Talajszennyezés - talajterméketlenség, illegális hulladéklerakás



AZ ERDŐIRTÁSOK, A NAGYÜZEMI ÁLLATTARTÁS, A SZAKSZERŰTLEN TALAJMŰVELÉS, A ROVARIRTÓ SZEREK, A TÚLZOTT MŰTRÁGYAHASZNÁLAT, A VISSZATÉRŐ SÚLYOS ASZÁLYOK, ÁRVIZEK ÉS MÁS SZÉLSŐSÉGEK NAGYON KOMOLY KÖRNYEZETI KÁROKOZÁSOKKAL JÁRNAK.

AZ ELMÚLT 40 ÉVBEN A SZÁRAZFÖLDI ÉLETHEZ ÉS AZ ÉLELMISZERGYÁRTÁSHOZ NÉLKÜLÖZHETETLEN TERMŐTERÜLETEK EGYHARMADA TÖNKREMENT ÉS EZALATT AZ IDŐ ALATT A ROVAROK, ILLETVE A SZÁNTÓFÖLDI- ÉS ROVAREVŐ MADARAK POPULÁCIÓI GLOBÁLISAN DRASZTIKUS CSÖKKENÉSNEK INDULTAK.

MIT TEHETSZ?

CSÖKKENTSD KÖRNYEZETI TERHEDET AZZAL, HOGY CSÖKKENTED MEGTERMELT HULLADÉKOD MENNYISÉGÉT, ILLETVE KÖTELESSÉGED - ÉS ÉRDEKED - SEGÍTENI A TERMÉSZET MEGTISZTÍTÁSÁT AZ ILLEGÁLIS SZEMÉTHALMOK, TALAJ- ÉS VÍZSZENNYEZÉSEK BEJELENTÉSÉVEL!

TERMELD MEG ÉS KÉSZÍTSD EL MAGADNAK AZ ALAPVETŐ ÉLELMISZEREKET, ILLETVE NÉZZ UTÁNA A HOZZÁD LEGKÖZELEBBI, ÉLŐVILÁGOT KÍMÉLŐ, VIZET ÉS FÖLDET FENNTARTHATÓAN KEZELŐ ÖKOLÓGIAI GAZDÁLKODÁSOKNAK ÉS AZ ÁLTALUK KÉPVISELT KÖRNYEZETTUDATOS HOZZÁÁLLÁST TÁMOGASD VÁSÁRLÁSAIDDAL!

A környezeti- és természeti hatások leírásai a hatások jellegétől fogva megzavarhatják nyugalmadat, ezért csak saját felelősségedre olvass tovább.

Hatás


A talajszennyezés egész Földünkre kiható globális probléma.

A szennyezésnek ez a formája elsősorban a talaj minőségét rombolja, ezzel terméketlenné teszi azt.

A talaj (és a talajvíz) beszennyezését leggyakrabban a hulladéklerakók okozzák, de komoly részt vállal ebből a mezőgazdasági műtrágyázás és a növényvédelmi szerek alkalmazása is.

1
Elégetett légszennyező és talajszennyező mindenféle szemét
1
Állatok turkálnak az óriási, fertőző szeméttelepen

Ipari területek, nagy forgalmú helyek szennyezett levegője a talajt is szennyezi, kritikus esetben savas esők formájában.

1
A napot is eltakarja a szénerőműből kiáramló hatalmas füst
1
Végzetes sebeket kapott terület

A talajszennyezés témakörébe tartozik a vízszennyezés is, ha a talaj beszennyezése közvetlenül, vagy csapadék segítségével eléri a talajvizet, vagy a közeli tavakat, folyókat - komoly veszélybe sodorva ezzel az itt élő élőlényeket, beleértve az embert is.

1
A tóba beszivárgott műtrágya miatt kialakult algavirágzás minden vízi életet veszélyeztet

De ez fordítva is igaz: a vízszennyezés minden esetben szennyezi a talajt is, mert a vízből a méreganyagok bejutnak a talajba.

1
Ennek a folyónak a megmentéséhez azonnali beavatkozás szükséges
1
A vízbe került olajszármazék élhetetlenné teszi a vízi- és a vele szomszédos szárazföldi élőhelyet egyaránt

A talajt közvetlenül érintő szennyezéseken túl az erdőirtások, a klímaváltozás negatív hatásai miatt bekövetkező szárazságok, vagy éppen heves esőzések miatt történő elmosódások, a szakszerűtlen talajművelés, a veszélyes, ipari hulladékok nem megfelelő tárolása, illetve a nem megfelelő bányászati tevékenységek mind-mind elősegítik a talaj erózióját, pusztulását.

Jane Rickson, a brit Cranfield Egyetem talajszakértője egyértelműen fogalmaz [9]:

"A Föld felszínét borító vékony talajréteg jelképezi a földi élet számára a túlélés és a kihalás közti különbséget. A bolygó óceánokkal együtt számított teljes felszínének csupán 3 százaléka alkalmas mezőgazdasági termelésre és minden évben 75 milliárd tonna termőföld vész el a földromlás miatt."
1
A kimerült külszíni bányászati területek helyreállítás nélkül ökológiai katasztrófával érnek fel

Laptop, táblagép, mobiltelefon, játékkonzol, monitor, okostelevízió? Hétköznapi digitális eszközeink - talán mindegyikkel találkoztál már.

Ólom, kobalt, nikkel, réz: ezek pedig többek között a készítésükhöz szükséges, bányászattal kitermelhető ásványkincsek.

A bányászati tevékenységek természetre gyakorolt hatásai óriásiak: erdőirtás, talajerózió, talaj-, levegő- és vízszennyezés, a biológiai sokféleség veszélyeztetése...

Gondolj erre, amikor lecseréled digitális eszközeidet - illetve ezért használd őket a lehető leghosszabb ideig.

1
Minden egyes digitális eszköz nyomot hagy a természetben

Az egyre gyakrabban előforduló hosszan tartó hőségek, szárazságok is rombolják a talaj termőképességét, a szél pedig az elgyengült, szétporlott talajt könnyedén elsodorja.

1
Szárazságban meggyengült talaj

A világszerte 1 milliárd hektárnyi területet elérő elszikesedett talaj (szikesedés - a talaj felső termőrétegének elsósodása) is hatalmas gondokat okoz, mert a kialakulásában döntő szerepet játszó, vízben oldható sók (pl. nátriumsók) felhalmozódása miatt lecsökkent termőképesség 1.5 milliárd embert korlátoz az élelmiszer-termelésben.

Amellett, hogy a szikesedés hozzájárul a talajerózióhoz, rontja a talajvíz minőségét és károsan befolyásolja a talaj biológiai sokféleségét, veszélyezteti a globális harcot az éhezés és a szegénység ellen.

A szikes talajok nagy része sivatagos vagy félsivatagos (vagy azzá vált) területeken található, kialakulása pedig gyakran egyszerre több tényező miatt indul be, ezek jellemzően a következők: erdőirtás, magas talajvízszint (pl. túlöntözés miatt), talaj vagy talajvíz magas nátriumtartalma, műtrágyák túlzott és helytelen használata, a tengerszint növekedése (amelynek sós vize beszivárog a part menti talajba és talajvízbe), vagy a tengervízzel kevert talajvízzel való öntözés és a klímaváltozás.

1
A szikes talaj helyreállítható fenntartható talajgazdálkodással. A javításnak 2 főtípusa van: mechanikai javítás: pl. altalaj lazítás, homokozás (homok beszántás), hatékonyabb vízgazdálkodás; kémiai javítás: pl. meszezés, gipszezés, altalajterítés, lignitporterítés, illetve ezek kombinált eljárásai. A megfelelő kezelés kiválasztásához előzetesen fel kell mérni a talajszikesedés mértékét, csoportját (kétféle szikes csoport van: ha a nátriumsók felhalmozódása a talaj felső szintjeire jellemző, akkor szoloncsák, ha a felszíntől mélyebben található, akkor szolonyec) és a talajvíz állapotát. A szikesedés megállítása és a termelékenység javítása érdekében az ENSZ Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Szervezete (FAO) létrehozta a szikes talajok világtérképét [8], azonban a szikesedést sokkal hatékonyabban lehetne kezelni azzal, ha a kiváltó okokat sikerülne csökkenteni, vagy megszüntetni

Az említett szikesedései tényezők közül talán a (túl)öntözés az, amely bővebb magyarázatra szorul: az öntözés gyakran hálózatos (csap)vízből, kútvízből, vagy folyóvízből történik, ezek viszont általában magas oldott sótartalmú, magas ásványi anyag tartalmú kemény vizek.

Tehát, ha ilyen kemény vízzel locsolunk, idővel sókiválás jelenik meg a föld felszínén: ez a szikesedés.

Mi a természetes megoldás a szikesedés ellen?
Locsolj esővízzel!

Az esővíz kifejezetten lágy víz, nincs benne keménység - a víz tengerekből, folyókból, tavakból való párolgása során nem visz magával ásványi anyagokat - a víz elpárolog, a só ottmarad. Ha mégis tartalmaz egy kevés keménységet, az csak annyi, amennyi a felhőkből aláhullva a levegőből összegyűjt.

Az esővíznek alacsony a deutériumtartalma is (ez a hidrogénatomnak egy természetes módosulata), ami egészségügyi szempontból előnyös - azonban az esővíz közvetlenül mégsem fogyasztható, egyszerűen azért, mert a levegőből sok szennyeződést képes összeszedni.

Locsolni azonban az esővíz kiváló, mert egyrészt a vezetékes vízhez képest ingyen van, másrészt pedig nem teszi tönkre a talajt, használatával a növényeink szebbek lesznek, jobb termést hoznak.

Az esővíz komoly érték, ne hagyd elfolyni: kis háztáji gazdálkodáshoz felfoghatod pl. vásárolható egy köbméteres tartályokban, vagy akár tófóliázott (hogy el ne szökjön a víz) régi emésztőgödrökben is.

Nagyüzemi gazdaságokban a mezőgazdasági területek közvetlen közelében, azok elválasztásánál kialakított hosszú árkok, csatornák segíthetnek felfogni az esővizet, amely később, aszályos időben nagy kincs lesz.

1
Ne hagyd elfolyni az értékes esővizet! Találd meg a módját, miként tudod tárolni, akár kiskertedről van szó, akár nagy mezőgazdasági területedről

Vissza a talajszennyezésre: legnagyobb veszélye akkor áll fenn, amikor közvetlenül károsítja meg az élőhelyeket, hozzáférhetővé válik az élőlények számára, bejut a táplálékláncokba, felborítva ezzel az ökoszisztémát, a természet egyensúlyát.

Az erdőirtások, az erdőtüzek, az urbanizáció (városiasodás) miatti élőhely eltűnések, az ehhez kapcsolódó fényszennyezés és a különböző víz- és légszennyezések mellett az erdőket, virágos réteket, vizes élőhelyeket felváltó, egyre nagyobb területeket elfoglaló mezőgazdasági területek, a táplálékhiány, a betegségek, a paraziták, illetve fent a levegőbe kipermetezett és alul mindenre ráhulló szúnyogirtó- és növényvédő szerek a felelősek a repülő rovarok eltűnéséért!

A rovarok helyzetét tovább nehezíti, hogy az emberek sok esetben utálják őket - és a közvetlen környezetükben irtják is.

Az elmúlt 30 évben világszinten egynegyedével, európai szinten pedig közel háromnegyedével (!) csökkent a földi élethez nélkülözhetetlen repülő rovarok száma!
1
Növényvédő szer (peszticid) permetezése

Példaképpen a nagyüzemi almatermelésben piacképes termék eléréséhez legalább 10-12-szer javasolt permetezni a fákat - de helyenként akár 34-szer is szükséges [22].

A növényvédő vegyszerek a gyümölcsben, a talajban, a talajvízben, a rovarokban és az őket elfogyasztó madarak testében kötnek ki.

A rovarok biomasszája (élő tömege) világszinten évente két és fél százalékkal csökken!

A rovarok kulcsfontosságúak a táplálékláncokban, a méhek és más beporzók pedig elengedhetetlenül szükségesek a mezőgazdasági termelékenység fenntartásához (így az emberi élelmezéshez) illetve a vadon élő növények szaporodásához.

A rovarok létfontosságúak az ökoszisztéma számára: a növények beporzása mellett segítenek újrahasznosítani a talajban lévő tápanyagokat, illetve lebontják a szerves hulladékot is.

1
A növényvédő szerek megölik a méheket egyenként...és nagy tömegben is

A rovarok számának csökkenése miatt eltűnnek a fecskék, a seregélyek és más rovarevő madarak; természetes fogyasztók hiányában kullancsok, poloskák és szúnyoginváziók zavarják meg az emberi életközösségeket, akik irtást követelnek.

1
Kullancsok, szúnyogok, poloskák - életünk megkeserítői

A legkevésbé sem környezetbarát kémiai szúnyogirtások során használt vegyszerek válogatás nélkül megölik a szúnyogok mellett a méheket és más rovarokat is, természetes vizekbe kerülve pedig nagyban veszélyeztetik a vízi életet.

1
A tudósok szerint a szitakötők a mocsarak, lápos vidékek és folyók egészségi állapotát mutatják. Nagyon hasznos rovarok, mert többek között megeszik a maláriát és dengue lázat terjesztő szúnyogok lárváit is. Élettereik - az erdők és a vizesélőhelyek - módszeres elpusztítása, a folyók és tavak növényvédő szerekkel és más kemikáliákkal való elszennyeződése sok fajukat veszélyezteti. A vizesélőhelyek háromszor gyorsabban pusztulnak, mint az erdők [17] - az elmúlt 50 évben az élőhelyek egyharmada eltűnt. A mintegy 6000 szitakötőfaj 16 százaléka bekerült a vörös lista sebezhető, veszélyeztetett vagy kihalás fenyegette kategóriájába [4]. Az IUCN (Természetvédelmi Világszövetség) 2021 végén ismertetett veszélyben lévő fajok frissített listájában már globálisan számba vette a szitakötőket is
1
Nemcsak táplálékuk megtizedelése okozza a madarak populációinak csökkenését: évente átlagosan 25 millió európai madár esik áldozatul a vadászatnak és a befogásnak, illetve még ennél is sokkal nagyobb pusztítást végez az állományokban a klímaváltozás és a fenntarthatatlan nagyüzemi monokultúrás mezőgazdaság a növényvédő szerek intenzív használatával, illetve az erdőirtások, a vizes élőhelyek lecsapolása és az egyre terjeszkedő mezőgazdasági területek az élőhelyek elpusztításával.
1
A monokultúrás földművelés és a zöld területek visszaszorulása már eleve nagyban csökkenti a rovarok élőhelyeit, de a fennmaradó, fűvel borított sávok sincsenek biztonságban. Az útszéli kaszálás rengeteg rovat pusztít el és a hártyásszárnyú, kétszárnyú rovarok, lepkék és pókok számának további drasztikus csökkenését okozza. Léteznek megoldások a kaszálógépek fejének rovarokat foglyul ejtő légáramlatainak kiküszöbölésére, a kérdés azonban az, hogy a kaszálásban illetékesek nyitottak lesznek-e a drágább, de környezetkímélőbb újításra a gépek 10-15 évente történő cseréjekor. Legjobb megoldás azonban az lenne, ha a füves és virágos területek nagy részét érintetlenül tudnánk hagyni, hogy a rovaroknak legyen esélyük populációik helyreállítására

Természetből vett ásványi anyagokat, vegyületeket alakítunk át olyan környezetet szennyező, veszélyes anyagokká, amelyekkel a természettől akarjuk megvédeni termesztett növényeinket, tenyésztett állatainkat és nem utolsósorban magunkat is.

Az emberi életközösségekben élő, bosszantó élősködők is a természet részei, tartoznak valamely tápláléklánchoz.

A kemikáliák alkalmazása előtt azt az irányt is mindig meg kellene vizsgálnunk, hogy mi a kártevő természetes ellensége - ez hosszú távon hatékonyabb és sokkal természetkímélőbb megoldás lenne - ehhez azonban körültekintőnek kell lennünk, mert elszaporításával nem okozhatunk gondokat a helyi táplálékláncokban.

1
Sajnos kevés mesterséges rovar élőhely jön létre. Támogasd, javítsd a repülő rovarok életfeltételeit Te is - építs, vagy szerezz be rovarszállodát!
1
A méhek felbecsülhetetlenül fontos munkát végeznek az emberiség számára, ezért is mondják, ha megmentjük őket, akkor magunkat is. Hogyan segíthetsz a méheknek? Ne használj a kertedben rovarirtó- és gyomirtó szereket - ez nemcsak a méheknek és más rovaroknak, a Te egészségednek sem tesz jót, mivel belekerülhet a zöldségbe, gyümölcsbe és a mézbe is. Ültess méhbarát növényeket (pl. lóhere, földi szeder, lime, galagonya, mogyoró, platánfa, hársfa, akácfa, édes gesztenyefa) és hagyj meg több vadvirágot azzal, hogy kevesebbszer nyírod le a füvet. Gondoskodj a kertedben vízforrásról nemcsak a méhek, a többi rovar számára is. Emellett támogathatod a helyi méhfarmokat azzal, hogy tőlük vásárolod a mézet - ezzel a szállítással járó légszennyezést is csökkented

Az ENSZ 2019-es felmérései szerint a Földön 1 millió állat- és növényfaj van közvetlen veszélyben és tömeges kipusztulás fenyegeti őket [23].

Sőt, egy, a Plos One online folyóiratban megjelent 2023-as tanulmány továbbmegy [33][34]: 2019 óta nagyon sok adatot sikerült összegyűjteni a rovarokról és arra jutottak, hogy drasztikus csökkenésük következtében már 2 millióra növekedett a kihalás szélére kerülő fajok száma!

A kutatók úgy látják, hogy az ember természetbe való beavatkozásának "köszönhetően" a biológiai sokféleséget olyan mértékben veszítjük el, amire a történelemben még nem volt példa.

Axel Hochkirch, a luxemburgi természettörténeti múzeum tudósa (és a kutatás vezetője) az eredmények kapcsán hangsúlyozta:

Rovarok nélkül a bolygónk nem lesz képes életben maradni.

A rovarok az intenzív mezőgazdaság terjeszkedésének legnagyobb vesztesei közé tartoznak.

Csodálkozunk azon, hogy a Földön 2 millió állat- és növényfaj van közvetlen veszélyben - velük együtt pedig az egész emberiség is veszélybe került?

Hogy ennek mi az oka?

A környezettel szembeni felelőtlenségek, a nagyvállalati érdekek, a túlfogyasztásra való ösztönzés és az állat- és növényvilágra irányuló kizsákmányolás.

Globális összefogással az embereket és a bolygót kellene védenünk, de mi harcolunk a természet ellen.

A legtöbb vadon élő állatot kártevőnek tekintjük, ha bemerészkedik életterünkbe, vagy mezőgazdasági területeinkre - pedig ezeket a területeket végeredményben a teljes életközösségtől vettük el és saját céljainkra kisajátítottuk, elkerítettük.

Más szemszögből megközelítve: több területet sajátítunk ki, mint amellyel az ember-környezet harmóniát, az egyensúlyt fenn tudnánk tartani.

1
Az ember nézeteivel ellentétes, hogy egy terület elsődlegesen a természeté. Ha egy területet eladnak, akkor a tulajdonosra van bízva, mit tesz vele (az ide vonatkozó rendeleteket követve), ha nincs eladva, akkor a terület az államé. A képen látható ingoványos területek például tereprendezés, vízlecsapolás után a területfejlesztő (vagy tulajdonos) elképzelései alapján máris betonozhatóvá, szánthatóvá, vagy valamely más módon hasznosíthatóvá válnak. Ezután idővel pénzügyi hasznot is hoznak, mert általában ez a cél. Azonban ez a területek a természeté is maradhatnak, amelyek így nemcsak hasznossá, hanem egyenesen felbecsülhetetlen értékűvé válnak. De azzá válnak számunkra is, mert az elegendő területtel rendelkező, egészséges természet a mi hosszútávú életfeltételeinket is biztosítja.
1
A kerítések határozottan közvetítik többek között azt is, hogy ezeken a területeken nincs helye vadállatoknak
De hová is mehetnének az állatok?

Szűkülő életterük miatt kevés a mozgásterük, csökken a táplálékbeszerző területük.

1
Csak eddig, nincs tovább: innentől már magánterület

Mi pedig félünk az állatoktól az egértől az elefántig, ha úgy ítéljük meg, hogy túlszaporodtak, megdézsmálják terményeinket, vagy veszélyeztetnek bennünket, a legkülönfélébb módszerekkel csökkentjük populációikat.

Az állatok és növények populációi nemcsak a vadászat, illetve a növényzet irtás miatt, hanem a klímaváltozás által kiváltott egyre szélsőségesebb időjárási események miatt is csökkennek. Ha egy faj kihal, magával ránthatja azt is, amelyik fennmaradása tőle függött (lásd tápláléklánc). Ez a társkihalás.

Ha képtelenek leszünk feladni a szénhidrogének elégetését és a bolygót tovább melegítjük, a felmelegedés és a társkihalás folyamata a kutatók szerint [3] elindíthat egy kihalási dominóeffektust - gondolj bele, hogy ez milyen hatással lenne a Földi életre.

1
A tápláléklánc roppant érzékeny rendszer. Ha egy faj elgyengül, vagy kihal, a tőle függő fajok is komoly veszélybe kerülhetnek
1
Beteg, kiszáradó fák és különféle levélbetegségek, mint kátrányfoltos gombabetegség, himlő atka, rozsda gomba? Nemcsak az állatfajoknak, a növényfajoknak is meg kell küzdeniük a túlélésért, azonban megnehezíti dolgukat a klímaváltozás: az egyre égetőbben tűző nap (megégett levelek), a sűrűsödő aszályos időjárás és az invazív fajok megjelenése
A legtöbb ember nem is gondol az állatokra és más élőlényekre, számukra csak emberi közösségek léteznek.

Minden más kikerül érzékelési peremterületük határain kívülre.

Pedig sokkal érzékenyebbeknek kellene lennünk az állati és növényi közösségekre, mert ők is mellettünk élnek és bár ők nem függnének tőlünk, mi viszont teljes mértében függünk tőlük.

Függünk tőlük a talajkarbantartó gilisztától kezdve az óceánokban úszó halakon és az élelmiszernövényeinket beporzó rovarokon át egészen a bennünket végletekig idegesítő vérszívó rovarokig és az azokat elfogyasztó madarakig.

1
A rendkívül hasznos földigiliszták a tápláléklánc nélkülözhetetlen részei. Újrahasznosítják a szerves anyagokat (avart, lebomló növényeket), hozzájárulnak a humusz létrejöttéhez, javítják a talaj termőképességét, a tápanyagok széthodásával kulcsszereplők talaj tápanyagelosztásában. Fellazítják a talajt, ezáltal a víz gyorsabban és mélyebben szivároghat bele, illetve a növények gyökerei is könnyebben fejlődnek. Sőt még a klímaváltozás ellen is hasznosak, mert a zúzógyomrukban begyűjtött és később ürülékükkel kibocsátott apró közetszemcsék mállása is felgyorsul, ez a folyamat pedig légköri szén-dioxid kivonással jár együtt - ami hűti a bolygót. Vigyázzunk a földigilisztákra, ne szeleteljük fel őket ekékkel, illetve ne használjunk a földeken rájuk veszélyes műtrágyát és vegyi rovarirtó szereket!

Jól tudjuk, hogy az egészségügyi kockázatokon kívül milyen nagy környezeti problémákat okoz a nagygazdaságokból származó hús- és tejtermékek fogyasztása.

Térj át a húsban szegény, zöldségekben, gyümölcsökben és teljes kiőrlésű gabonafélékben gazdag, egészséges táplálkozásra!
1
Saját- és környezeted egészsége érdekében fogyassz kevesebb húst és több zöldséget...
1
...több gyümölcsöt...
1
...illetve egészséges, teljes kiőrlésű gabonákból készült termékeket!
Termelj magadnak zöldséget, gyümölcsöt. A kis lépés is fontos. Ezzel példát is mutatsz!
1
Termeszd meg magadnak a zöldségeidet - akkor is, ha városban élsz! Neveld fel egészséges, vegyszermentes növényeidet balkonládában, faládában, vagy ha van lakóközösségednek közösségi kertje, segíts be a gondozásába. Ezzel magadnak is és a természetnek is jót teszel, mert kevesebb vegyszert viszel magadba, illetve a szállítás környezeti terhét is csökkented! Emellett minden megtermelt termény tekintetében függetleníted magad bolti elérhetőségétől, minőségétől, mennyiségétől és nem utolsósorban fogyasztói árától - és annak ingadozásától.
1
Egyre többen pártolnak át az áruházak és bevásárló központok által nyújtott kényelemre és nem örökítik tovább a szülők, nagyszülők étkezésben az önfenntartás felé irányuló életmódját. Pedig ha van kerted (vagy teraszod, erkélyed), a gyümölcsök és zöldségek mellett megtermesztheted magadnak a legfontosabb fűszereket és gyógynövényeket is! Ezzel szintén a szállítást, az ezzel járó légszennyezést és energiafelhasználást, a tárolással járó sok-sok tartósítószert, a rengeteg csomagolóanyagot, illetve a mezőgazdasági termőföldek méretét és a vegyszerek, rovarirtók mennyiségét csökkented!
1
Ha nincs lehetőséged növényeket termeszteni, választhatod a szigorú egészségügyi ellenőrzéseken átesett bio élelmiszereket is! Ezek ugyan drágábbak, de megfelelő alternatívák. A biogazdálkodás nem használ műtrágyát és növényvédő szert - ezért ezzel a környezetet kímélő termelési technikával csökken a talajvíz szennyezése és elkerülhető a termőtalajok kimerülése is. Illetve tudtad, hogyha a boltok polcaira szemmagasságba helyezik el a bio és más fenntartható termékeket, akkor nagyobb arányban veszik ezeket a vásárlók? A boltok így is segíthetnék ezeknek - a nekünk és a bolygónak is egészséges - élelmiszereknek a népszerűsítését...
1
Támogasd a helyi kistermelői piacot! Termékeik és vásárlóik iránt elkötelezett, felelős termelői nagy választékot és kiváló minőséget kínálnak

Saját egészségünk megvédésén túl meg kellene mutatunk önzetlen viselkedésünket a természet felé is.

Védenünk kellene az óceánokat, a kulcsfontosságú szárazföldi és vizes élőhelyeket, csökkentenünk kellene a szennyezéseinket.

Végső megoldásként teljesen át kellene térnünk a fenntartható ökológiai gazdálkodásra.

1
Meg kell terveznünk, hogyan tudunk gazdálkodni a természet tönkretétele nélkül

Helyreállítás


A talajszennyezés helyreállítása igen összetett és költséges feladat.

1
Bányászat végeztével magára hagyott, önálló regenerálódásra képtelen terület. Nemcsak a földfelszín, a talajvíz is súlyosan károsodott

Először meg kell állapítani a szennyezés fajtáját, koncentrációját, egészségre veszélyt jelentő kockázatát, terjedési valószínűségét.

Ezután a szennyezés fajtájától függően dönteni kell az elszállításáról, feltartóztatásáról, vagy mennyiségbeli csökkentéséről.

Végül meg kell határozni a szennyezett terület későbbi felhasználási lehetőségeit.

1
Rendkívül szennyező olajfolyás

A helyreállítási folyamat sok esetben a legnagyobb igyekezet ellenére sem képes regenerálni teljes mértékben a szennyezést.

Mennyivel jobb lett volna, ha felelős odafigyeléssel meg sem történik...

1
A szomszédos kénbányától idesodródó ködszerű füst a természetre és az egészségre egyaránt rendkívül veszélyes

A betegségeket terjesztő állati baktériumokkal és ipari és mezőgazdasági és háztartási mérgekkel megterhelt talaj, vagy víz szennyezése csökkenthető a bioremediáció [25] segítségével.

Ez egy biológiai eljárás, melynek során mikroorganizmusokat (gombákat, baktériumokat, mikrobákat) használnak a szennyezések élő szervezetekkel történő lebontására.

1
Nagy szakértelmet kívánó laboratóriumi munka áll a szennyezések csökkenéséhez szükséges eljárások kikísérletezése mögött

A művelet hatékonysága azonban függ a szennyezés mennyiségétől és annak típusától, mert vannak olyan nehézfémek (pl. kadmium, ólom), amelyek ellenállnak, vagy megnehezítik a bioremediációt.

1
A közeli vasbányászat szennyezései vörösre színezik a folyót

Azonban még a bioremediáció sem segíthet helytelen (gyakran monokultúrás - műtrágyázáson és szántáson alapuló, éveken keresztül csupán egy adott növényfajt termesztő) talajművelések miatt kimerült, vagy erdőirtások után természeti eróziók által eltűnő talajon.

A Föld élelmiszergyártásra alkalmas termőterületeinek egyharmada már tönkrement az elmúlt 40 évben.

A bolygónak már csak egynegyed részét hagyunk érintetlenül (2018-ig), tehát nem érinti valamilyen emberi tevékenység - 2050-re pedig ez az arány mindössze egytizedre fog zsugorodni, ha minden változatlanul folytatódik.

A következő 80 év során teljesen elhasználhatjuk a rendelkezésre álló termőföldet.

A talajerózió átlagosan tíz-hússzorosa, de helyenként akár százszorosa a talaj megújulási képességének, amit tovább súlyosbít az éghajlatváltozás is.

Hogyan tudjuk pótolni a termőföld kiesést?

Hihetetlen, vagy sem, de mennyiségileg is a folyamatnak a végére érünk abból a szempontból, hogy hol lehet még bevonni termőtalajokat a szántóföldi termesztésbe.

Ezért leginkább erdők rovására szerzünk újabb területeket, azok felégetésével és a lecsupaszított területek mezőgazdaságba bevonásával.

Ennek azonban más káros vonzata is van: az intenzív, helytelen mezőgazdasági tevékenységek miatt tönkrement talaj és annak lepusztult környezete miatt a mezőgazdasági élőhelyekhez kötődő, szántóföldi madarak (többek között a mezei pacsirta, a bíbic, a mezei veréb és a seregély) és a táplálékukat képező növény- és állatfajok populációi is nagy mértékű csökkenésnek indultak.

A mezőgazdasási élőhelyekhez kötődő madárfajok Európában 1980-tól számítva több, mint 55 százalékos csökkenést mutatnak.
1
Gólyák és varjak kutatnak élelem után a mezőgazdasági területen: nem csak a földeket kell helyreállítanunk, hanem a környezetükben élő madarak populációit is!

Minden jel arra mutat, hogy az emberiség nem volt jó gazdája a földnek [10][16][29].

Hatrozottan az körvonalazódik, hogy 2050-re nem az fog számítani, hogy az elektromos autók leváltják-e a maiakat, hanem az, hogy a termőföldek és az óceánok képesek lesznek-e kiszolgálni a növekvő népességet elegendő élelemforrással.

Az IPCC (ENSZ Éghajlatváltozási Kormányközi Testület) 2019-es jelentése [5] olyan emberi tevékenységek okozta problémákat érintett, amelyektől anyagi érdekeket előtérbe helyező gazdasági sajátosságaink és pazarló életmódunk miatt egyhamar nem szabadulunk meg, csillapításuk és kompenzálásuk pedig mindannyiunk életére hatással lesznek:

- a jégmentes szárazföldek és természetes vizek közel háromnegyedét kizsákmányoljuk annak érdekében, hogy biztosítsuk élelmünket, ruházkodásunkat és más szükségletünket;
- az elmúlt 60 évben több, mint duplájára nőtt az egy főre jutó hús- és növényiolaj-fogyasztás és egyharmadával nőtt a napi kalóriabevitel;
- a megtermelt élelmiszerek 25-30 (egyes felmérések szerint 40) százaléka hulladékként végzi;
- a mezőgazdaság, az erdőgazdálkodás és más földhasználat a felelős a teljes üvegházgáz-kibocsátás egynegyedéért;
- a metángáz-kibocsátás fele az állattartáshoz és a rizstermesztéshez köthető;
- az állattartás, az erdőgazdálkodás és a növénytermesztés nagy mértékben növelte a talajerózió mértékét és hozzájárul a talajban lévő szerves anyagok jelentős mértékű csökkenéséhez, amelyek a felmelegedés negatív hatásaival együtt a területek elsivatagosodáshoz vezetnek.

Az IPCC 2021-es jelentése [6][7] - ha egyáltalán lehetséges fokozni - még határozottabban fogalmazott, mert nem titkolt szándéka volt, hogy a 2021-es glasgow-i klímacsúcs előtt bátor vállalásokra buzdítsa a világ kormányait, ugyanis:

ha a jelenlegi trendek folytatódnak, a másfél fokos melegedést a következő 20 évben meg fogjuk haladni.

Az Európai Unió Copernicus Légkörfigyelő Szolgálata szerint még ennyi idő sem kell: kutatásaik [1] szerint a világ az 1.5 Celsius-fokos felmelegedési küszöböt 2034 körül el fogja érni.

Az elmúlt évek során átlagosan 1.2 Celsius-fokkal magasabb a hőmérséklet, mint a referenciaként használt 1880 körüli időszak.

Ez azt jelenti, hogy a felmelegedés exponenciális: az 1880-tól máig eltelt idő alatt emelkedett összesen 1.2 Celsius-fokot a hőmérséklet, most pedig átlagosan 4-5 évenként emelkedik újabb 0.1 Celsius-fokot.

Minél hamarabb és minél többen értjük meg, hogy ez mit jelent, annál gyorsabban leszünk képesek komoly lépéseket tenni ellene.

A globális átlaghőmérséklet 2021-ben 14.7 Celsius-fok volt, azonban a globális felmelegedés nem egyformán érinti a világ minden részét, azonban a hatása minden társadalmat érint.

A bolygó középső részei - az egyenlítői területek - a felhős, esős időjárás miatt kevésbé látványosan melegszenek, a hűvösebb kontinensek viszont annál inkább.

A legnagyobb mértékű melegedés az északi féltekén tapasztalható, Európa már 2.2 Celsius-fokkal melegebb az iparosodás előtti időszakhoz képest, az Északi-sarkvidék pedig a globális átlagnál háromszor gyorsabban melegszik.

Mit jelent a melegedés az IPCC jelentések szerint?

- A szárazföldeken jelentősebb lesz a felmelegedés a globális átlagnál, az északi sarkvidéken pedig az átlag dupláját is meg fogja haladni;
- a Föld minden régiójában rövidülni fognak a hideg évszakok, és hosszabbodnak majd a meleg évszakok;
- a szélsőségesen forró időjárási események egyre gyakrabban fogják meghaladni az egészségi, illetve a mezőgazdasági tűrőképesség felső határát;
- intenzívebbé válik a víz körforgása, helyenként erőteljesen nő majd a csapadékmennyiség, és súlyosabb áradások jönnek, máshol és máskor fokozódnak az aszályok;
- a felmelegedés egyik első, és sok tengerparti település számára tragikus következménye a tengerszint-emelkedés lesz;
- felolvad a permafroszt, nagy térségekről fog eltűnni a téli hótakaró, jégmezők és gleccserek illannak el, nyaranta pedig teljesen fel fog olvadni az Északi-sark tengeri jege - e hatások tovább fogják fokozni a felmelegedést.
- az óceán oxigéntartalma csökken, egyre savasabbá válik - ez a tengeri ökoszisztémát, benne a halállományokat is negatívan fogja érinteni és egész emberi közösségek megélhetését lehetetlenítheti majd el.
Mit javasolnak a jelentések mindezek megoldására?
A Föld éghajlata változik, az ember befolyása ebben vitathatatlan, de még van lehetőségünk rá, hogy az üvegházhatású gázok emissziójának drasztikus csökkentésével befolyásoljuk bolygónk jövőjét. A bolygó hőmérsékletének stabilizálódásához így is évtizedeknek kell majd eltelniük.

A FAO a mezőgazdaság és az élelmezésügy felől elemzi a problémát: 2015 és 2030 között 60 százalékkal kellene növelni az élelemtermelést ahhoz, hogy képesek legyünk ellátni az egyre növekvő számú népességet úgy, hogy eközben az éhezést is felszámoljuk.

A folyamat elindult ugyan, de ez egy óriási, gigantikus, szinte lehetetlen vállalkozás, úgy, hogy eközben egyre nő a mezőgazdasági területeket felfaló, hatalmas vízkészleteket felemésztő húsfogyasztás, az állatoknak termeljük a gabona nagy részét, a mezőgazdaság üvegházgáz kibocsátása az eget veri, a termőföldek egyharmada már tönkrement (az erózió meghaladja a talaj megújulási képességeit), a klímaváltozás okozta egyre súlyosbodó aszályok (vagy éppen az özönvízszerű esők következtében elöntött területek) 80 százaléka a mezőgazdaságot sújtja a fejlődő országokban, 1961 óta évente 1 százalékkal növekszik az elsivatagosodott területek kiterjedése, a vizek háromnegyedét kizsákmányoljuk és a megtermelt étel több, mint egyharmadát elpazarolva kidobjuk a kukába.

Mit lehet tenni?

Már a húsfogyasztás csökkentésével, a növényi étrendre áttéréssel és a pazarlás elkerülésével (élelmiszer, víz, energia, nyersanyag) sokat javítanánk a helyzeten, de a tönkrement földekhez ennél több kell: a műtrágyázáson és szántáson alapuló monokultúrás agrárgazdálkodást teljesen át kellene alakítani, mert a végsőkig, a teljes tönkretételéig kizsákmányolja a termőföldet.

A világ népessége 2050-re 9 milliárd fölé emelkedhet (a 10 milliárdot is megközelítheti), minden egyes évben 80 millióval több - egy újabb Németországnyi - embert kell ellátni élelmiszerrel - ami szintén hatalmasat emel a feladatok nagyságán.

Ehhez még hozzájárul, hogy az életszínvonal emelkedése miatt a kalóriabevitel 20 százalékkal is megnőhet - a World Resources Institute szerint 2010-hez képest 2050-re a hús- és tejtermékek iránti igény 68 százalékkal fog nőni, a kérődző állatok húsa iránti pedig 88 százalékkal - mindezekkel együtt pedig a világ élelmiszerigénye is arányosan megnő.

Ahhoz, hogy 2050-ben is globális szinten elegendő mennyiségű és minőségű élelmiszert lehessen termelni, fenntarthatóvá kell átalakítani az agrárgazdaságot.

Ennek része, hogy vissza kell fogni a vöröshús és cukorfogyasztást, a gyümölcsök, zöldségek, hüvelyesek és magvak fogyasztását pedig meg kell duplázni (bár ez valójában naiv elképzelés, mert az egyéni nézőpontok, szokások, illetve az élelmiszerekhez való egyenlőtlen hozzáférés miatt nem fog az egész világ alkalmazkodni az ideális étrendhez).

Az élelmiszer-biztonság fenntartásához fenntartható élelmiszerekre van szükség, ennek azonban négy pillére, négy feltétele van:

Akkor mondhatjuk egy élelmiszerről, hogy fenntartható, ha rendelkezésre áll, anyagilag hozzáférhető, kellő tápanyagtartalommal bír és a jövőben is lesz belőle.

A globális termőterületek háromnegyedén nem közvetlenül emberi fogyasztásra termesztünk. Ezeken a területeken a megtermelt növényekből állati takarmány lesz, amit vágóállatok esznek meg, így a termények sokkal kevésbé hasznosulnak az emberi táplálkozás szempontjából a növényalapú táplálkozással összehasonlítva.

Az egészséges növényalapú étrend kevesebb területen, kevesebb növény termesztését igényli, ami gazdaságosabb, környezetkímélőbb, mint a húsra épülő élelmezés.

Ahhoz azonban, hogy az emberek megértsék, miért kellene étrendet váltaniuk és ezt hogyan tegyék meg, támogatásra van szükségük. Ezeknek a döntéseknek objektív meghozásához a kormányzat nagyban hozzájárulhat tájékoztatásokkal, tanácsadásokkal és a fenntartható élelmiszerek négy pillérének széles tömegek számára történő biztosításával.

1
A vegetáriánus étrend az egészségednek és a bolygónak is előnyös. A szójából készült tofu az egyik legsokoldalúbb alapanyaga az ázsiai konyháknak és a vega, illetve a vegán étrendnek is. Bár a szója termesztése hatalmas termőföldeket igényel, de ha az emberek megértik a diétás növényi étrend előnyeit, akkor a hústermelés csökkentése következtében több terület szabadul fel, mint amennyi az emberi élelmezés célú növénytermesztéshez (többek között a szójatermesztéshez) szükséges
Te is be tudsz csatlakozni az éhezés elleni küzdelembe, tehát segíteni tudsz abban, hogy az élelmezési válság és a konfliktusforrások egyik fő okozója, a klímaváltozással együtt járó globális táplálékhiány csökkenjen!
Étrended legyen fenntartható, változatos és húsban szegény, bánj takarékosan a vízzel, törekedj a tiszta talajra, vízre és levegőre, vásárláskor részesítsd előnyben a helyben megtermelt élelmiszert, támogasd az ökológiailag fenntartható mezőgazdasági termelést és ne hagyj élelmiszert kárba veszni.
Ezekkel a VALÓDI tettekkel támogatod azt, hogy a klímaváltozás okozta kiszámíthatatlan és kedvezőtlen feltételek mellett lehetséges legyen annyit termelni, hogy az egyre nagyobb népességszámú emberiséget jóllakassuk és a bolygón mindenki hozzáférjen tápláló és egészséges élelemhez.

Az éghajlatváltozás a mezőgazdaságot viseli meg leginkább.

Az időjárási szélsőségekért részben a sarki körbefutó áramlás zavarai a felelősek, amelyeket a sarki hideg enyhülése, a sarki jégtakaró visszahúzódása okoz.

Az Északi-sarktól délre távolodva - többek között Európa középső részein - egyre gyakoribbá válnak a hőhullámok és kevesebb lesz a fagyos napok száma, de azok akár májusban is előfordulhatnak, illetve a nagy hőmérséklet-különbségű légtömegek találkozásakor az eddiginél nagyobb viharok is keletkezhetnek.

Ezek a szokatlan időjárási tényezők olyan kiszámíthatatlanságot okoznak, amelyre nagyon nehéz felkészülni a mezőgazdaságban (gyakran nem is lehet) - és ez a hétköznapokra is igaz.

Az élelmiszer biztonság és a klímaváltozás elleni védekezés fokozása érdekében át kell alakítani a földhasználatot, használni kell az új technológiákat - a precíziós gazdálkodás és a robotika [26] (sokféle mezőgazdasági felhasználással bíró drónok, talajgazdálkodó, betakarítás- és öntözésirányító, időjárás követő és más agrorobotok) eszközeit, illetve a növénynemesítés korszerű biotechnológiai módszereit (amelyek ugyan nem egyenlőek a genetikai módosítással, de sokan tartanak tőle), továbbá csökkenteni kell a természeti erőforrásoktól való függést is (üzemanyagok, vízfelhasználás, termőföld területek mérete).

Mindezt olcsón kell biztosítani, hogy a szegényebb társadalmak számára is elérhető legyen.

Ez a feladat már 2030-ig is hatalmas, 2050-ig pedig még tovább növekszik - és ennél távolabb csak akkor érdemes gondolkodni, ha a világ népessége addigra már nem növekszik tovább.

1
Elgondolkodtató, amikor hosszan tartó aszály alatt ránézel az utak mentén fekvő mezőgazdasági területekre: gyengélkedő kukoricavetés és elfonnyadt napraforgó. Ha az érési idő alatt folyamatos a szárazság, a szemes kukorica nem érik be, csak silónak (állati takarmánynak) vágható le a vetés, a napraforgó-csökevényeket pedig csak kitárcsázni érdemes - győzött az aszály. Különösen fontos megérteni, hogy ezek milyen nagy károk és azt is, hogy alapvető élelmiszereink terményei csak kiegyensúlyozott éghajlati viszonyok között termelhetőek meg elegendő mennyiségben. Mivel azonban megváltoznak a környezeti körülmények, nekünk és növénytermesztő technológiánknak is változnunk kell - alkalmazkodnunk kell, hogy fenntarthassuk a termelés mértékét

Egyre gyakrabban szembesülünk azzal, hogy a 30–40 éve működő technológiákkal, gyakorlatokkal, növényfajtákkal már nem lehetséges elegendő mennyiségű és minőségű élelmiszert termelni.

A folyamatosan emelkedő hőmérséklet az éghajlati öveket is eltolja, egy Celsius-fokos átlaghőmérséklet-emelkedés (ezen már túl vagyunk) már 300 kilométerrel.

Ezért van az, hogy például a mérsékelt éghajlaton egyre szaporodnak a kivi- és fügeültetvények (ezek a gyümölcsök az ezredforduló környékén még csak a mediterrán éghajlaton éltek meg), miközben a sárga- és őszibarack, a málna, vagy a ribizli nagyüzemi termelése egyre kevésbé működik.

Nemcsak a nyári aszályok, az égetően erős napsütés, vagy a villámárvizek okoznak gondokat a növénytermesztésben, hanem a tavaszi fagyok is: a hőmérséklet-növekedés azzal is jár, hogy a növények vegetációs időszaka korábban kezdődik, akár már februárban beindul a növények nedvkeringése, viszont emiatt már egy kisebb mértékű késő tavaszi fagy is tönkreteheti a növényt, elpusztulnak a termőrészek, így nem lesz termés.

Vannak tehát növényfajták, amelyeket el kell engedni, de vannak olyanok is, amelyek termesztését nem lehet megkerülni - a búzát, kukoricát, globálisan a rizst - méghozzá azért, mert a legfontosabb élelmiszer-, illetve takarmánynövények közé tartoznak - ezeknél a nemesítés segíthet.

A nemesítés már tart ott, hogy létre lehet hozni olyan hibrideket, amelyek jobban alkalmazkodnak a száraz, szélsőséges időjáráshoz, aszály idején a talaj mélyebb rétegéből is képesek felvenni a nedvességet, amit aztán hatékonyabban tudnak felhasználni, illetve képesek ellenállni a kártevőknek és a különböző gombabetegségeknek (ez utóbbi a növényvédő, rovarirtó vegyszerek használatát is csökkenti).

Azonban a szántóföldi növényeknél egy új fajta létrehozása 8-10 évbe is beletelhet, ami a változások gyors mértékéhez képest nagyon hosszú idő.

Az is kérdés, hogy a köztermesztésbe beengedik-e azokat a fajtákat, amelyek a legkorszerűbb biotechnológiai módszerekkel vannak előállítva (például célzott mutációval, amely nem tartozik a GMO módszerei közé, azonban az európai szabályozásban legutóbb még génmódosításnak minősült). Ezek olyan precíziós nemesítési módszerek, amelyekkel felgyorsítható az új fajták előállítása. Lényegük, hogy mivel ismerjük a legfontosabb kultúrnövények teljes géntérképét, ezért egy fajon belül be lehetséges avatkozni éppen azon a génszakaszon, amely az adott hatás elérése érdekében fontos - például kedvezőbb vízfelvétel, vagy jobb vízhasznosulás.

Alkalmazkodnunk kell a változásokhoz - és ahogyan ez a növényfajtákra, úgy a talajművelésre is igaz.

Milyen eszközök segíthetik elő az alkalmazkodást Gyuricza Csaba, agrármérnök, talajtani szakmérnök, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem rektora szerint [29]?

"Nagyon fontos a sajtó, a nyilvánosság szerepe. De a legfontosabb a mezőgazdasági szereplők tudásbővítése mellett a szaktanácsadói rendszer, hogy minden egyes gazda szintjére jusson el az információ: van megoldás, de ehhez neked is változnod kell. Nagyon nehéz olyanoknak elfogadni ezt, akik 30–40 éve a régi technológiákban gondolkoznak arra hivatkozva, hogy "a nagyapám is így csinálta". Eközben csak a magas szintű tudással rendelkezők tudják az új módszereket a gyakorlatban megvalósítani, szóval a klímaváltozáshoz való alkalmazkodás a csúcstechnológiák ismeretét igényli. Ebben az egyetemek szerepe nagyon nagy, hogy a munkába álló új agrármérnök-generációk otthonosan mozognak a digitális technológiákban, az informatika világában, ami a megoldáshoz nagyon fontos háttértámogatást ad. A fiatalok sokkal rugalmasabbak, szembemennek azokkal a sztereotípiákkal vagy dogmákkal, amiket a szülők, nagyszülők nem tudnak elengedni. Ez pedig reménykeltő. Nagyon izgalmas, összetett a feladat, a tudománynak, a gazdáknak és a kormányzatnak is megvan benne a szerepe. Hatékony kooperációra van szükség, hogy a fenntarthatóság ne csak szlogen legyen, hanem konkrétan azt jelentse: biztosítani kell, hogy az ökológiai rendszer néhány éven vagy évtizeden belül ne omoljon össze, hanem működőképes maradjon."
1
A klímaváltozás szélsőségei miatt a gazdáknak fel kell készülniük a súlyos aszályokra és a túlzott mennyiségű, hirtelen lezúduló csapadékra is. Ezekhez azonban nem könnyű alkalmazkodni: előbbi esetben az öntözés és a vízhiány okoz gondot, utóbbiban pedig az árvíz és a gombabetegségek. Egymást követő években ez akár teljesen különböző termesztési stratégiát is jelenthet...

A klímaváltozással összefüggő egyre szárazabb évszakok rákényszerítik a gazdákat a vízvisszatartó gazdálkodásra [14].

Ennek lényege, hogy ahol csak lehet, nagyobb arányban vissza kell tartani a leeső csapadékot és nem hagyni elfolyni a vízkészleteket.

Ez a gazdálkodás igyekszik megakadályozni az ár- és belvizek gyors levezetését (pl. a folyó árhullámából tározókba vezeti át a vizet, vagy lezárja a belvízcsatornák oldalágait), illetve több teret biztosít a folyóknak (az árterek rendszeres elárasztása a biodiverzitást is gyarapítja, a mikroklíma javításával pedig az öntözési igényt is csökkenti).

A vízvisszatartás a szántók mélyebb és gyengébb minőségű részeit - ahol rendszeresen megáll a víz - nem csapolja le és nem vonja művelés alá, hanem a nedvesség beszivárogtatására használja fel, illetve a vízszegény, szárazabb területen nem feltétlenül folytat szántóföldi gazdálkodást, inkább gyeptelepítéssel, fasorok, mezsgyék, vagy őshonos faállományú erdők telepítésével igyekszik javítani a vízvisszatartást, a mikroklímát és a biodiverzitást.

A víztározók, holtágak, csatornák, és kisvízfolyások mellett a talaj is nagyon sok vizet képest tárolni, gyakran az adott terület legnagyobb víztározója.

A legtöbb helyen azonban az intenzív szántóművelés a nehézgépekkel és vegyszerekkel már annyira lerontotta a talajok szerkezetét, hogy ennek csak töredékét képes tárolni.

A gazdálkodó a leromlott talaj esetén már csak azzal segíthet magán, ha növeli földjeinek szervesanyag-tartalmát, vagy talajregeneráló művelésre tér át.

1
A mezőgazdaság számára kulcsfontosságú, hogy mennyi vizet tud a termőföldek mellett tartani

Az emberiség évezredek óta módosítja és károsítja a talaj élővilágát, ami felborítja a talajfauna egyensúlyát [16].

Az igazi környezeti gondok azonban akkor kezdődtek, amikor iparosodott a mezőgazdaság: a nagy gépekkel képesek lettünk hatalmas területeket bevonni a mezőgazdasági termelés alá, többször és mélyebben átforgatni a talajt, illetve műtrágyákkal szórjuk tele és növényvédő szereket alkalmazunk, melyeknek jelentős része a talajvízbe is belemosódik.

A talajforgatás többszörösen is rombolja a nélkülözhetetlen talajlakó életközösségeket: az eke felszeleteli a gilisztákat, átforgatja a különböző talajszinteken más és más oxigénigényű mikrobákat, amelyek jelentős részét ezzel elpusztítja (ezeket aztán a felszínen élők lebontják, így szerves kötésben lévő széntartalmuk a légkörbe jut klímaváltozást okozó szén-dioxid formájában) - azt eredményezve, hogy hosszútávon csökken a talaj szervesanyag-tartalma.

A szántás nagy mértékben növeli a víz párolgását a talajból, mert megnöveli a párolgási felületet és megbontja a keményebb, felső réteget, ami megvédi a talajt a kiszáradástól.

A szántásos talajművelésnek más negatív hozadéka is van: például ha minden évben azonos mélységben, 15–20 centiméter mélyen művelik meg a földet. Emiatt - főleg tárcsázás és ekézés után - kialakul egy úgynevezett művelőtalp [29], vagyis egy kemény réteg a művelési mélységben. Itt összetömörödik a talaj, nem engedi át a nedvességet, amely nem tud leszivárogni a gyökerekig. Ez pedig azt jelenti, hogy az esővíz csak addig tud leszivárogni, alatta száraz marad a talaj és egy esőzés során nagyon gyorsan kialakul a belvíz, a víztöbblet pedig ott marad a felszínen, majd elpárolog.

1
Mára bizonyosság vált, hogy a talajforgatásos gazdálkodással nem tudjuk hosszú távon fenntartani a termőképességet. Talajművelési technológiát kell váltanunk - biztosítanunk kell a talaj és a talajélet védelmét

A nagygépesített, iparszerű mezőgazdaságban az óriási traktorok és a hatalmas kombájnok tömege is tömöríti a talajt, 4 tonnás tengelyterhelésű gép esetében 30 centiméterig, 10 tonnás esetében pedig már fél méteres mélységig [30][31].

Ráadásul a mai munkagépeket a munkaerő-optimalizálás jegyében egyre nagyobbra tervezik, már 30 tonnánál nehezebb "gigászok" is végzik az aratást.

Globálisan már földtörténeti léptékkel mérhető a nagygépek talajtömörödés következtében fellépő talajkárosítása, ami már a gyökérszint alatti mélyebb rétegeket is érinti.

Ennek hatására - csupán ez az egy talajt érintő negatív hatás - igen nagy mértékben, akár 20 százalékkal csökkentheti a megművelt parcella maximális terméshozamát a talaj megváltozó hidrológiai és talajélettani folyamatainak következtében.

Feleslegesen öntözzük az ilyen degradált talajt, mert a víz nem képes beszivárogni a megfelelő mélységbe, ami tovább súlyosbítja a száraz időszakok vízhiányát.

Van rá megoldás: a talaj állapotának feltárása után az állapottól függően pl. geofizikai módszerekkel rendbe hozható a rossz minőségű talaj.

1
A mezőgazdasági nagygépek és a nagy terheket szállító utánfutós traktorok hasznos munkaeszközök, azonban hatalmas tömegük miatt nagy mértékben hozzájárulnak a termőtalaj tömörödéséhez

Kutatók vizsgálták meg, hogy a Földön valaha élt legnagyobb testtömegű élőlények (a szauropodák - vagyis a dinoszauruszok egy alrendágába tartozó nagy testű növényevők), milyen hatással lehettek koruk talajökoszisztémáira [32].

Arra jutottak, hogy az akár 100 tonnásra megnövő gigászi méretű hüllők talajra gyakorolt hatása vetekedett a mai gépekével.

Csak úgy lehettek képesek elkerülni a talaj gyors és súlyos ökológiai degradációját és ezzel élőhelyeik terméketlenné válását, hogy nemzedékeken át ugyanazokon az útvonalakon haladtak.

Ennek ellenére a kutatók véleménye szerint a talajtömörödés okozta talajdegradáció is hozzájárulhatott 65 millió évvel ezelőtti kihalásukhoz.

Ezért a kutatók azt javasolják a mezőgazdasági gépek tervezőinek, hogy a dinók példáján okulva célszerű lenne radikálisan csökkenteni, vagy legalább elosztani a talajokra nehezedő gépi nyomást.

1
A szauropodák legismertebb képviselői az Apatosaurus (korábban Brontosaurus), a Brachiosaurus és a Diplodocus. A kutatók úgy vélik, hogy kihalásukhoz a hatalmas súlyuk okozta talajtömörödés is hozzájárulhatott

Már vannak olyan precíziós technológiák, amelyekkel a talajművelést a talaj állapotához alkalmazkodva akár egy táblán belül is változó mélységben lehet elvégezni. Így megakadályozható a tömör záróréteg kialakulása, illetve a már meglévőt is meg lehet megszüntetni úgy, hogy lehatolunk a záróréteg alá. Ezzel a fel- és altalajok között a pórusokban zavartalan lesz a vízközlekedés, a nedvesség le tud hatolni mélyebb rétegekbe is. Egy olyan talaj, amelyben nincs záróréteg, képes 300 milliméter csapadék tárolására is, ami éghajlattól függően akár fél-egy éves csapadéknak is megfelel, a záróréteges talajban azonban ez a víztárolási képesség lecsökkenhet az egytizedére is.

1
Folyamatosan felügyelni és pótolni kell a talaj vízkészletét. Fontos, hogy az esővíz, vagy az öntözővíz minél mélyebben hatoljon be a földbe, mert az a talaj, amelyik jól hasznosítja a vizet, aszály esetén tovább marad termőképes

A műtrágyákat és általában a trágyákat azért alkalmazzák, hogy tápanyagokkal lássák el a talajt. Az észszerűen, megfelelő mennyiségben alkalmazott istállótrágyák és a káros vegyszereket nagy mértékben nem tartalmazó műtrágyák valóban jó hatással lehetnek a talajlakókra, azonban bizonyos műtrágyák irritáló, vagy akár végzetes hatással lehetnek a talajéletre, illetve a talajvízbe jutva a vizes élőhelyek biodiverzitásának csökkenéséhez vezet.

A precíziós gazdálkodás ezen igyekszik segíteni: csak annyi trágyát és növényvédőszert juttat ki a földekre, amennyire az adott területen feltétlenül szükség van.

A növényvédő vegyszerek alkalmazása: a talaj fölött élő kórokozókat (de emellett sok hasznos rovart és más állatot is) elpusztító vegyületek értelemszerűen számos, a talajban élő mikroorganizmust és más életformát is elpusztítanak, csökkentve ezzel a talaj szervesanyag-tartalmát.

1
A mezőgazdaság jelenlegi, monokultúrákra, műtrágyára és növényvédő szerekre épülő rendszerével a növények egészsége, ellenálló képessége és a talaj tápanyagellátása szempontjából fontos baktérium- és gombaközösségek működését zavarjuk meg (ezek biztosítják többek között, hogy a földben lévő ásványi anyagok oldott, ionos formában rendelkezésre álljanak a növények számára). A növények ellátását és a talaj megújulását biztosító, bonyolult kapcsolatok (például a gombák és a gazdanövények között) feleslegessé válnak, nem jönnek létre a műtrágyázás által biztosított korlátlan mennyiségű tápanyag jelenlétében - ami ellentmondásos módon - a talaj elszegényedéséhez vezet. A talajélet tönkremegy, mert nincs ami felszívható állapotba hozza a növény számára a tápelemeket - amit ezért mesterségesen újra és újra műtrágyákkal pótlunk. Ennek következményeképpen egyensúlytalanná válik a növények fejlődése és támadhatóvá válnak a különböző kártevőkkel szemben. A jövő "zöld kémián" alapuló mezőgazdasága a talajlakó mikroorganizmusokat hívja segítségül, amikor pl. baktériumos talajoltások alkalmazásával arra törekszik, hogy helyreállítsa a talaj megújulóképességét

A szántás megszünteti a szerves takarófelületet, vagyis a talaj felszínén elterülő elsárguló füvet és lágyszárú növényeket, emellett kiszárítja és védtelenné teszi a szél- víz- és más eróziókkal szemben).

A föld forgatása a talaj humusztartalmának lebomlásával szén-dioxidot juttat a légkörbe (amihez még hozzáadódik a munkagépek kibocsátása is) és ez a föld kimerülését okozza.

1
Szántáson alapuló talajművelés. A szántásról azt gondolják, hogy hatásos módszer a gyomok elleni küzdelemben. Ez azonban csak átmeneti sikereket hoz, ugyanis a gyommagvak nem tűnnek el, megfelelő körülmények között, évek múlva a gyomok ismét kikelnek. Ezért a gyomok ellen nem küzdeni kell, hanem olyan talajgazdálkodásra van szükség, ahol a gyomok nem élnek meg

A talajt felszántása helyett védeni kellene szervesanyag-tartalmának szinten tartásával és állandó fedésével [10].

A termőföldet mélyebben gyökerekkel behálózó, felszínét pedig élő növényekkel, szármaradványokkal állandóan takaró talajmegújító, szántás nélküli mezőgazdasággal biztosítható annak szervesanyag-tartalma, ami által gazdaságosabb és talajkimerülést elkerülhető földművelési formára lehet váltani.

A talajregeneráló (talajmegújító) gazdálkodás [16] célja a talaj szervesanyag-tartalmának, biodiverzitásának és vízkörforgásának megőrzése, szükség esetén javítása.

Egyrészt talajéletet kímélő, szervesanyag bontást és -hasznosítást segítő, a növények anyagcseréjét támogató biológiai készítményekkel (baktériumok, gombák és algák, illetve szerves molekulák) dolgozik [15], másrészt folyamatosan takarja (pl. mélymulcsos technikával) és minél kevesebbet bolygatja meg a talajt, emellett élő gyökerekkel, szerves tápanyagokkal látja el és változatos vetésforgóval [21] műveli meg.

A legveszélyesebb szereket környezetkímélő megoldásokkal váltják ki (ezzel megakadályozzák a méhek és más beporzók pusztulását), korlátozzák az egy tagban művelt szántóterületek nagyságának - a parcellák közötti élőhelyeket hoznak létre.

A táj tagolása a gazdálkodóknak nem feltétlenül veszteség: a mikroklíma javítása, a megtelepedő növényzet, beporzók és apróvadak - tehát a visszatérő természet a gazdálkodás eredményességéhez is hozzájárulnak.

1
A vetőgép a földbe kis lyukakat fúrva veti el a magokat

A másodvetés a talajmegújító gazdálkodás egyik hatékonyságnövelő módszere, ami a mezőgazdasági földekkel kapcsolatos három probléma (talajforgatás, műtrágyázás, vegyszerek) közül kettőre (a talajforgatásra és a műtrágyázásra) nyújthat bizonyos fokú megoldást.

Bizonyos mélységig (az elvetett növények gyökérmélységétől függően) meglazítja és lazán tartja a talaj szerkezetét, ezért nincs szükség mélyszántásra.

A minimális talajmunkálatok káros hatásait is mérsékli: megköti a felszín közelébe kerülő elpusztult talajlakó mikrobák széntartalmának egy részét, így az nem kerül a légkörbe, a víz nagy részének felvételével és tárolásával pedig csökkenti annak elpárolgását, ami a következő vetés alkalmával bedolgozható a talajba, így a szén és a víz újra felvehető lesz a haszonnövények számára.

A talajba bedolgozott másodvetés emellett zöld trágyaként is funkcionál, amivel csökkenthető a műtrágyahasználat.

Általánosságban is igaz, hogy műtrágya alkalmazása helyett hagyjuk helyben a levágott füvet, növényi maradványokat - ezek a növényi részek részben pótolják a szükséges szerves anyagokat.

A vegyszerek használatának csökkentésére is van megoldás - a megfelelően összeállított vetésforgó: a mezőgazdasági területen olyan növényeket kell egymás után termeszteni, melyeknek kártevői a másikat nem károsítják, így azok nem bírnak sok generáción keresztül, stabilan fennmaradni és sokasodni.

A változatos vetésforgókkal és az egyszerre elvetett növénytársulásokkal azonban nem csak a talaj műtrágyázás nélküli tápanyag-visszapótlását lehetséges megoldani, hanem csökkentik a terméskiesés kockázatát is, mert nem csak egyetlen haszonnövény hozama határozza meg az adott mezőgazdasági terület jövőjét.

1
A vetésforgó [21] nemcsak a kártevők ellen segít: alkalmazásával késleltetni lehet a talaj kimerülését, vagy akár meg is lehet szüntetni. Az egymást követő vetési időszakokban sorrendben különböző, egyedi tápanyagigényű növények (vagy növénycsaládok) kerülnek ültetésre. Figyelni kell arra, hogy az adott növény milyen tápanyagokat igényel és maga milyen szerves talajjavító tápanyagokkal látja el a földet, amit aztán a sorban következő időszakban ültetett növény tud hasznosítani. Egyik leggyakrabban használt vetésforgó: a 1. levélzöldség (pl. káposzta, saláta), 2. gyökérzöldség (pl. sárgarépa, burgonya), 3. hüvelyesek (pl. bab, borsó)
1
Haszonállatok legeltetése a termőföldeken. A talajmegújító gazdaságnak fontos kiegészítő módszere a haszonállatok legeltetése pl. a vetésforgóban pihentetett területeken: az állatok trágyázzák a talajt, ami jól bele is taposnak, ezzel pedig egy keményebb réteget is létrehoznak a felszínen, ami csökkenti a vízveszteséget
Mit ad a talajmegújító gazdálkodás?
Egészségesebb, termékenyebb talajokat, valamint nulla kibocsátású, vagy akár nettó szénelnyelő működést.

A talajmegújító módszerekkel azonban teljes mértékben szembemegy a modern iparosodott mezőgazdaság szemlélete, amely leginkább a nagy területen fenntartott monokultúrákban (egy adott növény folyamatos termesztése) hisz, a megjelenő kártevőket pedig vegyszerekkel igyekszik kordában tartani.

Mit jelent ez? Az agrártermékek olcsó behozataláért mérhetetlenül nagy árat fizetünk mi és a természet is: az olcsó, silány minőségű tömegterméket világszerte hatalmas monokultúrák és motorizált nagyüzemek állítják elő, amelyek katasztrofális hatással vannak a biológiai sokféleségre, a talaj minőségére és a földből élők anyagi helyzetére egyaránt.

Az olcsó termékek világban történő nagy tömegű szétszórása más gondokkal is jár: amellett, hogy a szállítás környezeti terhe óriási, növeli az élősködők, járványok és invazív fajok elterjedésének kockázatát is.

Ahhoz, hogy a monokultúrás gazdálkodást kiválthassa az állandó fedést biztosító mélymulcsos, illetve talajregeneráló gazdálkodás, sokat kell tennünk: elő kell segíteni és általános gyakorlattá kell tenni ezeket a módszerereket gazdasági ösztönzőkkel, képzésekkel, oktatással, szemléletformálással.
Az ökológiai gazdálkodás terjedését segíti kell célzott állami támogatásokkal, a termékek feldolgozottsági szintjének növelésével és piacra jutásuk megkönnyítésével is.

A mérsékelt éghajlaton 2000 év kell ahhoz, hogy tíz centiméternyi termőtalaj keletkezzen - átfordítva egyetlen felszántásos talajművelettel 17 év alatt keletkező talajt pusztítunk el (vagyis átlagosan 17-szer gyorsabban pusztul a termőtalaj, mint amilyen gyorsan megújul).

Hasonlattal élve olyan ez, mint egy felhorzsolt seb, amelyet, amint gyógyulni kezdene, újra ás újra felkaparunk.

A helytelen talajművelés hozzájárul az elsivatagosodáshoz, mert a talaj szerkezete folyamatosan leépülve elporosodik, ezután a port a szél elfújja - végül fizikailag is elfogy a föld.

1
Sivatagossá vált terület - a szél eltüntette a védtelen talajt, már csak a terméketlen, törmelékes, köves felszín maradt

Arra lenne szükség tehát, hogy ne forgassuk, ne szántsuk fel a talajt, hanem talajművelés nélküli gazdálkodással - pl. a talajmegújító gazdálkodás egyik módszerével, a zöld mulcsos eljárással kombinált direkt vetéses technikával - műveljük a földet.

A világ mezőgazdasági területeinek mindössze 7 százalékán alkalmazott mulcshagyó direkt vetés technológiájának lényege, hogy a fő terményt (pl. búzát) talajelőkészület nélkül egy speciális direkt vetőgéppel ültetik el a kívánt mélységbe, így a föld minősége nem romlik.

Az aratás után képződő szerves anyagot (mulcsot) nem égetik el, vagy nem bálázzák össze, hanem a föld felszínén hagyják.

A zöld mulcsozás azt jelenti, hogy a fő termény learatása után többféle növények magjaiból álló másodvetemény kerül ültetésre, hogy a különböző mélységben gyökerező növények a talajból felhozzák a táplálékot, ami biztosítja a talaj felső termő rétegének szervesanyag-utánpótlását és megfelelő biodiverzitását.

A direkt vetéssel egyetlen olyan gond van, amelyen még javítani kell: a bevetett területet ellephetik a gyomok, amelyet rendszerint gyomirtó szerekkel távolítanak el (ahogyan gyakran a zöld mulcsot is - pedig megvárható lenne, hogy a fagyoktól - már ha télen fagy az adott éghajlaton - magától elpusztuljon).

A gyomok ellen az is megoldás, ha a sorok között szalmával, száraz szénával, vagy mulccsal takarják le a vetéseket - ez nemcsak úgy segít, hogy fényhiánnyal elnyomja a gyomokat, hanem raktározza a nedvességet és védi a növények gyökereit a tűző naptól.

A mulcshagyó direkt vetés nemcsak a talaj minőségét, beltartalmát javítja, hanem mennyiségileg is kedvezőbb eredményt hoz, ami ugyanannyi hozamot figyelembe véve kevesebb területigényt jelent, illetve a kevesebb talajművelés miatt kevesebb energiafogyasztással és kevesebb üvegházgáz kibocsátással is jár.
1
Át kell gondolnunk, hogy aratás után hogyan készítjük elő a termőföldet a következő évre

A műtrágyázás gyengíti a növények betegségekkel szembeni ellenálló képességét, a gazdák pedig a növényvédelem eszközeivel - különböző kemikáliákkal - igyekeznek a növények segítségére lenni.

Ezzel azonban azt érjük el, hogy a növények nem alakítanak ki védekezést a kártevőkkel szemben, csökken a beltartalmi értékük, mert kevesebb vitamint (vagy éppen mérgeket) termelnek.

Márpedig védekező eszközeiket nem azért termelik, hogy másnak (pl. az embernek) kedvezzenek, hanem a saját védelmünket jelenti.

A kutatások szerint az ötvenes évektől napjainkig nagy mértékben csökkent a termények vitamintartalma, pl. a szüleink, vagy nagyszüleink által akkor megevett alma még százszor több C-vitamint tartalmazott, mint a ma leszedett.

1
A Az európai műtrágyagyártó vállalatokat tömörítő Fertilizers Europe szervezet tanulmánya [2] szerint az egyre növekvő népesség növekvő élelmiszerigényének kiszolgálása csak optimalizált, precíz és tudatos, digitalizálással támogatott, növényi életciklusokra szabott és környezetet a legkevésbé terhelő műtrágyázással képzelhető el. Cél a termelékenység fokozása a karbonmentes gazdaság felé irányuló törekvésekkel, a körforgásos gazdaság alapelveinek figyelembevételével és a műtrágya gyártásával, illetve felhasználásával okozott környezeti károk mérséklésével. A műtrágyázás sok agrárszakértőt megoszt - abban viszont egyetértés van, hogy olyan megoldásra van szükség, amely a lehető legnagyobb hozam mellett nem zsigereli ki a földet

Kétféle éhezés van, a mennyiségi és a minőségi éhezés. A mennyiségi éhezés esetén az ember nem kap naponta megfelelő kalóriát, ez a Földön kb. egymilliárd embert érint. Minőségi éhezésben szinte mindenki szenved a civilizált világban, ugyanis nem visszük be az egészségünkhöz szükséges mennyiségű tápelemet, vitamint és ásványi anyagot, mert a termények beltartalmi értékei lecsökkentek.

Mi pedig arra kényszerülünk, hogy a gyógyszertárba menjünk vitaminkészítményekért - de nem tudjuk helyettesíteni azt az optimális összetételt, amit a természet ad számunkra: egyik összetevőből túl sokat szedünk be, másból pedig semmit.

1
Minőségi éhezés akkor van, amikor terményeink nem képesek megfelelően támogatni az egészségünket

A szakértők szerint [11] a termelést kisebb területeken kellene végezni úgy, hogy az ültetett termények nem évente, hanem legalább évszakról-évszakra változzanak.

A mezőket az erózióktól erdősávokkal kellene védeni, ami a vadállatok számára élőhelyet és vándorlási lehetőséget is nyújtana.

A mezővédő zöld sávok tehát javítják a fajgazdagságot, de emellett a termőterület mikroklímáját is biztosítják.

Az agrárerdészet [24] is komoly lehetőségeket nyújthat: azzal, hogy ugyanazon a területen kombinálva zajlik az erdőgazdálkodás és a mezőgazdasági termelés, segíti a biodiverzitás fenntartását, a termőtalaj védelmét és használatának optimalizálását, illetve ezáltal a faültetésnek (a terület zöldítésének) kevésbé kell az élelmiszer-termelés rovására történnie.

1
Az agrárerdészet alkalmazása a természetet hozza el a mezőgazdasági területekre

Nem csak a helytelen talajművelési módszerek, a hosszan tartó aszály is rendkívüli módon megviseli a talajt: feltöredezik, értékes tápanyagait elfújja a szél, a talajkarbantartó élőlények eltűnnek a napégette, kiszáradt, felszínhez közeli rétegekből, a helyhez kötött növények szenvednek a vízhiánytól.

A természetben nincs mód a talaj folyamatos vízellátásának biztosítására - ha tartós és visszatérő az aszályos időjárás, az érintett terület visszaminősül és félsivatagossá, sivatagossá válik, ami olyan komoly következményekkel jár, mint a növényvilág erőteljes pusztulása, vagy a gyakoribbá váló futótüzek.

A mezőgazdaságnak viszont vannak eszközei az aszályokból fakadó károk enyhítésére.

1
A hatékony mezőgazdaság alapfeltétele a korszerű öntözőrendszer
1
Harc a tartós csapadékhiány ellen: szalmával is megőrizhető a talaj csapadéktartalma. A tudatos terménybetakarítás során a kombájn szecskázva szétteríti a szalmát, amit tarlóhántáskor visszaforgatnak a talajba. A talajban lévő szalma jóval hosszabb ideig biztosítja a megfelelő nedvességtartalmat és az aszályhatás nem, vagy csak hetekkel, hónapokkal később jelentkezik, illetve a szármaradványok elbomlása elősegíti a humuszképződést és a talaj nitrogén, foszfor, kálium és mikroelemek hiánypótlását is. Növényi maradványok talajba forgatásával tehát növekszik annak vízmegtartó képessége, aszálytűrő képessége és szervesanyag tartalma, emellett csökken az aszálykár esélye és csökkenti a műtrágyaköltséget is

Tápanyagbevitelünk háromnegyede csupán öt állatfajtából és 12 mezőgazdasági terményből áll össze, pedig több mint 20 ezer-féle emberi fogyasztásra alkalmas növényfajtát ismerünk.

Ez a beszűkített termelés egyrészt az egészségünkre is negatív hatással van, mert kevésbé változatos táplálkozásunkkal nehezebben tudjuk kielégíteni a szervezet számára szükséges vitaminokat és nyomelemeket, másrészt a globális élelmiszer ellátás biztonságát is veszélyeztetjük általa, mert az ilyen - gyakran monokultúrával kombinált - növénytermesztés kevésbé áll ellen a kártevőknek és a klímaváltozás hatásainak.

A biodiverzitás csökkentése és a törékeny természetes ökoszisztémák sérülése leginkább élelmezési rendszerünknek köszönhető - több környezeti kárt okoz, mint a energiatermelés, vagy a szállítmányozás.

Hogyan lehetséges csökkenteni a környezeti károkat úgy, hogy az embereknek is jusson elegendő táplálék?

Úgy, hogy kiterjesztjük (vagy inkább átalakítjuk) azokra a növényi alapú élelmiszerekre a termelést, amelyeknek jó tápértéke van és relatívan kevés környezeti hatással járnak.

Ha fenntartható növénytermesztésről van szó, igencsak érdemes odafigyelni Hollandiára és tanulni tőle: a helyhiánnyal küzdő farmerek fenntartható, beltéri növénytermesztéssel két generáción belül megtízszerezték a terméshozamot. Kis mérete ellenére Hollandia 2020-ra a világ második legnagyobb élelmiszer-exportőre lett [28].

Élelmezésügyi szakértők [12][13] összeállították a jövő 50 élelmiszerét (Future 50 Foods), amelyekben a hétköznapi gabona- és zöldségfélék mellett helyet kaptak a különböző algák, kaktuszok, csíra- és gombafélék is.

A következő, nehezebb lépés az lesz, hogy az emberekkel megértessék, hogy miért kell étrendet váltaniuk.

Megelőzés


A földgazdálkodás egyidős az emberrel, ezért óriási tapasztalatunk van a helyes és a helytelen talajműveléssel kapcsolatban egyaránt.

1
Gépesített talajkarbantartás
1
Szerves trágyával növelhetjük a talaj termőképességét

A mezőgazdaság nincs könnyű helyzetben, mert az ötvenes évek óta többszörösére emelkedő gabona-átlaghozamok az ezredfordulótól már gyakorlatilag stagnálnak, miközben óriási a nyomás a termelőkön, hogy a világszinten egyre növekvő népességnek rövidebb idő alatt még több és jobb élelmiszert és ipari alapanyagot termeljenek az egyre szélsőségesebb időjárás és egyre romló környezeti feltételrendszer mellett.

A termelők mindent megtesznek a minél magasabb hozam érdekében, de két hozamkorlátozó tényezőn a hagyományos mezőgazdaság nem tud jelenleg változtatni: az egyik negatív hatás a klíma, a másik a talajok humusztartalma, a szerves szén mennyisége.

Ezért gyakran csak a kimerülő talaj humuszrétegét, természetes talajerejét tönkretevő vegyszeres kezelések, permetezések tűnnek egyetlen megoldásnak.

1
Hidrogén-szulfid műtrágya kiszórása
1
Ha elkerülhetetlen a növényvédelmi permetezés, akkor végezzük el azt a lehető legkorszerűbb módon, drónok segítségével. Drónokkal nincs megközelíthetetlen terület: a meredek domboldalak, az erősen tagolt, a lépcsőzetes és a belvizes területek is könnyen és kockázatmentesen megközelíthetők velük. Hatékony permetezési technikájukkal akár 90 százalékos vízmegtakarítás és 50 százalékos vegyszer-megtakarítás is elérhető. Akkumulátorral működnek, ezért üzemanyagköltségük minimális. A speciális drónok nagy területteljesítményűek, óránként 10-15 hektár permetezésére is képesek. Használatukkor elenyésző a hagyományos traktorok használatakor előforduló taposási kár, illetve kevés kopó alkatrészük miatt sokkal kevesebb amortizációnak vannak kitéve, mint általában a mezőgazdasági munkagépek. A mezőgazdasági drónok légi járművek, használatukkor figyelembe kell venni az ide vonatkozó jogszabályokat, illetve reptetésüket csak mezőgazdasági pilóta nélküli légijármű-irányítói nyilvántartásban szereplő személy végezheti. A permetezéshez az illetékes hivatallal jóváhagyott kijuttatási terv szükséges, a növényvédő szernél követelmény, hogy engedélyezett legyen a pilóta nélküli légi járművel való kijuttatásra
1
A zöldhulladék nem a kukába való. Olyannyira nem, hogy kiderült, hogy bioszénné átalakított formában hatékonyan és környezetkímélő módon támogatja a leromlott talaj helyreállítását szénmegkötő képességének javításával. A bioszén növényi (és/vagy állati) eredetű biomasszából, vagy szerves hulladékból speciális termikus eljárással állítható elő. A légkörből a növények által megkötött szén akár évszázadokra elraktározható a talajban bioszén formájában, emellett javítja leromlott talaj szerkezetét, víztartó képességét és tápanyag-gazdálkodását. Az IPCC szerint a bioszén az egyik legköltséghatékonyabb és legnagyobb potenciállal rendelkező talaj helyreállító megoldási lehetőség lehet, de hozzá kell tenni, hogy megtermelése fokozott földhasználattal jár együtt, illetve a talaj szén-megkötő kapacitása nem végtelen és ez a kapacitás magasabb hőmérsékleten romolhat

Az ENSZ szerint csak a természet helyreállításával képzelhető el a klímaválság megoldása, mert a megóvás önmagában nem ment meg bennünket egy nagyobb természeti válságtól és a biológiai sokféleség csökkenésétől.

Véleményük szerint a három legnagyobb kihívást jelentő tényező (a klímaváltozás, a természet visszaszorulása és a környezetszennyezés) ellenére célul kell kitűzni, hogy a 2020-as évtizedben egymilliárd hektár (10 millió négyzetkilométer) – Kína méretével megegyező – leromlott állapotú területet állítsunk helyre.

Az agrárerdészet önmagában is nagyban feljavíthatja 1 milliárdnál is több ember élelmezését, a természeti ökoszisztémák helyreállítása (erdősítés, korallzátonyok, mocsarak helyreállítása, tönkrement talajok feljavítása) pedig a biológiai sokféleségnek tenne jót.

Az ökoszisztéma-helyreállítása során megállítjuk annak leromlását, ezáltal tisztább levegőt és vizeket, a szélsőséges időjárás csökkenését, jobb egészséget és biológiai sokféleséget, illetve a növények beporzását kapjuk.
1
Ipar, mezőgazdaság és háztartások - mindegyik szektorra egyaránt igaz, hogy a felelős, környezetre érzékeny magatartás nemcsak a talajt, hanem hanem a levegőt és vizet érintő környezeti problémákat is enyhíti

Oktatásokkal, fórumokkal, tapasztalatok megosztásával fejlesztenünk kell a talajművelés hatékonyságát annak beszennyezése és tönkretétele nélkül.

A gazdaságok mellett a háztartások is sokat tehetnek a talaj minőségének javításáért:

Semmilyen növényi- és ételhulladékot ne dobjunk a szemétbe, hanem ha alkalmasak rá, adjuk háziállatainknak (pl. kutyának, macskának), illetve komposztáljuk - de mindenekelőtt vizsgáljuk felül, miért keletkezett kidobásra ítélt étel!

A komposztálás [20] egy újrahasznosítási folyamat, amely a lehető legjobb és legtermészetesebb módja a háztartásban keletkező szerves hulladék felhasználásának.

A folyamat során során a lebomló szerves anyagok oxidálódnak, kolloidokat képeznek, majd ásványi anyagok és humusz keletkezik belőlük.

1
Komposztálással kitűnő minőségű talajfeljavító anyagot állíthatunk elő, amit aztán felhasználhatunk talajtrágyázásra

A termőföld tápanyagokkal való ellátását biztosító komposztálás mellett olyan környezetbarát növénytermesztési módszerek is vannak, amelyek aktívan hozzájárulnak a mezőgazdasági termelés környezeti veszélyeinek csökkentéséhez.

Ezek egyike a hidroponika [18], amely sokak szerint a jövő növénytermesztésének kulcsa lehet, mert amellett, hogy profitábilis (nyereséges) metódus, megoldást nyújthat a talajproblémákkal kapcsolatos fenntarthatóságra és az élelmiszerkérdésre is. A módszerhez nem szükséges talaj, csak víz és ásványi anyagok.

1
A hidroponika semleges termőközegben, például kőzetgyapotban, vagy kókuszrostban neveli a növényeket (csak azért, hogy a gyökereknek legyen mibe kapaszkodniuk), tápanyagszükségletüket pedig pontosan kiszámított tápoldatokkal fedezik. A higiéniai előírások betartásával a növények a földben elültetettekhez képest jóval kevésbé vannak kitéve a fertőzéseknek, gombás megbetegedések. A technológia szinte teljesen függetlenné teszi a termelőket az időjárástól és jóval kiszámíthatóbbá teszi a várható termés mennyiségét és a szüretelés idejét. Ha pedig a termelés és a termények felhasználása helyben folyik, akkor a szállítás miatti kibocsátás sem okoz gondot, sőt a helyi zöldségek-gyümölcsök sokkal ízletesebbek és táplálóbbak, mint a távolról érkezettek

Egy másik módszer a permakultúra [19][27] (permanens agrikultúra), amely egy olyan fenntartható tervezési és mezőgazdasági rendszer, ahol kiemelten fontos a talaj ökoszisztémájának megőrzése. A mezőgazdaság körforgás szerinti működését veszi alapul, illetve az állatok, a növények és a mikroorganizmusok önfenntartó összhangjára épül. Célja a talaj megmunkálásának minimalizálása, a társult növénytermesztés, a komposztálás, az agroerdészeti technikák és más fenntartható módszerek kombinálása. Olyan hasznos növényeket kutat fel és ültet össze, amelyek képesek arra, hogy együtt dolgozzanak: egyik a talajt trágyázza, másik távol tartja a kártevőket, harmadik a hasznos rovarokat vonzza.

1
A permakultúra nem más, mint a tudatos tervezés a hosszútávon életképes gazdálkodásért. A tervezés során nem az esztétikai megjelenés, hanem az egymást támogató, egymással együttműködő funkciók vannak középpontban. A tervezés figyelembe veszi a terület adottságait, domborzati viszonyait és a rendelkezésre álló erőforrásokat (talaj, tápanyagok, napsütés, víz). A permakultúrás rendszer a lehető legkisebb beavatkozással és külső erőforrások bevonása nélkül hosszú távon képes működni hulladék-, vegyszer- és műtrágyamentesen
Akár kis kerted van, akár nagyobb mezőgazdasági területed, törekedj a környezetbarát növénytermesztési módszerek alkalmazására: számtalan fenntartható megoldás létezik: nézz utána jobban a komposztálás, a hidroponika, a permakultúra - vagy más - módszereknek (pl. a szintropikus gazdálkodásnak)!

A szintropikus gazdálkodás egy regeneratív mezőgazdasági rendszer, ami amellett, hogy a bolygó újraerdősítésére összpontosít, az emberiség számára élelmiszert termel.

A természet termelési és utódlási mintáinak megértésével gazdaságilag életképes rendszert biztosít, amely helyreállítja a talajok leromlott biológiai sokféleségét, helyreállítja az ökológiai egyensúlyt, miközben kielégíti élelmiszer- és anyagi szükségleteinket is.

Ezzel szemben a monokultúra riasztó mértékben teszi tönkre a földet.

Az első szántástól számítva néhány éven belül a talaj egészségi állapota olyan mértékben romlik, hogy a gazdák a további terméshozam érdekében már csak a vegyszeres műtrágyákat, növényvédő- és gombaölő szereket, gyomirtókat látják megoldásnak.

Ez azonban egy ördögi körforgást beindítva csak még nagyobb gondokat okoz: a vegyszerek és az élőhelyek elpusztulása miatt elvész a biológiai sokféleség, a víz mérgező vegyi anyagokkal szennyeződik, a környezet pusztulásával a csapadék pedig egyre ritkábbá válik.

Keresd az ökogazdaságokkal való kapcsolatot: részesítsd előnyben a termékeiket, illetve tanulj tőlük: ők élen járnak a fenntartható növénytermesztési módszerek alkalmazásában!
1
A szintropikus gazdálkodás egy fenntartható válasz a monokultúrás gazdálkodásra. Visszatér a természetes rendszerek követéséhez és eltávolodik a modern, vegyszerekkel terhelt monokultúrák által okozott károktól. Célja, hogy utánozza az erdők természetes növekedési szintjeit a talajtakaró növényektől a kis rétegcserjéken át a közepes és nagyobb fákig. Ez a gazdálkodás egy korábban szarvasmarhatartásra használt, leromlott állapotú földterületet is képes buja erdővé alakítani, amellett, hogy még élelmiszert is előállít

A talajszennyezésnek, ahogy a többi szennyezés fajtának is, számos formája van - ezek a legtöbb esetben könnyen felismerhetők.

Ha bármilyen környezetszennyezést, vagy súlyosabb esetben maradandó károkat okozó környezetkárosítást észlelsz, jelentsd be annak jellegétől függően az arra illetékes hatóságnál!
1
Amerre csak járunk, a talajon hagyjuk a nyomunkat
1
Tönkrement, vagy megunt háztartási veszélyes hulladék
1
Talajra, levegőre és egészségre rendkívül veszélyes bróm és kén szennyezés
Környezetkárosítás bejelentése nem csak állampolgári kötelesség, hanem részt veszel ezzel az otthonod és az élhető Földért vívott harcban is!
1
A talaj sokszor észrevétlen - pedig egyik legfontosabb összetevője a földi életnek. A talaj fölött fekvő, talajtakaró avar is nagyon fontos összetevő: amellett, hogy idővel humusz lesz belőle, árnyékot vet és óvja a talajt (nem engedi, hogy a nap túlzottan felhevítse és megvédi a kopástól), visszatartja és szivacsként tárolja a nedvességet, amit aztán lassan adagolva megvédi a talajt a kiszáradástól, illetve otthont nyújt rengeteg avar- és talajszinten élő rovarnak, bogárnak és sok-sok paránylénynek (mikroorganizmusnak). Az erdők avarral borított talaja átlagosan hektáronként 15-35 tonna élőlényt tartalmaz (baktériumok, fonalas gombák, férgek, rovarok és más élőlények), ezzel szemben a szántóföldön ez a szám 2-4 tonnára zsugorodik az intenzív mezőgazdasági termelés miatt. Ez az összehasonlítás is arra mutat rá, hogy jobban kellene óvnunk a termőföldet. Lehet arra hivatkozni, hogy a műtrágyával pótolható minden, ami hiányzik a talajból, de ez nincs így. Termelünk ugyan nagy méretű zöldségeket és szép kinézetű gabonát, de egyre kevesebb tápértékkel. Emellett a talajkezelő- és rovarirtó szerek tönkreteszik a talaj élővilágát, csökkentik megújuló képességét.
1
Ősszel - lehetőség szerint - hagyd meg a kertben a fák alá lehullott leveleket (vagy ha szétszóródva zavar, kapard összes a fák alá a törzsükhöz), mert minden egyes falevél érték! A meghagyott levelekkel javítod sok-sok apró, avarlakó élőlény téli életfeltételeit, illetve a talajt is véded a szél és a víz erózióival szemben. A talajt avarral betakarva biztosítod annak friss, jó minőségű tápanyagokkal való utánpótlását, amit egészséges és tápanyagokban gazdag terményekkel fog meghálálni. Ha valamilyen okból kifolyólag később mégis úgy döntesz, hogy összekaparod a leveleket, akkor azt tavasszal tedd: a zöldhulladékként elszállításra kerülő összefonnyadt levelek már csak tizedannyi helyet foglalnak a zsákokban
1
Az összekapart avart, illetve a kertészeti boltokban kapható felaprított fakérget (mulcsot) nagyszerűen felhasználhatod a kertedben: a talajtakarás mellett rendezett környezetet, esztétikus kinézetet biztosít, elnyomja a gyomokat, átengedi a esővizet, csökkenti a talajfelszín párolgását, ezzel csökkenti a locsolási igényt, amivel vizet és energiát spórol meg, megvédi az ágyások palántáit és a kerti bokrok, fák gyökerét, altörzsét a fagyoktól, illetve lassú elbomlással laza talajjá válik

Tanulság


A mezőgazdaságban egyaránt előfordulnak a gazdálkodás és a garázdálkodás kifejezések.

A gazdálkodó ember körültekintő és hosszútávú céljaival másokra is gondol, a garázda viszont csak a saját, rövidtávú érdekeit tartja szem előtt.

Vannak olyan alapvetően jóindulatú tevékenységek, amelyekről csak utólag derül ki, hogy előnyös, vagy káros hatással voltak-e a környezetre - a következő, tanulságos - és a talajproblémák tanulságába is beillő - történet egy folyamszabályozásról szól.

A folyamszabályozás célja, hogy több területet kapjon a mezőgazdaság, könnyebbé váljon a hajózás, illetve hogy a folyók nagy árterek és kiöntések nélkül le tudják vezetni az olvadások, nagy esők során összegyűlő nagy mennyiségű vizet.

A szabályozás a kanyarok levágásával "kiegyenesíti" a folyót, lecsökkenti annak hosszát és hullámterét, esését azonban megnöveli, ezért a víz sebessége gyorsul, sodrása nagyobb lesz, ami mélyíti a medrét - ezek pedig azzal járnak, hogy megnövekszik a partszélek eróziója (amit kövezésekkel erősítenek meg) és csökken a talajvíz szintje.

Végeredményben ez azt jelenti, hogy több víz folyik ki a folyó alsó részén, mint ami a vízgyűjtőkkel együtt beérkezik, mert a mélyebb, felgyorsult folyó elviszi a talajvizet is.

Ezért értelemszerűen a szabályozott folyóra gátakat kell építeni, amely feladata, hogy a korábbi árterekhez képest sokkal kisebb területen tartsa meg a vizet (ez azonban országok között átfolyó vizeknél nézetellentéteket válthat ki).

Termelni egyre nagyobb területen kellene (ezt meg is kapjuk a folyamszabályozással) - azonban mivel a vizek szétterülése elmarad, csökken a párolgás és kevesebb eső esik - a csapadékhiány és a szabályozás miatt eleve csökkenő talajvíz a heteken-hónapokon keresztül tartó aszályban tragikus következményekkel járhat.

Öntözni kell, ami viszont nagyon energiaigényes folyamat és idővel az öntözött föld elszikesedik (a folyóvízben, vagy kútvízben jelentős ásványianyag-tartalom van, szemben az esővízzel, ami lágy víz, tehát nincs benne keménység, azaz sótartalom).

Mit jelent mindez?

Nagyobb lesz a terület a gazdálkodáshoz, viszont szárazabbá válik a helyi éghajlat, ami nagyobb víz- és energia felhasználással, termőföld erózióval jár, az eredeti méretének töredékére zsugorodnak a vízi élőhelyek, a visszatérő aszály gyengíti a termést és a természet is küszködik a vízhiánnyal.

Mi a megoldás? Több vízzel való borítottság szükséges, még a mezőgazdasági területek rovására is. Olvass vissza - ez volt a kiindulási állapot a folyamszabályozás előtt...

Nem véletlen, hogy az öntözésen alapuló ókori társadalmak helyén ma sivatagok vannak.

1
Szabályozott folyószakaszok: lecsípett holtágak, partbiztosító kövezés és kiterjedt mezőgazdasági területek

A folyók világszerte folyamszabályozáson estek keresztül és árvízvédelmi töltések között folynak.

Pedig ha engedjük az ártereken a víz természetes ki- és visszaáramlását, az jótékonyan szabályozza a klímát, az élelmiszer termelést, az ivóvízellátást és az ökoszisztémák működését.

Ezt a természetes dinamikát egyre több helyen akadályozzuk, többek között a folyók szabályozásával, az árterek vegetációjának kiirtásával, a víz megtartására alkalmas területek vízmentesítésével, a természetes vizes élőhelyek beépítésével és leburkolásával.

1
Szabályozatlan, kanyargós folyószakaszok - tartsuk meg és védjük a vízi élőhelyeket, mert nélkülözhetetlen természeti rendszerek, befolyással vannak a klímára, a csapadékellátásra és így az emberi élelmiszer biztonságra is

Amikor a negyven fokos perzselő hőségben kiszáradt, aszott kukoricatáblák és megégett leveleiket nyáron elhullajtó fák mellett haladsz el, vajon eszedbe jut, hogy a bolygó mennyire sebezhető?

Megváltoztattuk a Föld felszínét és ma már tudjuk, hogy mit kellene tennünk: több területet kellene visszaadnunk eredő gazdájának, a természetnek és ezzel mi is jól járnánk: esélyt kapnánk a tisztább levegőre, vízre, termőföldre és egy kiegyensúlyozottabb földi klímára.

1
Sokunk a mindennapi teendői és útjai során csak az utak mellett álló fasávokat és a mögöttük elő-előbukkanó szántóföldeket látja. Pedig ha feljebb emelkednénk, akkor vennénk észre az egybefüggő, hatalmas méretű mezőgazdasági területeket, a távolban füstölgő ipartelepeket és a terjeszkedő településeket. Akkor értenénk meg, miért hangoztatják a környezetvédelmi szervezetek, hogy hagyjunk több teret a természetnek

A termőföld nagy kincs: a felső 30 centiméterén múlik a sorsunk.

Művelésre alkalmas, jó minőségű termőföld kialakulása évezredekig tartó, összetett természeti folyamat.

Szennyezett, tönkretett talajon nincs mezőgazdaság és nincs természet sem.
1
A talajra hajlamosak vagyunk élettelen közegként tekinteni, pedig ez a lehető legtávolabb áll a valóságtól. A talaj rendkívül gazdag életközösség - egyetlen evőkanál egészséges, termékeny talajban több mikroorganizmus (elsősorban baktérium és gomba) található, mint ahány ember él a Földön [16]. A biodiverzitásuk is tekintélyt parancsoló: ugyanebben az evőkanál talajban akár több tízezer mikroszkopikus méretű faj is képviseltetheti magát. Természetesen szemmel is látható állatok is laknak a talajban - ilyenek pl. a talajlakó férgek: a fonál- és gyűrűsférgek, amelyek közül talán a földigiliszták családja a legismertebb. A talaj élettel teli, nagyon érzékeny - és ezért nagyon könnyen tönkretehető - természeti kincs. Vigyázzunk rá!
Segíts megóvni a talajt, a levegőt, a vizet, a növényeket, az állatokat és az élőhelyeket!

Sokkal jobban kellene vigyáznunk rájuk, mert mindegyik alapvető feltétele a földi életnek!

1
Védjük, óvjuk a természetes vizeket!
1
Amikor az ember és a természet harmóniában él együtt
1
Egészséges talaj, gondozott növények = csodaszép látvány
1
Mivel nyújtanánk a legnagyobb segítséget a természetnek? Azzal, ha áttérnénk a fenntarthatóbb működésre!

Mit tehetsz?


A talajt közvetlenül érintő szennyezéseken túl az erdőirtások, a klímaváltozás negatív hatásai miatt bekövetkező szárazságok, vagy éppen heves esőzések miatt történő elmosódások, a szakszerűtlen talajművelés, a veszélyes, ipari hulladékok nem megfelelő tárolása, illetve a nem megfelelő bányászati tevékenységek mind-mind elősegítik a talaj erózióját, pusztulását.

A világszerte 1 milliárd hektárnyi területet elérő elszikesedett talaj (szikesedés - a talaj felső termőrétegének elsósodása) is hatalmas gondokat okoz, mert a kialakulásában döntő szerepet játszó, vízben oldható sók (pl. nátriumsók) felhalmozódása miatt lecsökkent termőképesség 1.5 milliárd embert korlátoz az élelmiszer-termelésben.

Amellett, hogy a szikesedés hozzájárul a talajerózióhoz, rontja a talajvíz minőségét és károsan befolyásolja a talaj biológiai sokféleségét, veszélyezteti a globális harcot az éhezés és a szegénység ellen.

Mi a természetes megoldás a szikesedés ellen?
Locsolj esővízzel!

Az esővíz kifejezetten lágy víz, nincs benne keménység - a víz tengerekből, folyókból, tavakból való párolgása során nem visz magával ásványi anyagokat - a víz elpárolog, a só ottmarad. Ha mégis tartalmaz egy kevés keménységet, az csak annyi, amennyi a felhőkből aláhullva a levegőből összegyűjt.

Az esővíznek alacsony a deutériumtartalma is (ez a hidrogénatomnak egy természetes módosulata), ami egészségügyi szempontból előnyös - azonban az esővíz közvetlenül mégsem fogyasztható, egyszerűen azért, mert a levegőből sok szennyeződést képes összeszedni.

Locsolni azonban az esővíz kiváló, mert egyrészt a vezetékes vízhez képest ingyen van, másrészt pedig nem teszi tönkre a talajt, használatával a növényeink szebbek lesznek, jobb termést hoznak.

Az esővíz komoly érték, ne hagyd elfolyni: kis háztáji gazdálkodáshoz felfoghatod pl. vásárolható egy köbméteres tartályokban, vagy akár tófóliázott (hogy el ne szökjön a víz) régi emésztőgödrökben is.

Nagyüzemi gazdaságokban a mezőgazdasági területek közvetlen közelében, azok elválasztásánál kialakított hosszú árkok, csatornák segíthetnek felfogni az esővizet, amely később, aszályos időben nagy kincs lesz.

1
Ne hagyd elfolyni az értékes esővizet! Találd meg a módját, miként tudod tárolni, akár kiskertedről van szó, akár nagy mezőgazdasági területedről

Az erdőirtások, az erdőtüzek, az urbanizáció (városiasodás) miatti élőhely eltűnések, az ehhez kapcsolódó fényszennyezés és a különböző víz- és légszennyezések mellett az erdőket, virágos réteket, vizes élőhelyeket felváltó, egyre nagyobb területeket elfoglaló mezőgazdasági területek, a táplálékhiány, a betegségek, a paraziták, illetve fent a levegőbe kipermetezett és alul mindenre ráhulló szúnyogirtó- és növényvédő szerek a felelősek a repülő rovarok eltűnéséért!

Az elmúlt 30 évben világszinten egynegyedével, európai szinten pedig közel háromnegyedével (!) csökkent a földi élethez nélkülözhetetlen repülő rovarok száma!
A rovarok biomasszája (élő tömege) világszinten évente két és fél százalékkal csökken!
1
Sajnos kevés mesterséges rovar élőhely jön létre. Támogasd, javítsd a repülő rovarok életfeltételeit Te is - építs, vagy szerezz be rovarszállodát!
1
A méhek felbecsülhetetlenül fontos munkát végeznek az emberiség számára, ezért is mondják, ha megmentjük őket, akkor magunkat is. Hogyan segíthetsz a méheknek? Ne használj a kertedben rovarirtó- és gyomirtó szereket - ez nemcsak a méheknek és más rovaroknak, a Te egészségednek sem tesz jót, mivel belekerülhet a zöldségbe, gyümölcsbe és a mézbe is. Ültess méhbarát növényeket (pl. lóhere, földi szeder, lime, galagonya, mogyoró, platánfa, hársfa, akácfa, édes gesztenyefa) és hagyj meg több vadvirágot azzal, hogy kevesebbszer nyírod le a füvet. Gondoskodj a kertedben vízforrásról nemcsak a méhek, a többi rovar számára is. Emellett támogathatod a helyi méhfarmokat azzal, hogy tőlük vásárolod a mézet - ezzel a szállítással járó légszennyezést is csökkented
A legtöbb ember nem is gondol az állatokra és más élőlényekre, számukra csak emberi közösségek léteznek.

Minden más kikerül érzékelési peremterületük határain kívülre.

Pedig sokkal érzékenyebbeknek kellene lennünk az állati és növényi közösségekre, mert ők is mellettünk élnek és bár ők nem függnének tőlünk, mi viszont teljes mértében függünk tőlük.

Függünk tőlük a talajkarbantartó gilisztától kezdve az óceánokban úszó halakon és az élelmiszernövényeinket beporzó rovarokon át egészen a bennünket végletekig idegesítő vérszívó rovarokig és az azokat elfogyasztó madarakig.

1
A rendkívül hasznos földigiliszták a tápláléklánc nélkülözhetetlen részei. Újrahasznosítják a szerves anyagokat (avart, lebomló növényeket), hozzájárulnak a humusz létrejöttéhez, javítják a talaj termőképességét, a tápanyagok széthodásával kulcsszereplők talaj tápanyagelosztásában. Fellazítják a talajt, ezáltal a víz gyorsabban és mélyebben szivároghat bele, illetve a növények gyökerei is könnyebben fejlődnek. Sőt még a klímaváltozás ellen is hasznosak, mert a zúzógyomrukban begyűjtött és később ürülékükkel kibocsátott apró közetszemcsék mállása is felgyorsul, ez a folyamat pedig légköri szén-dioxid kivonással jár együtt - ami hűti a bolygót. Vigyázzunk a földigilisztákra, ne szeleteljük fel őket ekékkel, illetve ne használjunk a földeken rájuk veszélyes műtrágyát és vegyi rovarirtó szereket!

Jól tudjuk, hogy az egészségügyi kockázatokon kívül milyen nagy környezeti problémákat okoz a nagygazdaságokból származó hús- és tejtermékek fogyasztása.

Térj át a húsban szegény, zöldségekben, gyümölcsökben és teljes kiőrlésű gabonafélékben gazdag, egészséges táplálkozásra!
1
Saját- és környezeted egészsége érdekében fogyassz kevesebb húst és több zöldséget...
1
...több gyümölcsöt...
1
...illetve egészséges, teljes kiőrlésű gabonákból készült termékeket!
Termelj magadnak zöldséget, gyümölcsöt. A kis lépés is fontos. Ezzel példát is mutatsz!
1
Termeszd meg magadnak a zöldségeidet - akkor is, ha városban élsz! Neveld fel egészséges, vegyszermentes növényeidet balkonládában, faládában, vagy ha van lakóközösségednek közösségi kertje, segíts be a gondozásába. Ezzel magadnak is és a természetnek is jót teszel, mert kevesebb vegyszert viszel magadba, illetve a szállítás környezeti terhét is csökkented! Emellett minden megtermelt termény tekintetében függetleníted magad bolti elérhetőségétől, minőségétől, mennyiségétől és nem utolsósorban fogyasztói árától - és annak ingadozásától.
1
Egyre többen pártolnak át az áruházak és bevásárló központok által nyújtott kényelemre és nem örökítik tovább a szülők, nagyszülők étkezésben az önfenntartás felé irányuló életmódját. Pedig ha van kerted (vagy teraszod, erkélyed), a gyümölcsök és zöldségek mellett megtermesztheted magadnak a legfontosabb fűszereket és gyógynövényeket is! Ezzel szintén a szállítást, az ezzel járó légszennyezést és energiafelhasználást, a tárolással járó sok-sok tartósítószert, a rengeteg csomagolóanyagot, illetve a mezőgazdasági termőföldek méretét és a vegyszerek, rovarirtók mennyiségét csökkented!
1
Ha nincs lehetőséged növényeket termeszteni, választhatod a szigorú egészségügyi ellenőrzéseken átesett bio élelmiszereket is! Ezek ugyan drágábbak, de megfelelő alternatívák. A biogazdálkodás nem használ műtrágyát és növényvédő szert - ezért ezzel a környezetet kímélő termelési technikával csökken a talajvíz szennyezése és elkerülhető a termőtalajok kimerülése is. Illetve tudtad, hogyha a boltok polcaira szemmagasságba helyezik el a bio és más fenntartható termékeket, akkor nagyobb arányban veszik ezeket a vásárlók? A boltok így is segíthetnék ezeknek - a nekünk és a bolygónak is egészséges - élelmiszereknek a népszerűsítését...
1
Támogasd a helyi kistermelői piacot! Termékeik és vásárlóik iránt elkötelezett, felelős termelői nagy választékot és kiváló minőséget kínálnak

Saját egészségünk megvédésén túl meg kellene mutatunk önzetlen viselkedésünket a természet felé is.

Védenünk kellene az óceánokat, a kulcsfontosságú szárazföldi és vizes élőhelyeket, csökkentenünk kellene a szennyezéseinket.

Végső megoldásként teljesen át kellene térnünk a fenntartható ökológiai gazdálkodásra.

A Föld élelmiszergyártásra alkalmas termőterületeinek egyharmada már tönkrement az elmúlt 40 évben.
A mezőgazdasási élőhelyekhez kötődő madárfajok Európában 1980-tól számítva több, mint 55 százalékos csökkenést mutatnak.
A Föld éghajlata változik, az ember befolyása ebben vitathatatlan, de még van lehetőségünk rá, hogy az üvegházhatású gázok emissziójának drasztikus csökkentésével befolyásoljuk bolygónk jövőjét. A bolygó hőmérsékletének stabilizálódásához így is évtizedeknek kell majd eltelniük.

A FAO a mezőgazdaság és az élelmezésügy felől elemzi a problémát: 2015 és 2030 között 60 százalékkal kellene növelni az élelemtermelést ahhoz, hogy képesek legyünk ellátni az egyre növekvő számú népességet úgy, hogy eközben az éhezést is felszámoljuk.

A folyamat elindult ugyan, de ez egy óriási, gigantikus, szinte lehetetlen vállalkozás, úgy, hogy eközben egyre nő a mezőgazdasági területeket felfaló, hatalmas vízkészleteket felemésztő húsfogyasztás, az állatoknak termeljük a gabona nagy részét, a mezőgazdaság üvegházgáz kibocsátása az eget veri, a termőföldek egyharmada már tönkrement (az erózió meghaladja a talaj megújulási képességeit), a klímaváltozás okozta egyre súlyosbodó aszályok (vagy éppen az özönvízszerű esők következtében elöntött területek) 80 százaléka a mezőgazdaságot sújtja a fejlődő országokban, 1961 óta évente 1 százalékkal növekszik az elsivatagosodott területek kiterjedése, a vizek háromnegyedét kizsákmányoljuk és a megtermelt étel több, mint egyharmadát elpazarolva kidobjuk a kukába.

Mit lehet tenni?

Már a húsfogyasztás csökkentésével, a növényi étrendre áttéréssel és a pazarlás elkerülésével (élelmiszer, víz, energia, nyersanyag) sokat javítanánk a helyzeten, de a tönkrement földekhez ennél több kell: a műtrágyázáson és szántáson alapuló monokultúrás agrárgazdálkodást teljesen át kellene alakítani, mert a végsőkig, a teljes tönkretételéig kizsákmányolja a termőföldet.

Ahhoz, hogy 2050-ben is globális szinten elegendő mennyiségű és minőségű élelmiszert lehessen termelni, fenntarthatóvá kell átalakítani az agrárgazdaságot.

Ennek része, hogy vissza kell fogni a vöröshús és cukorfogyasztást, a gyümölcsök, zöldségek, hüvelyesek és magvak fogyasztását pedig meg kell duplázni (bár ez valójában naiv elképzelés, mert az egyéni nézőpontok, szokások, illetve az élelmiszerekhez való egyenlőtlen hozzáférés miatt nem fog az egész világ alkalmazkodni az ideális étrendhez).

Az élelmiszer-biztonság fenntartásához fenntartható élelmiszerekre van szükség, ennek azonban négy pillére, négy feltétele van:

Akkor mondhatjuk egy élelmiszerről, hogy fenntartható, ha rendelkezésre áll, anyagilag hozzáférhető, kellő tápanyagtartalommal bír és a jövőben is lesz belőle.
1
A vegetáriánus étrend az egészségednek és a bolygónak is előnyös. A szójából készült tofu az egyik legsokoldalúbb alapanyaga az ázsiai konyháknak és a vega, illetve a vegán étrendnek is. Bár a szója termesztése hatalmas termőföldeket igényel, de ha az emberek megértik a diétás növényi étrend előnyeit, akkor a hústermelés csökkentése következtében több terület szabadul fel, mint amennyi az emberi élelmezés célú növénytermesztéshez (többek között a szójatermesztéshez) szükséges
Te is be tudsz csatlakozni az éhezés elleni küzdelembe, tehát segíteni tudsz abban, hogy az élelmezési válság és a konfliktusforrások egyik fő okozója, a klímaváltozással együtt járó globális táplálékhiány csökkenjen!
Étrended legyen fenntartható, változatos és húsban szegény, bánj takarékosan a vízzel, törekedj a tiszta talajra, vízre és levegőre, vásárláskor részesítsd előnyben a helyben megtermelt élelmiszert, támogasd az ökológiailag fenntartható mezőgazdasági termelést és ne hagyj élelmiszert kárba veszni.
Ezekkel a VALÓDI tettekkel támogatod azt, hogy a klímaváltozás okozta kiszámíthatatlan és kedvezőtlen feltételek mellett lehetséges legyen annyit termelni, hogy az egyre nagyobb népességszámú emberiséget jóllakassuk és a bolygón mindenki hozzáférjen tápláló és egészséges élelemhez.

A szántás megszünteti a szerves takarófelületet, vagyis a talaj felszínén elterülő elsárguló füvet és lágyszárú növényeket, emellett kiszárítja és védtelenné teszi a szél- víz- és más eróziókkal szemben).

A föld forgatása a talaj humusztartalmának lebomlásával szén-dioxidot juttat a légkörbe (amihez még hozzáadódik a munkagépek kibocsátása is) és ez a föld kimerülését okozza.

A talajt felszántása helyett védeni kellene szervesanyag-tartalmának szinten tartásával és állandó fedésével [10].

A termőföldet mélyebben gyökerekkel behálózó, felszínét pedig élő növényekkel, szármaradványokkal állandóan takaró talajmegújító, szántás nélküli mezőgazdasággal biztosítható annak szervesanyag-tartalma, ami által gazdaságosabb és talajkimerülést elkerülhető földművelési formára lehet váltani.

Mit ad a talajmegújító gazdálkodás?
Egészségesebb, termékenyebb talajokat, valamint nulla kibocsátású, vagy akár nettó szénelnyelő működést.
Ahhoz, hogy a monokultúrás gazdálkodást kiválthassa az állandó fedést biztosító mélymulcsos, illetve talajregeneráló gazdálkodás, sokat kell tennünk: elő kell segíteni és általános gyakorlattá kell tenni ezeket a módszerereket gazdasági ösztönzőkkel, képzésekkel, oktatással, szemléletformálással.
Az ökológiai gazdálkodás terjedését segíti kell célzott állami támogatásokkal, a termékek feldolgozottsági szintjének növelésével és piacra jutásuk megkönnyítésével is.
A mulcshagyó direkt vetés nemcsak a talaj minőségét, beltartalmát javítja, hanem mennyiségileg is kedvezőbb eredményt hoz, ami ugyanannyi hozamot figyelembe véve kevesebb területigényt jelent, illetve a kevesebb talajművelés miatt kevesebb energiafogyasztással és kevesebb üvegházgáz kibocsátással is jár.

A gazdaságok mellett a háztartások is sokat tehetnek a talaj minőségének javításáért:

Semmilyen növényi- és ételhulladékot ne dobjunk a szemétbe, hanem ha alkalmasak rá, adjuk háziállatainknak (pl. kutyának, macskának), illetve komposztáljuk - de mindenekelőtt vizsgáljuk felül, miért keletkezett kidobásra ítélt étel!

A komposztálás [20] egy újrahasznosítási folyamat, amely a lehető legjobb és legtermészetesebb módja a háztartásban keletkező szerves hulladék felhasználásának.

A folyamat során során a lebomló szerves anyagok oxidálódnak, kolloidokat képeznek, majd ásványi anyagok és humusz keletkezik belőlük.

1
Komposztálással kitűnő minőségű talajfeljavító anyagot állíthatunk elő, amit aztán felhasználhatunk talajtrágyázásra

A termőföld tápanyagokkal való ellátását biztosító komposztálás mellett olyan környezetbarát növénytermesztési módszerek is vannak, amelyek aktívan hozzájárulnak a mezőgazdasági termelés környezeti veszélyeinek csökkentéséhez.

Akár kis kerted van, akár nagyobb mezőgazdasági területed, törekedj a környezetbarát növénytermesztési módszerek alkalmazására: számtalan fenntartható megoldás létezik: nézz utána jobban a komposztálás, a hidroponika, a permakultúra - vagy más - módszereknek (pl. a szintropikus gazdálkodásnak)!
Keresd az ökogazdaságokkal való kapcsolatot: részesítsd előnyben a termékeiket, illetve tanulj tőlük: ők élen járnak a fenntartható növénytermesztési módszerek alkalmazásában!

A talajszennyezésnek, ahogy a többi szennyezés fajtának is, számos formája van - ezek a legtöbb esetben könnyen felismerhetők.

Ha bármilyen környezetszennyezést, vagy súlyosabb esetben maradandó károkat okozó környezetkárosítást észlelsz, jelentsd be annak jellegétől függően az arra illetékes hatóságnál!
Környezetkárosítás bejelentése nem csak állampolgári kötelesség, hanem részt veszel ezzel az otthonod és az élhető Földért vívott harcban is!
1
A talaj sokszor észrevétlen - pedig egyik legfontosabb összetevője a földi életnek. A talaj fölött fekvő, talajtakaró avar is nagyon fontos összetevő: amellett, hogy idővel humusz lesz belőle, árnyékot vet és óvja a talajt (nem engedi, hogy a nap túlzottan felhevítse és megvédi a kopástól), visszatartja és szivacsként tárolja a nedvességet, amit aztán lassan adagolva megvédi a talajt a kiszáradástól, illetve otthont nyújt rengeteg avar- és talajszinten élő rovarnak, bogárnak és sok-sok paránylénynek (mikroorganizmusnak). Az erdők avarral borított talaja átlagosan hektáronként 15-35 tonna élőlényt tartalmaz (baktériumok, fonalas gombák, férgek, rovarok és más élőlények), ezzel szemben a szántóföldön ez a szám 2-4 tonnára zsugorodik az intenzív mezőgazdasági termelés miatt. Ez az összehasonlítás is arra mutat rá, hogy jobban kellene óvnunk a termőföldet. Lehet arra hivatkozni, hogy a műtrágyával pótolható minden, ami hiányzik a talajból, de ez nincs így. Termelünk ugyan nagy méretű zöldségeket és szép kinézetű gabonát, de egyre kevesebb tápértékkel. Emellett a talajkezelő- és rovarirtó szerek tönkreteszik a talaj élővilágát, csökkentik megújuló képességét.
1
Ősszel - lehetőség szerint - hagyd meg a kertben a fák alá lehullott leveleket (vagy ha szétszóródva zavar, kapard összes a fák alá a törzsükhöz), mert minden egyes falevél érték! A meghagyott levelekkel javítod sok-sok apró, avarlakó élőlény téli életfeltételeit, illetve a talajt is véded a szél és a víz erózióival szemben. A talajt avarral betakarva biztosítod annak friss, jó minőségű tápanyagokkal való utánpótlását, amit egészséges és tápanyagokban gazdag terményekkel fog meghálálni. Ha valamilyen okból kifolyólag később mégis úgy döntesz, hogy összekaparod a leveleket, akkor azt tavasszal tedd: a zöldhulladékként elszállításra kerülő összefonnyadt levelek már csak tizedannyi helyet foglalnak a zsákokban
1
Az összekapart avart, illetve a kertészeti boltokban kapható felaprított fakérget (mulcsot) nagyszerűen felhasználhatod a kertedben: a talajtakarás mellett rendezett környezetet, esztétikus kinézetet biztosít, elnyomja a gyomokat, átengedi a esővizet, csökkenti a talajfelszín párolgását, ezzel csökkenti a locsolási igényt, amivel vizet és energiát spórol meg, megvédi az ágyások palántáit és a kerti bokrok, fák gyökerét, altörzsét a fagyoktól, illetve lassú elbomlással laza talajjá válik
1
A talajra hajlamosak vagyunk élettelen közegként tekinteni, pedig ez a lehető legtávolabb áll a valóságtól. A talaj rendkívül gazdag életközösség - egyetlen evőkanál egészséges, termékeny talajban több mikroorganizmus (elsősorban baktérium és gomba) található, mint ahány ember él a Földön [16]. A biodiverzitásuk is tekintélyt parancsoló: ugyanebben az evőkanál talajban akár több tízezer mikroszkopikus méretű faj is képviseltetheti magát. Természetesen szemmel is látható állatok is laknak a talajban - ilyenek pl. a talajlakó férgek: a fonál- és gyűrűsférgek, amelyek közül talán a földigiliszták családja a legismertebb. A talaj élettel teli, nagyon érzékeny - és ezért nagyon könnyen tönkretehető - természeti kincs. Vigyázzunk rá!
Segíts megóvni a talajt, a levegőt, a vizet, a növényeket, az állatokat és az élőhelyeket!

Sokkal jobban kellene vigyáznunk rájuk, mert mindegyik alapvető feltétele a földi életnek!

1
Mivel nyújtanánk a legnagyobb segítséget a természetnek? Azzal, ha áttérnénk a fenntarthatóbb működésre!



Felhasznált oldalak hivatkozásai
Top