Vízszennyezés, szennyvízkifolyók



A VÍZSZENNYEZÉS A TALAJVÍZ BESZENNYEZÉSÉN TÚL A FÖLD LEGTÖBB TERMÉSZETES VIZÉT - A PATAKOKAT, A FOLYÓKAT, A TAVAKAT, A TENGEREKET ÉS AZ ÓCEÁNOKAT EGYARÁNT ÉRINTI.

A ÉDESVIZET IHATATLANNÁ TESZI, AZ ÉDES- ÉS SÓS VÍZBEN CSÖKKENTI A BENNE ÉLŐ, VAGY TŐLE FÜGGŐ ÉLŐLÉNYEK - KÖZTÜK AZ EMBEREK - ÉLETFELTÉTELEIT, ILLETVE MEGFERTŐZI, MEGBETEGÍTI ŐKET.

MIT TEHETSZ A VÍZSZENNYEZÉS ELLEN?

GLOBÁLISAN A SZENNYVIZEK 80 SZÁZALÉKA TISZTÍTATLANUL KERÜL VISSZA A TERMÉSZETBE, EZÉRT KÉTSZER IS GONDOLD ÁT, MIT ÖNTESZ A LEFOLYÓBA - A MEGMARADT VEGYSZERT, FÁRADT OLAJAT, GYÓGYSZERT ÁTVEVŐHELYEN ADD LE!

AZ ÉLETET ADÓ, EGYRE FOGYÓ TISZTA VÍZ A LEGDRÁGÁBB TERMÉSZETI KINCSÜNK - KÖZÖS ÉRDEKÜNK, HOGY MEGVÉDJÜK ÉS NE PAZAROLJUK EL!
HA TERMÉSZETES VIZET BESZENNYEZŐ TEVÉKENYSÉGET ÉSZLELSZ, KÖTELESSÉGED BEJELENTENI AZ ÉRINTETT VÍZKEZELŐ HATÓSÁGNÁL!

A környezeti- és természeti hatások leírásai a hatások jellegétől fogva megzavarhatják nyugalmadat, ezért csak saját felelősségedre olvass tovább.

Hatás


A víz felbecsülhetetlenül értékes természeti kincs, nélkülözhetetlen az élethez.

A Föld vizeinek 97 százaléka az óceánok és tengerek sós vize, a maradék közel négyötöde a sarki jegekben, illetve gleccserekben található fagyott víz és végül alig több, mint 6 tized (0.6) százalék a közvetlenül felhasználható, felszíni, felszín alatti és talajnedvességből származó édesvíz.

A Föld felszínének tehát igen csekély részét borítja édesvíz, azonban az emberiség több, mint 50 százaléka él édesvízlelőhely 3 kilométeres körzetében.

A sós víz magas sótartalma miatt közvetlenül nem alkalmas sem az ipari, sem a mezőgazdasági folyamatokhoz, sem pedig a háztartások vízigényeihez.

Ezért az édesvíz minden cseppjét meg kell becsülnünk.
1
Átlátszó, színtelen és szagtalan - mégis a legértékesebb kincsünk

Az emberi termelési folyamatok túlnyomó többségéhez - ezért a legtöbb gyár működtetéséhez is - szükség van többek között a tiszta édesvízre.

Ezek a gyárak a vízforrások mellé épülnek, hogy vízellátásuk folyamatosan biztosítva legyen.

A víz a gyártási folyamatok során elhasználódik, sok esetben mérgező anyagokkal is telítődik.

Óriási problémákat okoz a vízi világnak, hogy az elhasznált víz - a szennyvíz - gyakran elégtelen minőségben jut vissza a kifolyó csatornákon keresztül a természetes közegébe.
1
1
1

Vizeket beszennyezni nem csak a szennyezések közvetlenül vízbe juttatásával lehetséges, a vízfelület légszennyezett levegővel való közvetlen érintkezése során, illetve savas esőkkel is hatalmas mennyiségű káros anyag (koromszemcsék, szénsav, kénsav és salétromsav) kerül a természetes vizekbe.

1
Hajóink és ipari létesítményeink is szennyezik a természetes vizeket

A vízszennyezésnek gyakran végzetes hatása van: elpusztult, vízhez kötődő állatok és növények övezik az emberi felelőtlenségnek és a tudatos hanyagságnak eme formáját.

1
A halpusztulások mögött legtöbbször - közvetlen, vagy közvetett módon (oxigénhiányt okozva) - a vízszennyezések állnak

A körülöttünk lévő természetes vizek - patakok, folyók, tavak, tengerek és óceánok - a Föld teljes felületének kétharmad részét borítják.

Mindegyikük lakóhelyet, vagy táplálékot biztosít a Föld élőlényeinek számára.

Azt már mindenki tudja, hogy milyen fontos a vizek védelme, viszont a jelenlegi helyzet azt mutatja, hogy nem tartjuk ehhez magunkat.

A szerves és szervetlen vegyipari termékeket tartalmazó szennyvizek felét az ipari tevékenységek engedik a vizekbe.

1
Élettelen, holdbéli táj a Földön

Ide sorolhatóak az olajszennyezések is - a balesetek mellett az olajipar mindennapi tevékenységeiből származó használt motorolaj és ipari olaj egy része a természetes vizekbe is bekerül.

1
Élethez alkalmatlanná tett víz

Az ipar után a mezőgazdaság is igen komoly vízszennyező, a teljes szennyezés egynegyed része terheli az ágazatot: a műtrágyák, hozamnövelők, növényvédő szerek és az iparszerű állattartás hígtrágya szennyezése óriási terhet ró a környezetre.

1
A drón, mint korszerű technológia nemcsak a kártevők irtásában, hanem a kártevők természetes ellenségeinek feltérképezésében is segíthetne
1
Rovarölő szerrel beszórt paradicsom

Az iparterületek mellett a városok is gyakran tavak, vagy még inkább folyók mellé épülnek. Egyrészt azért, mert így fedezhető rendkívüli vízigényük, másrészt ezzel biztosítva van a szennyvíz és a szemét elvezetése...

A tengereket elérő szennyezések túlnyomó része visszavezethető valamilyen szárazföldi forráshoz: városokhoz, szennyezett folyókhoz és a gyakran teljességgel tisztítatlan szennyvízhez (a szennyvizek 80 százaléka - a fejlődő országokban 90 százaléka - tisztítatlanul kerül vissza a természetbe).

Ha vízszennyezésről van szó, a tengerek és óceánok nem a saját partjaiknál kezdődnek, hanem a szennyvízlefolyóknál.
1
Tisztításra szoruló, várost átszelő folyó

Az ipar és a mezőgazdaság mellett a háztartások is komoly vízszennyezéseket okoznak, illetve a tengeri közlekedés, a turizmus és a csillagászati mennyiségű, természetes vizekbe kerülő műanyag hulladék is kiveszi ebből a részét.

1
Háztartási szennyvíz: nálatok mennyi képződik havonta? Számolj egyszerűen és tekints el a főzéstől, ivástól és a locsolástól (mert ezek nem szennyezik be a vizet): minden más tevékenységeddel közel annyi a szennyvizet hozol létre, mint amennyi a teljes vízfogyasztásod...
1
Mit gondolsz, a járművek vegyszeres mosása során hová kerül a felhasznált, beszennyezett víz? Gondolj bele: a Földön milliárdnyi jármű van használatban és koszolódik be nap-mint-nap... Emellett beszélhetnénk még a mindennapi használatban bekoszolódó ruhákról, konyhai és étkezési eszközökről stb... Ezért (is) fontos, hogy környezetbarát tisztítószereket - és kevesebb vizet - használjunk az élet minden területén!
1
Az egyszer használatos műanyag a legnagyobb - természetes vizeket is érintő - környezeti problémák egyike. Miért? Nézd meg a képet és megérted...
1
Folyamatosan és módszeresen szennyezzük a tengereket és az óceánokat. Hogyan? A legtöbb folyó - ahogy ez is - tengerbe, vagy óceánba torkollik be...
Környezetre felfoghatatlanul veszélyes anyagokkal dolgozunk nap-mint-nap.

Nézz csak körül a háztartásodban: festékek, higítók, zsír- és vízkőoldók, mosogatószerek, mosószerek, öblítők, fertőtlenítők, samponok, kozmetikumok, gyógyszerek, használatban lévő és használt olajok és zsírok... - a felsorolás még hosszan folytatható lehetne.

Ha kozmetikáról, vagy tisztálkodásról van szó, van egy kitűnő honlap (kremmania.hu [5]), ahol meg lehet nézni, hogy az egyes készítményeknek milyen összetevői vannak és azok mennyire veszélyesek az egészségünkre. A különböző színekkel (és magyarázataikkal) jelölt összetevők közül a zöld színnel jelöltek veszélytelenek, a pirosak veszélyesek. Kerüld azokat a termékeket, amelyek sok piros összetevőt tartalmaznak, ezek a Te egészségedre és a környezet egészségére is ártalmasak!

1
Mindennapos használatú, környezetre rendkívül veszélyes vegyi árucikkek
Ha veszélyes vegyszereink közül bármelyik bekerül a természetes vizekbe, azonnali és hosszan tartó károsodást - a vízi élet pusztulását - okozza.

Olyan mennyiségű nitrát, cink, ólom, és műanyag szennyezés kerül minden egyes évben a vizekbe, hogy azt józan ésszel már nem is lehet felfogni.

1
Savas kémhatású tavak - két ok miatt jöhetnek létre: 1. magas kénkibocsátással járó aktív vulkánok közelében, illetve gránit, vagy szilícium alapkőzet fölött; 2. savas ipari hulladék, vagy savas eső kerül a vízbe és teszi tönkre természetes lúgos egyensúlyát

A ruhák többsége műanyagot is tartalmaz (ezek a poliészter szálakat tartalmazó ruhák - a szálak mosásnál rendkívül szennyező mikroműanyag formájában belekerülnek a vízbe is), illetve készítésük hihetetlenül magas vízigénnyel jár (a poliészter (műszál) kőolajból készül és körülbelül ezer év kell a lebomlásához).

Egy farmer nadrághoz (a gyapottermesztéstől a pamutgyártáson át a késztermék elkészítéséig) közel 8 köbméter (8000 liter) víz szükséges, egy pólóhoz 2720 liter.

Egy átlagos napi öltözetnek (cipő, zokni, alsónemű, nadrág, póló) 20 köbméter (20 ezer liter) vízigénye van.

Ez egy átlagos család 5 havi teljes körű vízfogyasztásának felel meg, vagy egy ember 20 éves ivóvíz fogyasztásának.

Ráadásul a divatiparban óriási mennyiségű vegyszert és festéket is felhasználnak (kb. 20 ezer különféle vegyi anyagról van szó, amelyek legtöbbje természetidegen, tehát egyáltalán nem illeszkedik a biológiai körforgásba) és a vegyszerrel kevert szennyvíz - különösen a fejlődő országokban - sok esetben tisztítatlanul kerül a folyókba, tavakba és tengerekbe.

A ruhák kezeléséhez és színezéséhez kapcsolódik a globális ipari vízszennyezés 20 százaléka, illetve az olajipar után a divatipar a felelős a legtöbb légkörbe jutó szén-dioxidért, globálisan 10 százalékáért, emellett az ágazat minden évben félmillió tonna szintetikus mikroszállal szennyezi az óceánokat!

1
Egészen elképesztő környezeti terhe van egy-egy ruhadarab elkészítésének - pedig ez a teher jelentősen csökkenhetne a termelés környezettudatosabb hozzáállásával

De nem csak a vízszennyezés a probléma: az elmúlt 15 év során átlagosan 36 százalékkal csökkent az egyes ruhadarabok használati ideje, ezáltal a ruhákból sokkal hamarabb szemét lesz, illetve a ruhaipari termelés közel háromnegyedét (73 százalékát) semmilyen formában nem hasznosítják újra: a szemétégetőkbe, vagy a szemétlerakókba kerülnek és a levegőt, illetve a talajt szennyezik!

A becslések szerint a világon 150 milliárd ruhadarab készül évente. Ez minden egyes másodpercben közel 5000 darab elkészített ruhát jelent - és ezzel párhuzamosan (tehát ugyanennyi idő alatt) egy tele teherautónyi ruha kerül kidobásra!

1
Ha a klímaváltozásról van szó, többet foglalkozunk a műanyag palackokkal, mint a pólóval, amit hordunk. Pedig a ruhaiparnak óriási a környezeti lábnyoma. Azért a legszennyezőbb iparágak egyike, mert a (luxustermékeket kivéve) igen alacsony nyereségesség mellett működik, ami miatt a cégek a lehető legolcsóbb termelési költségeket keresik. Ezért telepednek meg a legnagyobb ruhaipari cégek a fejlődő országokban
1
Az elhasználódott ruhák bármilyen újrafelhasználása csökkenti a kidobott ruhák számát. A rengeteg kidobott ruha problémáját a többek között az ausztrál BlockTexx cég [4] textilhasznosítási technológiával igyekszik ellensúlyozni: ledarálják a használt ruhákat, és abból készítenek új fonalat, hogy megmentsék a bolygót

Érezhető, hogy létszükségletünkké vált a divatipar körkörössé átalakítása (az elhasznált ruhák fenntartható újrahasznosítási rendszere a környezeti károkozások minimalizálásával), de úgy, hogy közben szem előtt kell tartanunk az etikus működést, hogy elkerülhetőek legyenek a divatipar jelentős részére jellemző szociális problémák (rossz munkakörülmények, zaklatás, rendkívül hosszú munkaidőben, megfelelő képviselet nélkül, feketén történő foglalkoztatás).

Tengerekben, óceánokban és más nagyobb kiterjedésű vizekben más gond is van: a termőföldekről a műtrágya bekerül (belemosódik) a part menti vizekbe, ami miatt a tengeri gyomok és a különböző algafélék rendkívüli módon elszaporodnak.

1
1
1
1
A folyókban nagyon elszaporodott alga- és hínárfélék gyakran vízszennyezésre utalnak
1
A hab alga egy furcsa, víztől idegen megjelenésű, hullámok által felhabzott és partra vetett tengerparti jelenség - algákból, különböző sókból, zsírokból és szennyező anyagokból áll
1
Vihar után a tenger mélyéből partra sodródott, elhalt algatömeg

Az algavirágzás után a hatalmas mennyiségű elhalt alga lesüllyed a tenger mélyére, ahol a lebontó baktériumok a szerves anyagaikat lebontják és eközben a vízből oxigént vonnak el.

Akkora oxigénhiány lép fel, hogy a halak elmenekülnek a part menti, eredetileg élettől nyüzsgő területről, minden más víz alatti élőlény pedig megfullad, elpusztul.

A halak a nyílt vízen, védtelenül könnyű prédái lesznek a ragadozóknak, vagy a (túl)halászatnak, a fertőzött terület pedig teljesen elhal.

1
A szabad levegőt belélegző, víz felett élő állatok lehetőségeikhez képest alkalmazkodnak az algafertőzéshez
1
A víz alatt viszont más a helyzet: amellett, hogy a melegedő óceánok vize eleve kevesebb oxigént vesz fel, erre még az elhalt algák bomlása során fellépő oxigénhiány is rátesz: ezeken a helyeken megöli az élővilágot

A természet helyre tudná hozni ezeket a területeket, de a szennyezések folyamatos tengerbe kerülése miatt ez lehetetlen.

A tengeri halott zónák kialakulását a melegedő tengervíz is elősegíti: a víz felmelegedésével az óceán vízkörzési, áramlási rendszere is megváltozik, ami befolyással bír a mélyvíz szellőzöttségére, oxigénellátottságára. Emiatt a tengerfenéken annyira lecsökkenhet az oxigénszint, hogy onnan minden élőlény vagy elmenekül, vagy elpusztul: nincs elég oxigén, hogy fenntartsa az életet.

Jelenleg 700 (!) halott zóna található a tengerekben és folyamatosan újabbakat fedeznek fel - az utóbbi 50 évben megnégyszereződött a számuk!

Van közöttük 20 ezer négyzetkilométeres nagyságú is!

A kutatók az óceánok esetében (a vízbe kerülő közvetlen szennyezések mellett) három fő problémát látnak: a hőmérsékleti stresszt, vagyis a tengervíz felmelegedését, az oxigénhiányt és a savasodást.

Ez a három probléma azonban nemcsak a tengerekre, a szárazföldi életre is kihat és amellett, hogy napjainkban is nagy hatással vannak rá, a korábbi öt földtörténeti kihalási eseménynél is (a legutóbbi 56 millió évvel ezelőtt volt) halmozottan hátrányos helyzetűvé tették a teljes élővilágot.

Az ember felsikolt vagy sírni kezd, ha valamilyen baj éri.

Ha a természet is hasonlóan cselekedne, amikor életfolyamatai tönkremennek, talán többen lennének, akik meghallanák segélykérését és segítenének rajta.

1
Szennyezett vízben felnövő kiskacsák
1
Vasérc feldolgozási hulladékkal beszennyezett folyó

Helyreállítás


Miért világszintű probléma a vízszennyezés?
Mert a felfoghatatlanul nagy természetben okozott károk mellett a hosszú ideig megmaradó szennyezett víz környezetében élő emberek között sokkal magasabb a kolera, a tífusz, a vérhas és a hasmenés okozta halálozási arány.
1
Sok-sok betegség kiindulópontja a vízszennyezés

A beszennyezett víz természet általi helyrehozásának sikeressége több összetevőn múlik: milyen típusú szennyezésről van szó, mekkora területet fed be, illetve a szennyezés kap-e folyamatos utánpótlást.

1
Folyó felé irányuló, elhasználódott szennyvízlevezető csövek immár nagyüzemen kívül
Egyedüli helyes megoldás, ha a környezetpusztító szennyezéseket felülvizsgáljuk és megoldásokat keresünk a megszüntetésükre.
1
Egészen elképesztő mértékben vagyunk képesek beszennyezni a vizet. Sokan közülünk ennek nagyságával csak ritkán találkoznak, leginkább akkor, amikor házukban dugulás van és a lefolyókból visszajön a bűzös, koszos szennyvíz. A szennyvízcsatorna karbantartó munkások és a szennyvíztisztító telepek dolgozói azonban mindennap átélői és részesei mértéktelen vízszennyezésünk következményeinek. És még nem beszéltünk arról, hogy emberek százmilliói kénytelenek szennyezett víz mellett élni, illetve nincs tiszta ivóvizük...
1
Miért roppant nehéz feladat a kommunális szennyvíztisztítás? Mert kiszámíthatatlan, hogy WC-inkbe és más lefolyóinkba mi minden kerül bele...
1
Szennyvíztisztító telep: rendkívül összetett kémiai műveletsorok szükségesek az elfogadható mértékű víztisztítás roppant nehéz feladatához. A szennyvíztisztítás általában három lépcsővel rendelkezik: mechanikai, biológiai és fertőtlenítési lépcsővel. A szennyezőanyagok lebontását elsődlegesen a biológiai tisztításban tevékenykedő baktériumok végzik, amelyek enzimrendszere határozza meg a szerves szennyezők, így a gyógyszermaradványok lebontását is. Azonban számos gyógyszermaradvány biológiai lebontása gátolt (többek között a gyulladásgátlók és fájdalomcsillapítók egyik hatóanyaga, a diclofenac ilyen), ezért a szerves mikroszennyezők eltávolításához globálisan szükség van egy negyedik fokozatra is (ennek megvalósítása már megtörtént - aktív szénnel végzett adszorpcióval és 80 százalékos hatékonysággal - 2015-ben Svájcban, majd Németországban egy Ulm mellett szennyvíztisztítóban) [2]

Egyes szennyvíztisztító telepek időnként nyílt napot tartanak, amikor bárki elmehet és megtekintheti munkájukat, kérdezhet tevékenységeikről.

Azt már nagyon jól tudjuk, hogy a vizet hogyan kell beszennyezni, a nyílt napokon viszont arról is tanulhatnánk, hogyan kell a vizet megtisztítani, illetve - amennyire csak lehetséges - elkerülni a beszennyezését...

1
A WC-be kerülő sok-sok vegyszer oldószerei, felületaktív anyagai és foszfátot tartalmazó összetevői mellett a gyógyszerek is ellenállnak a szennyvízkezelési eljárásoknak, ezért bejutnak a természetes vizekbe! Ezzel még számunkra is sokszor ismeretlen, káros folyamatokat indítanak el az állat- és növényvilág szervezeteiben! Ezért csak akkor vegyél be gyógyszert, ha tényleg szükséges, a lejárt szavatosságúakat pedig gyűjtsd össze és vidd vissza a gyógyszertárba!
1
Kutatók vizsgálták [1] a Föld folyóvizeit és 258 folyóból gyűjtöttek mintákat. 61 gyógyszerhatóanyagot és emberi életmóddal összefüggő más vegyületet (pl. koffeint, nikotint vagy paracetamolt) találtak, illetve világszerte kimutatták a bétablokkolókat, antibiotikumokat, antidepresszánsokat, altatókat és antihisztaminokat is. A mintavételi helyek több, mint egynegyedében legalább egy gyógyszerhatóanyag koncentrációja elérte a vízi élőlényekre nézve már nem biztonságos - mérgező - szintet, illetve hozzájárulhat a antimikrobiális rezisztencia kialakulásához is. Az antibiotikum rezisztencia a WHO és az ENSZ szerint is az emberiséget fenyegető egyik legnagyobb veszély, ez vezethet a következő világjárványhoz. A világ folyóinak gyógyászati vegyi anyagokkal való szennyezettsége globális probléma, amely elhárítására világméretű összehangolt erőfeszítésekre van szükség.
1
Riasztó mértékben túlfogyasztjuk az antibiotikumokat [3]. Ennek következményeként olyan magas lett az antibiotikum rezisztens fertőzések következtében bekövetkező elhalálozások száma (jelenleg évi 700 ezer), hogy egy generáción belül akár 10-szeresére növekedhet és a világ vezető halálokai közé kerülhet. Mi az antibiotikum rezisztencia? Amikor a baktériumok és más mikroorganizmusok (pl. kórokozó gombák, egysejtű paraziták) ellenállnak az elpusztításukra szánt antibiotikumoknak. Mi segíti az ellenálló baktériumok globális elterjedését? Az emberi- és állatgyógyászatban használt helytelen, ellenőrizetlen és mértéktelen antibiotikum használat, a nemzetközi turizmus és az állati eredetű termékek nemzetközi kereskedelme. Mi tehetünk egyéni szinten? Antibiotikumot csak orvos által felírva szedjünk, szigorúan betartva az előírásokat, vírusfertőzésre soha ne szedjük antibiotikumot, ne osszuk meg mással a gyógyszert és ne szedjük saját belátásunk szerint. Egészséges táplálkozással és testmozgással erősítsük meg szervezetünket, illetve előzzük meg a betegségek kialakulását a megfelelő higiéniai előírások betartásával, amely kiterjed a kézmosásra, az ételek előkészítésére, a beteg emberekkel való érintkezésre, az oltásokra és a szexuális együttlétekre is.

Minden vízszennyezésnek van felelőse - a felelősnek jogosan elvárt kötelessége besegíteni a helyreállítási folyamatokba, kiváltképp, ha a természet már olyan mértékben károsodott, hogy regeneráló folyamatai nem tudnak működni!

1
Életünk minden területének megtervezésekor felelősek vagyunk a tiszta környezet fenntartásáért

Megelőzés


Ahhoz, hogy csökkenjen a vizek terhelése, az ipari szintű termelési folyamatokat át kell alakítani a környezetvédelem jegyében, illetve szigorítani kell a keletkező szennyvizek természetbe való visszaforgatásának szabályait is.

1
Az ipari termelés legfontosabb fogalmai: rugalmasság, hatékonyság, biztonság, összekapcsolhatóság és termelékenység. Szükséges még egy új szempont, ami nélkülözhetetlen a jövőhöz: fenntarthatóság!

A mezőgazdasági szektorban az állati takarmány előállítása közben, illetve az állattartás folyamatai során keletkező szennyezéseket, óriási vízigényüket és a legeltetési állattartás miatt történő erdőirtásokat másképp lehet orvosolni: a húsfogyasztás csökkentésével.

1
A haszonállatokból származó hús előállítása komoly vízszennyezéssel, illetve hatalmas víz- és energiaigénnyel is jár

Egyél kevesebb húst, válaszd az egészséges, növényi alapú élelmiszereket!

1
Egészséges és finom zöldségek és gyümölcsök minden napra
1
Rendkívül egészséges zöldséglevek - kóstold meg őket!
Nemcsak az ipar, Te magad is sokat tehetsz a vizek tisztaságáért!
Gyűjtsd a hulladékaid szelektíven, illetve környezeted és egészséged megóvása érdekében vizsgáld felül a minden nap újra és újra ismétlődő cselekvéseidben előforduló, vízbe is bekerülő vegyszereket: pl. fogkrém, sampon, kozmetikumok, mosó- és mosogatószerek, tisztítószerek!

Előfordul, hogy azok az emberek is nagyon komoly betegségekben szenvednek, akik nem élnek egészségkárosító életet, nem isznak és nem dohányoznak.

A váratlan megbetegedések elkerülése érdekében felügyeld folyamatosan fogyasztásra szánt ételeid minőségét (főleg a mesterséges összetevőket) és az éveken keresztül, minden nap használatban lévő vegyszereidet, mert mindkét esetben hosszú távon veszélyessé váló méreganyagok vihetőek be a szervezetbe!
Használj környezetkímélő háztartási vegyszert mosogatáshoz, fertőtlenítéshez, vagy WC tisztításhoz, illetve nézz utána természetes alternatívájuknak!
Kétszer is gondold át, mit öntesz bele a WC-be és a lefolyókba!
Ne önts a WC-be ételmaradékot, zsiradékot, erős fertőtlenítőszert, természetet megkárosító vegyszert!
Használj száraz WC-t nagy dolgod elvégzéséhez! (Részletek az "Aszály - hőség, szárazság" leírás "Megelőzés" szekciójában). Ezzel a megoldással rengeteg vizet spórolhatsz meg és hatékonyan csökkentheted szennyvízképződésed is!
Moss kevesebbszer - sok ruhát elegendő lenne szellőztetni, illetve válaszd meg jól a mosószert - keresd itt is a környezetbarát megoldásokat!
1
Sok háztartás kedveli a nagy kiszerelésű, költséghatékony mosó- és mosogatószereket, öblítőket és más vegyszereket. Gondold át: amellett, hogy tartalmuk végeredményben a lefolyóban köt ki és a szennyvíztisztító telepeknek kell megküzdeniük velük (ha környezetedben egyáltalán van fejlett szennyvíztisztító rendszer), még nagy mennyiségű és súlyú műanyag tárolókkal is járnak, amelyektől miután kiürülnek, meg akarsz majd szabadulni - kérdéses, hogy mi lesz velük, eljutnak-e újrafeldolgozásig. Mi oldja meg ezt a problémát? Keresd a környezetbarát termékeket, környezetbarát csomagolásban.
1
Minden vegyszeredre igaz: váltsd le őket és keresd a környezetkímélő megoldásokat: ezzel a környezetnek és az egészségednek egyaránt jót teszel!
Mosáshoz használj mosótojást, a szárítógépbe pedig tegyél szárítótojást! Mindkettő működik, környezetbarát, energiatakarékos megoldások!
A ruhák szárítása tekintetében a lehető legkörnyezetbarátabb megoldás a szárítógép helyett a ruhák szabad levegőn való megszárítása: nyáron a napon, télen a radiátor mellett - és ezzel még a ruhák gyűrődését is elkerülöd.
Tisztálkodáshoz, testápoláshoz válaszd a biokozmetikumokat - vegyszermentes fogkrém, természetes illóolajjal illatosított fürdő, növényi olajból készített szappan, kamillavirág kivonattal megtisztított és olívaolajjal táplált bőr...

Semmi tartósítószer, semmi felületaktív és más mesterséges anyag - csak sokkal környezetbarátabb és egészségesebb megoldások.

1
Mosdó - nulla hulladékra irányuló törekvéssel
Ha nyáron naptejet használsz és azzal fürdesz, kerüld el az allergiát, illetve embereknek és vízi állatoknak hormonális problémákat okozó, mesterséges UV-szűrőkkel ellátott termékeket - használj helyette ásványi szűrőanyagokat tartalmazó naptejeket.
Ha nem akarsz semmilyen naptejet használni, fürödj nyakadat és más szabadon lévő testrészeidet elfedő úszóruhában, pl. szörfruhában.
Szívósabb háztartási munkák: vízkőtelenítéshez használj meleg ecetet, edények karcmentes súrolásához szódabikarbónát, padlósúroláshoz lenolajos fekete szappant.
Egyre azonban nagyon figyelj: a környezetbarát tisztítószerek esetében se ess túlzásba, csak a minimálisan szükséges mennyiséget használd fel belőlük!
1
Természetes alternatívák mosáshoz, tisztításhoz: szódabikarbóna, citrom, illóolajok, mosódió, olívaolaj szappan
1
A mosódióhoz hasonlóan a vadgesztenye is kiváló mosónövény (ahogyan a szappanfű, a mécsvirág is) magas szaponintartalmuknak köszönhetően. A mosódiónak a külső héját kell használni a mosáshoz, a gesztenyénél a barna héjat eltávolítva, a sárgásfehér belsejével lehet mosni. Mindkettő jól használható 30–95 Celsius-fokos mosási hőmérsékleten, jól oldják az általános (nem erősen zsíros) szennyeződéseket, antibakteriális hatásúak, eltüntetik a kellemetlen szagokat, nem roncsolják a ruhák anyagát, lágyítják a vizet, így puhítják a ruhákat, színes ruhákhoz is használhatóak, nem fakítanak, sőt élénkítik a színeket. Mosogatószer, folyékony mosószer és tusfürdő is készíthető belőlük.
Ami még fontos: bármilyen terméket is vásárolsz, ne vegyél vele környezetre káros csomagolást - keresd azokat a termékeket, amelyek csomagolása újrahasznosított anyagokból készül, illetve szelektíven gyűjtve továbbra is teljes mértékben újrafeldolgozható maradt!

Fontos témakör a ruhák - vásárláskor ne hagyd magad irányítani:

Legyél tudatos vásárló!
Kerüld az olcsó tömegtermékeket, kerüld a "Fast Fashion" - használd és dobd el - kultúrát, a legnagyobb gond ezekkel van!
1
Mára már a "Fast Fashion" sem elég gyors, bevezették ennek a torz fejlődésnek a következő lépcsőfokát, az "Ultra Fast Fashion" kultúrát. A legtöbbször fizikai boltokkal már nem is rendelkező, elsősorban online térben értékesítő áruházak hihetetlen iramot diktálnak, ruhadarabjaik, sminktermékeik, elektronikai eszközeik még inkább eldobhatóvá váltak: még több van belőlük, még gyorsabban gyártják le őket, még nagyobb mennyiségben - és "ultra" gyorsan lesz belőlük hulladék is. Ki a felelős? Az a népszerű internetes személyiség, (infulencer, vlogger), aki reklámozza, pedig semmi szüksége a termékre? A cégeké, akik kihasználják a influencereket? A nézőké, akik kattingatásaikkal és megosztásaikkal életben tartják és nyereségessé teszik a rendszert? Ha magunkba nézünk, a felelősség valójában mindannyiunké. Gyakran felesleges dolgokat halmozunk fel az életünkben és ezt csak erősíti a boltok online térbe költöztetése. Minden vásárlás előtt végig kellene gondolunk, hogy tényleg szükségünk van-e a termékre, meddig fogjuk használni és vajon mi lesz vele, ha már nincs szükségünk rá

A dél-amerikai Atacama sivatag kietlenségében is csodálatos környezete nagy veszélyben van. A közeli kikötőbe érkező évi csaknem 60 ezer tonna eladatlan, vagy használt "Fast Fashion" ruha kétharmada a sivatagban köt ki. A szintetikus, vegyszerekkel kezelt ruhák bomlása akár 200 évig is eltarthat, miközben folyamatosan szennyezni fogják a levegőt, a talajt és a talajvizet is.

Látható, hogy elképesztő vízigényükkel és a hozzájuk kapcsolódó szennyezésekkel a "használd és dobd el" ruhák olcsó eladási árukhoz képest valójában sokkal többe kerülnek a természet számára és a Te számodra is.

Miért?

Mert az egyre szűkösebb természeti erőforrásokat pazaroljuk el ezzel a magatartással.
Minden más megvásárolt termékhez hasonlóan a ruhák tekintetében is válaszd a jó minőséget, figyelj arra, hogy jól tűrje a mosást, a szárítást és szempont legyen a hosszú ideig való hordhatóság is!
Ne vásárolj vegytisztítást igénylő ruhát, mert a tisztításához szükséges tisztítószerek mérgező oldószere az egészségre és a környezetre is egyaránt káros!
Ha az olcsó ruhák közül válogatnál, a használt ruhák ("second hand") közül nagyon sok kitűnőt találhatsz, illetve követheted a népszerű "régimódi" vintage divatot is: bolhapiacokról, vagy akár a padlásról is "beújíthatsz" magadnak remek ruhadarabokat.
1
Egy stílusos vintage szett
1
Vintage divatelemek a modern elvárásokhoz igazítva

A világ fenntarthatóbbá átalakításához az egyik leghatékonyabb eszköz a pénz.

A pénzeddel döntöd el, hogy melyik cég működését, milyen szolgáltatás fennmaradását támogatod.

Ez mindegyik termelési szektora, így a ruhaiparra is igaz - akár új, akár használt ruha mellett döntesz, befolyásod van arra, hogy mennyire lesz a jövőben fenntartható a működése.

Ha a környezetileg kedvezőbb használt ruha mellett döntesz, azzal erőforrást, energiát és pénzt takarítasz meg, ráadásul a készítéséhez hozzáadott emberi munkának is növeled az értékét.

1
A bolhapiacon kínált ruhák is segítenek a ruhaipar környezeti terheinek csökkentésében
1
Használt ruhák: ha közülük válogatsz, amellett, hogy anyagilag jól jársz, a természetet is támogatod! Mire figyelj turizás során a megfontolt választás érdekében? Tartsd számon és készíts listát a számodra szükséges és stílusodhoz igazodó ruhákról - felesleges ruhát ne vegyél. Ismerd a méreteidet és vigyél mérőszalagot, mert nem mindenhol van próbafülke - kerüld el ezzel a kényelmetlen ruhákat. Természetes anyagú, sokkal tartósabb, könnyebben javítható ruhát válassz - kerüld el a műszálas ruhákat, utóbbiak csak a természet gondjait fokozzák a mosáskor, szárításkor kiszabaduló mikroszálakkal. Az időtálló szabású, erős öltésekkel varrt, foltmentes ruhát válaszd - a minőségi ruhát foszlás, fakulás, szakadás nélkül sokáig viselhesd. Keress egy ügyes, helyi varrónőt - szükséged lesz rá, ha beszerzett ruhádat hozzád kell igazítani, vagy egy régebbi ruhád kisebb karbantartásra szorul
Ha új ruhára vágysz, keresd a biogyapotból készült ruhákat!

A hagyományos gyapottermesztés óriási környezeti károkat okoz: termesztésének kísérői az erdőirtások, a termőtalaj gyors kimerülése, nagy vízigénye miatt a hihetetlen mennyiségű vízfelhasználás és a felfoghatatlan mennyiségű rovarirtó szerek (a gyapottermesztéshez kötődik a világ rovarirtó szer felhasználásának egynegyede) okozta talaj- és talajvíz szennyezés.

Hatalmas földterületek száradnak ki részben azért, mert a gyapottermelés rendkívül sok vizet használ fel - és von el a környezetétől.

Ezzel szemben a kevesebb vizet igénylő biogyapot esetében vetésforgós talajműveléssel és természetes trágyával óvják meg a talajt a kimerüléstől, illetve csak növényvédő szereket használnak a szennyezések csökkentésének érdekében.

A biogyapot hipoallergén alapanyag (nem vált ki allergiás reakciót, érzékenységet), mert feldolgozása nem jár vegyi anyagokkal történő kezelésekkel.

1
Korántsem mindegy, hogy választott ruhád pamut anyaga hagyományos, vagy környezetkímélő biogyapot termesztésből származik!

Mindent összevetve látható, hogy mennyire fontos nemcsak a természetnek, nekünk is a tiszta ivóvíz, hiszen mindegyik termelési szektorunk függ tőle (nemcsak a termelés igényli a vizet, hanem ahol emberek dolgoznak, oda fogyasztható, tiszta víz is szükséges).

Ezért fenntartható jövőnk csak a természetes vizek tisztán tartásával, a beszennyezett víz megfelelő megtisztításával és a vízfogyasztás optimalizálásával képzelhető el.

Hogyan tudsz segíteni?
Csökkentsd a vízfogyasztásod!
1
Ne hagyd, hogy elfolyjon kezeid között a víz!
Általánosságban: vizsgáld felül minden, vízfogyasztással, illetve víz- és légszennyezéssel kapcsolatos tevékenységedet és gondold át, mit tehetnél csökkentésük érdekében!
1
Pillants rá a következő kerékpáros bemutatóra!\n1. kép: Ne szennyezd a természetes vizeket!
1
2. kép: Ne pazarolj és ne vásárolj felesleges dolgokat! Törekedj az meghibásodott tárgyak megjavítására!
1
3. kép: megunt, de működő tárgyaidat ne dobd ki, inkább keress számukra új gazdát, esetleg egy új felhasználási formát!
1
4. kép: Részesítsd előnyben a tartós, jó minőséget - ezzel magadnak és a természetnek is jót teszel! Illetve ha már kerékpárokról van szó: élvezd a természetet, a mozgás élményét és a tiszta közlekedést társaságban akár normál, akár tandem kerékpáron!

Tanulság


A természetes vizek beszennyezése miatt az emberiség ivóvízkészlete is veszélybe került.

Az ásott kutakból hozzáférhető talajvíz a legtöbb helyen már nem iható, ami azt jelenti, hogy az első vízadó réteg teljesen elszennyeződött.

Az édesvizet nem csak az ember igényli, hanem minden olyan élőlény, ami nem a tengerekben él.

Az ember ugyan - ha komoly édesvíz szűkében van - korántsem mindenhol elérhető, drága technológiákkal (pl. lepárlással, vagy fordított ozmózissal) ki tudja vonni a sót a tengervízből és ezáltal ihatóvá képes tenni (amit ezután gyakran szállítania is kell) - de ezt más élőlény nem teheti meg.

1
H2O - már gyermekkorunkban megtanultuk a víz képletét, pedig akkor még fogalmunk sem volt, mennyire értékes
Szinte már nem létezik a Földön olyan természetes víz, amely valamilyen módon ne lenne szennyezett.

Innen pedig egyenes az út a globális vízhiány felé, a szennyezett víz pedig mára az egyik legnagyobb környezetvédelmi problémává vált.

1
Víz nélkül nincs élet
Sokkal jobban kell vigyáznunk a vízre, mert nem csak nekünk, hanem a Föld minden élőlényének szüksége van rá!
1
Csodálatos vizes élőhely - a vízben nem alga tenyészik, hanem árnyékot és búvóhelyet nyújtó dekoratív tündérrózsa
1
Ember és természet harmóniája
1
Csodálatos vízi életközösségek
1
Az igazán tiszta víz egyre ritkább természeti kincs - sokkal jobban kellene vigyáznunk rá!

Mit tehetsz?


Óriási problémákat okoz a vízi világnak, hogy az elhasznált víz - a szennyvíz - gyakran elégtelen minőségben jut vissza a kifolyó csatornákon keresztül a természetes közegébe.
Azt már mindenki tudja, hogy milyen fontos a vizek védelme, viszont a jelenlegi helyzet azt mutatja, hogy nem tartjuk ehhez magunkat.

Az ipar és a mezőgazdaság mellett a háztartások is komoly vízszennyezéseket okoznak, illetve a tengeri közlekedés, a turizmus és a csillagászati mennyiségű, természetes vizekbe kerülő műanyag hulladék is kiveszi ebből a részét.

1
Háztartási szennyvíz: nálatok mennyi képződik havonta? Számolj egyszerűen és tekints el a főzéstől, ivástól és a locsolástól (mert ezek nem szennyezik be a vizet): minden más tevékenységeddel közel annyi a szennyvizet hozol létre, mint amennyi a teljes vízfogyasztásod...
1
Mit gondolsz, a járművek vegyszeres mosása során hová kerül a felhasznált, beszennyezett víz? Gondolj bele: a Földön milliárdnyi jármű van használatban és koszolódik be nap-mint-nap... Emellett beszélhetnénk még a mindennapi használatban bekoszolódó ruhákról, konyhai és étkezési eszközökről stb... Ezért (is) fontos, hogy környezetbarát tisztítószereket - és kevesebb vizet - használjunk az élet minden területén!
1
Az egyszer használatos műanyag a legnagyobb - természetes vizeket is érintő - környezeti problémák egyike. Miért? Nézd meg a képet és megérted...
Miért világszintű probléma a vízszennyezés?
Mert a felfoghatatlanul nagy természetben okozott károk mellett a hosszú ideig megmaradó szennyezett víz környezetében élő emberek között sokkal magasabb a kolera, a tífusz, a vérhas és a hasmenés okozta halálozási arány.

A beszennyezett víz természet általi helyrehozásának sikeressége több összetevőn múlik: milyen típusú szennyezésről van szó, mekkora területet fed be, illetve a szennyezés kap-e folyamatos utánpótlást.

Egyedüli helyes megoldás, ha a környezetpusztító szennyezéseket felülvizsgáljuk és megoldásokat keresünk a megszüntetésükre.
1
Miért roppant nehéz feladat a kommunális szennyvíztisztítás? Mert kiszámíthatatlan, hogy WC-inkbe és más lefolyóinkba mi minden kerül bele...
1
Szennyvíztisztító telep: rendkívül összetett kémiai műveletsorok szükségesek az elfogadható mértékű víztisztítás roppant nehéz feladatához. A szennyvíztisztítás általában három lépcsővel rendelkezik: mechanikai, biológiai és fertőtlenítési lépcsővel. A szennyezőanyagok lebontását elsődlegesen a biológiai tisztításban tevékenykedő baktériumok végzik, amelyek enzimrendszere határozza meg a szerves szennyezők, így a gyógyszermaradványok lebontását is. Azonban számos gyógyszermaradvány biológiai lebontása gátolt (többek között a gyulladásgátlók és fájdalomcsillapítók egyik hatóanyaga, a diclofenac ilyen), ezért a szerves mikroszennyezők eltávolításához globálisan szükség van egy negyedik fokozatra is (ennek megvalósítása már megtörtént - aktív szénnel végzett adszorpcióval és 80 százalékos hatékonysággal - 2015-ben Svájcban, majd Németországban egy Ulm mellett szennyvíztisztítóban) [2]

Egyes szennyvíztisztító telepek időnként nyílt napot tartanak, amikor bárki elmehet és megtekintheti munkájukat, kérdezhet tevékenységeikről.

Azt már nagyon jól tudjuk, hogy a vizet hogyan kell beszennyezni, a nyílt napokon viszont arról is tanulhatnánk, hogyan kell a vizet megtisztítani, illetve - amennyire csak lehetséges - elkerülni a beszennyezését...

1
A WC-be kerülő sok-sok vegyszer oldószerei, felületaktív anyagai és foszfátot tartalmazó összetevői mellett a gyógyszerek is ellenállnak a szennyvízkezelési eljárásoknak, ezért bejutnak a természetes vizekbe! Ezzel még számunkra is sokszor ismeretlen, káros folyamatokat indítanak el az állat- és növényvilág szervezeteiben! Ezért csak akkor vegyél be gyógyszert, ha tényleg szükséges, a lejárt szavatosságúakat pedig gyűjtsd össze és vidd vissza a gyógyszertárba!
1
Kutatók vizsgálták [1] a Föld folyóvizeit és 258 folyóból gyűjtöttek mintákat. 61 gyógyszerhatóanyagot és emberi életmóddal összefüggő más vegyületet (pl. koffeint, nikotint vagy paracetamolt) találtak, illetve világszerte kimutatták a bétablokkolókat, antibiotikumokat, antidepresszánsokat, altatókat és antihisztaminokat is. A mintavételi helyek több, mint egynegyedében legalább egy gyógyszerhatóanyag koncentrációja elérte a vízi élőlényekre nézve már nem biztonságos - mérgező - szintet, illetve hozzájárulhat a antimikrobiális rezisztencia kialakulásához is. Az antibiotikum rezisztencia a WHO és az ENSZ szerint is az emberiséget fenyegető egyik legnagyobb veszély, ez vezethet a következő világjárványhoz. A világ folyóinak gyógyászati vegyi anyagokkal való szennyezettsége globális probléma, amely elhárítására világméretű összehangolt erőfeszítésekre van szükség.
1
Riasztó mértékben túlfogyasztjuk az antibiotikumokat [3]. Ennek következményeként olyan magas lett az antibiotikum rezisztens fertőzések következtében bekövetkező elhalálozások száma (jelenleg évi 700 ezer), hogy egy generáción belül akár 10-szeresére növekedhet és a világ vezető halálokai közé kerülhet. Mi az antibiotikum rezisztencia? Amikor a baktériumok és más mikroorganizmusok (pl. kórokozó gombák, egysejtű paraziták) ellenállnak az elpusztításukra szánt antibiotikumoknak. Mi segíti az ellenálló baktériumok globális elterjedését? Az emberi- és állatgyógyászatban használt helytelen, ellenőrizetlen és mértéktelen antibiotikum használat, a nemzetközi turizmus és az állati eredetű termékek nemzetközi kereskedelme. Mi tehetünk egyéni szinten? Antibiotikumot csak orvos által felírva szedjünk, szigorúan betartva az előírásokat, vírusfertőzésre soha ne szedjük antibiotikumot, ne osszuk meg mással a gyógyszert és ne szedjük saját belátásunk szerint. Egészséges táplálkozással és testmozgással erősítsük meg szervezetünket, illetve előzzük meg a betegségek kialakulását a megfelelő higiéniai előírások betartásával, amely kiterjed a kézmosásra, az ételek előkészítésére, a beteg emberekkel való érintkezésre, az oltásokra és a szexuális együttlétekre is.
Nemcsak az ipar, Te magad is sokat tehetsz a vizek tisztaságáért!
Gyűjtsd a hulladékaid szelektíven, illetve környezeted és egészséged megóvása érdekében vizsgáld felül a minden nap újra és újra ismétlődő cselekvéseidben előforduló, vízbe is bekerülő vegyszereket: pl. fogkrém, sampon, kozmetikumok, mosó- és mosogatószerek, tisztítószerek!

Előfordul, hogy azok az emberek is nagyon komoly betegségekben szenvednek, akik nem élnek egészségkárosító életet, nem isznak és nem dohányoznak.

A váratlan megbetegedések elkerülése érdekében felügyeld folyamatosan fogyasztásra szánt ételeid minőségét (főleg a mesterséges összetevőket) és az éveken keresztül, minden nap használatban lévő vegyszereidet, mert mindkét esetben hosszú távon veszélyessé váló méreganyagok vihetőek be a szervezetbe!
Használj környezetkímélő háztartási vegyszert mosogatáshoz, fertőtlenítéshez, vagy WC tisztításhoz, illetve nézz utána természetes alternatívájuknak!
Kétszer is gondold át, mit öntesz bele a WC-be és a lefolyókba!
Ne önts a WC-be ételmaradékot, zsiradékot, erős fertőtlenítőszert, természetet megkárosító vegyszert!
Használj száraz WC-t nagy dolgod elvégzéséhez! (Részletek az "Aszály - hőség, szárazság" leírás "Megelőzés" szekciójában). Ezzel a megoldással rengeteg vizet spórolhatsz meg és hatékonyan csökkentheted szennyvízképződésed is!
Moss kevesebbszer - sok ruhát elegendő lenne szellőztetni, illetve válaszd meg jól a mosószert - keresd itt is a környezetbarát megoldásokat!
1
Sok háztartás kedveli a nagy kiszerelésű, költséghatékony mosó- és mosogatószereket, öblítőket és más vegyszereket. Gondold át: amellett, hogy tartalmuk végeredményben a lefolyóban köt ki és a szennyvíztisztító telepeknek kell megküzdeniük velük (ha környezetedben egyáltalán van fejlett szennyvíztisztító rendszer), még nagy mennyiségű és súlyú műanyag tárolókkal is járnak, amelyektől miután kiürülnek, meg akarsz majd szabadulni - kérdéses, hogy mi lesz velük, eljutnak-e újrafeldolgozásig. Mi oldja meg ezt a problémát? Keresd a környezetbarát termékeket, környezetbarát csomagolásban.
1
Minden vegyszeredre igaz: váltsd le őket és keresd a környezetkímélő megoldásokat: ezzel a környezetnek és az egészségednek egyaránt jót teszel!
Mosáshoz használj mosótojást, a szárítógépbe pedig tegyél szárítótojást! Mindkettő működik, környezetbarát, energiatakarékos megoldások!
A ruhák szárítása tekintetében a lehető legkörnyezetbarátabb megoldás a szárítógép helyett a ruhák szabad levegőn való megszárítása: nyáron a napon, télen a radiátor mellett - és ezzel még a ruhák gyűrődését is elkerülöd.
Tisztálkodáshoz, testápoláshoz válaszd a biokozmetikumokat - vegyszermentes fogkrém, természetes illóolajjal illatosított fürdő, növényi olajból készített szappan, kamillavirág kivonattal megtisztított és olívaolajjal táplált bőr...

Semmi tartósítószer, semmi felületaktív és más mesterséges anyag - csak sokkal környezetbarátabb és egészségesebb megoldások.

Ha nyáron naptejet használsz és azzal fürdesz, kerüld el az allergiát, illetve embereknek és vízi állatoknak hormonális problémákat okozó, mesterséges UV-szűrőkkel ellátott termékeket - használj helyette ásványi szűrőanyagokat tartalmazó naptejeket.
Ha nem akarsz semmilyen naptejet használni, fürödj nyakadat és más szabadon lévő testrészeidet elfedő úszóruhában, pl. szörfruhában.
Szívósabb háztartási munkák: vízkőtelenítéshez használj meleg ecetet, edények karcmentes súrolásához szódabikarbónát, padlósúroláshoz lenolajos fekete szappant.
Egyre azonban nagyon figyelj: a környezetbarát tisztítószerek esetében se ess túlzásba, csak a minimálisan szükséges mennyiséget használd fel belőlük!
1
Természetes alternatívák mosáshoz, tisztításhoz: szódabikarbóna, citrom, illóolajok, mosódió, olívaolaj szappan
1
A mosódióhoz hasonlóan a vadgesztenye is kiváló mosónövény (ahogyan a szappanfű, a mécsvirág is) magas szaponintartalmuknak köszönhetően. A mosódiónak a külső héját kell használni a mosáshoz, a gesztenyénél a barna héjat eltávolítva, a sárgásfehér belsejével lehet mosni. Mindkettő jól használható 30–95 Celsius-fokos mosási hőmérsékleten, jól oldják az általános (nem erősen zsíros) szennyeződéseket, antibakteriális hatásúak, eltüntetik a kellemetlen szagokat, nem roncsolják a ruhák anyagát, lágyítják a vizet, így puhítják a ruhákat, színes ruhákhoz is használhatóak, nem fakítanak, sőt élénkítik a színeket. Mosogatószer, folyékony mosószer és tusfürdő is készíthető belőlük.
Ami még fontos: bármilyen terméket is vásárolsz, ne vegyél vele környezetre káros csomagolást - keresd azokat a termékeket, amelyek csomagolása újrahasznosított anyagokból készül, illetve szelektíven gyűjtve továbbra is teljes mértékben újrafeldolgozható maradt!

Fontos témakör a ruhák - vásárláskor ne hagyd magad irányítani:

Legyél tudatos vásárló!
Kerüld az olcsó tömegtermékeket, kerüld a "Fast Fashion" - használd és dobd el - kultúrát, a legnagyobb gond ezekkel van!
1
Mára már a "Fast Fashion" sem elég gyors, bevezették ennek a torz fejlődésnek a következő lépcsőfokát, az "Ultra Fast Fashion" kultúrát. A legtöbbször fizikai boltokkal már nem is rendelkező, elsősorban online térben értékesítő áruházak hihetetlen iramot diktálnak, ruhadarabjaik, sminktermékeik, elektronikai eszközeik még inkább eldobhatóvá váltak: még több van belőlük, még gyorsabban gyártják le őket, még nagyobb mennyiségben - és "ultra" gyorsan lesz belőlük hulladék is. Ki a felelős? Az a népszerű internetes személyiség, (infulencer, vlogger), aki reklámozza, pedig semmi szüksége a termékre? A cégeké, akik kihasználják a influencereket? A nézőké, akik kattingatásaikkal és megosztásaikkal életben tartják és nyereségessé teszik a rendszert? Ha magunkba nézünk, a felelősség valójában mindannyiunké. Gyakran felesleges dolgokat halmozunk fel az életünkben és ezt csak erősíti a boltok online térbe költöztetése. Minden vásárlás előtt végig kellene gondolunk, hogy tényleg szükségünk van-e a termékre, meddig fogjuk használni és vajon mi lesz vele, ha már nincs szükségünk rá

Látható, hogy elképesztő vízigényükkel és a hozzájuk kapcsolódó szennyezésekkel a "használd és dobd el" ruhák olcsó eladási árukhoz képest valójában sokkal többe kerülnek a természet számára és a Te számodra is.

Miért?

Mert az egyre szűkösebb természeti erőforrásokat pazaroljuk el ezzel a magatartással.
Minden más megvásárolt termékhez hasonlóan a ruhák tekintetében is válaszd a jó minőséget, figyelj arra, hogy jól tűrje a mosást, a szárítást és szempont legyen a hosszú ideig való hordhatóság is!
Ne vásárolj vegytisztítást igénylő ruhát, mert a tisztításához szükséges tisztítószerek mérgező oldószere az egészségre és a környezetre is egyaránt káros!
Ha az olcsó ruhák közül válogatnál, a használt ruhák ("second hand") közül nagyon sok kitűnőt találhatsz, illetve követheted a népszerű "régimódi" vintage divatot is: bolhapiacokról, vagy akár a padlásról is "beújíthatsz" magadnak remek ruhadarabokat.

A világ fenntarthatóbbá átalakításához az egyik leghatékonyabb eszköz a pénz.

A pénzeddel döntöd el, hogy melyik cég működését, milyen szolgáltatás fennmaradását támogatod.

Ez mindegyik termelési szektora, így a ruhaiparra is igaz - akár új, akár használt ruha mellett döntesz, befolyásod van arra, hogy mennyire lesz a jövőben fenntartható a működése.

Ha a környezetileg kedvezőbb használt ruha mellett döntesz, azzal erőforrást, energiát és pénzt takarítasz meg, ráadásul a készítéséhez hozzáadott emberi munkának is növeled az értékét.

1
A bolhapiacon kínált ruhák is segítenek a ruhaipar környezeti terheinek csökkentésében
1
Használt ruhák: ha közülük válogatsz, amellett, hogy anyagilag jól jársz, a természetet is támogatod! Mire figyelj turizás során a megfontolt választás érdekében? Tartsd számon és készíts listát a számodra szükséges és stílusodhoz igazodó ruhákról - felesleges ruhát ne vegyél. Ismerd a méreteidet és vigyél mérőszalagot, mert nem mindenhol van próbafülke - kerüld el ezzel a kényelmetlen ruhákat. Természetes anyagú, sokkal tartósabb, könnyebben javítható ruhát válassz - kerüld el a műszálas ruhákat, utóbbiak csak a természet gondjait fokozzák a mosáskor, szárításkor kiszabaduló mikroszálakkal. Az időtálló szabású, erős öltésekkel varrt, foltmentes ruhát válaszd - a minőségi ruhát foszlás, fakulás, szakadás nélkül sokáig viselhesd. Keress egy ügyes, helyi varrónőt - szükséged lesz rá, ha beszerzett ruhádat hozzád kell igazítani, vagy egy régebbi ruhád kisebb karbantartásra szorul
Ha új ruhára vágysz, keresd a biogyapotból készült ruhákat!

A hagyományos gyapottermesztés óriási környezeti károkat okoz: termesztésének kísérői az erdőirtások, a termőtalaj gyors kimerülése, nagy vízigénye miatt a hihetetlen mennyiségű vízfelhasználás és a felfoghatatlan mennyiségű rovarirtó szerek (a gyapottermesztéshez kötődik a világ rovarirtó szer felhasználásának egynegyede) okozta talaj- és talajvíz szennyezés.

Hatalmas földterületek száradnak ki részben azért, mert a gyapottermelés rendkívül sok vizet használ fel - és von el a környezetétől.

Ezzel szemben a kevesebb vizet igénylő biogyapot esetében vetésforgós talajműveléssel és természetes trágyával óvják meg a talajt a kimerüléstől, illetve csak növényvédő szereket használnak a szennyezések csökkentésének érdekében.

A biogyapot hipoallergén alapanyag (nem vált ki allergiás reakciót, érzékenységet), mert feldolgozása nem jár vegyi anyagokkal történő kezelésekkel.

1
Korántsem mindegy, hogy választott ruhád pamut anyaga hagyományos, vagy környezetkímélő biogyapot termesztésből származik!

Mindent összevetve látható, hogy mennyire fontos nemcsak a természetnek, nekünk is a tiszta ivóvíz, hiszen mindegyik termelési szektorunk függ tőle (nemcsak a termelés igényli a vizet, hanem ahol emberek dolgoznak, oda fogyasztható, tiszta víz is szükséges).

Ezért fenntartható jövőnk csak a természetes vizek tisztán tartásával, a beszennyezett víz megfelelő megtisztításával és a vízfogyasztás optimalizálásával képzelhető el.

Hogyan tudsz segíteni?
Csökkentsd a vízfogyasztásod!
1
Ne hagyd, hogy elfolyjon kezeid között a víz!
Általánosságban: vizsgáld felül minden, vízfogyasztással, illetve víz- és légszennyezéssel kapcsolatos tevékenységedet és gondold át, mit tehetnél csökkentésük érdekében!
Sokkal jobban kell vigyáznunk a vízre, mert nem csak nekünk, hanem a Föld minden élőlényének szüksége van rá!
1
Az igazán tiszta víz egyre ritkább természeti kincs - sokkal jobban kellene vigyáznunk rá!



Felhasznált oldalak hivatkozásai
Top