Sok-sok műanyag



A MŰANYAG AZ EMBER SZÁMÁRA ÁLDÁS, AZONBAN A TERMÉSZET SZÁMÁRA A LEGNAGYOBB PROBLÉMÁK EGYIKE.
BELEKERÜL A TERMÉSZETES VIZEKBE, A LEVEGŐBE, A FÖLDBE, AZ EMBEREK ÉS ÁLLATOK TESTÉBE EGYARÁNT.

SOKKAL TÖBB KÉPZŐDIK, MINT AMENNYIT KÉPESEK VAGYUNK - ÉS FEL IS AKARUNK - DOLGOZNI.
NINCS SE RÖVID, SE HOSSZÚ TÁVÚ MEGNYUGTATÓ MEGOLDÁS RÁ.

MIT TEHETSZ ELLENE?

UTASÍTSD EL AZ EGYSZER HASZNÁLATOS MŰANYAGOT ÉS CSÖKKENTSD MINDEN MÁS HULLADÉKOD KÉPZŐDÉSÉT IS!
ÉLJ AZ 5R ALAPELVE SZERINT, SAJÁTÍTSD EL A ZERO WASTE ÉLETMÓDOT, VÁSÁROLJ CSOMAGOLÁSMENTES BOLTOKBAN!

AZOKAT A CÉGEKET TÁMOGASD PÉNZEDDEL, AKIK KÖRKÖRÖS GAZDASÁGHOZ ILLESZKEDŐ MAGATARTÁSUKKAL NEMCSAK A JELENRE, HANEM A JÖVŐRE, GYERMEKEINK JÖVŐJÉRE IS GONDOLNAK!

A környezeti- és természeti hatások leírásai a hatások jellegétől fogva megzavarhatják nyugalmadat, ezért csak saját felelősségedre olvass tovább.

Hatás


Az emberiségnek van egy olyan - egyesek által végletekig magasztalt, mások által pedig óriási átoknak nevezett - találmánya, amely hatalmas terhet ró a természet vállára: a műanyag.

A főként kőolaj felhasználásával készülő műanyagnak számos olyan előnye van, amely hozzájárult rendkívüli népszerűségéhez: könnyen formálható, olcsón előállítható, könnyű, tartós anyag, ideális mindenféle csomagoláshoz, burkolathoz, dekorációhoz és használati tárgyak létrehozásához.

Azonban a nagy kereslet és a könnyű, gyors előállítás következtében rendkívül könnyelműen bánunk a műanyagokkal.

Nem a felelősséggel előállított, újrafelhasználható, jó minőségű műanyagokkal van a legnagyobb gond, hanem azokkal a leginkább egyszer használatos műanyagokkal, amelyekkel egyszerűen nem lehet kezdeni semmit, vagy amelyekkel lehetne, de mégsem akarunk kezdeni semmit.

1
Az emberiség az egyik legnagyobb gondja: mihez kezdjünk a műanyag hulladékkal? Hová tegyük? Leterítve talajszennyező és élővilágra veszélyes, elégetve légszennyező, tengerbe kerülve pedig ott teszi tönkre az életet

Itt közrejátszik a hanyagság, a nemtörődömség, az eleve gyenge minőségű termelés és az újrafelhasználhatóság technológiáinak hiánya, illetve a drágaságára való hivatkozás.

Az is nagy gond, hogy a világ számos részén a helyi fogyasztás egyszerűen nem képes az újrafeldolgozásra - vagy az anyagi háttér, vagy a környezettudatos szemlélet hiányzik, vagy ha még meg is lenne mindkettő, akkora mennyiségű (nem csak műanyag) hulladék keletkezik, hogy nem tudnak vele megbirkózni.

Az elmúlt 70 évben előállított kb. 9.2 milliárd tonna műanyagból 7 milliárd tonna ma már hulladék, amelynek 75 százaléka hulladéklerakókba került, vagy felhalmozódott a szárazföldi és vízi ökoszisztémákban. Ha nem teszünk semmit, ez a mennyiség meg fog duplázódni a következő 30 évben.
1
A 300 méter magas párizsi Eiffel-torony alapterülete 1.6 hektár, tömege 10100 tonna. Nos, az eddig legyártott 9.2 milliárd tonna műanyag ennél az igazán súlyos, acélból készült robusztus toronynál 911 ezerszer nehezebb...
1
Lenézve az Eiffel-toronyról az emberek apró hangyáknak látszanak - ezért első gondolatra rendkívül furcsának tűnhet, hogy tudunk ilyen nagy hatással lenni a Földre...

Minden egyes nap 3.5 millió tonna (!) szemetet termelünk, melynek jelentős része műanyag.

A műanyag aranykora csak az 1950-es évektől számolható, ám az akkori évi 2 millió tonnás termelés 2017-re már 348 millió tonnára növekedett – és a műanyagipar 2040-re ennek a dupláját szeretné/fogja produkálni.

Az olajipar úgy látja, hogy a fosszilis tüzelőanyagok hagyományos felhasználásának csökkenésével a műanyaggyártás hozhat számára majd új lehetőséget és évi 3 százalékos ütemű növekedést tervez.

A műanyag a nyersanyag-kitermeléstől a késztermék szemétté válásáig, a teljes életciklusa során üvegházgáz-kibocsátással jár, ezért a műanyagtermelés növelésére vonatkozó célok jelentősen veszélyeztetik a párizsi klímamegállapodásban rögzített célt, mely szerint 1.5 Celsius-fok alatt kell tartani a felmelegedést, hogy a klímaváltozás ne lépje át azt a kritikus pontot, ahonnan már nincs visszaút.

Elfogadtunk és használjuk a műanyagot, pedig már tudatosult bennünk, mekkora problémákat hordoz magával.

Megfulladunk a csillagászati mennyiségű műanyagban.

A műanyag ráadásul nélkülözhetetlen és kikerülhetetlen lett, függünk tőle, mindenhol ott van: csomagolóanyagok, burkolatok, használati eszközök, építőanyagok - sokáig lehetne még folytatni, mert a felsorolás szinte végtelen - elég csak körbenézni a saját háztartásunkban és magunk is láthatjuk.

Az üzletek előszeretettel kínálják darabtermékek csomagolására az olcsón beszerezhető műanyag zacskókat, szatyrokat, az emberek pedig szó nélkül választják ezeket még kis mennyiségű pékáru, vagy akár egy-két darab zöldség vagy gyümölcs hazaérkezésig történő, rövid idejű tárolásához, szállításához is.

1
Műanyagba előrecsomagolt zöldségek és gyümölcsök
1
Hazavisszük a műanyagot, bár legtöbb esetben nincs szükségünk rá
Hogy mennyire kelendőek a nejlon zacskók és szatyrok?

Az emberiség évente 5 billiót (billió = milliószor millió) készít belőlük, azaz másodpercenként 160 ezer darabot.

Ennek a felfoghatatlan mennyiségnek mindössze néhány százaléka kerül újrafelhasználásra.

A többit elégetjük, vagy kidobjuk a természetbe.

Emellett szinte minden bolti termék - a legnagyobb műanyag terhelést okozó mindennapi bevásárlásokhoz tartozóak is - teljesen, vagy részben műanyag csomagolásban vannak (figyeld csak meg): hűtött és szobahőmérsékletű ételek és italok, vegyi árucikkek (pl. mosó-, tisztító- és tisztálkodó szerek), édességek, gyerekjátékok, konyhai és háztartási segédeszközök.

A reklámhordozó - tehát nem a fogyaszthatósággal összefüggő - csomagolás mennyisége sok terméknél megközelíti (egyes esetekben meg is haladja) az eladott áru tömegét.

Ez nemcsak felesleges többlet hulladékmennyiséget jelent, hanem csökkenti a szállítási kapacitást és a plusz súly miatt növeli a szállítás környezeti terheit.

Emellett nem feledkezhetünk meg arról sem, hogy a csomagolások 10 százalékát kitevő, méretüknél fogva kicsi - öt centiméternél kisebb – csomagolások (pl. tégelyek, kupakok, kis flakonok, mártásos tasakok...) válogatására jelenleg a legtöbb hulladékkezelő rendszer alkalmatlan, ezért a leginkább élelmiszerek és kozmetikumok csomagolásaiból származó, kis méretű hulladékból gyakran szemét lesz és ez is a lerakóban végzi.

Egyes palackokon és flakonokon megnehezítették a kupak leválasztását, jelezve ezzel, hogy része kupak a flakonnak, ne szaggassuk le, mert ezzel csak az újrafeldolgozását nehezítjük el.

1
Színes, dekoratív műanyagvilágot vásárolunk magunknak és abban élünk. Menj be egy boltba és figyeld meg: szinte semmit sem tudsz olyan műanyag nélkül megvásárolni, amit később ne dobnál ki...

A rendkívül népszerű - csak a szemünkkel történő - kényelmes internetes vásárlások megrendeléseit mindenféle (remélhetőleg újrafelhasznált) kartondobozokban kapjuk meg.

Értékes tartamukat a feladók védik a szállítás közbeni dobálástól, ütődéstől, rázkódástól.

Kibontás után láthatjuk, mit is kaptunk: műanyag fóliák, nejlonok, habosított tömítőanyagok, ragasztószalagok, díszítőelemek - ezek kicsomagolás után mind azonnal hulladékká válnak.

1
A kézhez kapott csomagokkal valójában sokkal többet kapunk: a megrendelt termékeken és azok saját csomagolásán kívül nagy halom csomagszállítási hulladék is kényelmes vásárlásunk jutalma. Az internetes megrendelések óriási száma miatt a csomagszállítást is újra kellene gondolnunk...
1
...például a logisztika drón technológiával történő támogatásával. Az akkumulátorral működő drón alkalmas a leggyakoribb csomagméretű - kisebb és közepes - csomagok szállítására, illetve kiküszöböli a közúti szállításból fakadó felesleges többletcsomagolást is. A jövőben a szállítási távolságok lerövidítése miatt a helyi szolgáltatások felé kell jobban elmozdulnunk, ezért nem hátrány, hogy a drónok leginkább helységek, kisebb régiók távolságának áthidalására alkalmasak

A műanyag nem csak az hétköznapi bevásárlások része, minden ipari és mezőgazdasági terület egyik alapköve is.

1
Veszélyes hulladéknak minősülő elektronikai hulladék sok-sok műanyaggal: nagyon gyorsan leamortizáljuk (vagy megunjuk) digitális eszközeinket - biztonságos, teljeskörű megoldás viszont nincs újrafelhasználásukra

Igazán aggasztó, hogy az életszínvonal növekedésével egyre nagyobb az igény a műanyagra, de hulladékká való válása után nincs se rövid, se hosszú távú megoldás a folyamatosan képződő óriási mennyiség feldolgozására.

1
Képtelenség feldolgozni 8 milliárd ember szemetét
1
Mit gondolsz? Elegendő a boldogságunkhoz a sokadik generációs mobil vezeték nélküli hálózat?
Az utóbbi 40 évben tízszeresére (!) nőtt a műanyagszennyezés.

Az OECD (Organisation for Economic Co-operation and Development) kormányközi szervezet globális összefogást sürget a műanyagszennyezés felszámolása érdekében.

2022-ben közzétett jelentésében [9] felhívta a figyelmet a műanyagok óriási környezeti lábnyomára: 2019-ben a globális üvegházhatásúgáz-kibocsátás már 3.4 százalékáért (!) felelnek a műanyagok, miközben a felhasznált műanyagoknak kevesebb, mint tíz százalékát hasznosították újra.

2019-ben 460 millió tonna műanyagot használtak fel világszerte (ezek egy része - a tartósabbak - még a gazdaságban keringenek), 2000 óta csaknem megduplázódott a felhasznált műanyagok mennyisége - a műanyaghulladék mennyisége pedig a vizsgált időszakban több, mint a duplájára nőtt, elérte a 353 millió tonnát.

A jelentés összefoglalta:

"Az újrahasznosítás során keletkező veszteséget is figyelembe véve csupán a műanyaghulladék 9 százalékát hasznosították újra, miközben 19 százalékot elégettek, és majdnem 50 százalék az ellenőrzött hulladéklerakókban végezte.
A fennmaradó 22 százalékot illegális szeméttelepeken helyezték el, nyílt gödrökben égették el, vagy a környezetbe jutott."

Az OECD a megoldási javaslatok közül kiemelte az újrahasznosított műanyagok piacának fejlesztését, illetve azt, hogy a gazdaságnak a teljes fogyasztást vissza kell fognia.

1
PET palackokkal és más úszó műanyag hulladékkal tönkretett természeti környezet
1
Magára hagyva, elszállítás előtt: túlfogyasztás, pazarlás és felelőtlen gondolkodás eredménye a keletkező rengeteg hulladékunk
Sokkal több műanyag hulladék képződik, mint amennyit tudatosan képesek vagyunk (és akarunk) újra feldolgozni.

Lassan, de biztosan megtelnek vele a tengerek, beszennyezi a folyókat, a tavakat, a földet és a levegőt: tönkreteszi csodálatos közös természetünket, veszélyezteti a földi életet.

Nincs bizonyítékunk rá, hogy a műanyag a természetben valaha is teljesen lebomlana, de azt már biztosan tudjuk, hogy idővel aprózódik, ahogy a mesterséges polimerek széttöredeznek.

A természetben a teljes, még ép, "életnagyságú" műanyagok mellett tehát megjelentek a rendkívül környezetszennyező mikroműanyagok (5 mmm-nél kisebb műanyag darabok) is [17][21].

Ezek sokféleképpen jutnak be a természetbe (ahol aztán 500-1000 évre is szükség lehet, amíg lebomlanak): műszálas ruha mosásával, különböző kozmetikai szerekből, folyóba, tengerbe dobott műanyag hulladék elaprózódásával a vízbe, műszálas ruha szárítógéppel történő szárításával (bár a legkorszerűbb szárítógépek már hatékony szűréssel rendelkeznek), illetve a természetbe ledobott, vagy lerakókba leöntött hulladékból és az autógumik súrlódó kerekeiről a levegőbe és minden esetben a talajba.

Egyre több kutatás hívja fel a figyelmet arra, hogy a mikroműanyagok már az egész bolygón megtalálhatók, nincs a világnak olyan része, ahová még nem jutottak el.

Ott vannak mindenhol: a Föld legmélyebb, legmagasabb, leghidegebb és legmelegebb pontján is.

Benne vannak az ételekben, a táplálékláncokban, az ivóvízben, az esővízben, az óceánok sós vízében (még a tengeri vízpárában is!) és a sivatagi homokban.

A mikroműanyagok számos módon gyakorolnak negatív hatást az állati és az emberi szervezetre, rendszerint gyulladásokat okozva a különböző sejtekben.

Amellett, hogy károsíthatja az immun - és idegsejteket, bejut a tüdőbe és a vérbe, a tüdőbe kerülve elzáródásokat okozhatnak, a vérbe jutva a részecskék körbejárhatják az egész testet és megragadhatnak a szervekben, illetve a fejlődő magzatokba is képesek behatolni [22][23][24].

Mit lehetne tenni?

A szintetikus (műanyag alapú, poliészter) szálból készült ruházati cikkek vásárlási világátlaga 6 kg/fő évente.

Nagyon komoly eredmény lenne, ha ezt gyors ütemben csökkenteni lehetne és áttérnénk a természetes alapanyagú ruhákra, illetve általánosságban sokkal kevesebb műanyagot kellene létrehozni és utána kidobni a természetbe.

1
Idővel a kidobott műanyagok nagy részéből mikroműanyag - és így még veszélyesebb szennyezés - lesz
1
A mikroműanyagok már 2018-ban is mindenhol ott voltak: egy tanulmány [3][4] megállapította, hogy az étkezési sók 90 százalékában (39 megvizsgált márkából 36-ban) találhatók mikroműanyagok. A legtöbb mikroműanyagot a tengerekből kitermelt sókban találták, aztán a tavakból nyert sókban, a legtisztábbnak pedig a kősók bizonyultak
1
Észak-Amerika legnagyobb alpesi tava, a gyönyörűségesen szép és rendkívül népszerű, Kalifornia és Nevada államok határán fekvő Tahoe-tó csak a felszínen gyönyörű. 2021 májusától 1 év alatt több, mint 11 tonna szemetet szedtek ki 115 kilométeres partvonaláról a búvárok, illetve önkéntesek. Az eredmény elképesztő: sok-sok autógumi, műanyag palack, horgászfelszerelés és napszemüveg, néhány motorblokk, lámpaoszlop és szemetelni tilos-tábla... A tudósok kutatják [5], milyen mértékű károkat okoz a műanyagokból származó mikroszemcse-szennyezés, ugyanis a vízbe került szemét, különösen a műanyag és a gumi folyamatosan bocsátja ki a mikroszemcséket a tó azúrkék vizébe
Gondold át a következőt, amikor bármilyen (főleg egyszer használatos) műanyagot vásárolsz: amellett, hogy magadnak már ma is kényelmetlenséget és bosszúságot okozol vele (hiszen neked sem kell, meg akarsz szabadulni tőle), gyermekednek fogsz az ő felnőtt korában nagy gondot okozni vele!
1
A dagály kisodrott egy "keveset" a partra a tenger óriási terhéből

A legnagyobb részben fosszilis alapanyagokból készülő műanyag minden életciklusában szennyez.

Már óriási energiaigénnyel történő legyártása is komoly légszennyezéssel jár, élelmiszeripari csomagolóanyagként való felhasználása pedig egészségügyi kockázatot jelent.

1
Nagybevásárlás után: szinte csak kidobásra váró műanyagot vásárolunk

Az ételekkel-italokkal érintkező műanyag csomagolásokból rákkeltő és hormonrendszert roncsoló anyagok oldódnak ki, amelyek belekerülnek az ételbe, italba, onnan pedig a szervezetünkbe.

Ezt az árat fizetjük meg azért, hogy a felhasználása után egyébként is kidobott műanyag rugalmas, színes, vagy tartós legyen (igen, hogy tartós is legyen - nehogy még "véletlenül" lebonthassa a természet).

1
A Bisphenol (BPA) egy vegyi anyag, amelyet műanyag termékek (pl. műanyag flakonok, élelmiszerdobozok, italos palackok) gyártásához használnak fel - a műanyaghoz adva az rugalmasabb és tartósabb lesz. Kutatások kimutatták, hogy a BPA bizonyos körülmények között (pl. hő hatására) felszabadulhat és átkerülhet a műanyag, vagy műanyaghulladék környezetébe, így belekerülhet az élelmiszerekbe és italokba is. A hosszú távú BPA-val való kitettség komoly egészségügyi gondok kiváltója lehet [25][26]: endokrin diszruptorként (hormonanyagcserét felborító anyagként) hormonális zavarokat, illetve daganatos betegségeket, meddőséget, magzatok és csecsemők esetében mentális és fizikai fejlődési rendellenességeket okozhat. Ezért több országban, köztük az Európai Unióban és az Egyesült Államokban szigorú korlátozásokat vezettek be a BPA használatával kapcsolatban, különösen az élelmiszerekkel és italokkal érintkező műanyag csomagolások esetében. Ezzel együtt nem minden gyártó van tekintettel erre a szabályozásra, másfelől a nem-élelmiszer jellegű felhasználások (pl. játékok, háztartási eszközök) az élővizek súlyos BPA terhelését okozzák.

Azt mondják, ha egy repülőgépen egy kilogramm tömeget sikerül megtakarítani az önsúlyból azzal, hogy más - nehezebb - anyag helyett a könnyű műanyaggal van csomagolva egy termék, akkor évente 80 liter üzemanyagot lehet megspórolni. Márpedig ennek sokkal jelentősebb a klímaváltozásra kifejtett pozitív hatása, mint amennyi negatívummal jár a műanyag előállítása.

Ez a fejtegetés igaz, de közelítsük meg máshonnan a dolgot. Miért nem lehet a terméket a felhasználási helyéhez közelebb előállítani és felesleges műanyagtól mentesen a nagyságrendekkel kevesebbet szennyező és súlyokkal kapcsolatos fogyasztásra kevésbé érzékeny tehervonattal szállítani?

1
Óriási, gigantikus méretű a természetben hagyott lábnyomunk

Helyreállítás


A műanyagnak két élete van: az ellenőrzött - amíg bevégzi azt a feladatát, amiért létrehozták, illetve az ellenőrizetlen, miután tulajdonosa már nem követi sorsát, mert megvált tőle és hulladék lett belőle.

1
Akárhogy igyekszünk is, nem illeszthető össze a műanyag a természettel
A megtermelt műanyagnak - típustól és osztályozástól függetlenül - több, mint 90 (!) százalékát semmilyen formában nem hasznosítjuk újra.

Ezek mind a hulladéklerakókban, vagy a természetben kötnek ki, illetve elégetik őket és a levegőt szennyezik.

1
Összeöntött, leterített, illetve elszállításra kitett vegyes műanyag hulladék - könnyű belegondolni, hogy milyen nehéz feladat ezt a sokféle és sokféleképpen beszennyezett hulladék halmot újrafeldolgozva ismét hasznossá tenni
1
Ha arányaiban csak a piros tetejű műanyag mennyiségével kellene foglalkoznunk, még tudnánk kezelni a problémát

Tévhit, hogy minden műanyag hulladék újrahasznosítható - külsőre ugyan hasonlónak tűnnek, de alapanyaguk és kémiai szerkezetük nagyban különbözik egymástól.

Ráadásul csak a hőre lágyuló műanyagoknál (pl. szatyor, palack, élelmiszer csomagolások, eldobható evőeszközök) van esélye az újrahasznosításnak, a hőre keményedők (pl. műgyanták, szilikonok, bakelit, vulkanizált gumi) többsége nem hasznosítható újra - részben, mert újrahasznosítására nincs kereslet, másrészt pedig műveletsora túl bonyolult és drága lenne (és ezért nem lenne kifizetődő).

Az újrahasznosítás egyik legnagyobb dilemmáját tehát a különböző típusú műanyagok adják, mert a hőre lágyulók közül sem lehet mindegyiket újrahasznosítani.

A műanyagok keletkezésük alapján 1-7-ig terjedő besorolást kapnak.

1
1-es besorolású PET palackok. Keresd más műanyagtermékeken is a besorolás jelzéseket!

Ha arra kényszerülsz, hogy műanyagot vásárolj, nézd meg a késztermék felületén, vagy csomagolásán a rövidítését (illetve a besorolási számát): PETE vagy PET (polietilén-tereftalát) (1), PP (polipropilén) (5), HDPE (nagy sűrűségű polietilén) (2) és LDPE (kis sűrűségű polietilén) (4) - ezek újrahasznosítható műanyagok.

Létezik még a PVC (Polyvinyl chloride) (3) ami többek között építőiparban, orvostudományban, autóiparban felhasznált, még ma is pótolhatatlan műanyag, a PS (polisztirol - amelynek habosított formája a hungarocell) (6) hőszigeteléshez, burkolatokhoz, élelmiszer tárolásra használható műanyag, illetve van még egy besorolás, a 7-es, ami minden, itt nem felsorolt műanyagfajtát tartalmaz (pl. PC - polikarbonát).

A 3, 6, 7 jelzéssel ellátott műanyagok típustól és összetételtől függően gyakran csak költséges és energiaigényes módon hasznosíthatóak újra, illetve egyes fajtái teljesen kiesnek az újrahasznosítható, vagy újrafeldolgozható műanyagok kategóriájából, többnyire mérgező tartalmuk, vagy hatásuk miatt.

1
Használt műanyag gyerekjátékok - hová teszed őket, miután tönkremennek?
1
A műanyag gyerekjátékok [19][20] általában rövid élettartammal és kedvező árral rendelkeznek, alapanyaguk jellemzően a veszélytelen polietilén és polipropilén, vagy a gyerekjátéknak nem ajánlott PVC. Egyes műanyagokat adalékanyagokkal alakítanak élénkebb színűvé, lágyabbá, könnyebben tisztíthatóvá és kevésbé gyúlékonnyá - ezek az adalékanyagok azonban veszélyeztethetik az egészséget. A műanyag játékok (a szivacsjátékok és a plüss állatok is ide tartoznak - a bélésük miatt, de általában teljesen műanyagból készülnek) piaci választéka, illetve megvásárolt mennyisége mára már szinte a végtelenre duzzadt - és mindez az elmúlt néhány évtized alatt. Óriási mennyiségük, rövid élettartamuk, alacsony újrafeldolgozási százalékuk és rendkívül hosszú lebomlási idejük miatt fenntarthatóság szempontjából komoly problémák, ezért keresd fából készült alternatívájukat!
1
A fa játékok igényesek és biztonságosak, tartósságuk miatt akár több generáció is élvezheti őket - választásukkal pedig a környezettudatosság mellett döntesz!
1
Polisztirol alapú műanyagot [18] egyik műanyaggyűjtő konténerbe sem szabad bedobni, mert újrafeldolgozása roppant nehézkes, nem kifizetődő. A hulladékudvarokban azonban átveszik, ezért újrahasznosítása lehetséges. Építőiparban a könnyűbeton alkotóelemeként használják fel (a polisztirol hulladékot ledarálják és cementtel keverik), az őrléskor keletkező finom port pedig a téglagyárak és a vakolatgyártó cégek hőszigetelő adalékként hasznosítják. A mezőgazdaságban a kötött, agyagos talajba bekeverve lazítja a talajt, amivel levegőhöz juttatja a gyökereket, felgyorsítva a növények fejlődését (a föld műanyaggal való keverése más kérdés). A polisztirol alapú hungarocell (EPS) hatékony épület hőszigetelési megoldás, ezért az épületek hűtési-fűtési energiaigényének csökkentésével klímavédelmi szempontból is előnyös. A polisztirol tehát helyesen kezelve és újrafelhasználva nem környezetszennyező anyag, A bonni Építőanyagok Környezetvédelmi Szervezete (ECO) a hőszigetelő anyagok között a polisztirolt – teljes életciklusát tekintve – kiemelkedően környezetbarátnak minősítette. Ahhoz azonban, hogy a polisztirol újrahasznosítás működjön, az emberek hatékony együttműködése is szükséges. Lássuk be, hogy igen nagy fokú környezettudatosság szükséges, hogy kiválogassuk a polisztirol alapú műanyag tárgyakat és félretegyük a törött gyermekjátékokat, burkolatokat, használt hungarocellt, babzsákok töltetét, biciklis sisakokat, virágcserepeket, kaspókat, különböző csomagolóanyagokat, vagy elmosogassuk a tejfölös, joghurtos poharakat, élelmiszer tároló dobozokat, szükségtelen evőeszközöket (stb...) és ha összegyűlt egy nagyobb mennyiség, azt elvigyük a település szélén lévő átvevőhelyre. Határozottan jót teszünk a polisztirol gyűjtésével, hiszen minden tonnájának újrahasznosítása 2500 liter kőolajat takarít meg. Valójában azonban arra lenne szükség, hogy csökkentsük azoknak az anyagoknak az előállítását, amelyeknek körülményes a visszagyűjtése.
Aki műanyag csomagolást, vagy műanyagból készült termékeket vásárol, annak gondoskodnia kell szelektív gyűjtésükről és elszállíttatásukról is, illetve ismernie kell, mi lesz a hulladékaival, miután túladott rajtuk.

Az újrahasznosítható műanyagok újrahasznosításával csak akkor lehet érdemben foglalkozni, ha az emberek hajlandóak szemeteiket, hulladékaikat szelektíven szétválogatni és úgy tárolni, illetve ha a hulladékgazdálkodás által begyűjtött hulladék is környezetkímélő módon kerül feldolgozásra.

A minőség fenntartásához nem lehetséges teljes mértékben kizárólag a begyűjtött műanyagokra támaszkodni, mert az új anyagokhoz csak kisebb részben lehet a korábban használt anyagokat felhasználni, mivel utóbbiak tulajdonságai mindig romlanak.

A szakértők szerint [13] a legjobb módszer egy alapvetően fenntartható és körforgásban lévő műanyaggazdaság lenne, amelyben a - fenntartható nyersanyagokból előállított - műanyagokat okosabban és jobban használják fel és hasznosítják újra.

1
Gyűjtsd szelektíven minden hulladékod - emellett csökkentsd műanyag hulladékod mennyiségét! Már ezzel a két cselekvéssel is hozzájárulsz, hogy a tengerekbe kevesebb hulladék kerüljön!

Vannak olyan kezdeményezések, amelyek díjazásokkal és más motivációs eszközökkel igyekeznek elérni a hatékony hulladékkezelést.

Amikor a helyi közösségek felelnek a hulladékért, innovatív és hatékony eszközöket találnak a díjak és végeredményben a hulladék csökkentése érdekében.

A különböző megelőzési és újrahasználati tevékenységek közösségépítő hatása is van, illetve már a legkisebbek is megtanulják, hogyan kell bánni a hulladékkal - illetve hogyan kellene kevesebb hulladékot termelni.

1
Építsük úgy a közösséget, hogy közben csökkentjük a bennünket körülvevő hulladék mennyiségét!

A műanyag hulladékgazdálkodás komoly karbon lábnyomot hagy maga után: a hulladék lerakatok és a műanyag újrahasznosítás önmagukban is talajszennyezéssel és tetemes üvegházhatású gázképződéssel járnak, de a leginkább szennyező és egyre népszerűbb módszer az égetés: akár az ipari szemétégetőkben, akár otthon az udvarban elégetett műanyag hulladékért fizeti a legnagyobb árat a természet.

Miért a műanyaghasználat csökkentése a lehető leghatékonyabb módszer a műanyagválság csillapításához?
Mert nincs valóban környezetkímélő alternatíva. A műanyagoknak nemcsak az előállítása, az újrafeldolgozása is energiaigényes, illetve mindkét folyamat jelentős üvegházgáz-kibocsátással jár. A műanyagok elégetése pedig nem enyhíti a problémákat, sőt másokat okoz.
1
Légszennyező hulladékégető üzem - de nem tehetjük rá a legkisebb szemrehányást sem, mert a kezelhetetlen mennyiségű, magára hagyott hulladékunkat igyekszik eltüntetni... A legkorszerűbb szemétégetők már fejlett szűrőberendezésekkel fogják vissza a káros anyagokat, azonban az égés egyik fontos mellékterméke, a üvegházhatású, globális felmelegedést erősítő szén-dioxid gáz más kiívást jelent. Létezik ugyan a CCS (Carbon Capture and Storage) szén-dioxid-leválasztó, -tároló és -hasznosító technológia, de ezt elsősorban gyárak, erőművek kibocsátásának csökkentésére használják. Elterjedését drágasága korlátozza: kifejlesztése és alkalmazása más területeken gazdaságilag gyakran nem kifizetődő...
1
A műanyag feldolgozás képtelen lépést tartani a műanyagáradattal, ezért segítsünk: vásároljunk kevesebb egyszer használatos műanyagot!

Fejlett, vagy fejlődő országok? A probléma mindenhol ugyanolyan nagy.

Azonban azokban a fejlődő országokban, amelyek saját műanyag hulladékaikon felül befogadják más országok hulladékát is, különösen nagy a gond: az emberek reménytelen küzdelmet folytatnak a mindent ellepő hulladékhegyekkel.

Pillants rá az alábbi képekre - tiszteletben tartva a képeken látható nagyszerű emberek személyi jogait, arcuk, testük ugyan el van homályosítva, el van takarva, de semmi sem takarhatja el mindennapos harcukat a megélhetéssel és a gigantikus mennyiségű fertőző hulladékkal.

1
1
1
1
1
1
1
1
David Katz, a Plastic Bank alapítója és ügyvezető igazgatója szerint [14][15] akkor érhetőek el eredmények az elmaradott térségekben a klímaváltozással, a hulladéktermelődéssel és a műanyaghulladék felelősségteljes kezelésével kapcsolatban, ha javítják az emberek életkörülményeit - tehát ha az embereknek van megfelelő orvosi ellátása, biztosítva van számukra az alapvető élelmezés és a lehetőség gyerekeik iskoláztatására. Ezek mellett az is fontos, hogy fejlesztésre kerüljenek a térségek hiányos hulladékszállítási és feldolgozási rendszerei is. A Plastic Bank egy különleges megoldást kínál a műanyagszennyezés csökkentésére és a szegénység enyhítésére: pénzügyi értéket rendeltek a műanyaghoz. Az ügyfelek az összegyűjtött hulladékot pénzre, vagy digitális pénztárcájuk feltöltésére válthatják, amit aztán megélhetésük javítására, céljaik megvalósítására fordíthatják

Amikor reggel felkelsz és a reggelid elfogyasztása után kidobod annak műanyag hulladékait a kukába és közben kinézel az ablakon, gondolj bele, hogy a képeken ábrázolt jelenetek is ugyanazon a Földön készültek, amelyiken Te is élsz.

Minden egyes kidobott hulladék valamilyen formában szennyezni fogja a természetet.

Mindent összevetve a műanyag hulladék újrafelhasználásának csak akkor van értelme, ha a szennyezéséhez képest kevesebb kárt okozunk vele.

A legjobb megoldás viszont az lenne, ha nem is kellene semmit a műanyag hulladék miatt helyreállítani - ezért inkább előzzük meg a képződését!

A fejlett országok hulladékukat bejáratott megoldásként a fejlődő országokba szállítják.

Ezzel többszörösen is jól járnak: egyrészt országukat így tisztán tartva messze küldik a szemetet, másrészt az (elektronikai) hulladékban rejlő értékes nyersanyagokat nem kell költséges eljárásokkal kinyerniük, hanem megteszik helyettük a - megfelelő technológiák híján - a felesleges (mű)anyagok légszennyező elégetésével egészségüket kockáztatva a fejlődő országban élők, harmadrészt így olcsóbban jutnak hozzá az újrafeldolgozott nyersanyagokhoz, mint az újakhoz.

1
Mindenféle anyagból álló vegyes elektronikus hulladék

Azonban egyre több fejlődő ország látja be, hogy nem tud megbirkózni a hozzá behajózó többlet hulladékkal - és nem kíván lerakóhelyet sem biztosítani számukra (részben azért, mert gyakran veszélyes hulladékot is tartalmaznak) és visszaküldi a rakományokat a fejlett országokba - rákényszerítve ezzel őket arra, hogy országon belül oldják meg hulladékproblémáikat, fejlesszék újrafeldolgozó technológiájukat, illetve csökkentsék megtermelt hulladékuk mennyiségét.

A műanyagszemét eltüntetése érdekében már vannak kísérletek a műanyagok helyettesítésére, vagy nagyobb hatásfokú újrahasznosítására, de jellemzően kevés figyelmet fordítanak arra, hogy milyen nem kívánt következményei lehetnek ezeknek az új eljárásoknak a teljes körforgásban.

A biológiai lebontás, a növényekből előállított helyettesítők és a különböző újrahasznosítások mind kihatnak a vízfelhasználásra, az élelmiszer biztonságra és az ökoszisztémára.

Az új technológiák kikísérletezésekor figyelnünk kell tehát a természetre is, hogy ne kövessünk el újabb komoly hibákat.

1
Az austini Texasi Egyetem tudósainak egy csoportja egy 2022-es kutatás [2] során létrehozott egy olyan enzimet, amely napok alatt képes lebontani PET műanyagokat (amelyek a globális hulladék 12 százalékát teszik ki). A hagyományos, olvasztással formázásos újrahasznosításnál minden esetben romlik a műanyag minősége, ezzel szemben az enzim eredeti összetevőire bontja a műanyagot, ami ezáltal "szűz" műanyagként, eredeti tulajdonságait megőrizve használható fel újra. Az eredmény ígéretes - kevesebb kőolaj felhasználás és kevesebb hulladék - a tudósok most azon dolgoznak, hogyan lehetne a technológiát kiterjeszteni széles körű, gyakorlati felhasználásra is. Vannak más kezdeményezések is a műanyagok lebontására, vagy komposztálhatóvá átalakítására - pl. a Poliloop [6], a Mura Technology [7], vagy a Polymateria [8]. Ezek is nagyon ígéretes technológiák, azonban hatékonnyá válásukhoz globálissá kell kiterjeszteni őket, mert a feladat óriási - nemcsak a múlt műanyagát kellene feldolgozni, hanem a jelenét is: minden évben újabb és újabb óriási műanyaghegyet gyártunk...

Mindenkinek saját szemével kellene látnia egy óriási, bűzös hulladéklerakót, egy szemétégetőt, egy országnyi méretű, tengeren ringatózó szemétfoltot, egy újrafeldolgozó üzemet, amint hulladékhegyeinkkel küzd és egy szennyvíztisztító telepet, miközben az általunk beszennyezett ivóvizet igyekszik tisztábbá tenni.

Emellett mindenkinek látnia kellene egy kiirtott erdőt, egy erdőtűz után elszenesedett területet, egy lecsapolt és kiszikkadt, sok-sok apró állati lábnyomot megőrző mocsár helyét, illetve egy érintetlen csodálatos természeti környezetet is, hogy lássuk és érzékeljük, mit veszíthetünk el.

Aki mindezeket látta már, az érti meg igazán, hogy mi történik körülöttünk és hogy miért lenne sokkal több odafigyelésre és támogatásra szüksége a természetnek.
1
Természetes víznyelő: bárcsak el tudná tüntetni a tengerekbe dobott műanyagot is...
Azok a cégek, amelyek környezettudatosan - tevékenységeikből és termékeikből származó környezeti szennyezésük lehető legnagyobb visszaszorításával - fejlesztenek most, amellett, hogy növelik saját kedvező megítélésüket, időt is vásárolnak gyermekeinknek és az ő utódaiknak.
1
A jövő beruházásai nem képzelhetőek el természet iránt elkötelezett, környezettudatos szemlélet nélkül
A műanyag példájából okulva minden újonnan kikísérletezett, széles felhasználási területekre szánt anyag hosszútávú, teljeskörű begyűjtési és újrafelhasználási tervekkel kellene, hogy rendelkezzen.

Ha ezt a hulladéklerakókban jelenlévő anyagokra is kiterjesztenénk, saját mai és jövőbeli gondjainkat csökkentenénk, illetve a természet terhét is megkönnyítenénk.

1
Az egyre nagyobb számú és helyenként óriásira duzzadó hulladéklerakók méreteit nem növelnünk, hanem csökkentenünk kellene!

Megelőzés


A gyártói oldalon óriási felelősség napi használatú és fogyasztású, mindenki által elérhető - és a lényeg, hogy nagy mennyiségű - árucikkeket készíteni - illetve vásárlói oldalon ezeket megvásárolni - mert ezekből származik a legtöbb hulladék.

A műanyaggyártás az eldobható műanyagokkal okozott környezeti károk felelősségét a társadalomra hárítja.

A műanyaggyártás mintapéldája a nem fenntartható lineáris gazdaságnak: a termelők a nyereséget privatizálják, a kockázatot társadalmasítják.

Egyes műanyaggyártó cégek szerint nem a gyártással van a gond, hanem a szemeteléssel, ezért nem a gyártókat kellene elmarasztalni a műanyagproblémáért, hanem a szemetelőket.

1
Kire világítsunk? Ki a felelős?

A műanyaggyártás nemzetközi egyezménnyel történő szabályozását [12] 50 ország (köztük az unió tagállama 27 tagállama), illetve a közvélemény széles csoportjai is támogatják, tekintettel arra, hogy a jelenleg a műanyag több, mint 90 százalékát semmilyen formában nem hasznosítják újra (tehát a termeléshez folyamatosan új nyersanyag kell), illetve a természetbe kikerülő műanyag komoly veszélyt jelent az élővilág számára.

A szabályozás azért is szükséges, mert a termeléssel nem tudnak lépést tartani a hulladékkezelési és újrahasznosítási rendszerek, az óriási mennyiségű műanyag hulladék összegyűjtésének, kezelésének és újrahasznosításának hatalmas a klímalábnyoma és az előzőekből kikövetkeztethetően a lineáris gazdaság szerint működő műanyagipar nem illeszkedik a körkörös gazdasági modellhez.

1
Fenntartható gazdaságunk és "zöld" jövőnk alapja az, ha minden terméket úgy tervezünk meg, hogy amikor életciklusa véget ér, újra fel tudjuk - és fel is akarjuk - dolgozni

A műanyaggyártók és az olajvállalatok (és szakmai szervezeteik) a korlátozások bevezetése ellen vannak és a hulladékkezelési, illetve újrahasznosítási rendszerek fejlesztése mellett lobbiznak.

Ez elméletileg működne (bár a korlátozás szükségessége mellett érvelők szerint a termelés visszafogása nélkül az egyezmény nem érné el a célját) - azonban meg kellene oldani minden feljebb felvetett problémát, továbbá még egyet: a (főleg egyszer használatos) műanyag az emberek számára a megvásárlás utáni felhasználástól számítva szinte azonnal, teljes mértékben elértéktelenedik, mindenki szabadulna - és szabadul is tőle.

1
Törekedj arra, hogy műanyag hulladékod egy részét újrahasznosítod otthon: ehhez rengeteg jó ötletet kaphatsz a weben is. Írd be a keresőbe, hogy "lifehacks plastic", vagy "creative idea plastic" és máris számos kreatív újrahasznosítási tanácsot kaphatsz [27]. Így nem kell kidobnod a műanyagot és az életedet is kényelmesebbé teheted!

Az elértéktelenedés hasonlatos a szintén nagy gondokat okozó, óriási mennyiségben felhalmozódó használt ruhákhoz: a viseltes, kifakult, kiszakadt, divatjamúlt, összement, kinyúlt, vagy új kollekció vásárlása miatt félretett ruhák szintén értéktelenné válnak számunkra és szabadulnánk tőlük.

Emellett sok más környezeti problémája mellett a ruhatermelés is messze megelőzi az újrafeldolgozási mennyiségét (és az erre hajlandóságot).

Tehát ahhoz, hogy akár a műanyag- akár a ruhagyártásban érdemben is eredményeket lehessen elérni, be kell vonni az embereket a folyamatba.

Meg kell érteniük az embereknek, miért fontos, hogy minden műanyag és minden ruha (amelyek gyakran poliészterből, vagyis műszálból, tehát műanyagból készülnek) újrafeldolgozásra kerüljön, hogy semmiképpen ne kerüljenek ki a természetbe és ne legyenek elégetve ezek az egyébként értékes - vagy inkább újra értékessé tehető - anyagok.
1
PET palack előforma készítés, illetve ruha gépi hímző varrása. Jövőnk szempontjából nemcsak kívánatos, hanem egyenesen elengedhetetlen, hogy a használt műanyag és textil anyagokat begyűjtsük és újra feldolgozzuk - illetve csökkentsük legyártott mennyiségüket is

Példaképpen, ha a PET-palackok szelektíven lennének összegyűjtve, akkor akár 8-10 alkalommal is újra fel lehetne őket dolgozni, amivel a világ legkörnyezetbarátabb csomagolóanyagai közé kerülhetnének.

A megoldás a műanyag palackok világszintű betétdíjassá tételében lenne, ez ösztönözné az embereket, hogy ne dobják el a palackokat.

Azonban, ha még megoldásra is kerülne a PET palack probléma, ez a teljes műanyaggyártásnak csak mintegy 3 százalékát teszi ki...

Környezetvédelmi szakértők szerint az újrahasznosítás nem lesz képes megfékezni az elszabaduló, túltermelésbe torkolló globális műanyaghulladék-válságot.

Véleményük szerint [11] a jelenlegi szabályozások az újrahasznosításra és az ártalmatlanításra fókuszálnak, a megoldás azonban a műanyag felhasználás nagyarányú csökkentésében lenne.

A szakértők szerint az egyszer használatos műanyagtól való eltávolodás és az újrafelhasználást lehetővé tevő rendszerek felé való elmozdulás enyhítheti a problémát, de emellett szükséges a termelési rendszer radikális megújítása is.

1
A PET palack életútjának egyik legrosszabb befejezése, ha kikerül a természetbe - a másik az elégetés

Az eldobható műanyagokra nincs költséghatékony és környezetileg elfogadható alternatíva - sem az üveg, sem a fém és alumínium doboz, sem a kartondoboz nem tudja kiváltani őket.

Tehát egyetlen logikus reakció marad:

Ne vásároljunk, ne kérjünk eldobható műanyagot és ne is váltsuk ki semmivel!

Ez mit jelent?

Azt, hogy el kell mozdulnunk a tartós, sokszor újrafelhasználható, mosható csomagolások és tárolóeszközök irányába.

Ez azért működhet, mert a cégek gyorsabban reagálnak a vásárlási szokások megváltozására, mint a hulladéktermelődés és a klímaváltozás hatásaira.

Az emberek cselekedetei összeadva nagy hatás érhetnek el, amellyel befolyásolhatják a cégeket, késztetve őket arra, hogy találékonyságukat megmutatva környezetbarát termékeket állítsanak elő és fenntarthatóvá tegyék termelési módszereiket.

Versenyelőnyre tesz szert az a vállalat és az az ország, amely időben lép a fenntarthatóság útjára és hatékonyan támogatja a hulladékmentes termeléssel, újrahasznosítással kapcsolatos kutató–fejlesztő tevékenységeket.

Létezik egy népszerű mozgalom, a "Buy Nothing" [1], amely arra ösztönöz, hogy ne vegyünk semmit, inkább cserélgessük a felesleget egymás között.

A projektet a tenger által kimosott, parton heverő műanyag hulladék inspirálta, olyan hulladéké, amelyet mindannyiunk kidobunk a kukába.

Feleslegünk egymás között újraosztása több dologban is előnyös az embereknek és a bolygónak is: kevesebb kiadással jár, csökken a körülöttünk felhalmozódó hulladék, hatékonyan segítjük a rászorulókat és nem utolsósorban csökkentjük a természeti erőforrásokra nehezedő nyomást, mert azzal, hogy eszközeink hosszabb ideig a gazdaságban maradnak, kevesebb lesz a pazarlás, illetve ezáltal kevesebb új terméket kell gyártani.

1
Munkahelyváltás előtt állsz? Kérdezd meg a felvételi elbeszélgetésen, mit tesz a cég a fenntarthatóságért! Akkor válaszd őket, ha a válaszaik kielégítőek számodra - hiszen a jövődről van szó!
1
Szereted a munkahelyed? Segítsd a fenntartható útra való áttérésében! A cég működéséből, növekedéséből, fejlődéséből származó, természetre gyakorolt hatások kompenzálhatók. Amellett, hogy karbonsemlegessé teszi járműparkját és fenntarthatóság, illetve károsanyag-kibocsátás szempontjából felülvizsgálja ellátási láncait, beszállítóit, támogathat környezetvédelmi szervezeteket, erdőtelepítéseket, élőhely helyreállítási, vagy megőrzési programokat, létrehozhat alapítványt a biológiai sokféleség megóvása érdekében, finanszírozhat veszélyeztetett fajok túléléséért irányuló erőfeszítéseket, elküldheti környezetvédelmi oktatásra dolgozóit...
1
Rendelkezel szociális csatornákkal? Ha igen, tájékoztass mindenkit a környezetben, hogy közös érdekünk a fenntartható életmódra való áttérés és ennek része a keletkező műanyag hulladék mielőbbi csökkentése is!

A lebomló, komposztálható, többnyire vagy szerves alapanyagokból készülő, vagy biológiai úton lebontható bioműanyag is gyakran csak ügyes reklámfogás, mert speciális környezet - megfelelő baktériumok és hőmérséklet - kell a teljes lebomlásához, illetve a valóságban nagyon kevés egyelőre az olyan bioműanyag, ami mindkét feltételt teljesíti (ezek pl. a biopolimerek).

Idővel apró részekre hullik szét, tehát ott van, létezik - így sokkal könnyebben fújja el a szél, szóródik szét a természetben, vagy keveredik el a természetes vizekben.

Már vannak olyan környezetbarát, szerves, növényi anyagokból készülő, ténylegesen komposztálható csomagolások, szatyrok és táskák, amelyek a műanyag kiváltását célozzák meg.

Ezek ígéretes kezdeményezések, de a félrevezetések elkerülése végett járj utána az összetevőiknek és csak akkor vedd igénybe őket, ha tényleg műanyagmentesek.

1
A vászon olyan szövet, amelyet kender-, len-, vagy vékony pamutfonalból vászonkötéssel szőnek, tehát műanyagmentes, lebomló anyag. A belőle készült termékeknek sok olyan felhasználási területe van, amelyekkel kiválthatjuk a műanyag szatyrokat és csomagolást, illetve a cipő- és ruházati iparban is felhasználják alapanyagként

Az említett biopolimerek (a termékek címkéjén keresd az OK compost HOME, vagy az OK compost INDUSTRIAL feliratot) nem kőolajalapúak, lebonthatók biológiai úton, de csak bizonyos mikroorganizmusok és megfelelő körülmények hatására (komposztálásukhoz mikrobákra, oxigénre, nedvességre, megfelelő hőmérsékletre és időre van szükség) - a végeredmény, hogy nem szennyezik a környezetet, vagy a komposztot, mert szén-dioxid, víz és biomassza keletkezik.

Ha meg tudod különböztetni egymástól a műanyag és a komposztálható zacskókat és nem tudsz meglenni nélkülük, akkor egyértelműen az utóbbit válaszd, de nem biztos, hogy otthon semlegesíteni tudod, ha már nincs rá szükséged.

A legjobb megoldás az lenne, ha semmilyen műanyaghoz hasonló zacskót, vagy szatyrot nem vásárolnál.

1
Megtelik világunk a műanyaggal
1
Nem csak a halloween, de környezeti lábnyoma is ijesztő! A vicces, vagy félelmetes jelmezek közel 70 százaléka polimer (műanyagiparban gyakran használt alapanyag), amelyek a mulatság végén gyakran a hulladéklerakókban végzik. És ezek még csak a jelmezek, amelyekhez hozzá kell számolni a parókát, a testfestéseket a sok-sok dekorációt, illetve az édességek csomagolásait is. Csak az Egyesült Királyságban több, mint 30 millióan öltöznek be és ezzel 2 ezer tonna többlet műanyaghulladékot termelnek egyetlen hétvége alatt - ennyi műanyag kb. 83 millió palack gyártásához elegendő. Hogyan lehetne mindezt elkerülni? Úgy, hogy a vásárlók jótékonysági, vagy használt jelmezeket árusító boltokban vásárolnának és a jelmezeket használat után oda vissza is vinnék, illetve ha a jelmezeket mindenki saját maga - műanyagmentesen - készítené el
Kétszer is gondold át, ha nagyrészt műanyagból álló használati eszközt készülsz vásárolni!

A nagy méretű műanyag burkolatok, csomagolások, illetve a nagy tételében készülő, gyakran nagyrészt műanyagból álló termékek előállítása nagyon energiaigényes, megsemmisítésük (ha a legrosszabb sorsot elkerülve nem elégetve, vagy a természetbe kidobva kötnek ki) szintén nagy környezeti teher!

Sőt, mivel az idővel kiszolgálttá vált eszközök között sok veszélyes hulladéknak minősülő elektronikai eszköz van, ezek szétszedése, darabjainak válogatása és ártalmatlanítása többlet problémákat okoz a hulladékfeldolgozás során.

Tehát, ha vásárlásuk mellett döntesz, nagyon ügyelj a minőségre, a tartósságra és ha lehetséges, vásárolj hozzájuk kiterjesztett garanciaidőt!
1
Megvett használati tárgyaidat a lehető leghosszabb ideig használd, ne gyarapítsa már néhány év után a hulladékhegyeket!
A jelenlegi műanyagproblémákat figyelembe véve akármilyen környezettudatosan is állítunk elő egy terméket, ha műanyag csomagolásba tesszük, onnantól a termék nem fenntarthatóvá válik.

Ennek enyhítésére hozták létre többek között a LOOP nevű, újrahasznosítható és visszaforgatható fogyasztói csomagolási rendszert, amelyben nincs csomagolási hulladék.

Ha képes lesz széles körben elterjedni, a viszonteladók személyre szabható, márkázható és tartós anyagból készülő csomagolási megoldásokból fognak tudni választani.

A becsomagolt termékeket közvetlenül a megrendelőhöz szállítják le, majd a csomagolások visszagyűjtésre, tisztításra kerülnek, és a folyamat kezdődik elölről.

Ez a körkörös csomagolási rendszer az egyutas műanyag (és papír) csomagolások megszüntetését célozza meg, mert ezek óriási pazarlással és hulladékképződéssel járnak.

Mindent összevetve, csak a műanyaggyártás drasztikus csökkenése oldhatja meg a hulladékhegyek problémáját.

De ehhez nemcsak a fenntartható megoldásokért elkötelezett gyártók, hanem Te is kellesz!
Nézd meg a háztartásodban, hogyan tudnád kiváltani az eldobható műanyagot!
Válaszd az újratölthető, újrafelhasználható megoldásokat!
1
Törekvés a zéró-hulladékra: vedd számba háztartásodban, hogyan tudod kiváltani a műanyagot!
1
Nézz körbe és cseréld le műanyag használati tárgyaidat felelős gazdálkodásból származó fa termékekkel!
Amikor bevásárolni mész, ne üres kézzel menj!
Gondold át, hogy mi kell a megvásárolt áruk tárolásához, cipeléséhez, hazahozásához!
Vigyél magaddal vászontáskát, felejtsd el a nejlonzacskót!
1
Válaszd a sokszor újrahasználható, strapabíró vászontáskát!
Ne azzal kezdődjön a hazaérkezett termékek elpakolása, hogy a felesleges zacskókat, szatyrokat, csomagolásokat kidobod a szemétbe!
Munkahelyeden, vagy otthonodban lehetőség szerint ne rendeld magadhoz az ebédet, hanem sétálj ki érte - ez az egészségednek is jót tesz.
Vigyél magaddal elmosható, tartós tárolóedényt, ne kérd az eldobható csomagolást!
A PET palack és műanyag pohár helyett kérd az italt újratölthető kulacsodba!
1
Vásárolj kevesebb műanyagot: ezzel pénzt is spórolsz és a természetnek is jót teszel!
Ha nem ízlik a csapvíz, a PET palackokat úgy is kikerülheted, hogy beszerzel vízszűrő és vízkezelő berendezést.

A berendezés az otthoni csapvízből optimális PH értékű, fizikai és kémiai (pl. klór) szennyeződésektől és baktériumoktól mentes, minőségi - és ami szintén fontos: csomagolásmentes - vizet állít elő.

1
Egyáltalán nem mindegy, hogy a víz honnan folyik a pohárba

Kisebb változások láthatóak az utóbbi időben az egyszer használatos termék kínálatban, például a műanyag szívószálak, kis poharak, tányérok egy része már kapható papír (vékony karton) formában is (már aki hajlandó ezekre váltani, mert gyakran ott vannak mellettük műanyag társaik is a boltok polcain).

Ez tényleg jó dolog, azonban ezek is eldobhatóak maradtak: használatkor összekoszolódnak, zsírosak lesznek, többségükben nem lehet őket újra felhasználni, nem lehet a szelektív kukába dobni.

Helyük a kommunális kukában lesz és innentől bizonytalan, mi lesz velük: elégetik-e őket, vagy lerakóba kerülnek és levegő-, talaj- és talajvíz szennyezőkké válnak.

Emellett a papír alapanyagokból készülő étkezési segédeszközök fa nyersanyagigényesek (nem lehetséges minden műanyag egyszer használatos tárgyat újrafeldolgozott papírral helyettesíteni azok óriási száma, jellege és minőségi követelményei miatt), illetve mint minden termék esetében, a papír eszközök előállítása, újrafeldolgozása, vagy ártalmatlanítása is szén-dioxid képződéssel jár.

A megoldás tehát nem abban van, hogy a piacot elárasszuk műanyag helyett papírral, hanem abban, hogy sokkal kevesebb bármilyen anyagú egyszer használatos terméket gyártunk.

Az egyszer használatos termékek kitűnően felválthatóak a tartós, sokszor újrahasználható, elmosható, javítható termékekkel - de először ehhez a problémák megértése és nagy fokú szemléletváltozás kellene az emberek részéről - a magánszemélyektől a nagyipari cégekig.
Miért lenne szükséges mindez?
Azért, hogy kijelöljük és kikövezzük az utunkat a kevesebb szennyezést generáló, fenntartható, élhető jövő felé, amelyet aztán követhetnek gyermekeink is.

Minden jel arra mutat, hogy egyelőre együtt kell élnünk a gyorsan hulladékká váló műanyaggal és a műszálas ruhákkal, mert ma még az embereket nem igazán érdekli (vagy nem ismerik a módját és értelmét kikerülésüknek), hogy használati tárgyaik milyen anyagból készülnek, vagy hulladékként milyen környezeti károkat okoznak - de ez úgy is hangzik, mintha nem lenne semmilyen más választásunk.

Pedig lehet kevesebb - főleg egyszer használatos - műanyaggal élni: 20 éve jóval kevesebb volt, mégsem éreztük a hiányát.

A tudatos vásárlás a műszálas ruhákra is igaz: ruhavásárlás előtt tájékozódjunk, hogy a ruha anyagai között szerepel-e a poliészter - ha igen, hagyjuk a boltban a ruhát, mert később a természetet fogjuk megkárosítani a belőle mosáskor, szárításkor kiszabaduló, vízbe és levegőbe jutó mikroműanyagokkal - illetve a viseltes ruhát is eldobjuk egyszer, ami a kommunális hulladékhoz keveredve gyakran szemétégetőbe, vagy hulladéklerakóba kerül.

1
Kenya 2017-ben nagyot lépett az országban mindent elöntő műanyagáradat ellen: bejelentette a világ legszigorúbb műanyagellenes törvényét: 4 év börtönbüntetés jár a nejlonszatyor használatáért. Azóta sokkal tisztábbak lettek az utcák, a folyók, a tavak és az ételekben sem mutatható ki annyi műanyag, mint előtte. Az árusok azonban hiányolták a megfizethető alternatívát, illetve az ország ipari szektorát is nagyban befolyásolta a döntés, amely miatt akár 100 ezer embert is elbocsáthattak. Roppant módon függünk a műanyagtól... Kenya kormányának következő célpontja a PET palackok lesznek, amelyre a műanyaggyártó cégek egészen rendkívüli módon reagáltak: megpróbálnak előállni a legjobb, leghatékonyabb gyártási eljárásokkal, illetve jól megtervezett palack begyűjtési és újrahasznosítási megoldásokat találtak ki! Kenya harcát a műanyag hulladék ellen már sok ország követte és vezetett be tiltásokat - köztük Tanzánia, Kanada, Chile és Románia is

A fenti kenyai példa bemutatta, hogy szükség esetén a gyárak hihetetlenül találékonyak tudnak lenni, mindent megtesznek, hogy elkerüljék, hogy veszélyben legyen a működésük - hiszen ott is emberek dolgoznak és meg akarnak élni a munkájukból.

A kenyai kormányzat nem a gyárak ellen, hanem a kezelhetetlen mennyiségű hulladék ellen vette fel a küzdelmet.

Ezt minden területre kivetítve:

A környezetvédők sem a gyárak ellen vannak, nem azt akarják, hogy dolgozókat küldjenek el, hanem a szennyezések, a természetrombolás ellen lázadnak fel - ezzel arra akarják késztetni a problémákat kiváltókat, hogy hagyjanak fel jelenlegi működésükkel és fejlesszék ki a fenntarthatót.

Visszatérve a műanyagra: a BloombergNEF szakértői szerint [10] 2050-re megvalósulhat (vagy inkább lehetséges) a karbonmentes (tehát a nettó nulla kibocsátású) műanyaggyártás és petrolkémia.

Ehhez csillagászati mennyiségű pénzre (759 milliárd dollár), műanyag előállításhoz szükséges földgázt molekulákra bontó üzemekre, ezek villamosítására, szén-dioxid-leválasztó és -tároló létesítmények kiépítésére és olyan ösztönzésre van szükség, amely nyomást gyakorol a vállalatokra, hogy változtassanak gyártási folyamataikon.

A szakértők azonban a műanyagok előállítása során keletkező közvetlen kibocsátásokat és az ahhoz szükséges energiaforrásokat vették figyelembe, a műanyag tüzelőanyagként való elégetéséből származókat nem - pedig egyre jellemzőbb ez a gyakorlat és akár meg is kétszerezheti az iparág kibocsátását...

Azonban nem csak a műanyagipart kellene szénmentesíteni - az ehhez szükséges óriási összeg szinte elhanyagolhatónak tűnik (kevesebb, mint 1 százaléka) annak a 172 billió dollárnak, amely a BloombergNEF szerint szükséges ahhoz, hogy a globális energiaszektor szén-dioxid-mentessé váljon 2050-re.

Azonban nemcsak pénz kell ahhoz, hogy ez minél előbb megvalósulhasson: minden lehetőséget meg kell ragadnunk ahhoz, hogy csökkentsük energiafogyasztásunkat, ezzel párhuzamosan pedig keresnünk kell azokat a megújuló megoldásokat, amelyekkel kiválthatjuk szennyező és környezetpusztító tevékenységeinket.

1
A bambusz gyorsan növő, viszonylag kis vízigényű, sok oxigént termelő növény. A fákkal ellentétben, amelyeket 20-50 évesen vágják ki (így átlagosan újabb 35 év elteltével lesz betakarítható a terület) a bambusz beérési ideje sokkal gyorsabb: már 2-6 év után elérheti a kitermelhető állapotot. Kézzel, vagy kis gépekkel történő kitermelése és szállítása kevesebb üzemanyaggal jár, mint a fák esetében, ahol nagy láncfűrészekre és nagy munkagépekre van szükség. A bambusz megújuló növényi alapanyagként számos területen felhasználható: többek között a textilgyártásban, az építőiparban és a háztartásokban is. A bambuszból készült termékek helyettesíthetik a műanyagból, keményfából vagy a lassan növő szálfákból készült termékeket. Ez segíthet abban, hogy lelassuljon a trópusi erdő irtása. A bambuszt lejtős földekre ültetve csökkenti a talajerózió mértékét is.

Sokan már leváltották leggyakrabban cserélődő műanyag konyhai eszközeiket (tároló dobozok, tányérok, poharak, palackok) üveg, fém, vagy megújuló forrásból származó fa, vagy bambusz eszközökre.

Sőt még ennél is tovább lehet lépni [16]:

Lehet műanyag nélkül élni: nézz utána interneten a "Zero Waste Home" kifejezésnek!

Tanulság


A természet nem tud megbirkózni a műanyaggal, mert természetidegen vegyületekből áll.

1
A természet sem tud kezdeni semmit a műanyaggal...
A természetben magára hagyott műanyag évszázadokig, évezredekig szennyez, lassú bomlása alatt mérgező anyagok szabadulnak fel.

Minden legyártott műanyagból kivétel nélkül előbb, vagy utóbb hulladék lesz.

Olyan anyagot gyártunk, amellyel sem rövid, sem hosszú távon nem tudunk semmit kezdeni.

Műanyagfüggőségünk nyomai örökre velünk maradnak.

A jövő kutatói majd azt látják, hogy a régi korok állati maradványai, földi rétegei, tengeri üledékei tele vannak műanyaggal.

1
Egyszer használatos, eldobható poharak. Gondoltál már arra, hogy mi lesz velük eldobásuk után?
1
Biztos nem erre gondoltál, de sajnos nagyon sok esetben a természetben kötnek ki...
Minden egyes kidobott - nem csak műanyag, hanem bármilyen - szemétnél gondolj arra, hogy mekkora pazarlás létrehozni, aztán szinte azonnal kidobni, illetve hogy szennyezni fogja a levegőt, a talajt és a természetes vizeket.

Emellett bizonyára ismered azt a tényt is, hogy 8 milliárdan vagyunk a Földön.

E fenti két ismeret tudatában rendkívül fontos, hogy megértsd a különböző szennyezések mértéke és az emberi populáció mérete közötti összefüggéseket.

1
Kukából kicsorduló műanyag flakonok

Képzeld el, hogy a Földön minden egyes ember fog egy üres PET palackot, amit kidob a kukába.

Az, hogy kidobunk egy műanyag palackot, egyáltalán nem rendkívüli, egyáltalán nem szokatlan dolog.

Ha ezeket a palackokat egymás után tennénk (3 tesz ki belőlük egy métert), olyan hosszú műanyag palack csíkot kapnánk, amely 7 Föld - Hold távolságnak felelne meg!

1
A Hold átlagosan 384 ezer kilométerre van tőlünk

És ez személyenként csak egy kidobott palack egyetlen alkalommal.

Természetesen van olyan ember a Földön, aki soha nem dob el egyetlen műanyag palackot sem, de van olyan is, aki naponta többet is.

Ezért ez a kis számolás az átlagokról szól, ami sajnos megfelel a valóságnak. A 2017-as adatok alapján legyártott 260 milliárd másfél literes és 782 milliárd fél literes palackhoz már nem elegendő összehasonlítási alapként a Föld-Hold távolság, mert előbbiek egymás után rakva a Földről indulva túlnyúlnának a Merkúron is, utóbbiak pedig még a Nap Földtől való távolságát is meghaladnák!

Csodálkozunk, hogy megtelnek a tengerek műanyaggal, a levegő pedig - a nagyüzemi villamosenergia-termelés és a milliárdnyi napi használatú belső égésű motorraL üzemelő jármű miatt - globális felmelegedést okozó üvegházhatású gázokkal?

Sajnos levonható az a következtetés, hogy várható volt, hogy így lesz.
1
A világ rohan velünk, de szennyezéseinket nem hagyhatjuk el, velünk tartanak

Képtelenek vagyunk megfelelően kezelni a megtermelt csillagászati mennyiségű - nem csak műanyag - hulladékot, ami elégetve, vagy csak úgy kidobva a levegőbe, a talajba, vagy a vízbe kerül - tehát a természetben köt ki.

A következő két kép kontraszt és egyben magyarázat is arra, miért és hogyan jutottunk el idáig - egy emberéletnél is kevesebb idő alatt.

1
Létezett valaha - még a mai felnőttek kicsi gyermekkorában is - a rongybaba. A kislányoknak elsősorban nem játék volt, hanem társ, akivel el lehetett vonulni és meg lehetett beszélni a nap eseményeit. A rokonok, főleg a nagypapák lelkesen építettek a rongybabák számára babaházat, hintát, kisszéket, vagy bármi mást, amelyekkel aztán nagy örömet okoztak a kisgyermekeknek.
1
Aztán később, egyszer csak megjelent - először a kezünkben, aztán a mozik képernyőjén is - egy másfajta baba, Barbie, az ideál, lehetetlenül vékonyan, szőkén, esetleg barnán. Észrevétlenül jelkép lett belőle: annak a jelképe, hogy kisebb összegekért cserébe a gyermekek elröpíthetik magukat egy álomvilágba. De milyen is ez az álomvilág? Amilyet a marketing csak kigondolni képes: csillogó, rózsaszín, szilikonos és konfliktus-mentes. Persze Barbie-szerű álomvilág nem csak gyermekek számára készül, a felnőtteknek is van ennek megfelelője: ezek a valóságshow-k és leágazásaik, amelyek aztán a celeb világ fontos mozgatórugói lettek.

De mi a köze a két fenti képnek a fenntarthatósághoz?

Nem nehéz kitalálni, hogy Barbie és a celebek csillogó világa a gyors és cserélhető örömökről szól. Arról, hogy egy telefon, egy autó, egy ruha, egy műköröm, egy barát, vagy barátnő kezd kínossá, cikivé válni, mert olyasmit üzen, hogy tulajdonosa már nem elég menő, nem elég trendi: nem illeszkedik az elvártba, nem elég magas a társadalmilag elvárt státusza - ezért cserélni kell.

Valójában ez a folyamat nem közvetlenül a rongybabákról, vagy Barbie-ról szól, hanem a túltermelésből és túlfogyasztásból származó eszméletlen nagy pazarlásról.

Ez mára elérkezett egy olyan szintre, hogy a tömeggyártásból származó, gyakran roppant silány minőségű, megvásárlás után azonnal értéktelenné váló, eldobható és eldobandó termékek kezdenek elárasztani bennünket.

Ráadásul ezek a termékek sokszor olyan csomagolásban vannak, amikor már a csomagolás is csomagolva van - gondoljuk csak a celofánnal borított, műanyag tálcába fektetett és csicsás dobozba helyezett bonbonokra, a már eleve műanyag csomagolásba rejtett egyenként becsomagolt cukorkákra, a díszzacskóba tett, dizájnos címkéjű borosüvegekre, vagy a bevásárlóközpontokra, amelyekben minimum egy tucat olyan bolt van ruhákkal, cipőkkel, műszaki cikkekkel színültig feltöltött polcokkal, amelyek csupán a legújabb menő, trendi holmikat - vagyis a leggyorsabban hulladékká való termékeket - értékesítik.

Akik 30-50 évvel ezelőtt mér éltek, emlékeiket felidézve saját tapasztalatból elmondhatják, hogy akkortájt tizedannyi bolt sem volt, mint ma, de az emberek korántsem voltak tizedannyira boldogok.

A technológia önmagában sem tesz bennünket boldogabbá - legfeljebb megkönnyítheti a navigálást egyre inkább eldigitalizálódó világunkban.

Végeredményben egy "Nagy Átverés Show" szereplői vagyunk, amelyben sikerült elhitetni velünk, a fogyasztókkal, hogy annál boldogabbak leszünk, minél több és újabb dolgot vásárolunk.

A nagy tömegben, gyorsan legyártott, és ugyanolyan gyorsan lecserélt trendi termékekből származó hulladékot, szemetet aztán kidobjuk, jó esetben szelektíven. Aztán megnyugszunk: a szemetet elviszik máshová, mindegy hová, lényeg, hogy ne nekünk kelljen vele élnünk - ahová kerül, azoknak úgyis mindegy már...

Azonban a Föld gömbölyű és a dolgok összeérnek: mi elvisszük a hulladékunkat máshová, mások pedig az övéket hozzánk. Ekkor felháborodunk: miért pont ide? De - kérdezhetnénk - akkor hová?

Valójában nem az a gond, hogy rossz helyre viszik a hulladékot, hanem az, hogy ezek a teljesen felesleges hulladékok egyáltalán létrejönnek.

Azért jönnek létre mert igényünk van rá, felkeltik bennünk a sóvárgást, hogy vegyük meg mindig az újat, a szebbet, a menőbbet - és mi bedőlünk ennek a szemfényvesztésnek.

Mi ennek az ára?

Hulladékunk egészben, elaprózódva, vagy elégetve aztán belekerül a levegőbe, a földbe, a tengerekbe, az ivóvízbe és az élelmiszerekbe.

Elküldjük messze műanyag (és mindenféle más) hulladékunkat, az eljut a tengerekig, belekerül a halakba szétaprózódott, roppant szennyező mikroműanyag formájában. Aztán az ott kifogott halakat boltjainkba szállítják, mi megvesszük és jóízűen elfogyasztjuk a műanyaggal együtt. Hulladékunk végül visszaérkezett hozzánk, mert a Föld gömbölyű.

A legtöbb mikroműanyag a fogyasztói társadalom csúcstermékében, a palackozott vízben van! De elképesztő az is, hogy akár még több százszoros áron is hajlandóak vagyunk megvásárolni a vizet - bedőltünk a marketing egyik legpazarabb, legtöbb hasznot hozó fogásának.

Hogyan lehetne a pazarlás egyre lehetetlenebbé váló helyzetét enyhíteni?
Vásárolj kevesebbet, de minőségit!
Hagyd a boltok polcain a beltartalomban szegény, csicsás, túlcsomagolt tömegtermékeket, ellenben becsüld meg a tartós, hosszú használatra tervezett tárgyakat és gyártóikat!
Nem az a trendi, amit gyakran cserélsz, éppen ellenkezőleg: az, amit a lehető legtovább tudsz használni!

Miért? Mert ezek a dolgok bánnak kíméletesen a Föld erőforrásaival, ezek miatt csökkenhetnek szennyezéseink, ezek miatt juthat a következő generációknak is azokból a javakból, amelyeket mi ma még élvezhetünk.

Újra kell gondolnunk minden, rövid időn belül hulladékká váló termékünk létjogosultságát és a rájuk fordított, elpazarolt energiát a fenntartható termelésre kell fordítanunk.
1
Ökológiai zsákutca felé tartunk - mi fogja megállítani szennyezéseinket?
1
Reményteli válasz: a következő generációk sokat tehetnek ellene - amennyiben pontos ismereteket kapnak döntéseikhez a problémák jellegéről és nagyságáról. Egyes iskolák már komoly lépéseket tettek a környezetvédelmi oktatás terén: "Állítsuk meg a szemétáradatot" - hirdeti az iskolai projekt

Életünket úgy alakítottuk ki, hogy mindennapi tevékenységeink teljes mértékben függnek a villamos energiától, illetve a mobilitástól, a légi, vízi és közúti személy- és teherszállítás környezetszennyező, energiaigényes ágazataitól, amelyek szintén csak tovább mélyítik a környezeti válságot.

A szennyezések nem mások, mint az ember által elpazarolt természeti források.

Azokat a forrásokat pazaroljuk el, illetve a szennyezésekkel azokat tesszük tönkre, amelyekből már eleve egyre kevesebb van.

Minden egyes - bármilyen - termék létrehozása energiaigénnyel jár és ha a terméket haszontalannak ítélve eltoljuk magunktól és szemétté válik (mert nem tudjuk/nem akarjuk újrahasznosítani), vagy szennyezéssé alakul át, az azt jelenti, hogy a létrehozásába fektetett energiát eltékozoltuk.

Bármit hozunk létre, abban a pillanatban a jövőbeli szemét is megszületik - és élettartamának lejártával is hatással lesz A Föld valamennyi lakójára.

Minden azon múlik, hogy a következő generációk ne vegyék át az előzők rossz szokásait, sem a műanyag probléma, sem a többi környezeti probléma terén!

"Az Igazi Kincs" projekt ennek a megértéséért készült.

Segíts!
Segíts abban, hogy ezt mások is megértsék és megtegyék az első lépéseket életük környezettudatossá átalakításáért!

Az emberek nem szeretik, ha mások megmondják nekik, hogyan éljék az életüket, sőt gyakran meg is sértődnek ezen.

Azonban az idő sürget bennünket, mert az éghajlatváltozás következményeként a környezeti hatások egyre intenzívebbé válnak, a természeti hatások egyre vadabbul csapnak le ránk és és a természetre.

Meg kell találnunk azokat a csatornákat, amelyek a lehető legtöbb embert érik el a gyermektől a nyugdíjasig.

A rádiós, televíziós és internetes média sokat segíthet ebben, de a plakátok és helyi hirdetőtáblák is hatékonyak lehetnek.

Az embereknek tudniuk kell a problémákról és a megoldási lehetőségekről is - mindenről, ami érinti az életüket.

El kell magyarázni nekik, milyen sok múlik rajtuk, milyen sokat tehetnek, hogy javuljon a jelenlegi állapot.

1
Eddig nagyon kevés információt kaptunk a fenntarthatósággal kapcsolatban a köztéri és a digitális közösségi csatornákon. Töltsük fel tapasztalatokkal, követendő példákkal az üres fehér helyeket!

Szennyezéseinkért nekünk kell felvállalnunk a felelősséget és most kell megoldanunk a problémákat, nem háríthatjuk át utódainkra, erre nincs jogunk.

Ők ezekről nem tehetnek.

1
Adjuk tovább úgy, tiszta lelkiismerettel a Földet utódainknak, hogy mindent megtettünk a tisztán tartásáért és a megóvásáért!
1
Egyre szűkül az érintetlen, csodaszép természet - fenntartása, bővítése csak mindannyiunk szemléletváltásával sikerülhet!

Mit tehetsz?


1
Az emberiség az egyik legnagyobb gondja: mihez kezdjünk a műanyag hulladékkal? Hová tegyük? Leterítve talajszennyező és élővilágra veszélyes, elégetve légszennyező, tengerbe kerülve pedig ott teszi tönkre az életet
1
Színes, dekoratív műanyagvilágot vásárolunk magunknak és abban élünk. Menj be egy boltba és figyeld meg: szinte semmit sem tudsz olyan műanyag nélkül megvásárolni, amit később ne dobnál ki...
Gondold át a következőt, amikor bármilyen (főleg egyszer használatos) műanyagot vásárolsz: amellett, hogy magadnak már ma is kényelmetlenséget és bosszúságot okozol vele (hiszen neked sem kell, meg akarsz szabadulni tőle), gyermekednek fogsz az ő felnőtt korában nagy gondot okozni vele!
1
A műanyag gyerekjátékok [19][20] általában rövid élettartammal és kedvező árral rendelkeznek, alapanyaguk jellemzően a veszélytelen polietilén és polipropilén, vagy a gyerekjátéknak nem ajánlott PVC. Egyes műanyagokat adalékanyagokkal alakítanak élénkebb színűvé, lágyabbá, könnyebben tisztíthatóvá és kevésbé gyúlékonnyá - ezek az adalékanyagok azonban veszélyeztethetik az egészséget. A műanyag játékok (a szivacsjátékok és a plüss állatok is ide tartoznak - a bélésük miatt, de általában teljesen műanyagból készülnek) piaci választéka, illetve megvásárolt mennyisége mára már szinte a végtelenre duzzadt - és mindez az elmúlt néhány évtized alatt. Óriási mennyiségük, rövid élettartamuk, alacsony újrafeldolgozási százalékuk és rendkívül hosszú lebomlási idejük miatt fenntarthatóság szempontjából komoly problémák, ezért keresd fából készült alternatívájukat!
1
A fa játékok igényesek és biztonságosak, tartósságuk miatt akár több generáció is élvezheti őket - választásukkal pedig a környezettudatosság mellett döntesz!
Aki műanyag csomagolást, vagy műanyagból készült termékeket vásárol, annak gondoskodnia kell szelektív gyűjtésükről és elszállíttatásukról is, illetve ismernie kell, mi lesz a hulladékaival, miután túladott rajtuk.
1
Gyűjtsd szelektíven minden hulladékod - emellett csökkentsd műanyag hulladékod mennyiségét! Már ezzel a két cselekvéssel is hozzájárulsz, hogy a tengerekbe kevesebb hulladék kerüljön!
1
Építsük úgy a közösséget, hogy közben csökkentjük a bennünket körülvevő hulladék mennyiségét!
Miért a műanyaghasználat csökkentése a lehető leghatékonyabb módszer a műanyagválság csillapításához?
Mert nincs valóban környezetkímélő alternatíva. A műanyagoknak nemcsak az előállítása, az újrafeldolgozása is energiaigényes, illetve mindkét folyamat jelentős üvegházgáz-kibocsátással jár. A műanyagok elégetése pedig nem enyhíti a problémákat, sőt másokat okoz.
1
A műanyag feldolgozás képtelen lépést tartani a műanyagáradattal, ezért segítsünk: vásároljunk kevesebb egyszer használatos műanyagot!
1
Fenntartható gazdaságunk és "zöld" jövőnk alapja az, ha minden terméket úgy tervezünk meg, hogy amikor életciklusa véget ér, újra fel tudjuk - és fel is akarjuk - dolgozni
1
Törekedj arra, hogy műanyag hulladékod egy részét újrahasznosítod otthon: ehhez rengeteg jó ötletet kaphatsz a weben is. Írd be a keresőbe, hogy "lifehacks plastic", vagy "creative idea plastic" és máris számos kreatív újrahasznosítási tanácsot kaphatsz [27]. Így nem kell kidobnod a műanyagot és az életedet is kényelmesebbé teheted!
Meg kell érteniük az embereknek, miért fontos, hogy minden műanyag és minden ruha (amelyek gyakran poliészterből, vagyis műszálból, tehát műanyagból készülnek) újrafeldolgozásra kerüljön, hogy semmiképpen ne kerüljenek ki a természetbe és ne legyenek elégetve ezek az egyébként értékes - vagy inkább újra értékessé tehető - anyagok.
1
PET palack előforma készítés, illetve ruha gépi hímző varrása. Jövőnk szempontjából nemcsak kívánatos, hanem egyenesen elengedhetetlen, hogy a használt műanyag és textil anyagokat begyűjtsük és újra feldolgozzuk - illetve csökkentsük legyártott mennyiségüket is

Példaképpen, ha a PET-palackok szelektíven lennének összegyűjtve, akkor akár 8-10 alkalommal is újra fel lehetne őket dolgozni, amivel a világ legkörnyezetbarátabb csomagolóanyagai közé kerülhetnének.

A megoldás a műanyag palackok világszintű betétdíjassá tételében lenne, ez ösztönözné az embereket, hogy ne dobják el a palackokat.

Azonban, ha még megoldásra is kerülne a PET palack probléma, ez a teljes műanyaggyártásnak csak mintegy 3 százalékát teszi ki...

Környezetvédelmi szakértők szerint az újrahasznosítás nem lesz képes megfékezni az elszabaduló, túltermelésbe torkolló globális műanyaghulladék-válságot.

Véleményük szerint [11] a jelenlegi szabályozások az újrahasznosításra és az ártalmatlanításra fókuszálnak, a megoldás azonban a műanyag felhasználás nagyarányú csökkentésében lenne.

Ne vásároljunk, ne kérjünk eldobható műanyagot és ne is váltsuk ki semmivel!

Ez mit jelent?

Azt, hogy el kell mozdulnunk a tartós, sokszor újrafelhasználható, mosható csomagolások és tárolóeszközök irányába.

Ez azért működhet, mert a cégek gyorsabban reagálnak a vásárlási szokások megváltozására, mint a hulladéktermelődés és a klímaváltozás hatásaira.

Az emberek cselekedetei összeadva nagy hatás érhetnek el, amellyel befolyásolhatják a cégeket, késztetve őket arra, hogy találékonyságukat megmutatva környezetbarát termékeket állítsanak elő és fenntarthatóvá tegyék termelési módszereiket.

1
Munkahelyváltás előtt állsz? Kérdezd meg a felvételi elbeszélgetésen, mit tesz a cég a fenntarthatóságért! Akkor válaszd őket, ha a válaszaik kielégítőek számodra - hiszen a jövődről van szó!
1
Szereted a munkahelyed? Segítsd a fenntartható útra való áttérésében! A cég működéséből, növekedéséből, fejlődéséből származó, természetre gyakorolt hatások kompenzálhatók. Amellett, hogy karbonsemlegessé teszi járműparkját és fenntarthatóság, illetve károsanyag-kibocsátás szempontjából felülvizsgálja ellátási láncait, beszállítóit, támogathat környezetvédelmi szervezeteket, erdőtelepítéseket, élőhely helyreállítási, vagy megőrzési programokat, létrehozhat alapítványt a biológiai sokféleség megóvása érdekében, finanszírozhat veszélyeztetett fajok túléléséért irányuló erőfeszítéseket, elküldheti környezetvédelmi oktatásra dolgozóit...
1
Rendelkezel szociális csatornákkal? Ha igen, tájékoztass mindenkit a környezetben, hogy közös érdekünk a fenntartható életmódra való áttérés és ennek része a keletkező műanyag hulladék mielőbbi csökkentése is!
1
A vászon olyan szövet, amelyet kender-, len-, vagy vékony pamutfonalból vászonkötéssel szőnek, tehát műanyagmentes, lebomló anyag. A belőle készült termékeknek sok olyan felhasználási területe van, amelyekkel kiválthatjuk a műanyag szatyrokat és csomagolást, illetve a cipő- és ruházati iparban is felhasználják alapanyagként
Kétszer is gondold át, ha nagyrészt műanyagból álló használati eszközt készülsz vásárolni!

A nagy méretű műanyag burkolatok, csomagolások, illetve a nagy tételében készülő, gyakran nagyrészt műanyagból álló termékek előállítása nagyon energiaigényes, megsemmisítésük (ha a legrosszabb sorsot elkerülve nem elégetve, vagy a természetbe kidobva kötnek ki) szintén nagy környezeti teher!

Sőt, mivel az idővel kiszolgálttá vált eszközök között sok veszélyes hulladéknak minősülő elektronikai eszköz van, ezek szétszedése, darabjainak válogatása és ártalmatlanítása többlet problémákat okoz a hulladékfeldolgozás során.

Tehát, ha vásárlásuk mellett döntesz, nagyon ügyelj a minőségre, a tartósságra és ha lehetséges, vásárolj hozzájuk kiterjesztett garanciaidőt!
1
Megvett használati tárgyaidat a lehető leghosszabb ideig használd, ne gyarapítsa már néhány év után a hulladékhegyeket!

Mindent összevetve, csak a műanyaggyártás drasztikus csökkenése oldhatja meg a hulladékhegyek problémáját.

De ehhez nemcsak a fenntartható megoldásokért elkötelezett gyártók, hanem Te is kellesz!
Nézd meg a háztartásodban, hogyan tudnád kiváltani az eldobható műanyagot!
Válaszd az újratölthető, újrafelhasználható megoldásokat!
1
Törekvés a zéró-hulladékra: vedd számba háztartásodban, hogyan tudod kiváltani a műanyagot!
1
Nézz körbe és cseréld le műanyag használati tárgyaidat felelős gazdálkodásból származó fa termékekkel!
Amikor bevásárolni mész, ne üres kézzel menj!
Gondold át, hogy mi kell a megvásárolt áruk tárolásához, cipeléséhez, hazahozásához!
Vigyél magaddal vászontáskát, felejtsd el a nejlonzacskót!
1
Válaszd a sokszor újrahasználható, strapabíró vászontáskát!
Ne azzal kezdődjön a hazaérkezett termékek elpakolása, hogy a felesleges zacskókat, szatyrokat, csomagolásokat kidobod a szemétbe!
Munkahelyeden, vagy otthonodban lehetőség szerint ne rendeld magadhoz az ebédet, hanem sétálj ki érte - ez az egészségednek is jót tesz.
Vigyél magaddal elmosható, tartós tárolóedényt, ne kérd az eldobható csomagolást!
A PET palack és műanyag pohár helyett kérd az italt újratölthető kulacsodba!
1
Vásárolj kevesebb műanyagot: ezzel pénzt is spórolsz és a természetnek is jót teszel!
Ha nem ízlik a csapvíz, a PET palackokat úgy is kikerülheted, hogy beszerzel vízszűrő és vízkezelő berendezést.

Sokan már leváltották leggyakrabban cserélődő műanyag konyhai eszközeiket (tároló dobozok, tányérok, poharak, palackok) üveg, fém, vagy megújuló forrásból származó fa, vagy bambusz eszközökre.

Sőt még ennél is tovább lehet lépni [16]:

Lehet műanyag nélkül élni: nézz utána interneten a "Zero Waste Home" kifejezésnek!
Minden egyes kidobott - nem csak műanyag, hanem bármilyen - szemétnél gondolj arra, hogy mekkora pazarlás létrehozni, aztán szinte azonnal kidobni, illetve hogy szennyezni fogja a levegőt, a talajt és a természetes vizeket.
Hogyan lehetne a pazarlás egyre lehetetlenebbé váló helyzetét enyhíteni?
Vásárolj kevesebbet, de minőségit!
Hagyd a boltok polcain a beltartalomban szegény, csicsás, túlcsomagolt tömegtermékeket, ellenben becsüld meg a tartós, hosszú használatra tervezett tárgyakat és gyártóikat!
Nem az a trendi, amit gyakran cserélsz, éppen ellenkezőleg: az, amit a lehető legtovább tudsz használni!

Miért? Mert ezek a dolgok bánnak kíméletesen a Föld erőforrásaival, ezek miatt csökkenhetnek szennyezéseink, ezek miatt juthat a következő generációknak is azokból a javakból, amelyeket mi ma még élvezhetünk.

Újra kell gondolnunk minden, rövid időn belül hulladékká váló termékünk létjogosultságát és a rájuk fordított, elpazarolt energiát a fenntartható termelésre kell fordítanunk.
Minden azon múlik, hogy a következő generációk ne vegyék át az előzők rossz szokásait, sem a műanyag probléma, sem a többi környezeti probléma terén!
Segíts!
Segíts abban, hogy ezt mások is megértsék és megtegyék az első lépéseket életük környezettudatossá átalakításáért!
1
Adjuk tovább úgy, tiszta lelkiismerettel a Földet utódainknak, hogy mindent megtettünk a tisztán tartásáért és a megóvásáért!



Felhasznált oldalak hivatkozásai
Top