleni harc érdekében: indított egy már klímabarátnak tekinthető járatot Frankfurt és Sanghaj között oda és vissza.

A járat a 100 százalékban szén-dioxid semleges utat úgy tudta elérni, hogy a kerozinhoz kis mennyiségben bioüzemanyagot (SAF) adagoltak, a fennmaradó szén-dioxid-kibocsátást pedig teljes egészében kompenzálták újraerdősítéssel, illetve azzal, hogy az oda-vissza útnak megfelelő biomassza-üzemanyagot adtak más társaságoknak.

1
Rendkívül bonyolult szerkezet a repülőgépek turbinája, amely működtetéséhez kiváló minőségű üzemanyag szükséges. Mivel a légi közlekedésben minden fölött áll a biztonság, ahhoz, hogy a növényi alapanyagokból készülő SAF kiváltsa a turbinákat működtető kerozint, hasonlóan kiváló minőségűnek kell lennie és hasonló energiahordozó tulajdonságokkal is kell bírnia. Ez a minőség a felhasznált növényi alapanyagokra is igaz, ami azonban komoly termőföld igénnyel is jár. A nézőpont ezen a ponton már módosul: meg kell találni az egyensúlyt a bioüzemanyagok és az élelmezési válság között..

A fenntarthatóságra irányuló törekvések ellenére légi közlekedés teljes dekarbonizálása nagyon nehéz feladat, a tervezési koncepciók alapján 2035 körül várható első zéró emissziós, hidrogén-üzemanyagcellákkal működő repülőgép.

Az elektromos repülőgépek is életképesek lehetnek, de az akkumulátortechnológiák kapacitás korlátai és súlya miatt inkább csak kis repülőgépekre fognak korlátozódni.

Mivel a valóban fenntartható repülés globálisan még távoli cél, ezért egyes szolgáltatók (pl. az easyJet a bristoli repülőtéren [6]) a földi eszközök elektromossá átalakítására állt rá (lépcsők, csomagszállító kocsik, szalagrakodók és más berendezések).

Ezek az átalakítások egy nagyszabású program részei, amely foglalkozik még a légi járművek fenntartható üzemanyagaival, az újrahasznosítással és hulladékgazdálkodással, a dolgozók szén-dioxid megtakarításával, az ellátási láncok szén-dioxid-kibocsátásának csökkentésével és a flotta optimalizálásával.

A program sikeressége irány mutathat repülés iparágának a fenntarthatóság felé.

1
Illusztrációként ábrázolt szén-dioxid felhőnk ma még óriási, amit fel kell oszlatunk, hogy jövőképünk tisztává váljon

A Transport and Environment szaklapban megjelent 2022-es közlemény [5] szerint nagy légitársaságok támogatják az európai éghajlatvédelmi intézkedéseket: négy nagy légitársaság (easyJet, Ryanair, Jet2, Wizz Air), illetve az Európai Közlekedési és Környezetvédelmi Szövetség célállomástól független szabályokat követel az európai repülőterekről induló valamennyi járatra.

Ahhoz, hogy a légi közlekedési ágazat 2050-re szén-dioxid-mentessé váljon, elengedhetetlen a feladatok egyenlő elosztása minden szereplő között - ez érvényes a szén-dioxid adóra és légi közlekedés összes kibocsátásának nyomonkövethetőségére is.

Véleményük szerint nem szabad mentességeket adni, különösen nem a hosszú távú járatokat üzemeltető légitársaságoknak, illetve az EU-n kívüli célállomásokra irányuló és onnan érkező összes járatot be kell vonni az EU kibocsátáskereskedelmi rendszerébe (EU ETS-be).

A magyar Levegő Munkacsoport környezetvédelmi szervezete szerint [4] további lépések is szükségesek: a légitársaságoknak és repülőtereknek nyújtott összes állami támogatást be kellene szüntetni, illetve Németország mintájára utazási távolságtól függő repülőjegyadót kellene kivetetni minden járatra.

1
Állítsuk irányba a repülőgépet - és a technológiát - a fenntarthatóság felé!
Mivel az emberek várhatóan nem fognak lemondani sem az autóikról, sem a repülésről, ezért kijelenthető, hogy jelen pillanatban az olajipar, az autógyárak és a légitársaságok határozzák meg, hogy merre tartunk [19].

Az idejét múlt, szennyező technológiákat már mindegyik területen nagyon időszerű lenne felváltani a fenntarthatóbb működést szem előtt tartó megoldásokra.

A légi közlekedés üvegházgáz kibocsátása megfelelő szabályozások hiányában 2050-re akár meg is megháromszorozódhat (ami a légi járművek megnövekedő száma miatt az égboltra feltekintve látványban és felülről érkező zajban is igen markáns különbséget jelentene még a maihoz képest is), azonban, ha a világ a globális felmelegedést 1.5 Celsius-fokra akarja korlátozni, addigra el kellene érnie a nettó zéró szén-dioxid kibocsátást.

A "The Guardian" összegyűjtötte [7], hogy a nettó zéró kibocsátáshoz a légi közlekedésnek milyen problémákat kellene megoldania:

- A szabályozási probléma - a légi közlekedés hosszú távú éghajlati szabályozásához erőteljes szakpolitika, egységes célok és megállapodások szükségesek;
- Üzemanyag probléma - bár a tiszta üzemanyagok fejlesztése ígéretes eredményeket mutat, de valószínűleg 2050-ig nem lesz jelentős hatásuk;
- A nem-szén-dioxid-probléma - a kibocsátott szén-dioxid mellett a nitrogén-oxidoknak és a kondenzcsíkfelhőknek is nagy a felmelegedésre gyakorolt hatása;
- A szuperszonikus probléma - még mindig fejlesztik a szubszonikus gépeknél nagyobb zaj- és légszennyezéssel járó szuperszonikus gépeket;
- A törzsutasprobléma - csökkenteni kell az emberek repülési kedvét (pl. illeték bevezetése a gyakran repülőknek), mert a technológiai megoldások túl lassúak a kibocsátás csökkentéshez;
- Az új középosztály problémája - a fejlődő országok növekvő középosztályaiban a repülési kedv növekedése várható, amire a fejlett országoknak kellene ellenpéldát mutatnia.

Hatékonyan képes enyhíteni a kibocsátással kapcsolatos éghajlati problémákat, ha a fenti problémák megoldása közben elősegítjük a szén légkörből való kivonását a természetes ökoszisztéma helyreállításával is: a mangrovék, a trópusi erdők és a tengeri füves rétek helyreállítása hatalmas mennyiségű szenet képes felfogni és raktározni.

Illetve, ami hasonlóan fontos: az ipar, a mezőgazdaság és a közlekedés átalakításával kapcsolatos globális méretű feladatok a világ kormányaira tartoznak, ők azok, akik befolyással tudnak bírni a nagy nemzetközi cégekre.

Az egyes emberek csak saját magukért vállalhatnak felelősséget, a kormányok viszont hozhatnak olyan törvényeket és rendeleteket, amelyek egész iparágakat irányíthatnak rá a felelősebb, fenntarthatóbb működésre.

A kormányok azok a választott testületek, akiknek legfontosabb feladatuk, hogy megvédjék állampolgáraikat.

Most, hogy egyre erősödik a klímaválság, nekünk minden korábbinál nagyobb szükségünk van felelős döntéseikre és védelmükre.

Természetesen a cégek is tehetnek olyan lépéseket, amelyek a jövőnket pozitívan befolyásolják: létrehozhatnak olyan alapítványokat, amelyek célja a sérült területek helyreállítása, a veszélyeztetett fajok és életközösségek, illetve a biológiai sokféleség megóvása.

Támogathatják a környezeti szennyezések és a klímaváltozás ellen küzdő környezetvédő szervezeteket, finanszírozhatják a diákokat klímavédelmi feladatokra felkészítő, oktató projekteket.

1
A felelős döntések segíthetnek enyhíteni a klímaválságot
1
Személyesen az emberek maguk is sokat tehetnek a klímaváltozás ellen, de kétségtelen, hogy kormányzatilag, döntéshozói rendeletekkel megtámogatva hatékonyabbá tehető a környezettudatosság felé vezető folyamat. Így érhető el a legtöbb ember (még a legeldugottabb helyeken is) - a tájékoztatásokkal, szabályozásokkal és célzott támogatásokkal pedig egységesen lehet rávezetni mindenkit a fenntarthatóbb útra

Meg lehet találni a módját, hogy a közlekedés környezettudatosabb legyen: a céges profit elé kellene helyezni a közösségi érdekeket.

A fenntarthatóságra törekvő fejlesztések támogatása és azok eredményei, illetve a mindennapokba való használatuk kiterjesztéséből fakadó előnyök pedig magukért beszélnek:

Kevesebb szennyezés, jobb munkahelyek, jobb életminőség.
1
A kontinenseken belüli teherszállítás is lehet tisztább
Mit tehetsz Te?
Te magad is támogathatod a tisztább közlekedést: válts kerékpárra, menj vonattal, használd a tömegközlekedést, vagy vásárolj elektromos járművet!
Ha országon kívülre utazol, nézd meg, hogy a repülésnek van-e más alternatívája.
Törekedj arra, hogy távolsági tárgyalásaid, megbeszéléseid megoldhatóak legyenek a videokonferenciák által biztosított virtuális jelenléttel!
Csak abban az esetben válaszd a repülést, ha nincs más közlekedési mód és utazásod elkerülhetetlen.
Ha repülnöd kell, lehetőleg átszállás nélkül tedd, mert a le- és felszállás fázisa különösen környezetterhelő, illetve a sok rövid táv helyett részesítsd előnyben az egyszeri hosszú utat.

Mindenkinek, de kiváltképpen akik kontinensek szélén, vagy szigeteken laknak, kézenfekvő utazási alternatíva a repülés. Azonban az emberek az 1930-évek előtt (ekkor indult be a modern légi utasszállítás) is utaztak nagyobb távolságokra, viszont jobban átgondolták hosszabb utazásaikat. Mára ez hatalmasat változott: aki anyagilag megteheti, annak csak egy könnyed elhatározássá - és komoly környezeti felelősséggé - vált a döntés a repülés mellett.

A repülőgépek üzemanyagából, a kerozinból az utasonként 100 kilométerre számított 3-5 literes fogyasztást figyelembe véve (ami 100 utassal és 800 km/óra sebességgel számolva óránként 2400-4000 liter üzemanyag használatot jelent) nem az a kérdés, hogy megéri-e, vagy takarékos-e az utazás, hanem az, hogy biztosan szükség van-e rá.

A földi erőforrásokkal való takarékosság érdekében ez a kérdés bármilyen (közvetlenül, vagy közvetett módon szennyező) járművel történő mindenfajta utazásra igaz, annak hosszától és időigényétől függetlenül.
1
Ha utaznod kell, a vonat gyakran elsőrendű alternatívája a kis és nagy távolságokra történő személyszállításnak egyaránt. A Greenpeace arra kérte [3] az Európai Uniót, hogy tiltsa be a vonattal 6 órán belül megközelíthető rövid repülőjáratokat, ami az Európai Unión belüli 150 legforgalmasabb útvonal 34 százalékát érintené. Ez évente 54 millióval kevesebb repülővel utazót jelentene és 3.5 millió tonna szén-dioxid légkörbe jutását akadályozná meg
1
A szomszéd rétje mindig zöldebb - tartja a közmondás. Ez nemcsak arról szól, hogy más sorsát jobbnak érezzük a sajátunkénál, hanem arra is, hogy vágyunk az ismeretlenbe, vágyunk a felfedezés élményére. Erre sok-sok közeli helyszín és mindegyik közlekedési eszköz alkalmas, mi általában mégis a külföldre való utazást és a repülést társítjuk hozzá. És ezt úgy tesszük, hogy gyakran még a belföldet, saját hazánkat sem ismerjük

Tanulság


Amikor felnézel az égre és szinte minden időpillanatban 10-15, vagy még több repülőt számolsz meg, ahogy gyakran csak országon belülre, vagy a szomszédos országba szállítják egy rövid kiruccanásra a turisták hadát, illetve amikor az autóval araszolsz a zsúfolt városban, vagy éppen állsz egy dugóban felhúzott ablakokkal a beszívhatatlan levegő miatt, feltetted-e már magadnak a következő kérdéseket:

Vajon a lehető leghatékonyabban használjuk fel a rendelkezésünkre bocsátott, számunkra elérhető technológiákat és a működtetésükhöz szükséges temérdek energiát?
Meddig lesznek elegendőek a természeti erőforrások?

Nézd meg a www.flightradar24.com weboldalt [8] és láthatod, hogy...

Nem férnek el a repülők Európa felett.

Ha rápillantasz a flightradar világtérképére (a katonai repülőgépek biztonsági okokból nem szerepelnek rajta), azonnal érzékelni fogod, hogy ez a Föld sok más helyéről is elmondható.

2019. július 25.-e volt az a nap, amikor új rekord született: először haladta meg a 230 ezret a flightradar-on követhető légi járatok száma [12] (ez 3 másodpercenként átlagosan 8 elindított járatot jelent(!)).

Érdekesség, hogy a megelőző évben, szenteste utáni napon (2018.december 25.-én) - ami egyébként éves szinten a légi közlekedésben a legkevésbé forgalmas nap - 109645 járatot indítottak - még ez az érték is közel fele a rekorder értéknek!

1
A koronavírus világjárvány előtti utolsó évben, 2019-ben a globális éves repülőjáratok száma megközelítette a 39 milliót [11], 2040-re pedig elérheti az 53 milliót, a légiutasok száma pedig az évi 9 milliárdot [13]. A turistaként érkezők száma 2019-ben megközelítette az 1.5 milliárdot [10][14], ami a 2000-es évhez képest (680 millió) képest több, mint kétszeres növekedést jelent. Érdekes, hogy ha a 2018-as legkevésbé forgalmas napot (109645 járat) megszorozzuk 88-cal (átlagos utasok száma gépenként [23]) és ezt még 365-tel (1 év), akkor a légi utasok éves számára 3.5 milliárd jön ki (a legkevésbé forgalmas nap alapján (!)), ami többszöröse a 2019-es statisztikai adatoknak és jobban illeszkedik a 2040-es 9 milliárdos jósolt értékhez. A koronavírus ideiglenesen visszavetette a repülős közlekedést, de egyes helyeken már 2022-ben elérte, globálisan pedig 2024-ig a számok ismét elérhetik a 2020-előtti értékeket. 2040-re az is előfordulhat, hogy olyan sokan utaznának repülővel, hogy a kínálat szűkössé válhat és sokan más utazási módot lesznek kénytelen választani, vagy el kell halasztaniuk az utazást...

2019 után a koronavírus lelassította az élet minden területét, illetve minden más közlekedési formához hasonlóan ideiglenesen lecsillapította a légi közlekedést is, tisztább levegőt eredményezve [21].

Volt időnk átgondolni, hogy mit kellene változtatunk ahhoz, hogy a Föld ne csak nekünk, hanem a jövő generációk számára is élhető maradjon.

Az élet sok más területéhez hasonlóan a repülésből származó környezeti károkat is ellensúlyozni kell, amelyben Te is részt vehetsz!

Gondoltál már arra, hogy kompenzálhatnád szén-dioxid kibocsátásodat?

Amennyiben a repülőúthoz tartozó légitársaság kínál szén-dioxid kiegyenlítést, élj vele!

Alig kerül többe így az út, a pénzedet azonban olyan projektekbe fektetik be, amelyek valamilyen módon csökkentik a levegő szén-dioxid tartalmát (pl. fák ültetése, vagy napelemek telepítése).

2019-es adatok alapján az utazóknak átlagosan kevesebb, mint 1 százaléka döntött úgy, hogy szénszennyezése kompenzálása érdekében hajlandó többet költeni...[26]

Egyes aktivisták bírálják a szén-dioxid kibocsátás kompenzálást, mint ürügyet a szennyezés folytatására, azzal érvelve, hogy nem sokat változtat a jelenlegi kibocsátás-intenzív viselkedésen - az érdekvédők azonban ugyanolyan hangosan védik a kompenzálást.

Mindkét oldalnak megvannak az érveik, az azonban kétségtelen, hogy a kibocsátás kompenzáció mindenképpen klímabarátabb, azzal szemben, ha nem lenne semmilyen kompenzáció.

Hogyan tudod utazásod során tovább csökkenteni szénlábnyomod nagyságát?
Ha nyaralsz, vedd igénybe a természetet tiszteletben tartó ökoszállodák és ökoturizmus lehetőségeit, a szállítást csökkentendő fogyassz helyben termett idénytermékeket, illetve támogass erdőtelepítéseket és a biológiai sokféleség megőrzését elősegítő projekteket!

A Google repülőgép járatkereső szolgáltatása (Google Flights) bővült egy olyan funkcióval, ami megmutatja, hogy az egyes repülőutak utasonként mennyi szén-dioxid kibocsátással járnak.

Egy másik alkalmazásuk (Google Travel) is a fenntarthatóbb turizmust segíti elő: informálódni lehet, hogy a szállodák milyen lépéseket tettek a fenntarthatóság felé az energia- és víztakarékosság, a hulladékcsökkentés és a fenntartható forrásokból történő beszerzések tekintetében.

Használd ezeket az alkalmazásokat és csökkentsd ökológiai lábnyomod, amikor megtervezed az utazásodat!
1
Ha külföldi utazást tervezel nyaralás, üzleti út, vagy bármi más célból, mindig vedd figyelembe, hogy utazásodnak mekkora lesz a környezeti lábnyoma. Válaszd azt a közlekedési eszközt [23], azt a szállást és azokat az ételeket, amelyek a legkíméletesebbek a bolygóhoz

A szén-dioxid kibocsátás egy lehetséges kompenzációja a faültetések támogatása.

Ez hasznos, azonban nem valódi kompenzáció, inkább lelkiismeret megnyugtatás, mert nem ma, hanem csak évtizedek múlva fejti ki a hatását (a telepített fák jellemzően 15 és 35 éves koruk között érik el átlagos széntároló kapacitásukat, amennyiben megmaradnak addig - lásd erdőirtások, erdőtüzek, viharok, betegségek stb...).

Ha kibocsátás-kompenzációról van szó, a turizmussal foglalkozó legnagyobb cégek leginkább az ellentételezést gyakorolják [22].

A jóvátétel formái, mint például a faültetések, vagy a fejlődő világban történő fenntarthatósági projektek finanszírozásai (szél- és vízerőművek, napelemek, energiahatékony kályhák telepítése, helyi közösségek oktatása, az ökoszisztéma védelme) azonban csak arra elegendőek, hogy elaltassa a turistákban a bűntudatot, a 2050-re megcélzott, mindössze 1.5 Celsius-fokos globális hőmérséklet-emelkedési cél eléréséhez kevés.

Végeredményben nemcsak a különböző kompenzációk és fenntarthatóbb repüléshez szüséges technológiák fejlesztése szükséges, hanem annak a belátása is, hogy hiába csökken felére a repülőgépek kibocsátása, ha eközben megháromszorozódik a járatok száma - a teljes kibocsátás tehát növekszik.

Némiképp eltérő ugyan a közúti közlekedés fenntartható irányba terelése, de mégis hasonlóság figyelhető meg: hiába térünk át az autókkal az elektromos hajtásra, ha a (gyors ütemben és nagy mértékben) megnövekedő áramigényt nem képes kielégíteni a megújuló energiatermelés és a fosszilis erőműveket is igénybe kell venni.

Mi az egyetlen megoldás?
Amíg ki nem fejlesztjük a legalább karbonsemleges közlekedési technológiákat, az utazásokból vissza kell vennünk.
Fontold meg, hogy (az elérhető legtisztább közlekedési módot választva) belföldön nyaralsz - ezzel nemcsak a klímának kedvezel, de elősegíted a belföldi gazdaság erősödését is.
Mindezek mellett tedd hétköznapi közlekedésed is tisztábbá!
Nagyon sürget bennünket az idő, hogy a közlekedés minden területén váltsunk a megújuló, tiszta energiák felhasználása felé!

Miért? Mert már néhány évtized távlatából nézve is hatalmas változások történtek életünkben, amelyek elképesztő energiaigénnyel és szennyezéssel járnak együtt.

A 80-as években egy messziről érkezett termék, vagy messziről jött ember még különlegességnek számított a helyiek körében, mára ez gyökeresen megváltozott - a világon bárhonnan rendelhetünk terméket, illetve turisták özönlik el a Föld népszerűbb helyeit.

A rendkívül népszerű repülőgépek mindennapossá vált használata azt érezteti velünk, hogy összementek a távolságok, miközben a Föld méretei nem változtak.

Olyan távoli helyekre is eljuthatunk már néhány óra alatt is, amelyeket eddig legfeljebb csak képeken láthattunk.

Emellett megkapjuk a repülés élményét is, egy olyan átható érzést, ami röpképtelen testi sajátosságaink miatt mágnesként vonz minket.

1
Az egyedülálló élményt nyújtó repülés segítségével a Föld szinte bármelyik pontjába eljuthatunk

A repüléssel történő szállításnak azonban nem csak előnyei vannak, hanem árnyoldalai is: a légi szállítás légszennyező iparág, illetve ahová csak eljutunk, nyomot hagyunk magunk után.

Szemetelünk, zajosak vagyunk, védett helyeket háborgatunk, szuvenírként begyűjtjük a természet ritka kincseit.
1
Óriási nyomot hagyunk a természetben

A légi közlekedés újraértelmezi a globalitás fogalmát is: amellett, hogy az emberek, vagy a különböző árucikkek gyorsabban utaznak, elősegíti az invazív (idegenhonos, egzotikus) fajok és a vírusok sokkal gyorsabb és nagyobb területeken történő elterjedését is.

1
A technológia lehetővé tette, hogy elérhessük világunk bármely pontját. Az egyik kontinensről a másikra közlekedő hajók és repülők azonban esetenként nemcsak személyeket, vagy árukat szállítanak...
1
A savas eső is hasonló módon teszi tönkre az erdőt, de ezt a pusztítást most egy idegenhonos szúféle tette

A repülők - és más légi járművek is - csodálatos találmányok, az emberi teremtés mérnöki csodái.

Rendkívül fontos és hasznos eszközök, ha előnyeikhez mérten alkalmazzuk őket. Gyorsak, hatékonyak, nagy terheket nagy távolságokra is képesek szállítani. Nincs számukra járhatatlan út, vagy elérhetetlen magasság.

Ezek pedig óriási előnyök, ha a világ bármely pontján segítség kell: akár gyógyszerről, akár élelemről, akár emberi segítségnyújtásról van szó.
1
Levegőt meghódító emberi remekművek
Használjuk ezeket a remekműveket arra, amiért érdemes megépíteni őket: a kényelem és az emberség mellett a fenntarthatóságot is támogassák!
1
Fenntartható életmódra való váltásunkkal biztosítsuk gyermekeinknek azt az élhető jövőt, amelyről álmodnak

Mit tehetsz?


1
Az összehasonlító táblázat személyenként, megtett kilométerenként mutatja az egyes közlekedési eszközök szén-dioxid kibocsátását 2019-es adatok alapján [24]. A belföldi és a hosszú távú repülés esetében a legmagasabb az üvegházgáz kibocsátás, míg a földi tömegközlekedési eszközök (a vonatközlekedés és a távolsági busz) kímélik legjobban a klímát. A vonatközlekedés közismerten alacsony kibocsátással rendelkezik, de a feltüntetett érték még alacsonyabb lenne, ha a dízel vonatokat is minden vonalon lecserélnék elektromos vonatokra, illetve ha többen utaznának vonaton. Az autók esetében a dízel üzeműek vannak feltüntetve, de a benzines autóknak is hasonló a kibocsátása. A hajózás nincs feltüntetve a táblázatban, mert itt igen nagy a szórás: a helyi kompszolgálat a távolsági busznál is kevesebb kibocsátást mutat, míg a hajós teherszállítás még a repülésnél is nagyobb szénszennyezéssel jár együtt...[25]

Meg lehet találni a módját, hogy a közlekedés környezettudatosabb legyen: a céges profit elé kellene helyezni a közösségi érdekeket.

A fenntarthatóságra törekvő fejlesztések támogatása és azok eredményei, illetve a mindennapokba való használatuk kiterjesztéséből fakadó előnyök pedig magukért beszélnek:

Kevesebb szennyezés, jobb munkahelyek, jobb életminőség.
Mit tehetsz Te?
Te magad is támogathatod a tisztább közlekedést: válts kerékpárra, menj vonattal, használd a tömegközlekedést, vagy vásárolj elektromos járművet!
Ha országon kívülre utazol, nézd meg, hogy a repülésnek van-e más alternatívája.
Törekedj arra, hogy távolsági tárgyalásaid, megbeszéléseid megoldhatóak legyenek a videokonferenciák által biztosított virtuális jelenléttel!
Csak abban az esetben válaszd a repülést, ha nincs más közlekedési mód és utazásod elkerülhetetlen.
Ha repülnöd kell, lehetőleg átszállás nélkül tedd, mert a le- és felszállás fázisa különösen környezetterhelő, illetve a sok rövid táv helyett részesítsd előnyben az egyszeri hosszú utat.

2019 után a koronavírus lelassította az élet minden területét, illetve minden más közlekedési formához hasonlóan ideiglenesen lecsillapította a légi közlekedést is, tisztább levegőt eredményezve [21].

Volt időnk átgondolni, hogy mit kellene változtatunk ahhoz, hogy a Föld ne csak nekünk, hanem a jövő generációk számára is élhető maradjon.

Az élet sok más területéhez hasonlóan a repülésből származó környezeti károkat is ellensúlyozni kell, amelyben Te is részt vehetsz!

Gondoltál már arra, hogy kompenzálhatnád szén-dioxid kibocsátásodat?

Amennyiben a repülőúthoz tartozó légitársaság kínál szén-dioxid kiegyenlítést, élj vele!

Alig kerül többe így az út, a pénzedet azonban olyan projektekbe fektetik be, amelyek valamilyen módon csökkentik a levegő szén-dioxid tartalmát (pl. fák ültetése, vagy napelemek telepítése).

Hogyan tudod utazásod során tovább csökkenteni szénlábnyomod nagyságát?
Ha nyaralsz, vedd igénybe a természetet tiszteletben tartó ökoszállodák és ökoturizmus lehetőségeit, a szállítást csökkentendő fogyassz helyben termett idénytermékeket, illetve támogass erdőtelepítéseket és a biológiai sokféleség megőrzését elősegítő projekteket!

A Google repülőgép járatkereső szolgáltatása (Google Flights) bővült egy olyan funkcióval, ami megmutatja, hogy az egyes repülőutak utasonként mennyi szén-dioxid kibocsátással járnak.

Használd ezeket az alkalmazásokat és csökkentsd ökológiai lábnyomod, amikor megtervezed az utazásodat!
1
Ha külföldi utazást tervezel nyaralás, üzleti út, vagy bármi más célból, mindig vedd figyelembe, hogy utazásodnak mekkora lesz a környezeti lábnyoma. Válaszd azt a közlekedési eszközt [23], azt a szállást és azokat az ételeket, amelyek a legkíméletesebbek a bolygóhoz

A szén-dioxid kibocsátás egy lehetséges kompenzációja a faültetések támogatása.

Ez hasznos, azonban nem valódi kompenzáció, inkább lelkiismeret megnyugtatás, mert nem ma, hanem csak évtizedek múlva fejti ki a hatását (a telepített fák jellemzően 15 és 35 éves koruk között érik el átlagos széntároló kapacitásukat, amennyiben megmaradnak addig - lásd erdőirtások, erdőtüzek, viharok, betegségek stb...).

A jóvátétel formái, mint például a faültetések, vagy a fejlődő világban történő fenntarthatósági projektek finanszírozásai (szél- és vízerőművek, napelemek, energiahatékony kályhák telepítése, helyi közösségek oktatása, az ökoszisztéma védelme) azonban csak arra elegendőek, hogy elaltassa a turistákban a bűntudatot, a 2050-re megcélzott, mindössze 1.5 Celsius-fokos globális hőmérséklet-emelkedési cél eléréséhez kevés.

Mi az egyetlen megoldás?
Amíg ki nem fejlesztjük a legalább karbonsemleges közlekedési technológiákat, az utazásokból vissza kell vennünk.
Fontold meg, hogy (az elérhető legtisztább közlekedési módot választva) belföldön nyaralsz - ezzel nemcsak a klímának kedvezel, de elősegíted a belföldi gazdaság erősödését is.
Mindezek mellett tedd hétköznapi közlekedésed is tisztábbá!
Nagyon sürget bennünket az idő, hogy a közlekedés minden területén váltsunk a megújuló, tiszta energiák felhasználása felé!



Felhasznált oldalak hivatkozásai
Top